افتتاح حساب ترکیه
درمان تاخیر پریود

درمان تاخیر پریود با روش های خانگی هم امکان پذیره . بسیاری از داروهای گیاهی می توانند دردهای پریود را کاهش داده و موجب مرتب شدن سیکل ماهانه شما شوند. اگر شما هم آن دسته از خانم ها هستید که با عقب افتادن پریود به شدت کلافه می شوید این مطلب شادمگ را از دست ندهید.

برای درمان تاخیر پریود چه کارهایی باید انجام دهیم؟

وقتی چندین روز از تاریخ موردانتظار شما برای شروع قاعدگی می‌گذرد، ممکن است در مورد علت عقب افتادن پریود کمی نگران شوید و به راه‌هایی فکر کنید تا قاعدگی زودتر شروع شود. گاهی شاید برنامه‌ای برای سفر داشته باشید یا ماموریت و پروژه‌ مهمی پیش رو باشد که ترجیح می‌دهید زودتر از موعد آنها قاعدگی را پشت سر بگذارید.

ساعت و جدول با علامت ضربدر - درمان تاخیر پریود

به طور معمول اگر در فاصله ۲۱ تا ۳۵ روز بعد از قاعدگی قبلی، دوره جدید شروع نشود، این یعنی عادت ماهانه با تاخیر مواجه شده است. اما با توجه به اینکه طول چرخه قاعدگی افراد متفاوت است، تاخیر در قاعدگی هم برای افراد مختلف تعاریف متفاوتی دارد. مثلا اگر چرخه قاعدگی شما ۲۶ روزه باشد، با گذشت ۳۰ روز ممکن است نگران شوید اما برای فردی با سیکل ۳۰ روزه، این فاصله طبیعی است. همچنین همواره باید شرایط دیگر را هم در نظر داشت؛ عواملی مثل استرس و کاهش یا افزایش وزن می‌تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد که اغلب با استفاده از دمنوش کاهش درد پریود قابل حل هستند.

به هر حال اگر به دنبال روش‌های بازکننده قاعدگی هستید، یک نکته را باید در نظر داشته باشید: درصورتی که احتمال می‌دهید باردار هستید، به جای انتظار برای قاعدگی تست بارداری بدهید و به پزشک مراجعه کنید.

عقب افتادن قاعدگی

عقب افتادن قاعدگی میتواند نشان دهنده ی تنش روانی ، کامل نشدن سازوکار کنترل کنندهی تخمک گذاری و قاعدگی ، اضافه وزن ، کمبود وزن ، گیاه خواری ، بیماری های عفونی ، ناهنجاری رحم و احتمالا سرطان باشد.قاعدگی نامنظم به سیکل قاعدگی گفته میشود که در آن،مدت زمان بین قاعدگی های متوالی اختلاف زیادی با یکدیگر دارند،شایعترین سنین وقوع، درست بعد از بلوغ و درست بعد از یائسگی است.

چرخه قاعدگی یا سیکل قاعدگی در واقع تغییرات فیزیولوژیکی است که در زنان بارور جهت تولیدمثل جنسی رخ می دهد و هر ماه یک تخمک بالغ شده و آماده تشکیل جنین می شود. در این مدت به تدریج بافت رحم نیز آماده نگهداری جنین می شود. اگر لقاح صورت نگیرد، تخمک دفع شده و بافت پوششی رحم ریزش می کند.

قاعدگی با بلوغ آغاز و با یائسگی پایان می یابد و مدت خونریزی آن برای چند روز، معمولا 3-5 روز طول می کشد، اما بین 2-8 روز نیز می تواند متغیر باشد. یک سیکل قاعدگی طبیعی بین 21 تا 35 روز متغیر است. اما ممکن است گاهی به دلیل تغییرات فیزیکی یا عدم تعادل هورمون ها یک تا دو هفته به تاخیر افتد.

درمان گوش درد در خانه با 10 ترفند طبیعی ؛ رفع عفونت گوش

 خواص لعاب برنج آنقدر زیاد است که از هر چه درباره اش بگوییم باز کم گفتیم. از معجزه ای که روی پوست و مو دارد تا خواص لعاب برنج برای دستگاه گوارش همه معجزاتی است که ما از آن غافلیم.

درمان تاخیر پریود با تغذیه

اکثر خوراکی‌های که به‌عنوان بازکننده سریع قاعدگی معرفی می‌شوند، در میان منابع سنتی اعتبار دارند و از نطر پزشکی شواهد چندانی برای موثر بودن آنها برای تسریع شروع قاعدگی وجود ندارد. اما اغلب این خوراکی‌ها دارای ویتامین C یا بروملین هستند که بر سطح استروژن بدن تاثیر می‌گذارند و برخی تجربه موفقی از آنها داشته‌اند. میوه‌ها و سبزیجاتی مثل توت فرنگی ، آناناس، جعفری، کلم بروکلی و… جزو این دسته خوراکی‌ها هستند.

زن در حال فکر کردن و مواد گیاهی اطراف سر زن - درمان تاخیر پریود

دمنوش‌ها مثلا دمنوش زنجبیل، زعفران، زردچوبه یا جعفری هم جزو مواردی هستند که معمولا در این شرایط توصیه می‌شوند.

درمان تاخیر پریود با مراقبت جسمی و ذهنی

مراقبت‌های جسمی و ذهنی عمدتا با کنترل استرس به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می‌کنند. مثلا حمام یا کمپرس آب گرم می‌تواند بر کنترل استرس و افزایش فشار خون برای تسهیل شروع خونریزی تاثیر داشته باشد.

همچنین صرف نظر از علت عقب افتادن پریود ورزش روزانه و مدیریت استرس از طریق راه‌هایی مثل مدیتیشن یا کاهش دادن فشار کاری جزو روش‌های مراقبتی برای جلو انداختن زمان پریود هستند.

رنگ کردن مو در دوران پریود امکان پذیر است ؟ اغلب خانم برای رنگ مو در این دوران دچار شک می شوند و طبق توصیه های قدیمی رنگ کردن مو در خانه را به زمان دیگری موکول میکنند. اما در این مطلب شادمگ چیز دیگری آمده ؛ این گروه از خانم ها می توانند در همه زمانها موهای خود را رنگ کنند.

درمان عقب افتادن قاعدگی با روش های گیاهی

اگر چه برای درمان این تاخیر داروهای زیادی وجود دارد اما همچنان برخی افراد راههای طبیعی و گیاهی را ترجیح می دهند که چند نمونه از این مواد را در اینجا برایتان آورده ایم.

1. جعفری

جعفری گیاهی قابل دسترس است که بیشترین تاثیر را برای درمان عقب افتادگی قاعدگی دارد. این گیاه معمولا به صورت چای گیاهی وجود دارد که می توان آن را 3 تا 4 بار در روز مصرف کرد.

هم جعفری خشک و هم نوع تازه آن می تواند برای درمان بی نظمی قاعدگی مورد استفاده قرار گیرد. چای جعفری را در آب جوش بریزید و 20 تا 30 دقیقه پس از این که کاملا رنگ گرفت، مصرف کنید.

دمنوش و زن در حال دل درد - درمان تاخیر پریود

2. زنجبیل

زنجبیل ماده ای است که به راحتی می توانید آن را از داروخانه تهیه کنید. درست مانند جعفری، این گیاه را نیز می توانید به صورت پودر یا تازه مصرف کنید. این ماده محرک است و ممکن است پس از مصرف، احساس گرگرفتگی کنید اما در درمان بی نظمی قاعدگی بسیار موثر است. زنجبیل را به چای خود اضافه کنید یا آن را با آب بچوشانید و 3 بار در روز مصرف کنید تا قاعدگی منظمی داشته باشید.

درمان خانگی عفونت واژن در کوتاهترین زمان ممکن ؛ این مواد غذایی عفونت زنانه رو بدون دارو محو می کنن

درد استخوان از جمله درد های ناراحت کننده ایست که باید جدی گرفته شود. بسیاری از افراد درد استخوان را به پای خستگی های روزانه می گذارند اما باید بدانید این درد ممکن است بخاطر وجود بیماری های جدی تری باشد.

3. میوه

ثابت شده تعدادی از میوه ها برای درمان تاخیر قاعدگی موثرند که مشهورترین آنها انبه است. می توانید آن را به صورت خام یا پخته مصرف کنید. انگور، به خصوص نوع سیاه آن، میوه درمانگر دیگری است. روزانه مقدای آب انگور بخورید اما در مصرف آن زیاده روی نکنید زیرا موجب فقر آهن می شود. مصرف روزانه آب انار نیز به قاعدگی منظم شما کمک می کند.

4. بومادران

بومادران گیاه دارویی دیگری است که برای درمان تمام مشکلات قاعدگی از جمله تاخیر آن مورد استفاده قرار می گیرد. شما به راحتی می توانید آن را از عطاری ها تهیه کنید. این ماده موجب تعادل هورمون های بدن زنان می شود. زمانی که قاعدگی شما به تاخیر افتاد،چای سرد بومادران را 3 تا 4 بار در روز مصرف کنید. این گیاه در کاهش درد نیز موثر است.

5. سبزیجات

سبزیجاتی مانند هویج، تربچه و خیار چنبر تلخ برای درمان تاخیر قاعدگی مناسب اند.
اگر دچار بی نظمی قاعدگی شده اید، جوشانده خیار چنبر تلخ را 3 بار در روز مصرف کنید.

6. ریشه انجیر هندی

ریشه انجیر هندی درمان فوق العاده ای برای تاخیر قاعدگی است.
جوشانده آن را به همراه شیر قبل از خواب مصرف کنید.
این روند را در 3 چرخه قاعدگی متوالی خود دنبال کنید تا تاثیر آن را ببینید.
عقب افتادگی قاعدگی برای سلامت زنان مضر است و ممکن است منجر به بیماری های خطرناکی شود.
درمان هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، روش های قابل اعتماد و موثری برای تاخیر قاعدگی است.
البته اگر نسبت به هر کدام آلرژی دارید، از خوردن آنها امتناع کنید.

نحوه مصرف قرص ضد بارداری بسیار مهم است چراکه اگر به درستی مصرف نکنید ممکن است باعث بارداری نخواسته و همچنین بروز عوارضی مانند بهم ریختگی قاعدگی شود. پس این مطلب شادمگ را از دست ندهید.

7. درمان عقب افتادن پريود با زعفران

از زمانهای قديم زعفران به عنوان يك گياه گرانقيمت گرمسيری نقش زيادی در درمان عقب افتادن پريود داشته است.

زن با فنجان در دست راست - درمان تاخیر پریود

در طب سنتی هند زعفران جايگاه خاصي در تسكين دردهای پيش قاعدگی و كاهش اسپاسمهای عضلات در نزديك پريود داشته است.

زعفران داراي تركيباتی است كه باعث افزايش پروستاگلاندين ها در رحم مي شود .

پروستاگلاندين ها هورمونهايي هستند كه انواع مختلفی دارند و ترشح آنها باعث اسپاسمهای ديواره رحم و شروع قاعدگی ميشود.

درمان زود انزالی با گیاهان دارویی و روش های طبیعی و خانگی

موارد مورد توجه در مصرف زعفران

مصرف زعفران در سه ماهه اول بارداری با افزايش اسپاسمهای رحم مي تواند موجب سقط بشود.

زعفران تهوع آور و قاعده آور است و در تسكين درد و آرامش بخشي هم موثر است.

يادتان باشد ميزان بي خطر براي مصرف زعفران در ماه سه گرم است و اگر در يك وعده پنج گرم مصرف بشود عوارض بسياري به دنبال خواهد آورد.

لذا مصرف ميزان متعادل زعفران ميتواند قاعده آور باشد.

در ضمن زعفران خواص ضد التهاب داشته و باعث كاهش درد و ناراحتي سندرم پيش از قاعدگی ياPMSميشود.

كمتر از يك سوم قاشق چايخوری پودر زعفران را در يك قوری آب دم كنيد برای باز شدن قاعدگی با زعفران هر روز دو تا سه فنجان و با فاصله از این دمنوش میل نمایید.

نکته مهم

در كنار زعفران ميتوانيد از دوش آب گرم نيز استفاده كنيد.

مصرف دمنوش زعفران با كمي عسل براي درمان عقب افتادگي عادت ماهانه توصيه مي شود.

اگر خواستید فنجان دمنوش زعفران خود را مهیا کنید انداختن یک تکه زعفران در یک فنجان آب جوش کافیست با کمی عسل شیرین کرده نوش جان کنید.

زعفران اسپاسمهای دیواره رحمتان را شروع می کند و در صورت نداشتن مشکلات هورمونی،بیماریهای مزمن و …پریودتان آغاز خواهد شد.

8. درمان با عرقیات

می توانید با مصرف روزانه 1 الی 3 فنجان از این عرقیات مشکل خود را تا حدود بسیاری رفع کنید:
عرق بادرنجبویه ، بهار نارنج ، بومادران ، ختمی و عرق بابونه.

زن دست روی دل همراه با تقویم در دست - درمان تاخیر پریود

چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود؟

بعضی دارو‌ها مانند، قرص‌های ضد افسردگی، تیروئید، ضد تشنج و شیمی‌درمانی باعث اختلال در چرخه قاعدگی و رخ ندادن پریود می‌شوند. قرص‌های جلوگیری از بارداری مانند، دپو پرورا، پروژسترون، آی‌یو‌دی میرنا و نکسلانون نیز روی چرخه شما تاثیر‌گذار هستند.

انواع مختلف لوازم جلوگیری از بارداری به شکل‌های متفاوت روی چرخه قاعدگی شما اثر می‌گذارند. بعضی از آن‌ها با پریود‌های سنگین، عده‌ای با پریود سبک و تعدادی با آمنوره همراه هستند.

چه زمانی برای درمان تاخیر پریود به پزشک مراجعه کنیم ؟

اگر موضوع عقب افتادن زمان پریود جدی‌تر باشد یا به دنبال راهکارهای بلندمدت‌تر باشید، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. معمولا تنظیم چرخه قاعدگی با قرص‌های ضدبارداری امکان‌پذیر است اما شرایطی هم وجود دارد که به تشخیص اختلال یا بیماری‌های دیگر منجر می‌شود. به همین دلیل فراموش نکنید تاخیر در قاعدگی می‌تواند نشانه‌ای از مسائل جدی‌تر باشد و نباید به‌سادگی از کنار آن گذشت.

موبایل و قرض ضد بارداری ساعت و پد بهداشتی - درمان تاخیر پریود

سخن آخر

دلایل زیادی برای عقب افتادن پریود وجود دارد و با این‌که اکثر آن‌ها خطرناک نیستند اما اگر بیش از یک پریودتان عقب افتاد، حتما باید ارزیابی شوید و در صورت نیاز درمان تاخیر پریود را شروع کنید. شیوه درمان می‌تواند شامل تغییر در سبک زندگی مانند رژیم غذایی، کاهش استرس یا هورمون درمانی باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

20 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *