افتتاح حساب ترکیه
درمان زانو درد با زنجبیل

درمان زانو درد با زنجبیل از گذشته تا به امروز بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. زنجبیل به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد برای درمان زانو درد بسیار موثر است. درمان زانو درد با زنجبیل را به طریق مختلفی می توانید امتحان کنید. در این مقاله از شادمگ به بررسی روش های خانگی برای درمان زانو درد پرداخته ایم.

درمان زانو درد با زنجبیل

درمان زانو درد با طب سنتی وجود دارد. زنجبیل علاوه بر کاربردهای آشپزی، قرن‌ها به عنوان یک داروی مفید نیز خدمت کرده است. زنجبیل دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی است. به همین دلیل، تصور می‌شود که ایمنی کلی شما را تقویت کند. عصاره زنجبیل بدون نسخه در داروخانه‌ها به صورت کپسول و روغن موجود است. در تئوری، زنجبیل می‌تواند فعالیت چندین ماده شیمیایی را که باعث التهاب مفاصل می‌شود، کاهش دهد. مطالعات نشان می‌دهد که زنجبیل می‌تواند اثرات مفیدی در کاهش درد و ناتوانی داشته باشد.

از زنجبیل برای درمان درد مچ پا بعد از پیاده روی هم می توانید استفاده کنید.

التهاب زانو - درمان زانو درد با زنجبیل

آیا درمان زانو درد با زنجبیل امکان پذیر است ؟

التهاب یک نوع پاسخ ایمنی بدن است که باعث بهبودی زخم ها می شود و با عفونت ها مبارزه خواهد کرد ، به عبارتی دیگر التهاب فرآیندی خود محافظتی است که گلبول های سفید خون را برای مبارزه با عفونت ها و باکتری ها آزاد خواهد کرد. هدف اصلی و درمانی زنجبیل برای آرتروز ، به حداقل رساندن ناراحتی ناشی از آن است زیرا در حال حاضر هیچ درمانی برای آرتروز وجود ندارد.

بر اساس شواهد و مطالعه ای که بر روی افراد مبتلا به آرتروز انجام شد، نشان داده شد افرادی که مبتلا به استئوآرتریت بوده اند و زنجبیل مصرف کرده اند در مقایسه با افراد مبتلای دیگر 30 درصد کاهش درد و 22 درصد کاهش ناتوانی داشته اند زیرا زنجبیل از نظر اثربخشی با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن قابل مقایسه خواهد بود. براساس نتایج تحقیقی جدیدتر، زنجبیل توانایی کاهش مواد شیمیایی التهاب زا تولید شده توسط بدن را دارد، التهابی که خود یکی از علل اصلی بیماری آرتروز است.

بررسی ها ثابت کرده است که این ریشه گیاهی به بدن در تولید اسید سالیسیلیک که یک ترکیب طبیعی مورد استفاده در داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) درمان دارویی آرتروز است کمک می کند. اسید سالیسیلیک جزو ترکیباتی است که به تسکین درد مفاصل کمک می کند. در حال حاضر هیچ درمانی برای آرتروز وجود ندارد اما برخی داروها و مکمل ها می تواند به کاهش علائم کمک کنند. اکثر مطالعات فعلی حاکی از فواید زنجبیل هستند اما در برخی از مطالعات اثری از فواید درمانی زنجبیل برای تسکین درد و کاهش التهاب در آرتروز موجود نمی باشد ، با این وجود پاسخ قطعی به اثرات درمانی زنجبیل نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

علت زانو درد در طب سنتی

همانطور که می دانید علت بروز انواع بیماری ها در طب سنتی به عدم تعادل سیستم طبیعت بدن انسان برمی گردد. در این طب گفته می شود که در انسان چهار نوع طبع سنتی وجود دارد که شامل گرما، سرما، خشکی و رطوبت است و وقتی تعادل این چهار گونه در بدن به هم می خورد، فرد دچار بیماری های مختلفی همچون نرمی کشکک زانو و درد مچ پا و… می شود.

درد زانو - درمان زانو درد با زنجبیل

از نظر طب سنتی زانو درد به دلیل افزایش سرمای بدن اتفاق می افتد و برای درمان باید از غذاهای گرم جهت تسکین درد استفاده کرد. یکی از ویژگی های مهم زنجبیل تولید گرمای بیش از حد جهت تنظیم طبع گرمی بدن است. به همین دلیل از زنجبیل در طب سنتی برای درمان زانو درد استفاده زیادی می شود. در طب مدرن اثرات ضد التهابی زنجبیل به اثبات رسیده است، بنابراین هم از دیدگاه طب سنتی و هم از دیدگاه طب نوین می توان از زنجبیل برای درمان زانو درد و دردهای این چنینی استفاده کرد.

زنجبیل در طب سنتی ایران

در طب سنتی از گیاهان مختلفی برای درمان دردهای بدن استفاده می شود. مزیت استفاده از داروهای گیاهی در درمان درد مفصل این است که هیچ عارضه ای برای فرد ایجاد نمی کند و در صورت عدم تاثیر می توان از داروهای دیگری برای بهبود فرد استفاده کرد. یکی از موثرترین درمان ها برای تسکین درد بدن به خصوص زانو درد استفاده از گیاه زنجبیل است. از گذشته تا به امروز از این گیاه برای درمان التهاب و درد مزمن زانو استفاده می شده و علاوه بر این به عنوان یک افزودنی و چاشنی خوش طعم به انواع غذاها نیز به کار می رود. بعد از اینکه زنجبیل در دستگاه گوارش بدن هضم و جذب سلول های خونی شد، ماده موثر حاصل از زنجبیل, جینجرول نام دارد که در خون حرکت می کند و از عوامل التهابی جلوگیری به عمل می آورد.

تهیه پماد زنجبیل برای درمان زانو درد با زنجبیل

می توانید از زنجبیل به عنوان پماد نیز استفاده کنید. برای این کار کافی است یک قاشق غذاخوری زنجبیل را در مقدار کمی آب ریخته و آن را بجوشانید تا آب آن تبخیر و در نهایت یک تفاله نرم تشکیل شود. در مرحله بعد می توانید از این خمیر به عنوان مرهم در ناحیه زانو درد کمک گرفته و این کار را دو بار در روز به مدت یک هفته انجام دهید. بعد از این مدت به چشم خواهید دید که درد مفصل شما تسکین پیدا کرده است.

چای زنجبیل برای درمان زانو درد با زنجبیل

علاوه بر استفاده از زنجبیل به عنوان مرهم برای زانو درد، می توانید دمنوش زنجبیل و عسل را نیز جهت تسکین درد مفصل نیز استفاده کنید. این چای ضد التهابی می تواند درد آرتریت را کاهش داده و سلامت عمومی بدن شما را تا حدود زیادی تامین کند. برای این منظور چای زنجبیل را می توانید روزی دو بار مصرف نمائید تا درد ناشی از زانو و مفصل شما کاهش پیدا کند. توصیه ما این است که اگر درد زانو خیلی شدید شد و نمی توانید آن را تحمل کنید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده تا علت دقیق زانو درد را برای شما مشخص کند. توصیه ما این است که علاوه بر استفاده از داروهای خانگی برای تسکین درد زانو تا پایان دوره درمان، داروهای خود را به طور منظم مصرف نمائید تا احساس درد در شما به طور معجزه آسایی کاهشی شود.

درمان زانو درد - درمان زانو درد با زنجبیل

درمان زانو درد با زنجبیل و دنبه

روغن دنبه را با زنجبیل بر روی زانو بگذارید، در کتب طبی از زنجبیل به عنوان مسکّن دردهای مفاصل و ضد انقباض دردناک و گرفتگی عضلات نام برده شده است. طریقه مصرف زنجبیل به این صورت است که یک قاشق غذاخوری از پودر زنجبیل را در کمی آب جوش خمیر کرده و کمی حرارت دهید و سپس در محل درد به صورت پماد استفاده کنید و این عمل را روزی 2 یا 3 مرتبه تکرار کنید و تا بهبودی کامل ادامه دهید. دمنوش زنجبیل و زردچوبه با کمی عسل نیز به تسکین درد زانو کمک می کند.این دو گیاه خاصیت ضد التهابی دارد و درد مربوط به آرتریت روماتوئید را کاهش می دهد. مصرف این دمنوش، روزی ۲ بار می تواند موثر واقع شود.

طرز استفاده از ماسک ورقه ای در چند مرحله ساده | تا حالا اشتباه از ماسک استفاده می کردید

روش هایی برای گنجاندن زنجبیل به رژیم غذایی :

کارشناسان توصیه می کنند که موثرترین راه برای دستیابی به فواید زنجبیل مصرف مکمل آن بصورت روزانه و به مقدار 100-225 میلی گرم می باشد. بهتر است قبل از مصرف مکمل های زنجبیل با پزشک نیز مشورت کنید زیرا ممکن است که با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین) تداخل داشته باشد. اگر ترجیح می دهید که از مکمل ها استفاده نکنید می توانید آن را بصورت تازه، خشک شده و ترشی به رژیم غذایی خود بیفزایید . در ادامه مطلب روش هایی را برای استفاده از زنجبیل در رژیم غذایی برای شما آورده ایم :

1. زنجبیل یکی از ادویه های اصلی مورد استفاده در غذاهای آسیایی است و آن را می توان در غذاهای آماده تایلندی مانند مرغ زنجبیلی یافت.

2. پودر زنجبیل را می توان به غذاهای گیاهی نیز اضافه کرد تا عطر و طعمی تند به غذا داده شود.

3. ریشه زنجبیل تازه را می توان درون سوپ رنده کرد و یا همراه سیب زمینی سرخ کرده مصرف کرد.

4. برای معطر کردن چای نیز می توان از زنجبیل تازه یا پودر آن استفاده کرد.

5. استفاده از شربت زنجبیل در نوشیدنی های خنک نیز بسیار مفید و پرکاربرد است.

سایر روش های درمان زانو درد در خانه

درمان زانو درد با نمک

فرو بردن پاهای خسته خود در آب گرم حاوی نمک دریا به آرامش ماهیچه ها و تسکین درد پای شما کمک می کند.

علاوه بر درمان دردهای ناشی از فعالیت شدید عضلانی، شما می توانید از نمک های معدنی برای درمان دیگر انواع دردها نیز استفاده کنید. نشان داده شده است که می توان از این مواد برای بهبود کبودی ها و کاهش درد نیش زنبور، سوختگی (ناشی از حرارت یا خورشید) و دردهای ناشی از سرماخوردگی استفاده کرد. درمان زانو درد با نمک یکی از روش های رایج و قدیمی برای تسکین درد است.

درمان زانو درد در خانه - درمان زانو درد با زنجبیل

سرکه سیب

سرکه سیب برای کاهش درد زانو نیز مفید است. به دلیل اثر قلیایی، سرکه سیب به تجزیه‌ی مواد معدنی تجمع یافته و سموم مضر موجود در مفصل زانو کمک می‌کند. این سرکه همچنین به بازیابی روان کننده‌ی مفصل جهت کاهش درد و افزایش تحرک کمک می‌کند.

 • دو قاشق چایخوری سرکه سیب را در دو فنجان آب تصفیه شده مخلوط کنید. این مخلوط را در طول روز کم کم بنوشید. این داروی مقوی را روزانه بنوشید تا زمانی که به طور کامل بهبود پیدا کنید.
 • شما همچنین می‌توانید دو فنجان سرکه سیب را به یک وان حمام آب گرم اضافه کنید. زانوی آسیب دیده را به مدت 30 دقیقه در آب غوطه‌ور سازید.
 • همینطور می‌توانید یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و سرکه را با هم مخلوط کنید و از آن برای ماساژ زانو آسیب دیده یک یا دو بار در روز استفاده کنید تا زمانی که درد از بین برود.

فلفل هندی برای درمان زانو درد

فلفل هندی حاوی کپسایسین است که به عنوان یک تسکین دهنده‌ی درد عمل می‌کند. خواص طبیعی ضد درد و یا تسکین دهنده کپسی سایین باعث احساس گرمایی و کاهش درد در زانوی آسیب‌ دیده می‌شود.

 • یک مخلوط را با اضافه کردن دو قاشق غذاخوری پودر فلفل هندی در نصف فنجان روغن زیتون گرم آماده کنید. این خمیر را در ناحیه آسیب دیده دو بار در روز حداقل به مدت یک هفته استفاده کنید.
 • همچنین می‌توانید یک چهارم یا نصف قاشق چای خوری پودر فلفل هندی را در یک فنجان سرکه سیب مخلوط کنید. یک حوله‌ی کوچک را در محلول خیس کنید و آن را در حدود 20 دقیقه یکبار یا دو بار در روز روی زانو بگذارید تا درد و التهاب کاهش یابد.
 • حتی می‌توانید ژل حاوی 0.0125 درصد کپسایسین را به طور موضعی برای کاهش درد زانو استفاده کنید.

زنجبیل

اینکه آیا درد زانو ناشی از آرتروز، فشار عصبی یا آسیب باشد یا نه، زنجبیل یک درمان موثر برای کاهش زانو درد است. اثربخشی آن از وجود ترکیبات ضد التهابی در آن است. زنجبیل می‌تواند تورم زانو و همچنین درد را کاهش دهد.

 • یک قطعه کوچکی از ریشه تازه زنجبیل را له کنید، به یک فنجان آب اضافه کنید و آن را به مدت 10 دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کرده و به آن مقداری عسل و آبلیمو اضافه کنید. دو تا سه فنجان از این چای زنجبیلی را هر روز بخورید تا زمانی که درد از بین برود.
 • شما همچنین می‌توانید زانوی آسیب دیده را با روغن زنجبیل دو یا سه بار در روز ماساژ دهید تا زمانی که از نتایج راضی شوید.

درمان زانو درد با چای سبز

چای سبز بعد از آب بیشترین نوشیدنی است که مصرف می شود .مطالعات جدید دال بر تاثیر چای سبز بعنوان یک آنتی اکسیدان خوب و کاهش التهاب مفصلی می باشد. چای سبز دارای ماده موثری است که  می‌تواند بر روی آرتروز و روماتیسم مفصلی موثر باشد.بر اساس مطالب چاپ شده در ژورنال American college of Nutrition  و همینطور در ژورنال Arthritis and Rheumatology  در چای سبز ماده ای به نام Catechin وجود دارد که این ماده اثرات خوبی در کنترل التهاب دارد لذا در بیماران آرتریت و آرتروز استفاده از چای سبز می تواند مفید باشد.

چای سبز روی سیستم ایمنی نیز اثر دارد و اثرات ضد ویروسی آن هم قابل توجه است و لذا در بیماریهای ویروسی هم کاربرد دارد .چای سبز تاثیرات خوبی روی بهبود حافظه هم داشته است .البته مصرف این ماده نیز مانند هر ماده غذایی دیگر باید به اندازه نیاز باشد و در مصرف آن نباید افراط انجام شود و در موارد خاصی هم نباید استفاده شود. مصرف زیاد  چای سبز باعث یبوست،دل درد،مشکلات کبدی،کم خوابی،خستگی،کم خونی می گردد. در مورد تغذیه همیشه حد تعادل مهم است نه زیاد نه کم.

تورم زانو - درمان زانو درد با زنجبیل

زردچوبه

زردچوبه یک درمان مؤثر و طبیعی برای کاهش درد زانو است. زردچوبه حاوی یک ماده شیمیایی به نام کورکومین است که دارای خواص ضد التهابی و همچنین خواص آنتی اکسیدانی است که به کاهش درد کمک می‌کند .زردچوبه می‌تواند پیشرفت رماتیسم مفاصل که یکی از دلایل اصلی زانو درد است را کند کند.

 • نصف قاشق غذاخوری از زنجبیل و زردچوبه هر دو با هم، به یک فنجان آب اضافه کنید و آن را به مدت 10 دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کنید و عسل را چاشنی آن کرده و از طعم آن لذت ببرید.
 • یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را در یک لیوان آب بجوشانید. جوشانده را با عسل شیرین کرده و روزی یکبار بنوشید.
 • یکی دیگر از گزینه‌ها این است که سه بار در روز کپسول‌های زردچوبه 250 تا 500 میلی گرمی مصرف کنید.

این داروها را روزانه مصرف کنید تا درد به طور کامل برطرف شود.

توجه داشته باشید: از آنجا که زردچوبه می‌تواند خون را رقیق کند، این دارو برای کسانی که از داروهایی رقیق کننده خون استفاده می‌کنند مناسب نیست.

لیمو برای درمان زانو درد

لیمو همچنین به عنوان یک درمان خانگی برای درد زانو ناشی از آرتروز مفید است. اسید سیتریک موجود در لیمو به عنوان یک حلال برای کریستال‌های اسید اوریک که علت برخی از انواع آرتروز است، عمل می‌کند.

 • یک یا دو لیمو را به قطعات کوچک ببرید.
 • قطعات لیمو را در پارچه‌ی پنبه‌ای گره بزنید و در روغن کنجد داغ غوطه‌ور کنید.
 • پارچه را روی زانو آسیب دیده 5 تا 10 دقیقه قرار دهید.
 • این کار را 2 بار در روز تکرار کنید تا جایی که درد کاملا از بین برود.
ترفندی ساده برای کوتاه کردن ناخن سگ و گربه در خانه + فیلم آموزشی

همچنین، نوشیدن آب یک لیمو در یک لیوان آب گرم صبح زود با معده‌ی خالی نیز مفید است.

برگ‌های قاصدک

بسیاری از افراد صاحب خانه‌ به خوبی با قاصدک به عنوان یک علف هرز آشنا هستند، اما تعداد کمی از آنها می‌دانند که در میان دیگر ویژگی‌هایی که قاصدک دارد، می‌توان به توانایی آن در کاهش زانو درد اشاره کرد.

 • برای چای، 3 قاشق غذاخوری از برگ‌های قاصدک تازه یا 1 قاشق چایخوری برگ‌های خشک قاصدک را در یک فنجان آب قرار دهید.
 • آب را به جوش آورده و 10 دقیقه به آرامی بجوشانید.
 • جوشانده را صاف کنید و چند بار در روز بنوشید.
 • همچنین می‌توانید برگ قاصدک را به سالاد خود اضافه کنید.

علاوه بر بسته‌بندی شدن همراه با ویتامین A و C، ماده فعال قاصدک اسید چرب لینولئیک است که مطالعات نشان می‌دهند در فرایند کاهش التهاب ضروری است.

روغن اکالیپتوس

روغن تسکین دهنده‌ی اوکالیپتوس یک روغن عصاره‌ای است که می‌تواند به کاهش درد زانو کمک کند.

 • ۶ قطره روغن اکالیپتوس را با دو قاشق غذا خوری روغن زیتون فرابکر یا روغن نارگیل ترکیب کنید.
 • روغن را چند دقیقه روی مفصل زانو و اطراف آن ماساژ دهید.
 • این کار را چندین بار در روز یا هر زمان که درد عود می‌کند، تکرار کنید.

روغن اکالیپتوس دارای خواص ضد درد است که احساس آرام شدن در مفصل ملتهب زانو ایجاد می‌کند.

ورزش مناسب زانو درد - درمان زانو درد با زنجبیل

روغن خردل و سیر

این ترکیب روغن خردل و سیر در تسکین زانو درد بسیار موثر است.

 • یک حبه سیر خرد شده را در 2 قاشق غذاخوری روغن خردل سرخ کنید تا زمانی که رنگ سیر قهوه‌ای شود.
 • بگذارید مخلوط سرد شود و سیر خرد شده را صاف کنید.
 • روغن را هنگامی که همچنان کمی گرم است بر روی مفصل زانو و اطراف آن ماساژ دهید.
 • در روز چندین بار این کار را تکرار کنید.

روغن خردل و سیر هر دو دارای خواص ضد التهابی هستند که به کاهش درد و افزایش گردش خون کمک می‌کنند.

نکته: استفاده از کمپرس گرم همراه با روغن‌های عصاره‌ای می‌تواند کارایی آنها را افزایش دهد.

روغن اکالیپتوس با روغن نعناع، روغن زیتون

روغن اوکالیپتوس دارای خواص ضد درد و رفع درد است که می‌تواند به شما در از بین بردن درد زانو کمک کند. علاوه بر این، احساس آرامش روغن اکالیپتوس می‌تواند درد زانو را که ناشی از آرتروز است، کاهش دهد. بنابراین استفاده از این روغن برای درمان درد زانو ایده خوبی است. در اینجا فهرستی از آنچه باید آماده کنید وجود دارد:

 • 5 تا 7 قطره روغن اکالیپتوس
 • 5 تا 7 قطره روغن نعناع
 • 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون

اکنون زمان آن است که این روش را با توجه به دستورالعمل دقیق زیر انجام دهید:

 • ابتدا روغن اکالیپتوس را با روغن نعناع مخلوط کنید.
 • سپس روغن زیتون را اضافه کنید.
 • حالا آنها را خوب مخلوط کنید.
 • پس از آن، این مخلوط روغن را در بطری شیشه‌ای تیره نگهدارید و این بطری را دور از نور خورشید نگه‌داری کنید.
 • در نهایت، این روغن را روی زانوی دردناک خود بمالید و به آرامی آن را ماساژ دهید تا روغن در هر زمانی که زانو شما درد می‌کند، بتواند به پوست شما نفوذ کند.

کاهش وزن و رژیم غذایی

افراد چاق در معرض خطر بیشتری در ابتلا به زانودرد هستند . چرا که تمامی وزن بدن ما روی پاها قرار گرفته است و مفاصل باید این وزن اضافی را تحمل کنند. بنابراین کاهش وزن می تواند به کاهش این درد کمک کند .

وزن اضافی باعث افزایش التهاب در بدن افراد مبتلا به آرتروز را زیاد می کند و زانوها نیز تحت تأثیر این التهاب قرار می گیرند.

ورزش‌ های مناسب درمان زانو درد

یک سری تمرینات و ورزش‌هایی وجود دارند که سبب تقویت عضلات اطراف مفصل زانو خواهد شد و به همین سبب درد زانو کاهش خواهد یافت. برخی از تمرین‌هایی که سبب درمان زانو درد می‌شوند به شرح زیر هستند:

تمرین زانو به سینه دوبل برای درمان زانو درد

در این تمرین لازم است به پشت خوابیده و پا‌هایتان را دراز کرده و سپس زانو‌های خود را به سمت سینه خم کرده و دستانتان را دور زانو‌ها حلقه کنید. همچنین می‌توانید دستانتان را در پشت ران‌ها نیز قرار دهید‌. لازم است به مدت ۱۰ ثانیه این حالت را حفظ کرده و سپس زانو‌های خود را ر‌ها کنید.

تمرین خم‌ کردن زانو بدون وزنه

برای انجام این تمرین لازم است برای حفظ تعادل به پشتی یک صندلی تکیه داده و سپس‌ یک پای خود را بالا آورده به صورتی که زاویه ۹۰ درجه تشکیل شود. لازم است به مدت ۱۰ ثانیه این حالت را حفظ کرده و سپس به وضعیت اولیه و راحت خود باز گردید. سپس همین کار را با پای مخالف خود انجام دهید.

تمرین بازکردن کامل زانو برای درمان زانو درد

یکی دیگر از تمرین‌های مؤثر در جهت درمان زانو درد، این است که روی صندلی بلندی که امکان قرار دادن پا‌هایتان به صورت ۹۰ درجه است، بنشینید. سپس لازم است به آرامی و بدون این که فشاری به مفصل زانو وارد کنید، پای خود را تا حالت افقی بالا‌آورید‌. پای خود را ۵ ثانیه در این حالت نگه داشته و سپس آن را به حالت اولیه برگردانید. سپس باید همین کار را با پای مخالف خود نیز انجام دهید‌.

آرتروز زانو - درمان زانو درد با زنجبیل

تمرین کشش مچ پا برای کاهش درد زانو

به منظور درمان زانو درد با این روش لازم است تا روی زمین بنشینید، پا‌های خود را دراز کرده و سپس یک سر کش بدن‌سازی را در گودی کف پا قرار دهید و سپس این کش را تا حدی که فشاری به زانویتان وارد نشود، بکشید. در حین انجام این حرکت پنجه خود را نیز به جلو خم کنید این وضعیت را پنج ثانیه نگه داشته و سپس پای خود را عوض کنید.

سایر روش های درمان زانو درد

ماساژ

ماساژ، حال توسط خود یا یک ماساژور می‌تواند به کاهش درد منجر شود. باید این کار را در حالت نشسته و زمانی که پایتان در جلو و در حالتی مسطح قرار بگیرد، انجام شود. دستانتان را به صورت مشتهای نیمه بسته ای در بیاورید، 10 مرتبه با دو دست به قسمتهای پایینی، میانی و بالای ران ضربانی وارد نمایید. این حرکت را سه مرتبه تکرار نمایید. همینطور که با پای صاف بر روی زمین نشسته اید، انتهای کف دست را بر روی بالای ران قرار داده و آن را تا زانو روی ران بلغزانید و سپس دستتان را بردارید.

این کار را پنج مرتبه تکرار نمایید. همین کار را بر روی قسمتهای درونی و بیرون ران نیز انجام دهید. چهار انگشتتان را درون عضلات زانو نموده و پنج مرتبه پایین و بالا ببرید. همه اینها را دوباره در اطراف زانو تکرار کنید. کف دست را بالای ران بگذارید، تا پایین ران و تا روی زانو را بمالید و سپس به سمت بالا و بیرون ران دست بکشید. ماساژ عضلات ران، تاثیر خوبی برا زانو خواهد داشت.

مراقبت، استراحت، یخ، کمپرس و بالا قراردادن (PRICE)

استراحت، یخ، کمپرس و بالا قراردادن زانو می‌تواند در کاهش درد خفیف زانو که از صدمه وارد بر بافت نرم – مانند پیچ خوردگی – ایجاد شده، مفید باشد. مراقبت، به مراقبت از زانو در مقابل صدمات بیشتر اشاره دارد، برای مثال با استراحت و عدم ادامه فعالیتی که منجر به آن شده است. استراحت می‌تواند احتمال آسیب های بیشتر را کاسته و به بافت زمان بیشتری برای بهبود بدهد. با اینحال قطع تمامی فعالیتها توصیه نمی شود، چرا که این کار می‌تواند به سفتی عضله و در طول زمان بهضعف عضلانی منجر شود. یخ می‌تواند به کاهش تورم و التهاب منتهی شود.

روش سه سوته ی دون كردن انار با 2 ترفند ساده

باید یخ را در پارچه پیچاند و در روز اول بعد از آسیب دیدگی در بازه های مختلف و هر دفعه به مدت 20 دقیقه بر روی محل صدمه دیده قرار داده شود. هرگز مستقیما یخ را بر روی پوست نگذارید، چرا که این عمل می‌تواند منجر به صدمات بیشتر شود. تحت فشار قراردادن زانو برای مثال توسط بریس زانو، می‌تواند سطح راحتی زانو را افزایش دهد. ابزار استفاده شده در کمپرس زانو، مانند بانداژ، باید سفت باشد اما نباید تنگ باشد. قرار دادن زانو در سطحی بالاتر یا بالا نگه داشتن آن می‌تواند به افزایش گردش خون و کاهش تورم کمک نماید. شکل ایده‌آل آن به این شکل است که زانو باید بالاتر از سطح قلب باشد.

گرما و سرما

گرما و سرما در درمان درد قسمت پایینی کمر موثر است و استفاده از آن در کاهش درد ناشی از آرتروز در مفاصل جلوگیری، توصیه می‌شود. اعمال گرما بر عضلات منجر به روانسازی و کاهش سفتی آن خواهد شد. از یک بطری آب یا دستمال گرم استفاده نمایید. یخ پیچیده شده در پارچه می‌توان درد، تورم، و التهاب را بکاهد. برخی ممکن است از گرما به منظور افزایش قدرت حرکت در صبح و کاهش تورم در ادامه روز استفاده می‌کنند. حتما به یاد داشته باشید که پیش از استفاده از هر جسم گرمی به منظور اعمال گرما، بخصوص در افراد مسن تر و یا افرادی که از امکان برقراری ارتباطی کمی برخوردارند، ابتدا آن را امتحان کنید.

خیلی استراحت نکنید

استراحت بیش از حد عضلات شما را تضعیف می‌کند و ممکن است درد مفاصل را شدت دهد. یک برنامه‌ی ورزشی پیدا کنید که برای زانوهایتان بی خطر باشد. سپس، به طور مداوم این ورزش را انجام دهید. اگر مطمئن نیستید که کدام حرکات بی خطر است یا چه قدر می‌توانید هر حرکت را انجام دهید، با پزشک یا فیزیوتراپیست صحبت کنید.

کلاژن و دیگر مکمل های سودمند

کلاژن نوعی از پروتئین است که در بدنمان یافت می‌شود و در ساخت مفاصل و تقویت بافتهای ارتباطی سودمند است. کلاژن حاوب 19 آمینو اسید – بلوک های سازنده پروتئین – مختلف است و نقش بسیار مهمی در سلامت فیزیکی و روانی دارد و از جمله این موارد می‌توان به کاهش درد در بدن اشاره نمود. کلاژن به مانند چسبی طبیعی در بدن عمل خواهد نمود و از جمله مزایایی که می‌توان برای آن برشمرد می‌توان به: حفظ شکل پوست و مفاصل، حمایت از رشد سالم عضله، کاهش نشانه های آرتروز، بهبود دیواره های شریان‌ها و مسیر هاضمه و کمک به بازیابی توانی پس از تمرین اشاره نمود. برخی منابع اصلی غذایی شامل کلاژن عبارتند از: غذاهای دارای مقدار بسیار زیاد پروتئین مانند گوشت گوساله، مرغ، ماهی و غشاء پوسته تخم مرغ. همچنین می‌توان کلاژن را به شکل مکمل هایی همچون پودرهای پروتئین کلاژن یافت و یا می‌توان آن را به صورت طبیعی و از طریق مصرف سوپ استخوان بدست آورد.

مشکل زانو - درمان زانو درد با زنجبیل

آنزیم های پروتئین کافت (پروتئاز)

جایگزینی بسیار مناسب برای آسپیرین، استفاده از پروتئازها است. در مطالعاتی بخصوص، استفاده از مکمل های پروتئازی، دوره بهبود در ورزشکاران یا افراد مبتلا به درد مفاصل را تا حدود 50 درصد خواهد کاست و همچنین به کاهش طبیهی التهاب، و بهبود جذب پروتئین و مواد مغذی منجر خواهد شد. بروملین یکی از انواع آنزیم های پروتئین کافت است که در هسته آناناس است و استفاده از عصاره آن به کاهش تورم و عوامل ایجاد درد منتهی می‌شود. آنزیم ها، پروتئین های هاضم (آمینو اسیدها)ی هستند که به منظور ترمیم بافتهای آسیب دیده مفید است.

مواد گیاهی ضد التهاب

گیاهانی همچون زردچوبه و زنجبیل، مواد بسیار موثری به منظور کاهش التهاب و تورم به شمار می‌روند. می‌توان به منظور مصرف مقداری مشخص، از مکمل های آن استفاده نمود و یا از آنها در اشپزی استفاده نمود.

اسیدهای چرب ضروری

اسیدهای امگا – 3 مزایای بسیاری در بدن، همچون کمک به مبارزه با التهابات، را به همراه می‌آورد. ماهی سالمون رودخانه ای، ماهی ساردین، ماهی خال مخالی و گوشت گاو تغذیه شده از چمن، و همچنین  دانه کتان، دانه چیا و گردو منابعی غنی از  امگا – 3 به شمار می‌روند.

از مصرف وسایل کمکی راه رفتن خجالت نکشید

عصا یا چوب زیر بغل فشار روی زانوی شما را از بین می‌برد. انواع زانوبند نیز به پایدار ماندن شما کمک می‌کند.

اجازه ندهید کفش‌هایتان شرایط را بدتر کند

کفی طبی فشار روی زانو را کاهش می‌دهد. برای آرتروز زانو، پزشکان اغلب کفی مخصوصی را توصیه می‌کنند. برای یافتن کفی مناسب، با پزشک یا فیزیوتراپیست صحبت کنید.

مفصل‌های خود را خم نکنید

بر اساس تحقیقات، تمرینات شدید ممکن است موجب شود زانوهای دردناک بیشتر آسیب ببیند. از انجام دادن ورزش‌های آسیب رسانی مانند دویدن، پریدن و کیک بوکسینگ دوری کنید. همچنین، از انجام دادن بعضی حرکات ورزشی مانند لانج (قیچی) و اسکات عمیق (چمباتمه زدن) که فشار زیادی را به زانو وارد می‌کنند، بپرهیزید.

الکترولیت‌ها (مانند پتاسیم و سدیم)

به الکترولیت‌ها به منظور کاهش دردهای عضلانی، کنترل نگهداری مایعات و فرایند سم زدایی کمک می‌کند. آنها همچنین از طریق انتقال آب و مواد مغذی به سلول های بدن، به مقابله با التهابات نیز کمک خواهد نمود. پتاسیم به خروج مواد زائد و سموم از سلولهای بدن کمک می‌کند و سطوح پایین پتاسیم در بدن می‌تواند منجر به درد و تورم مفاصل شود. آمریکایی‌ها به طور متوسط به دلیل کمبود مصرف میوه‌ها و سبزیجات، مقدار مصرف بسیار کمتری از مقدار مورد نیازشان دارند. برگ های سبز، سیب زمینی شیرین، موز، آووکادو و آب نارگیل از مواد غذایی هستند که دارای مقدار مناسبی از الکترولیت‌ها هستند و به تسریع فرایند بهبود کمک خواهد نمود.

درد شدید زانو - درمان زانو درد با زنجبیل

کلسیم و ویتامین دی

استخوان‌ها و دندان‌ها به کلسیم نیاز دارند، ولی بدن به خودی خود قادر به تولید آن نیست؛ بنابراین باید آن را از طریق غذا یا مکمل غذایی دریافت کنیم. منابع طبیعی حاوی کلسیم عبارتند از برگهای با رنگ سبز تیره، محصولات لبنی و بادام. اگر مجبور به استفاده از مکمل شدید، حتما آنهایی را برگزینید که حاوی ویتامین دی باشند تا به بدنتان در حداکثر مقدار ممکن کلسیم کمک نماید.

ویتامین D

بدن بدون وجود مقدار کافی از ویتامین D، قادر به جذب مقدار مناسبی از کلسیم نخواهد بود. ماهی، تخم‌ها و نور خورشید بهترین منابع طبیعی ویتامین دی به شمار می‌روند. در زمان انتخاب مکمل مناسب، به دنبال ویتامین دی-3 – همان ویتامینی که در صورت قرارگیری در معرض خورشید جذب می‌کنید – باشید.

گلوکزآمین

گلوکزآمین را می‌توان به صورت طبیعی در غضروف یافت و بهترین شیوه مصرف طبیعی گلوکزآمین، تهیه سوپ استخوان (جوشاندن استخوان برخی حیوانات به همراه سبزیجات) است. اگر تصمیم بر استفاده از مکمل‌ها دارید، جذب مایعات از پودرها برای بدن راحتتر خواهد بود.

داروها

به منظور کاهش درد زانوی ناشی از آرتروز می‌توان داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب و یا دیگر انواع آن استفاده نمود. برخی از این داروها را باید در مطب دکتر استفاده نمود و برخی دیگر را می‌توان به صورت خانگی نیز مصرف نمود و تهیه آنها به صورت با تجویز و گاها بدون نسخه ممکن خواهد بود. از آنها به منظور اثرگذاری بر درد یا سفتی زانو به کار گرفته می‌شوند:

 • آستامینوفن (تیلنول)
 • دیکلوفناک
 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن
 • سلوکسیب
 • کورتیکواستروئیدهای درون مفصلی
 • هیالورونیک اسید (اسید آبگینی که نوعی پرکننده یا فیلر محسوب می‌شود) درون مفصلی

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

28 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *