حمام کردن در دوران پریود

حمام کردن در دوران پریود جایز است؟ برخی از افراد بر این باورند که در دوره عادت ماهیانه نباید حمام رفت، زیرا این کار باعث تنبلی تخمدان و ایجاد کیست می‌شود. اما آیا این باور حقیقت دارد؟ با شادمگ همراه باشید تا به پاسخ این سوالات برسید.

باورهای غلط در مورد حمام در دوران پریود

بسیاری از باورهای غلط در میان فرهنگ‌ها وجود دارد که نسل به نسل منتقل شده است و افراد آنها را باور کرده‌اند. یکی از آنها در مورد استحمام در دوران قاعدگی است. مثلا برخی بر این باوردند که اگر در هنگام پریود، دوش بگیرند، خونریزی آنها بیشتر خواهد شد یا احتمال عفونت افزایش خواهد یافت.

حمام کردن در دوران پریود - استفاده از وان

باید بدانید که هیچ مدرک موثقی برای اینکه خونریزی پریود با حمام گرفتن بیشتر می‌شود، وجود ندارد. آب گرم گردش خون را افزایش می‌دهد. با این وجود باز هم نمی‌توان گفت با حمام کردن در آب داغ، شدت خونریزی قاعدگی بیشتر می‌شود. باورهای زیر در مورد رابطه حمام و قاعدگی غلط هستند:

 • حمام کردن و دوش گرفتن، عواقب منفی در پریود و قدرت باروری دارد.
 • نباید موهای خود را در زمان پریود بشویید زیرا ممکن است بریزند یا وز شوند.
 • شما باید در روز اول پریود موهای خود را بشویید.
 • هنگامی‌که اولین قاعدگی خود را تجربه می‌کنید، باید صورت خود را با خون اولین پریود خود بشویید تا یک عمر پوست شفاف و روشن داشته باشید.
 • در طول دوران قاعدگی باید به طور کامل از رفتن به داخل آب جلوگیری کنید. یعنی حمام نکنید، دوش نگیرید و وارد استخر و هر نوع آب دیگری نشوید.

بهترین دمنوش کاهش درد پریود را در شادمگ معرفی کرده ایم.

دوش گرفتن در قائدگی - حمام کردن در دوران پریود

آیا در دوران قاعدگی می‌توانیم به حمام برویم ؟

در یک کلام باید گفت بله. حمام کردن در دوران قاعدگی می‌تواند فواید بسیاری داشته باشد که رعایت بهداشت یکی از مهم‌ترین آنها به حساب می‌آید:

درمان تاخیر پریود را در شادمگ بخوانید.

فواید حمام کردن در دوران پریود

بعضی از توصیه‌های مادربزرگ‌ها در مورد حمام نرفتن در زمان قاعدگی بی‌ضرر به نظر می‌رسد. اما دقت داشته باشید که عدم رعایت بهداشت در دوران قاعدگی می‌تواند پیامدهای جدی برای سلامتی به دنبال داشته باشد. رعایت بهداشت در دوران عادت ماهیانه می‌تواند، به جلوگیری از تحریک پوست و عفونت کمک کند. از جمله:

 • عفونت مخمری واژن
 • واژینوز باکتریایی (BV)
 • عفونت‌های دستگاه ادراری
کار خطرناکی که اکثرا انجام می دن ! آیا ناخن گرفتن در شب منجر به مرگ میشه ؟!

همچنین از بوی نامطبوع ناحیه واژینال نیز جلوگیری خواهد شد. به جز رعایت بهداشت، حمام در دوران پریود فواید و مزایای دیگری هم دارد. مثلا می‌تواند به شما کمک کند تا احساس آرامش را در خود ایجاد یا تقویت کنید. با حمام آب گرم، ماهیچه‌های منقبض شده ریلکس می‌شوند و گرفتگی عضلات تسکین می‌یابد. همچنین عوارض پریود مثل سردرد و کمردرد نیز می‌توانند بهبود یابند. حمام آب گرم قبل از خواب می‌تواند به شما کمک کند تا خواب بهتری را تجربه نمایید.

گرمای ناشی از حمام آب گرم می‌تواند گردش خون را در لگن افزایش دهد. در این صورت به کاهش احتباس خون و دیگر مایعات در بدن کمک شده و فشار از روی اعصاب ناحیه مربوطه کاسته می‌شود. در نتیجه درد تسکین پیدا خواهد کرد. اگر جزء افرادی هستید که قاعدگی روی نفخ شکم و یبوست آنها تاثیر می‌گذارد، افزایش گردش خون به دلیل گرما می‌تواند در تسکین این علائم نیز تاثیرگذار باشد.

راهکار های درمان پریود نامنظم را شادمگ در اختیارتان قرار داده است.

دوران پریودی - حمام کردن در دوران پریود

روش صحیح حمام کردن در دوران پریود

برای استحمام در دوران پریودی حتما به موارد زیر توجه کنید تا بتوانید این دوران را به خوبی پشت سر بگذارید.

 • به هیچ عنوان کف حمام یا وان نشینید.
 • از مواد شوینده و معطر و همین طور مواد شیمیایی برای شستشوی واژینال استفاده نکنید.
 • هیچ فرقی ندارد که روز اول پریود باشید یا وسط یا آخر
 • به شکل ایستاده و منظم دوش بگیرید.
 • از آب سرد استفاده نکنید
 • زمانی طولانی در حمام نمانید

چه نکاتی را باید حین حمام کردن در دوران پریود رعایت کرد ؟

همانطور که اشاره شد حمام در پریود هیچ گونه عارضه ای ندارد اما لازم است مواردی را حین انجام این کار در نظر داشته باشید. این موارد عبارتند از:
1- قبل از خیس شدن بدن، نوار بهداشتی یا تامپون خود را دور بیندازید؛
2- قبل از اینکه به طور کامل شروع به استحمام کنید، ناحیه تناسلی خود را با آب ولرم بشویید. شستشوی واژن در زمان قاعدگی باعث می شود خون باقیمانده پاک شده و خونی بودن واژن در حین حمام کردن کمتر شود؛
3- دمای آب را تنظیم کنید، با آب سرد دوش نگیرید زیرا احتمال شروع انقباضات رحمی و بدنبال آن، دردهای شکمی و درد‌های عضلانی افزایش می یابد. آب گرم نیز می تواند جریان خون قاعدگی را افزایش دهد، بنابراین بهتر است با دمای متعادل آب، حمام کنید؛
4- در هنگام شستشوی واژن در زمان پریود، در مصرف صابون یا اسکراب ها زیاده روی نکنید، چون pH واژن طوری تنظیم شده است که مانع ایجاد عفونت واژن شود؛ صابون می تواند تعادل pH واژن را به هم زده و فرد را در برابر عفونت واژن آسیب پذیر کند. همچنین در هنگام استفاده از صابون باید مراقب باشید که صابون داخل لابیا یا واژن نشود؛
5- در صورت ابتلا به کم خونی توصیه می شود با آب گرم حمام نکنید، زیرا همانطور که گفته شد آب گرم ممکن است جریان خون عادت ماهانه را افزایش داده و در نتیجه منجر به سرگیجه شما گردد؛
6- به صورت ایستاده استحمام کنید و حتی المقدور از نشستن در وان خودداری نمایید، زیرا در زمان قاعدگی دهانه رحم باز است و ممکن است نشستن روی زمین و یا حتی صندلی حمام باعث عفونت واژن شود.

روش های موثر و خانگی برای درمان گرفتگی عضلات در یک دقیقه

پیشگیری از عفونت واژن - حمام کردن در دوران پریود

با خون قاعدگی هنگام حمام چه کنیم ؟

نشستن در یک وان حمام که پر از خون است، ممکن است ناخوشایند بوده و باعث شود به جای اینکه در شما احساس آرامش به وجود آید، به اصطلاح کمی احساس چندش کنید. اما باید بدانید که خون ناشی از پریود آنقدرها هم کثیف نیست. ترشحات قاعدگی در واقع حاوی خون بسیار کمی است و بیشتر شامل ترشحات واژن و سلول‌های پوشش رحم می‌شود.

اگر ترجیح می‌دهید به هنگام پریود، در آب غوطه ور نشوید و در واقع یک حمام خون‌آلود را تجربه نکنید، راه‌های ساده‌ای وجود دارند. مثلا می‌توانید از تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده نمایید تا خون ناشی از پریود در وان یا کف حمام نریزد و احساس بدی از این بابت نداشته باشید.

حمام کردن در دوران پریود

اگر معمولا پریودهای سنگینی را تجربه می‌کنید و به هر دلیل ترجیح می‌دهید از حمام در دوران پریود بپرهیزید، دوش گرفتن یک جایگزین بسیار عالی به جای استحمام در وان حمام است. درست مانند ادرار کردن در حمام، خونریزی ناشی از پریود نیز یک مسئله کاملا عادی بوده و نباید تصور کنید که در مجرای فاضلاب مشکلی را ایجاد خواهد کرد.

توجه به نکات بهداشتی در دوران پریود

رعایت نکات زیر به شما کمک می‌کند تا دوران قاعدگی را به خوبی طی کرده و سلامت باشید:

 • قسمت خارجی واژن را هر روز با آب و شوینده مناسب بشویید.
 • اگر از نوار بهداشتی استفاده می‌کنید، هر چند ساعت یکبار آن را تعویض نمایید.
 • به مقدار کافی آب بنوشید.
 • غذاهای مقوی با ارزش تغذیه‌ای بالا مصرف کنید. مثلا گوشت، ماهی، غلات سبوس‌دار و لبنیات را حتما در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • ورزش‌های سبکی همچون پیاده‌روی انجام دهید تا به کاهش درد ناشی از قاعدگی کمک شود.
 • برای تسکین درد از پک گرمایی یا کمپرس گرم استفاده کنید.
 • اگر درد زیادی دارید، از داروهای مسکن استفاده نمایید.
 • ناحیه واژینال را از سمت جلو به سمت عقب بشویید تا از بروز عفونت پیشگیری شود.
 • پس از هر بار شستشوی واژن با یک حوله نخی تمیز، ناحیه مربوطه را خشک کنید.
 • در زمان قاعدگی از پوشیدن لباس زیر تنگ و پلاستیکی جلوگیری کنید. زیرا راه جریان هوا جلوگیری می‌شود و احتمال رشد باکتری‌ها بیشتر خواهد شد. بهتر است از شورت نخی استفاده کنید.
 • در دوران قاعدگی از برقراری رابطه جنسی با همسر خود بپرهیزید.
درد استخوان پا و دست را جدی بگیرید ! بررسی علت و درمان

حمام در عادت ماهیانه - حمام کردن در دوران پریود

عوارض شستن واژن در دوران قاعدگی

خون می‌تواند محیطی مطلوب برای رشد باکتری‌ها ایجاد کند. بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند که ناحیه تناسلی را در دوران قاعدگی حداقل ۲ بار در روز شستشو دهید. البته اگر نیاز باشد، می‌توانید بیش از ۲ بار هم این کار را انجام دهید. بنابراین در واقع شستن ناحیه واژینال در دوران پریود بلامانع بوده و عوارض خاصی ندارد. اما جهت شستشو بهتر است از آب ولرم استفاده کنید. دقت داشته باشید که استفاده از صابون باعث خشک شدن و تغییر پی اچ ناحیه ژنیتال شده و احتمال عفونت و خارش را افزایش می‌دهد. بنابراین از شوینده‌ مناسب مثل ژل بهداشتی بانوان استفاده کنید. ضمنا خشک کردن ناحیه تناسلی را هم فراموش نکنید تا از بروز عفونت پیشگیری به عمل بیاید.

نکاتی که بعد از استحمام باید در نظر بگیرید

از جمله مواردی که توصیه می شود بعد از حمام در پریود رعایت کنید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- در پایان حمام در پریود، دوباره ناحیه تناسلی خود را بشورید و سپس دوش حمام را ببندید. این کار باعث به حداقل رساندن لکه بینی تا زمان پوشیدن لباس می شود. در این زمان می توانید از حوله کاغذی استفاده کنید تا حوله شما لک نشود؛
2- واژن را به آرامی و با حوله تمیز خشک کنید. در صورتی که جریان خون زیادی در زمان عادت ماهانه دارید، می توانید ابتدا ناحیه تناسلی را خشک کرده تا بتوانید فوراً از یک تامپون یا نوار بهداشتی استفاده کنید. بهتر است از حوله دستی جداگانه برای خشک کردن ناحیه واژن استفاده نمایید.؛ به این ترتیب اگر لکه خونی وجود داشته باشد، لازم نیست یک حوله حمام بزرگ را در لباسشویی بیندازید؛
3- بعد از استحمام در زمان پریودی از پد، نوار بهداشتی یا تامپون جدید استفاده کنید. البته قبل از انجام این کار بهتر است که بدن و ناحیه تناسلی شما کاملا خشک باشد؛
4- در انتها دستان خود را با آب و صابون بشویید تا هرگونه بوی خون باقیمانده روی دست هایتان برای شما آزاردهنده نباشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

23 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *