افتتاح حساب ترکیه
زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی به دلایل مختلفی رخ می دهد. اگر گیاه آپارتمانی دارید و چند وقتی می شود که از زردی برگ های گیاهان خود ناراحت هستید، پیشنهاد می دهیم در ادامه با شادمگ همراه باشید؛ زیرا در ادامه خواهیم گفت که چگونه گیاه خود را درمان کنید.

زرد شدن برگ گیاه

زرد شدن برگ‌های گیاهان آپارتمانی می‌تواند ناشی از شرایط مختلف نگهداری گیاهان آپارتمانی در پاییز و سایر فصول باشد. گاهی اوقات علت واضح است، به این معنی که می توانید بلافاصله آن را تشخیص داده و برطرف کنید.

زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

مواقع دیگری وجود دارد که مشکل بیشتر یک رمز و راز است. در این موارد، باید سعی کنید هر بار یک چیز را تغییر دهید تا زمانی که در گیاه خود بهبود پیدا کنید. حتی پس از اصلاح مشکل، باز هم احتمال ریزش برگ های زرد با گذشت زمان وجود دارد. نگران نباشید، اگر گیاه سلامت خود را به دست آورد، ممکن است در فصل رشد بعدی برگ های جدید پر شود. صبر داشتن یک موضوع مهم برای رشد گیاهان است.

دلایل زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

زرد شدن برگ گیاهان میتونه علت های گوناگونی داشته باشه از آبیاری زیاد و کم بگیرید تا تغییرات آب و هوایی در محیط نگهداری پس با ما همراه باشید تا این دلایل رو مورد بررسی قرار بدیم. در ضمن یکی دیگر از مشکلات قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی است که در مطلبی جداگانه تک تک دلایل اون رو هم بررسی کردیم.

آبیاری کم بر زرد شدن برگ گیاهان تاثیر دارد

در حالی که آبیاری بیش از حد منجر به زردی برگ ها می شود، آب دهی کم نیز باعث زردی برگ ها خواهد شد. در واقع علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی ممکن است آب دهی کم گیاه باشد. اگر متوجه شدید که گیاه شما بی حال است و اقدام به گلدهی یا میوه دهی نمی کند، بدون شک آب مورد نیاز در اختیار آن قرار نمی گیرد. اغلب در نیمه اول سال و گرمای هوا شاهد این اتفاق خواهید بود.

زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

 آبیاری زیاد و زرد شدن برگ گیاهان

ولی زمانی هایی هست که گیاه شما از آبیاری زیاد (زرد شدن تدریجی برگ ها و در نهایت سیاه شدن ساقه ها) دچار مشکل میشه که بیشتر مواقع از آبیاری زیاد گیاه ها دچار زردی و ریزش برگ می‌شوند برای جلوگیری از این کار حتما میزان نیاز به آب گل‌های خودتون رو بدونید و اجازه بدین بین دو آبیاری خاک گلدان خشک بشه برای مشخص کردن زمان دقیق آبیاری خاک گلدان رو کنار بزنید و اگر تا عمقی که گیاه شما نیاز به رطوبت داره خشک شده بود اقدام به آبیاری کنید.

به طور مثال در خیلی از گیاهان آپارتمانی خشک شدن خاک تا عمق ۲ الی ۳ سانتی متری بهترین زمان برای آبیاری است.
توجه داشته باشید که آبیاری زیاد و ادامه دار شدن این کار باعث میشه که کم کم ریشه گیاه شما شروع به پوسیدن کنه در نتیجه باید شاهد مرگ گیاهتون باشید. برای رفع مشکل حتما میزان آبیاری رو کاهش بدید و دو آبیاری بعدی رو با قارچ کش انجام بدید.

یکی از اتفاقاتی که میتونه از آبیاری زیاد برای گلدان شما بیوفته به وجود آمدن کرم در خاک گلدان هست که در این موارد مجبورید هم کرم و نابود کنید هم خاکو عوض کنید،اگه بزارید خاک خشک بشه کرم هم نابود میشه، اگه خواستید خاکو عوض کنید باید ریشه ها هم شستشو بدید و خیلی سریع تو خاک جدید بکارید.

نکته

ابیاری زیاد باعث میشه که هوای اطراف ریشه کم بشه و همین امر باعث پوسیدگی ریشه‌ی گیاهتون میشه حتی توی خیلی از موردها ابیاری زیاد باعث ایجاد تاول هایی روی ساقه‌ی گیاه میشه که به اون تاول‌ها edema میگن. میزان زیاد اب اطراف ریشه میتونه باعث رشد قارچ هایی بشه که اصلا برای گیاه شما مفید نیست و حتی باعث بیماری قارچی توی ریشه‌ی گیاهتون هم میشه. خبر خوش اینه که با تنظیم اب همه‌ی این موارد حل شدنیه.

تمیز کردن ظروف چوبی با 5 تکنیک خانگی ساده

کمبود مواد مغذی و زرد شدن گیاهان

میتونم بگم از دیگر دلایل مهم زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی و تمامی گیاهان تغذیه نشدن درست است، در صورتی که برگ های بخش های بالایی گیاه به تدریج زرد شدند و یا چنانچه روند زرد شدن برگ ها حالت غیر عادی داشت در این صورت احتمال دارد که مشکل از تغذیه گیاه باشد. مثلا اگر مدت بسیار زیادی به گیاه خود کود ندادید اضافه کردن کود راه حل مناسبی برای کاهش زردی در گیاه است.

از طرف دیگر زیاد بودن میزان کلسیم در آب آبیاری گیاه نیز توانایی ایجاد زردی را در برگ‌های گیاه دارد.

زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

از طرفی دقت کنید که اگر برگهای قدیمی زرد میشوند کمی عادی هست ولی اگر این روند خیلی زیاد و سریع هست میتونه از کمبود نیتروژن باشه. زرد شدن برگ گیاه به دلیل کمبود آهن به صورت زردی با رگ‌های کوچک در برگ های جوان ظاهرمی‌شود. عناصر مهم دیگه که کم بودش باعث زردی برگ گیاهاتون میشه فسفروپتاسیم است که در کمبود پتاسیم زردی برگ از اطراف شروع شده و به داخل برگ میاد. در صورتی که از آبی استفاده می کنید که دارای املاح زیادی می باشد گیاه موردنظر دچار سمیت یا همان دریافت بیش از حد مواد غذایی می شود

سعی کنید گیاهان خودتون رو در فصول رشد که بیشتر مواقع از ابتدای بهار تا اواخر تابستان هست هر دو الی سه هفته یکبار با کودهایی مثل کود سه بیست، کود ۱۲۱۲۳۶، کود ۱۰۵۲۱۰ تعذیه کنید و برای بالا رفتن جذب مواد مغذی از هیومیک اسید هم استفاده کنید، در مطلبی جداگانه به بررسی علائم کمبود مواد مغذی در گیاهان پرداختیم که پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید. برای خرید کود گیاهان خود هم میتونید به فروشگاه گل من و تو مراجعه کنید.

کمبود یا سمی بودن مواد مغذی در خاک

توجه داشته باشید کمبود مواد مغذی نیز علت زرد شدن برگ گیاهان است. در واقع گیاهانی که از کمبود مواد معدنی رنج می برند، زرد شده و بی حال می شوند. به طور کلی مواد معدنی همچون کلسیم، آهن، نیتروژن، منیزیم، پتاسیم و روی از طریق خاک جذب گیاه می شود. اگر گیاه به راحتی به این مواد ضروری دسترسی نداشته باشد، انرژی خود را از دست می دهد.

زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

تاثیر هوای گرم و خشک بر زرد شدن برگها

رطوبت نسبی هوا یعنی میزان رطوبتی که توی هوای خانه‌ی شما وجود داره هم برای گیاه مهمه که توی فصلهایی که هوا خشک میشه و رطوبت کمه میتونید برای گیاهای حساس خودتون از بخور استفاده کنید یا حالت سادهترش استفاده از یه ظرف اب کنار گلدوناتونه. برای مقابله با خشکی هوا ، باید هر از گاهی گیاهتونو غبار پاشی کنید.

زیاد غبار پاشی نکنید فقط در حدی که رطوبت گیاه حفظ بشه البته همه گیاهان نیاز به غبارپاشی ندارند و ریختن آب روی برگها باعث ایجاد لکه روی برگها میشه حتما نوع گیاه رو بدونید و نیازهاشو خوب مطالعه کنید در ضمن به هیچ وجه غبارپاشی رو در زمان ظهر انجام ندید. برای تامین رطوبت میتونید از حالت جزیره ای استفاده کنید.

هوای خشک باعث میشه که گیاه اب بیشتری از دست بده که باعث اسیب به اندامکی درونی گیاه میشه . با جابه جایی گیاه و تنظیم دما و رطوبت گیاه برگ جدید درمیاره.

حواستون باشه غبار پاشی رو با آب جوشیده سرد شده و با ریز ترین حالت اسپری انجام بدید و بهترین زمان برای غبارپاشی صبح و عصر هست، زمانی که نور مستقیم روی گیاه میوفته به هیچ وجه عمل غبارپاشی رو انجام ندید.

تمیز کردن بطری شیشه ای و پلاستیکی با ساده ترین تکنیک | شیشه آبلیمو و آبغوره رو خیلی راحت تمیز کن

تأثیر سرما روی گیاهان

غالباً جریان هوای سرد روی گیاهان گرمسیری باعث زرد شدن برگ‌ها و ریزش آن‌ها می‌شود. اگر گیاه شما در تابستان در نزدیکی دریچه‌ی تهویه‌ی هوا یا در زمستان در نزدیکی پنجره‌ قرار دارد، آن را به جای دیگری منتقل کنید. گیاه را زیر نظر بگیرید تا ببینید آیا تعداد برگ‌های زرد بیشتر می‌شود یا خیر.

تاثیر کمبود نور بر زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

اگر برگ گیاهان شما روی برگهایش لکه های بزرگ زرد و یا زرد شدن ساقه برگ ها مشاهده شد بدانید که مشکل از کمبود نور برای رشد می باشد حتما گیاه را به محلی با نور زیاد و فیلتر شده منتقل کنید، توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید گیاه را به یکباره در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

در نبود نور کلروفیل یا سبزینه های موجود تو گیاه که باعث به وجود امدن رنگ توی گیاه شما هستن کارایی خودشون رو از دست میدن و اگه اونا خوب کار نکن گیاه دیگه سبز و شاداب نیست.

پس حتما یادتون باشه به میزان مناسب به گیاهتون نور برسه. البته این نکته رو هم هیچ وقت فراموش نکنید که دریافت نور زیاد و مستقیم میتونه باعث بروز مشکلات خیلی زیاد در گیاه شما بشه، پس بهترین نور برای گیاهان نور فیلتر شده هست.

بیماری باعث زرد شدن برگ گیاهان

کلا گیاها هم به بیماری های ویروسی باکتریایی و قارچی و نماتدی دچار میشن که هر کدوم میتونه باعث زردی برگ و علایم دیگه توی گیاهتون بشه. نماتد ها موجودات خیلی کوچکی ان که ظاهرشون شبیه کرمه ولی خیلی کوچک تر از کرم خاکی های توی خاک هستن .

همین نماتد ها وقتی که از ریشه تغذیه میکنن باعث میشن برگ گیاه زرد بشه و علایم دیگه ای هم توی گیاه ایجاد میکنن. برای این که از بودنش مطمعن بشید باید ریشه رو چک کنید و اگه روی ریشه برامدگی‌های غیر عادی دیدین نماتد کارخودشو کرده و باید با سم ازبین بره.

پیری گیاه

در بسیاری از گیاهان پیر برگ های پایین زرد می شوند و می ریزند. این تنها بخش طبیعی رشد آنهاست. این امر به ویژه در مورد گیاهان شاخ و برگ دار دیفنباکیا که انواع محبوب گیاهان خانگی هستند، صادق است. در این مورد، نگران نباشید. اگر گیاه بیش از حد ساقه دار باشد، کاهش ساقه اصلی را برای ترویج رشد و رشد جدید در نظر بگیرید.

براق كردن برگ گیاهان آپارتمانی روش های متفاوتی دارد که برای استفاده از هر كدام از روش ها لازم است نوع برگ گیاه و اندازه گیاه و میزان یا ماهیت آلودگی مشخص شود.

عفونت‌های ویروسی که باعث زردی برگ گیاه میشن

عوامل ویروسی نیز مانند سایر عوامل الوده کننده‌ی گیاه توانایی ایجاد زردی در گیاه را دارند این عوامل می توانند باعث بروز علائم و لکه های زرد بر روی گیاه موردنظر شوند. ممکن است زردی‌های ایجاد شده ممکن است همراه با علائم دیگری مثل بد فرم شدن برگ ها یا ریشه ها و گاهی کم رنگ شدن گل ها همراه باشد.

زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

متاسفانه تاکنون درمان قطعی برای این گونه بیماری‌های گیاهی پیدا نشده است در این شرایط بهترین راه‌کار انتقال گیاه الوده به مکانی دور از گیاهان دیگر است. بیماری‌های ویروسی میتونن به راحتی با تماس به گیاه سالم منتقل بشن قرنطینه‌گیاه الوده توی این شرایط بهترین راه برای حفظ بقیه‌ی گیاهاتونه . یادتون باشه که علایم بیماریهای ویروسی از برگ های بالایی گیاه شروع میشه و بعدش توی کل گیاه پخش میشه.

هیچ وقت گیاهان خود رو مثابل باد کولر قرار ندید

یکی دیگه از عوامل ایجاد زردی در گیاهان وجود بادهای سرد در محیط می‌باشد. در صورتی که گیاهان استوایی در معرض بادهای سرد و خشک قرار بگیرند برگ‌های گیاه دچار زردی خواهند شد. هم چنین اگه گیاه در مقابل خنک کننده‌های هوا قرار بگیرد نیز دچار مشکل خواهد شد.

9 دلیل اصلی باقی ماندن کف در لباسشویی و روش های ساده رفع این مشکل

بنابراین اگر گیاه خود را در محلی قرار داده اید که در معرض باد سرد می باشد و یا این که در جلوی خنک کننده های هوا قرار گرفته بهتر است آن را به محلی با هوای گرم‌تری انتقال دهید پس از انتقال در محیط مناسب گیاه به حالت قبلی خود بازمی‌گردد.

مکان سرد

مکان سرد در گیاهان گرمسیری، اغلب باعث می شود برگ ها زرد شوند و بیفتند. این تفاوت با دوره های کوتاه مدت قرار گرفتن در معرض سرمای شدید است که باعث قهوه ای شدن آشکار در شاخ و برگ ها و یا کم رنگ شدن نقاط شفاف می شود تا بین رگ ها ظاهر شود.

اگر گیاه در تابستان به دریچه کولر و یا پنجره در زمستان نزدیک باشد آن را به مکان بهتری منتقل کنید. مراقب آن باشید تا ببینید برگ های زرد بیشتر پخش می شوند یا نه.

آسیب ریشه

آسیب ریشه به طرق مختلف اتفاق می‌افتد: از بیلچه‌هایی که ناگهان به ریشه‌ها آسیب می‌زنند تا پوسیدگی ریشه و خیلی از آفت‌ها. هنگامی‌که ریشه‌ها آسیب ببینند، تغذیه گیاه دچار مشکل می‌شود.

در گیاهان آپارتمانی گلدان‌های نامناسب باعث فشرده شدن و آسیب به ریشه‌ها می‌شوند و در فضای باز، خاک متراکم از حرکت آب، اکسیژن و مواد مغذی جلوگیری می‌کند! در این موارد، ریشه‌ها نمی‌توانند به درستی عمل کنند و گیاه این مشکلات را با زرد شدن برگ‌ها اعلام می‌کند.

زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

آفت ها و حشرات، دلیلی بر زردی برگ گیاه شما

تغذیه‌ی حشرات از گیاه نیز گاهی باعث زردی در گیاه می‌شود مثلا شته از مزاحم ترین آفات شمرده می شوند. با بررسی دقیق گیاه میتوان به وجود افات روی گیاه پی‌برد مثلا اگر روی برگ تارهای زیادی مشاهده کردید، کنه تار عنکبوتی گیاه شما را به عنوان میزبان خودش انتخاب کرده است. اگر لکه های سفید پنبه ای شکل روی گیاه دیده می شود، شپشک آرد آلود خود را میهمان خانه‌ی شما کرده است.

جالبه بدونید که خیلی از این حشرات که از گیاه تون تغذیه میکنن خودشون میتونن دارای عوامل ویروسی و یا باکتریایی باشن که با تغذیه اونارو به گیاهتون منتقل میکنن پس باید سریع افت رو سرکوب کنید برای این کار، برگ و ساقه های آسیب دیده و پژمرده را هرس کنید و با حشره کش مخصوص که از گلخانه خریداری کرده اید، گیاه را اسپری کنید.

سم زیادی هم باعث خشک شدن گیاه میشه پی حتما به دوز مورد استفاده که روی هر سم نوشته شده دقت کنید و به میزان مناسب سم رو رقیق کنید. افتهایی که معمولا به گیاهتون حمله میکنن شامل سفیدبالک و تریپس و کنه و شته هست که باتوجه به نوع حشره⸲ افتکش مخصوص همون مورد استفاده قرار میگیره.

سایر دلایل زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

افزایش سن گیاه میتواند بر زردی و ریزش برگ نیز اثرگذار باشد. این امر در بسیاری از گیاهان مانند دیفن باخیا رایج است ودر این مورد، نگران نباشید.

زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

یادتون باشه که وقتی گیاه رو جابهجا می‌کنید یا اگه گیاه رو تازه خریدین ممکنه که تنش به گیاه وارد بشه و برای مدتی کوتاه برگها‌ی گیاهتون پژمرده و زرد بشه این اتفاق وقتی که گلدون گیاه رو هم عوض مکنید امکان داره که رخ بده که اصلا جای نگرانی نیست چون بعد از قرارگرفتن گیاه توی جای مناسبش گیاه به حالت قبلی خودش برمی‌گرده.

میزان اسیدیته‌ی خاک هم میتونه زردی و بعد از اون لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی برگ ایجاد کنه که باید حواستون به نوع خاک مورد استفاده هم باشه.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

6 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *