افتتاح حساب ترکیه
سفید کردن انگشتر نقره

سفید کردن انگشتر نقره می تواند جلوه ای جدید و ویژه به اکسسوری شما بدهد. متاسفانه نقره بعد از مدتی تغییر رنگ می دهد و سیاه می شود، بنابراین باید روش های سفید کردن انگشتر نقره را بلد باشید تا ظاهر زیبای انگشرتان را برگردانید. با شادمگ همراه باشید.

چرا انگشتر نقره سیاه می‌ شود ؟

لازم است در همین ابتدا دلیل تیره شدن نقره و ماهیت علمی واکنش فلز نقره را بدانیم و پاسخ این سوال را بیابیم که آیا می‌توان از سیاه شدن نقره جلوگیری کرد؟

انگشتر نقره - سفید کردن انگشتر نقره

آلودگی‌ هوا

همان‌طور که آلودگی‌ هوا، تأثیرات منفی روی سلامت روح و جسم افراد می‌گذارد، می‌تواند زیبایی زیورآلات را نیز از بین ببرد. در شهرهای آلوده‌ای مثل تهران، که میزان گوگرد در هوا بیشتر از حد معمول است، امکان تیرگی و از بین رفتن درخشندگی زیورآلات از جمله نقره نیز بیشتر است و نیاز به نظافت منزل و اسباب خانه را بیشتر می‌کند.

تماس با مواد شیمیایی

گاهی تماس نقره با مواد شیمیایی مانند داروها، مواد آرایشی، عطر و اسپری باعث ایجاد تیرگی و لکه روی آنها می‌شود. ترکیبات به‌کار رفته در مواد شیمیایی باعث واکنش آنها با نقره می‌شود.

از این رو زمانی که از زیورآلات نقره استفاده می‌کنید، بهتر است آنها را از مواد شیمیایی دور نگه‌ دارید تا از کدر شدن زیورآلات جلوگیری شود.

تعریق بدن

تعریق بدن حاوی سموم زیادی است که برخورد آن با زیورآلات نقره، زیبایی و درخشندگی آنها را از بین می‌برد. اگر جزء افرادی هستید که زیاد عرق می‌کنید، زیورآلات نقره انتخاب مناسبی برای شما نیست و بهتر است از گزینه‌های دیگری استفاده‌ کنید.

توجه داشته‌ باشید، گاهی اوقات تعریق سطح پوست و برخورد آن با زیورآلات فلزی ممکن است منجر به حساسیت‌های پوستی، زخم و التهاب نیز شود. از این رو در انتخاب زیور آلات خود دقت کنید.

نقره - سفید کردن انگشتر نقره

روش های سفید کردن انگشتر نقره

پودر ماشین لباسشویی

درون یک کاسه متوسط را ورق آلومینیوم بیاندازید و آن را با آب داغ پر نمایید سپس یک قاشق غذاخوری پودر لباسشویی را درون آب بریزید و حل کنید و انگشتر نقره خود را در آن بیاندازید تا سفید شود ، بعد انگشتر خود را بشویید و خشک نمایید.

سس گوجه فرنگی برای سفید کردن انگشتر نقره

روی حوله مقداری سس قرمز می ریزیم و روی قسمت های سیاه نقره می کشیم . اگر نقره براق نشد ، 15 دقیقه بخش های سیاه نقره خود را با سس بپوشانید و سپس با یک پارچه تمیز کنید و آن را بشویید (از مسواک نرم برای تمیز کردن درزها استفاده کنید) و خشک نمایید .

بایدها و نبایدهای رانندگی در باران و جاده لغزنده

نشاسته ذرت

نشاسته ذرت و آب را به صورت خمیری در آورید و این خمیر را با یک پارچه مرطوب بر روی نقره بگذارید و اجازه دهید خمیر خشک گردد سپس با یک حوله زبر نقره را تمیز کنید ، خواهید دید که با این کار درخشش به نقره های شما بازمی گردد.

سفید کردن نقره - سفید کردن انگشتر نقره

سفید کردن انگشتر نقره  با خمیردندان

یک کاربرد خمیر دندان در خانه این است که می تواند موجب برق انداختن نقره شود. روی پارچه ای مقداری خمیردندان بزنید و روی بخش های تیره نقره بمالید سپس خمیردندان را از روی نقره پاک کنید و خشک کنید تا نقره شما درخشان گردد.

شیشه پاک کن

روی یک پارچه یا یک مسواک شیشه پاک کن اسپری کنید تا نقره جات شما مانند روز اول براق شود .

نرم کننده مو برای سفید کردن انگشتر نقره

برای براق کردن نقره های تیره و سیاه شده مقداری نرم کننده مو را بر روی نقره تمیز مالیده و بگذارید خشک شود تا تمیز و درخشان گردد.

آبلیمو و شیر خشک برای تمیز کردن زیورآلات نقره

یک قاشق غذاخوری آب لیمو ، یک دوم فنجان آب و یک دوم فنجان شیرخشک را با یکدیگر مخلوط کنید و یک شب نقره را در این محلول قرار دهید تا نقره های شما درخشان شود.

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن نقره در خانه

جوش شیرین یکی از ترکیبات موثر برای تمیز کردن نقره در خانه است. اگر می‌خواهید از جوش شیرین استفاده کنید، یک لیوان شیشه‌ای برداشته و نیمی از آن را با سرکه پر کنید. سپس یک قاشق جوش شیرین را به همراه یک قاشق نمک به سرکه اضافه کنید و زیورآلات نقره خود را درون این محلول قرار دهید. حال اگر نقره جات شما به مدت 30 دقیقه درون این ترکیب باقی بمانند، احتمالاً از درخشش فوق العاده آنها شگفت زده خواهید شد.

تمیز کردن نقره - سفید کردن انگشتر نقره

ژل ضدعفونی کننده دست برای تمیز کردن نقره

ژل آنتی باکتریال ضدعفونی کننده دست جلا دهنده بسیارخوب برای نقره است . برای تمیز کردن نقره های سیاه روی پارچه نرمی چند قطره از این ژل را بریزید و نقره را با آن تمیز کنید.

گچ برای سفید کردن انگشتر نقره

همراه زیور آلات نقره خود چند قلم گچ نیز نگهداری کنید زیرا گچ باعث جذب رطوبت به خود می شود و از سیاه شدن نقره ها جلوگیری می کند.

برق انداختن سینک ظرفشویی با چند روش ساده

سرکه برای سفید کردن انگشتر نقره

یک دوم فنجان سرکه سفید و دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را با هم مخلوط کنید و نقره های خود را به مدت 2 تا 3 ساعت، در محلول قرار دهید آن ها را با آب سرد شست و شو دهید و به طور کامل خشک کنید تا نقره جات شما بدرخشند.

استفاده از شیشه پاک کن برای تمیز کردن نقره در خانه

تمیز کردن نقره در خانه با کمک شیشه پاک کن هم امکان پذیر است. اگر می‌خواهید این روش را امتحان کنید، باید یک پارچه تمیز برداشته و سپس مقداری شیشه پاک کن بر روی آن بریزید. سپس پارچه را به آرامی بر روی نقره حرکت دهید و به کمک آن، تمام قسمت های نقره خود را تمیز کنید و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، زیورآلات نقره خود را با آب شست و شو داده و خشک نمایید.

بدلیجات - سفید کردن انگشتر نقره

سفید کردن انگشتر نقره با ورق آلومینیم

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را درون یک لیتر آب بریزید و سپس یک تکه ورق آلومینیم درون آن بیاندازید و اجازه دهید بجوشد . نقره خود را به مدت 10 ثانیه یا بیشتر در این محلول بیاندازید و سپس خارج کنید.

استفاده از نوشابه برای تمیز کردن نقره و سفید کردن آن

نوشابه یکی از نوشیدنی‌های محبوب میان ما ایرانیان است. اگرچه مصرف نوشابه برای سلامتی انسان مضر است اما این نوشیدنی خوش طعم برای سفید کردن نقره می‌تواند مفید واقع شود. اگر می‌خواهید درخشش نقره را افزایش دهید، مقداری نوشابه را در استکان یا لیوانی بریزید و زیورآلات خود را درون نوشابه قرار دهید و پس از گذشت چند دقیقه آن‌ها را از نوشابه خارج و سپس با آب بشویید.

آمونیاک

در محلولی از یک فنجان آب گرم و نصف فنجان آمونیاک بدلیجات و زیورآلات نقره ای خود را به مدت ده دقیقه قرار دهید. سپس به آرامی آن را بشویید و خشک کنید.

برای سفید کردن نقره از وایتکس استفاده نکنید !

بر خلاف نظر برخی افراد که بر این باورند، وایتکس باعث از بین رفتن لک و تیرگی اشیای نقره می‌شود، باید به شما بگوییم که وایتکس با نقره واکنش می‌دهد و باعث سیاه شدن آن می‌شود. بهتر است قبل از استفاده مواد مختلف برای سفید کردن نقره، به‌خوبی تحقیق کنید و در نهایت بهترین گزینه را انتخاب کنید.

سفید کردن انگشتر نقره مردانه - سفید کردن انگشتر نقره

مزایا و معایب زیورآلات نقره

شاید شما هم یکی از طرفداران جواهرات نقره باشید. نقره یکی از فلزهای بسیار پرکاربرد در تولید جواهرات است. از دیرباز این فلز چه در ایران چه سایر نقاط جهان توسط هنرمندان بسیاری برای تولید جواهرات و اشیای زینتی مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر جواهرات ممکن است در بسیاری از لوازم تزئینی و مصرفی منزل ماننده آینه و شمعدان، قاشق و چنگال، ظروف و سایر لوازم منزل نیز از فلز نقره استفاده شده باشد اما یکی از مهم ترین و متداول ترین کاربردهای آن در ساخت جواهرات است.

چطور مشکل سرد گرم شدن آب پکیج را حل کنیم ؟

جواهرات نقره طرح های متنوعی دارند و در عین ارزشمند بودن قیمتی بسیار پایین تر از طلا دارند. برای همین، مورد پسند بسیاری از افراد هستند. از نقره برای ساخت رکاب نگین های جواهر، سنگ، رزین، شیشه و سایر نگین های تزئینی استفاده می شود. با وجود تمامی مزایای اشیای نقره، یک عیب در مورد آن ها وجود دارد و آن کدر شدنشان در مجاورت هواست.

جلوگیری از سیاه و کدر شدن نقره

نقره فلزی نرم و براق است پس در هنگام تمیز کردن انگشتر نقره در نظر داشته باشید که پاک کردن آرام آن بسیار ضروری است. ترکیبی از آب گرم و مایع ظرفشویی یا حتی شامپو بچه می تواند برای جلوگیری از سیاه شدن نقره مؤثر باشد. این روش برای پاک کردن جواهرات نیز مناسب است.

جلا دادن به نقره - سفید کردن انگشتر نقره

برای این کار کافی است چند قطره از مایع ظرفشویی را در آب گرم ریخته و ترکیب کنید تا کف تشکیل شود. انگشتر را به مدت 5 تا 10 دقیقه در صابون قرار دهید. استفاده از یک مسواک نرم برای تمیز کردن گوشه ها و شکاف ها می تواند کمک کننده باشد. سپس انگشتر را با آب گرم آبکشی نمایید. برای خشک کردن نیز با یک تکه پارچه مخصوص تمیز کردن نقره یا یک پارچه بدون پرز تمیز یا دستمال میکروفایبر آن را تمیز کنید. توجه کنید که بهتر است از دستمال کاغذی برای خشک کردن آن استفاده نکنید چون باعث خط افتادن سطح نقره می شود.

جواهرات متداول عموما از نقره ی 100 درصد خالص ساخته نشده اند. نقره ی مورد استفاده در جواهرات، نقره استرلینگ تهیه شده از نقره و در حدود 7.5 درصد مس است. وجود مس در این آلیاژ موجب سخت تر شدن آن می شود. معمولا این مسئله که نقره ی شما از نوع استرلینگ است یا خیر بر روی جواهر یا پلاک آن با علائمی مانند 9.25، 1000/925، Sterling، S/S یا Sterling 9.25 علامت گذاری شده است. اگر جواهر شما دارای چنین علائمی نباشد احتمالا دارای روکش نقره است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

18 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *