افتتاح حساب ترکیه
نگهداری از سبزی خوردن در یخچال

دانستن روش های نگهداری از سبزی خوردن در یخچال باعث می شود شما نیاز به خرید هفتگی سبزی خوردن نداشته باشید. سبزی ها بسیار زود پلاسیده می شوند و تهیه روزانه یا زود به زود سبزیجات در شرایط زندگی پرمشغله مدرن کار سختی است. بنابراین با ترفند هایی که شادمگ در اختیارتان قرار می دهد میوه و سبزی را برای مدت طولانی تازه نگهدارید.

مدت زمان نگهداری سبزی خوردن های نرم

سبزیجات - نگهداری از سبزی خوردن در یخچال

 • جعفری – 3 هفته
 • شوید – 3 هفته
 • گشنیز – 3 هفته
 • نعناع – 2 هفته
 • ترخون – 3 هفته
 • ریحان – 2 هفته

مدت زمان نگهداری سبزی های سخت

رزماری – 3 هفته
پونه کوهی – 2 هفته
آویشن – 2 هفته
مریم گلی – 2 هفته
مرزه – 2 هفته
پیازچه – 1 هفته

ریحان - نگهداری از سبزی خوردن در یخچال

مهمترین نکته در طریقه نگهداری سبزیجات در یخچال

مهم‌ترین نکته در مورد تازه نگه داشتن میوه و سبزیجات در یخچال، متعادل کردن تبخیر آب آن‌ها و کنترل این فرآیند است. درواقع در ارائه هرگونه روش نگهداری سبزیجات در یخچال باید دقت کرد که چگونه می‌توان میزان آب تبخیری میوه و سبزیجات را کاسته و البته این آب تبخیر شده را به نحوی جذب کرد تا باعث گندیدگی و خرابی آن‌ها نشود.

شما در انواع روش نگهداری سبزی در یخچال (سبزیجات و میوه‌ها) و جلوگیری از پلاسیده شدن سبزیجات لازم است به میزان آبی که آن‌ها از دست می‌دهند دقت کنید و سرعت از دست دادن این آب. سپس باتوجه به نتایج به‌دست آماده بهترین روش نگهداری سبزیجات در یخچال را درمورد هر میوه یا سبزی، پیدا خواهید کرد.

دقت داشته باشید این شرایط درمورد فریزر متفاوت است و روش نگهداری سبزیجات در فریزر متغیر خواهد بود. با این توضیح کلی در ادامه به بررسی انواع روش نگهداری سبزیجات در یخچال و فریزر می‌پردازیم و چند روش مفید برای تازه نگهداشتن میوه ها در یخچال نیز به شما ارائه می‌کنیم.

روش نگهداری سبزی خوردن در یخچال

شاید روش نگهداری سبزی خوردن در یخچال مهم‌ترین موضوع در این مبحث باشد. چرا که سبزی خوردن شامل انواع سبزی‌های حساس و باماندگاری کم می‌شود. سبزی‌هایی مانند ریحان، شاهی، تره و پیازچه که به‌سرعت رنگ‌شان زرد می‌شود و به‌سمت گندیدگی می‌روند.

بنابراین روش نگهداری سبزی خوردنی در یخچال به‌طوری که موثر و جوابگو باشد سخت‌تر ساید میوه‌ها و سبزیجات خواهد بود. مواردی که برای این بخش از مبحث روش صحیح نگهداری سبزیجات در یخچال می‌توان مطرح کرد عبارتند از:

8 روش نگهداری برگ مو با حفظ تازگی و کیفیت تا یکسال

سبزی خوردن - نگهداری از سبزی خوردن در یخچال

 • ابتدا سبزی خوردن را کاملا تمیز کرده، تمامی بخش‌های زرد، گندیده، پلاس خورده یا سوخته را از آن‌ها جدا کنید.
 • سپس سبزی‌ها را کاملا شسته، ضدعفونی کنید. سبزی را در آب سرد بشویید و در ضدعفونی کننده مخصوص بخیسانید.
 • پس از آبکشی اجازه دهید آب سبزی کاملا گرفته شود. موقع آبکشی سبزی را مدام چنگ نزنید تا آسیب نبیند.
 • برای آبگیری بهتر سبزی را روی آبگیر پارچه‌ای ریخته اجازه دهید تا سریعتر خشک شود.
 • پس از خشک شدن سبزی‌ها، آن‌ها را در یک کاغذ آبگیر یا دستمال آبگیر نازک (تنظیف) بپیچید.
 • سبزی‌ها را با کاغذ یا دستمال درون ظرف در بسته و محکم یا بگ‌های مخصوص با در محکم بگذارید.
 • بهتر است ظرف یا بگ امکان آبگیری داشته باشند تا آب تبخیر شده از سبزیجات را به خود جذب کنند.
 • ظرف یا بگ سبزیجات را در طبقه‌ای که دمای یخچال مناسب و معتدل است بگذارید. سبزیجات در نزدیکی فن نباشند. ممکن است یخ بزنند.

طرز نگهداری کاهو، کلم و کرفس در یخچال

کاهو و کلم از سبزیجات دیگری هستند که معمولا در یخچال نگهداری می‌شوند و حفظ تازگی و سلامت‌شان مهم است. البته کرفس را اگر برای آبگیری و سالاد لازم داشته باشیم و سیر و تره فرنگی را هم اگر در ساندویچ‌ها یا املت‌ها استفاده کنیم می‌توان به این لیست اضافه کرد. برای تازه نگه داشتن این سبزیجات نیز راه‌هایی وجود دارد که تقریبا در همه آن‌ها یکسان است. در این بخش از بررسی نحوه نگهداری سبزیجات در یخچال باید گفت:

 • برگ‌های خراب و سیاه یا پلاسیده کاهو، کلم و کرفس را جدا کنید.
 • برگ‌های سالم کاهو و کلم‌ها و ساقه‌های رفس را جدا کرده درون آب سرد بریزید و کمی خیس کرده ضدعفونی کنید.
 • کاهو، کلم و کرف را طولانی مدت نخیسانید و سریعتر بشویید.
 • اجازه دهید آب اضافی آن‌ها کاملا گرفته شود.
 • حالا لازم است که کاهو، کرفس یا کلم را درون کاغذ آشپزخانه یا دستمال آبگیر بپیچید.
 • دقت کنید که کاغذ بین برگ‌ها را بگیرد و برگها کم‌تر در تماس مستقیم با هم باشند.

حالا بسته سبزی و دستمال یا کاغذ آبگیر را درون کیسه‌ای پلاستیکی که پک محکمی دارد بگذارید.

اسفناج - نگهداری از سبزی خوردن در یخچال

اگر قرار است از سبزی به زودی استفاده کنید راهکار زیر را پیش بگیرید

برای این کار شما از یخچال استفاده خواهید کرد. به عبارتی روش تازه نگه داشتن سبزیجات در یخچال، معمولا اولین و راحت‌ترین کاری است که به همه پیشنهاد می‌دهیم. البته همانطور که گفتیم با این شیوه مدت زمان تازه و سالم نگه داشتن سبزی کوتاه خواهد بود. در هر صورت، برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مرحله اول: در ابتدای کار گیاهان لطیف و ضعیف‌تر را انتخاب کرده و سپس ته ساقه‌هایشان را با چاقو جدا کنید.
 • مرحله دوم: در ادامه بایستی برگ‌های پژمرده یا قهوه‌ای‌رنگ و زردرنگ آن‌ها را نیز جدا کنید.
 • مرحله سوم: اکنون از یک شیشه خالی رب گوجه‌فرنگی یا مانند آن و یا دست کم یک لیوان استفاده کرده و سبزی موردنظر را درون آن بگذارید.
 • مرحله چهارم: حال بایستی به قدری آب درون شیشه یا لیوان بریزید که تا چند سانتی‌متر از ساقه سبزی‌ها درون آب قرار گیرد. دقیقا مثل این می‌ماند که چند شاخه گل طبیعی را درون گلدان قرار داده‌اید تا تازه بمانند.
 • مرحله پنجم: اکنون اگر شیشه درب‌دار است، درب آن را ببندید، در غیر اینصورت می‌توانید از پلاستیک فریزر برای پوشاندن کل شیشه یا لیوان استفاده کنید.
 • مرحله ششم: شیشه یا شیشه‌ها را درون یخچال قرار داده و هر دو روز یکبار آب آنها را عوض کنید.
 • مرحله هفتم: یادتان باشد که سبزی‌های سفت و سخت‌ فقط می‌توانند در یخچال ماندگاری داشته باشند و بهترین راه برای نگهداری آنها این است که این سبزی‌ها را درون یک کاغذ حوله‌ای مرطوب بپیچید و سپس آنها را درون یخچال قرار دهید. درست مانند اینکه یک بوریتو گیاهی کوچک را در یک بسته‌بندی پلاستیکی قرار داده باشید!
فوت و فن تهیه رب گوجه خانگی خوش رنگ و غلیظ بدون کپک

تازه نگه داشتن سبزی خوردن برای مدت طولانی

نباید فراموش کرد که هیچ‌یک از میوه‌ها،‌سبزیجات یا صیفی‌جات را چه به شکل پخته و چه خام نمی‌توان برای طولانی مدت در یخچال نگهداری کرد. درواقع برای اغلب سبزیجات یک هفته تا ده روز نهایت زمانی است که می‌توان آن‌ها را در یخچال حفظ کرد. بهترین روش تازه نگهداشتن سبزیجات برای مدت طولانی فریزر کردن آن‌ها به روش‌های اصولی و حرفه‌ای، بالافاصله بعد از تهیه و آماده‌سازی‌شان است.

درواقع هرچه سبزی‌ها را تازه‌تر فریز کنیم، پس از یخ‌زدایی طراوت آن‌ها بیشتر حفظ می‌شود. در این بین بهتر است برای سبز ماندن سبزیجات سبز رنگ یا به‌طور کلی حفظ رنگ میوه‌ها و سبزیجات در فرآیند فریز کردن و یخزدایی، از روش بلانچ کردن کمک گرفت.

شستن سبزی خوردن - نگهداری از سبزی خوردن در یخچال

در این روش سبز ماندن سبزیجات، محصولاتی مانند نخود سیز یا باقلا سبز را پس از آماده سازی برای چند دقیقه در آب جوش ریخته و سپس در آب سرد پر از یخ خالی کرده و درنهایت آبکش می‌کنیم. بعد از خشک شدن آب اضافی آن‌ها، در اندازه‌ها و کیسه‌های مناسب بسته‌بندی کرده فریز می‌کنیم.

نحوه نگهداری سبزی خوردن تازه در فریزر

در مورد سبزی های لطیف، اگر شما می خواهید کمی بیشتر برای تازه نگه داشتن آنها تلاش کنید، می توانید گیاهان نرم مانند ریحان را با چند قاشق غذاخوری روغن کلزا یا روغن زیتون مخلوط کرده و سپس آنها را در قالب های یخ قرار دهید تا منجمد شوند. سپس آن مکعب های یخ را در کیسه فریزر بگذارید و در فریزر نگهداری کنید. اگر دوست ندارید از روغن استفاده کنید، می توانید همین کار را با آب انجام دهید.

طرز تهیه فلافل خوشمزه خانگی به روش جنوبی

ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات

همواره بعد از تهیه سبزی خوردن سریعا نسبت به پاک کردن آنها اقدام کنید، چرا که وجود گل و لای و برگ‌های زرد و پلاسیده در بین سبزی‌ها باعث می‌شود که زودتر خراب شوند. همچنین بعد از پاک کردن سبزی خوردن، آنها را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه درون آب قرار دهید و مقداری نمک یا سرکه جهت ضدعفونی کردن به سبزی‌ها اضافه کنید. بعد از گذشت این مدت نسبت به آبکشی سبزی‌ها اقدام کنید و حدود یک ساعت سبزی‌ها را درون صافی قرار دهید تا آب آنها به طور کامل خارج شود.

گرفتن آب سبزی خوردن

یکی از عواملی که باعث پلاسیده شدن و گندیدگی زودهنگام سبزی‌ در یخچال می‌شود، وجود آب در لابه‌لای آنها است. بنابراین بعد از آبکشی سبزی خوردن باید آنها را روی یک پارچه نخی تمیز قرار دهید تا آب سبزی‌ها کاملا جذب پارچه شود. با زیر و رو کردن سبزی‌ها این روند نیز تسریع می‌شود. البته برخی از سبد دارای محفظه و سوراخ برای خارج کردن آب سبزی خوردن استفاده می‌کنند و بعد از یک ساعت سبزی‌ها را در داخل یخچال قرار می‌دهند.

خواص برخی سبزیحات

سبزیجات فیبر بالایی دادند، ضدسرطان بوده و به تقویت حافظه، زیبایی پوست و بهبود مشکلات گوارشی کمک می کنند.

تره : ضد سرطان
ترپچه: خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچ دارد. و ضد سرطان است.
ریحان: جلوگیری از ورم معده
شاهی: ضد باکتری و ضد سرطان
نعنا: ضد نفخ  و ضد تهوع
جعفری: جلوگیری از سکته قلبی و مغزی، کاهش وزن

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

30 مهر 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *