پاک کردن خالکوبی

پاک کردن خالکوبی امکان پذیر است؟ بسیاری از افراد امروزه به دنبال خالکوبی هستند ولی متاسفانه بعد از مدتی از آن دلسرد و به دنبال روشی برای پاک کردن خالکوبی می افتند. شادمگ به روز ترین روش های برای پاک کردن خالکوبی را به شما معرفی کرده است.

آیا پاک کردن خالکوبی یا پاک کردن تاتو ابرو امکان‌پذیر است ؟

برای رسیدن به جواب ابتدا باید به این سؤال پاسخ داد، زمانی‌که خالکوبی می‌کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ جوهر توسط سوزن (با دست یا دستگاه) وارد پوست شده و در لایۀ میانی پوست (که دِرم نام دارد) قرار می‌گیرد. بخشی از این جوهر در داخل سلول‌های پوستی است و بخشی دیگر در خارج از سلول قرار دارد.

خالکوبی - پاک کردن خالکوبی

حال فرض کنیم که از خالکوبی کردن پشیمان شده‌اید و قصد پاک کردن خالکوبی یا تتو را دارید. چه روشی برای پاک کردن خالکوبی بهتر است؟ یادتان باشد بهترین کار این است که برای پاک کردن خالکوبی یا تتو خود با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

روش‌های مختلفی برای پاک کردن انواع خالکوبی‌ها وجود دارد. مسلماً پزشک بهتر می‌داند که با توجه به نوع خالکوبی، کدام روش مناسب‌تر است.

یکی از تخصصی‌ترین روش‌ها برای پاک کردن خالکوبی یا تتو استفاده از لیزر کیوسوئیچ است. لیزر کیوسوئیچ نوعی لیزر اختصاصی برای از بین بردن ضایعات رنگدانه‌‎ای پوست و خالکوبی‌ها است.

این دستگاه می‌تواند اشعۀ لیزر را در مدتی بسیار کوتاه و با قدرت بالا به پوست برساند. برای از بین بردن خالکوبی با لیزر باید جوهر را هدف قرار داد. لیزر، ذرات جوهر را منفجر کرده و اجازه می‌دهد تا سلول‌های بدن، این ذرات خرد شده را از محل خالکوبی دور کنند. به همین دلیل با لیزر کردن خالکوبی کمرنگ یا ناپدید می‌شود.

انواع خالکوبی‌ها کدام‌اند ؟

 • نوع تزئینی آماتور: با دست و به کمک سیم یا سوزن خالکوبی انجام می‌شود. معمولاً تک رنگ و با تراکم جوهر کم است و ذرات جوهر در قسمت‌های سطحی پوست قرار دارند. این نوع خالکوبی به‎‌راحتی با لیزر برطرف می‌شود.
 • نوع تزئینی حرفه‌ای: این خالکوبی با دستگاه انجام می‌شود. معمولاً رنگی و با تراکم جوهر بالاست. ذرات جوهر در عمق پوست قرار داشته و نمی‌توان آن را به‌راحتی با لیزر از بین بُرد و نیاز به جلسات متعدد لیزر دارد.
 • نوع آرایشی: این نوع خالکوبی برای خط لب، ابرو یا خط چشم انجام می‌شود. به سبب استفاده از موادی مانند زینک‌اکسید که رنگ سفید ایجاد می‌کند یا اکسید آهن که رنگی شبیه به رنگ پوست دارد، ممکن است پاک کردن آن دشوار باشد.
 • نوع ناشی از آسیب: این نوع خالکوبی در اثر ورود مواد خارجی به پوست به دنبال آسیب‌دیدگی ایجاد می‌شوند (مانند انفجار، کشیده شدن روی آسفالت و یا وارد شدن مداد به داخل پوست).
 • نوع طبی: برای مشخص کردن محل رادیوتراپی، گاه از خالکوبی استفاده می‌کنند که به رنگ سیاه است.

بهترین روش پاک کردن خالکوبی

روش های پاک کردن خالکوبی

پاک کردن تاتو ابرو با لیزر کیوسوئیچ؛ سریع‌ترین روش از بین بردن خالکوبی

روش پاک کردن تتو با لیزر در گروه روش‌های غیر تهاجمی قرار می‌گیرد؛ زیرا هیچ‌گونه جراحت و لایه‌برداری روی پوست ایجاد نمی‌کند. اشعه‌های لیزر، رنگدانه‌های زیر پوست را می‌شکنند و به سلو‌ل‌های اطراف آن آسیب چندانی نمی‌رسانند. لیزرها با جذب اختصاصی رنگدانه‌های نقوش خالکوبی، بهترین روش برای حذف تاتو هستند.

در روش لیزر برای پاک کردن تاتو، ابتدا جراح یا متخصص پوست با شما صحبت می‌کند و بعد از بررسی سابقه پزشکی، اطلاعاتی از قبیل تعداد جلسات لازم برای ریموو تاتو را به شما اعلام می‌کند. قبل از پاک کردن تتو با لیزر، محل خالکوبی شده با ژل مخصوص، بی‌حس می‌شود؛ سپس پزشک با توجه به رنگ تاتو نوع لیزر کیوسوئیچ را انتخاب می‌کند.

امروزه لیزر‌های کیوسوئیچ، به‌دلیل عارضه کمتر و اثر بخشی بیشتر، بهترین روش برای از بین بردن خالکوبی هستند. در این روش، پالس لیزری در مدت زمان کوتاهی به پوست تابیده می‌شود. با تاباندن اشعه لیزر کیوسوئیچ که یک میلیاردم ثانیه دوام دارد، رنگ تاتو به ذرات کوچک تبدیل می‌شود. بعد از چند جلسه، این ذرات کم‌رنگ با کمک سیستم ایمنی هضم می‌شوند. لیزر کیوسوئیچ فقط برای پاک کردن تتو کاربرد ندارد؛ رفع انواع لکه‌های پوستی و جوانسازی پوست هم از طریق این دستگاه انجام می‌شود.

از بین بردن خالکوبی با لیزر یک نوع جراحی زیبایی محسوب می‌شود؛ بنابراین شامل هیچ‌گونه بیمه نخواهد شد. پاک کردن تتو با لیزر کیوسوئیچ برای افراد باردار، شیرده و اشخاصی که از ضعف سیستم ایمنی رنج می‌برند توصیه نمی‌شود؛ این عزیزان باید از دیگر روش های پاک کردن تاتو استفاده کنند.

آر اف سرجیکال؛ جراحی که خالکوبی را پاک می‌‎کند!

در این روش، ناحیه تتو شده با کمک جراحی برداشته می‌شود و دو لبه پوست برای ترمیم زخم، به یکدیگر بخیه می‌خورند. میزان موثر بودن آر اف سرجیکال، کاملا به مهارت جراح و البته به اندازه‌ی ناحیه تتو شده بستگی دارد. مهم‌ترین عارضه برداشتن تتو با جراحی با وجود کلیه مراقبت‌ها، ماندن جای زخم و آوردن گوشت اضافی در پوست است. بیمار برای بهبود کامل زخم با روش برداشتن تتو با جراحی، نیاز به طی کردن یک دوره نقاهت طولانی دارد. فراموش نکنید که کلینیک‌هایی که دستگاه آر اف سرجیکال معتبری دارند می‌توانند کلیه عوارض جراحی را به حداقل برسانند.

3 روش متفاوت کاشت سبزه به شکل قلب | سفره هفت سین تون رو عشقولانه کنید

درم ابریژن؛ روشی موثر اما پرعوارض برای پاک کردن تاتو

با کمک روش درم ابریژن، پوست ناحیه تاتو شده با کمک دستگاه مخصوص تراشیده می‌شود. پاک کردن تتو با درم ابریژن عوارض مختلفی دارد؛ بیماری هایپرپیگمانتاسیون و افتادن لکه‌های تیره، روی ناحیه تراشیده شده از جمله عوارض مهم آن است. عفونت کردن ناحیه تاتو، پاک نشدن کامل تاتو و ماندن جای زخم از دیگر عوارض استفاده از روش درم ابریژن است.

پاک کردن خالکوبی با لیزر

تعداد جلسات پاک کردن تاتو با لیزر به چه عواملی بستگی دارد؟ قدمت خالکوبی و سایز تاتو

پاک کردن تاتو با لیزر، تک جلسه نیست و بیمار باید پس از هر جلسه، دوره نقاهتی دو الی سه روزه را طی کند. پس لیزر روشی ایده‌آلی برای پاك كردن تاتو در يك جلسه نیست. تعداد جلسات پاک کردن تتو با لیزر کیوسوئیچ، قدمت خالکوبی، اندازه تتو و رنگ آن بستگی دارد. نوع و رنگ پوست و میزان نفوذ رنگدانه‌ها به پوست هم از عوامل مهم پاک کردن خالکوبی است.

پاک کردن تتو تک رنگ و کوچک با لیزر کیوسوئیچ نسبت به تتو بزرگ و چند رنگ به تعداد جلسات درمانی کمتری نیاز دارد.

نکات مراقبتی مهم قبل و بعد از پاک کردن تاتو با لیزر؛ دوری از آفتاب و استفاده از پمادهای مخصوص

هنگامی که کلینیک تخصصی مناسبی را برای حذف نقوش خالکوبی خود انتخاب کردید، لازم است برخی موارد را قبل و پس از درمان انجام دهید. با رعایت نکاتی که گفته می‌شود، به نتیجه دلخواه خود خواهید رسید:

 • تا چند هفته قبل از جلسه لیزر، در معرض نور شدید خورشید قرار نگیرید و پوست خود (بویژه ناحیه‌ی لیزر شده) را برنزه نکنید.
 • یک روز قبل از پاک کردن تاتو با لیزر، ناحیه مورد نظر را اصلاح کنید.
 • هرگونه مواد آرایشی را از روی محل تاتو، پاک کنید.
 • بعد از اتمام جلسه ریموو تتو، برای کاهش ورم و درد از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • تا التیام کامل زخم پاک کردن تاتو با لیزر، از شنا کردن و خوابیدن در وان گرم خودداری کنید.

فراموش نکنید که در چند روز اول به دقت از محل تحت درمان مراقبت کنید و قرمزی تاتو را با پماد‌های مخصوص از بین ببرید؛ همچنین از خاراندن و دست کشیدن روی پوست لیزر شده بپرهیزید.

روند پاک کردن خالکوبی با لیزر کیوسوئیچ چگونه است ؟

حالا فکر کنید که برای لیزر خالکوبی خود نزد من آمده‌اید و من می‌خواهم با لیزر کیوسوئیچ خالکوبی را از بین ببرم. شما در مطب، مراحل زیر را تجربه خواهید کرد:

 • از شما می‌پرسم که آیا به‌تازگی آفتاب گرفته‌اید یا به سولاریوم رفته‌اید؟ اگر آفتاب گرفته باشید یا به سولاریوم رفته باشید، با کمال تأسف وقت لیزر شما را یک ماه عقب می‌اندازم. پوست تیره، خطر سوختگی را زیاد می‌کند.
 • سپس از شما می‌خواهم تا جواهرات و لوازم براق و تزئینی را از خود دور کنید.
 • اگر لازم باشد، می‌گویم تا کرم بی‌‎حس‌کننده روی منطقه‌ای از پوست شما که قرار است لیزر شود، قرار دهند و روی کرم را با پلاستیک نازک بپوشانند. باید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه صبر کنید تا ناحیه کاملاً بی‌حس شود. با تلفن همراه خودتان مشغول شوید.
 • از شما می‌خواهم تا بی‌حسی را پاک کنید. سپس شما را به اتاق لیزر برده و از شما می‌خواهم تا روی تخت طوری بخوابید که محل خالکوبی در دسترس من و دستگاه لیزر باشد.
 • برای شما عینک مخصوص زده، خودم و دیگر افرادی که در اتاق حضور دارند نیز عینک می‌زنند تا اشعۀ لیزر به چشم‌هایمان آسیب نرساند.
 • دستگاه را طوری تنظیم می‌کنم که برای پاک کردن خالکوبی یا تتو شما مناسب باشد.
 • دستۀ دستگاه را عمود روی پوست و روی تیره‌ترین قسمت خالکوبی می‌گذارم. از شما می‌خواهم وقتی شات لیزر با پوست شما برخورد کرد، تکان نخورید. نگران نباشید، لیزر کیوسوئیچ برای خالکوبی درد زیادی ندارد. ممکن است با برخورد اشعه لیزر به پوست حالتی شبیه به ضربه یا سوزش مختصری احساس کنید. ممکن است صدای ترق بلندی بشنوید. نگران نباشید همه اینها واکنش طبیعی پوست به لیزر هستند. دردی را که هنگام خالکوبی کردن تحمل کردید بیاد بیاورید! درد لیزر در مقایسه با آن هیچ است.
 • ممکن است بعد از شات اول لیزر لازم شود که کمی صبر کرده تا واکنش پوست را ببنیم یا تنظیمات دستگاه را تغییر دهم. در هر صورت بعد از این اقدامات به لیزر کردن منطقه خالکوبی ادامه می‌دهم. هر وقت احساس ناراحتی داشتید، می‌توانید به من اطلاع بدهید تا من لیزر کردن را متوقف کنم. من روند لیزر کردن را به‌طور پیوسته ادامه می‌دهم تا کل ناحیه مورد نظر را شامل شود.

از بین بردن خالکوبی - پاک کردن خالکوبی

بعد از لیزر کردن چه اتفاقی برای ناحیۀ لیزر شده می‌افتد ؟

 • تماس اشعۀ لیزر با پوست صدای ترق مانندی ایجاد می‌کند و بلافاصله ناحیه لیزر شده سفید می‌شود. گاه ممکن است خونریزی نقطه‌ای نیز بوجود بیاید.
 • سفیدی منطقۀ لیزر شده برای ۱۵ دقیقه ادامه می‌یابد و بعد از برطرف شدن سفیدی، ناحیۀ قرمز شده ورم می‌کند. این قرمزی و ورم برای ۲ تا ۳ روز ادامه می‌یابد.
 • در مرحلۀ بعد ناحیه درمان شده، تیره می‌شود و دلمه‌های ایجاد شده ظرف ۷ تا ۱۰ روز می‌ریزند.
 • بعد از ۴ تا ۶ هفته می‌توان انتظار داشت که ناحیۀ درمان شده بهبود پیدا کرده و خالکوبی کمرنگ‌تر شده باشد و می‌توان به سراغ جلسه دوم لیزر رفت. یادتان باشد تا زمانی که محل درمان کاملاً ترمیم نشده باشد، نباید جلسۀ بعدی لیزر را انجام دهید. عجله نداشته باشید، بیشتر افراد می‌خواهند هر چه زودتر به سراغ جلسه بعدی لیزر بروند. آنها تصور می‌کنند با این کار زودتر خالکوبی آنها پاک می‌شود؛ اما راستش را بخواهید این طور نیست! باید به بدن‌تان فرصت دهید تا ذرات جوهر خالکوبی را از محل ببرد. اگر قبل از التیام کامل محل، اقدام به لیزر مجدد کنید، فقط خطر ایجاد عارضه را افزایش داده و هیچ سودی نمی‌برید. به پزشک خود اطمینان کنید.
13 دلیل رایج روشن نماندن شعله اجاق گاز و راهکار ساده حل مشکل

بهترین روش های گیاهی و طبیعی پاک کردن تاتو و خالکوبی بدن در خانه

پاک کردن تاتو با آلوئه ورا

آلوئه ورا برای بسیاری از درمان های پوستی و در محصولات آرایشی استفاده می شود. به دلیل وجود ویتامین E و پادریا تومنتوسا بر روی خالکوبی بسیار موثر است. مخصوصا برای خالکوبیهای تازه. این روش برای زیبا سازی پوست در دسترس است.

نمک برای پاک کردن تاتو و خالکوبی

نمک یک ماده ساینده است. سدیم و کلر موجود در نمک به رهایی از خالکوبی کمک می کنند. آنها به شدت به پوست نفوذ می کنند و ساختار جوهر را می شکنند. کمی آب به نمک اضافه کنید و یک اسفنج را در آن خیس کنید.

حالا اسفنج را به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت روی پوستتان بمالید و بعد با آب گرم تمیز کنید. استفاده از نمک، یک روش ارزان اما موثر است.

عسل موثر در پاک کردن خالکوبی و تاتو

عسل یک راه طبیعی موثر برای پاک کردن خال کوبی در خانه است, به ویژه برای خالکوبی کوچک و ران.

دو قاشق غذا خوری ژل آلوئه ورا, ماست, نمک و عسل را باهم مخلوط کنید تا خمیر سفتی به دست آورید. حالا این ترکیب را روی پوست خود بمالید و بعد از نیم ساعت با آب گرم بشویید.

پاک کردن تاتو با پودر چوب صندل و سنگ های آسیاب شده

استفاده منظم از پودر چوب صندل و سنگ های آسیاب شده برای خلاص شدن از خالکوبی کارآمد است. سلول پوست را برای رسیدن به جوهر خالکوبی پاره می کند.

آن ها را کاملاً مخلوط کرده و ژل آلوئه ورا به آن بزنید، تا یک خمیر سفت تهیه شود. سپس این مخلوط را به آرامی روی خالکوبی تان بمالید. انجام منظم این کار می تواند برای همیشه خال کوبی را پاک کند.

پاک کردن خالکوبی با لیزر

لیمو عالی برای پاک کردن تاتو و خالکوبی

استفاده از لیمو به عنوان بهترین روش برای پاک کردن یا کاهش خالکوبی شناخته شده است. یک عامل سفید کننده طبیعی است، به خاطر وجود اسیدهای طبیعی موجود در آن. مواد شوینده طبیعی اش جوهر را پاک می کنند.

برای پوست امن است و هم چنین سلول های پوست را تشویق می کند تا سطحی صاف داشته باشند. از آب لیمو با نمک استفاده کنید. رنگ جوهر را محو می کند و لایه های فوقانی یا پایینی پوست را از بین می برد.

تهیه لایه بردار طبیعی برای پاک کردن تاتو

روغن ویتامین E, ژل آلوئه ورا و زردالو را با هم مخلوط کنید. این مخلوط را مستقیم بر روی سطح پوست خود با حرکات دایره ای بمالید. اجازه دهید تا پنج دقیقه بماند.

از آب سرد برای آبکشی پوستتان استفاده کنید. این کار را به صورت روزانه و برای یک ماه انجام دهید و خواهید دید که جوهر خال کوبی شما کم کم محو می شود.

پاک کردن تاتو با آب لیمو و نمک

مرحله 1:100 گرم نمک را با کمی آب لیمو مخلوط کنید, سپس یک توپ پنبه را به این مایع آغشته کنید و روی جوهر روی پوست بمالید.

مرحله 2:استفاده از پنبه برای مالیدن روی پوست به مدت 30 تا 60 دقیقه به طوری که مخلوط نمک – لیمو عمیقاً در پوست جذب شود.

مرحله 3:تمیز کردن پوست با آب گرم:

در استفاده از این روش باید سوزش زخم را تحمل کنید. بنابراین، باید زمانی که از یک پاک کننده خالکوبی طبیعی در خانه استفاده می کنید، خود را آماده کنید.

درمان کلوئید با استفاده از پاک کننده خالکوبی روغن اسطوخدوس

طرز استفاده:

برای استفاده موثر از روغن اسطخدوس به عنوان یک روش درمانی برای کلوئی بسیار ساده است، فقط باید از یک پنبه نرم برای ماساژ دادن ناحیه کلوئیدی در حدود 2 بار در صبح و عصر استفاده کنید.

روش اسکراب زردآلو برای پاک کردن تاتو

روش اسکراب زردآلو معمولاً با نمک انجام می شود تا به عنوان لایه برداری عمل کند.این روش شامل مخلوط کردن نمک و زردآلو و مالیدن آن روی خال کوبی است.نمک، به عنوان یک ساینده عمل می کند و قدرت پاک سازی زردآلو جوهر را از بین می برد با این حال آن را به طور کامل پاک نمی کند.

موقع جوش آوردن ماشین چه کنیم ؟ راحت ترین روش برای اینکه آمپر آب رو فوری پایین بیارید

روش پاک کردن خالکوبی یا تاتو با سمباده

این آخرین نکته مهم در مورد نحوه پاک کردن خال کوبی در خانه با ترکیبات طبیعی است. در حقیقت، این انعام بسیار ساده ای است و شما نیاز ندارید که مواد اولیه زیادی برایش تهیه کنید.

روش کاغذ سنباده روشی است که ناحیه را مالش می دهید و پوست برداشته می شود. بیشتر افرادی که این روش را امتحان می کنند، از کاغذ سنباده و آلوئه ورا برای مالش دادن پوست و تجزیه جوهر استفاده می کنند.

پاک کردن تاتو ابرو - پاک کردن خالکوبی

برای پاک کردن تاتو مخلوطی از آلوئه ورا، نمک، عسل و ماست را امتحان کنید

2 قاشق غذا خوری ژل آلوئه ورا، 2 قاشق غذا خوری (34 گرم) نمک، 2 قاشق غذا خوری عسل (30 میلی لیتر) عسل و 2 قاشق غذا خوری (30 میلی لیتر) ماست را در یک کاسه را ترکیب کنید.

این مخلوط را به خالکوبی خود بمالید و بگذارید حداقل 30 دقیقه بماند. این ناحیه را به مدت 30 تا 40 دقیقه با نمک بمالید. در این فرآیند اساساً پوست با نمک تراشیده میشود.

از اسفنج مرطوب گاز با نمک روی آن استفاده بکنید و آن را به خالکوبی خود بمالید تا وقتی که این منطقه به رنگ قرمز تیره تبدیل شود. این فرآیند راحت خواهد بود و نمک به عنوان بی حسی عمل می کند.

بعد از این که پوست خود را با نمک مالش دادید، پماد آنتی بیوتیک را به منطقه بمالید و به مدت 3 روز آن را بپوشانید. پوست شما ظاهری شبیه چرم پیدا می کند. بعد از حدود یک هفته، لایه های بالایی پوست محو می شوند و ظاهر خال کوبی کاهش می یابد.

لیزر کیوسوئیچ چه عوارضی دارد ؟

تغییر رنگ پوست

تغییر رنگ پوست یکی از عوارض لیزر کیوسوئیچ است که معمولاً قابل برگشت بوده، جای نگرانی ندارد. احتمال تغییر رنگ پوست در موارد زیر بیشتر است:

 • اگر به‌تازگی آفتاب گرفته باشید.
 • اگر پوست تیره داشته باشید.
 • اگر پوست شما در اثر تماس دراز مدت با نور آفتاب آسیب دیده باشد.

تغییر رنگ پوست می‌تواند به دو صورت روی دهد:

 • رنگ پوست تیره شود. نگران این عارضه نباشید، معمولاً با دارو و استفاده از ضدآفتاب مشکل برطرف می‌شود. در صورت لزوم می‌توان بعد از مدتی از انجام لیزر اقدام به پیلینگ و میکرودرم ابریژن کرد و تیرگی پوست را از بین بُرد.
 • رنگ پوست روشن شود. این عارضه نیز معمولا به تدریج برطرف می‌شود.

تاول

ممکن است یکی دو روز بعد از لیزر، تاول‌های کوچک در محل لیزر ایجاد شوند. این عارضه نگرانی ندارد. کافی است محل تاول را روزانه دو بار با سرم شستشو بشوئید و پماد آنتی‌بیوتیکی موضعی روی موضع بزنید.

خونریزی

ممکن است در محل لیزر، خونریزی‌های نقطه‌ای و کوچک ایجاد شود که در مدت چند روز تا چند هفته برطرف شده و جای نگرانی ندارند.

واکنش افزایش حساسیت

برخی از خالکوبی‌ها به دلیل داشتن رنگ‌هایی خاص، می‌توانند حساسیت ایجاد کنند. اگر هنگام انجام خالکوبی حساسیت ایجاد شود، ممکن است در زمان لیزرِ خالکوبی نیز حساسیت بوجود بیاید. به عنوان مثال جیوه که رنگ قرمز خالکوبی را ایجاد می‌کند، از جمله موادی است که می‌تواند حساسیت ایجاد کند.

اگر حساسیت موضعی باشد، ممکن است بعد از لیزر، خارش و تورم بیشتری در ناحیه لیزر ایجاد شود. در این حالت برای درمان می‌توان از داروهای موضعی یا در صورت شدید بودن از داروهای خوراکی (مثل آنتی‌هیستامین‌ها) استفاده کرد.

بهترین دستگاه برای خالکوبی - پاک کردن خالکوبی

ایجاد اِسکار

اِسکار، جوشگاه یا همان جای زخم، از جمله عوارض لیزر کیوسوئیچ است. اسکار می‌تواند برجسته و یا فرورفته باشد. اگر محل زخم به خوبی بهبود نمی‌یابد و برجسته و قرمز می‌شود (به اصطلاح دچار اسکار هیپرتروفیک می‌شوید) حتماً قبل از انجام لیزر به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است مستعد باشید و جای هر آسیبی که به پوست شما وارد می‌شود، باقی بماند و اسکار ایجاد شود. لیزر هم به پوست آسیب می‌رساند و می‌تواند سبب ایجاد اسکار شود. اسکارهای برجسته را می‌توان با کورتون‌های موضعی یا برخی از انواع لیزر درمان کرد.

تیره شدن خالکوبی

برخی از خالکوبی‌ها به دنبال لیزر کیوسوئیچ تیره می‌شوند. خالکوبی‌هایی که به رنگ قهوه‌ای یا رنگ پوست هستند، اکسید آهن دارند و به دنبال لیزر کیوسوئیچ و واکنش ایجاد شده، می‌توانند تیره‌تر شوند. همین‌طور خالکوبی‌های سفید نیز حاوی زینک اکسید بوده و لیزر کیوسوئیچ می‌تواند آن‌ها را تیره کند.

جای نگرانی نیست. همین تیرگی‌ها و سیاهی‌های ایجاد شده هم با لیزر کیوسوئیچ قابل برطرف شدن است. یادتان باشد برای آنکه خالکوبی با لیزر به خوبی و بدون عارضه پاک شود، باید صبر داشته باشید و جلسات درمانی خود را کامل کنید.

فعال شدن عفونت‌ها

لیزر می‌تواند برخی از عفونت‌ها از جمله تبخال را فعال کند. بنابراین اگر سابقۀ تبخال زدن دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. با تجویز داروهای خاص می‌توان از این نوع عوارض پیشگیری کرد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

11 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *