افتتاح حساب ترکیه
تشخیص تخم مرغ تازه

تشخیص تخم مرغ تازه از تخم مرغ کهنه کار سختی نیست فقط نیاز به دانستن چند نکته دارد که آن را گروه سبک زندگی شادمگ در اختیارتان قرار داده است.

چگونه می توانیم بگوییم که یک تخم مرغ تازه است؟

هر شخص تقریبا در هر سال 300 تا تخم مرغ میخورد پس این، قطعا یکی از مهم ترین منابع پروتئینی است که مصرف می شود بنابراین تشخیص یک تخم مرغ بد و فاسد برای شما خوب و یا حتی ضروری است .

گفتنی است مردم ، تقریبا در سراسر جهان، از تخم مرغ به مقدار زیادی استفاده می کنند اما آیا می توانند تفاوت بین تخم مرغ تازه و تخم مرغی که مدت ها تولید شده است را تشخیص دهند؟
گاهی ممکن است، در یک بسته بندی 12 یا 24 عددی، 3یا 4 تا از تخم مرغ ها بد و خراب باشد ولی شما نمیدانید چرا که طرز تشخیص تخم مرغ تازه و کهنه را نمی دانید پس این بخش از نمناک که طریقه شناخت تخم مرغ تازه است کاربردی خواهد بود.

ترفندهای تشخیص تخم مرغ تازه از تخم مرغ کهنه

ظاهر پوسته تخم مرغ

پوسته تخم مرغ از پروتئین ها و مواد مغذی داخل تخم مرغ در برابر نفوذ آلاینده ها محافظت می کند در واقع ، برخی از میکروب ها هستند ، که میتوانند ، تحت شرایط خاص محیطی ، به پوسته نفوذ، و در زرده ی آن رشد کنند بنابراین، مهم است که ظاهر فیزیکی پوسته تخم مرغ، ترکیب و بافت آن بررسی شود.

یک تخم مرغ سالم، دارای پوسته ای محکم و عاری از هر گونه لکی می باشد اگر متوجه شدید که یک سوراخ، یا خراش حتی کوچک، بر بروی تخم مرغ وجود دارد، بهتر است که آنرا خریداری نکرده و نخورید.

تشخیص تخم مرغ تازه
پوسته های نرم بیشتر در معرض نفوذ آلاینده ها قرار میگیرند علاوه براین، اینگونه تخم مرغ ها، زودتر تجزیه می شوند.

لکه ی سفید رنگ کنار زرده تخم مرغ

یک علامت که به شما کمک میکند، دقیقا بدانید که تخم مرغتان چقدر تازه است، با توجه به شرایط لکه چالازا ؛ چالازا ماده ی انعطاف پذیر و نسبتا سفید رنگی است که با ویژگی ها و فرمی که دارد به نگهداشتن زرده تخم مرغ در مرکزیت پوسته کمک میکند.

هنگامی که شما تخم مرغ را بشکنید و پوسته را جدا کنید و متوجه شوید، که مایع چسبنده کامل است و به راحتی دیده می شود، نشان از تازگی تخم مرغ است ؛ هر چقدر مقدار این چالازای تخم مرغ بیشتر باشد، تخم مرغ تازه تر است.

12 علت چاقی شکم و روش فوری درمان آن با راهکارهای خانگی

بررسی سفیده تخم مرغ

اگر سفیده ی تخم مرغ به راحتی جدا شود، نشان می دهد که تخم مرغ، خیلی تازه نیست ؛ البته یک مشکلی که در این گونه بررسی ها دارد، این است که باید تخم مرغ شکسته شود، بعد بتوان تازه بودن یا نبودنش را تشخیص داد. مردم باید بتوانند که در سوپر مارکت ها و مغازه ها ، و از روی ظاهر ، و بدون اینکه آنرا بشکنند، میزان تازگی تخم مرغ را بررسی کنند و تشخیص دهند.

زرده نیز یک شاخص خوب برای شناسایی

زرده نباید خیلی شل باشد، و باید با بقیه مایع قرار بگیرد ؛ تخم مرغ را به اطراف بچرخانید اگر دیدید که زرده به راحتی با سفیده قاطی می شود، و با هر تکان جزئی حرکت می کند، یک تخم مرغ قدیمی دارید.وجود هر گونه ناهنجاری، روی زرده و سفیده تخم مرغ، نشان از وجود آلایندگی می باشد.

تشخیص تخم مرغ تازه

 

چگونه بوی تخم مرغ میتواند در تشخیص تازگی آن موثر باشد؟

اگر یک تخم مرغ بوی فاسدی دهد، باید فورا آنرا دور بریزید، به این خاطر که در حال تجزیه شدن است.

شمع روشن

از جالب ترین راه های تشخصی سالم بودن تخم مرغ؛ آزمایش شمع روشن روشی است که تولید کنندگان برای بازرسی از کیفیت تخم مرغ از آن استفاده می‌کنند. این شیوه شامل استفاده از یک نور روشن برای بررسی تخم مرغ برای شناسایی علائم ترک خوردگی و نقایص داخلی است. تولیدکنندگان تخم مرغ معمولا از تسمه نقاله خودکار و حسگرهای مکانیکی استفاده می‌کنند تا تعداد زیادی تخم مرغ را به صورت سریع و کارآمد بررسی کنند.

با این حال، فرد همچنین می‌تواند با نگه داشتن تخم مرغ در مقابل یک چراغ روشن مانند یک مشعل یا لامپ قدرتمند در اتاقی تاریک، آزمایش شمع را در خانه انجام دهد. مانند آزمایش شناور، آزمایش شمع فقط تازگی تخم را بررسی می‌کند.

این آزمایش تأیید نمی‌کند که آیا تخم مرغ هنوز هم برای خوردن بی‌خطر است یا خیر. هنگامی که تخم مرغ در مقابل نور نگه داشته می‌شود، فرد باید بتواند سلول هوا (حباب) موجود در آن را ببیند. سلول هوا یک کیسه یا حباب کوچک است که معمولا در انتهای بزرگتر تخم مرغ وجود دارد. هرچه سلول هوا بزرگتر باشد، تخم مرغ کهنه‌تر لذا احتمال فساد آن بیشتر است.

روش تست و تشخیص تخم مرغ تازه با یک لیوان آب:

یک لیوان متوسط و مقداری آب تمام چیزی است که شما برای این آزمایش نیاز دارید:

  1. لیوان را از آب پر کنید و سپس تخم مرغ را درون آن قرار دهید.
  2. خیلی ساده است اگر فرو رفت، تخم مرغ شما هنوز تازه است.
  3. اما اگر روی سطح آب باقی ماند، نشان از فاسد شدن دارد و نباید آنرا مصرف کرد.
چگونه به بهترین شکل فلاسک چای خود را تمیز کنیم ؟ راهنمای جامع تمیز کردن فلاسک چای

تشخیص تخم مرغ تازه

تخم مرغ فاسد چه خطراتی را می تواند برای بدن انسان ایجاد کند؟

در آگوست ، سال 2017 یک رسوایی بزرگ در هلند در رابطه با تخم مرغ به راه افتاد ؛ این رسوایی به دلیل آلودگی وسیع جوجه ها و تخم مرغ ها، توسط حشره کشی بنام فیپرونیل بود که کشورهای اروپایی بخصوص اسپانیا که مردم در آن احتیاط زیادی دارند، از آن ها دوری و اجتناب کردند.

علاوه بر حشره کش های مضر، سالمونا یک تهدید بزرگی در برابر خوردن تخم مرغ های فاسد می باشد این یک عفونت خطرناک می باشد.که به راحتی می تواند به پوسته تخم مرغ نفوذ و از آنجا به زرده منتقل شوند.

تشخیص تخم مرغ سالم و تازه

شناسایی تخم مرغ تازه و سالم به هنگام خرید تخم مرغ شاید سخت به نظر آید، اما با در نظر گرفتن برخی موارد می توان تا حدودی از تازه بودن تخم مرغ اطمینان حاصل کرد. سفت بودن پوسته تخم مرغ و نداشتن هیچ گونه لکی بر روی تخم مرغ می تواند، یکی از راه های تشخیص تخم مرغ سالم باشد.

همچنین از خرید تخم مرغ های که دارای شکستگی، سوراخ و یا خراش کوچک هستند، خودداری نمایید. زیرا پوسته تخم مرغ مانع از نفوذ میکروب ها و باکتری ها به داخل تخم مرغ می شود و چنانچه این سد محافظ آسیب بببیند، احتمال فاسد شدن تخم مرغ بسیار زیاد می باشد. علاوه بر آن، با آسیب تخم مرغ و با ورود برخی از میکروب ها به زرده تخم مرغ، ممکن است لکه های بر روی پوست تخم مرغ ایجاد گردد.

با توجه به تغییر رنگ و بوی تخم مرغ و همچنین تغییرات ذره و سفیده آن می توان به تازگی و سالم بودن تخم مرغ پی برد، که در ادامه با هر یک از این موارد بیشتر آشنا خواهید شد.

تشخیص تخم مرغ تازه

زرده

ذره تخم مرغ توسط لکه یا ماده ای به نام چالازا که سفید رنگ، منعطف و چسبنده است، احاطه می شود. این ماده موجب می شود تا زرده در مرکز تخم مرغ و در داخل سفیده قرار بگیرد. در نتیجه به هنگام شکستن تخم مرغ تازه و سالم، به راحتی می توان چالازا را در اطراف زرده تخم مرغ مشاهده کرد و چنانچه حجم این ماده زیاد باشد، تخم مرغ خریداری شده تازه است.

علاوه بر این موارد، زرده تخم مرغ بیش از حد نباید شل باشد. همچنین زمانی که ظرف حاوی تخم مرغ را تکان می دهید، در صورتی که به راحتی سفیده و زرده با هم مخلوط گردند، مشخص می شود که تخم مرغ تازه نیست.

علاوه بر آن، چنانچه ناهنجاری در زرده یا سفیده دیده شد، احتمال فاسد بودن و آلاینده بودن تخم مرغ وجود دارد، بنابراین باید از مصرف آن اجتناب شود.

دلایل تغییر رنگ شعله اجاق گاز هنگام سوختن | روش های ساده بر طرف کردن مشکل نحوه سوختن شعله

سفیده تخم مرغ

تخم مرغی سالم و تازه می باشد، که سفیده آن به راحتی قابل جدا شدن نباشد و چنانچه تخم مرغ فاسد و یا کهنه باشد، سفیده همچون آب روان می باشد و در صورتی که آن را داخل بشقاب بریزید، سریع پخش می گردد.

بوی تخم مرغ

در صورتی که تخم مرغ بوی نامطبوع و ناخوشایندی داشته باشد، فاسد شده است و باید آن را دور انداخت.

آزمایش تخم مرغ

با استفاده از یک آزمایش به راحتی می توان از تازه بودن تخم مرغ اطمینان پیدا کرد. برای انجام این آزمایش باید درون لیوانی آب بریزید و به آهستگی تخم مرغ را داخل لیوان حاوی آب بگذارید. در این صورت ۳ حالت اتفاق خواهد افتاد، که به شرح زیر می باشد.

تشخیص تخم مرغ تازه

۱- تخم مرغ روی آب می ماند، در این حالت تخم مرغ فاسد می باش دو باید از مصرف آن خودداری شود.

۲- تخم مرغ داخل آب فرو می رود و به حالت مایل می ایستد، در این حالت تخم مرغ تازه است و مدت تولید آن کمتر از یک هفته می باشد.

۳- تخم مرغ به شکل عمودی و به سمت باریک تخم مرغ در ته لیوان قرار می گیرد، که در این حالت از تاریخ تولید تخم مرغ حدودا ۳ هفته گذشته است.

نکته:

مقدار ارتفاع آب درون لیوان باید ۲ برابر طول(ارتفاع) تخم مرغ باشد و این که پیش از انجام آزمایش باید، دمای تخم مرغ هم دما با دمای محیط شده باشد.

آیا تخم مرغ را باید داخل یخچال گذاشت؟

به توصیه USDA باید تخم مرغ‌ ها را در اسرع وقت داخل یخچال قرار دهید تا طراوت و تازگی آن‌ها حفظ شده و خطر آلودگی‌شان به سالمونلا کاهش یابد. این وزارت همچنین هشدار می‌دهد که افراد نباید تخم‌های داخل یخچال را بیش از 2 ساعت در دمای اتاق بگذارند.

تخم‌ مرغ‌های سرد می‌توانند هم‌زمان با گرم شدن عرق کنند و این موضوع خطر رشد باکتری‌ها را افزایش می‌دهد.

خطر اصلی خوردن تخم مرغ‌های تاریخ گذشته و فاسد، عفونت سالمونلا است که نوعی مسمومیت غذایی به شمار می‌رود. سالمونلا نوعی باکتری است که هم در پوسته و هم در داخل زرده و سفیده تخم مرغ رشد می‌کند.

مشخصات یک تخم مرغ سالم چیست؟

تخم مرغ سالم دارای پوسته ای محکم و عاری از هر گونه لکی می باشد.

اگر بوی تخم مرغ نامطبوع بود چه کنیم؟

در صورتی که تخم مرغ بوی نامطبوع و ناخوشایندی داشته باشد، فاسد شده است و باید آن را دور انداخت.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

8 خرداد 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *