افتتاح حساب ترکیه
شستن یقه پیراهن مردانه

شستن یقه پیراهن مردانه یکی از سخت ترین بخش های شستشوی لباس های آقابان است. زیرا لکه های عرق و چرک به راحتی روی این قسمت لباس جا خوش کرده و با سخت ترین روش پاک می شوند. اگر می خواهید از پاک کردن لکه های تعریق و چرک های طولانی مدت روی یقه پیراهن مردانه لذت ببرید این مطلب شادمگ را از دست ندهید.

شستن یقه پیراهن مردانه

مراحل لازم برای شستشوی یقه پیراهن مردانه

حذف لکه چربی از روی یقه لباس

اولین کاری که برای از بین بردن چرک یقه باید انجام داد چطور حذف کردن لکه چربی از روی لباس است. برای حذف این لکه می توانید درون ظرفی آب و صابون بریزید و لباس را چند ساعت درون آن خیس دهید یا از مواد پاک کننده هم می توانید برای از بین بردن لکه استفاده کنید.

یکی دیگر از روش های حذف لکه از روی پیراهن استفاده از شامپو است. اگر باز هم نتوانستید لکه را از بین ببرید، چرب کردن یقه بامواد روغنی مثل وازلین می تواند راهکار مناسبی باشد.

مواد پاک کننده مناسب برای حذف لکه یقه لباس

بعد از حذف چربی از روی یقه باید برای پاک کردن لکه ایجاد شده از یک پاک کننده قوی و مناسب استفاده کنید. پاک کننده را روی یقه لباس اسپری کرده و مدتی صبر کنید تا مواد اثر کند، سپس مقداری یقه را مالش دهید تا لکه از بین برود.

شستن یقه پیراهن مردانه

استفاده از مسواک برای پاک کردن لکه های سر سخت

از مشکلاتی که برای پاک کردن لکه از روی لباس وجود دارد نفوذ لکه به عمق الیاف لباس است. اگر هیچ کدام از روش ها فایده نداشت پیشنهاد می کنیم که یک پاک کننده قوی روی لکه بمالید و مسواکی که برای اینکار انتخاب کرده اید را به آرامی روی آن بکشید با تکرار این عمل می توانید آن را کم رنگ و از بین ببرید.

شستشوی کامل لباس

بعد از اینکه به طور کامل لکه را از روی یقه پاک کردید، باید لباس را با آب بشویید تا مواد پاک کننده کاملا از الیاف لباس خارج شوند. توجه کنید قبل از لکه گیری و پاک کردن چرک یقه از شستن و خشک کردن آن خودداری کنید، زیرا شستن لباس با آب گرم و خشک کردن لباس در هوای آزاد باعث تثبیت لکه روی یقه می شود.

شستن یقه پیراهن مردانه

 چگونگی از بین بردن زردی و شستن یقه پیراهن مردانه

چرک لباس دو نوع است، کثیفی هایی که خیلی راحت پاک می شوند و دسته دیگر چرک هایی هستند که به سختی از بین می روند. بعضی لکه ها را اگر همان موقع که روی لباس افتادند شست از بین می روند ولی چرک هایی هم هستند که به دلیل زمان زیادی که روی لباس بوده اند باید با ترفندهای خاص پاک شوند.

نحوه دریافت ارز اربعین 1402 به صورت حضوری و آنلاین | شرایط و میزان دقیق ارز اربعین

قبل از لکه گیری یقه لباس ها بهتر است بدانید که قرار نیست معجزه ای رخ دهد. ممکن است روش لکه بری یقه هر لباسی با دیگری متفاوت باشد. همه ما با تغییر رنگ و لکه یقه لباس ها مواجه شده ایم لکه هایی که با شستشوهای مکرر نیز از بین نمی روند و باعث چرک مردگی و کهنگی لباس های ما می شوند و تمیز نگه داشتن لباس هایی که روزانه چندین ساعت آن ها را می پوشیم، کار سختی می کنند.

سفید کردن یقه پیراهن شاید غیر ممکن بنظر برسد اما نگران این موضوع نباشید. بعضی از روش ها و راههای شستشوی یقه پیراهن در خانه را آورده ایم. البته حتما به علائم شستشوی روی لباس دقت کنید.

مواد موثر برای شستن یقه پیراهن مردانه

سفید کننده

در صورتیکه لباستان سفید باشد می توانید از مقداری سفیدکننده لباس استفاده کنید. قبل از استفاده سفید کننده تگ روی لباس را چک کنید که با این شوینده الیاف لباس آسیب نبیند. برای استفاده از این روش، نصف یک تشت آب ولرم بریزید بعد مقداری کمی از سفیدکننده را داخل آب بریزید و بعد قسمت یقه لباس را چند دقیقه درون تشت قرار دهید و با یک مسواک نرم به آرامی بمالید.

شستن یقه پیراهن مردانه

بعد از برطرف کردن لکه، لباس را به خوبی بشویید تا دیگر اثری از لکه و چرک روی یقه پیراهن باقی نماند.
نکته: از سفید کننده در محیط های بسته استفاده نکنید و حتما دستکش بپوشید.

جوش شیرین

جوش شیرین یکی از پاک کننده های قدیمی و کاربردی است که مورد استفاده بعضی مردم قرار می گیرد. برای استفاده از این ماده مقدار 2 قاشق غذاخوری را با آب گرم به خوبی حل کنید تا خمیر آبکی به دست آید. بعد خمیر را روی لکه و چرک یقه پیراهن بریزید و با یک مسواک نرم به خوبی محل را بسابید تا جذب پارچه شود. سپس پیراهن را به خوبی شستشو دهید. می توانید به جای آب از سرکه نیز استفاده کنید.

شامپو یا مایع ظرفشویی

یکی دیگر از کاربردهای شامپو و مایع ظرفشویی خواص لکه بری آنها است. این دو شوینده در پاک کردن چربی و کثیفی یقه پیراهن تاثیر زیادی دارند. برای انجام این روش مقداری از شامپو یا مایع ظرفشویی را بر روی یقه پیراهن قرار دهید و به وسیله یک اسفنج یا مسواک نرم محل لکه را به خوبی بمالید. سپس لباس را به خوبی شستشو دهید، تا یقه پیراهن به خوبی پاک و تمیز شود.

سرکه سفید

سرکه سفید یک ترکیب طبیعی و مناسب لکه بری است. در این مرحله تشت را با مقداری از آب ولرم پر کنید بعد مقداری سرکه سفید به آب اضافه کنید. حالا یقه پیراهن را به مدت نیم ساعت درون تشت بگذارید بعد با یک اسفنج کمی یقه پیراهن را مالش دهید. بعد از لکه گیری پیراهن را به صورت دستی یا با ماشین لباسشویی به خوبی بشویید. همینطور اگر به مواد شوینده و پاک کننده حساسیت دارید، سرکه سفید جایگزین مناسبی برای تمیز کردن لباسها می باشد.

بهترین دعا و ذکر برای از بین بردن تعبیر خواب بد

حتما روش تنظبم دمای آب مناسب ماشین لباسشویی را آموزش ببینید.

لیمو ترش برای شستن یقه پیراهن مردانه

برای استفاده کردن از لیموترش، می توانید یک مسواک را به آب لیمو آغشته کنید و به محل لکه یقه پیراهن بمالید. لیمو خاصیت پاک کنندگی و سفید کنندگی عالی دارد و لکه تعریق را به خوبی پاک می کند.

شستن یقه پیراهن مردانه

نمک

حتی در زمان های قدیم هم استفاده از نمک برای پاک کردن و شستشوی لباس های چرکین رایج بوده است. در این مرحله، باید مقداری نمک را در کمی آب گرم به خوبی حل کنید، سپس یقه پیراهن را درون محلول قرار دهید یا می توانید یک اسفنج تمیز را در محلول آب و نمک قرار دهید و آن را روی یقه پیراهن بزنید تا لکه یقه لباس پاک شود.

صابون ظرفشویی

صابون ظرفشویی هم در از بین بردن لکه های لباس موثر است. برای اینکار در ابتدا صابون را به همراه آب بر روی لکه ریخته و بعد کف صابون درست کنید و بر روی لکه بمالید یا لباس دارای لکه را درون محلول صابون و آب قرار دهید تا به خوبی خیس شده و لکه به طور کامل از بین برود. بعد از لکه بری لباس را به صورت دستی یا با ماشین لباسشویی بشویید.

آب اکسیژنه

اگر از همه روش ها برای پاک کردن لکه یقه پیراهن و لباستان استفاده کردید ولی لکه از بین نرفت برای آخرین روش می توانید از آب اکسیژنه استفاده کنید. یعنی مقداری آب گرم و آب اکسیژنه را با هم مخلوط کنید و لکه را به مدت یک ساعت یا بیشتر در آن خیس کنید و بعد طبق معمول لباس را بشویید.

کرم تارتار

برای استفاده از این شوینده، 2 قاشق غذاخوری کرم تارتار را در 4 لیتر آب حل کنید. پیراهن و یا لباس مورد نظر را به مدت یک ساعت در محلول قرار دهید، بعد مانند همیشه لباس را شستشو دهید.

آمونیاک برای شستن یقه پیراهن مردانه

در ابتدا به میزان برابر از آب و آمونیاک را با هم ترکیب نمایید. بعد از آن ترکیب آماده شده را با مسواکی نرم به محلول آغشته کنید و روی لکه ها بکشید. بعد از برطرف کردن لکه لباس را در دمای مناسب از ماشین لباسشویی قرار داده و به طور کامل شسته تا تمیز شود.

سریع ترین راه از بین بردن چربی شکم و پهلو بدون ورزش و رژیم

شستن یقه پیراهن مردانه

سرکه سیب

سرکه سیب نیز یک محلول بسیار کاربردی می باشد که به عنوان سفید کننده مورد مصرف قرار می گیرد. این سرکه در از بین بردن لکه هایی که بر اثر تعریق پدید آمده است، بسیار مفید و موثر می باشد. این محلول سرعت و میزان پاک کنندگی شوینده ها را بالا می برد. برای استفاده از این روش 2 قاشق غذاخوری را با 1 لیوان آب ترکیب کنید و به وسیله یک مسواک نرم بر روی لکه یقه بکشید. بعد از رفع لکه لباس را به خوبی بشویید و از نتیجه کار خود لذت ببرید.

آسپرین پودر شده

در صورتی که لکه یقه لباس شما از بین نمی رود می توانید نصف فنجان آب گرم را با 2 آسپرین پودر شده مخلوط کنید سپس لکه را 2 تا 3 ساعت در محلول قرار دهید. بعد از لکه بری لباس را مثل همیشه به خوبی شستشو دهید.

خشک کردن لباس به روش صحیح

پس از انجام تمامی مراحل باید لباس و به ویژه سرآستین ها و یقه آن را به خوبی خشک کنید، دقت داشته باشید که اگر این کار به شکل درستی انجام نشود به علت ضخامت بیشتر سر آستین ها و یقه لباس نسبت به نواحی دیگر آن احتمال ایجاد دوباره لکه ها و جذب باکتری ها و در نهایت چرک مرده شدن یقه و سر آستین به وجود خواهد آمد.

از نور خورشید برای خشک کردن لباس ها استفاده کنید. گرما یک عامل اصلی و یک ضد عفونی کننده موثر برای جلوگیری از رشد باکتری ها در لباس های ما می باشد.

آبکشی کامل لباس

بعد از این که کاملا لکه روی لباس از بین رفت بایستی آن را داخل آب شستشو دهید تا مواد پاک کننده از داخل الیاف لباس خارج گردد. باید این نکته را در نظر داشته باشید که پیش از لکه گیری و پاکسازی چرک لباس از شستشو و خشک کردن آن پرهیز نمایید چرا که شستشوی لباس درون آب گرم و خشک کردن آن در محیط آزاد موجب تثبیت لکه بر روی یقه می گردد.

شستن یقه پیراهن مردانه

نکاتی برای شستن یقه پیراهن مردانه

1- برای شستن چرک یقه و لباس به جای هزینه های کلان می توانید یکی از روش های بالا را با توجه به جنس لباس انتخاب کنید تا یقه لباس تمیز شود.
2- همواره مراقب باشید زیرا بعضی از لباس های ظریف ممکن است در تماس با آمونیاک یا جوش شیرین از بین بروند.
3- از استفاده برخی محلول های بالا در قسمت های تمیز لباس خودداری کنید.
4- این روش ها را بر روی قسمت بی رنگ لباس به کار ببرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

21 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *