افتتاح حساب ترکیه
اصول دکوراسیون مینیمال

یکی از سبکهایی که این روزها مورد توجه قرار گرفته و در عین سادگی زیبایی و آرامش به همراه دارد سبک مینیمال است. گروه دکوراسیون شادمگ در این مطلب اصول دکوراسیون مینیمال را در اختیارتان قرار داده است.

دکوراسیون مینیمال چیست ؟

ابتدا به تعریف واژه مینیمال یا مینی مال پرداخته و به سوال مینیمال یعنی چه پاسخ می‌دهیم. کلمه مینیمال واژه‌ای لاتین است. minimal در لغت به معنی حداقل است. اصطلاح مینیمالیست نیز با توجه به محل کاربرد آن به معنی حداقلی و استفاده بردن از حداقل‌ها است.

به همین منظور مینیمالیست‌ها به ساده بودن و ساده گرایی شهرت دارند. در هنر نیز مینیمالیسم یک سبک بوده و هنرمند طرح یا اثر خود را با ساده‌ترین و حداقلی‌ترین ویژگی‌ها و جزییات خلق می‌کند.

پس می‌توان گفت ساده گرایی همان مینیمالیسم بوده و در صنعت دکوراسیون نیز به ساده‌تر کردن فضا و محیط و استفاده حداقلی از لوازم در هر بخش سبک مینیمال گفته می‌شود. سبکی که یکی از معروف‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود.

اصول دکوراسیون مینیمال

با توجه به تعریف مینیمال اکنون به روشنی می‌توانیم مواردی هم چون ایده‌های یک دکوراسیون مینیمال، طراحی و پیاده سازی آن و در انتها تغییر سبک خانه‌های مرسوم به سبک مینیمال را مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌دهیم.

در ابتدا به سراغ ایده‌های مینی مالیستی در خانه می‌رویم. اتاق‌ها شامل اتاق خواب، اتاق کار، اتاق کودک و اتاق پذیرایی (نشیمن) آشپزخانه، لابی‌ها، دفاتر اداری و حتی دکوراسیون‌های تجاری مانند فروشگاه‌های پوشاک و … در لیست بررسی ایده‌های مینیمال مجله ما قرار دارند.

اصول مهم دکوراسیون مینیمال

ضرورت و کارایی مبلمان و وسایل

باید بدانید که همانند دکوراسیون ژاپنی، مبلمان و دکوریجاتی که تنها جنبه تزئینی و تجملی دارند، در این سبک هیچ جایی ندارند و تنها باید آن ها را بر اساس نیاز و کاراییشان انتخاب کنید.

نکته: با توجه به توضیح ویژگی بالا، فضاهای خالی یکی از عناصر اصلی در دکوراسیون مینیمال است که به خوبی آن را در عکس زیر مشاهده می کنید.

دکوراسیون مینیمال اتاق نشیمن که در آن مبلمان بر اساس کاراییشان چیده شده است و فضای خالی قابل توجهی دارد

 کاربرد فراوان شکل های هندسی ساده و خطوط صاف و مستقیم

همان طور که در تصویر زیر می بینید، یکی از ویژگی های مهم دیگر سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی، کاربرد فراوان شکل های هندسی ساده، مانند مربع و مستطیل و خطوط صاف و مستقیم در طراحی مبلمان و وسایل است.

اصول دکوراسیون مینیمال

دکوراسیون مینیمال اتاق خواب که در طراحی داخلی آن شکل های ساده مانند، مربع و مستطیل و خطوط صاق و مستقیم دیده می شود

نکته: ناگفته نماند که خط های منحنی را نیز در این نوع دکوراسیون می توانید به کار ببرید، اما این خطوط نباید دارای زوایا و انحناهای زیادی باشند.

سبک دکوراسیون مینیمال در اتاق نشیمن که به غیر از خطوط صاف و مستقیم، در آن تعداد کمی خطوط منحنی نیز دیده می شود

 انتخاب رنگ های خنثی به عنوان رنگ غالب و ثانویه

همچنین انتخاب رنگ های خنثی مانند سفید، کرم، خاکستری و بژ به عنوان رنگ غالب و ثانویه از دیگر ویژگی های مهم سبک مینیمال در طراحی داخلی به شمار می رود.

دکوراسیون مینیمال اتاق نشیمن که در آن رنگ های غالب و ثانویه، به رنگ خنثی می باشد

 اهمیت بالای نور خورشید

توجه داشته باشید که در خانه های مینیمال، باید نور خورشید به فراوانی وجود داشته باشد که برای این کار، طراحان داخلی از پنجره های بزرگ و پرده های نازک استفاده می کنند.

طراحی داخلی اتاق نشیمن مینیمال که به علت پنجره بزرگ و سرتاسری، نور خورشید بدون هیچ مانعی وارد آن می شود

استفاده از بافتِ مواد طبیعی برای ایجاد جذابیت

استفاده از بافتِ عناصر طبیعی مانند چوب، سنگ، فلز و پارچه، در این سبک بسیار کاربرد دارد تا به آن جلوه ای زیبا و جذاب ببخشد.

دکوراسیون مینیمال حال و نشیمن که با استفاده از بافت چوبی کف، بافت گیاهی سبد و بافت سنگی شومینه به فضا جذابیت داده است.

اصول دکوراسیون مینیمال

کاربرد فراوان سطوح صاف و مسطح

آخرین ویژگی مهمی که در طراحی داخلی مینیمال می توانم خدمتتان معرفی کنم، کاربرد فراوان سطوح صاف و مسطح در آن است. طبق این ویژگی بهتر است از دستگیر های توکار در کابینت های آشپزخانه، چراغ های سقفی توکار و کمد دیواری های ریلی استفاده کنید.

قوانین پایه اصول دکوراسیون مینیمال

استایل مینیمال یا در کل مینیمالیست ، به معنای سادگی و بی آلایشی چیدمان شما است . در استایل مینیمال ، ما هیچ آیتم پرزرق و برق نداریم و پالت رنگی ما محدود است . همچنین در این استایل از وسایل تزیینی کمتر استفاده می کنیم .

این الگو بسیار شیک ، ساده و همچنین جذاب است و قادر می باشد محیط زندگی شما را زیباتر کند . اگر دوست دارید از این سبک برای چیدمان و نیز دکوراسیون خانه خود استفاده کنید بهتر است ادامه مقاله را دنبال کنید . در ادامه به تشریح قوانین اصلی و پایه این سبک می پردازیم :

استفاده مفید از فضا ها و ایجاد فضای ذخیره سازی

امروزه بیشتر خانه ها دارای ابعاد و اندازه کوچکی هستند ، به همین دلیل توجه و نیز استفاده بهینه از فضاها یک اصل مهم و اساسی است . بهتر است محیط خانه خود را بررسی کنید و از هر فضای کوچکی به صورت بهینه استفاده کنید .

رعایت و نیز پیروی کردن از این اصل به شما در ایجاد نظم بیشتر کمک می کند . از تجهیزات و نیز وسایل مختلف استفاده کنید و محیط خود را با نظم خاصی چیدمان کنید . پیروی کردن از این اصل ظاهر خانه شما را منظم می کند و از آشفته شدن آن جلوگیری می کند ، به طور کلی نداشتن نظم حال روحی افراد را بد می کند .

اصول دکوراسیون مینیمال

کمیت را بر کیفیت ترجیح میدهد

وقتی قرار است طرحی هم عملکردی باشد و هم زیبا و ساده موضوع کمی پیچیده می شود . باید قبل از هر کاری محیط خود را دقیق بررسی کنید . برای چیدمان و استفاده از الگو خاصی وقت بگذارید و محیط خود را بازرسی کنید .

چیزی را انتخاب کنید که خوش‌ساخت و بادوام باشد و با الگوهای روز هم خوانی داشته باشد . نکته : از وسایل و تجهیزاتی استفاده کنید که چند کاربرد همزمان را شامل شود .

استفاده از بافت های مختلف

به طور کلی استفاده از یک الگو ساده ، اتاق را بی روح و کسل کننده می ند ، بهتر است از چند الگو در یک راستا استفاده کنید . به طور کلی می توانید از پارچه های پشمی و تزئینات مخملی استفاده کنید و به محیط گرما ببخشید و از سوی دیگر الگو مینیمال را رعایت کنید .

فقط یادتان باشد از بافت های مختلف با الگوهای متفاوت استفاده نکنید . اگر رنگ پایه شما سفید است بهتر است برای انرژی بخشیدن به محیط آن را با رنگ‌های بژ، خاکستری و برنز یا مکمل‌هایی که در طبیعت است ، ترکیب کنید.

تاریخچه دکوراسیون مینیمال

سبک مینیمالیسم از اوایل قرن بیستم و تقریبا در سال 1920شروع شد . بعد از جنگ جهانی طراح و معماری به نام لود ویگ مایس ون از سبک مینیمال پرده برداشت . این معمار از این سبک در طراحی و نیز دکوراسیون فضای خود استفاده کرد و بعد از مدت کوتاهی استفاده از سبک مینیمال آن را متوقف کرد .

چیدمان بوفه و نکاتی که باید در هر طبقه رعایت شود !

ساده گرايي سبک مینیمال به شکل هاي مختلفي از هنر ، موسيقي و طراحي داخلي اشاره میکند . سبک مینیمال پس از جنگ جهاني دوم در غرب متولد شد . هنرمندان هنرهاي تجسمي آمريکايي در اواخر دهه 1960 و اوايل دهه 1970 ميلادي از این سبک استفاده کردند .

به طور کلی این سبک بر پایه سادگی است ، طراحان سبک مینیمال بر این باورند که از اشکال ساده و پایه بایستی در طراحی و نیز دکوراسیون فضا استفاده کرد .از هنرمندان اين سبک ميتوان به ديويد اسميت، دونالد جاد، ارنست تروا، سول لويت، کارل آندره، دن فلاوين، رابرت رايمن، رونالد بلادن و ريچارد سرا اشاره کرد .

ساده‌گرایی را می‌توان زاییده هنرمندان روس دورهٔ پس از انقلاب روسیه دانست ، به طور کلی این سبک در ایالات متحده به سرعت تبدیل به یک جنبش هنری خاص شد . هنرمندان آن دوره از خطوط صاف برای خلق آثار خود استفاده می کردند .

آثار حجمی ریچارد سرا مرحله‌ای سنتی از ساده‌ گرایی در آمریکا بود و به کارهای دیوید اسمیت نزدیک بود . این هنرمندان از اشکال و الگوهای پایه برای خلق آثار خود استفاده می کردند .

جنبش ساده‌ گرایی را می‌توان در آثار تونی اسمیت، دانالد جاد، کارل آندره، دان فلاوین، رابرت موریس، سول لوویت، جان مک کراکن مشاهده کرد .آثار هنرمندان مینیمالیست گاه کاملا تصادفی ایجاد می شود و گاه زادهٔ شکل‌های هندسی ساده و مکرر است . ساده‌ گرایی و اجرای الگوهای پایه به دور از هر گونه تصور قبلی ذهنی ، پایه این سبک است .

اصول دکوراسیون مینیمال در اتاق خواب

از اتاق خواب شروع می‌کنیم. استفاده از رنگ‌های روشن و به خصوص سفید از مهم‌ترین نمایه‌های اصلی مینی‌مالیستی‌ها است، اما دقت کنید که هر جایی از رنگ روشن برای اتاق خواب استفاده شد، دلیلی بر الصاق برچسب مینیمال به آنجا نیست . رنگ روشن یکی از این موارد خواهد بود، اما کار تشخیص یک اتاق مینیمال زیاد هم سخت نیست:

دیوارهای ساده و بدون پترن یا الگو؛ معمولاً به منظور جلوگیری از بی نظمی و عدم ایجاد حس ساختگی، اتاق خواب مینیمال را با رنگ‌های روشن و ترجیحاً سفید تزیین می‌کنند. رنگ‌های خنثی نیز نقش مثبتی در این اتاق‌ها دارا هستند.

اصول دکوراسیون مینیمال

استفاده از پترن‌ها یا الگوهای محو نیز در مواردی مشاهده شده است، اما هر چه اتاق و دیوارها ساده‌تر باشند، رعایت اصول دکوراسیون مینیمال نیز بیشتر به چشم خواهند آمد. قاب عکس یا تابلوهای نقاشی میانه نسبتاً خوبی با مینیمالیست‌ها دارند، به شرط آن که دیوار را از سادگی خود خارج نکرده و به شلوغی زاویه دید نیفزایند. این موضوع درباره دیوار شاخص صدق نمی‌کند و از طرفی کمتر پیش می‌آید دیوار شاخص خانه یکی از دیوارهای اتاق خواب باشد. بنابراین از این موضوع گذر می‌کنیم و به رعایت اصل سادگی اتاق و دیوارها تاکید خواهیم کرد.

پنجره

بخش بعدی در اتاق خواب مینیمال پنجره‌ها، پرده اتاق خواب و نور آن است. واضح است که در میان چشمه‌های نور، نور طبیعی در روز اولویت اصلی ما در ایده پردازی و طراحی است و پس از آن برای شب هنگام نیز نورهای فلت یا مسطح که غیر مستقیم و با بلاکرها به اتاق تابیده می‌شوند مد نظر ما هستند.

بلاکر نوعی محافظ و فیلتر نور است که با تنظیم سطح تابشی نور لامپ‌ها باعث می‌شود یک نور ملایم و لطیف به فضای اتاق تابیده شود و روشنایی یکدست و یکنواختی را به ارمغان می‌آورد.

لوستر برای اتاق خواب مینیمال پیشنهاد جالبی نیست، به همین دلیل استفاده از نورهای نقطه‌ای مانند هالوژن‌ها و همین طور چراغ‌های تزیینی خاص گزینه ایده آل یک اتاق خواب با دکوراسیون مینیمال است. در مورد پنجره‌ها نیز باید بگوییم که اگر پنجره یا نورگیر اتاق شما بزرگ و عریض است، خود به خود امتیاز این مورد را به حساب اتاقتان واریز کرده‌اید و اگر چنین نیست باید با تغییر فریم و یا کمی سخت‌تر از آن یعنی تغییر در دیوار مذکور اندازه این بخش را افزایش دهید. پرده‌ها را تا حد امکان از نوع ساده انتخاب کنید، حتی تورهای سفید و نازکی که هنگام وزش نسیم با اهتزاز در می‌آیند نیز بسیار مناسب هستند. با این ویژگی‌ها از دیوارها می‌گذریم.

سرویس خواب

اتاق خواب با تخت و سرویس خواب جلوه‌ی مخصوص به خود خواهد گرفت. در میان گزینه‌های خود برای بخش سرویس خواب، حتماً توجه کنید که المان‌های مینیمالیستی رعایت شده باشد، مثلاً خطوط منظم و شکسته در ساخت آن به کار رفته باشد،

رنگ آن با سایر موارد موجود در تضاد فاحش نباشد، از رو تختی‌های سفید و رنگی با رنگ ملایم استفاده شده باشد و سایر متعلقات سرویس خواب که در اتاق قرار دارند اضافی به نظر نرسند. (اگر اتاق شلوغ شده یا فضا کم شده است با حذف یا جابه‌جایی باید شرایط را از وضعیت موجود به وضع یک اتاق منظم و بی آلایش تغییر دهید).

هر چه وسیله‌ها کمتر، اتاق جذاب‌تر. با این شعار پیش بروید تا به حداقلی‌ترین لوازم در اتاق خواب برسید. اگر کف اتاق پارکت یا کفپوش مناسبی دارد، نیازی به فرش نیست و در قسمت دکوراتیوها نیز سعی کنید به سمت نصب تلویزیون در اتاق و یا آباژو های ایستاده در کنار مبلمان نروید؛ چرا که خود این وسایل باعث برهم زدن ترکیب منظم اتاق شده و شما را دچار وسواس در اضافه کردن سایر لوازم می‌کنند.

اگر از مبل یا صندلی در اتاق می‌خواهید استفاده کنید، بهتر است به جای مبل‌های تکی بزرگ و حجیم از مبل‌های راحتی جمع و جور کمک بگیرید.

صندلی‌های راحتی و پارچه‌ای نیز انتخاب شایسته‌ای به حساب می‌آیند. با در نظر گرفتن میزان فضای باقی مانده در اتاق می‌توانید از گل‌ها و گیاهان زینتی نیز کمک بگیرید، البته با این پیش شرط که اتاق را شلوغ نکنید. گلدان‌های سرامیکی سفید و همین طور گلدان‌های شیشه‌ای که با آب زیبایی گل‌های درون خود را به رخ می‌کشند، از اولویت‌های استفاده از گیاهان در اتاق خوابی به سبک مینیمال است.

در انتها نیز بالشت و کالای خوابی را برگزینید که علاوه بر راحتی و ایجاد حس آرامش با سرویس خواب مینیمال شما شازگار باشد. چرا که دوخت و دوز های زیاد بر روی رو تختی‌ها یا بالشت‌های رنگی به شدت توی ذوق زده و مانعی برای رسیدن به حداکثر سادگی در این اتاق‌ها خواهند شد.

اصول دکوراسیون مینیمال در نشیمن و پذیرایی

انتخاب رنگ های خنثی در دکوراسیون مینیمال از عناصر اصلی این سبک به شمار می رود. دیوار های سفید در فضای اتاق نشیمن و مبلمان راحتی و مدرن به رنگ های سفید، توسی، خاکستری و مشکی باعث می شود، تا سبک مینیمال و ساده گرایی هر چه بیشتر در خانه شما ظهور پیدا کند.

اولین قدمی که باید در راستای ایجاد خانه ای با دکوراسیون مینیمال بردارید، حذف دکوری ها و اشیاء پر نقش و طرح دار از خانه است. باید از دکوری هایی مانند گلدان های رنگی که در گوشه کنار میز تلویزیون و اطراف مبلمان قرار دارند، فرش های طرح دار و کلاسیک، لوستر های پر زرق و برق و هر آنچه که نمای خانه را شلوغ کند پرهیز کنید.

اصول دکوراسیون مینیمال

به جای این موارد سعی کنید از فرش های فانتزی و ساده استفاده کنید کفپوش های کرکی و خز دار نمونه های زیبایی از فرش های منیمال هستند. هر چند در دکوراسیون مینیمال کمتر از فرش ها و قالیچه ها استفاده می شود، اما گاهی اوقات بد نیست در اتاق نشیمن و جلوی میز تلویزیون از این فرش های فانتزی استفاده کنید.

راهنمای کامل خرید مدل های تخت کنار مادر و ویژگی های آن

پارکت و لمینت ها

نمای کف خانه های مینیمال معمولا از کفپوش هایی مانند پارکت ها و پارکت لمینت ها پوشیده شده است. ویژگی منحصر به فردی که این پارکت های چوبی برای منزل شما به ارمغان می آورند، نمایی گرم و یکپارچه می باشد. پارکت لمینت ها در رنگ های متنوعی وجود دارند و با دکوراسیون هایی با رنگ های مختلف به راحتی هماهنگ می شوند.

می توانید از دو نوع ترکیب رنگی در دکوراسیون مینیمال در خانه تان استفاده کنید. استفاده از پارکت لمینت های هم رنگ با دکوراسیون خانه و یا استفاده از پارکت لمینت هایی با رنگ های تیره و متضاد.

اگر فضای خانه ی شما کوچک است به شما پیشنهاد می کنیم که از رنگ های روشن در منزلتان استفاده کنید. دیوار های روشن در مقابل پارکت های روشن مانند پارکت سفید و پارکت طوسی ایجاد فضایی بزرگ و دلباز می کند. رنگ سفید و کرم ابعاد خانه را بزرگ تر از اندازه ی واقعی اش نشان می دهد و حس تازگی و مدرن بود را به محیط القا می کند.

اصول دکوراسیون مینیمال

اما بعضی افراد تمایل دارند از تضاد رنگ ها در دکوراسیون مینیمال در منزلشان استفاده بکنند. ترکیب دو رنگ مانند رنگ های تیره و روشن خانه را از حالت یکنواختی و سردی خود خارج می کند. پارکت های تیره و پارکت های قهوه ای کنتراست خوبی در خانه های مینیمال به وجود می آورند.

کفپوش های تیره با هر جنسی که باشند حس گرما و صمیمیت را به اتاق نشیمن و پذیرایی شما منتقل می کنند. همچنین رنگ های تیره جای لکه ها و گرد و غبار را که بر روی پارکت لمینت ها به جا مانده مخفی می کنند و باعث ایجاد ظاهری تمیز و شیک در اتاق نشیمن شما می شوند.

سرویس بهداشتی در دکوراسیون مینیمال

شاید برایتان عجیب باشد که چگونه یک سرویس بهداشتی یا حمام دکوراسیونی مینیمال می‌تواند داشته باشد. با اضافه یا کم کردن وسایل سرویس بهداشتی و حمام خود به راحتی می‌توانید به یک مجموعه مینیمال دست پیدا کنید.

برای این منظور ابتدا به سراغ سرویس بهداشتی بروید. از آینه شروع کنید. یک آینه بزرگ و عریض در بخش میز توالت ابتدایی‌ترین کار در رسیدن به هدف نهایی است. اگر فضای سرویس بهداشتی کوچک است سراغ آینه‌ای بروی که تمام عرض دیور را بپوشاند.

این گونه است که فضایی بزرگ‌تر از حد معمول در اختیار شما قرار خواهد گرفت. برای این آشنایی با این نوع آینه‌ها و مشاهده تصاویری از مدل‌های آنان، پیشنهاد می‌کنیم مطلب حمام و سرویس بهداشتی با آینه‌های بزرگ را نیز مطالعه کنید.

اصول دکوراسیون مینیمال

حال میز خود یا پیشخوان را از همه وسایل خالی کنید و به موارد لازم و ضروری بسنده کنید. یک گلدان کوچک کاکتوس هم برای این مکان جذاب و دیدنی خواهد بود. لوازم اضافی را درون کشو یا قفسه پشت آینه جای دهید یا مکانی برای آن تعبیه کنید تا در معرض دید نباشد.

به جای استفاده از زیرپایی های مرسوم از پاپوش‌ها یا دمپایی‌های سفید استفاده کنید تا همرنگی و یکدستی محیط به هم نریزد. بعد از آن نوبت داخل سرویس بهداشتی است تا آن را ساده‌تر از قبل کنید. اگر از سرویس‌های فرنگی استفاده می‌کنید، همیشه درپوش و درب آن را بسته نگه دارید و اگر سرویس شما ایرانی است کاشی‌ها و سرامیک آن را همواره تمیز و سفید نگه بدارید.

اصول دکوراسیون مینیمال حمام

برای حمام داستان کمی متفاوت خواهد بود. دکوراسیون مینیمال در حمام به دو دسته حمام بدون وان و حمام دارای وان تقسیم می‌شود. در حمام وان‌دار هرگز وسیله‌ها و لوازم شست و شو را روی لبه و بدنه وان نچینید. برای کنار وان یک چهارپایه چوبی ضد آب سفید تهیه کنید تا در مواقع لازم از آن استفاده کرده و نمای زیبایی نیز از آن برای حمام به کار بگیرید.

اگر از حمام بدون وان استفاده می‌کنید، یک نظم دهنده جادار و بزرگ برای حمام خود تهیه کنید و اولویت با آن‌هایی است که دارای محفظه‌ی درب‌دار داشته و لوازم را از معرض دید خارج می‌کنند. رنگ شیرآلات را حدالامکان سفید و در صورت عدم وجود، نقره‌ای مات انتخاب کنید و حوله خشک کن حمام را در راستای دیوار خروج از حمام قرار دهید تا منظره‌ای آزار دهنده در فضای سرویس به وجود نیاورد.

اصول دکوراسیون مینیمال

نور محیط را به سفید و مهتابی تغییر دهید و از رنگ‌های خنثی در حمام استفاده کنید. به این ترتیب با اعمال این تغییرات دکوراسیون مینیمال حمام و سرویس بهداشتی خانه شما شکل گرفته است. سادگی در این مکان‌ها بسیار به چشم خواهد آمد و توجهات را جلب خواهد کرد؛ پس از هیچ کاری برای ساده‌تر کردن فضا دریغ نکنید.

آشپزخانه با دکوراسیون مینیمال

آشپزخانه‌ های جدید امروزی ناخواسته و به پیروی از مد روز به سمت مینیمال شدن حرکت کرده‌اند به طوری که یک آشپزخانه در طراحی دکوراسیون امروزی تمام المان‌های ساده و حداقلی را دارا است. از پنهان کردن تمام لوازم در بطن کابینت‌ها که هر کدام به ظرافت صورت گرفته است، تا رنگ‌های ساده و یکدست خنثی و حتی جیغی که با شرایط آشپزخانه همخوانی دارند. در این بین مدل‌ها پیاده سازی طرح‌های مینیمال در آشپزخانه‌ها نیز باعث شده این سادگی بیشتر به چشم بیاید.

مثلاً طرح آشپزخانه جزیره‌ای که فضای آشپزخانه را به دو بخش بسیار ساده و زیبا تقسیم می‌کند به ببیننده القا می‌کند برای رسیدن به حداقل‌ها شکستن بعضی از اصول کار را جذاب‌تر و جالب‌تر نیز خواهد کرد؛ درست مانند سینک‌ها یا اجاق گازهایی که در مرکز آشپزخانه نصب و مورد استفاده می‌گردند.

در این بین، سبک‌های خطی نیز در کنار این ایده‌ها باعث می‌شوند آشپزخانه‌ها ساده‌تر از آنچه هستند خود را به ما نشان دهند. این نوع طراحی‌ها باعث شده هیچ فراز و فرودی میان ابزارها و وسایل آشپزخانه به چشم نخورد و یکپارچگی محیط کاملاً حفظ شود.

اصول دکوراسیون مینیمال

بهترین نوع از انواع اصول دکوراسیون مینیمال در آشپزخانه را در سبک‌های آمریکایی و ایتالیایی می‌توانید جستجو کنید؛ چرا که اهمیت ویژه مطبخ‌ها در این دو فرهنگ باعث شده برای زیبایی و تنوع همه سلایق کارهای بسیاری صورت بدهند.

اصول دکوراسیون مینیمال در اتاق کار

مکان بعدی اتاق کار است. دکوراسیون مینیمالی که در اتاق کار مد نظر است کمی مبهم به نظر می‌رسد؛ چرا که اتاق کار در اذهان محلی است پر از بهم ریختگی‌ها و شلوغی‌ها که ساعت‌ها وقت نیاز است تا به حالت اولیه خود بازگردد.

با ایجاد باکس‌ها و قفسه‌های هم اندازه و ساده، چه بر روی دیوار و چه بصورت کمد، تمامی لوازم را از دید خارج سازید. صندلی و میز خود را آراسته و مرتب نگه داشته و در صورتی که از میزهای تحریر قدیمی بهره می‌برید، آن‌ها را با نمونه‌های جدید و مدرن امروزی تعویض کنید. در مرحله بعد به سراغ کتابخانه و طاقچه‌ها رفته و آن‌ها را مرتب کنید.

بهتر است برای مرتب سازی خود دسته بندی خاصی تعریف کرده باشید. مثلاً دسته بندی بر اساس اندازه یا حجم کتاب‌ها، رنگ و یا حتی خوانده شده‌ها یا نشده‌ها. با این کار نظم خاصی در اتاق پدید می‌آید.

پس از اتمام کار بلافاصله اتاق را ترک نکنید و کمی برای مرتب سازی آن وقت صرف کنید. اگر دیوارها نیاز به نقاشی دارند آن‌ها را با رنگ‌های آبی آسمانی ملایم شده با سفید یا خاکستری رنگ آمیزی کنید. همچنین می‌توانید از رنگ‌های مناسب اتاق کار نیز ایده بگیرید. برای مینیمال شدن کافی است اتاق را از اضافات دور نگه دارید، هر چند کار سختی باشد.

نکات مهم دیزاین اتاق طوسی سفید و ترکیب با رنگهای مختلف

از قفسه‌های بزرگ برای جمع آوری لوازم خود استفاده کرده و در انتها نیز محیط را به چند قسمت تقسم کنید و برای هر قسمت کارایی تعریف کنید تا اگر فضایی خالی می‌ماند آن را بین سایر فضاها به اشتراک بگذارید. میز رایانه را اگر در این اتاق قرار داده‌اید، آن از میز تحریر جدا کرده و برای آن مکانی مناسب ایجاد کنید.

از پرده‌های مدرن و ساده برای پنجره‌های اتاق کار استفاده کرده و در طول روز اجازه دهید نور طبیعی به اتاق تابیده شود تا اصول دکوراسیون مینیمال را در اتاق کار خود تجربه کنید.

اتاق کودک با دکوراسیون مینیمال

حالا نوبت اتاق کودک است؛ جایی که از هیچ قانونی پیروی نمی‌کند و خیلی سخت به تمیزی و نظم تن در می‌دهد. ابتدا سوالی مطرح می‌شود که آیا پیاده سازی یک دکوراسیون در اتاق کودک کاری منطقی است؟ چرا که فضای مخصوص به کودکان عموماً پر از شلوغی‌ها و هیجانات است و میانه خوبی با سادگی و تک رنگ بودن ندارد.

پاسخ ما برای مجموع افراد مشخص است: خیر چنین فضایی مناسب نیست، اما هستند معدود افرادی که علاقه دارند پس از بزرگ شدن فرزندانشان اتاقشان را به صورت مینیمال درآورده و آن را به موزه‌ای خاطره انگیز برای خود حفظ کنند. برای این دسته افراد راهکارهایی ارائه می‌کنیم و موضع فضای داخلی منزل در دکوراسیون مینیمال را خواهیم بست و بعد به سراغ فضاهای اداری و غیر مسکونی خواهیم رفت.

اتاق کودکتان را با قفسه‌های اسباب بازی تزیین کنید اما دقت کنید دچار بی نظمی نشود. سپس کمد لباس و پوشاک را در کنج اتاق قرار دهید تا به عنوان یک وسیله مازاد در اتاق دیده نشود. سعی کنید به جای فرش‌های کوچک، کف اتاق را سراسر با موکت بپوشانید.

تخت را همواره مرتب نگه دارید و اجازه ندهید وسایل ریز و درشت فرزند یا فرزندانتان در کف اتاق پراکنده باشد. رنگ صورتی یا آبی ملایم را جایگزین رنگ‌های خنثی و بی اثر کنید تا کمتر دچار بی روحی در فضا شوید.

از آنجا که کودکان نیاز به هیجانات کودکی دارند اجازه دهید در اتاق به هر میزان که نیازشان بود بازی کرده و بی نظمی کنند، اما در پایان به همراهی یکدیگر اتاق را مرتب کنید.

نور

نور مهتابی برای کوکان زیاد مناسب نیست (برای بزرگسالان نیز توصیه نمی‌شود). سعی کنید از نورهای ترکیبی استفاده کنید و در اوقات روز پنجره‌های اتاق را باز نگه بدارید. در کنار تمامی توصیه‌های تزیینی اولویت را به نظرات کودک خود اختصاص دهید و بعد به سراغ یک چیدمان مینیمال برای آن‌ها بروید.

اصول دکوراسیون مینیمال

بهترین راه برای حفظ یک اتاق با ویژگی‌های مینیمالی جلوگیری از ریخت و پاش در اتاق است که می‌تواند کار شما بسیار پیش بیاندازد، اما همه ما به خوبی می‌دانیم که کودکان چگونه با اتاق خود رفتار می‌کنند و در هنگام بازی هیچ توجهی به رعایت نکاتی که ما در ذهن داریم نخواهند داشت. (که البته این موضوع کاملاً طبیعی بوده و جزء ویژگی‌های کودکان است.) مطمئنا با داشتن یک دکوراسیون نزدیک به سبک مینیمال در اتاق فرزندتان، کار مرتب کردن فضای اتاق کودک دلبندتان نیز آسان‌تر خواهد شد.

فضاهای اداری و اصول دکوراسیون مینیمال

بخش‌های خصوصی و به ویژه شرکت‌های معتبر همواره سعی می‌کنند علاوه بر بالا بردن کیقیت کار خود، نمای جذاب و زیبایی در مقابل دیدگان کارمندان و مشتریان خود قرار دهند. از همین رو با شرکت‌های طراحی دکور ارتباطی نزدیکی برقرار می‌کنند تا بتوانند از آخرین متدهای طراحی و ایده‌های دکوراسیونی مطلع شده و خود را به روز نگه دارند.

در میان ادارات و فضاهای اداری مرسوم بر این است که اتاق‌ها با معیار بهینه بودن نسبت امکانات به افراد چیده و آراسته شوند و این موضوع باعث شده تا زیبایی فدای مواردی مانند هزینه‌ها و حتی عدم وجود سلیقه در چینش شود. اما در شرکت‌های ذکر شده و دفاتر آن‌ها اصول و مبنا بر اصل زیبایی و راحتی کارمندان است که سبک مینیمال به دلیل کم کردن حواشی و زوائد موجود در محیط حس بهتری را برای آن‌ها به وجود می‌آورد؛ چرا که احساس بزرگی فضا و آزادی عمل بیشتر حس مثبتی تلقی می‌شود.

از نکات و ویژگی‌های سبک دکوراسیون مینیمال در فضاهای اداری به چیدمان اتاق‌های کنفرانس، لابی‌ها و استراحتگاه‌ها و همین طور بخش انتظار توجه خاصی می‌شود، اما اتاق شخصی کارمندان و حتی در مواردی اتاق روسا نیز از دید طراحی داخلی غافل مانده و بدون دکور باقی می‌ماند.

چند نکته ساده اصول دکوراسیون مینیمال

با چند نکته ساده شما نیز می‌توانید اتاق شخصی خود را به سبک مینیمالیست ها بیارایید. اگر تنها در یک اتاق قرار دارید، سعی کنید لوازم خود را کاملاً از دید خارج کنید. لباس‌ها را بر روی آویزهای مخفی پشت درب قرار دهید، فایل‌ها و زونکن‌ها را با دسته بندی‌های منظم بچینید و از کمدهای مخصوص آن کمک بگیرید. میز خود را در کنار کمد یا زیر پنجر قرار ندهید تا نمای کلی اتاق بهم نخورد. بهتر است اتاق را با کمترین وسایل ممکن پر کنید و وسایل ضروری را در باکس‌ها یا کمدها نگه داری کنید، البته به شرطی که فضای اتاق شما کوچک باشد و اگر نیست، نیازی به رعایت جزییات اینچنینی نیست.

اصول دکوراسیون مینیمال

اگر در یک اتاق چند نفر حضور دارند، میزها را در یک راستا قرار دهید تا به یک نظم کلی دست پیدا کنید. سپس راهرو به وجود آمده را از لوازم سر راهی پاکسازی کنید . کمدهای موجود در اتاق را قرینه سازی کنید. از طریق یک ارگانیزر لوازم را در یکجا جمع آوری کنید. روزی میزها را مرتب نگه داشته و کف اتاق را از آلودگی‌ها پاک کنید.

از آنجا که محیط اداری ضوابط خاص خود را دارد، بهتر است هر تغییری نقشه تغییرات خود را تهیه کنید و با همکارانتان در میان بگذارید.

ایجاد اصول دکوراسیون مینیمال در فضای اداری همان طور که از اسمش ساده به نظر می‌رسد، چندان هم کار ساده‌ای نیست. اما با کمی صرف زمان و استفاده از خلاقیت در کنار اصول ساده سازی محیط مطمئناً تغییرات قابل توجهی حاصل می‌شود.

فواید و ویژگی های اصول دکوراسیون مینیمال

 • کاهش استرس و هیجانات
 • نظم بخشیدن به فضا
 • مصرف بهینه از فضا به وسیله چند کاره
 • ایجاد فضای باز برای خانواده و انتقال حس خوب به آنها
 • حذف و استفاده نکردن از وسایل غیر ضروری
 • ایجاد حس آرامش و نظم در محیط خانه
 • کاهش هزینه های اضافی
 • استفاده از لوازم کاربردی
 • لزوم استفاده از متریال پایه با توجه به محیط زیست

معایب دکوراسیون داخلی سبک مینیمال

 • سادگی الگوها
 • استفاده نکردن از المان های فانتزی
 • خسته کننده بودن الگوها و المان ها
 • پیروی از یک اصول پایه برای فضا
 • استفاده از متریال پایه
 • خطوط صاف برای وسایل و پرهیز از خطوط دیگر

دکوراسیون مینیمال چیست ؟

ابتدا به تعریف واژه مینیمال یا مینی مال پرداخته و به سوال مینیمال یعنی چه پاسخ می‌دهیم. کلمه مینیمال واژه‌ای لاتین است. minimal در لغت به معنی حداقل است. اصطلاح مینیمالیست نیز با توجه به محل کاربرد آن به معنی حداقلی و استفاده بردن از حداقل‌ها است.

اصول دکوراسیون مینیمال در اتاق خواب چگونه است؟

دیوارهای ساده و بدون پترن یا الگو؛ معمولاً به منظور جلوگیری از بی نظمی و عدم ایجاد حس ساختگی، اتاق خواب مینیمال را با رنگ‌های روشن و ترجیحاً سفید تزیین می‌کنند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

9 خرداد 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *