درمان گلو درد فوری

درمان گلو درد فوری با روش های خانگی امکان پذیر است؟ برای درمان گلو درد ابتدا باید نوع گلو درد را تشخیص دهید سپس از روش درمان متناسب با آن استفاده کنید. برای درمان گلو درد فوری با شادمگ همراه باشید.

علت گلو درد و سوزش گلو

گلو درد شدید - درمان گلو درد فوری

 • وجود ویروس سرماخوردگی، آنفولانزا یا سایر ویروس‌های موجود در این دسته بندی
 • وجود عفونت‌های باکتریایی
 • وجود آلرژی
 • وجود دود و مواد شیمیایی در اطراف شخص
 • مصرف دخانیات
 • مصرف بیش از اندازه شیرینی‌جات
 • مصرف بیش از اندازه آبلیمو یا خوراکی‌های ترش
 • قرار گرفتن در معرض باد
 • قرار گرفتن در محیطی سرد بلافاصله پس از تعرق
 • خشک بودن گلو برای مدت قابل توجه
 • جراحت
 • وجود تومور در گلو

علائم گلو درد شدید

برای درمان سریع گلو درد، ابتدا می‌بایست با علائم آن به خوبی آشنا باشیم. علائم گلود درد شدید شامل موارد زیر می‌شوند:
•    درد با احساس خارش در گلو
•    دردی که با بلع یا حرف‌زدن شدیدتر شود
•    سختی در بلع
•    ورم و درد گره‌های لنفی روی گردن و فک
•    لوزه‌های قرمز و متورم
•    وجود قسمت‌های سفید و یا چرکین بر روی لوزه‌ها
•    صدای خشن و گرفته
عفونت‌هایی که عامل اصلی گلودرد هستند، می‌توانند علائم دیگری نیز داشته باشند، از جمله:
•    تب
•    سرفه
•    آبریزش بینی
•    عطسه
•    بدن درد
•    سر درد
•    حالت تهوع و استفراغ

درمان خانگی گلو درد - درمان گلو درد فوری

آشنایی با انواع گلودرد

گلو دردها می‌توانند ناشی از ورم لوزه‌ها، ورم غدد لنفاوی، تحریک‌پذیری و مواردی از این دست باشد. از این رو برای آنکه بتوان انواع گلو درد را از یکدیگر تمایز داد به نشانه‌هایی که با آن همراه است نگاه می‌کنیم.

 • گلو درد توام با صدای گرفته
 • گلودرد توام با خلط
 • گلودرد توام با مشکل بلع و فرو دادن لقمه‌های غذایی
 • گلودرد مزمن
 • وجود درد در یک قسمت از گلو
 • زخم در گلو توام با خونریزی
 • گلودرد و صدای ضعیف

مواد غذایی مناسب برای درمان گلو درد فوری

لیمو

شما می توانید، از لیموی تازه استفاده کنید، تا از گلودرد راحت شوید، زیرا به نابودی مخاط کمک می کند. یک لیموناد داغ با عسل را امتحان کنید. آب نصف لیمو و یک قاشق چای خوری عسل را در یک فنجان آب گرم بریزید و با هم مخلوط کنید. و سپس آهسته بنوشید.گزینه دیگر، این است که با آب تازه لیمو را با مقدار برابر آب رقیق کنید و گرمش کنید. شما همچنین می توانید آب نصف لیمو را بردارید و روی آن نمک و فلفل بمالید و لیمو را لیس بزنید.

سرکه سیب برای درمان گلو درد فوری

سرکه سیب به علت خواص ضد باکتریایی اش برای درمان گلودردچرکی مفید است. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب سرخ و یک قاشق چای خوری از آب لیمو و عسل را در یک فنجان آب گرم اضافه کنید و آن را به آرامی بنوشید. این نوشیدنی را دو یا سه بار در روز بنوشید. به زودی شما از درد و التهاب، رهایی خواهید یافت.همچنین، می توانید محلول سرکه سیب را در گلویتان قرقره کنید.یک قاشق چای خوری نمک و یک قاشق غذا خوری سرکه سیب را در یک فنجان آب گرم مخلوط کنید.آن را چند بار در روز ،در گلو قرقره کنید.

دارچین

دارچین، می تواند برای درمان گلودرد ناشی از سرماخوردگی مورد استفاده قرار گیرد. یک قاشق چای خوری از پودر دارچین و پودر فلفل را در یک لیوان آب گرم، مخلوط کنید. همچنین، می توانید هل نیز اضافه کنید. محلول را فشار دهید تا صاف شود و آن را دو تا سه بار در روز قرقره کنید.یک گزینه دیگر این است که، چند قطره روغن دارچین و یک قاشق چای خوری عسل را باهم مخلوط کنید.این ترکیب را دو بار در روز بخورید ،تا از درد و التهاب همراه با گلودرد رهایی پیدا کنید.

آشنایی با علت و علائم خطرزای آرتروز گردن و روش های درمان آن

درد لوزه - درمان گلو درد فوری

آب نمک برای درمان گلو درد فوری

یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن گلو درد، قرقره کردن با آب نمک است.نمک ،مانند یک ضد عفونی کننده عمل می کند و باعث می شود آب از غشاء مخاط در گلو بیرون برود. خلط را قطع می کند و التهاب را نیز کاهش می دهد و به شما کمک می کند، تا فوری خوب شوید. نصف قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. اگر طعم شورش را دوست ندارید، مقدار کمی عسل به آن اضافه کنید. این محلول را قرقره کنید.آن را قورت ندهید. پس از آن، آب را بیرون بریزید. این کار را 4 بار در روز انجام دهید، تا نتیجه عالی آن را ببینید.

چای بابونه

استنشاق بخار بابونه باعث تسکین علائم سرماخوردگی از جمله گلو درد می شود.

چای بابونه به طور طبیعی تسکین دهنده است. مدت هاست که برای اهداف دارویی استفاده می شود ، مانند تسکین دهنده گلودرد. این غالباً از خواص ضد التهابی ، آنتی اکسیدانی و قابض استفاده می شود.

استنشاق بخار بابونه باعث تسکین علائم سرماخوردگی از جمله گلو درد می شود. نوشیدن چای بابونه می تواند همان مزیت را ارائه دهد. همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را تحریک کند تا به بدن شما در مقابله با عفونتی که در وهله اول باعث ایجاد گلودرد شما می شود ، کمک کند.

شنبلیله

چای شنبلیله یک درمان طبیعی برای گلودرد است. شنبلیله فواید درمانی زیادی دارد. همچنین اشکال مختلفی دارد . می توانید تخم شنبلیله بخورید ، از روغن موضعی استفاده کنید یا چای شنبلیله بنوشید . چای شنبلیله یک درمان طبیعی برای گلودرد است.

تحقیقات نشان دهنده قدرت درمانی شنبلیله است. این می تواند درد را تسکین دهد و باکتری هایی که باعث تحریک یا التهاب می شوند را از بین ببرد. شنبلیله همچنین یک ضد قارچ موثر است.

زنان باردار از مصرف شنبلیله خودداری کنند.

سیر برای درمان گلو درد فوری

سیر، دارای خواص ضد باکتری و ضد عفونی کنندهاست، به همراه سایر خواص دارویی که می تواند به درمان یا جلوگیری از گلودرد کمک کند. یک سیر خام سالم را بخورید تا مواد شیمیایی وجود در آن، آلیسین آزاد کنند، که باعث کشتن باکتری هایی می شود و باعث گلودرد می شوند. به طور منظم، می توانید از روغن سیر استفاده کنید. چند قطره روغن سیر را به یک چهارم فنجان آب، اضافه کنید و آن را یک بار در روز قرقره کنید. سعی کنید، سیر را به صورت خام یا پخته بخورید:اگر طعم آن را دوست ندارید، از قرص های سیر استفاده کنید.

نارون لغزنده

نارون لغزنده حاوی مواد چسبناکی مانند، ژل است که گلو را پوشش می دهد، و باعث کاهش درد و کاهش تحریک می شود. یک قاشق چایخوری از پوست داخلی آن را با 2 فنجان آب جوش مخلوط کنید. اجازه دهید، برای چند دقیقه بماند و سپس فشار دهید تا صاف شود. آن را به آرامی در حالی که هنوز گرم است، بنوشید. در واقع، شما می توانید از این راه حل برای درمان هر نوع بیماری تنفسی یا لارنژیت ( التهاب گلو وحنجره) استفاده کنید.اگر این گیاه در دسترس نیست، می توانید کپسول هایش را از دارو فروشی ها و عطاری ها تهیه کنید.

خواص معجزه آسای عنبر نسارا در درمان بیماری ها | پشگلی که جدی گرفته نمیشه !

گلو درد کرونا - درمان گلو درد فوری

عسل برای درمان گلو درد فوری

عسل، دارای خواص ضد باکتری است، که می تواند با عفونت مبارزه کند و سرعت روند بهبود را افزایش دهد. عسل، مانند یک ماده هایپرتونیک اسموزی عمل می کند، به این معنی که آن کمک می کند تا آب از بافت محل های ملتهب خارج شود و در نتیجه تورم را کاهش می دهد. یک تا دو قاشق غذاخوری عسل را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید، و آن را چند بار در روز بخورید. همچنین، می توانید عسل را به چای های گیاهی مورد علاقه خود اضافه کنید. قبل از رفتن به رختخواب، یک قاشق غذاخوری عسل بخورید، زیرا عسل آرامش بخش است و به خواب بدن کمک می کند.

زردچوبه

یکی دیگر از درمان های بزرگ برای گلو درد، زردچوبه است، دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد التهابی قوی می باشد.یک چهارم قاشق چای خوری پودر زردچوبه را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید.

این نوشیدنی را به آرامی در صبح و با معده خالی بنوشید.این کار را یک بار در روز برای سه یا چهار روز متوالی انجام دهید. به طور منظم، می توانید یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه و یک قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه را به یک لیوان شیر گرم اضافه کنید، و قبل از رفتن به رختخواب آن را بنوشید.همچنین، می توانید برای داشتن گلویی صاف و نرم زردچوبه را در گلویتان قرقره کنید. نصف قاشق چای خوری پودر زردچوبه و نیم نصف قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم ریخته و آنها را باهم خوب مخلوط کنید، سپس به خوبی در گلویتان قرقره کنید.دو بار در روز، از این مخلوط مصرف کنید.

ریشه گل ختمی

ریشه گل ختمی ،حاوی لعابی است که می توان آن را برای پوشاندن گلو و بهبود گلودرد نیز استفاده کرد. برای گلودرد همراه با سرفه معمولی مفید است.این درمان، برای زنان باردار یا افرادی که پرستاری می شوند، یا افراد مبتلا به دیابت توصیه نمی شود. یک قاشق غذاخوری ریشه گل ختمی خشک شده را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید، رویش در بگذارید و اجازه دهید تا نیم ساعت بماند. محلول را فشار دهید تا صاف شود، سپس عسل را اضافه کنید و آن را بنوشید.می توانید سه فنجان از این چای گیاهی را در یک روز بخورید.

زغال اخته برای درمان گلو درد فوری

دو قاشق غذاخوری از دانه های زغال اخته را به 6 فنجان آب اضافه کنید.حدود نیم ساعت آن را بجوشانید. اجازه دهید تا به دمای اتاق برسد و سپس آن را فشار دهید، تا صاف شود. سه تا چهار بار در روز این محلول را در گلویتان قرفره کنید.

لیمو و عسل

یک قاشق غذا خوری از عسل و آب لیمو را در یک لیوان آب ولرم بریزید، مخلوط کنیدبه آرامی بنوشید. این نوشیدنی را در زمان مورد نیاز، چند بار در روز بنوشید تا گلو دردتان درمان شود. یک قاشق غذا خوری از عسل و آب لیمو را در یک لیوان آب ولرم بریزید. مخلوط را به آرامی بنوشید. این نوشیدنی را در زمان مورد نیاز، چند بار در روز بنوشید تا گلو دردتان درمان شود.

گلو درد ویروسی - درمان گلو درد فوری

برای گلو درد چی خوبه بخوریم ؟ نوشیدنی سرد یا نوشیدنی گرم ؟

در فصول سرد سال، اغلب ما حداقل یک بار به گلو درد مبتلا می‌شویم. احتمالا زمانی که گلو درد داشتید، این سوال در ذهنتان ایجاد شده‌است که تاثیر نوشیدنی گرم و سرد بر گلودرد چیست؟ همه‌ی ما با دردسرهای گلو درد آشنا هستیم. مخصوصا وقتی سرما میخوریم یا آنفولانزا می‌گیریم، حداقل برای چند روز درگیر گلو درد هستیم. به شکل کلی ۲ باور متفاوت در مورد انتخاب نوشیدنی‌های سرد و گرم در زمان گلودرد وجود دارد. عده‌ای طرفدار نوشیدنی‌های گرم هستند و در مقابل عده‌ای دیگر به نوشیدنی‌های سرد اعتقاد دارند. اما برای انتخاب بهترین نوشیدنی هنگام گلو درد لازم است ابتدا مکانیسم گلو درد و بهبود آن را بهتر بشناسیم.

عوارض خطرناک استرس و اضطراب بر بدن را بشناسید !

نوشیدنی های سرد، حس درد را مهار می کند

نوشیدنی‌های سرد یا نوعی از بستنی‌های یخی ساده می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای گلو درد باشند. چرا که این نوشیدنی‌ها یا یخ‌ها می‌توانند بر بافت‌های ملتهب موثر باشد و همینطور بر روی پایانه‌های عصبی حس درد، اثر مهاری داشته‌باشد. در واقع سرما، دمای پایانه‌های عصبی را کاهش می‌دهد و در این شرایط ارسال پیام حس درد از پایانه‌های عصبی کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد نوشیدنی‌های سرد را هنگام گلو درد ترجیح می‌دهند.

نوشیدنی های گرم، بیشترین تاثیر را بر گلو درد دارند

همانطور که گفته‌شد به شکل کلی نوشیدن مایعات به علت افزایش ترشح بزاق و برطرف کردن خشکی دهان و گلو، در بهبود و درمان گلو درد موثر است. اما نوشیدنی‌های گرم اثر ویژه‌ای در بهبود گلو درد دارند. نوشیدنی‌های گرم نسبت به نوشیدنی‌های سرد خوشمزه‌تر هستند و همچنین بیشتر موجب تحریک ترشح بزاق می‌شوند. مصرف نوشیدنی گرم در زمان گلودرد نسبت به نوشیدنی سرد از نظر روانی تاثیر بهتری دارد چرا که به نوعی نقش پلاسیبو (دارونما) را ایفا می‌کنند.

طبق تحقیقاتی که روی ۳۰ بیمار انجام شده‌است، بیمارانی که نوشیدنی‌های گرم مصرف کرده‌اند، سریع‌تر و برای مدت طولانی‌تری از گلو درد رهایی یافتند. جالب است بدانید نوشیدنی‌های گرم شیرین، تاثیر مسکن‌های مخدر (مثل مورفین) را افزایش می‌دهند. درنتیجه با توجه به خصوصیات هر یک، تاثیر نوشیدنی گرم و سرد بر گلودرد متفاوت است.

گلو درد چرکی - درمان گلو درد فوری

پیشگیری از گلو درد شدید

بهترین راه جلوگیری از ابتلا به گلو درد، دوری از انواع میکروب‌ و افزایش توجه به نکات بهداشتی است. توجه کنید که اگر یک فرد از اعضای خانواده به سرماخوردگی یا آنفولانزا و یا سایر بیماری‌هایی که می‌توانند سبب گلو درد شوند مبتلا شد، به منظور جلوگیری از شیدع بیشتر،سایر افراد نیز می‌بایست موارد بهداشتی رعایت کنند. در ادامه به موثرترین راه‌های جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی اشاره شد است:
•    دست‌های خود را به صورت کامل، به دفعات و حداقل به مدت ۲۰ ثانیه در هر بار بشویید. شستن دست‌ها بعد از استفاده از سرویس بهداشتی، عطسه‌کردن، سرفه‌کردن و همچنین قبل و بعد از غذا خوردن اهمیت زیادی دارد.
•    از دست‌زدن به صورت خود به خصوص چشم‌ها، بینی و دهان خودداری کنید.
•    از به اشتراک‌گذاری غذا، نوشیدنی‌ها و وسایل آشپزخانه خودداری کنید.
•    در هنگام سرفه و عطسه از دستمال کاغذی استفاده کرده و آن را دور بیاندازید و سپس دست‌های خود را بشویید. اگر نمی‌توانید از دستمال استفاده کنید، با استفاده از آرنج خود جلوی دهان خود را بگیرید.
•    اگر به آب و صابون دسترسی ندارید، از تمیزکننده‌های بر پایه الکل استفاده کنید.
•    از تماس نزدیک با افراد بیمار و افرادی که نشانه‌های ابتلا را دارند خودداری کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

30 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *