افتتاح حساب ترکیه
علت گرم نشدن شوفاژ

علت گرم نشدن شوفاژ چیست؟ چگونه علت آن را پیدا کنیم؟ علت سرد بودن قسمتی از شوفاژ چیست؟ با بررسی چند مورد ساده می توانید علت گرم نشدن شوفاژ را متوجه شوید. روش رفع مشکل گرم نشدن شوفاژ را در شادمگ بخوانید.

علت گرم نشدن شوفاژ چیست

عدم هواگیری شوفاژ

هوای درون رادیاتور به مشکلاتی در عملکرد دستگاه منجر می‌شود؛ مشکلاتی بسیار رایج که برای اکثر پکیج‌ها پیش می‌آید. اصولاً باید چند ماه یک بار و به‌طور منظم پکیج را سرویس و هواگیری کنید. گاهی‌ اوقات‌ به‌دلیل درست هواگیری‌نشدن دستگاه، بعد از مدت کوتاهی مجدداً مشکل مذکور پیش می‌آید؛ پس سعی کنید برای هواگیری سیستم گرمایشی‌تان، حتماً از سرویس‌ کاران ماهر و متخصص کمک بگیرید.

هواگیری شوفاژ - علت گرم نشدن شوفاژ

نکته: کم‌بودن فشار آب ساختمان به سردماندن رادیاتورها منجر می‌شود. با بررسی پمپ آب ساختمان و فشار کلی، از ورود جریان مناسب آب در رادیاتورها مطمئن شوید. معمولاً مشکل یادشده در رادیاتورهایی که دور از پکیج نسب شده‌اند، رایج‌تر است. اگر مشکل فشار آب از پمپ ساختمان بود، با بررسی نحوه هواگیری پمپ آب ساختمان می‌توانید تاحد زیادی مشکل یادشده را رفع کنید.

خراب‌ بودن پمپ پکیج

وظیفه پمپ پکیج به جریان درآوردن آب در مدار است. اگر پمپ خراب باشد، آب گرم در رادیاتورها گردش نخواهد کرد و نهایتاً سرد می‌مانند. با دانستن اینکه چه عواملی به خرابی پمپ پکیج منجر می‌شود، می‌توانید از مشکلات مرتبط جلوگیری کنید. اگر پمپ پکیج ایراد داشت، فوراً آن را تعمیر یا تعویض کنید؛ زیرا ممکن است به سایر قطعات دستگاه آسیب بزند.

نکته: در پکیج‌های تک‌مبدل، تنها وظیفه پمپ سیرکولاسیون گردش آب در مدار رادیاتورها است و درصورت کارنکردن قطعه ذکرشده (گیرپاژ‌بودن یا سوختن پمپ)، رادیاتورها سرد می‌مانند.

خراب‌بودن ترموسات حد

ترموستات حد قطعه‌ای ایمنی است و وظیفه تنظیم دمای آب مصرفی در دستگاه را برعهده دارد. درصورت خرابی ترموستات، عملکرد دستگاه به‌طور‌کلی مختل می‌شود. اگر دمای آب بیش از ۱۰۵ تا ۱۱۰ درجه سانتی‌گراد (بسته به نوع ترموستات) برود، درجه شعله را تروموستات قطع خواهد کرد و آب گرم به رادیاتورها نمی‌رسد.

دعای بسیار قوی و فوری برای خرید خانه و صاحب خانه شدن

رسوب‌ گرفتن رادیاتورها

رسوب در رادیاتور به کیپ‌شدن مسیر مدار منجر می‌شود. گه‌گاهی پکیج به‌درستی و کاملاً منظم کار می‌کند؛ اما جرم موجود در مسیر رادیاتور مانع از گرم‌شدن آن می‌شود. توجه کنید که جرم‌گیری منظم رادیاتورها را باید افراد متخصص حداقل سالی یک بار انجام دهند.

رسوب گرفتن شوفاژ - علت گرم نشدن شوفاژ

خراب‌ شدن شیر برقی

وقتی شیر برقی آسیب ببیند، آب به رادیاتورها نمی‌رسد. درواقع، قطعه‌ مذکور دمای رادیاتورها را کاهش می‌دهد و هرچه رادیاتور دورتر از پکیج باشد، این سرما بیشتر احساس می‌شود. برای بررسی و تعمیر شیر برقی، حتماً از متخصصان ماهر پکیج کمک بگیرید.

تنظیم‌نبودن فشار (بار)

 • ممکن است پکیج و رادیاتورها سالم و مشکل فقط از تنظیم‌نبودن فشار باشد.
 • بررسی کنید که فشار چطور تنظیم شده است.
 • عدد بار روی نمایشگر پکیج نشان داده می‌شود.
 • اگر عدد مرتبط از ۱.۵ بار کمتر باشد، به گرم‌نشدن رادیاتورها منجر می‌شود.
 • سعی کنید بار دستگاه را بین ۱.۵ تا ۳ تنظیم کنید.

خرابی رادیاتور - علت گرم نشدن شوفاژ

کم‌بودن ارتفاع شعله

گرم‌نشدن رادیاتورهای دور از پکیج ممکن است به‌‌دلیل دمای کم یا زیاد شعله باشد. شاید مشعل پکیج خراب یا ارتفاع شعله بعد از هواگیری تنظیم نشده است. اگر شعله کم باشد، آب گرم نمی‌شود و نمی‌توان انتظار داشت که رادیاتورها گرم شوند.

نکته: فاصله خیلی زیاد بین رادیاتور و پکیج یکی از دلایل خیلی ساده و مشهود گرم‌نشدن رادیاتورها است. اگر فاصله تا حد نامعقولی زیاد باشد، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که پکیج بتواند گرمای مدنظر شما را به شوفاژ برساند.

اصلی‌ترین دلیل سردماندن رادیاتورها نگردیدن آب در آن‌ها است. اگر آب در پکیج گرم است؛ اما این گرما تأثیری بر رادیاتورها نمی‌گذارد؛ یعنی گردش آب صورت نمی‌گیرد. دلایل رایج گرم‌نشدن رایاتورها عبارت‌اند از:

 • معیوب‌شدن پمپ پکیج
 • گرفتگی شیر موتوری
 • هوا داشتن رادیاتورها
 • وجود جرم در لوله رادیاتور

خرابی پکیج - علت گرم نشدن شوفاژ

چرا رادیاتورها گرمای مطلوبی ندارند ؟

 • نیمه‌بازبودن شیرهای رفت و برگشت رادیاتور (قسمت زیر پکیج)
 • رسوب‌گرفتن مبدل ثانویه
 • رسوب‌داشتن مسیر لوله‌کشی و رادیاتورها
 • کثیف‌بودن توری صافی برگشت
 • کوتاه‌بودن شعله دستگاه یا کاهش فشار گاز
 • معیوب‌بودن سنسور مدار گرمایش
 • معیوب‌بودن فنر بای‌پاس و رسوب داشتن آن
بهترین و موثرترین راه های جلوگیری از پیری | چگونه جوان بمانیم !

چرا قسمت پایین رادیاتور گرم نمی‌شود ؟

همان‌طور‌که پیش‌تر توضیح دادیم، اولین دلیل می‌تواند هوا داشتن رادیاتورها باشد؛ بااین‌حال، حتماً موارد زیر را بررسی کنید:

 • رسوب‌گرفتن رادیاتورها و سر‌شیرها یا مسیر لوله‌کشی مرتبط به‌ آن‌ها
 • کثیف‌شدن توری صافی برگشت
 • رسوب‌گرفتن مبدل ثانویه
 • نیمه‌بازبودن شیرهای رفت و برگشت زیر پکیج
 • نیمه‌باز‌بودن شیرهای رادیاتور
 • ضعیف‌شدن فنر سوپاپ بای‌پاس
 • جابه‌جابودن شیلنگ‌های رفت و برگشت زیر پکیج

سرد بودن شوفاژ - علت گرم نشدن شوفاژ

نکته: اگر از شیر ترموستاتیک روی رادیاتورها استفاده می‌کنید، ممکن است با گذشت چند سال رسوب گرفته باشد و مسیر را به‌درستی باز نکند. پس حتماً شیر ترموستاتیک را تا آخر باز و روی درجه آخر تنظیم کنید و از سالم‌بودن آن مطمئن شوید.

علت گرم‌ نشدن یکی از رادیاتورها

در‌‌واقع، علت گرم‌نشدن یکی از رادیاتورها در خانه یا محل‌های دیگر، بیشتر بسته‌بودن شیر آن‌ها است. پس شیرهای اصلی و شیر برگشت شوفاژ را بررسی کنید تا کاملاً باز باشد. در‌صورت اطمینان از باز‌‌بودن شیرهای بالا‌ و پایین، وجود زانویی زیاد در مدار لوله‌کشی یا استاندارد‌نبودن اندازه لوله‌ها از دیگر دلایل گرم‌نشدن یکی از رادیاتورها در خانه یا سایر اماکن هستند.

آبگیری شوفاژ - علت گرم نشدن شوفاژ

جابه‌ جا‌بستن شلنگ‌های رفت و برگشت زیر پکیج

یکی از عوامل پیش‌پا‌افتاده، ولی بسیار مهم صحیح بستن شلنگ‌های مسیر رفت و برگشت پکیج است. جا‌به‌جا‌بستن شلنگ‌های زیر دستگاه باعث آسیب و کارکرد ضعیف پمپ می‌شود. همچنین، وقتی‌ پمپ زیر فشار کار کند، به‌خوبی نمی‌تواند رادیاتورها را گرم کند و معمولاً قسمتی از رادیاتور‌ها گرم و قسمتی سرد می‌شوند.

خرابی یا سوختن شیر موتوری

خرابی شیر موتوری (مغزی محرک) باعث بازنشدن مسیر رادیاتورها می‌شود. در این حالت، آب به‌سمت مبدل ثانویه می‌رود و رادیاتورها را گرم نمی‌کند.

خرابی ایرونت یا هواگیری خودکار

در‌صورت خرابی ایرونت، هواگیری به‌درستی انجام نمی‌شود و وجود هوا در پکیج باعث نگردیدن صحیح آب و درنتیجه، گرم‌نشدن رادیاتورها می‌شود.

ضعیف‌ یا خراب شدن فنر بای‌پس

در‌ چنین‌ حالتی، آب گرم به‌واسطه شعله پکیج مدام در مسیری کوتاه دور می‌زند و اجازه گرم‌شدن رادیاتور‌ها را نمی‌دهد.

فعال‌ماندن فلوسوییچ یا فلورگلاتور

در‌ این‌ حالت حتی با بستن آب، دستگاه تشخیص می‌دهد که آب باز است؛ بنابراین، پکیج مدام در حالت آب مصرفی کار می‌کند و چون شیرهای مصرفی بسته‌اند، دستگاه ارور می‌دهد و جوش می‌آورد و نهایتاً خاموش می‌شود. در این صورت، هیچ‌گاه رادیاتورها گرم نمی‌شوند.

فواید استفاده از شمع و انرژی معجزه آسای هر شمع رنگی

خرابی سنسور گرمایش یا NTC شوفاژ

در‌صورت خرابی این سنسور، اطلاعات غلط به برد اصلی می‌رسد و ممکن است به‌دلیل ایراد در این قطعه و عملکرد برد رادیاتورها گرم نشوند. آشنایی با برد پکیج و شناخت اجزا آن می‌تواند کمک بسزایی در رفع مشکلات گفته‌شده باشد.

تعمیر شوفاژ - علت گرم نشدن شوفاژ

علت گرم نشدن شوفاژ موتورخانه

در سیستم موتورخانه برای بررسی علت گرم نشدن شوفاژ موتورخانه ابتدا از سالم بودن پمپ سیرکولاسیون شوفاژ اطمینان حاصل کنید سپس باید به رسوب گرفتن سر شیرهای رفت و برگشت هر رادیاتور شک داشته باشد . بعضی مواقع جهت رفع مشکل گرم نشدن شوفاژ هم در پکیج و هم در موتورخانه میبایست شیر رادیاتورهایی که گرم میشوند را ببندید و فقط رادیاتورهایی که سرد هستند باز باشد سپس اقدام به هواگیری رادیاتوریی که سرد هست کنید و سعی کنید مقداری آب از رادیاتور سرد تخلیه کنید سپس اگر پکیج هست درجه بار را روی ۲ بار تنظیم کنید مطمئنا گرم خواهد شد

عیب‌ یابی رادیاتورها با بررسی ارور

اولین مرحله از عیب‌یابی پکیج دیواری بررسی کد خطا یا ارور آن است. کد خطای مدنظر را شناسایی و بررسی کنید. ممکن است دلیل گرم‌نشدن رادیاتورها وجود مشکل در قسمت فن و پرشر سوئیچ هوا باشد. شاید هم در قسمت تشکیل و تشخیص شعله مشکلی به‌وجود آمده باشد که با بررسی تمام ارورهای پکیج و نحوه عیب‌یابی آن‌ها، می‎‌توانید از مشکلات مرتبط پیش‌گیری کنید.

علت صدای آب داخل رادیاتور چیست و چگونه رفع می‌شود ؟

صدای چرخش آب داخل رادیاتورها به خاطر وجود هوا و همینطور سرعت گردش آب می‌باشد که معمولا در سال‌های نخستین استفاده از پکیج و رادیاتور مصرف‌کنندگان را اذیت می‌کند.

راهکارهای برطرف کردن این مشکل

 • نصب شیر هواگیری اتوماتیک روی رادیاتوری که صدا می‌دهد.
 • کم کردن سرعت گردش پمپ روی ۲ و یا کمی بستن شیر رادیاتوری که صدا می‌دهد.
 • تزریق محلول فرکانس و یا پروتکتور

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

27 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *