افتتاح حساب ترکیه
براق كردن برگ گیاهان

براق كردن برگ گیاهان آپارتمانی روش های متفاوتی دارد که برای استفاده از هر كدام از روش ها لازم است نوع برگ گیاه و اندازه گیاه و میزان یا ماهیت آلودگی مشخص شود. گروه سبك زندگي شادمگ در اين مطلب روش هاي مختلفي را براي براق كردن گياهان به شما آموزش ميدهد.

تميز و براق كردن برگ گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی اعم از گیاهان آپارتمانی بزرگ و گیاهان آپارتمانی کوچک، به دلایل بسیار زیادی برای دوست داران گل و گیاه محبوب هستند. به عنوان مثال برای یکی از دلایل محبوبیت گیاهان آپارتمانی می توان گفت این گیاهان باعث می شوند تا ما از زیبایی و سرسبزی طبیعت در داخل خانه ی خود بهره مند شویم.

با این حال برای آنکه همیشه ظاهر گیاهان آپارتمانی تمیز و بهترین حالت خود را داشته باشد می بایست هر چند وقت یکبار برگ آنها را تمیز کنیم که البته این امر جدا از نظافت برگها، تا حد بسیار زیادی برای سلامتی و رشد بهتر گیاه نیز مفید خواهد بود.

تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی روش های متفاوتی دارد که برای استفاده از هر یک می بایست نوع برگ گیاه، اندازه ی گیاه و میزان یا ماهیت آلودگی مشخص شود.

براق كردن برگ گیاهان

از بهترین روش ها برای تمیز کردن برگ گیاهان خانگی و انواع گل آپارتمانی می توان به نظافت برگ ها با پارچه ی مرطوب، شسشتوی مستقیم آنها با آب، اسپری کردن محلول آب و صابون روی گیاه و همچنین استفاده ازهوای فشرده اشاره نمود.

تمیز کردن برگ گیاهان کار سختی نیست زیرا روش های اشاره شده نیاز به ابزارآلات بسیار ساده ای داشته که عمدتا تمامی آنها داخل خانه یافت می شود.

نکته ای که در تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما و گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما باید به آن توجه داشته باشیم آن است که نظافت برگها در صورت رعایت اصول هیچگونه آسیبی به گیاه وارد نمی کند بلکه از سویی دیگر، باعث افزایش راندمان فتوسنتز برگ خواهد شد.

چگونه برگ های گیاهان را تمیز کنیم؟

بهتر است که این کار را انجام دهید، چرا که تمیز نکردن گیاه مانع رشد آن خواهد شد. در این بخش از نکات جالب نمناک در مورد مراقبت از گیاهان، به شما درمورد چگونگی تمیز کردن برگ گیاهان خانگی خود و برای داشتن یک باغچه زیبا و رنگ هایی که شما همیشه می خواستید، آموزش خواهیم داد.

آیا براق كردن برگ گياهان خانگی مهم است؟

بله. تمیز نگه داشتن برگ ها به آنها کمک می کند تا بتوانند نفس بکشند. گرد و غبار یا آلاینده های موجود در هوا روی برگ ها انباشته می شوند و میزان نوری که گیاه دریافت می کند را تا حد چشمگیری کاهش می دهد. همانطور که می‌دانید، نور کمتر به معنی کلروفیل کمتر است که به نوبه خود موجب بیماری گیاه می شود؛ بنابراین تمیز کردن گیاهان خانگی که به اندازه کافی آب باران را دریافت نمی کنند؛ به شدت حائز اهمیت است.

تکنیک های آسان برای صاف کردن لباس بدون اتو | خداحافظی با لباس چروکی

براق كردن برگ گیاهان

مزایای تمیز و براق كردن برگ گياهان

 • شفافیت و پاک شدن سطح برگ
 • افزایش سلامت گیاهان و شادابی آنها
 • افزایش اکسیژن رسانی
 • از بین رفتن حشرات و آفاتی که در زیر و روی برگها هستند
 • بهبود عمل فتوسنتز در گیاهان
 • جذب بیشتر نور و بهبود تنفس گیاه

روش های تمیز کردن برگ های گیاهان

1. آب به عنوان مواد اولیه

البته، دانستن این موضوع که آب منبع مناسبی برای پاک کردن گیاهان است، نیاز به تخصص ندارد و همه می‌دانیم. می توانید گیاه را زیر آب بگذارید و به آرامی و با آب ملایم آن را شستشو دهید.

براق كردن برگ گیاهان

با انجام این کار، گیاه می تواند به جای جریان شدید آب، قطره های ملایم که به برگ ها آسیب نمی رساند را دریافت کند. همچنین می توانید با استفاده از یک شلنگ یا اسپری نیز این کار را انجام دهید. اگر گیاه بسیار کثیف است، می توانید کمی ژل دوش را در یک لیتر آب مخلوط کرده و به کمک آن برگ ها را پاک کنید.

2. براق کننده طبیعی

استفاده از یک براق کننده طبیعی مؤثر است. به جز گیاهانی که برگ و موهای کوچک دارند. از استفاده برای این گیاهان خودداری شود. از یک اسفنج و آب و صابون نیز می توانید استفاده کنید و آن را به آرامی روی برگ ها بکشید و نیز می توانید از روغن زیتون نیز برای براق کردن گیاهان استفاده کنید.

3. گیاهان را با مسواک تمیز کنید

برای براق كردن برگ گياهان مخملی با موهای ریز می توانید از مسواک کمک بگیرید. کار سختی نیست؛ یک مسواک قدیمی برداشته و سپس برگ ها را در دستانتان بگیرید و به آرامی تمیز کنید. از پایین شروع کنید و به آرامی تا نوک برگ بکشید. به یاد داشته باشید مسواک را هر بار پس از استفاده بشویید و تا قبل از استفاده بعدی، آن را خشک کرده باشید. وسیله دیگری که می توان از آن جهت تمیز کردن گیاهان استفاده کرد، برس های نرم هستند. همچنین می توانید از برگ های خود گیاه برای تمیز کردن برگ های دیگر کمک گرفت.

براق كردن برگ گیاهان

4. پوست موز برای تمیز کردن برگ گیاهان

برگ های گیاهان زینتی در منزل با پوست موز بسیار تمیز خواهند شد، درست مثل شیر، شاهد تغییرات شگفت انگیز در ظاهر گیاه و درخشندگی و رشد گیاه خواهید بود.

چرا و چگونه از شیر برای براق كردن برگ گياهان استفاده می کنیم؟

یکی از راهکار های قدیمی علم باغبانی برای براق کردن برگ ها، استفاده از شیر است؛ اما چرا از شیر برای تمیز کردن و کمک به رشد گیاه استفاده می کنند:

 • خواص ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد.
 •  شپشک آرد آلود و آفات گیاهان آپارتمانی را درمان می کند.
 •  به خوبی می تواند در برابر بیماری های قارچی مثل:کپک، گندیدگی و سفیدک پودری مبارزه کند.
 •  از انتقال ویروس های گیاهی جلوگیری می کند.
 •  سبب افزایش جذب سطحی حشره کش ها به وسیله شاخ و برگ گیاهان می شود و از شسته شدن آنها با باران یا باد بردگی جلوگیری می کند.
 • هنگامی که با شیر برگ ها را تمیز می کنیم، پروتئین موجود در شیر روی برگ باقی مانده و موجب روشن و درخشان شدن برگ گیاهان آپارتمانی می شود.
 • اسپری کردن شیر، روی برگ گیاهان از حمله شته به آنها جلوگیری می کند.
 • کلسیم موجود در شیر نیز از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان است.
 • همچنین افزودن شیر خالص (نپخته و کم چرب) به خاک و کمپوست گیاهان، باعث بهبود خاک و در نهایت سود رساندن به گیاهان می شوند.
 • نکته مهم : استفاده از شیر برای برخی از گیاهان آپارتمانی مفید نیست و باعث خراب شدن گیاهان می شود، پس حتما پیش از استفاده گیاه خود را بشناسید، تا نتیجه عکس نداشته باشد.
چگونه شلختگی را کنار بگذاریم ؟ 10 ترفند برای درمان شلختگی

براق كردن برگ گیاهان

از کدام نوع شیر براي براق كردن برگ گياهان استفاده کنیم؟

شما باید از شیر لبنی ساده و کم چرب استفاده کنید تا از خاصیت درخشان کنندگی آن بهره ببرید. شیر کم چرب، چربی کمتری داشته و بهتر با آب مخلوط می شود و برای انجام این کار مناسب تر است.

چگونه با استفاده از شیر برگ گیاه را تمیز کنیم؟

شیر به دلیل داشتن ماده لاکتوفرین، که باکتری کش و قارچ کشی قوی است، خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. برای بهره بردن از خواص شیر برای گیاه و تمیز کردن برگ ها، یک قسمت شیر را با دو قسمت آب مخلوط کنید و هر هفته یک بار روی برگ ها یا قسمت های بیمار گیاه اسپری کنید و این کار را تا از بین رفتن کامل لکه ها ادامه دهید. آب، برگ ها را تمیز می کند اما آلودگی های روی برگ ها را پاک نمی کند و موجب درخشندگی برگ هم نمی شود.

آیا استفاده از شیر موجب بو گرفتن برگ می شود؟

اگر شیر را با آب مخلوط کنید، بوی شیر از بین می رود و بوی بد و گندیدگی به مرور زمان ایجاد نمی شود.

استفاده از شیر موجب جذب حشرات می شود؟

اگر مخلوط آب و شیر را اسپری کنید و سپس با یک دستمال برگ ها را پاک کنید، حشرات جذب گیاه نمی شوند.

براق كردن برگ گیاهان

7 راه حل براق كردن برگ گياهان

 1. تمیز کردن برگ گیاهان با پارچه
 2. شستشوی گیاهان آپارتمانی
 3. براق کردن برگ گیاهان با شیر
 4. برق انداختن برگ گیاهان با پوست موز
 5. تمیز کردن گیاهان پرزدار و کرکی
 6. تمیز کردن گیاهان با مایع ظرف شویی
 7. حذف برگ‌های خشک شده

جدیدترین و بهترین روش تمیز و براق كردن برگ گياهان

1. تمیز کردن برگ گیاهان با پارچه

برای برق انداختن برگ گیاه با استفاده ازیک پارچه تنظیف یا دستمال نازک، توری مرطوب گرد و غبار موجود روی برگ گیاه را تمیز کنید و دقت کنید برای اینکه برگ گیاهان در هنگام تمیز کردن با پارچه دچار شکستگی نشود یک دست را زیر برگ قرار داده و به عنوان تکیه گاهی محکم برای آن استفاده نمایید.

براق كردن برگ گیاهان

2. شستشوی گیاهان آپارتمانی

ساده ترین و بهترین روش تمیز کردن برگ گیاهان شستشوی آن با آب ولرم است. برای اینکار گیاهان خود را به حمام ببرید و آن‌ها را زیر دوش حمام بگیرید با اینکار حتی حشرات موجود در گیاه نیز از بین می‌رود و همچنین رطوبت گیاه نیز تامین می‌شود. بگذارید گیاه به طور کامل خشک گردد بعد آن را وارد خانه کنید.

نکته: مراقب باشید روی برگ گیاهان کرک دار مدت زمان زیادی آب نماند چون منجر به زردی گیاه می‌شود.

3. براق کردن برگ گیاهان با شیر

برای براق کردن برگ گیاهان با استفاده از شیر ابتدا گرد و غبار موجود روی آن را توسط پارچه‌ای نمناک پاک کنید و سپس محلولی از یک چهارم پیمانه آب ولرم را با کمی شیر بدون چربی درون آب پاش بریزید و با یک اسفنج بر روی برگ‌های گیاه بکشید. در نتیجه به جای استفاده از اسپری‌ و تمیز کننده‌های گیاهی تجاری و پر هزینه به راحتی با استفاده از شیر برگ گیاهان را براق کردیم. به جای شیر می‌توانید از گلیسیرین نیز استفاده کنید.

تمیز کردن توری پنجره با تکنیک های ساده و بی دردسر

براق كردن برگ گیاهان

4. برق انداختن گیاهان با پوست موز

یکی دیگر از راه‌های تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی با استفاده از پوست موز می‌باشد. پس از اینکار شگفتی درخشندگی را در گیاه خود احساس می‌کنید. همچنین پوست موز سرشار از فسفر و پتاسیم است پس علاوه بر برق انداختن برگ گیاهان می‌توان به عنوان کود هم از آن استفاده کرد.

5. براق كردن برگ گياهان پرزدار و کرکی

برای تمیز کردن گیاهان آپارتمانی که دارای برگ‌های کرکی هستند (مانند: بنفشه آفریقایی) بهتر است از یک مسواک یا یک قلم موی نقاشی استفاده کرد بدین گونه که مسواک را به آرامی از ته برگ تا نوک آن روی برگ بکشید.

براق كردن برگ گیاهان

6. براق كردن برگ گياهان با مایع ظرف شویی

روش دیگر براق ساختن برگ گیاهان استفاده از یک محلول رقیق آب و مایع ظرف شویی است که می‌توانید آن را درون آب پاشی ریخته و بر روی برگ گیاه خود بپاشید وبا استفاده از یک پارچه تنظیف آن را تمیز کنید.

براق كردن برگ گیاهان

7. حذف برگ‌های خشک شده

نکته بسیار مهم بعد از تمیز کردن برگ گیاهان توجه به ساقه و خاک گیاه می‌باشد. پس از اتمام کار برگ‌های خشک شده را از سطح خاک جمع آوری کنید که خود محیطی مناسب برای رشد بیماری و آفت‌ها ایجاد می‌کند. همچنین برگ‌های زرد شده را از ساقه گیاهان جدا کنید.

پیشنهادهای دیگر برای براق کردن برگ گیاهان

 • برای تمیز نگه داشتن برگ های گیاهان باید به روش های دیگر نیز از آنها مراقبت کرد، به عنوان مثال و نمونه ای که شاید بسیار حائز اهمیت است؛ از بین بردن قسمت های خراب شده گیاه است.
 • اگر گیاه دارای برگ های خشک شده، زرد یا ضعیف است، باید آنها را حذف کنید. از بین بردن آنها، گیاه را قادر می سازد تمام منابع خود را به حفظ و رشد بخش های سالم تر اختصاص دهد.
 • از ویژگی های گیاه آگاه باشید تا قادر به مراقبت از آن باشید. به عنوان مثال، نباید برگ های برخی گیاهان را مرطوب کرد. مثل گیاه کاکوتی و ساکولنت این گیاهان را باید بدون آب تمیز کرد.
 • تمیز کردن برگ ها تنها چند دقیقه زمان لازم است، اما اثرات فوق‌العاده ای برای سلامتی گیاه خواهد داشت. اگر از گیاهان برای دکوراسیون منزل استفاده می کنید، گیاهان براق و سالم به طور چشمگیری فضا را تغییر خواهند داد.
 • از مواد شوینده قوی استفاده نکنید.
 • براق كردن برگ گیاهان
 • هر از گاهی گیاهان خود را سمپاشی کنید.
 • به خاک گلدان‌های خود کودهای گیاهی اضافه کنید.
 • درهنگام تمیز کردن گیاهان حتما زیر برگ‌ها را تمیز کنید چون مکان خوبی برای رشد حشرات می‌باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

3 تیر 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *