زمان لازم برای پخت تخم مرغ

زمان لازم برای پخت تخم مرغ چند دقیقه است؟ چگونه تشخیص دهیم تخم مرغ پخته و آماده ی مصرف است؟ اگر تخم مرغ را بیشتر یا کمتر از زمان لازم بجوشانیم چه اتفاقی می افتد؟ شادمگ هر آنچه که در رابطه با زمان لازم برای پخت تخم مرغ باید بدانید را در اختیارتان قرار داده است.

تخم مرغ آبپز عسلی - زمان لازم برای پخت تخم مرغ

انواع تخم مرغ آب‌ پز و زمان مناسب برای آن

 1. از زمان به جوش آمدن 5 دقیقه زمان بدهید تا زرده تخم‌مرغ کمی شل بماند.
 2. از زمان به جوش آمدن 7 دقیقه زمان لازم است تا زرده تخم مرغ تقریبا سفت شود.
 3. از زمان به جوش آمدن 10 دقیقه لازم است تا تخم مرغ کاملا بسته شده و بپزد.

نحوه تشخیص تخم مرغ تازه را در شادمگ یاد بگیرید.

طرز تهیه تخم مرغ آب پز با پوست

 • مدت زمان آماده سازی و پخت: حدود ۱۰ دقیقه
 • کالری هر تخم مرغ آب پز: ۷۲ کالری

مواد لازم برای تهیه تخم مرغ آب پز با پوست

 • تخم مرغ: ۱ عدد
 • آب: به مقدار لازم

پختن تخم مرغ - زمان لازم برای پخت تخم مرغ

مراحل طرز تهیه تخم مرغ آب پز با پوست

اولین و رایج‌ترین روش طرز تهیه تخم مرغ آب پز، انداختن تخم مرغ در آب و قرار دادن آن روی حرارت است. این روش پخت تخم مرغ از زمان‌های قدیم استفاده می‌شود و به جرات می‌توان گفت ساده‌ترین و بهترین روش تهیه تخم مرغ آب پز است. در ادامه می‌توانید با روش آب پز کردن تخم مرغ در قابلمه آشنا شوید.

 • قرار دادن تخم مرغ در آب جوش

در اولین مرحله از طرز تهیه تخم مرغ آب پز ساده باید تخم مرغ را در یک قابلمه کوچک بیندازید. سپس مقداری آب به قابلمه اضافه کنید، طوری که آب کاملاً سطح تخم مرغ را بپوشاند. حال شعله گاز را روشن کنید و صبر کنید تا آب به جوش بیاید.

 • پختن تخم مرغ

آماده شدن تخم مرغ به این روش بسیار ساده است. بعد از جوش آمدن آب بین ۶ تا ۷ دقیقه به آن زمان دهید تا تخم مرغ شما کاملاً پخته شود. سپس شعله گاز را خاموش کنید و تخم مرغ را در آب سرد بیندازید.

بعد از چند دقیقه می‌توانید پوست تخم مرغ را جدا کنید و آن را میل کنید. (اگر می‌خواهید تخم مرغ آب پز عسلی داشته باشید بعد از جوش آمدن آب حداکثر ۵ دقیقه زمان کافی است.)

آب پز کردن تخم مرغ بدون پوست

تخم مرغ عسلی - زمان لازم برای پخت تخم مرغ

مواد لازم برای آب پز کردن تخم مرغ بدون پوست (Poached egg)

 • تخم مرغ: ۱ عدد
 • آب: به مقدار لازم

مراحل آب پز کردن تخم مرغ بدون پوست (پوچد اگ)

یکی از جذاب‌ترین روش‌های درست کردن تخم مرغ، آب پز کردن آن بدون پوست (پوچد اگ) یا (پوچد اگز) است. درواقع در این روش شما می‌توانید یک نیمرو به صورت آب پز درست کنید. در ادامه می‌توانید با مراحل طرز تهیه نیمرو آب پز آشنا شوید.

 • جوشاندن آب

در اولین مرحله از طرز تهیه نیمرو آب پز باید مقداری آب در قابلمه بریزید و صبر کنید تا به به جوش بیاید. برای این کار بهتر است از قابلمه‌ای با عرض حدود ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر استفاده کنید.

 • آماده کردن تخم مرغ

بعد از این که آب به جوش آمد، در این مرحله از طرز تهیه نیمرو آب پز باید سرکه را به آب اضافه کنید. سپس تخم مرغ را داخل کاسه بریزید. مراقب باشد تا زرده و سفید با هم ترکیب نشود. حال آب را به صورت دورانی هم بزنید و زمانی که حالت گرداب به خود گرفت، تخم مرغ را به آرامی در مرکز این گرداب بریزید.

 • آماده شدن نیمرو آب پز

در آخرین مرحله از طرز تهیه نیمرو آب پز باید حدود ۲ تا ۳ دقیقه صبر کنید تا سفیده تخم مرغ خودش را بگیرد. سپس به آرامی آن را از روی آب بردارید و با نان تست سرو کنید.

روش های ساده برای تازه نگه داشتن چغندر در خانه | با این ترفندها تا مدت ها شلغم رو تو خونه تازه نگه دار

طرز تهیه تخم مرغ آب پز مخلوط

تخم مرغ قهوه ای - زمان لازم برای پخت تخم مرغ

مواد لازم برای تهیه تخم مرغ آب پز مخلوط

 • تخم مرغ: ۱ عدد
 • آب: به مقدار لازم

مراحل طرز تهیه تخم مرغ آب پز مخلوط

اگر به دنبال روش‌های جدید تخم مرغ آب پز هستید، این روش برایتان بسیار جذاب خواهد بود. با این شیوه آبپز کردن تخم مرغ بعد از پخت آن زرده و سفیده تخم مرغ به صورت ترکیبی خواهند بود و این ظاهر متفاوت می‌تواند همه را شگفت زده کند. در ادامه می‌توانید با مراحل درست کردن تخم مرغ آب پز به روش جدید آشنا شوید.

 • قرار دادن تخم مرغ در پارچه ضخیم

در اولین مرحله از درست کردن تخم مرغ آب پز به روش جدید باید یک پارچه ضخیم تهیه کنید و آن را رول کنید سپس تخم مرغ را در مرکز پارچه قرار دهید و چند دور پارچه را بپیچانید. سپس دو طرف پارچه را با نخ ببندید و محکم کنید.

 • تکان دادن تخم مرغ

حال دو طرف پارچه را بگیرید و آن را به صورت دورانی حرکت دهید. این کار را برای چند دقیقه ادامه دهید تا زرده و سفیده تخم مرغ کاملاً با هم مخلوط شود.

 • آب پز کردن تخم مرغ

در این مرحله از طرز تهیه تخم مرغ آب پز باید تخم مرغ را به روش معمول در آب بیندازید و بپزید. بعد از حدود ۱۰ دقیقه شعله گاز را خاموش کنید و تخم مرغ را داخل کاسه آب سرد بیندازید. در نهایت پوست تخم مرغ را جدا کنید و با ظاهر متفاوت این تخم مرغ همه را شگفت زده کنید.

روش‌های پخت سالم تخم مرغ آب پز

در این بخش قصد داریم به نکاتی در رابطه با آب پز کردن تخم مرغ اشاره کنیم که باعث می‌شود تخم مرغ شما پس از پخت، سالم و خوشمزه شود.

تخم مرغ - زمان لازم برای پخت تخم مرغ

تخم مرغ ‌را با آب جوش نپزید

تخم مرغ را هرگز نباید داخل آب در حال جوش بگذارید. بلکه باید ابتدا آب بجوشد و سپس حرارت را کم کرده و تخم مرغ‌ها را داخل آب قرار دهید. چرا که اگر تخم مرغ را داخل آب در حال قل زدن بگذارید، تکانه‌های شدیدی به تخم مرغ وارد می‌شود که گاهی ممکن است حتی به شکستن تخم مرغ هم منجر شده و سفیده از پوست بیرون بزند.

فوت و فن سر آشپزها برای جلوگیری از وا رفتن کوکو + دلیل مهم وا رفتن کوکو سیب زمینی

همچنین ممکن است پروتئین داخل سفیدۀ تخم مرغ ماسیده شود و سفیده حالت لاستیکی به خود بگیرد. چرا که این پروتئین‌ها ممکن است حتی در دمای ۱۴۰ تا ۱۹۰ درجۀ فارنهایت هم ماسیده شوند، چه برسد به حالت جوش، که دمای آب به ۲۱۲ فارنهایت می‌رسد. پس حواستان باشد ابتدا آب بجوشد. سپس حرارت را کم کنید تا دمای آب نهایتاً به ۱۸۰ درجه فارنهایت برسد و سپس تخم مرغ را داخل آب قرار دهید.

تخم مرغ‌ را به مدت طولانی نپزید

چیزی که باید در طرز تهیه تخم مرغ آب پز مورد توجه قرار گیرد، این است که حداکثر زمان مورد نیاز برای آب پز شدن آن ۱۰ دقیقه است و در این مدت زرده کاملاً سفت می‌شود. اگر هم می‌خواهید عسلی شود که به زمانی کمتری نیاز است.

نکتۀ خیلی خیلی مهم این است که به محض تمام شدن مدت پخت، باید بلافاصله تخم مرغ را داخل آب سرد قرار دهید در غیر این صورت، گرم بودن آن باعث می‌شود حتی اگر آن را از روی حرارت برداشته باشید هم تخم مرغ به پختن خود ادامه دهد.

پخت زیاد آن باعث می‌شود دو حالت بد برای تخم مرغ ایجاد شود. اول اینکه تخم مرغ بوی بسیار نامطبوعی به خود بگیرد که ناخوشایند است و دیگر اینکه باعث می‌شود هاله زرد رنگی دور زردۀ تخم مرغ ایجاد شود. بنابراین با توجه به اصول صحیح آب پز کردن تخم مرغ، می‌توانید از بروز این موارد جلوگیری کنید.

تخم مرغ را درست پوست بکنید

همیشه وقتی حرف از تغذیۀ سالم می‌شود، تازه بودن مواد غذایی در اولویت قرار می‌گیرد. اما در مورد تخم مرغ عکس این قضیه صدق می‌کند. موضوع از این قرار است که پوست تخم مرغ‌های قدیمی‌تر راحت از پوست تخم مرغ‌های تازه کنده می‌شوند. بنابراین بهتر است قبل از آب پز کردن تخم مرغ، از چند روز قبل آنها را داخل یخچال بگذارید تا کم کم PH آن زیاد شود.

این کار باعث می‌شود که بعد از پخت، سفیده به پوست آن نچسبد و تخم مرغ پس از کندن پوست آن، صاف و یکدست شود. روش دیگر برای راحت‌تر کنده شدن پوست تخم مرغ این است که به اندازه نصف قاشق چای خوری نمک، به هنگام آب پز شدن به آن اضافه کنید.

اما اگر تخم مرغ قدیمی تر ندارید و همه تخم مرغ‌های شما تازه هستند، در این صورت می‌توانید در حد خیلی ملایم به پوست تخم مرغ ضربه بزنید تا پوستش ترک کوچکی بردارد. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که آسیبی به غشای داخل پوستۀ تخم مرغ وارد نشود و فقط پوسته بیرونی آن ترک کوچکی بردارد. بنابراین برای ترک دادن آن می‌توانید از یک سنجاق کوچک استفاده کرده و ضربه بسیار آرامی را به قسمت پهن تر پوسته وارد کنید. این ترک باید فقط در حد ۱ الی ۲ میلی‌متر باشد نه بیشتر. سپس تخم مرغ را مثل همیشه آب پز کنید.

طرز تهیه دمنوش عناب پرخاصیت + خواص منحصر به فرد خرمای چینی

تخم مرغ پخته - زمان لازم برای پخت تخم مرغ

چند دقیقه تخم مرغ را بپزیم ؟

پختن تخم مرغ عسلی یا تخم مرغ سفت مثل روش پخت تخم مرغ رستورانی همیشه به این سادگی‌ها هم نیست. تنها چند دقیقه دیرتر خاموش کردن شعله گاز می‌تواند تخم مرغ عسلی شما را تبدیل به تخم مرغ سفت کند.

اگر طرفدار تخم مرغ عسلی هستید باید زیر ۴ دقیقه تخم مرغ را آب بجوشانید. اگر دوست دارید تخم مرغ شما کاملاً سفت و پخته باشد ۸ تا ۱۰ دقیقه زمان برای پخت آن لازم است. در ادامه می‌توانید با مدت زمان پخت تخم مرغ آب پز به طور دقیق آشنا شوید.

 • مدت زمان پخت تخمه مرغ آب پز عسلی حدود ۴ تا ۵ دقیقه با حرارت متوسط است.
 • بعد از ۵ دقیقه سفیده تخم مرغ تقریباً سفت می‌شود و زرده آن نرم می‌ماند.
 • با گذشت ۶ دقیقه سفیده تخم مرغ کاملاً سفت می‌شود و زرده به صورت نیمه عسلی می‌شود.
 • بعد از ۸ تا دقیقه تخم مرغ کاملا می‌پزد و زرده تخم مرغ تقریباً سفت می‌شود.
 • بعد از ۱۰ تا ۱۶ دقیقه زرده تخم مرغ مثل سفیده آن کاملا سفت می‌شود.

زمان لازم برای پخت تخم مرغ

نکات و فوت و فن‌ های طرز تهیه تخم مرغ آب پز

 • بعد از پخت تخم مرغ، آن را درون ظرف آب سرد یا یخ بیندازید و بعد از چند دقیقه پوست تخم مرغ‌ها را جدا کنید. این کار موجب می‌شود تا پوست تخم مرغ راحت‌تر جدا شود.
 • بهتر است تخم مرغ پخته شده حتماً در همان روز مصرف کنید. در صورتی که قصد ندارید تخم مرغ را بخورید، بهتر است آن را با پوست در یخچال قرار دهید و نهایتاً بعد از چند روز مصرف کنید.
 • برای این که پوست تخم مرغ آب پز راحت‌تر جدا شود، می‌توانید چند قطره آبلیمو به آب در حال جوش اضافه کنید.
 • جالب است بدانید که تخم مرغ‌های قدیمی معمولاً راحت‌تر از پوست جدا می‌شوند و هر چقدر تخم مرغ تازه‌تر باشد، سخت‌تر از پوست جدا خواهد شد.
 • مدت زمان پخت تخم مرغ آب پز برای تخم مرغ‌های بزرگ حدود ۱۶ دقیقه و برای تخم مرغ‌ های متوسط و کوچک نهایت ۱۲ دقیقه است.
 • برای این که پوست تخم مرغ راحت‌تر جدا شود از انتهای پهن‌تر آن شروع به پوست کردن تخم مرغ کنید.
 • در طرز تهیه نیمرو آب پز می‌توانید از سرکه سفید یا سرکه سیب استفاده کنید.
 • اضافه کردن سرکه برای تهیه نیمرو آب پز موجب می‌شود تا تخم مرغ در آب پخش نشود.
 • برای خوش طعم شدن نیمرو آب پز می‌توانید مقداری نمک، فلفل سیاه و پودر زیره نیز به آن اضافه کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

10 مهر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *