افتتاح حساب ترکیه
کدر شدن زیورآلات

کدر شدن زیورآلات اصلا خوشایند نیست مخصوصا وقتی که هزینه زیادی را برای خریداری بدلیجات صرف کرده اید. این جواهرات ابتدا بسیار براق و جذاب بودند ولی اکنون به خاطر دلایل مختلفی در طول زمان درخشندگی خود را از دست دادند و کدر شدند و دیگر مانند گذشته زیبا و خیره‌کننده نیستند. اصولی برای از بین بردن کدری زیرآلات وجود دارد که شادمگ در این مطلب در اختیار شما قرار داده است. با استفاده از این روش ها زیورآلات خود را براق تر کنید و بدلیجات خود را از کدر شدن نجات دهید.

دلیل کدر شدن زیورآلات

برخی از افراد پس از مدتی استفاده از بدلیجات، متوجه سیاه شدن بدلیجات خود می‌شوند و به دنبال جواب این سوال هستند که چرا بدلیجات سیاه می‌شود؟ قبلا در مورد تمیز کردن نقره و چگونگی برق انداختن آن مطلبی را با شما به اشتراک گذاشتیم.

نقره - کدر شدن زیورآلات

اگر در دوران ابتدایی، درس علوم به یاد داشته باشید، مفهومی داشتیم به نام اکسید شدن، به طور مثال زمانی که سیبی را شما پوست می‌کنید و در معرض هوای آزاد می‌گذارید، بعد از مدت کمی، رنگ خاصی به خود می‌گیرد و از حالت طبیعی خود خارج می‌شود؛ این به دلیل قرارگیری در معرض هوای آزاد است که اکسیژن را به خود جذب می‌کنید و به همین علت به این فرایند می‌گویند، اُکسید شدن.

همین موضوع در بدلیجات نیز صدق می‌کند، زمانی که شما بدلیجات و اکسسوری دخترانه خود را در معرض مواد شیمیایی مختلفی قرار می‌‌دهید، موجب از بین رفتن رنگ طبیعی بدلیجات شما می‌شود. مواردی چون عطر و ادکلن، مواد آرایشی و رطوبت. توصیه می‌شود در صورتی که می‌‌خواهید عطر یا ادکلن به خود بزنید، قبل از آن حتما بدلیجات را بیرون بیاورد و سپس آنها را برتن کنید.

زمانی که از مواد آرایشی استفاده می‌کنید، در صورتی که مواد آرایشی شما با بدلیجات تماس پیدا کند، سعی کنید بعد از اینکه بدلیجات را بیرون آوردید، آنها را با مواد شویند مثل صابون، بشویید و خوب خشک کنید تا تمام مواد آرایشی پاک شوند.

تمیز کردن زیور آلات با چند تکنیک ساده

برای این که رنگ اصلی جواهرات شما تغییر پیدا نکند و رنگ اصلی آن ها را همیشه با خود داشته باشید باید هر از چند گاهی آن ها را تمیز کنید در غیر این صورت ممکن است بعد از مدت ها این کار بسیار سخت باشد. در واقع بدلیجات ها معمولا بعد از این که در معرض هوا و یا آب قرار می گیرند تغییر رنگ می دهند و کدر تر می شوند.

در ادامه تکنیک هایی را برای شما بررسی می کنیم که می توانید با استفاده از آن ها زیورآلات خود را براق تر کنید.

استفاده از صابون برای تمیز کردن زیور آلات

یکی از ساده ترین روش هایی که می توانید با استفاده از آن بدلیجات خود را از کدر شدن نجات دهید استفاده از صابون می باشد. استفاده از صابون هایی که نرم می باشند و اسیدیته آن ها بسیار کم می باشد می تواند برای تمیز کردن این مورد بسیار مناسب باشد. در واقع اگر از این ماده شوینده استفاده کنید می توانید منجر به معطر شدن بدلیجات خود شده و آن ها را به درستی تمیز کنید در واقع زمانی که بدلیجات شما کدر می شود ممکن است بوی نامطبوعی را ایجاد کند.

سرکه - کدر شدن زیورآلات
برای استفاده از این روش باید ابتدا زیورآلاتی که کدر شدن اند را با مقداری صابون و آب ولرم بشویید و بعد از این که این کار را به شکل کامل انجام دادید می توانید به راحتی با استفاده از یک دستمال نرم و تمیز آن را خشک کنید. در نظر داشته باشید که اگر از مواد شوینده خانگی استفاده می کنید باید حواستان باشد که خاصیت خورندگی بالایی نداشته باشد در غیر این صورت ممکن لاست زیورآلات شما آسیب ببینند.

روش های تضمینی و خانگی برای جلوگیری از کپک نزدن رب گوجه

نکته : یادتان باشد که بدلیجات خود را برای مدت طولانی در آب و یا محلول آب و مواد شوینده رها نکنید زیرا این کار برای آن ها بسیار مضر می باشد. حتما این نکته را به مادرها گوشزد کنید مخصوصا وقتی که هدیه روز مادر را از انواع بدلیجات و زیورآلات می خرید.

شامپو بچه برای براق کردن بدلیجات

معمولا شامپوهایی که با نام شامپو بچه در بازار یافت می شوند دارای میزان اسیدی بسیار کمی می باشند و برای براق شدن بدلیجات می توانید از این شامپوها استفاده کنید. این مورد به بدلیجات شما آسیب وارد نمی کند و استفاده از آن بسیار راحت می باشد. برای استفاده از شامپو بچه کافی است تا مقداری از این شامپو را در حد چند قطره به درون آب ولرم بریزید و با استفاده از مسواک زیورآلات خود را تمیز کنید. بعد از این کار کافی است تا با آب خنک آن ها را بشویید و حتما خشک کنید.

گردنبند - کدر شدن زیورآلات

اسپری پاک کننده عینک

این اسپری ها برای تمیز کردن زیورآلات و پیشگیری از کدر شدن آن ها بسیار خوب می باشد و می تواند دوباره درخشش را به آن ها باز گرداند. در واقع این پاک کننده ها را باید سریع بشویید در غیر این صورت ممکن ایست به زیورآلات شما آسیب هایی وارد نماید و مشکلاتی را برایتان به همراه داشته باشد.

بهتر است برای زیورآلاتی که نزدیک به بدن می باشند مانند گوشواره های خود از این مورد استفاده نکنید و حتما بعد از این که تمیز کردید باید با آب خنک آن ها را بشویید و خشک کنید. سعی کنید از مواد شوینده قوی برای شستن این موارد استفاده نکنید زیرا خاصیت خورندگی که دارند می تواند آسیب بسیاری به فلزات وارد نماید.

لیمو ترش

یکی دیگر از روش هایی که می توانید از آن برای براق شدن و تمیز کردن جواهرات خود استفاده کنید کمک گرفتن از لیمو ترش مکی باشد. لیمو ترش دارای خاصیت اسیدی می باشد و شما می توانید با استفاده از این مورد جواهرات خود را مانند روز اول نو کنید. برای تمیز کردن زیور آلات بدلی کافی است یک عدد لیمو را نصف کنید و آن را روی بدلیجات کدر شده قرار دهید.

این را هم بدانید که لیموترش در امور نظافتی خانه نقش مهمی را بازی میکند، به طوریکه می توانیم از آن حتی در تمیز کردن تخته گوشت که به مرور زمان رنگ مواد غذایی و بعضی اوقات بوی بدی به خود می گیرد، استفاده کنیم.

لیمو ترش - کدر شدن زیورآلات

برای این که این مورد تاثیر بسیار بیشتری بگذارد می توانید آن را با مقداری جوش شیرین مخلوط کرده و بعد با استفاده از یک مسواک مواد مخلوط شده را روی بدلیجات خود بکشید. البته این مورد برای بدلیجاتی می باشد که بسیار حساس نیستند.

سرکه برای پیشگیری از کدر شدن زیورآلات

از دیگر روش های بسیار خوبی که برای پیشگیری از کدر شدن زیورآلات و یا حتی تمیز کردن آن ها استفاده می شود استفاده از سرکه می باشد. می توانید با یک مسواک نرم تمامی حفره هایی که در زیورآلات شما وجود دارد را تمیز کنید.
بعد از این کار باید مخلوطی از آب و سرکه سفید را با استفاده از پنبه بر روی بدلیجات بکشید.

شیرآلات قدیمی رو دم عیدی عوض نکنید ؛ با این مواد جادویی شیرها برق میفتن

یادتان باشد که سرکه ها معمولا دارای میزان اسیدیته بالایی می باشند از این جهت زمانی که از آن استفاده می کنید باید دقت بالایی داشته باشید و همچنین از جواهرات خود مطمئن باشید که استحکام بالایی دارند و سرکه به ان ها آسیبی وارد نخواهد کرد.

الکل برای تمیز کردن زیورآلات کدر شده

یکی از بهترین راه هایی که می توانید برای این کار در نظر بگیرید این است که زیورآلات خود را با استفاده از الکل تمیز کنید. این روش از بهترین روش هایی می باشد که می توانید استفاده کنید و هیچ آسیبی به جواهرات شما وارد نخواهد شد. این روش حتی از آب نیز بهتر می باشد و آسیب رسانی بسیار کمی دارد.

براق کردن جواهرات سنگ دار

بسیاری از سنگ های قیمتی هستند که به بدلیجات ها ارزش بسیار بالایی می بخشند. وجود هر نوع سنگ در بدلیجات باعث می شود که شما نتوانید آن را به درستی تمیز کنید زیرا ممکن است به این سنگ ها آسیب برسانید. برای تمیز کردن این نوع بدلیجات ها باید آن ها را به گونه ای تمیز کنید که به سنگ ها آسیبی وارد نکنید.

پاک کردن - کدر شدن زیورآلات

برای تمیز کردن این جواهرات بهتر است با استفاده از یکپارچه این بدلیجات را به مواد تمیز کننده آغشته کرده و با استفاده از یک پارچه دیگر آن را تمیز کنید. در نظر داشته باشید که زیاد شستن این زیورآلات می تواند منجر به نفوذ آب بیش تر به درون آن ها شود و از طرفی ماندگار شدن آب در آن ها می تواند منجر به شل شدن چسب ها شده و در نهایت ممکن است آن ها را از زیورآلات شما جدا سازد.

3 روش مهم برای از بین بردن کدری زیورآلات

استفاده از نمک و سرکه

سرکه و نمک، یکی از بهترین مواد طبیعی برای دفع باکتری و انواع میکروب‌ها، است. یک لیوان سرکه سفید را با یک قاشق نمک، حل کنید و سپس آن را کمی گرم کنید یا در داخل مایکرویو قرار دهید. پس از آن با استفاده از یک دستمال، آن را با سرکه آغشته کرده و از طریق آن بدلیجات را شستشو دهید، در نهایت با آب سرد شسته و آنرا خشک کنید. بدین صورت به طلایی کردن بدلیجات سیاه کمک کنید.

استفاده از لیمو ترش و نمک

می‌توانید با استفاده از لیمو ترش و مقداری نمک، برای طلایی کردن بدلیجات سیاه استفاده کنید. به اندازه نصف یک استکان، لیمو ترش را در داخل یک ظرف بریزید و سپس مقداری نمک به آن اضافه کرده و خوب هم بزنید تا نمک حل شود.

با استفاده از یک دستمال، آن را به لیمو آغشته کرده و بر روی بدلیجات بمالید. سپس با آب سرد بشویید و خشک کنید.

استفاده از خمیردندان برای طلایی کردن بدلیجات سیاه

خمیر دندان خاصیتی ضد رسوب دارد، به همین دلیل تمام مواد و آلاینده‌هایی که به بدلیجات چسبیده باشند را از بین می‌برد. برای استفاده از خمیر دندان، مقداری از آن را بر روی انگشت یا مسواک قرار بدهید و سپس بر روی بدیلیجات قرار دهید و خوب برروی آن مالش دهید. بعد از ۵ دقیقه، بدلیجات بشویید و خشک کنید. این موضوع را در مطلب کاربرد خمیر دندان در خانه با شما به اشتراک گذاشته بودیم و به آن پرداختیم.

خمیر دندان - کدر شدن زیورآلات

چگونه زیورآلات سیاه شده را طلایی کنیم

بهترین راه برای برگرداندن رنگ طلایی بدلیجات استیل و غیر استیل، استفاده از آبکاری عادی یا طلا است. این روش دو مزیت اساسی دارد. اول اینکه رنگ زیورآلات و بدلیجات قدیمی برگشته و به رنگ طلایی و مثل روز اول تغییر رنگ می دهند. دوم اینکه یک لایه محافظ از جنس طلا بر روی بدلیجات قرار می گیرد که از آن ها در برابر رطوبت، هوا و واکنش های شیمیایی محافظت می کند.

نحوه درست اتو کشیدن مو ؛ موهاتون جوری با اتو شلاقی کن انگار کراتینه کردی

بطور کلی برای برگرداندن رنگ بدلیجات باید علت تغییر رنگ آن ها را پیدا کرد. اگر تغییر رنگ به علت گرفتن جرم و کثیفی باشد با استفاده از شوینده ها با درصد اسیدیته پایین یا استفاده از جلاسنج (روش پیشنهادی) می توان جلا و درخشندگی بدلیجات را افزایش داد. اما اگر تغییر رنگ بدلیجات به علت کیفیت پایین و جنس فلز این محصولات باشد، بعد از تمیز کردن نیز تغییر چندانی ایجاد نخواهد شد و آبکاری این بدلیجات نیز صرفه اقتصادی ندارد؛ چرا که کیفیت فلز این بدلیجات پایین بوده (غیر استیل) و عمر چندانی نخواهند کرد.

نکات مهم نگهداری از زیورآلات

برای این که بتوانید از زیورآلات استفاده کنید نیاز است تا یک سری نکاتی را بدانید تا بتوانید کدر شدن آن ها را به راحتی تمیز کنید و از کدر شدن مجدد آن ها پیشگیری کنید. در ادامه یک سری نکات مراقبتی از زیورآلات را برای شما بررسی می کنیم.

باکس جواهرات - کدر شدن زیورآلات

برای این که زیورآلات شما سالم بماند بهتر است آن ها را در جعبه های خود نگهداری نمایید و به هیچ عنوان آن ها را روی یک دیگر و به صورت فشرده قرار ندهید.
بهتر است آن ها را در یک کیسه ابریشمی و یا مخمل نگهداری کنید.

عطر - کدر شدن زیورآلات

تمیز کردن زیورآلات

برای تمیز کردن زیورآلات خود باید از یک دستمال ضد لک استفاده کنید در غیر این صورت ممکن است نتوانید به راحتی آن ها را تمیز کنید و دوباره کاری خواهد شد. در صورتی که دستمال ضد لک ندارید می توانید از دستمال عینک استفاده کنید.
از نم گیر ها استفاده کنید و چند تایی از آن ها را در کنار بدلیجات خود قرار بدهید تا بتوانید از رطوبت محیط کم کرده و در نتیجه زیورآلات شما دیر تر کدر خواهند شد. از مهم ترین این نم گیر ها می توان به ژل سیلیکا اشاره کرد.

بدلیجات خود را در معرض اکسیژن قرار ندهید زیرا اکسیژن می تواند منجر به اکسید شدن و کدر شدن زیورآلات خواهد شد.

سعی کندی بدلیجات هایی که جنس هایی متفاوت دارند را در کنار یک دیگر قرار ندهید زیرا این مورد می تواند منجر به واکنش دادن دو فلز با یک دیگر شده و بدلیجات شما غیر قابل استفاده خواهد شد.
بعد از هربار استفاده از زیورآلات می توانید آن ها را تمیز کنید و در یک کیسه خالی از هوا آن را نگه دارید. این کار به پیشگیری از کدر شدن زیورآلات کمک می کند و شما می توانید از آن ها بیش تر استفاده کنید.

نکته مهم

جواهرات خود را نباید به مدت طولانی در یک کیسه نگهداری کنید. این کار ممکن است منجر به ایجاد رطوبت شده و یا ممکن است رطوبت به هر نحوی به آن ها برسد و منجر به کدر شدنشان شود.

درست کردن جواهر - کدر شدن زیورآلات
اگر از یک مسواک برای تمیز کردن زیورآلات خود کمک می گیرید باید از تمیز بودن ان اطمینان پیدا کنید در غیر این صورت ممکن است بدلیجات شما بسیار آسیب ببیند.
سعی کنید بدلیجات خود را در یک محیط خشک، خنک و دور از گرما و رطوبت نگه دارید تا بتوانید به مدت بیش تری از آن ها استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

17 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

8 دیدگاه

 • حمیده رضاپور:

  برای طلا هم میشه بعضی از این کارا رو کرد

  پاسخ
  • شاد مگ:

   ممنون که از مطالب سایت بازدید کرده و نظر خودتون رو با ما به اشتراک می گذارید

   پاسخ
 • فاطمه سادات:

  مثله همیشه عالی

  پاسخ
  • شاد مگ:

   ممنون که از مطالب سایت بازدید کرده و نظر خودتون رو با ما به اشتراک می گذارید

   پاسخ
 • هانیه مرادی:

  من لیمو ترش رو امتحان کردم خیلی خوب بود

  پاسخ
  • شاد مگ:

   ممنون که از مطالب سایت بازدید کرده و نظر خودتون رو با ما به اشتراک می گذارید

   پاسخ
  • ناشناسم:

   خمیردندون هم عالیه

   پاسخ
   • شاد مگ:

    ممنون که از مطالب سایت بازدید کرده و نظر خودتون رو با ما به اشتراک می گذارید

    پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *