افتتاح حساب ترکیه
تابلو آبی - محل نصب تابلو در پذیرایی

با تغییر محل نصب تابلو در پذیرایی و یا اضافه کردن چند تابلو به دیوارها می توانید حال و هوای جدیدی را به خانه خود ببخشید و  نیازی نیست که برای تنوع دست به عوض کردن اجزای بزرگ و اصلی خانه بزنید. به شادمگ اعتماد کنید و یک بار امتحان کنید و تغییرات ایجاد شده توسط تابلو ها را در خانه تان ببینید.

محل نصب تابلو در پذیرایی 

تابلوها را می‌توان یکی از عناصر تکمیل‌کننده دکوراسیون خانه به شمار آورد. اما آیا هر تابلویی مناسب هر اتاقی است؟ قطعاً معیار انتخاب تابلو برای پذیرایی با تابلو برای اتاق‌خواب متفاوت است. اگر تمایل دارید بدانید کدام تابلو مناسب پذیرایی است با ما  همراه باشید.

هماهنگی میان رنگ و مدل تابلوها با زمینه رنگی به کار رفته در چیدمان باعث ایجاد هماهنگی تمام عناصر با هم می‌شود. می تواندی از این دکوری جدید برای خانه نهایت استفاده را کنید.

چه دیوارهایی برای محل نصب تابلو در پذیرایی مناسب هستند ؟

قبل از اینکه مشغول نصب تابلو روی دیوارهای خانه شوید، با دقت بیشتری به دیوارها نگاه کنید؛ باید موقعیت دیوارها در اتاق، وسایلی که جلوی آن‌ها قرار گرفته‌اند و رنگ یا کاغذدیواری روی هر دیوار را مشخص کنید. حواستان باشد تابلوها برای ایجاد نقطه کانونی در اتاق و خانه کاربرد دارند، پس باید سعی کنید بهترین دیوار را برای طراحی تابلو در دکوراسیون داخلی با نصب آن انتخاب کنید.

پنجره - محل نصب تابلو در پذیرایی

برای نصب تابلو روی دیوار که با کاغذدیواری پوشیده شده است، کمی با محدودیت روبه‌رو هستید و نمی‌توانید با دست باز تابلو را برای آن‌ها انتخاب و نصب کنید. اینکه بخواهید روی کاغذدیواری تابلو یا دیگر وسایل دکوری نصب کنید به سلیقه خودتان و طرح کاغذدیواری بستگی دارد. معمولا تابلوهای ساده که متناسب با نقش کاغذدیواری است برای این دیوارها انتخاب می‌شوند.

در چه ارتفاعی باید تابلو را نصب کنیم ؟

پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه میخ و چکش را به دست گرفته و میخ را روی دیوار بکوبید، متر و خودکار را بردارید و ابعاد دیوار را اندازه بگیرید. برای پبیدا کردن محل نصب تابلو در پذیرایی باید حواستان باشد که مرکز تابلو در سطح نگاه شما باشد. به همین دلیل معمولا تابلوهای کنار دیوار میز ناهارخوری کمی پایین‌تر نصب می‌شوند تا در حالت نشستن روی صندلی، راحت‌تر تابلو را ببینید.

اولین قدم برای تعیین بهترین ارتفاع در اصول نصب تابلو در منزل این است که با داشتن ابعاد تابلو و دیوار بهترین نقطه برای میخ را پیدا کنید. مثلا اگر تابلو قرار است بالای مبلمان نصب شود، بهتر است لبه پایین تابلو ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر از قسمت بالایی مبل فاصله داشته باشد.

برای عید کوسن روی مبل رو اینطوری بچین ؛ دکوراسیون مبل خفن میشه

تابلوی زرد محل نصب تابلو در پذیرایی

به‌طور کلی بهتر است تابلو حدود ۱۵۲ الی ۱۵۶ سانتیمتر از سطح زمین فاصله داشته باشد، اما اگر ارتفاع دیوارهای خانه بلندتر از حد معمول است این فاصله از زمین تا ۱۶۵ سانتیمتر هم می‌رسد. البته این فاصله‌ها به عنوان راهنما هستند و بیشتر برای تابلوهایی در اندازه‌های متوسط کاربرد دارد؛ بهتر است بسته به اندازه دیوار و تابلو، فاصله متعادل را پیدا کنید.

نکته مهم دیگر در انتخاب محل نصب تابلو در پذیرایی این است که طول تابلو حدود ۵۰ تا ۷۵ درصد طول مبل باشد.

اصل هدایت چشم

بیایید فرض کنیم که قصد داریم چند تابلو را بر روی یک دیوار خالی نصب کنیم. در هنگامی‌که دیوار موردنظر نزدیکِ مبلمان و یا پلکان نباشد، بهترین روش برای چیدنِ تابلوها چگونه است؟

در این صورت باید به قانون هدایت چشم رجوع کنیم. به عبارتی وقتی به تابلوهای نصب‌شده روی دیوار می‌نگریم باید چشم ما مسیری خاص را طی کند. خط نگاه از نقطه‌ای آغاز و در نقطه‌ای به پایان برسد. در این صورت توجه و تمرکز دوچندان شده و به عبارتی چشم گمراه نمی‌شود. بهترین حالت برای این چیدمان حالت اسپیرال یا حلزونی می‌باشد.
در حالت حلزونی درست مانند لاک حلزون نگاه از داخل به سبکی دایره‌وار چرخیده و به بیرون می‌رسد. به عبارتی تابلویی که در مرکزیت باشد چشم را به سمت تابلوهای بیرونی
هدایت می‌کند.

نصب تابلو - محل نصب تابلو در پذیرایی

اگر قصد دارید که یک تابلوی دایره‌ای شکل را به جمع چند تابلوی مربعی و مستطیلی اضافه کنید، باید دقت داشته باشید که تابلوی دایره‌ای شما در مرکز توجه و ترجیحاً بزرگ‌تر و برجسته‌تر از سایر تابلوها باشد. بهترین محل برای قرار گرفتن تابلوی دایره‌ای در ابتدا و یا در انتهای اسپیرال است.

حالت چیدمان مربعی برای تابلوهای مستطیل شکل ( برای مثال شش تابلو مستطیلی، سه عدد در بالا و سه عدد در پایین) و چیدمان مستطیلی برای تابلوهای
مربعی شکل (سه تابلو مربعی در یک راستا، عمودی و یا افقی) نیز می‌تواند مناسب باشد.

آیا باید قاب‌های روی یک دیوار یکسان باشند ؟

یکی از شیوه‌های تزیین دیوار، محل نصب تابلو در پذیرایی در ابعاد مختلف یا یکسان کنار هم است. روشی که اگر عکس‌های تابلو با هم تناسب داشته باشند تاثیر مثبتی در زیبایی خانه دارد. سوال مهمی که این‌جا مطرح می‌شود این است که براساس اصول نصب تابلو باید قاب تابلوها در این روش چیدمان مشابه باشد یا خیر؟

چند تابلو - محل نصب تابلو در پذیرایی

انتخاب قاب تابلوها کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. شما می‌توانید از قاب‌های مشابهی برای عکس‌ها استفاده کنید یا برای اینکه دیوار زیباتری داشته باشید قاب‌های متنوعی را در نظر بگیرید. پس بسته به سلیقه و دکوراسیون کلی اتاق، طرح قاب‌ها را برای چیدمان تابلو روی دیوار انتخاب کنید.

ایده های جذاب و خلاقانه طراحی باغچه با سنگ

با چه آرایشی چند تابلو را کنار هم قرار دهیم ؟

الگوهای مختلفی برای چیدمان تابلو روی دیوار و کنار هم وجود دارد که بهتر است با در نظر گرفتن تعداد و اندازه تابلوها و تصاویری که انتخاب کرده‌اید یکی از این الگوها را روی دیوار اجرا کنید. برای آشنایی بیشتر با این الگوها پیشنهاد می‌کنیم به مطلب با چه الگویی تابلوها را کنار هم نصب کنیم؟ سر بزنید. بهتر است هنگام نصب تابلو روی دیوار به جزییات زیر توجه داشته باشید:

فاصله بین تابلوها: اگر قرار است ۴ تابلو کوچک را به‌صورت مربعی کنار هم قرار دهید، فاصله بین تابلوها را ثابت و خیلی کم حدود ۲.۵ الی ۵ سانتی‌متر یا ۱۰ تا ۱۲ سانتی‌متر در نظر بگیرید.

محل نصب تابلو در پذیرایی

نصب سه تابلو کنار هم: اگر تصمیم دارید سه تابلو مستطیل شکل (که حالت ایدئالی برای دیوارها هستند) را کنار هم به دیوار نصب کنید، ۱۰ تا ۱۲ سانتی‌متر فاصله مناسب برای بین تابلوهاست.

محل نصب تابلو در پذیرایی

آرایش چند تابلو نامتقارن کنار هم: برای نصب چند تابلو نامتقارن کنار هم باید یک خط عمودی فرضی در نظر بگیرید و تابلوها را به‌صورتی کنار هم مرتب کنید که طرفین خط فرضی متعادل شود. اگر تعادل را نادیده بگیرید و وزن تابلوها در یک طرف بیشتر شود، براساس معیارها و اصول نصب تابلو روی دیوار، طراحی زیبایی نخواهید داشت.

محل نصب تابلو در پذیرایی

مکان نصب تابلو در پذیرایی

هنگام خرید تابلو برای پذیرایی به محل نصب آن فکر کنید. بهتر است تابلوهای بزرگ را روی دیوارهای اصلی پذیرایی نصب کنید.
همچنین، دیوار پشت کاناپه معمولاً بهترین مکان برای نصب تابلو است. اما باید در نظر داشته باشید که طول تابلوها نباید از طول کاناپه بیشتر باشد.
تابلوهای کوچکتر را گاهی به جای نصب روی دیوار می‌توان روی میز یا شلف قرار داد.
برای نصب تابلوهای مدرن در اتاق پذیرایی یا اتاق نشیمن بهتر است که آن‌ها را پشت سر کاناپه اصلی یا روی دیوار کانونی نصب کنید.

عرض تابلو

عرض تابلوی شما نباید بیشتر از عرض کاناپه باشد. اندازه ایده‌آل این است که عرض آن، حداکثر دو سوم دیوار بالای مبل، پیش برود. در مورد نصب گروهی تابلوها هم این نکته را رعایت کنید.
همیشه تابلوها را طوری نصب کنید که با سطح دید شما هم تراز باشند. تابلوهای خیلی بالاتر یا پایین‌تر از خط دید، فضا را بی‌تناسب نشان می‌دهند.

تابلوی ماشین - محل نصب تابلو در پذیرایی

اگر می‌خواهید چند تابلوی نقاشی را کنار هم در چند ردیف قرار دهید، بهتر است تابلوهای روشن را بالاتر و آن‌هایی را که رنگ تیره‌تری دارند در ردیف‌های پایین‌تر نصب کنید.
موضوع یا سوژه تابلوهایی که می‌خواهید کنار هم نصب کنید، یکسان در نظر بگیرید. به طور مثال، اگر به تابلوهایی با موضوع دریا و اقیانوس علاقه‌مند هستید، تصاویری از خانه‌های ساحلی، ماهیگیری، قایقرانی و … را کنار هم قرار دهید.
برای راحتی کار، تابلوهای مورد نظرتان را روی یک مقوا یا کاغذ بزرگ روی زمین بچینید و بعد از هر کدام الگویی تهیه کنید. حالا این الگوها را روی دیوار کنار هم بچسبانید و بعد جای میخ را مشخص کنید. به این ترتیب، دیوارهای شما به دلیل آزمون و خطاهای مختلف هنگام نصب، سوراخ‌سوراخ نمی‌شود.

آشنایی با شیک ترین و بروزترین انواع سبک‌ های دکوراسیون داخلی

جلوه بیشتر تایلو

اگر می‌خواهید تابلوی شما بیشتر به چشم بیاید، بالای آن یک چراغ برای نورپردازی نصب کنید که شاخه آن قابلیت تنظیم شدن را داشته باشد و نور را روی سطح تابلو بتاباند. در اینصورت تابلوی شما جلوه بیشتری خواهد داشت.
اگر می‌خواهید دیوار شما بلندتر به نظر برسد از چیدمان عمودی استفاده کنید اما اگر می‌خواهید دیوار پهن‌‌تر شود، تابلوها را به صورت افقی کنار هم قرار دهید.
گاهی اوقات می‌توانید از تابلوها برای پوشاندن نقص‌های دیوارها استفاده کنید، اما یادتان باشد که در این صورت هم باید ارتباط مشخصی بین این قاب با سایر تابلوها وجود داشته باشد تا تابلویی که برای این منظور در نظر گرفته‌اید ناموزون و بی‌ربط به نظر نرسد.

تابلوی بزرگ - محل نصب تابلو در پذیرایی

چند نکته مهم برای محل نصب تابلو در پذیرایی

1. اگر قصد دارید چندین تابلو را در کنار هم بر روی یک دیوار نصب کنید، بهتر است تابلوهایی که رنگی روشن تر دارند را در بالا و آن ها که رنگ آن ها تیره تر است را در پایین قرار دهید.

2. تابلوهای بزرگ را بر دیوارهای اصلی نصب نمایید. اگر در هنگام خرید انتخاب شما تابلویی بزرگ بوده است، بهتر است به این نکته توجه کنید.

3. در فضایی مشخص، مانند نشیمن یا اتاق خواب، سعی کنید که از موضوعات و سبک های هماهنگ در تابلو ها استفاده کنید. این کار باعث می شود که وحدت در دکوراسیون خانه شما احساس شود.

تابلوی مدرن - محل نصب تابلو در پذیرایی

4. قاب تابلوها باید متناسب با رنگ و سبک مبلمان و وسایل داخلی فضای مورد نظر شما باشد.

5. استفاده از نورپردازی بر روی تابلو ها تاثیرگذاری آ نها را دو چندان می کند. در صورت امکان این شرایط را تابلوی جدید خود فراهم کنید. در غیر این صورت در انتخاب محل نصب آن دقت کنید و مناسب ترین مکان را بیابید.

6. اگر ارتفاع دیوار ها در خانه شما کم است، نصب تابلوهای عمودی به بلندتر نشان دادن آن ها کمک بسیاری خواهد کرد.

7. با توجه به سبک کلی دکوراسیون داخلی منزل شما توجه به حفظ تقارن و یا تناسب در نصب تابلو ها یکی از نکات کلیدی و مهم می باشد.

تابلوی دو تکه - محل نصب تابلو در پذیرایی

8. یکی از مکان های مناسب برای نصب تابلو ها دیوار پشنت کاناپه در نشیمن شماست. اما توجه داشته باشید که اندازه قاب نباید بزرگتر از اندازه طول کاناپه باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

8 بهمن 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *