بوتاکس لب

بوتاکس لب هم کاربرد زیبایی دارد هم درمانی، زیرا در بسیاری از موارد افرادی که دچار سانحه می‌شوند و به ناحیه لب آن‌ها آسیب می‌رسد از این روش برای حجم‌دهی به لب‌های خود و طبیعی ساختن آن استفاده می‌کنند. گروه زیبایی شادمگ در این مطلب به عوارض و مزایای بوتاکس لب پرداخته است.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک ماده تزریقی حاوی سم بوتولینوم است که در بسیاری از درمان های زیبایی استفاده می شود. هنگامی که بوتاکس در مقادیر کم تزریق می شود، می تواند ماهیچه های اطراف دهان و سایر نواحی را برای سه تا شش ماه ضعیف کند. در این مدت ماهیچه ها شل می شوند و باعث می شوند چین و چروک و خطوط تا زمانی که سم تمام شود کاهش یابد. با هر تزریق، چین و چروک ها و خطوط همچنان کاهش می یابد؛ اگرچه توصیه می شود که برای گرفتن بهترین نتیجه درمان ها باید به طور منظم انجام شوند.

بوتاکس لب

تزریق بوتاکس زمانی ایمن است که توسط یک متخصص مجاز انجام شود. این موضوع به این دلیل است که همه متخصصان دارای مجوز ملزم به پیروی از دستورالعمل های ایمنی تعیین شده توسط FDA هستند. بوتاکس لب یا بوتاکس دور لب از جمله درمان های زیبایی رایجی است که متخصصان این حوزه آن را انجام می دهند. از این رو حتما قبل از انجام بوتاکس لب از تخصص پزشک مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

آیا تزریق بوتاکس به لب موثر است؟

بوتاکس همانطور که گفتیم شکل تغییر یافته سم بوتولینم است. به طور کلی، کاربردهای بوتاکس به دو دسته درمانی و زیبایی تقسیم می‌شوند؛ به گونه‌ای که از کاربرد زیبایی آن برای رفع چین و چروک، اخم پیشانی، چین و چروک‌های اطراف چشم و اطراف دهان استفاده می‌شود. البته، تزریق بوتاکس به لب هم جزو کاربردهای زیبایی محسوب شده و هم درمانی، چراکه در بسیاری از موارد افرادی که دچار سانحه می‌شوند و به ناحیه لب آن‌ها آسیب می‌رسد از این روش درمانی برای حجم‌دهی به لب‌های خود استفاده می‌کنند.

بسیاری از افراد بر این باورند که عمل بوتاکس برای درمان هر گونه چین و چروک پوستی مفید است؛ اما، این یک تصور کاملا اشتباه بوده و نمی‌توان آن را به همه نواحی صورت تزریق کرد، زیرا موجب حالت غیر طبیعی صورت می‌شود. معمولا، میزان ماندگاری بوتاکس در صورت بین ۶ الی ۱۲ ماه بوده و قابل تجدید می‌باشد. بسیاری از پزشکان همواره روش‌های موقتی را به بیماران توصیه می‌کنند چراکه در صورت پشیمانی یا بروز عوارض به راحتی می‌توانند آثار آن را از بین ببرند. از بین بردن آثار بوتاکس هیچگونه عوارضی نداشته و تنها با تزریق چند آنزیم از بین می‌رود.

تفاوت تزریق بوتاکس به لب با تزریق ژل

بوتاکس و ژل تفاوت‌های زیادی با هم دارند که مهمترین آن موارد اصلاح آن‌هاست. هر کدام از این دو روش یک ناحیه از بدن را اصلاح می‌کنند و پزشک بسته به نوع پوست، عمق چین و چروک یا فرو رفتگی‌های پوستی بیمار یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کنید. برای آگاهی از این موضوع ادامه مطلب را از دست ندهید.

موارد کاربرد بوتاکس

یکی از رایج‌ترین موارد کاربرد آن تزریق بوتاکس به لب برای از بین بردن چروک و فرمی‌دهی به آن است. توجه داشته باشید که بوتاکس قابلیت حجم‌دهی دائمی به لب را نداشته و نباید از آن برای اینکار استفاده کرد. همچنین، بسیاری از چین و چروک‌های پوستی نظیر خطوط بین ابرو، خطوط افقی موجود در پیشانی و چین و چروک‌های اطراف دهان از طریق تزریق بوتاکس به پیشانی یا ناحیه مورد نظر بر طرف می‌شوند. بسیاری از افراد برای اینکه نتیجه بهتری کسب کنند، معتقدند که باید میزان زیادی از محلول بوتاکس را به باف پوست خود وارد کنند. اما، بهتر است بدانید تزریق بیش از حد این ماده سمی هرگز توصیه نشده و ممکن است بافت پوست را بیش از حد فلج کند که این موضوع فرم صورت را غیر طبیعی جلوه می‌دهد.

از بوتاکس نباید در اصلاح خطوط طبیعی صورت نیز استفاده کرد. این خطوط که ناشی از حجم صورت است در بسیاری از نواحی آن نظیر گونه‌ها، گردن و نواحی زیر گونه وجود دارند. توجه داشته باشید که بوتاکس یک درمان موقتی بوده و هرگز آثار دائمی از خود بر جای نمی‌گذارد.

چگونگی داشتن ناخن های زیبا و طبیعی + روشهای خانگی مراقبت از ناخن

بوتاکس لب

نکته بسیار مهم : برخی از آرایشگاه‌ها و کلینیک‌های نامعتبر از بی‌اطلاعی افراد سوءاستفاده کرده و با تزریق بوتاکس‌های غیراستاندارد و تقلبی با ادعای دائمی بودن آثار آن، سلامت بیماران را به خطر می‌اندازند. توصیه می‌شود هرگز گول چنین تبلیغاتی را نخورید و برای درمان به کلینیک‌های معتبر مراجعه کنید.

موارد کاربرد ژل

ژل‌ها یا فیلرهای پوستی برای درمان علائم پیری طراحی شده و بهترین گزینه درمانی برای از بین بردن چین و چروک‌های پوستی بویژه حجم‌دهی به نواحی فرو رفته آن می‌باشد. بر خلاف تزریق بوتاکس به لب که بیشتر برای از بین بردن چروک‌های لب و اصلاح طرح خنده کاربرد دارد، از ژل‌های تزریقی برای حجم‌دهی و فرم‌دهی به لب استفاده می‌شود.

ژل‌های پوستی از ترکیب اسید هیالورونیک و کلسیم هیدروکسیلاپاتیت بوجود می‌آیند. این ژل‌ها نیز مانند بوتاکس آثار موقتی داشته و ماندگاری آن‌ها بین ۶ الی ۲۴ ماه است. اگر برای اولین‌بار است که قصد تزریق ژل را دارید، توصیه می‌شود ابتدا از نمونه‌های کوتاه‌مدت استفاده کنید تا از سازگاری آن با پوست خود مطلع شوید.

برخی از افراد بدون آگاهی از عوارض و آثار فیلرهای پوستی اقدام به تزریق نمونه‌های بلندمدت کرده و پس از کسب نتایج منفی از کرده خود پشیمان می‌شوند. البته، جای نگرانی نیست چراکه فیلرهای پوستی در هر زمان قابل رفع هستند و با تزریق آنزیم، پوست صورت به حالت اولیه بازمی‌گردد. از ژل‌های تزریقی برای حجم‌دهی به لب‌های نازک یا تزریق ژل به لب، کاهش چین و چروک اطراف چشم، از بین بردن زخم‌های ناشی از آکنه و پر کردن نواحی کم‌عمق استفاده می‌شود.

عوامل موثر بر اثر بوتاکس

عوامل زیادی بر ماندگاری اثر تزریق بوتاکس به لب و سایر نواحی صورت موثرند. بوتاکس جزو عمل‌های موقتی بوده و آثار آن پس از مدتی از بین خواهد رفت. به طور کلی ماندگاری بوتاکس بین ۶ الی ۲۴ ماه است که با مراقبت‌های ویژه این زمان قابل افزایش است. یکی از مهمترین عوامل موثر در تعیین ماندگاری عمل بوتاکس سبک زندگی است.

بوتاکس لب

سبک زندگی

معمولا، افرادی که سبک زندگی فعال‌تری دارند، بوتاکس را زودتر از بدن خود خارج می‌کنند. ورزشکاران به دلیل فعالیت‌های شدید بدنی از سرعت متابولیسم بالایی برخوردار بوده و در نتیجه آثار بوتاکس را خیلی زود از بین می‌برند. بنابراین، اگر ورزشکار هستید و یا روزانه فعالیت زیادی انجام می‌دهدید، عمل بوتاکس گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود.

برخی از افراد بدون آگاهی از این موضوع اقدام به فعالیت‌های بدنی شدید کرده و متوجه از بین رفتن آثار بوتاکس می‌شوند. از این رو، برای نتیجه‌گیری بهتر باید بین ورزش و بوتاکس یکی را انتخاب کنید.

جنس پوست و عضلات صورت

یکی دیگر از عوامل موثر در میزان مانداری تزریق بوتاکس به لب و سایر نواحی صورت، جنس پوست و ضخامت عضلات آن است؛ به گونه‌ای که اگر عضلات صورت ضخیم باشند، باید مقدار بیشتری بوتاکس به آن تزریق شود. البته، اگر میزان ضخامت عضلات پوست بیش از حد باشد، ممکن است پزشک سایر روش‌های کلینیکال را برای بهترین روش جوانسازی و رفع چین و چروک‌های پوست انتخاب کند.

بوتاکس لب

از این رو، بهتر است قبل از عمل یک جلسه مشاوره با پزشک خود ترتیب دهید تا از او بتواند از شرایط پوستی شما مطلع شود. ممکن است برای کسب اطلاعات بیشتر آزمایشاتی تجویز کند که انجام آن برای نتیجه‌گیری بهتر توصیه می‌شود.

نواحی مورد تزریق

نواحی مورد تزریق نیز در ماندگاری بوتاکس تاثیرگذارند. به طور مثال، تاثیر بوتاکس در عضلاتی که به طور مکرر از آن‌ها استفاده می‌شود بسیار کمتر است. مثلا، برای رفع خطوط خنده و چین و چروک‌های اطراف دهان نباید انتظار ماندگاری بیش از ۴ ماه را داشته باشید. چراکه عضلات این ناحیه از صورت به طور مداوم در حرکت هستند.

همچنین، اثر بوتاکس در قسمت‌های بزرگ صورت نظیر پیشانی و گونه‌ها نیز ممکن است سریع‌تر از بین برود. توصیه می‌شود عمل بوتاکس را در کلینیک‌های معتبر انجام دهید تا نتایج رضایت‌بخشی کسب کنید.

عمق چین و چروک‌های پوستی

قبل از تزریق بوتاکس به لب و سایر نواحی صورت، ابتدا باید میزان و عمق آن توسط پزشک بررسی شود. در برخی از مواقع اگر عمق چین و چروک‌های زیاد باشند، نمی‌توان از بوتاکس استفاده کرد. البته، این بدان معنا نیست که به طور مطلق نتوان از این روش درمانی بهره برد، بلکه تاثیر و ماندگاری آن ممکن است به طور چشمگیری کاهش یابد. به طور کلی چین و چروک‌های پوستی به دو نوع دینامیک و استاتیک تقسیم می‌شوند.

2

چین و چروک‌های دینامیک هرگز در حالت عادی پدیدار نمی‌شوند و تنها هنگام اخم کردن یا خندیدن نمایان می‌شوند. عمل بوتاکس برای این نوع از چین و چروک‌های بسیار نتیجه‌بخش بوده و از حرکت عضلات در این نواحی جلوگیری می‌کند. البته، میزان ماندگاری بوتاکس به عدم اخم کردن و خنده‌های مکرر نیز بستگی دارد.

آشنایی با رنگ موی سه صفر و کاربرد هایش + نحوه صحیح استفاده از رنگ موی سه صفر در خانه

اما، چین و چروک‌های استاتیک همیشه بر روی پوست وجود دارند و حتی اگر عضلات صورت را حرکت ندهیم نیز نمایان هستند. از این رو، نمی‌توان از بوتاکس در از بین نبردن آن‌ها استفاده کنیم چرا که هیچ تاثیر مثبتی نخواهند داشت. بهترین روش برای از بین بردن چین و چروک‌های استاتیک، تزریق ژل می‌باشد.

بوتاکس لب چگونه انجام می شود؟

بوتاکس لب از طریق تزریق نوعی سم به نام سم بوتولینوم نوع A با استفاده از سوزن بسیار خوب درماهیچه های نواحی لب ها صورت می گیرد. این ماده شیمیایی یا همان بوتاکس لب می تواند ماهیچه های موجود در نواحی تزریق شده را به طور موقت تضعیف یا فلج کند. در این حالت عضله دیگر منقبض نشده وضعیف میشود و باعث صاف شدن جای چین‌وچروک خواهد شد.

یک بار عمل انجام بوتاکس لب می تواند موجب فلج شدن ماهیچه مورد نظر شما در حدود سه الی چهار ماه شود. اما برای رسیدن به نتایج مطلوب معمولا لازم است چندین بار تزریق بوتاکس انجام میشود. اگرچه ممکن است تزریق در لب کمی دردناک باشد اما تزریق بوتاکس بسیار سریع و بدون درد انجام میشود. اغلب بیماران درد تزریق بوتاکس را به درد نیش زنبورعسل تشبیه میکنند. مدت زمان انجام عمل بوتاکس لب درحدود ۵ تا ۳۰ دقیقه می باشد.

بوتاکس لب

چه افرادی می‌توانند تزریق بوتاکس به لب انجام دهند؟

به طور کلی افرادی که از لحاظ ارثی دارای لب‌های کوچکی هستند مستعد تزریق بوتاکس می‌باشند. این افراد باید قبل از عمل به پزشک مورد نظر مراجعه کرده تا از شرایط تزریق مطلع شوند. البته، تنها این افراد مجاز به تزریق بوتاکس نیستند؛ بسیاری از افراد هستند که داوطلبانه اقدام به برجسته کردن لب‌های خود می‌کنند. این افراد با آنکه مشکلی از بابت حجم لب‌های خود ندارند، اما باز هم از چنین رو‌ش هایی استفاده می‌کنند.

همچنین، افرادی که هنگام خنده لثه آن‌ها نمایان می‌شود، می‌توانند با تزریق بوتاکس این مشکل را برطرف کنند. بسیاری از افراد نیز به دلیل افزایش سن دچار افتادگی لب می‌شوند که بوتاکس یکی از بهترین گزینه‌ها برای درمان این عارضه می‌باشد. توجه داشته باشید که نتایج تزریق بوتاکس کاملا موقتی بوده و پس از گذشت ۶ الی ۲۴ ماه کامل از بین می‌روند. از این رو، اگر قصد دارید تا از شر افتادگی لب‌ها و چین و چروک‌های پوست خود خلاص شوید، بهتر است از سایر روش‌های که دائمی هستند بهره ببرید.

چه افرادی نمی‌توانند تزریق بوتاکس به لب انجام دهند؟

تزریق بوتاکس به برخی از افراد توصیه نمی‌شود و حتی در مواقعی ممنوع است. افرادی نظیر بیماران MS که از سیستم عضلانی ضعیفی برخوردارند، هرگز نباید عمل بوتاکس را انجام دهند. زنان باردار و شیرده نیز تا اتمام دوران بارداری و شیردهی نباید اینکار را انجام دهند. این افراد ممکن است با انجام عمل بوتاکس سلامت خود را شدیدا به خطر بیاندازند. همچنین، افرادی که ویروس تبخال در بدن آن‌ها وجود دارد، نباید تزریق بوتاکس را انجام دهند؛ البته، پس از درمان این عارضه و با تشخیص پزشک قادرند اینکار را انجام دهند.

تزریق بوتاکس برای افرادی که دچار بیماری‌های ضعف سیستم ایمنی هستند ممنوع بوده و هرگز نباید اینکار انجام دهند. در غیر این صورت ممکن است دچار مشکلات متعددی شوند. همچنین، تزریق بوتاکس به افرادی که داروهای ضدانعقادی با دوز بالا مصرف می‌کنند هرگز توصیه نمی‌شود.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

تزریق بوتاکس به پوست نیازی به بیهوشی ندارد و به صورت سرپایی تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. عمل بوتاکس درد خاصی نداشته و اگر هم فرد دردی را حس کند بسیار گذرا بوده و پس از چندین دقیقه از بین خواهد رفت. اما، تزریق آن به لب ممکن است کمی درد داشته باشد. البته، لازم نیست نگران باشید چرا که تمامی این دردها کاملا موقتی و گذرا هستند.

آیا با اتمام اثر بوتاکس، عضلات صورت یا لب‌ها دچار افتادگی می‌شوند؟

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که در خصوص تزریق بوتاکس به لب مطرح می‌شود نتایج پس از آن است. عمل بوتاکس کاملا موقتی بوده و پس از اینکه آثار آن از بین برود، عضلات صورت به حالت اولیه خود بازمی‌گردند. معمولا، بسیاری از افراد بر این باورند که با اتمام آثار بوتاکس عضلات آن‌ها دچار افتادگی شده و از ترس این موضوع هرگز به کلینیک‌های زیبایی مراجعه نمی‌کنند. باید بگوییم که جای هیچ نگرانی نیست و شما می‌توانید با خیال راحت این عمل زیبایی را انجام دهید.

8 فرمول شگفت انگیز برای ترکیب رنگ موی پوست پیازی فانتزی و زیبا

بوتاکس لب

مزایای بوتاکس کردن لب

از مزایای بوتاکس لب می‌توان به موقتی بودن آثار بوتاکس، سریع بودن نتایج، عدم درد زیاد و نداشتن عوارض جانبی شدید اشاره کرد. پس از عمل بوتاکس لب‌ها دچار قرمزی، التهاب و کبودی نشده و افراد به راحتی می‌توانند به فعالیت‌ها روزانه خود ادامه دهند. همچنین، فرایند عمل هرگز طولانی نیست و بسته به مقدار تزریق ظرف ۵ الی ۳۰ دقیقه انجام می‌شود. تزریق بوتاکس به لب اغلب بدون درد بوده و در مواقعی ممکن است به دلیل ضخامت پوست بیمار کمی درد داشته باشد که بسیار قابل تحمل است.

عوارض بوتاکس

به طور کلی هیچ عملی بدون عوارض نبوده و حتی مصرف داروی‌های سرماخوردگی نیز عوارض دارند. اما، عمل بوتاکس اگر توسط پزشک باتجربه انجام شود عوارض زیادی به همراه نخواهد داشت. عمل بوتاکس جزو عمل‌‌‌هایی است که هنوز عوارض شدیدی در آن مشاهده نشده و تنها در برخی از موارد بیمار دچار ضعف جسمانی می‌شود. این امر هم کاملا طبیعی بوده و با کمی استراحت برطرف می‌شود.

بوتاکس لب

بعضی از افراد تصور می کنند که از آنجایی که ماده داخلی بوتاکس، یم بوتولین است؛ برای سلامتی افراد مضر خواهد بود. این موضوع کاملا اشتباه است. بوتولین در مواقعی خطرناک است که به اندازه زیاد و به صورت عمیق به بدن وارد شود.

در تزریق بوتاکس لب، درصد کمی از بوتولین استفاده می شود و سوزن های بوتاکس به گونه ای ساخته شده اند که نفوذ مواد تنها در لایه های اولیه صورت گیرد. مراکزی که تزریق بوتاکس را انجام می دهند؛ مجوز دارند و طبق دستور العمل های جهانی نسبت به تزریق بوتاکس اقدام می کنند.

لازم به ذکر است که پس از تزریق بوتاکس، عوارض خفیفی را تجربه می کنید. این عوارض ممکن است که به مدت چند روز طول بکشد؛ اما به هیچ وجه موجب آزار بیش از حد شما نمی شود. این عوارض عبارت هستند از:

بی حسی لب و اطراف آن

از آنجایی که بوتاکس یک تزریق است؛ پزشکان قبل از تزریق بوتاکس محل مورد نظر را سر می کنند که بیمار کم ترین درد را احساس نکند. لازم به ذکر است که سوزن های بوتاکس بسیار ظریف هستند و در صورتی که پزشک از مواد سرکننده نیز استفاده نکند؛ بیمار درد زیادری را احساس نمی کند.

بوتاکس لب

کبودی

کبودی موقت ممکن است که در بعضی از تزریق های بوتاکس لب و اطراف پیش آید؛ اما امری کاملا طبیعی خواهد بود. به طوری که که هیچ گونه نگرانی ندارد و این کبودی پس از دو الی سه روز از بین می رود.

تورم لب و اطراف آن

در ابتدای تزریق از آن جا که بوتولین در حال تاثیرگذاری های اولیه خود است؛ لب های شما علاوه بر برجستگی ممکن است که دچار تورم شوند. تورم لب پس از تزریق طبیعی است و بعد از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت و تنها اثر بوتاکس باقی خواهد ماند.

تاثیر بر گفتار

همانطور که گفته شد؛ لب ها ممکن است که بی حس شده باشند و همچنین در ابتدا تورم لب را تجربه کنید؛ در این صورت بوتاکس لب بر صحبت کردن افراد به صورت خفیفی تاثیر دارد. ضمن اینکه با از بین رفتن اثر بی حسی و کاهش تورم لب، گفتار به حالت اولیه برمی گردد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس لب

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس لب عبارتند از :

برای ۲ تا ۴ ساعت بعد از درمان از دراز کشیدن روی شکم یا صورت اجتناب کنید.
بعد از انجام بوتاکس لب، ممکن است کمی ورم، قرمزی، درد، کبودی یا سوزش وجود داشته باشد. (معمولاً شدت آن کم است و به‌طور عادی تا کمتر از ۷ روز ادامه خواهد داشت.) از ماساژ دادن و دست زدن روی محل تزریق اجتناب کنید و هیچ فشاری روی محل وارد نکنید.
تا ۲۴ ساعت، از انجام کارها و فعالیت‌هایی که باید بیمار تا زاویه ۹۰ درجه خم شود خودداری شود.
سعی شود که از قرار گیری در معرض گرمای شدید مانند دستگاه‌های تنینگ (برنزه کننده)، کارهای بیرون از محل، ورزش کردن، سونا و غیره برای ۷ روز بعد از درمان خودداری شود.
بوتاکس لب تاثیر خود را طی ۳تا۱۰ روز نشان می دهد و بین ۲تا ۷ ماه بسته به دوز بوتاکس و فیزیولوژی بدن بیمار باقی می‌ماند. در برخی بیماران، بوتاکس، سریع‌تر از سایر بیماران از بین می‌رود.

بوتاکس لب
معمولا بیمار باید پس از ۲تا۳ هفته بعد دوباره برای چک کردن به کلینیک پوست و مو مراجعه کند.
در بیشتر بیماران نیاز است تزریق یک یا دوبار در سال تکرار شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.