افتتاح حساب ترکیه
علت نپختن وسط کیک

علت نپختن وسط کیک چیست؟ عوامل مختلفی می توانند باعث نپخن وسط کیک شوند. فوت و فن های پختن یک کیک بی نقض که مغز پخت شود و بافتی اسفنجی داشته باشد را در شادمگ بخوانید.

چگونه شتخیص دهیم وسط کیک پخته یا خام است ؟

بعضی از کیک ها پف نمی کنند و اگر پف هم کنند بعد از بیرون آوردن از فر پف آن می خوابد و سفت می شود. علت نپختن وسط کیک و چسبیدن آن به دلیل تشکیل نشدن حفره های هوا در آن هاست، در این حالت کیک پوک نشده و مواد مثل خمیر بهم می چسبند.

پختن کیک - علت نپختن وسط کیک

برای تشخیص اسفنجی شدن کیک با انگشتانتان کیک را فشار دهید، اگر سفت بود یعنی وسط آن خمیر است ولی اگر نرم بود و به حالت اول بازگشت یعنی اسفنجی است.

یکی دیگر از روش های تشخیص نپختن وسط کیک این است که بعد از برش زدن آن تکه های به هم چسبیده ی خمیر را در وسط کیک مشاهده می کنید.

گاهی ممکن است کیک از بیرون ظاهری مناسب داشته باشد ولی وسط آن خام و خمیری باشد. اگر با چنین مشکلی رو به رو شدید به دلیل این است که حرارت از ته قالب و لبه های اطراف قالب ، به کیک رسیده ؛ اما به وسط آن نرسیده است.

طرز تهیه کیک ساده وانیلی در قابلمه را در شادمگ بخوانید.

چگونه از نپختن وسط کیک جلوگیری کنیم ؟

هم زدن درست کیک

کیک شکلاتی - علت نپختن وسط کیک

هم زدن مواد باید طبق دستور صورت بگیرد. اگر همزدن مواد کیک به خوبی انجام نگیرد، حفره های هوا در کیک بوجود نمی آیند و در نتیجه کیک پوک نمی شود و وسط کیک نمی پزد. هم چنین بعد از مخلوط کردن آرد، مایه کیک را بیش از حد هم نزنید زیرا اینگونه کیک شفته و خمیر می شود.

طرز تهیه ماهی سفید با 5 روش متفاوت خوشمزه

باز نکردن در فر موقع پخت

در فر را هنگام پخت به هیچ وجه باز نکنید تا گرمای فر خارج نشود و پف کیک نخوابد و کیک شفته نشود.

انتخاب قالب درست برای کیک

از قالب های فلزی خیلی نازک استفاده نکنید زیرا قالب های فلزی سریعتر گرما را انتقال می دهند و طبیعتاً بخش هایی که در تماس با قالب هستند (کف و اطراف کیک) سریعتر پخته می شوند و ممکن است وسط کیک خام بماند. در قالب میان تهی به جز اطراف و کف قالب، کیک از وسط هم حرارت می خورد و مغزپُخت می شود.

گرم کردن فر قبل از استفاده

قبل از قرار دادن کیک درون فر، فرتان باید گرم باشد و به دمای موردنظر شما رسیده باشد تا کیکتان خمیر نشود. 15 تا 20 دقیقه قبل از گذاشتن قالب، فر را روشن کنید تا گرم شود.

کیک اسفنجی - علت نپختن وسط کیک

انتخاب فر مناسب

برای پخت کیک بهتر است از فر استفاده کنید زیرا فر ها سیستم تهویه بسیار مناسبی دارند که به پخت کامل کیک کمک میکند. استفاده از اون توستر و مایکروفر این امکان را به شما نمی دهد.

تنظیم دمای مناسب

از ابتدای پخت کیک دما را بر روی درجه گفته شده در دستورالعمل تنظیم کنید و توجه کنید که دما نباید خیلی بالا یا پایین باشد و شما نباید در وسط پخت، دما را بالا ببرید زیرا منجر به سوختن اطراف کیک و خام ماندن وسط آن می شود.

طبق دستور پخت روی کیک عمل کنید

برای پخت کیک از یک دستورالعمل مطمئن کمک بگیرید و حتما مواد را به همان اندازه بریزید و کم و زیاد نکنید، تناسب بین مواد اصلی (تخم مرغ، آرد، شیر و شکر و بیکینگ پودر) حتما باید رعایت شده باشد.

بدون فر شیرینی نخودچی خانگی برای مهمونای عیدتون درست کنید

کیک ساده - علت نپختن وسط کیک

کیک را در زمان مناسب خارج کنید

به زمان پخت کیک توجه کنید و خیلی زود کیکتان را از فر خارج نکنید بلکه قبل از در آوردن از فر یک خلال دندان وسط کیک فرو کنید تا ببینید وسط کیک پخته است یا هنوز خمیر است. اگر خلال تمیز بیرون آمد و چیزی به آن نچسبید، کیک آماده است؛ اما اگر چیزی به خلال چسبید، یعنی باید چند دقیقه دیگر در فر بماند.

از مقدار مناسب بیکینگ پودر استفاده کنید

از بیکینگ پودر کمتر از مقدار گفته شده استفاده نکنید و به خراب بودن و فعال نشدن بیکینگ پودر توجه کنید زیرا بیکینگ پودر عامل ورآمدن و ایجاد حفره های هوا در کیک بوده و در صورت استفاده کم یا خرابی باعث شفته شدن کیک می شود.

همزمان از شعله های گاز فر استفاده نکنید

در زمان پخت کیک در فرهای گازی شعله های گاز را روشن نکنید زیرا سبب کاهش قدرت و حرارت فر می شود و این می تواند منجر به خام ماندن کیک شود.

پف نکردن وسط کیک - علت نپختن وسط کیک

سخن پایانی

علت نپختن وسط کیک می تواند متفاوت باشد. یکی از دلایل نپختن وسط کیک عدم پخت کافی آن است. گاهی اوقات، از بیرون به نظر می‌رسد کیک کاملاً پخته شده است، اما در واقع وسط آن به طور کامل پخته نشده و خام مانده است.

یکی دیگر از دلایل می تواند عدم تنظیم مناسب دمای فر باشد. انتخاب قالب درست نیز از دیگر عوامل مهم در پخت کیک می باشد.

همچنین باید دقت نمایید خمیر کیک خیلی غلیظ یا خیلی نازک نباشد. امیدواریم با رعایت نکاتی که در اختیارتان قرار دادیم بتوانید یک کیک بی نقص و اسفنجی بپزید.

چیکار کنیم برنج شفته نشه ؟ نجات برنج شفته با یک ترفند فوق العاده

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

12 فروردین 1403

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *