افتتاح حساب ترکیه
تیز کردن چاقو

تیز کردن چاقو همیشه یکی از موضوعات مهم آشپزخانه بوده است، تا آنجایی که سنگ‌های چاقو تیزکنی مختلفی تولید شده است که می‌توانند از کوچک‌ترین کاردهای میوه‌خوری تا بزرگ‌ترین کاردهای آشپزخانه را به‌راحتی تیز کنند. اما گاهی دسترسی به چاقو تیزکن نیست و ما باید چاقوی تیزی داشته باشیم تا به همه کارهایمان برسیم. ترفندهای جالبی را گروه سبک زندگی شادمگ در اختیار شما قرار داده است.

ترفند تیز کردن چاقو آشپزخانه با وسایلی بجز چاقو تیزکن

احتمالاً برای شما هم پیش آمده باشد که با یک چاقوی کند مواجه شوید. چاقوی کند نه تنها کلافه کننده است، بلکه خطر آن هم بیشتر است زیرا شما به آن نیرو وارد می کنید تا بهتر کار کند. در نتیجه ممکن است کار به جاهای باریک برسد و همین نیروی بیش از حد، کنترل چاقو را از دست شما بگیرد.

پس برای این که از این اتفاق جلوگیری کنید، باید چاقوی خود را تیز کنید. اما اگر دستگاه چاقو تیز کن در اختیار نداشته باشیم، چگونه باید این کار را انجام دهیم؟ در این قسمت از سبک زندگی و رازهای خانه داری نمناک روش های تیز کردن چاقو را با چیزهایی بدون چاقو تیزکن به شما آموزش خواهیم داد.

استفاده از یک ماگ

اگر می خواهید چاقوی خود را تیز کنید ، همه ی آن چیزی که نیاز دارید، یک جسم زبر و سفت است. ماگ دقیقا همان وسیله ای است که به آن نیاز دارید . اکثر ماگ ها از جنس سرامیک هستند. سرامیک هم یک ماده بسیار سفت و سخت است. به همین دلیل می توانید برای تیز کردن چاقو از آن استفاده کنید.

تیز کردن چاقو

برای انجام این کار ماگ را برعکس کنید و به دنبال قسمت زبر و دایره ای شکل در انتهای آن باشید؛ یعنی دقیقاً تکیه گاه ماگ که روی میز قرار می گیرد. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که چاقو را روی این قسمت بکشید. فقط به زاویه چاقو دقت کنید؛ دقیقا مثل همان موقع که از چاقوتیز کن استفاده می کنید و بعد از چند بار ضربه، می توانید به سراغ طرف دیگر چاقو بروید.

استفاده از یک چاقوی دیگر

بله، بهترین راه برای تیز کردن چاقو می تواند استفاده از یک چاقوی دیگر باشد. اگر ماگ و یا بشقاب نتوانست چاقوی شما را تیز کند، می توانید به سراغ یک چاقوی دیگر بروید اما قبل از این کار بسیار مهم است که روش انجامش را بلد باشید. قرار نیست که لبه های چاقو را به یکدیگر بمالید. اگر این کار را انجام دهید، هر دو چاقو را خراب می کنید.

راهکارهای فوق العاده راحت و ساده برای خانه تکانی سریع

تیز کردن چاقو

در چنین حالتی می توانید از پشت لبه چاقو برای تیز کردن استفاده کنید. تیزی یا برآمدگی چاقوی دیگر را در جهت مخالف لبه بگیرید که برای تیز کردن استفاده می شود.

استفاده از بشقاب

در آشپزخانه چیز های سرامیکی زیادی وجود دارد. انتهای بشقاب هم معمولا یکی از همین مواردی است که برای تیز کردن چاقو به درد می خورد؛ دقیقاً مانند روش قبل که بشقاب را برعکس می کنید. قسمت زبر دایره ای شکل را پیدا کنید و با همان روش، چاقو را تیز کنید.

کاغد سنباده

زمانی که راجع به زبری صحبت می کنیم ، هیچ چیز برتر از کاغذ سنباده نیست. سمباده به اندازه کافی می تواند برای تیز کردن چاقو مناسب باشد . البته نباید شروع به کشیدن کاغذ سمباده روی چاقو کنید. به جای آن می توانید چاقو را به کاغذ سنباده بزنید. البته شاید این کاغذ کوچک به نظر برسد اما مطمئن باشید که تفاوت زیادی را در تیزی چاقو مشاهده خواهید کرد.

تیز کردن چاقو

اگر کاغذ سنباده را روی چاقو بکشید، احتمال بریدن دست وجود دارد. فقط کافی است که کاغذ سنباده را روی یک سطح صاف قرار دهید و سپس با لبه های چاقو روی آن بکشید.

استفاده از سوهان ناخن

اگر از آشپزخانه بیرون بیایید، می بینید که اجسام دیگری هم هستند که برای تیز کردن چاقو مناسب می باشند. سوهان ناخن استیل می تواند چاقو را هم تیز کند. علت آن هم زبری روی سوهان ناخن می باشد. اگر سوهان شما زبر نیست، پس در این مورد کارآمد نخواهد بود.

تیز کردن چاقو

لیوان

آیا می دانستید که لیوان یک جسم سفت و سخت است؟ به همین دلیل برای تیز کردن چاقو گزینه مناسبی می باشد. اگر لبه یک لیوان شکسته را مشاهده کرده باشید، قطعاً به زبری و سفتی داخل آن پی خواهید برد. کافی است که یک لیوان شکسته پیدا کنید و چاقو را روی آن بکشید. همچنین می توانید از پشت و قسمت زبر لیوان استفاده کنید.

بند‌های نایلونی

همان‌طور که دیدیم استفاده از اجسام با سطح زبر برای تیز کردن چاقو مناسب است. پس به سراغ سطح زبر بعدی می‌رویم، یعنی بندهای پلاستیکی کیف. بندهای اغلب کوله‌پشتی‌ها پلاستیکی هستند و خیلی راحت می‌توانید از آن‌ها برای تیز کردن چاقوها استفاده کنید. به همان روشی که از کاغذ سنباده استفاده کردید از بند کیف استفاده کنید تا چاقو تیز شود.

تیز کردن چاقو

بتن

زمانی که در جاده هستید ، نه تنها پنجره های ماشین برای تیز کردن چاقو به شما کمک می کنند، بلکه بتن های داخل جاده هم بسیار کمک کننده هستند زیرا زبری آن ها باعث تیزی چاقو می شود. پس بهتر است یک جای امن از ماشین پیاده شوید و چاقو را روی زبری این بتن ها بکشید. فقط باید اطمینان حاصل کنید که این بتن ها تمیز هستند که معمولا می توانید خودتان با مقداری آب آن ها را تمیز کنید.

چندش ترین و کثیف ترین لوازم آشپزخانه که عمرا فکرشو بکنید ؛ اول و آخر هر کاری این لوازم رو خوب تمیز کنید

تیز کردن چاقو

آجر

اگر انجام کار قبلی برایتان سخت است ، می توانید از آجر استفاده کنید. آجر می تواند مانند سنگ های چاقو تیزکن عمل کند و یک جسم ایده آل است. فقط کافی است که چاقو را به لبه های زبر آجر بکشید.

شیشه‌ی ماشین

این دیگر از آن روش‌ها است! شاید خنده‌دار به نظر برسد اما لبه‌ی بیرونی شیشه‌ی پنجره‌ی ماشین یکی از بهترین سطوح برای تیز کردن چاقو است. تیغه‌ی چاقو را از هر طرف ۸ تا ۱۰ بار روی لبه‌ی شیشه‌ی ماشین بکشید تا از تیزی بی‌نظیر آن شگفت‌زده شوید.

تیز کردن چاقو

سنگ

مجبور نیستید که همیشه به دنبال آجر بگردید . سنگ های صاف هم می توانند به شما کمک کنند. کافی است که داخل یک باغچه بروید و سنگ هایی با سطوح صاف را پیدا کنید و از لبه تیز آن ها برای تیز کردن چاقو استفاده کنید. برای بهترین نتیجه بهتر است سنگ را از قبل کمی خیس کنید.

تیز کردن چاقو

بیل

یکی دیگر از ابزار هایی که می تواند به تیز کردن چاقو کمک کند، سطح زبر و سفت بیل است. کافی است از لبه های صاف بیل استفاده کنید که دقیقاً مانند سنگ های چاقو تیز کن عمل می کنند. علت هم زبری آن هاست.

مقوا

اگر کمربند چرمی اطراف شما نیست اما می خواهید همان نتیجه را بگیرید، کافی است که از مقداری مقوا استفاده کنید. مقوا مانند چرم برای تیز کردن لبه چاقو مناسب است. کافی است که چاقو را در طول مقوا بکشید که این گونه هم آن را تیز کرده و هم الودگی هایش را از بین خواهید برد.

کمربند چرمی

معمولاً چرمی که در کمربند ها استفاده می شود ، برای تیز کردن چاقو هم مناسب است. کافی است که چاقو را روی قسمت چرم بکشید. فقط مراقب باشید که ضربه های چاقو کمربند را پاره نکند.

تیز کردن چاقو

اگر فشار زیادی وارد کنید، کمربند پاره می شود. البته کمربند های چرمی زبر و سفت نیستند اما باز هم می توانند به تیز کردن چاقو کمک کنند.

 روزنامه

تکنیک جالب تیز کردن چاقو با روزنامه ؛ برای این کار به روزنامه ای که سطح آن پر از نوشته با جوهر مشکی باشد نیاز دارید.

چاقوی خود کامل را تمیز و سپس خشک کنید و به صورت صاف روی برگه روزنامه قرار دهید.
بدون هیچ زحمتی و به سادگی چاقویتان را چندین بار با دقت و به آرامی روی روزنامه حرکت دهید، در واقع بکشید.

تیز کردن چاقو
برای تیز کردن هر لبه از چاقو این کار را باید تکرار کنید و در انتها چاقو را شسته و خشک کنید.
مراحل تیز کردن چاقو با روزنامه تمام است و حالا چاقوی شما توسط موادی مثل کربن که در جوهر مشکی وجود دارد به سادگی تیز شده است.

آیا چاقوی من کند شده ؟؟

راه های زیادی برای پی بردن به کندی چاقو وجود دارد. بهترین کار این است که تشخیص دهید چاقو به درستی کار نمی‌کند، بدین گونه که کارتان سخت تر می‌شود. همچنین می‌توانید پرتوی نور چراغ پرنور مثل چراغ پیشانی را مستقیم جلوی لبه‌‌ی ‌چاقو قرار دهید، چاقوی کند نور را منعکس می‌کند.

ترفند تميز كردن مبل با شامپو فرش بدون نیاز به شستشو

روش دیگر استفاده از ناخن شصت است. تیغه‌ چاقو را روی ناخن بگذارید، تیغه‌ی کند به راحتی سر می‌خورد در حالی که تیغه‌ تیز گیر می‌کند.

تیز کردن چاقو

تیز کردن چاقو با سرما

یکی از روش های اشتباه برای تیز کردن چاقو قرار دادن آن در فریزر است. در این روش به دلیل دمای پایین فریزر لبه چاقو منقبض میشود و پس خارج کردن آن و گرم شدن به حالت اولیه برمیگردد و تیزی آن حداکثر برای پنج دقیقه باقی میماند پس میبینید این روش کارایی لازم را ندارد.

تیز کردن چاقو با سوهان میله ای

دسته‌ میله را به طوری که نوک آن روح سطح محکم ثابت شود نگه دارید: میله باید روی سطح سخت کاملا عمود باشد. برای امنیت بیشتر می‌توانید تکه ای حوله یا پارچه زیر نوک میله بگذارید که احتمال لغزش کم شود و همچنین سطح افقی از ضربه حفظ شود.

این بار هم زاویه مهم ترین نکته است: همانند سوهان سنگ زاویه ای که لبه‌ شیب دار را نگه می‌دارید نکته‌ مهمی در کل مراحل است. چاقو‌ها در سوهان‌های میله ای باید در زاویه‌ ۲۵ تا ۳۰ درجه نگه داشته شوند. اگر برای پیدا کردن زاویه‌ مناسب دچار مشکل شده اید می‌توانید از فروشنده‌ مغازه‌ آهن آلات کمک بگیرید.

تیز کردن چاقو

یک سمت لبه‌ی چاقو را به میله بکشید: لازم نیست به تیغه فشار زیادی وارد کنید، بلکه باید آن را به آرامی ، از دسته‌ چاقو به سمت نوک تیغه روی میله بکشید. با توجه به کندی چاقو می‌توانید تعداد حرکات را تعیین کنید.

فراموش نکنید سمت دیگر را هم تیز کنید تا چاقو به طور یکنواخت تیز شود‌.

تفاوت بین تیز کردن و صاف کردن چاقو

احتمالاً دیده اید که کسی از چاقو تیزکن های میله ای استیل برای «تیز کردن» چاقو استفاده می کند. اما این میله های فولادی چاقوی شما را تیز نمی کنند – فقط لبه برش تیغه را صاف می کند تا برش های نرم و راحت تری ایجاد شود. از طرف دیگر، تیز کردن چاقو، واقعاً خوب، آن را تیز می کند.

تیز کردن چاقو

بنابراین بله، شما باید هر دو را انجام دهید. چاقوی خود را هفتگی روی این میله ها بکشید – در صورت تمایل هر بار که از چاقو استفاده می کنید – و چاقو خود را هر چند ماه یکبار یا حداقل هر سال تیز کنید (بسته به اینکه چند بار از آن استفاده می کنید)

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

20 اردیبهشت 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *