افتتاح حساب ترکیه
انتخاب حلقه ازدواج

انتخاب حلقه ازدواج به شرایط مختلفی بستگی دارد؛ مانند سبک زندگی، سنت‌های خانوادگی، بودجه مالی و حتی جنس پوست و فرم انگشتان شما. این مطلب از گروه استایل شادمگ در این خصوص شما را راهنمایی میکند.

انتخاب حلقه ازدواج خاص

حلقه ازدواج و انتخاب آن یکی از مهمترین و البته لذت‌بخش‌ترین بخش‌های ازدواج است. نشانی از پیوند همیشگی و عاشقانه دو نفر برای تمام زندگی، همراه با تعهد و پشتیبانی. به دست کردن این حلقه به معنی پیوند، وفاداری و همراهی با شریک زندگی و نشان دهنده عشق و علاقه به همسر، خانواده و حفظ این رابطه است.

انتخاب حلقه ازدواج

انتخاب حلقه ازدواج بسیار مهم است که با فرهنگ، آداب و رسوم هر خانواده و عرف اجتماعی محل زندگی زوجین، باید تناسب داشته باشد. جنس حلقه، شکل و فرم حلقه و کیفیت ساخت آن باید حتما مدنظر قرار گیرد. در این مقاله به طور کلی مواردی از این دست بررسی شده است.

حلقه ازدواج از کجا آمده و چطور باید انتخابش کرد؟

حلقه ازداواج در فرهنگ ایرانی برگرفته از حلقه مهر در آیین میترائیسم است. حلقه‌ای که نشان از پیوند عمیق بین زن و شوهر دارد. بنابر این خرید انگشتر یکی از مهمترین خریدهای قبل از عروسی برای زوج‌ها محسوب می‌شود. حلقه ازدواج نماد عشق و وفادری در بین زوجین است.

این زیورآلات زیبا که معمولا به‌صورت دایره‌ای شکل می‌باشد، نشان از عشق بی‌پایان و بینهایت عروس و داماد به یکدیگر دارد. جنس حلقه معمولا از طلا است؛ زیرا طلا عنصری ماندگار و ارزشمند در بین عناصر دیگر است. انتخاب این عنصر برای حلقه ازدواج نشانه‌ای از علاقه بی‌پایان و بدون خدشه زوجین نسبت به هم است.

انگشت حلقه، چهارمین انگشت دست چپ زوجین می‌باشد. انتخاب این انگشت به عنوان انگشت حلقه به دلیل نزدیکی این انگشت به قلب است، که نمادی از تعهد قلبی زوجین به یکدیگر است.

انتخاب حلقه ازدواج

تاریخچه حلقه ازدواج در دنیا

در یک نظریه خاستگاه حلقه ازدواج را مصر باستان و در نظریه‌ای دیگر یهودیان را منشا آن می‌دانند. همچنین بر اساس یک نظر دیگر، ایرانیان و آیین مهرپرستی ایرانی که از چین تا اروپا گسترده بود، خاستگاه حلقه ازدواج است. ولی به طور کلی اطلاع دقیقی از تاریخچه آن در دنیا وجود ندارد.

به هر حال، نکته واضح در مورد حلقه ازدواج این است که از قدیم تا کنون نشان تعهد و مهر و وفاداری زن و مرد به یکدیگر بوده است. در ایام قدیم تنها زنان حلقه به دست می‌کردند، که نشان از تعهد آن‌ها به همسرانشان بود. مردان بعد از جنگ جهانی دوم نیز اقدام به استفاده از حلقه کردند و از آن زمان به بعد استفاده از حلقه ازدواج نیز در بین مردان مرسوم شد. در دوره‌های قبل حلقه‌های ازدواج از جنس برنج و مس نیز دیده می‌شود. از نظر ظاهری گاهی اشکال مختلفی روی آن تراشیده می‌شده است.

تاریخچه حلقه ازدواج در ایران

حلقه ازداواج یک رسم چند هزار ساله در فرهنگ ایرانی برگرفته از حلقه مهر در آیین میترائیسم یا مهرپرستی است. میترا یا مهر که ایزد بزرگ این آیین است، همواره حلقه‌ای از مهر (خورشید) را در دستان خود داشته است. بیشتر از سه هزار سال بعد از آن افرادی که پیوند زناشویی می‌بستند، حلقه‌ای را به نشانه پیروی از میترا به دست می‌کردند. در بسیاری از نقش نگاره‌های ساسانی و هخامنشی نیز پادشاهان حلقه‌ای را به شخصی می‌دهند یا از شخصی می‌گیرند، که نشان از پیمان میان آن‌‌ها دارد.

حلقه ازدواج همان یادبودی است که عروس و داماد به نشانه تعهد و مهر در هنگام بسته شدن پیمان عقد به یکدیگر هدیه می‌دهند. این حلقه، مهترین زیور اصلی زناشویی به حساب می‌آید. به همین دلیل انتخاب این حلقه بسیار مهم است و نیاز است به ظور کلی راهنمای خرید انگشتر هم مطالعه شود.

تفاوت حلقه و انگشتر

حلقه به نسبت انگشتر ظرافت بیشتری دارد. البته حلقه ازدواج معمولا ظریف و ساده است. چرا که حلقه ازدواج رینگ ساده‌ای است که یه ردیف نگین روی آن کار شده است. در برخی موارد نیز یک نگین درشت بر روی رینگ تعبیه می‌شود. اما انگشتر به نسبت حلقه، ظرافت کمتری دارد و شامل طرح‌های شلوغ‌تری نیز می‌شود.

انتخاب حلقه ازدواج

حلقه‌های ازدواج به دلیل اینکه همیشه و در ساعات مختلف روز در دست باقی می‌ماند باید وزن، اندازه و ضخامت کمتری داشته باشد تا انگشت را اذیت نکند.

همچنین باید در عین سادگی، شیک و چشم‌نواز باشد. همچنین باید به شکلی طراحی و ساخته شود که نمونه مردانه و زنانه آن تا جای ممکن شبیه و لنگه هم باشند. هرچند هر کدام جداگانه برای عروس یا داماد (به سبک زنانه و یا مردانه) طراحی شده است. به همین دلیل باید با سلیقه هر دو نفر همخوانی داشته باشد.

از طرف دیگر انگشتر به صورت تکی و با طرح‌های مختلف ساخته می‌شود، در نتیجه ممکن است کاملا با سلیقه یک نفر هماهنگ باشد اما با سلیقه همسرش هیچ همخوانی نداشته باشد.

رسم و رسومات برای حلقه نامزدی و ازدواج

از زمان های قدیم در زمان ازدواج رسم بر این بود که خانواده داماد برای این که از خانواده عروس قول ازدواج بگیرند و یا به قول امروزی عروس خانوم را نشان کنند برای عروس یک حلقه به عنوان هدیه می دادند و بر این باور بودند که نشان دهنده علاقه زیاد داماد به عروس خانوم بوده و امروزه نیز این رسم و سنت همچنان پا برجاست.

انتخاب حلقه ازدواج

تفاوت بین حلقه ازدواج و حلقه نامزدی

در میان حلقه های ازدواج و حلقه ی نامزدی یک تفاوت کلی وجود دارد . حلقه نامزدی در واقع به عنوان یک پیشنهاد به عروس و یا به عنوان نشان کردن عروس به عنوان هدیه داده می شود ولی حلقه ازدواج در طول مراسم عروسی بین عروس و داماد رد و بدل می شود و یا بهتر است بگوییم به عنوان کادو به یکدیگر می دهند و همچنین معمولا حلقه های نامزدی ساده تر از حلقه های عروسی هستند .

مدل جدید پالتو زنانه و دخترانه ی پاییزه و زمستانه 1402

نکات مهم کلی برای انتخاب حلقه ازدواج

قبل از اینکه حلقه ازدواج خود را انتخاب کنید. باید ایده کلی آن را در ذهن خود شکل دهید. باید بدانید که مدل و مناسب با سلیقه و سبک زندگی شما کدام است و بودجه خود را نیز در نظر بگیرید. سپس زمان کافی برای انتخاب حلقه  خود اختصاص دهید، زیرا ممکن است که ایده ذهنی شما در طلافروشی‌ها موجود نباشد. در چنین مواردی می‌توانید سفارش ساخت آن را بدهید. در ادامه این مقاله فاکتورهایی که ایده ذهنی شما را شکل می‌دهد بررسی می‌کنیم تا شما راحت‌تر بتوانید حلقه ازدواج خود را انتخاب کنید.

سایز حلقه ازدواج

در زمان انتخاب حلقه از انتخاب حلقه‌های خیلی تنگ یا خیلی گشاد بپرهیزید. زیرا به مرور زمان تاثیر بدی بر فرم انگشتان شما می‌گذارد. اما احتمال دارد که سایز انگشتان شما در طول زمان تغییر کند. بنابراین بهتر است که حلقه ازدواجتان را کمی بزرگتر از سایز انگشتان انتخاب کنید.

در ادامه نحوه تعیین سایز حلقه را برای شما به طور خلاصه به نگارش درآورده‌ایم.

با استفاده از وسیله اندازه کننده سایز انگشتر، انگشتر مناسب خود را انتخاب کنید. وسیله اندازه کننده سایز انگشتر وسیله‌ای پلاستیکی است که اندازه‌های مختلف سایز انگشتر در آن نشانه‌گذاری شده است، که با تنظیم آن به دور انگشت مورد نظر خود می‌توانید سایز انگشتر خود را محاسبه کنید. برای خرید انگشتر جواهر این وسیله را می‌توانید از جواهرفروشی‌ها تهیه کنید. در هنگام تعیین سایز انگشتر دقت کنید که سایز شما نه آنقدر بزرگ باشد که انگشتر در انگشت شما بچرخد و نه آنقدر تنگ باشد که از بند انگشتتان عبور نکند.وسیله اندازه کننده سایز انگشت

انتخاب حلقه ازدواج

توجه داشته باشید که با استفاده از سانتی‌متر و یا یک نوار کاغذی و یا پارچه‌ای نیز می‌توانید سایز انگشتر خود را محاسبه نمایید.اندازه گیری سایز انگشت با نوار کاغذی

تعیین سایز را در چند مرحله و در ساعات مختلفی از شبانه‌روز انجام دهید. زیرا سایز انگشت شما با توجه به گرمی و سردی هوا و در ساعات مختلف شبانه‌روز با هم متفاوت است. مثلا سایز انگشت شما به هنگام صبح به علت سرد بودن هوا کوچکتر است.

با توجه به اندازه‌های زیر می‌توانید سایز انگشتر خود را محاسبه کنید. لازم به ذکر است اگر در تعیین سایز انگشتر خود به اعداد مابین رسیدید حتما سایز بزرگتر را انتخاب کنید.

زمان مناسب برای انتخاب حلقه ازدواج

بهترین زمان برای انتخاب حلقه ازدواج زمانی است که دست‌ها گرم هستند. زیرا زمانی که دست‌ها سرد است سایز انگشتان کوچکتر است. پس بعد از ظهر زمان مناسبی برای انتخاب آن است. برای انتخاب سایز مناسب حلقه خود ۲ یا ۳ بار سایز انگشتان خود را محاسبه کنید. اگر سایزهای میانی را بدست آوردید، سایز بزرگتر را سفارش دهید.

تاثیر رنگ پوست و اندازه انگشت بر انتخاب حلقه ازدواج

اگر رنگ پوست شما سفید روشن یا به اصطلاح سفید یخی است، بهتر است از طلای سفید استفاده کنید. اما حلقه ازدواج زرد روی پوست‌های تیره، جلوه بیشتری دارد. افرادی که انگشتان باریک و کشیده‌ دارند، بهتر است از مدل‌های پرنگین و درشت استفاده نکنند. زیرا این مدل از حلقه‌ها جلوه خوبی بر انگشتان این افراد ندارد.

انتخاب حلقه ازدواج

رکاب حلقه ازدواج

رکاب حلقه همان بخش گرد حلقه است که ممکن است نگینی روی آن سوار شود. علاوه بر سایز کلی حلقه ازدواج، طول بند انگشتان شما نیز موضوع مهمی در انتخاب اندازه رکاب آن می‌باشد. شما باید این نکته را مدنظر قرار دهید که حلقه ازدواجتان نباید تمام بند انگشت شما را بپوشاند. شما باید حلقه‌ای را انتخاب کنید، که مفصل انگشت در آن آزاد باشد و به راحتی بتواند حرکت کند.

تاثیر سبک زندگی بر حلقه ازدواج

سبک زندگی شما یکی از نکات مهم در انتخاب حلقه ازدواجتان به شمار می‌‌آید. زیرا حلقه شما بصورت روزانه و مستمر استفاده می‌شود. به عنوان مثال اگه شما فردی فعال هستید، که اکثر وقت خود را در خارج از منزل می‌گذرانید، یا شغلی دارید که در معرض مواد شیمایی قرار دارید، باید در انتخاب نوع فلز حلقه‌تان، اندازه و طرح آن، دقت بیشتری داشته باشید.

نگین مناسب برای حلقه ازدواج

بهتر است هر نگین در یک قاب از جنس طلا محکم شده باشد، چون در غیر این صورت احتمال افتادن نگین بسیار زیاد است. باید دقت داشته باشید که نگین‌هایی که با چسب تعبیه شده باشند، با ضربه از حلقه جدا می‌شوند.

انتخاب حلقه ازدواج

جنس انواع حلقه ازدواج

معمولا ۳ جنس حلقه در بازار رایج است که باتوجه به سه فاکتور سلیقه، بودجه و سبکی که می‌پسندید باید جنس حلقه خود را انتخاب کنید.

حلقه ازدواج از جنس طلای زرد

این مدل از طلا از ترکیب طلای خالص با زینک و مس به دست می‌آید. طلای ۱۴ و ۱۸ عیار به نسبت طلای ۲۲ عیار از ترکیب با فلزهای مقاوم‌تری ساخته شده‌اند. به دلیل استفاد روزانه و مستمر از حلقه ازدواج طلای ۱۸ عیار (به دلیل مقاوم بودن فلزهای آن) پیشنهاد مناسبی برای حلقه ازدواج آن دسته از زوجینی است که طلای زرد را برای حلقه ازدواج خود انتخاب کرده‌اند. این جنس از حلقه معمولا برای زوج‌های سنتی پیشنهاد می‌شود.

حلقه ازدواج از جنس طلای سفید

این مدل طلا در اواخر دهه ۲۰ میلادی وارد بازار شد. طلای سفید آلیاژی از طلا است که معمولا با یک فلز سفید رنگ ترکیب شده است. آلیاژهای مانند مس، پالادیوم، نیکل، منگنز، نقره و روی در ساخت طلای سفید استفاده می‌شوند. در نهایت این حلقه‌ها با یک لایه فلز رودیم پوشانده می‌شوند، تا درخشندگی و جلای خود را در طول زمان از دست ندهند.

انتخاب حلقه ازدواج

انتخاب زوجین ساده‌پسند و شیک معمولا خرید انگشتر طلا از جنس طلای سفید است. این جنس از طلا مقاومت بالایی دارد. از دیگر مزیت‌های طلای سفید این است که اگر خط یا خشی روی آن بیفتید قابل تعمیر است.

حلقه ازدواج از جنس پلاتین یا پلاتینیوم

این جنس از حلقه نوعی فلز سفید رنگ است که به نسبت طلای زرد و سفید مقاومت بالاتری دارد و ماندگارتر است. اما در عین حال کمیاب‌تر و گران‌تر نیز می‌باشد. در بخش داخلی حلقه پلاتین، کد طلا درج شده است. هنگام خرید حلقه طلا از جنس پلاتین حتما کد حلقه مورد نظر خود را چک کنید. به عنوان مثال اگر عدد ۹۵ را می‌بینید یعنی حلقه شما ۹۵ درصد پلاتین در خود دارد که از ارزش بالایی برخوردار است.

شیک ترین استایل دخترانه با پافر بلند و کوتاه | پافر رو با این لباس ها بپوش همه عاشقت میشن

همچنین در قسمت کد درج شده حتما باید کلمه plat نیز درج شده باشد. این امر نشان می‌دهد که حلقه شما از جنس پلاتین است. باید دقت داشته باشید که هر چقدر میزان پلاتین کار شده کمتر باشد، به همان میزان کیفیت و ارزش حلقه شما نیز کمتر می‌شود.

انواع حلقه ازدواج

ست‌های کانالی یا Channel set

این مدل حلقه، یک ردیف الماس کار شده روی یک رینگ ساده می‌باشد. این ردیف می‌تواند به صورت کامل و یا نصف بر روی رینگ حلقه قرار بگیرد.

انتخاب حلقه ازدواج

حلقه ازدواج راحت و کلاسیک یا رینگ عروسی(حلقه ست)

این حلقه‌های ازدواج بسیار ساده هستند. مانند نوارهایی که روی قسمت داخلی گرد شده‌اند. این مدل از حلقه برای کسانی که انگشتان باریکی دارند بسیار مناسب است. سادگی و ظرافت این مدل حلقه زیبایی آن را دو چندان می‌کند.با وجود اینکه جنس حلقه‌های ازدواج معمولا از طلا است ولی خرید انگشتر نقره به عنوان حلقه ازدواج نیز کمک شایانی برای زوجینی است که بودجه کمتری برای فراهم آوردن مقدمات عروسی خود دارند.نمونه‌هایی زیبایی از حلقه‌های نقره در حلقه‌های ست دیده می‌شود.(

حلقه ازدواج سنگفرشی

این مدل از حلقه از پرطرفدارترین مدل‌های حلقه محسوب می‌شود. این حلقه با قطعات زیادی از الماس پوشیده و یا به اصطلاح سنگفرش می‌شود. الماس‌های کار شده بر روی حلقه باریک و ریز هستند، ولی بسیار درخشان به نظر می‌آیند. در واقع ظاهر حلقه به نسبت قیمت آن بسیار باارزش‌تر به نظر می‌آید.

انتخاب حلقه ازدواج

حلقه ازدواج چنگک دار یا Prong Set Band

چنگک‌هایی که یک سری الماس در آن‌ها تعیبه شده است، ظاهر این حلقه راشکل می‌دهد. سنگ و جواهر در این حلقه اهمیت بیشتری به نسبت فلز کار شده در این حلقه را دارد.

حلقه ازدواج ایرانی

اگر میخواهید حلقه‌ای منحصر به فرد داشته باشید. می‌توانید با توجه به نمادهای ایرانی سفارش ساخت حلقه‌ای بی‌نظیر را بدهید. مثلا ترکیب خشت گونه و پله‌ای المان‌های حلقه تداعی کننده نیایشگاه‌های باستانی است که آتشدان را احاطه کرده است.

انتخاب حلقه ازدواج

حلقه ازدواج مدل پهن یا Wide Wedding Bands

عرض این حلقه ۷ میلی‌متر وبه نسبت مدل‌های دیگر خیلی بیشتر است. این تفاوت در این مدل حلقه آن را کاملا از سبک‌های سنتی متمایز می‌کند. اگر دنبال این مدل از حلقه هستید. حتما با همسر خود مشورت کنید. چون این مدل از حلقه بسیار خاص است است.

روش درست دست کردن حلقه ازدواج

هنگام در دست کردن این حلقه در زمان جشن، دست چپ همسرتان را به آرامی بر روی دست چپ خود قرار دهید. سپس با دو انگشت شست و سبابه دست راستتان حلقه را به آرامی در انگشت او بیندازید.

نگهداری از حلقه

از تماس مواد شوینده با حلقه خود خودداری کنید، زیرا حلقه شما جلا و درخشندگی خود را از دست داده و به مرور زمان کدر می‌شود. و ممکن است نگین‌های حلقه شما بیفتد یا آسیب ببیند.

انتخاب حلقه ازدواج

برای شستشوی حلقه خود از صابون استفاده نکنید، زیرا بعد از شستشوی حلقه با صابون، شفافیت خود را از دست داده و باعث جرم گرفتگی حلقه ازدواج می‌شود. در صورت استفاده مستمر از حلقه، بهتر است سالی یک بار برای آبکاری آن را به فروشگاهی ببرید که حلقه را از آن خریده‌اید.

از کرم‌های مختلف دست زمانی که حلقه دارید استفاده نکنید.

زمانی که به استخر می‌روید حلقه ازدواج خود را از دستتان خارج کنید. زیرا کلر باعث تغییر رنگ و شل شدن نگین‌های حلقه شما می‌شود.

حلقه ازدواجتان را در برابر ضربه، نور، گرما و مواد شیمیایی محافظت کنید

نکات مهمی که برای انتخابو خرید حلقه باید در نظر داته باشید

۱. به‌موقع تحقیقات‌تان را شروع و برای خرید اقدام کنید

برای انتخاب حلقه ازدواج زمان کافی در نظر بگیرید. معمولا حدود ۳ تا ۴ هفته برای خرید کافی است. اما اگر قرار است حلقه‌ها را سفارش بدهید یا می‌خواهید اسم و تاریخ ازدواجتان را در آن حک کنند، از ۳ تا ۶ هفته وقت لازم است. مخصوصا در روزهای خاص، فصل تابستان یا ایام عید که بازار عروسی‌ها داغ است، جواهرسازی‌ها هم سرشان شلوغ می‌شود و ممکن است وقت نداشته باشند سفارش قبول کنند. بنابراین به‌موقع تحقیقات را انجام دهید و سرِ فرصت برای خرید یا سفارش اقدام کنید.

۲. بودجه‌تان را تعیین کنید

اگر از ابتدا بودجه‌تان را مشخص کنید بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید. معمولا بهتر است از کل بودجه‌ای که به ازدواج و عروسی اختصاص داده‌اید، حدود ۳ تا ۵ درصد را برای انتخاب حلقه ازدواج کنار بگذارید.

انتخاب حلقه ازدواج

می‌توانید گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری را انتخاب کنید. تصور نکنید حلقه هرچه گران‌تر باشد بهتر است. حلقه‌های گران‌قیمت برای استفاده روزانه مناسب نیست. بعدا مجبورید در خانه آن را بایگانی کنید و هر وقت قصد مهمانی‌رفتن دارید از آن استفاده کنید. از سوی دیگر ممکن است برای امنیت خودتان هم که شده تمایلی نداشته باشید آن را همراه داشته باشید. حلقه ازدواج نماد تعهد شماست و بهتر است در همه حال با شما باشد. بنابراین گزینه مقرون‌به‌صرفه‌تر و مقاوم‌تری انتخاب کنید تا نگران ارزش بالای آن نباشید.

به‌عنوان نمونه، پلاتین از طلای سفید گران‌تر است، اما هر دو شبیه هم هستند. بنابراین طلای سفید بخرید که مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد.

سمت چپ حلقه‌ای است که نیمی از آن از نگین پوشیده شده است، اما سمت راست حلقه‌ای است که دورتادور آن نگین کار شده است. هر دو از طلای سفید ۱۴ عیار ساخته شده‌اند. سمت چپی ۰٫۳۰ قیراط الماس دارد و سمت راستی ۰٫۷۵ قیراط. البته تفاوت‌هایی از نظر شفافیت و رنگ در آنها دیده می‌شود که بسیار ناچیز است. از نظر کیفیت و زیبایی بسیار شبیه به هم هستند. تفاوت قیمت؟ تقریباً دو برابر!

از سوی دیگر، نام برندهای بزرگ مشهور و طراحان جهانی جواهر هم باعث بالارفتن قیمت کلی انگشتر می‌شوند. به یاد داشته باشید حلقه ازدواج چیزی است که باید هر روز آن را استفاده کنید و بنابراین فرقی نمی‌کند که از یک فروشگاه بزرگ آن را بخرید یا از یک جواهرفروشی کوچک. شاید تفاوت چندانی در ظاهر نداشته باشند، اما قیمت‌شان قطعا با هم تفاوت زیادی دارد.

300 ایده ی جذاب خرید کادوی ولنتاین برای دختر و پسر

۳. سبک زندگی‌تان را در نظر بگیرید

بسیاری از افراد فراموش می‌کنند که در هنگام خرید حلقه ازدواج باید توجه کنند که سبک زندگی‌شان چطور است. با توجه به اینکه قرار است مدت‌های طولانی (و شاید تمام عمر) هر روز از حلقه ازدواجتان استفاده کنید، بسیار مهم است که دوام آن را متناسب با سبک زندگی‌تان انتخاب کنید.

انتخاب حلقه ازدواج

حلقه ازدواج باید شیک و درعین‌حال کاربردی باشد. مثلا اگر فردی هستید که با مواد شیمیایی چه در خانه چه در بیرون از منزل کار می‌کنید یا شغلتان طوری است که باید با دستگاه‌های سنگین و خشن کار کنید، حلقه ازدواجتان باید بادوام‌تر و محکم‌تر باشد. مورد بعدی که درباره انتخاب نوع فلز است، موضوع را بهتر توضیح می‌دهد.

۴. فلز موردعلاقه‌تان را انتخاب کنید

متداول‌ترین فلزی که از دیرباز در ساخت حلقه ازدواج کاربرد داشته است طلا است. امروز ده‌ها فلز هستند که از آنها حلقه ازدواج می‌سازند. معمولا عروس‌ودامادها ترجیح می‌دهند جنس حلقه‌هایشان یکی باشد اما برخی ترجیح می‌دهند حلقه‌هایشان را از جنس‌های مختلف اما در سبک مشابه با هم انتخاب کنند.

انتخاب حلقه ازدواج

برای مثال رزگلد رنگ مایل به صورتی دارد و برای عروس‌خانم‌ها مناسب‌تر است، درحالی‌که داماد ممکن است چیزی محکم‌تر و مردانه‌تر بخواهد. برای مثال ممکن است پلاتین یا طلای سفید را ترجیح دهد.

اگر عروس هستید و می‌خواهید حلقه ازدواج را با انگشتر نامزدی‌تان ترکیب کنید هر دو را از یک فلز انتخاب کنی

5. سبک حلقه را انتخاب کنید

حلقه‌های ازدواج در سبک‌های متنوعی ساخته می‌شوند، اما به‌طور کلی می‌توان آنها را در دو دسته بزرگ جای داد: سنتی و مدرن.

6. پهنای حلقه ازدواج باید مناسب باشد

معمولا حلقه‌های پهن مدرن هستند و بیشتر برای ساخت حلقه‌های فشن و مدروز کاربرد دارند. حداقل پهنای این حلقه‌ها ۷ میلی‌متر است. خانم‌هایی که می‌خواهند حلقه ازدواج پهن را با انگشتر نامزدی ترکیب کنند، باید حتما آنها را با هم امتحان کنند. حلقه پهن ممکن است با انگشتر نامزدی ترکیب جالبی ایجاد نکند.

انتخاب حلقه ازدواج

همچنین، حلقه پهن برای هر انگشتی مناسب نیست. اگر انگشت‌های ظریف و لاغری دارید ممکن است حلقه پهن نمای زیبایی به دستتان ندهد. معمولا پهنای حلقه باید نیم سایز بزرگ‌تر از اندازه انگشتر عادی شما باشد نه بیشتر. حلقه نباید آن‌قدر پهن باشد که با اندکی حرکت روی بند انگشت را بپوشاند.

معمولا آقایان به‌دلیل داشتن انگشت‌های زمخت‌تر، می‌توانند به‌راحتی از حلقه‌های پهن کنند.

۷. درباره ست بودن یا نبودن حلقه‌ها تصمیم بگیرید

معمولا ست حلقه ازدواج طرفداران زیادی دارد. بااین‌حال اگر ست دوست ندارید یا سلیقه شما و همسرتان یکی نیست، می‌توانید به‌جای خریدن ست، دو حلقه ازدواج مجزا اما متناسب با هم (یا از نظر سبک یا از نظر جنس) انتخاب کنید.

برخی عروس‌خانم‌ها دوست دارند از ترکیب حلقه ازدواج با انگشتر نامزدی در انگشت حلقه استفاده کنند. اگر دوست دارید حلقه داماد هم ترکیبی باشد، می‌توانید ست‌های سه‌تایی که انگشتر داماد هم دارند انتخاب کنید. این ست‌ها شامل دو حلقه و یک انگشتر مردانه برای آقا داماد هستند. کل ست را باید با انگشتر نامزدی عروس‌خانم جور کنید.

۸. اندازه حلقه‌ها را دقیق حساب کنید

حلقه باید درست اندازه دستتان باشد. حلقه گشاد ممکن است بیفتد و حلقه تنگ دستتان را اذیت خواهد کرد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند ازآنجاکه فلز پس از مدتی روی دست جا باز می‌کند و به‌اصطلاح دست را می‌خورد، می‌توانند حلقه را کمی تنگ‌تر انتخاب کنند. این نادرست است و ممکن است مدام با آن احساس ناراحتی داشته باشید.

درصورتی‌که می‌خواهید آنلاین خرید کنید، برای اندازه‌گیری حلقه می‌توانید از انگشترهایی که در حال حاضر دارید و مناسب است استفاده کنید. راه دوم این است که انگشت‌تان را با متر اندازه بگیرید. متر نباید زیاد شل یا زیاد کیپ باشد.

بااین‌حال بهترین راه این است که حضوری بروید و حلقه‌ها را امتحان کنید. معمولا در پایان روز اندازه انگشت در بهترین حالت اندازه‌گیری قرار دارد. همچنین حواستان باشد دست‌تان سرد یا گرم نباشد.

حلقه را باید به‌راحتی بپوشید و به‌راحتی دربیاورید. اگر بند وسطی انگشت‌تان خیلی بزرگ‌تر از بند آخر است که حلقه در آن قرار می‌گیرد باید اندازه‌ای را انتخاب کنید که با کمی فشار از روی بند وسط رد شود.

انتخاب حلقه ازدواج

چرا حلقه ازدواج را در انگشت چهارم دست چپ می اندازند؟

وجود رگ عشق

یونانیان قدیم حلقه ازدواج را در انگشت چهارم دست چپ می انداختند زیرا عقیده داشتند از این انگشت رگ مخصوصی می گذرد و مستقیما به قلب وارد می شود. آن ها این رگ را رگ عشق نامگذاری کردند.

استفاده کمتر از دست چپ

برخی افراد معتقدند انداختن حلقه در انگشت چهارم دست چپ به این دلیل است که این انگشت را کمتر از سایر انگشتان دست خود مورد استفاده قرار می دهیم. حلقه برای این انگشت مناسب تر از سایر انگشتان دست است.

عقیده چینی ها در به دست کردن حلقه به انگشت دست چپ

چینی ها دیدگاه دیگری در این باره دارند. آنها می گویند کف دست ها را روبروی هم قرار دهید. بند دوم انگشت وسط را به هم بچسبانید و نوک چهار انگشت دیگر را نیز به هم متصل کنید.

انگشت شست نماد والدین بوده و آن را جدا کنید. جدا شدن این انگشت نشانه این است که والدین تا ابد کنارمان نیستند.

بعد از اتصال دوباره انگشت شست، انگشت اشاره را که نمایانگر خواهران و برادران هستند، جدا کنید. جدا این انگشت نشان دهنده این است که خواهران و برادرانمان روزی خانواده تشکیل می دهند و ما را ترک می کنند.

بعد از اتصال دوباره انگشت اشاره، انگشت کوچک را که نشان دهنده فرزندان است جدا کنید. جدا این انگشت نشان دهنده این است که فرزندان روزی مستقل خواهند شد.

انتخاب حلقه ازدواج

بعد از اتصال دوباره انگشت کوچک، انگشت حلقه را جدا کنید، شما نمی توانید این انگشت را جدا کنید زیرا عشق زوجین به یکدیگر سبب می شود آنها تا آخر عمر به هم متصل باشند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

24 آذر 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *