روش منظم شدن

روش منظم شدن به شما کمک می کند که بهروری خود را بالا برده و منجر به آراستگی کارها می شود. شما با استفاده از این تکنیک هایی که آموزش می بینید آراستگی ظاهر، ترتیب انجام کارها، منظم بودن محیط پیرامونی محل کار و منزل، رعایت آداب معاشرت، و بسیاری موارد دیگر را آموزش می بینید.

منظم یا نامنظم ؟

کدام یک از دو حالت فوق ایده‌آل و بهتر است؟ نظم یا بی‌نظمی؟ این سوال در کودکی در ذهن همه ما بوده است. همیشه هم توصیه می‌شدیم که نظم را رعایت کنیم، حتی از سوی کسانی که خودشان افراد منظمی نبوده‌اند.
این یک واقعیت است که وقتی در امور مختلف ترتیب خاصی لحاظ شود، آن امور بهتر و سریعتر و با دقت بیشتری به انجام می‌رسند.

روش منظم شدن

برای اینکه بدانیم چرا تمایل داریم در کارها نظم و ترتیب خاص را رعایت نکنیم، بند بعد را بخوانید:

بی‌نظمی ریشه در مغز ما دارد

ریشه تمایل ما به بی‌نظمی در این است که مغز ما دوست دارد انرژی کمتری مصرف کند و کارها را به گونه‌ای انجام دهد که بار ذهنی کمتری داشته باشند.
نتیجه این تمایل به داشتن بار ذهنی کمتر پرش از کاری به کار دیگر، در زمانی است که آستانه فکری کارها از ناخودآگاه به خودآگاه می‌رسد. اینجاست که دوست داریم کاری را در نیمه راه رها کنیم و به کار دیگر برویم.
اگر وقتی وارد منزل می‌شوید هر کدام از وسایل تان را در یک جا می‌اندازید، به این دلیل است که مغز نمی‌خواهد به جانمایی وسایل در دست تان فکر کند. هم می‌خواهد از این فکر خلاص شود و هم از وجود اشیائی در دستان شما.

نظم به چه عواملی بستگی دارد؟

عواملی وجود دارد که در منظم یا نامنظم بودن افراد تأثیر بسزایی دارد. فارغ از تمایل همیشگی مغز به بی‌نظمی، می‌توان عوامل زیر را در منظم بودن افراد مورد بررسی قرار داد.

تیپ شخصیتی

در مباحث شخصیت شناسی، یکی از دسته‌بندی‌هایی که انجام می‌شود این است که افراد دارای تیپ‌های شخصیتی منظم یا نامنظم هستند.
این ویژگی اکتسابی نیست و تقریباً غیر قابل تغییر است، ولی می‌توان سطح آن را تغییر داد و نسبت به موقعیت، حالتی مناسب را برگزید.

روش منظم شدن

حتما برای تست شخصیت شناسی از شادمگ کمک بگیرید.

یادگیری‌های از کودکی تا کنون

اگر از کودکی در محیطی رشد کرده باشید که افراد دیسیپلین خاصی را رعایت کرده‌اند، دیگر به آن نظم عادت کرده‌اید و خو گرفته‌اید. مثال عینی‌اش برای من این بود که پسرخاله‌ام همیشه صبح زود از خواب بیدار می‌شد، به این علت که بیدار شدن در صبح زود، به همراه پدر در آن خانواده یک چیز عادی شده بود.

برعکس اگر در کودکی اطرافیان تان را دیده باشید که در زندگی‌شان نظم خاصی را رعایت نمی‌کنند، وسایل مختلف را در جاهای مختلف می‌گذارند، برنامه روزانه مرتبی ندارند و … شما هم لاجرم به این روش عادت کرده‌اید و غالب کارهای تان را با بی‌نظمی جلو می‌برید، حتی اگر تیپ شخصیتی شما منظم باشد، باز هم نسبت به فردی که دور و برش را افراد منظم پر کرده‌اند، شما نظم و ترتیب کمتری خواهید داشت.

بازاریاب موفق چه ویژگی دارد ؟ | نکات طلایی کسب مهارت بازاریابی

محیط اطراف و اطرافیان

جدای از تربیت کودکی و خانوادگی، اگر به مدت طولانی در محیطی قرار بگیرید که سبک زندگی متفاوتی از خانواده شما داشته باشد، شما هم به این سبک زندگی خو می‌گیرید.
همانطور که اگر در کلاس شاگرد زرنگ‌ها باشید، شما هم زرنگ خواهید شد، یا اگر بین ثروتمندان زندگی کنید احتمال اینکه مثل آنها شوید به شدت بالا می‌رود، در بین هر محیطی که قرار بگیرید، ویژگی‌هایی از آن محیط را به ارث خواهید برد.

نمونه آن زندگی دانشجویی است که قبل و بعد آن برای اکثر افراد تفاوت معناداری در دل دارد.

چطور در کار ، زندگی و همه چیز و همه جا منظم باشیم؟

این که بخواهید تمام کارهای خود را در زندگی با یک ترتیب خاصی پیش ببرید ، قطعاً به موفقیت نزدیک تر می شوید . بسیاری از افراد در زندگی اصلا هیچ نظم و ترتیبی را احساس نمی کنند و می خواهند نظم و ترتیب را به زندگی خود ببخشند اما نمی دانند چگونه باید این کار را انجام دهند . اگر شما هم می خواهید از این به بعد زندگی منظمی داشته باشید ، این بخش از سبک زندگی نمناک را تا انتها مطالعه کنید.

روش منظم شدن

راه هایی برای منظم شدن و منظم بودن

داشتن نظم و انظباط تاثیرات مثبت عدیده ای در کار و زندگی هر فرد دارد، وقتی صحبت از نظم می کنیم منظورمان فقط مرتب بودن اتاق کارتان یا خانه نیست بلکه بخشی از این نظم در ذهن شما قرار دارد همان مسئله ای که هدف اصلی ما در این بخش از نمناک است زیرا بسیاری از بی نظمی ها نه در وسایل که در ذهن ما جا دارند. با روش های پیشنهادی که در ادامه این بخش از نمناک می خوانید می توانید از بی نظمی رها شوید.

تبدیل کردن منظم بودن به وظایف شخصی

برای اینکه همیشه منظم باشید باید منظم بودن را به وظایف شخصی خود تبدیل کنید و برنامه ریزی صحیحی برای مرتب نمودن کنید و نسبت به اجرای برنامه ریزی خود متعهد باشید.

انجام کارهای سخت در ابتدای روز

برای منظم تر شدن در اوایل روز و صبح که انرژی بیشتری دارید، کارهای سخت و کارهایی که دوست ندارید، را انجام دهید. انجام کارهای سخت در اوایل روز نه تنها موجب انجام سازگارانه تر آن ها می شود بلکه موجب می شود بقیه روز را با خیال راحت سپری کنید.

ایجاد عادات منظم

با تکرار مداوم، انجام منظم کارها را به خورد ناخودآگاه تان بدهید. تکرار مداوم انجام منظم کارها اولش آسان است، بعد کمی سخت می شود، بعد از مدتی دیگر عادت می شود و اصلاً به صورت ناخودآگاه این کار را می کنید.

ایجاد عادت های جدید

برای اینکه منظم تر شوید، عادت های قبلی و بی نظمی خود را کنار گذاشته و در خود عادت های جدید ایجاد نمایید. مثلا اگر دیر بیدار شدن شما از خواب سبب می شود نتوانید کارها را با نظم انجام دهید، عادت جدید در خود ایجاد نمایید و سحر خیز شوید تا بتوانید منظم باشید.

افزایش مسئولیت پذیری با چند تکنیک طلایی و تضمينی

ایجاد تعهد شخصی

داشتن تعهد شخصی بر استوار ماندن بر روی اهدافمان به ما کمک می کند. ایجاد نظم هم یک هدف بلندمدت است که اگر پایبندی به آن وجود نداشته باشد، نمی تواند پایدار و همیشگی باشد. اگر بخواهید که هر روز صبح راس ساعت 6 ورزش کنید، وقتی بیدار می شوید باید بر تصمیم خودبهانه ای برای انجام ندادن تصمیم خود نخواهید داشت.

استراحت برای منظم شدن

یکی از کلیدهای ثبات و نظم حفظ سطح بالای انرژی است، منظم بودن در هنگام خستگی خیلی سخت است. اگر فکر می کنید خسته هستید و نمی توانید کارهایتان را منظم انجام دهید استراحت کوتاهی داشته باشید و سپس شروع به کار نمایید.

روش منظم شدن

استفاده از ابزارها برای نظم بخشیدن

برای اینکه یادتان نرود کارهای خاصی را در زمان خاصی انجام دهید، از برخی ابزارها استفاده کنید مثلا روی گوشیتان یادآورهایی را نصب کنید و حتی می توانید نسبت به مکان آنها را حساس کنید تا کارهای مربوط به آن را با ورود به یک مکان خاص، به شما یادآوری کند.

تغذیه صحیح برای حفظ انرژی در طول روز

روز خود را با صبحانه ای سرشار از پروتئین بالا و کالری کم شروع کنید و برای ناهار از خوردن غذاهایی که موجب خستگی و خواب آلودگی می شوند خودداری کنید؛ با این کار انرژی خود را در طول روز حفظ میکنید.

انجام دادن کارهای کوچک برای افزایش نظم

یکی از بهترین راه ها برای افزایش نظم، انجام کارهای کوچکی مانند مرتب کردن تخت خواب، شستن ماشین، بیرون گذاشتن زباله ها است. انجام اینگونه کارهای سطحی موجب انجام منظم تر کارهای بزرگ تر خواهد شد.

انجام کارها روی روال

برای انجام کارهایی که علاقه ندارید یک روال و زمان مشخص را تعیین کرده و در همان زمان به آن بپردازید.

استفاده از نوشیدنی های انرژیِ زای طبیعی

مصرف قهوه انرژی را افزایش می دهد و به دلیل آنکه شما را زا خستگی و بی حالی دور می کند موجب نظم و ثبات خواهد شد.

پاداش دادن به خود برای منظم شدن

وقتی کارها را روی روال و منم انجام می دهید برای خودد جایزه تعیین کنید و یک دوره زمانی مشخصی را مقرر کنید؛ مثلا وقتی یک پروژه بزرگ را به اتمام می رسانید خودتان را به رستوران مورد علاقه تان دعوت کنید.

برای اینکه منظم باشیم چکار کنیم؟

پاسخ سوال فوق در برخی از مواردی که در بند قبل مطرح شد به دست می‌آید.

روش منظم شدن
مثلاً اگر فرهنگ سازمانی منظمی را دارید، پایبندی بیشتری به آن داشته باشید. اگر ندارید هم خودتان بسازیدش!
یا اینکه از محیط‌های نامنظم تا حد ممکن دوری گزینید. اشکالی ندارد اگر از مسئولین خوابگاه بخواهید در اتاقی قرار بگیرید که شبها به جای بساط تخمه شکاندن و حرف‌های نامربوط زدن، مطالعه و استراحت زودهنگام حاکم است.
همینطور:

عادات منظم ایجاد کنید

درست است که مغز تمایل دارد که انرژی کمتری مصرف کند و نظم کمتری به خرج دهد، ولی شما هم می‌توانید با تکرار مداوم، انجام منظم کارها را به خورد ناخودآگاه تان بدهید!

با این تکنیک ها خوش شانس ترین آدم دنیا شمائید !

روش منظم شدن

مثلاً تصمیم بگیرید که وقتی به منزل می‌آیید پیش از ورود کفش‌های تان را داخل جاکفشی قرار دهید. اولش آسان است، بعد کمی سخت می‌شود، بعد از مدتی دیگر عادت می‌شود و اصلاً به صورت ناخودآگاه این کار را می‌کنید.
برای بقیه کارهای تان هم همین رویه را در پیش بگیرید و عادت‌های خوب بسازید.

تعهد شخصی ایجاد کنید

تعهد شخصی داشتن به ما کمک می‌کند بر هدفی که داریم استوار بمانیم. ایجاد نظم هم یک هدف بلندمدت است که اگر پایبندی به آن وجود نداشته باشد، نمی‌تواند پایدار و همیشگی باشد.
مثلاً یه خودتان قول دهید که هر روز پیش از خروج از محل کار، فایل‌های درون رایانه را مرتب کنید و بعد راهی منزل شوید.

از ابزارها برای نظم بخشیدن استفاده کنید

گاهی یادمان می‌رود که باید کارهای خاصی را در زمان خاصی انجام دهیم، برای همین منظور از ابزارها استفاده کنید. از یادآورهایی که روی گوشی‌تان نصب می‌شوند و حتی می‌توانید نسبت به مکان آنها را حساس کنید تا با ورود به یک مکان خاص، کارهای مربوط به آن را به شما یادآوری کند.

الگو بگیرید

از افرادی که نظم و ترتیب را در زندگی‌شان پیاده کرده‌اند الگو بگیرید و ببینید چگونه توانسته‌اند دیسییپلین خاص خود را ایجاد کنند، شما هم روش‌های آنان را یادبگیرید و برای خودتان بومی کنید تا همان نتایج را بگیرید.

بهترین روش های منظم شدن در محیط کار

هنگام مکالمه ی تلفنی با یک همکار یا مشتری یا زمان گفتن نکته ای به رئیس تان ، آن نکته را در دفتر یادداشت ثبت کنید. در دفتر یادداشت می توانید تمام افکار، جزئیات مکالمات و ایده هایتان را یک جا جمع کنید .

روش منظم شدن
پانزده دقیقه ی نخست را صرف بررسی کارهایی کنید که باید آن روز انجام بدهید.
اگر می خواهید نظم را تجربه کنید، پس مرتب کردن میز کار یک استراتژی هوشمندانه است، آخر کارتان را هر روز به مرتب نمودن میزتان اختصاص دهید.
یک «منطقه ی کار» روی میزتان مشخص کنید، این منطقه را به مواردی اختصاص دهید که برای تکمیل پروژه ها به آنها نیاز دارید.
میزتان را بر اساس کاربری اشیا منظم کنید نه بر اساس ظاهری که به نظر می رسد.
از تقویم ها یا برنامه ریزیهای دیجیتالی استفاده کنید.

نکته

از نرم افزار صفحه گسترده مثل Excel برای ثبت روند پیشرفت تان استفاده کنید.
اگر منظم ماندن برای شما سخت است؛ سعی کنید به خودتان قول یک پاداش بدهید.
برای کارهای کوچک هم برنامه ی زمانی داشته باشید..این کار به شما کمک می کند برای انجام تمام کارها، زمان کافی اختصاص بدهید.
اگر دوست ندارید دفتر کارتان پر از قفسه های بایگانی باشد، از اسناد اسکن بگیرید و در کامپیوترتان ذخیره کنید.
از ابزار جذاب برای نظم بخشیدن استفاده کنید . اگرابزارهای شما به لحاظ بصری جذاب و راحت باشند، شما تمایل بیشتری به استفاده از آنها خواهید داشت.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *