افتتاح حساب ترکیه
نگهداری شیرینی عید

نگهداری شیرینی عید آن هم برای مدت طولانی بسیار مهم است. چون اغلب این شیرینی های خشک عید به دلیل نگهداری نامناسب مرطوب شده و قابل استفاده نیست. این مقاله شادمگ اطلاعات مفیدی در این زمینه به شما خواهد داد.

چگونه شیرینی تر را بیشتر و باکیفیت‌تر نگه داریم ؟

شیرینی‌های تر خیلی زود کیفیت خود را از دست می‌دهند چون رطوبت حاصل از خامه‌های لابه‌لای این نوع شیرینی به بخش‌های خشک شیرینی نفوذ می‌کند و لطافت آن را از بین می‌برد. بنابراین باید تلاش کرد راه نفوذ رطوبت بیشتر به داخل شیرینی‌های تر را گرفت.

نگهداری شیرینی عید

برای این کار کافی است شیرینی‌های تر را درون یک ظرف دربسته بگذارید. توجه داشته باشید ظرف شما باید کاملاً کیپ باشد و راه نفوذ هوا به داخل آن وجود نداشته باشد. اگر چنین ظرفی ندارید می‌توانید شیرینی‌ها را درون یک ظرف دربسته ساده بگذارید، ظرف را داخل یک نایلون کنید، در نهایت در آن را به خوبی ببندید و داخل یخچال قرار دهید.

این بهترین روش برای نگهداری شیرینی تر برای مدت طولانی‌تر مثلاً حدود چهار یا پنج روز است. بعد از گذشت این مدت‌زمان شیرینی‌های تر کیفیت خود را کم‌کم از دست می‌دهند. بنابراین شاید بهتر باشد اگر قصد دارید شیرینی عید خود را مدت بیشتری نگهداری کنید به جای خریدن شیرینی تر، شیرینی‌ خشک که به شیرینی‌ نوروزی معروف است تهیه کنید.

طرز تهیه شیرینی عید خانگی را در شادمگ به طور مرحله به مرحله و کامل به شما آموزش دادیم.

نشانه‌های کهنگی شیرینی خشک

شیرینی‌های خشک، شیرینی‌های کوچک، سبک، با طعم و مزه‌ای دلچسب و لذیذ هستند که در یک میان وعده همراه با چای داغ، ترکیبی فوق‌العاده ایجاد می‌کنند. این شیرینی‌های کوچک و لذیذ به دلیل عدم استفاده از خامه در ترکیبات آن‌ها ماندگاری بالایی دارند و دیرتر فاسد می‌شوند اما یک مشکل بزرگ دارند و آن، تغییر بافت به مرور زمان است.

بافت نرم و ترد شیرینی‌های خشک به مرور زمان و در برخورد با هوا سفت و سخت می‌شود تا جایی که شیرینی غیرقابل استفاده می‌شود. در چنین شرایطی گفته می‌شود که شیرینی کهنه شده و دیگر قابل استفاده نیست. سفت شدن، تغییر رنگ، خشک یا پودر شدن از نشانه‌های کهنگی شیرینی خشک هستند.

روش تمیز کردن کله پاچه در خانه بی دردسر و راحت

نگهداری شیرینی عید

نحوه نگهداری شیرینی خشک

نگهداری در ظروف در‌ب‌دار

ظروف دارای درب یکی از بهترین گزینه‌ها برای نگهداری شیرینی خشک هستند. در صورتی که شیرینی خشک را بلافاصله بعد از رسیدن به منزل در این ظرف‌ها قرار دهید، طول عمر آن بیشتر شده و مدت زمان طولانی‌تری تازه می‌ماند. بعضی از این ظرف‌ها در فریزر هم قابل نگهداری هستند که با قرار دادن شیرینی در آن‌ها و نگهداری در فریزر، هر زمان که مایل باشید به شیرینی‌های خود دسترسی خواهید داشت.

نگهداری در جای خنک

نگهداری در جای خنک یکی دیگر از راهکارهای تازه نگه داشتن شیرینی خشک است. بهترین محل نگهداری شیرینی خشک یخچال است اما در صورتی که قصد مصرف شیرینی در مدت زمان کوتاهی را دارید، بهتر است آن را در کابینتی خنک، تاریک و دور از نور خورشید و گرمای گاز قرار دهید تا بافت شیرینی تازه مانده و ترکیبات آن خراب یا فاسد نشوند.

قرار دادن کاغذ روغنی بین شیرینی‌ها

دیگر ترفندی که به تازه ماندن شیرینی‌های خشک کمک می‌کند، قرار دادن کاغذ روغنی بین هر ردیف از شیرینی‌ها است. این ترفند به خصوص برای شیرینی‌های دارای تزئین کاربرد زیادی دارد، زیرا مانع چسبیدن تزئینات شیرینی‌ها به هم شده و علاوه بر حفظ تازگی، ظاهر آن‌ها را نیز حفظ می‌کند.

قرار دادن نان در ظرف شیرینی

قرار دادن یک تکه نان تست در ظرف شیرینی‌های خشک، تاثیر زیادی در حفظ تازگی آن‌ها دارد. نان تست رطوبت شیرینی‌ها را حفظ کرده و از خشک و شکننده شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. این ترفند به خصوص برای کوکی‌ها که به دلیل داشتن کره زودتر از دیگر شیرینی‌ها خشک می‌شوند، کاربرد بیشتری دارد.

نگهداری شیرینی عید

قرار دادن کرفس در ظرف شیرینی

یک ساقه کرفس هم کاربردی مشابه نان تست دارد و با تامین رطوبت شیرینی‌ها باعث حفظ تازگی آن‌ها می‌شود. البته در مورد استفاده از کرفس برای تازه نگه‌ داشتن شیرینی‌های خشک باید به این نکته دقت کنید که استفاده طولانی‌مدت این سبزی در ظرف شیرینی باعث طعم‌دار شدن شیرینی‌ها می‌شود.

ریختن چند دانه برنج در ظرف شیرینی

یکی دیگر از تکنیک‌های تازه نگه داشتن شیرینی خشک، ریختن چند دانه برنج در ظرف شیرینی است. برنج باعث ترد و تازه ماندن شیرینی‌ها شده و بافت آن‌ها را حفظ می‌کند. البته این ترفند در مورد بعضی شیرینی‌ها نتیجه بخش است و برای بعضی شیرینی‌ها کاربرد چندانی دارد.

راز درست کردن یک واویشکا مرغ خوشمزه

قرار دادن جعبه داخل نایلون

قرار دادن جعبه شیرینی‌های خشک داخل نایلون دیگر اقدامی است که به تازه نگه داشتن آن‌ها کمک می‌کند. نایلون باید بزرگ‌تر از اندازه جعبه باشد تا مانع نفوذ و ورود هوا به جعبه شده و از سفت شدن شیرینی‌ها جلوگیری کند.

نگهداری شیرینی عید

نکاتی درباره نگهداری شیرینی خشک و‌تر

بخاری را خاموش کنید!

اگر شیرینی‌ تر خریده‌اید و هنوز داخل یخچال نگذاشته‌اید همین الان این کار را انجام دهید و بعد ادامه متن را بخوانید! در ترکیب اصلی شیرینی‌ تر یا خامه‌ای اغلب ردپایی از تخم مرغ و خامه هست و همین کافی است که بدانیم این شیرینی را نمی‌توان زیاد نگه داشت. اولین نکته درباره روش نگهداری شیرینی‌تر این است که باید در دمای بسیار پایین باشد و دمای بالا و بیرون یخچال باعث می‌شود میزان زیادی میکروب به خود جذب کند. همچنین آب شدن خامه زمینه ساز بسیاری از بیماری‌هاست که اولین آن‌ها مسمومیت است!

یادتان هست کی شیرینی خریدید؟

همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره کردیم نگهداری شیرینی‌تر برای مدت زیاد امکان پذیر نیست و حتی در یخچال نیز نمی‌توان شیرینی‌تر را برای مدت طولانی سالم نگه داشت. عمر مفید شیرینی‌تر در یخچال حدود ۲۴ تا ۷۲ ساعت است. اگر بیشتر از این زمان شیرینی‌ تر را نگه داریم باز هم احتمال اینکه فاسد شود بسیار زیاد است. این فاسد شدن برای افرادی که سیستم ایمنی بدن‌شان با اختلال رو به روست و کودکان و سالمندان اصلاً خوب نیست و در بیشتر موارد باعث مسمومیت‌های خطرناک می‌شود. همیشه تاریخ روزی که شیرینی را خریداری کرده‌اید را به خاطر بسپارید و در لحظه انتخاب نیز تازه‌ترین شیرینی‌ها را انتخاب کنید.

شیرینی بودن حتی در شرایط سخت!

شیرینی‌های خشک، جان سخت هستند! می‌توانید بدون نگرانی از بابت دمای هوا آن‌ها را بیرون از یخچال نگهداری کنید. البته اگر در گرمای بیش از حد و زیر تابش نور مستقیم خورشید قرار بگیرند قطعاً دچار مشکل می‌شوند، اما در حالت عادی نیاز نیست جای یک جعبه شیرینی خشک را در طبقه‌های یخچالتان باز کنید. این ماندگاری به علت رطوبت کمتر شیرینی خشک است و ۱ تا ۲ هفته در هوای خنک بیرون از یخچال ماندگاری دارد.

نگهداری شیرینی عید

 آب روی شیرینی‌ها نریزید!

یکی از نکات بسیار مهم در نگهداری شیرینی خشک و‌ تر این است که باید شیرینی ها را از فضای نمناک دور نگه دارید. رطوبت محیط برای شیرینی خشک و‌ تر مضر بوده و محل مناسب برای نگهداری از شیرینی‌ها،‌ فضای خشک و خنک است.

طرز تهیه دسر شاتوت ، دسری که از خوردن آن سیر نمی شوید | دسر شاتوت رو با چی می تونید بخورید ؟

جعبه شیرینی با خاصیت نگه دارنده

وقتی جعبه شیرینی را داخل یخچال جا می‌دهید نگاهی به اطراف آن بکنید و سعی کنید کنار مواد غذایی دیگر که بو دارند شیرینی نگذارید. اصلاً خوب نیست که مهمان‌ها رولت میل کنند، اما مزه ترشی کلم و فلفل دلمه ای زیر دندان‌هایشان حس کنند! یک راه خوب برای جلوگیری از این مشکل استفاده از همان جعبه‌های مقوایی شیرینی و بستن درب آنهاست. با وجود این جعبه‌ها شیرینی ها به سادگی بوی مواد غذایی دیگر را به خود نمی‌گیرند.

شیرینی خشک هم خشک می‌شود!

هر نوع شیرینی از به صورت تکی نگهداری شود زودتر خشک می‌شود و کیفیت و طعم خوب ابتدایی را از دست می‌دهد. برای جلوگیری از خشک شدن شیرینی‌ها بهتر است آن‌ها را به صورت ردیفی کنار و روی هم بچینید تا کمتر در معرض هوا قرار بگیرند و دیرتر خشک شوند.

نگهداری شیرینی عید

خرابی به گندیدن نیست!

روشهای یاد شده صرفا برای جلوگیری از گندیدن شیرینی‌ها نیستند. تغییر شکل و خرد شدن شیرینی‌ها نیز یک نوع خرابی محسوب می‌شود. وقتی شیرینی‌ها را روی هم می‌چینید سعی کنید از از ورق‌های کاغذ روغنی استفاده کنید و این ورق‌ها را بین ردیف‌ها قرار بدهید. دیگر شیرینی‌ها خرد نمی‌شوند و به هم نمی‌چسبند.

 در را ببندید!

شیرینی‌ها را در ظرف‌های در دار نگه دارید. سینی‌هایی که شیرینی را در آن‌ها می‌چینیم اگرچه پیش روی مهمانان زیباست، اما به علت اینکه سینی یک ظرف در دار نیست شیرینی‌ها زودتر خشک می‌شوند.

 شیرینی خشک چقدر بد است؟

اگر حالا که این متن را خواندید و متوجه شدید که دیگر دیر شده و شیرینی‌ هایی که روی دست‌تان باد کرده بود الان دیگر به علت خشک شدن خوردنی نیستند، بهتر است بدانید که شیرینی خشک باعث بروز مسمومیت در افراد نمی‌شود.

نگهداری شیرینی عید

با این حال همانطور که می‌دانید در همه شیرینی‌ها روغن وجود دارد و این روغن موجود پس از گذشت یک مدت زمان اکسید می‌شود و این اکسید شدن باعث بروز برخی مشکلات گوارشی خواهد شد. جانب احتیاط را رعایت کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

8 فروردین 1403

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *