افتتاح حساب ترکیه
رنگ کردن مو در دوران پریود - رفع قرمزی مو

رنگ کردن مو در دوران پریود امکان پذیر است ؟ اغلب خانم برای رنگ مو در این دوران دچار شک می شوند و طبق توصیه های قدیمی رنگ کردن مو در خانه را به زمان دیگری موکول میکنند. اما در این مطلب شادمگ چیز دیگری آمده ؛ این گروه از خانم ها می توانند در همه زمانها موهای خود را رنگ کنند. با ما همراه شوید.

رنگ کردن مو در دوران قاعدگی و پریود

در طول چرخه قاعدگی، همه خانم ها دچار تغییرات شدید هورمونی می شوند. این تغییر هورمونی بر وضعیت کلی سلامتی فرد تأثیر می گذارد و عوامل خارجی مثل رنگ کردن مو فقط می توانند وضعیت را تشدید کند. البته رنگ موهای بی ضرری هم وجود دارد، اما بسیاری از این محصولات حاوی آمونیاک هستند. در مورد اینکه آیا رنگ مو در دوران قاعدگی خطر دارد یا خیر در ادامه به طور کامل شرح می دهیم.

رنگ کردن مو در دوران پریود - ریشه گیری مو

دمنوش کاهش درد پریود را به جای دارو های مسکن شیمیایی مصرف کنید.

قاعدگی چیست و پریودی و رنگ مو چه ارتباطی دارند ؟

مهم است که ابتدا بدانیم چرا زنان چرخه قاعدگی دارند و در این دوران چه اتفاقی می افتد. هر دختری با ذخیره تخمک به دنیا می آید. از دوران بلوغ تا یائسگی، ذخیره تخمک هر زن با افزایش سن با تخمک گذاری هر ماهه کاهش می یابد.

بدن شما هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول (FSH) ترشح می کند که باعث رشد تخمک های داخل تخمدان شما می شود. بین روزهای 2 و 14، این هورمون ها همچنین به ضخیم شدن پوشش رحم کمک می کنند تا برای تخمک بارور شده آماده شوید. با این حال، زمانی که تخمک بارور نمی شود، همراه با خون و بافت های پوششی رحم متلاشی و از بدن خارج می شود. به این فرآیند عادت ماهانه می گویند.

این روند برای زنان یک روند طبیعی است. این باور که این خون کثیف است یا زن باید از برخی فعالیت های طبیعی و روزمره دور باشد، باورهای پوچ و بی اساسی هستند. در این زمینه باید به این سوال فکر کرد که وقتی موهای خود را در دوران قاعدگی رنگ می کنید چه اتفاقی می افتد؟ و آیا رنگ مو در این دوران هم مانند رنگ کردن مو در بارداری توصیه نمی شود؟

حمام کردن در دوران پریود باعث ایجاد کیست می شود؟ پاسخ این سوال را در شادمگ بخوانید.

آیا پریودی در رنگ مو تاثیر دارد ؟

بدن هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. زنان با توجه به وضعیت سلامت شخصی خود، عادت ماهانه متفاوتی را تجربه می کنند. برخی احساس خوبی دارند، می توانند به باشگاه بروند، سبک زندگی فعالی داشته باشند و از فعالیت روزمره خود لذت ببرند. برخی دیگر برعکس، ظرفیت و توان قبلی خود را از دست می دهند، دچار افسردگی می شوند، از کاهش هموگلوبین و فشار خون نامنظم رنج می برند.

ترمیم ناخن شکسته کاشت یا طبیعی با روش‌ های آسان ؛ درست مثل روز اول

رنگ کردن مو در دوران پریود - قرمزی مو

هنگامی که فعالیت های هورمونی دستخوش تغییراتی می شود، این امر به نحوی بر سلامت کلی و به ویژه مو تأثیر می گذارد. اول از همه، افزایش تولید چربی به دلیل فعال شدن غدد سباسه آغاز می شود. مو از ریشه چرب اما در نوک مو خشک می شود.

اگر در این مدت رنگ کردن مو انجام شود، رنگدانه به طور ناهموار به هسته مو نفوذ می کند. چربی در قسمت پایه رنگ را دفع می کند و برعکس نوک مو آن را با قدرت مضاعف جذب می کند. علاوه بر این، تغییر رنگ برخی نواحی و اصطلاحا ظاهر شدن “لکه” روی موها نیز قابل مشاهده است.

ساختار مو همچنین بر جذب رنگ تأثیر می گذارد. پوسته های مو بسته می شوند، اجازه نمی دهند رنگدانه داخل شود یا دوباره لکه ها ظاهر می شوند.

رنگ مو در دوران قاعدگی

علاوه بر موارد فوق، لازم به ذکر است که در طول دوره قاعدگی بیشتر مواد معدنی و ویتامین های مفید از ساختار مو خارج می شود. برای تغذیه تارها و مقاومت مو در برابر اثر رنگ به این مواد معدنی و ویتامین ها نیاز است. اگر رنگ مو در دوران قاعدگی را انجام دهید، مو ممکن است ضخامت خود را از دست بدهد و شروع به ریزش کند، زیرا مواد شیمیایی برای مو مضر هستند.

رنگ کردن مو در دوران پریود - رنگ کردن مو در قاعدگی

در دوران قاعدگی، ریشه موهای سر چربی بیشتری نسبت به نوک موها دارد. همین امر باعث می شود تا رنگ مو به صورت ناهموار جذب موها شود و رفله یا لک روی آن باقی بگذارد.

نکات مهم برای کاهش تاثیر پریود بر رنگ مو

با وجود تمام مواردی که گفتیم، اگر همچنان قصد دارید در دوران قاعدگی موهای خود را رنگ کنید، این نکات را در نظر داشته باشید:

متخصصانی که در زمینه مراقبت از مو فعالیت می کنند، قاعدگی را یک مانع جدی نمی دانند. اگر احساس خوبی دارید، می توانید به سالن مراجعه کنید و رنگ آمیزی را با ابزارهای حرفه ای انجام دهید.
با این حال، باید به رنگ مو کار خود اطلاع دهید که در روزهای قاعدگی به سر می برید. آرایشگر اقدامات مناسبی را برای بهبود رنگ آمیزی و گرفتن نتیجه نهایی مناسب انجام می دهد.
اگر در دوران قاعدگی تصمیم به رنگ کردن دارید، نیازی به تغییر روش سابق رنگ مو ندارید. روش معمول را برای رسیدگی به ریشه یا کل ساقه مو انجام دهید. بنابراین خطر بروز یک رنگ غیر قابل پیش بینی را کاهش می دهید.

رنگ کردن مو در دوران پریود - دکلره
برای به دست آوردن نتیجه خوب، از رنگ مو حاوی آمونیاک استفاده نکنید. رنگ مو طبیعی مثل حنا یا قهوه را هم می توانید به کار ببرید.
از آنجایی که پوسته های مو طی عادت ماهیانه بسته می شود، باید به رنگدانه کمک کنید تا به داخل هسته نفوذ کند. برای انجام این کار، پس از استفاده از رنگ مو، موهای خود را با حوله یا در صورت لزوم با سشوار گرم کنید.

ساخت رژگونه خانگی با مواد طبیعی و سالم | لذت آرایش با مواد سالم رو تجربه کن ؛ پوستت می درخشه !

تاثیر پریود روی دکلره، رنگ و مو‌های زائد

بعضی از خانم‌ها از رنگ نگرفتن موهایشان در این دوره به خصوص رنگ‌های بلوند و قرمز شکایت می‌کنند. اما مشخص نیست که این رنگ نگرفتن تنها به دلیل تغییرات هورمونی قاعدگی بوده یا به سایر عوامل ذکر شده هم مربوط است. هرچند ممکن است برخی از افراد التهاب پوست سر یا خارش آن را در این دوره حس کنند. این مسئله کاملا طبیعی بوده و توصیه می‌شود افرادی که در دوران پریود خود، احساس گرگرفتگی، حساسیت، جوش‌های پوستی و موارد مشابهی را تجربه می‌کنند، برای رنگ کردن موهایشان تا پایان این دوران صبر کنند.

در صورتی که موهایتان هنگام دکلره آسیب دید برای ترمیم موی سوخته با دکلره شادمگ راهکار های خانگی موثری را در اختیارتان قرار داده است.

رنگ کردن مو در دوران پریود - زرد شدن مو

فرآیند دکلره کردن مو یا همان سفید کردن مو‌ها که معمولا باعث خارج شدن رنگدانه‌های مو می‌شود یک فرآیند پوستی هم به حساب می‌آید. چرا که در بیشتر موارد مواد دکلره با پوست سر هم تماس پیدا می‌کنند، بنابراین دکلره کردن مو‌ها در دوران پریود ممکن است واکنش‌های التهابی بیشتری نسبت به سایر زمان‌ها ایجاد کند. اما این مسئله ارتباط خاصی به ساختار مو و رفتار طبیعی آن ندارد و بیشتر به حساس شدن و التهاب پوست سر در حین قاعدگی یا روز‌های قبل از آن برمی‌گردد.

نکته جالب و مهمی که در خصوص اپیلاسیون کردن مو‌های زائد وجود دارد این است که در این دوران به دلیل افزایش سطوح هورمونی رشد مو‌ها سرعت بیشتری پیدا می‌کند؛ بنابراین مو‌ها در این دوران در فاز رشد بوده و فولیکول‌های مو در اوج فعالیت خود قرار می‌گیرند، بنابراین حذف مو‌های زائد در دوران قاعدگی واکنش‌های پوستی بیشتری نسبت به رنگ کردن مو‌ در زمان پریودی ایجاد می‌کند.

التهاب پوست بعد از اپیلاسیون، بروز جوش‌های زیر پوستی، کبود شدن و خارش پوست از جمله عوارضی هستند که ممکن است بر اثر از بین بردن مو‌های زائد با موم یا اپیلاتور بوجود بیایند.

چرا رنگ مو در پریودی (دوران قاعدگی) ممنوع است ؟

در ادامه مهم ترین دلایلی را که باید براساس آن ها از رنگ کردن موها در دوران قاعدگی پرهیز کنید، توضیح می دهیم.

واقعیت این است که در طول چرخه قاعدگی، در بدن فرآیندهای شیمیایی پیچیده و تغییرات هورمونی رخ می دهد. به همین دلیل، پیش بینی نتیجه بعد از رنگ کردن موها دشوار است.
مواد شیمیایی موجود در رنگ مو می توانند نتیجه غیرمنتظره ای را در قالب یک واکنش آلرژیک با ماهیت متفاوت ایجاد کنند. درک این نکته مهم است که حتی یک متخصص نیز نمی تواند نتیجه را پیش بینی کند. اغلب متخصصان رنگ مو در دوران قاعدگی را توصیه نمی کنند، زیرا رنگدانه دقیقا نمی تواند به همان شکل سابق باز شود.

رنگ کردن مو در دوران پریود - قرمز شدن مو
به ویژه این مورد در مورد زنانی که ترجیح می دهند موهای بلوند داشته باشند نیز صدق می کند. در اغلب مواقع رنگ مو در دوران قاعدگی می توانند سایه سبز یا لکه پیدا کنند. بنابراین، ممکن است رنگ مو در دوران قاعدگی بخصوص رنگ مو بلوند نتیجه یکسان با سایر مواقع نداشته باشد.
اغلب، پس از رنگ مو در دوران قاعدگی، زنان یک واکنش آلرژیک از خود بروز می دهند. همچنین وضعیت سلامت فرد را بدتر می کند. ممکن است میگرن شدید، ضعف، حالت تهوع و سرگیجه را تجربه کنید. از آنجایی که در دوران قاعدگی حس بویایی افزایش می یابد، ممکن است رنگ مو حاوی آمونیاک به دلیل بوی بد حال شما را نامساعد کند.

روش‌ های ارزان خانگی و سالم برای سیاه کردن موی سفید

چه کسانی می توانند موهای خود را در قاعدگی رنگ کنند ؟

در ادامه متوجه می شوید که آیا کاندیدای خوبی برای رنگ کردن موها در دوران قاعدگی هستید یا خیر.

رنگ مو در دوران قاعدگی برای همه زنان ممنوع نیست. هیچ متخصص رنگ مویی به شما نمی گوید که انجام این روش امکان پذیر است یا خیر؛ چرا که هیچکس به سادگی نمی تواند تمام ویژگی های بدن شما را بداند.
در نظر بگیرید استفاده از روش های رنگ مو در دوران قاعدگی احتمال افزایش ریزش تارهای مو، خشکی و شکنندگی را نیز به دنبال دارد. حتی حنا هم ممکن است منجر به این عوارض شود. بنابراین مصرف حنا و سایر رنگ مو های طبیعی برای افراد حساس توصیه نمی شود.

رنگ کردن مو در دوران پریود - رنگ کردن
اگر موهای صاف اما نازکی دارید، رنگ مو در دوران قاعدگی صرفا با فرمولاسیون ملایم مجاز است. همچنین اگر در طول دوره قاعدگی تغییر و ناراحتی خاصی احساس نکردید، می توانید با خیال راحت رنگ مو را انجام دهید.
به طور کلی نمی توان فرمول یکسانی برای همه خانم ها تجویز کرد. اگر قصد رنگ کردن مو در دوران قاعدگی را دارید، بهتر است ابتدا روی ناحیه کوچکی از سر تست انجام دهید تا در صورت عدم حساسیت و رنگ پذیری مطلوب آن را ادامه دهید.

رنگ کردن مو در دوران پریود از نظر شرعی

در خصوص رنگ کردن مو‌ در زمان پریودی از نظر شرعی، اظهار نظر‌ها و باور‌های مختلفی وجود دارد. برخی مراجع رنگ کردن مو‌ها با رنگ موهای گیاهی مثل حنا یا سایر رنگ مو‌ها را در این دوره بدون اشکال شرعی می‌دانند، در حالی که به گفته برخی دیگر از مراجع این عمل مکروه است.

رنگ کردن مو در دوران پریود - ترمیم رنگ مو

به نظر بسیاری از مراجع، رنگ مو مانع از رسیدن آب به مو‌ها یا پوست در حین غسل نمی‌شود. البته نظر مراجع دینی مختلف در مورد این موضوع متفاوت است و شما می‌توانید با مراجعه به رساله یا سایت مرجع تقلید خود در این زمینه، اطلاعات بیشتری بدست آورید.

نتیجه

به طور کلی می‌توان گفت: رنگ کردن مو‌ها در زمان قاعدگی، آثار مخربی روی بافت مو‌ها ندارد، هرچند پوست سر یا بدن در اثر تغییرات هورمونی، ملتهب شده و اگر در حالت عادی به مواد شیمیایی موجود در رنگ مو‌ها حساسیت داشته باشید، ممکن است این التهاب پوستی به دلیل استفاده از رنگ مو تشدید شود.

رنگ کردن مو در دوران پریود - رنگ مشکی

شما هم می‌توانید تجربیات خود را با ما درباره رنگ کردن مو‌ در دوران قاعدگی به اشتراک بگذارید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

22 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *