افتتاح حساب ترکیه
ظرف ماهی - شام شب عید

شام شب عید نوروز یک رسم خیلی قدیمی برای ما ایرانی هاست که باعث می شود خانواده ها در روز عید دور هم جمع می شوند و به فکر تدارک شام شب عید نوروز می افتند. ما در شادمگ لیستی از خوشمزه ترین غذاها برای شب عید نورز به شما معرفی میکنیم.

شام شب عید نوروز

ایرانیان در روزهای آخر سال پس از به پایان رساندن خانه تکانی و گردگیری خانه و خرید عید، کم کم شروع به چیدن سفره ی هفت سین می کنند تا طبق رسم هر سال کنار آن بنشینند و سال را تحویل کنند. اما یکی از رسوم مهم نوروز را نیز فراموش نکرده و از قبل برای آن تدارک می بینند، این رسم مهم غذای شب عید است.

غذای سنتی - شام شب عید

با قاطعیت می توان گفت که شب عید برای بیشتر مردم دنیا یک شب خاص و متفاوت است. ما ایرانیان هم مانند همه ی مردم دنیا برای این شب غذاهای مخصوصی را تدارک می بینیم و بر اساس باور قدیمی ها، خوردن این غذاها بی دلیل نبوده و در انتخاب آن حکمتی بوده است.

در واقع آداب و رسوم عید نوروز از ابتدا تا انتها یک مراسم نمادین و زیباست و هدف از آن به جریان انداختن نیروی زندگی و پالایش روح و روان است. ما در نوروز با کارهای نمادین خود خیر و برکت را به زندگی خود و دیگران فرا می خوانیم، از خانه تکانی گرفته تا غذای شب عید و چیدمان سفره هفت سین همه چیز برای رسیدن به خیر و خوبی و تقسیم آن با دیگران به وجود آمده است.

پیشینیان حتی غذای شب عید را نیز با توجه به باورهای خاصی انتخاب کرده بودند، به همین دلیل و بر اساس باورهای پیشینیان امروزه غذای شب عید اکثر ما ایرانیان را سبزی پلو با ماهی تشکیل می دهد.

دستور پخت پلو هفت رنگ را به مناسبت چهارشنبه سوری با شما به اشتراک گذاشتیم. این پلوی خوشمزه با ذائقه بسیاری از ما ایرانی ها مناسب است.

آیا شما هم میدانید شام شب عید شهرتان چیست ؟

سبزی پلو با ماهی غذای شب اول سال نو عقیده بر این است که سبزی پلو و ماهی در شب اول عید خورده میشود و اولین ناهار سال نو هم باید رشته پلو باشد تا همه در سال جدید رشته کارها در دستشان باقی بماند و موفق باشند. در مطالبی که درباره نوروز نوشته شده یا شنیده ایم، افزون بر خوردنی های سفره هفت سین، گاه از غذاهای ویژه شب پیش از نوروز، و شب اول سال، در خانواده های سنتی شهرها و منطقه های مختلف یاد شده است.

شام عید - شام شب عید

خوراکی هایی که با ویژگی های اقلیمی و نوع فراورده های هر منطقه هماهنگی داشت، و در عین حال بهترین و کمیاب ترین غذای منطقه بود؛ و همه قشرهای اجتماعی میکوشیدند که در این روزها، برای فراهم آوردن غذای بهتر، گشاده دستی کنند و به گفتهً ابوریحان: “این عیدها، یکی از اسبابی است که تنگی روزی فقیران را به زندگی فراخ مبدل می سازد “.

فوت و فن تهیه پفیلا پاپ کورن طعم دار خانگی

ته چین - شام شب عید

” پلو ” در شهرهای مرکزی و کویری ایران (می توان گفت غیر از گیلان و مازندران در همهً شهرهای ایران) تا چندی پـیش غذای جشن ها، غذای مهمانی و نشانه رفاه و ثروتمندی بود و این ” بهترین ” غذا ، خوراک خاص همهً مردم – فقیر و غنی – در شب نوروز بود. گاهی شخص خیری ملکی را به این منظور وقف میکرد که درآمد آن هر سال به مصرف تهیه و توزیع برنج بین مستمندان برسد و شب سال نو در خانه همه پلو پخته شود.

پلو - شام شب عید

لیستی از شام شب عید نوروز

سبزی پلو با ماهی

سبزی پلو با ماهی چهارشنبه سوری غذای محبوب و معروف بیشتر ایرانیان مخصوصا در سال های اخیر است. بیشتر ایرانیان این غذا را برای شب عید آماده می کنند و از آن جا که همه ی آداب و رسوم نوروز نمادین هستند و در پشت تمام رسم های ایرانیان حکمتی نهفته است، طبق باور قدیمی ها، ماهی داستان حضرت سلیمان را روایت می کند، در این روایت حضرت سلیمان انگشتر خود را در شکم ماهی پیدا کرد.

پس ما ماهی می خوریم به امید این که حقیقت را بیشتر درک کنیم.

ماهی - شام شب عید

بر اساس باورهای دیگر ماهی نشانه ی حیات است و خوردن برنج به دلیل داشتن بركت در كنار ماهی كه نشانه حیات است و سبزی كه حكایت از بركت و زایش دارد، در بسیاری از خانواده های ایرانی در هر كجا كه زندگی می كنند، مرسوم بوده و هست. برخی از ایرانی ها مانند مردم زنجان ماهی را با رشته پلو یا زعفران پلو می خورند و برخی دیگر آن را در کنار کوکو یا خورش های محلی سرو می کنند.

طرز تهیه رشته پلو برای شام شب عید

بدون اغراق رشته پلو در اکثر شهر های ایران غذای محبوب شب عید است. رشته پلو یکی از غذا های بسیار اصیل ایرانی است و شیوه طبخ نسبتا آسانی دارد. عده ای بر این باورند که اگر رشته پلو را در شب عید بخورند در سال جدید رشته کار ها در دست آن ها خواهد بود. این غذا در شهر های تهران، اراک، کرمانشاه و آذربایجان، غذایی ریشه دار به حساب می آید.

رشته پلو - شام شب عید

البته برخی هم رشته پلو را در شب چهارشنبه سوری میل می کنند و آن را مربوط به این روز می دانند. قدیمی ها با این باور که با خوردن رشته پلو بهتر می توانند زمام امور را در سال جدید بدست بگیرند این غذا را برای شب عید انتخاب کرده و طبخ می کردند. امروزه هنوز هم برخی از ایرانیان در شب عید آش رشته یا رشته پلو می پزند و ریشه ی این رسم به همان باور قدیمی برمی گردد. طرز تهیه رشته پلو که یکی از لذیذترین پلوهای مخلوط است و ترکیبی از رشته ی پلویی، کشمش پلویی و برنج و زعفران است ساده می باشد..

طرز تهیه نان باگت خانگی با فر و بدون فر ؛ نرم و خوشمزه تر از روش بازاری

کوکو سبزی

برخی از ایرانیان در گذشته برای شب عید کوکو سبزی درست می کردند و برخی هنوز هم در کنار سبزی پلو ماهی، کوکو سبزی می گذارند.

کوکو سبزی - شام شب عید

قدیمی ها بر این باور بودند که با خوردن کوکو دیگر به دنبال اشیائی که در خانه تکانی گم شده اند نمی گردیم و به اصطلاح کو…کو نمی کنیم. اما شاید استفاده از سبزی به عنوان نماد سبزی و طراوت در غذای شب عید نیز دلیل طبخ این غذا به عنوان غذای شب عید بوده است.

دلمه برای شام شب عید

پختن این غذا به عنوان غذای مخصوص شب عید در بین آذربایجانی ها رایج است. آن ها معتقدند با خوردن دلمه می توانند به آرزوهای خود در سال نو برسند. این دلمه با برگ های مو تهیه می شود و محتوی سبزیجات معطر، گوشت و برنجی است که برگ های مو به شکل زیبایی به دور آن پیچیده شده اند.

دلمه - شام شب عید

کوفته

غذای مخصوص شب عید مردم استان چهارمحال بختیاری کوفته ی محلی است. این کوفته که با گوشت گوساله ، برنج و سبزیجات معطر تهیه می شود، غذای محبوب مردم این استان و برخی از مردم کرمانشاه در شب عید است.

کوفته - شام شب عید

خورشت قورمه سبزی

خورشت قورمه سبزی در برخی از شهرهای ایران مخصوصا شهرهای ناحیه ی کوهستانی کشور غذای محبوب شب عید به شمار می رود. این دسته از ایرانیان معتقدند با خوردن خورشت قورمه سبزی سال خوش و خرمی خواهند داشت.

تهیه خورش ترشه تره با ماهی

مردم گیلان هم ماهی را در سفره ی شب عید خود دارند، اما ترجیح می دهند آن را در کنار ترشی تره که یک غذای خوش طعم گیلانی است، بخورند. این غذای خوشمزه با سبزی های معطر و مخصوص، سیر و تخم مرغ درست می شود و با کته و ماهی، سفره ی شب عید برخی از گیلانی ها را تشکیل می دهد.

ترش تره - شام شب عید

ماهی شکم پر برای شام شب عید

این غذا هم مخصوص شب عید هست و طعمش عالی هست کمی تهیه اش نیاز به تخصص داره و با چند بار درست کردن کامل دستتون میاد.

  • ماهی سفید آزاد ۱ عدد
  • پیاز ۱ عدد
  • سیر ۱ حبه
  • گردوی خرد شده ۴ ق
  • گشنیز، شوید، جعفری، از هر کدوم ۲ ق غ و مقداری شنبلیله
  • زرشک و ناردون
  • رب انار، رب گوجه و رب ازگیل و رب نارنج از هرکدوم ۱ ق
  • آلوچه
  • نمک و فلفل
طرز تهیه آش دوغ خوشمزه خانگی به روش اصیل اردبیل

بعد از پاک کردن ماهی، حسابی با آب سرد بشورینش و یک پیاز رو خرد کنید و به داخل شکم و خارج آن کمی آبلیمو، نمک فلفل، آویشن، تخم گشنیز و زرد چوبه اضافه کنید و حدود ۴ ساعت بذارید استراحت کنه.

ماهی شکم پر - شام شب عید

مواد برای داخل شکم ماهی

پیاز و سیر رو نگینی خرد کنید و با کمی روغن و رب ها تفت بدید و بعدش سبزی ها رو بهش اضافه کنید.

حالا نوبت گردوها و آلوچه و نار دون و زرشک که به مواد درحال تفت، اضافه کنیم و بعد از تفت خوردن مواد رو کنار بذارید تا یکم سرد بشن.

کف ظرف فر رو چرب کنید و بعدش ۲ عدد پیاز روحلقه حلقه کنید و کف فر بچینید و بعدش ماهی رو از داخل مواد خارجش کنید و داخل شکمش رو با موادی که تفت دادین پر کنید.

شکم ماهی رو می‌تونید با خلال دندون یا نخ و سوزن خیلی تمیز بدوزید.

یه پیاز دیگه رو حلقه کنید و ماهی رو روی پیازها داخل ظرف بذارید به طوریکه ماهی به کف ظرف نخوره و بعدش یک لیوان آب یا می‌تونید آب موادی که باهاش ماهی رو مزه دار کردین رو کف ظرف بریزید.

در مرحله بعدی روی ظرف رو با فویل بپوشونید و به مدت ۴۵ دقیقه داخل فر با دمای ۲۰۰ درجه بذارید بپزه.

۱۰ دقیقه بعدشم گریل رو روشن کنید تا رنگ ماهی طلایی بشه. شما می‌تونید همراه با سبزی پلو یا چلو ساده نوش جون کنید.

آبگوشت

غذای محبوب شب عید در همدان نوعی آبگوشت و کوفته است، برای تهیه ی این کوفته از خرما ، گردو، آلو، پیاز سرخ شده، ادویه های معطر و تخم مرغ استفاده می شود.

آبگوشت - شام شب عید

کلم پلو ؛ شام شب عید

یکی از محبوب ترین و خوش طعم ترین غذا هایی که در ایران به عنوان غذای شام سال نو سرو می شود کلم پلوی شیرازی است. که به صورت سنتی تهیه می شود. در تهیه این غذا از سبزیجات استفاده می شود و این موضوع ارزش غذایی کلم پلو را بالا می برد.

کلم پلو - شام شب عید

در کلم پلوی شیرازی ترکیب سبزیجات باعث از بین رفتن بوی ناخوشایند کلم می شود و طعم این غذا را لذیذ می کند.همانطور که از اسمش پیداست این غذا مخصوص شیراز میباشد.

آش سیرابی خوانسار

یکی از لذیذترین و اصیل ترین آش های ایرانی، آش سیرابی نام دارد که از موادی نظیر نخود، عدس، گندم سیرابی، سبزی معطر و غیره تهیه می شود. بهتر است توجه داشته باشید که هنگام طبخ این آش باید زمان زیادی را صبر کرد تا جا بیفتد و طمع و عطر خوبی بگیرد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

23 اسفند 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *