افتتاح حساب ترکیه
جاهای دیدنی آنتالیا

جاهای دیدنی آنتالیا آنقدر باشکوه و زیبا است که بدون شک وقتی در مورد سفر به ترکیه برنامه ریزی می کنیم، از اولین گزینه ها آنتالیا و جاهای دیدنی آنتالیا است. گروه سفر شادمگ اطلاعات کاملی از دیدنی های این استان ترکیه برای شما نوشته است.

فهرست محتوا نمایش

آنچه از جاذبه های طبیعی آنتالیا باید دید

شگفتی های طبیعی زیادی در آنتالیا برای دیدن وجود دارد. آنتالیا به غیر از جاذبه های شهری، سواحل جذاب و تفریحات آبی، طبیعت زیبایی نیز دارد. این شهر زیبا با طبیعتی فوق العاده، سواحل فیروزه ای مملو مکان های دیدنی آنتالیا از جمله آثار باستانی، درختان نخل و بنادر زیبا، خانه های قدیمی و خیابان های کم عرض و زیبا معروف می باشد. در ادامه بهترین مکان های دیدنی در نزدیکی آنتالیا برای دوستداران طبیعت را گردآوری کرده ایم

بعد از استانبول، آنتالیا پرطرفدارترین شهر ترکیه برای ایرانی‌هاست، قبل‌ از پرداختن به جاهای دیدنی آنتالیا، ما در مجله علی بابا یک راهنمای کامل سفر به آنتالیا نوشته‌ بودیم تا شما را با این شهر بهشتی آشنا کنیم. به ویژه در تابستان که فصل شنا و خوش‌گذرانی در ساحل است، سفر به آنتالیا خیلی رونق می‌گیرد.

حالا هم که تابستان است و بازار شنا و سفر مثل هوا گرم، اگر تصمیم دارید سری به آنتالیا بزنید بهتر است از قبل دیدنیهای آن را بشناسید. شناختن مکان‌های دیدنی آنتالیا به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی بهتری برای سفر چند روزه داشته باشید و از جاهای خوب آنتالیا غافل نشوید. در واقع با خواندن این مقاله شما از زیر و بم این شهر مثل محلی‌ها اطلاع دارید و آنتالیا را مثل کف دستتان می‌شناسید.

کاله‌ایچی از جاهای دیدنی آنتالیا

کاله‌ایچی در ترکی به معنای داخل قلعه است و منظور همان بافت تاریخی خودمان است. یکی از محبوب‌ترین مناطق دیدنی آنتالیا همین کاله‌ایچی است. آنتالیا هم مثل یزد و کاشان بافت تاریخی دارد که کوچه‌ها و خانه‌های قدیمی آن یادگاری از حضور رومیان در این شهر است. کاله‌ایچی کوچه‌های سنگفرش و باریک و پیچ در پیچی دارد که قدم زدن در آن‌ها شما را به گذشته می‌برد. اینجا پر است از دیوارهای سنگی و خانه‌های قدیمی که کنار هم ردیف شده‌اند.

جاهای دیدنی آنتالیا - کاله‌ایچی

یکی از معروف‌ترین و البته شلوغ‌ترین خیابان‌های کاله‌ایچی، خیابان مزیک است که پر است از کافه، رستوران و فروشگاه. در این خیابان توریست‌پسند هم می‌توانید در کافه‌ها که اغلب صندلی‌هایشان را در خیابان چیده‌اند، بنشینید و قهوه‌های ترک لذیذ و غذاهای محلی ترکی نوش جان کنید. اگر هم دنبال خیابان خلوت‌تری هستید و ترجیح می‌دهید در جای آرام‌تری از فضای تاریخ کاله‌ایچی لذت ببرید به خیابان کلین جان سالار سر بزنید.

بعضی از خیابان‌های کاله‌ایچی با یک عالمه رستوران و کافه به مرکزی برای شکم‌گردی و خوردن غذاهای لذیذ ترکی تبدیل شده است. در این بافت تاریخی جاذبه‌های گردشگری زیادی مثل دروازه هاردیان، مناره ییولی، بندر قدیمی آنتالیا و بندر قلعه کاله‌ایچی وجود دارد که با تک‌تک آن‌ها آشنا می‌شویم.

دروازه هادریان، دروازه‌ای به افتخار ورود امپراطور روم

دروازه هادریان یا هادریانوس به اوچ کاپلار به معنای سه دروازه هم معروف است. این دروازه در سال 130 قبل از میلاد به افتخار ورود امپراطور روم به هادریانوس بنا شد. این دروازه در اصل دو طبقه بوده که امروز فقط طبقه اول از آن برجا مانده است.

جاهای دیدنی آنتالیا - هادریان

معماری دروازه هادریان سه طاق کنار یکدیگر است که سرستون‌های آن معماری رومی کورینس را منعکس می‌کنند. کنار این دروازه دو برج قرار دارد که برج سمت راست در دوره بیزانس مرمت شده است.

اسکله قدیمی آنتالیا؛ بندر قدیمی، تفرجگاه امروزی

این بندر قدیمی آنتالیا که دور آن را صخره پوشانده تا اواسط قرن بیست میلادی، بندر اصلی آنتالیا بوده است. تاریخ موج شکن‌های اسکله به دوره سلجوق‌ها برمی‌گردد. امروزه این اسکله یکی از مکان‌های گردشگری آنتالیا است و تمام تورهای قایقی آنتالیا سفرشان را از این اسکله شروع می‌کنند.

جاهای دیدنی آنتالیا - اسکله قدیمی آنتالیا

اینجا پر از رستوران، کافه و مغازه‌ است. گردشگران در این کافه‌ها و رستوران‌های محلی خودشان را مهمان قهوه‌ها و باقلواهای لذیذ ترکی و غذاهای محلی می‌کنند و از فضای دنج لب ساحل، تماشای غروب و قایق‌های کوچک و بزرگ لذت می‌برند.

مسجد ییولی مناره، نماد آنتالیا

مسجد ییولی مناره نماد این شهر در سفر به آنتالیا است. تاریخ ساخت این مسجد به سال 1320 برمی‌گردد. به همین خاطر آن را یکی از قدیمی‌ترین مساجد آنتالیا می‌دانند. از آنجایی که این مسجد معروف به دستور علاالدین کیقباد ساخته شده، آن را به مسجد علاالدین هم می‌شناسند.

معماری مسجد مستطیلی است و 6 گنبد دارد. این مسجد از خشت ساخته شده و ساده است و در معماری آن تزئینات زیادی به کار نرفته است.

جاهای دیدنی آنتالیا - مسجد ییولی مناره

مناره ییولی یک بنای استوانه‌ای شکل مستقل است که در قسمت شرق مسجد قرار دارد. ییولی در ترکی به معنای شیار دار است و به ساختار شیاری مناره اشاره می‌کند.

 منار شکسته، مناره‌ای با سرنوشت پر فراز و نشیب

این اثر تاریخی که امروز آن را به منار شکسته (به ترکی کِسیک مناره) می‌شناسیم، یکی از پرچالش‌ترین مکان های دیدنی آنتالیا است. کسیک مناره تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. این بنا اول از همه یک معبد رومی بود که بعدها یعنی در قرن 7 به کلیسای مریم مقدس تبدیل شد. معماری این کلیسا از روم شرقی الهام گرفته بود و 5 سالن گنبدی شکل داشت. بعد از حمله اعراب، این کلیسا آسیب داد و دو قرن بعد بازسازی و به مسجد تبدیل شد.

اما این همه داستان نیست. در دوره حکومت سلجوقی‌ها، این بنا به مسجد کورکوت یا مسجد کبیر تبدیل شد و مناره شکسته در کنار این بنا ساخته شد. بعد از شکست سلجوقی‌ها دوباره مسجد به کلیسا تبدیل شد. آتش‌سوزی سال 1896 فراز و نشیب سرگذشت مناره را تکمیل کرد. در این آتش‌سوزی قسمت بالایی مناره که چوبی بود سوخت و مناره شکسته امروزی یادگاری از یک تاریخ پر پیچ و خم به جا ماند.

آسپندوس، یک یادگاری خیره کننده از رومی‌‌ها در آنتالیا

دیدن آمفی‌تئاتر آسپندوس شما را یاد فیلم‌های تاریخی از روم باستان می‌اندازد. این آمفی تئاتر یکی از جذاب‌ترین یادگاری‌های تاریخی برجای مانده از قرن دوم میلادی و از حضور امپراطوری روم در ترکیه امروزی است.

داستان ساخت آسپندوس از این قرار است که پادشاه شهر باستانی آسپندوس برای ساختن این آمفی تئاتر و قنات‌های شهر مسابقه گذاشته بود و جایزه آن هم ازدواج با دختر پادشاه بود. در نهایت معمار آمفی‌تئاتر موفق به ازدواج با دختر پادشاه شد. این قلعه رومی آنتالیا یکی از زیباترین جاهای دیدنی ترکیه است.

جاهای دیدنی آنتالیا - آسپندوس

معماری بنا یک نیم‌دایره بزرگ است که داخل نیم دایره از بالا تا پایین به شکل سکو ساخته شده است. این سکوها محل نشستن تماشاچی‌ها بوده‌اند، جایگاه امپراطور و اطرافیان او جدا از مردم عادی است. ردیف جلو جایگاه سناتورها و قاضی‌ها بوده و افراد مشهور هم در ردیف دوم می‌نشستند.

جاهای دیدنی ترکیه رو بشناس تا سفرت به یاد موندنی شه

آمفی تئاتر آسپندوس بازسازی شده است و امروزه میزبان جشنواره‌های موسیقی و نمایش با ظرفیت 15 تا 20 هزار نفر است. همایش‌های هنری مهم هم در این بنای تاریخی برگزار می‌شود.

از استخر تا سرسره‌ها و جامپینگ‌های آبی در پارک های آبی آنتالیاپیشنهاد خواندنی: از استخر تا سرسره‌ها و جامپینگ‌های آبی در پارک های آبی آنتالیا

پرگا، نمایش شکوه حتی در ویرانی

برای کسانی که به تاریخ علاقه دارند، این شهر باستانی یکی از بهترین جاهای دیدنی انتالیا است و می‌تواند پر از شگفتی باشد. ستون‌های بزرگ با سرستون‌های زیبا و دیوارهای بلند و بعضا فرو ریخته آثاری هستند که در بازدید از پرگا می‌توانید انتظار دیدنش را داشته باشید. این شهر از دوره هلنی یعنی زمانی که یونانی‌ها بر جهان باستان حکومت می‌کردند، بر جا مانده است.

جاهای دیدنی آنتالیا - پرگا

در آن دوره پرگا یکی از شهرهای زیبا و باشکوه بود. وجود مجسمه زنان در میان خرابه‌ها نشان از جایگاه زنان و فعالیت آنان در امور اداری آن زمان دارد.

موزه‌ آنتالیا، گزارشی تمام عیار از تاریخ و دیدنی های آنتالیا

برای کسانی که اهل تاریخ و موزه هستند، در کنار دیدن پرگا و آسپندوس و دیگر جاذبه‌های تاریخی آنتالیا ، این موزه می‌تواند تکمیل کننده کشف آنتالیای تاریخی باشد. موزه آنتالیا بیشتر از 13 تالار دارد که گزارشی خوب از تاریخ منطقه را به شما می‌دهد.

در تالارهای مختلف موزه می‌توانید 5 هزار اثر تاریخی مختلف را ببینید که از همین نواحی مدیترانه‌ای و پام‌فیلیا به دست آمده‌اند. سکه‌ها، اتاق امپراطوری، تابوت‌ها و آیکون‌های مسیحیت از مهمترین بخش‌های موزه هستند. خیلی از گچ‌بری‌های مجلل و مسجمه‌های بزرگ که از شهر قدیمی پرگا کشف شده‌اند، به این موزه آورده شده‌اند.

جاهای دیدنی آنتالیا - موزه‌ آنتالیا

موزه مینی‌سیتی آنتالیا؛ همه ترکیه را یکجا ببینید

در موزه مینی‌سیتی، دیدنیهای ترکیه را در ابعاد متفاوتی خواهید دید؛ در حقیقت شما تمام ترکیه را می‌توانید یکجا ببینید. ماکت‌های مینیاتوری تمام آثار تاریخی و بناهای معروف ترکیه در 1/25 اندازه واقعی را به نمایش گذاشته‌اند.

این موزه در فضای باز برپاست و شبیه باغ موزه هنر ایرانی خودمان است، اما در ابعاد بزرگتر و با آثار بیشتر. این موزه علاوه بر بزرگترها برای کودکان هم خیلی خوشایند است.

جاهای دیدنی آنتالیا - موزه مینی‌سیتی

موزه و خانه آتاتورک، تمام تحولات ترکیه از این خانه آب می‌خورد

خانه آتاتورک، مردی که در تاریخ ترکیه تاثیرگذار بود و هنوز هم مردم ترکیه از خدمات او به این کشور بهره‌مند هستند، در آنتالیا به موزه تبدیل شده است. این موزه دو طبقه دارد و لوازم شخصی، عکس‌ها و اسناد متعلق به آتاتورک را در این موزه می‌توانید ببینید. این موزه هم مثل موزه باستان شناسی آنتالیا جذابیت زیادی دارد.

جاهای دیدنی آنتالیا - آتاتورک

از جاهای دیدنی آنتالیا از نوع سواحل

هر چند آنتالیا یک شهر قدیمی و تاریخی هم هست، اما بیشتر به سواحلش معروف است. سواحلی که در کنار دریای مدیترانه آرام گرفته‌اند و آنتالیا را به یکی از پرطرفدارترین و زیباترین شهرهای ساحلی منطقه تبدیل کرده‌اند. آنتالیا بیش از 400 ساحل دارد که در ادامه مقاله با 5 ساحل معروف آنتالیا آشنا می‌شوید.

از جاهای دیدنی آنتالیا ساحل لارا

ساحل لارا با مساحت بیشتر از 1,800,000 متر مربع بزرگ‌ترین مرکز تفریحی آنتالیا شناخته می‌شود. یکی از دلایل محبوبیت این ساحل نزدیکی به مرکز شهر است. در واقع لارا فقط 6 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. مسافت مطلوب باعث شده این ساحل، اولین گزینه برای ساکنان محلی و گردشگران باشد. البته تنها مزیت لارا بحث مسافت نیست؛ زیبایی بی‌نظیر با آب‌های آرام و شفاف و شن‌های طلایی نقش مهمی در محبوبیت این ساحل دارد.

حالا که وارد بحث تخصصی ساحل شدیم بگذارید یک نکته یادتان بدهم؛ اگر در یک منطقه‌ی ساحلی نشان پرچم آبی به چشمتان خورد (یک پرچم با زمینه آبی و تصویر 3 موج در وسط) بدانید که با یک جای باکیفیت و حسابی طرف هستید! در واقع این نماد اتحادیه برای ساحل مثل 5 ستاره برای هتل می‌ماند!

جاهای دیدنی آنتالیا - ساحل لارا

همان‌طور که حدس می‌زنید ساحل لارا نشان پرچم آبی دارد که تاکیدی بر تمیزی و کیفیت منطقه است. برای رفاه گردشگران انواع هتل‌ها در این سواحل آماده پذیرش هستند. بهترین رستوران‌ها، کافه‌ها، ورزش‌های ساحلی و … در همه جای ساحل به چشم می‌خورد تا هر چه در یک تعطیلات جذاب نیاز دارید برایتان فراهم باشد.

نمایشگاه قلعه شنی؛ رویایی که به واقعیت تبدیل شده

یکی از بازی‌های کودکی همه ما، ساختن قصر و قلعه‌های شنی بوده تا خیال شاه و ملکه بودن را در دنیای خودمان تجربه کنیم. این رویا در سواحل لارا واقعی شده! فستیوال مجسمه‌های شنی آنتالیا هر ساله در این سواحل برگذار می‌شود. این نمایشگاه در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد و هر ساله پذیرای هزاران هنرمند از کشورهای مختلف است. البته شرکت در فستیوال به تخصص خاصی نیاز ندارد و هر کسی که به مجسمه و شن و ساختن علاقه داشته باشد می‌تواند در این جشنواره شرکت کند!

حتی اگر قصد ساخت مجسمه نداشته باشید می‌توانید به بازدید نمایشگاه هیجان‌انگیز لارا بروید و ساعاتی شاد را با خانواده سپری کنید. هزینه تهیه بلیط برای بزرگسالان 30 لیر ترکیه، برای کودکان 3 تا 12 سال 15 لیر، و برای کودکان تا 3 سال رایگان است.

این نمایشگاه در دو دوره 1 می تا 31 اکتبر و 1 نوامبر تا 30 آوریل پابرجاست. اما گاهی به علت بارندگی و شرایط آب و هوایی نامناسب امکان بازدید ندارد.

ساحل کنی آلتی

برویم به مقصد مشهور حمام آفتاب! کنیالتی ساحل محبوب غرب آنتالیا است. این ساحل با 7 کیلومتر طول از یک منطقه صخره‌ای شروع می‌شود و تا کوه‌های بیداغداری ادامه پیدا می‌کند؛ مسافت مناسبی از مرکز شهر دارد و با یک فاصله 3 کیلومتری می‌توانید خودتان را به ساحل برسانید.

جاهای دیدنی آنتالیا - ساحل کنیالتی آنتالیا

در کنی آلتی تمام امکانات تخت آفتاب، سایه‌بان، دوش، سالن اسپا و ماساژ و…برای حمام آفتاب در مقابل مدیترانه مهیاست. این مزیت باعث شده تا ساحل در فصل تابستان، بسیار شلوغ باشد. پس اگر میانه خوبی با شلوغی ندارید و دنبال یک گوشه دنج می‌گردید بهتر است صفحه را پایین ببرید و سواحل بعدی را بررسی کنید!

به جز حمام آفتاب کلاب‌های آبی این ساحل، انواع تفریحات غواصی، جت اسکی، پاراسل و … را در اختیار شما می‌گذارند. برای مثال اگر به گشت و گذار در دنیای زیر آب علاقه دارید کلوب سالتی اسپورلاری در بخش صخره‌ای کنیالتی (قسمت شرقی) انواع آموزش‌ها و امکانات غواصی ارائه می‌دهد.

شکم گردی در میان دکه و چرخ بستنی‌ها

اگر اهل امتحان کردن طعم‌های مختلف هستید نیازی نیست هزینه زیادی در رستوران‌های لوکس صرف کنید. یک وجه تمایز و جاذبه کنیالتی، دکه‌های فروش نوشیدنی و خوراکی است. در کنار کافه‌ها و رستوران‌های لوکس، وجود این دکه‌ها و چرخ بستنی‌ها فضای بامزه‌ای در ساحل ایجاد کرده تا یک بستنی نوستالژی دکه‌ای را در قلب سواحل آنتالیا مزه کنید.

از جاهای دیدنی آنتالیا ساحل بلک

اگر به سواحل مجلل و لوکس علاقه دارید و احیانا اهل ولخرجی در سفر هم هستید ساحل بلک برای شماست! این ساحل در 36 کیلومتری غرب آنتالیا، و نزدیکی مکان‌های تاریخی آسپندوس و پرگه قرار دارد. در ساحل 17 کیلومتری بلک انواع هتل‌ها، سالن‌های کنفرانس، تاسیسات و ساختمان‌های مدرن طراحی شده است.

جاهای دیدنی آنتالیا - ساحل بلک

ساحل فوق‌العاده و طلایی بلک انواع امکانات شنا و تفریحات آبی را در اختیار توریست‌ها قرار می‌دهد. شما می‌توانید از قایق سواری و جت اسکی تا پاراگلایدر و رفتینگ همه و همه را در این ساحل مدرن تجربه کنید. به علاوه با وجود انواع رستوران‌ها و کافه‌ها هیچ مشکلی برای تهیه غذای مورد علاقه‌تان نخواهید داشت.

ساحل بلک، بهشت گلف بازان دنیا

اگر به بازی گلف علاقه دارد بدون شک ساحل بلک بهترین مقصد برای شماست. لقب بهشت گلف بازان اتفاقی به بلک داده نشده و این منطقه بهترین امکانات گلف در سطح حرفه‌ای را دارد. زمین‌های گلف، تنیس و فوتبال بلک همه در سطح استانداردهای بین المللی ساخته شدند و در 12 ماه سال پذیرای علاقه‌مندان به این ورزش‌ها هستند. پس اگر به بازی یا حتی یادگیری گلف علاقه دارید سری به بلک بزنید تا هم از سواحل آنتالیا لذت ببرید و هم استعداد گلف خودتان را محکی بزنید!

راهنمای جامع بهترین نکات تغذیه در سفر + لیست بایدها و نبایدهای غذایی

ساحل پاتارا

ساحل بکر پاتارا با 14 کیلومتر طول یکی از طولانی‌ترین سواحل مدیترانه است. خوشبختانه یا متاسفانه، برخلاف دو ساحل قبلی اینجا خبری از هتل‌ها و کافه‌های متعدد نیست. یکی از دلایل طبیعی ماندن پاتارا، وجود معبد آپولو و باقیمانده‌های شهر تاریخی در این منطقه است. البته خود این معبد به عنوان جاذبه‌ای تاریخی سالانه افراد زیادی را برای بازدید و زیارت جذب می‌کند.

از آن‌جایی که این ساحل در میان یک پارک ملی قرار دارد، گونه‌های مختلف پرندگان در آن دیده می‌شود. لاک‌پشت‌هایی در معرض انقراض به نام لاک‌پشت سرخ نیز در این ساحل تخم‌گذاری می‌کنند. به دلیل وجود این لاک‌پشت‌ها، منطقه در معرض حفاظت است. در ماه‌های می تا اکتبر، ساحل پاتارا از 6 عصر بسته است تا مکانی آرام برای تخم‌گذاری لاکپشت‌ها فراهم شود.

ساحلی آرام و دنج برای طبیعت دوستان

احتمالا قضیه لاک‌پشت و حفاظت و … کمی دلسردتان کرده! پس اجازه بدهید از زیبایی‌های این ساحل آرام بگویم. پاتارا با وجود بکر بودن و ساخت و سازهای محدود، امکانات شنای مناسبی دارد. برای کسانی که آفتاب گرفتن در فضایی خلوت را ترجیح می‌دهند، این ساحل بهترین انتخاب است. چون حتی در فصل تابستان هم شلوغی و سروصدای چندانی ندارد. در این ساحل آنتالیا شما می‌توانید با آرامش در مدیترانه شنا کنید، پیاده‌روی‌های طولانی انجام دهید و کمی از دنیای ماشینی فاصله بگیرید.

از جاهای دیدنی آنتالیا ساحل کمر آنتالیا

چیزاهایی که در مورد پرچم آبی گفتم یادتان هست؟

جاهای دیدنی آنتالیا - ساحل کمر

ساحل کمر آنتالیا علاوه بر پرچم آبی اتحادیه اروپا، به عنوان تمیزترین ساحل شناخته می‌شود. خیلی‌ها معتقدند ساحل کمر زیباترین منطقه‌ی مدیترانه است. در بازدید از این ساحل، هم می‌توانید از سواحل آرامش‌بخش و کوهستان‌های زیبا لذت ببرید، هم انواع تفریحات آبی و غواصی راتجربه کنید و هم در رستوران‌های متعدد طعم غذاهای ترکی و مدیترانه‌ای را تجربه کنید. در واقع با سفر به ساحل کمر آنتالیا حسابی دستتان باز است و طبق روحیات و علایق خودتان می‌توانید بهترین‌ها را تجربه کنید.

یک ساحل دوست‌داشتنی برای عاشقان خرید

ساحل کمر فقط مقصد تفریحات آبی نیست. اگر علاقمند به خرید هستید و از پاساژگردی لذت می‌برید در کمر می‌توانید یک خرید ساحلی را تجربه کنید! در مراکز خرید خوب و قیمت مناسب این منطقه می‌توانید در تعطیلات، بخشی از خریدهایتان را هم انجام دهید و از وقت گذراندن در فروشگاه‌های بزرگ لذت ببرید.

آکواریوم ساحل کنیالتی

ساحل کنیالتی برای خودش یک شهرک ساحلی شده است و آن‌قدر تفریح زیاد دارد که شاید نتوانید یک روزه به همه آن‌ها برسید. یکی از جاذبه‌های ساحل کنیالتی از بهترین‌های آکواریوم آنتالیا در آن است که 40 آکواریوم موضوعی دیگر را در خودش جا داده است. شهربازی اکتور با 40 وسیله تفریحی یک جای فوق‌العاده برای خوش گذراندن هم برای خودتان و هم برای کودکان‌تان است.

جاهای دیدنی آنتالیا - آکواریوم ساحل کنیالتی

ساحل کنیالتی هتل‌ها و مراکز رفاهی زیادی دارد که می‌توانید شب را هم در همین ساحل بمانید و برای گذراندن یکی دو روز روی این ساحل حساب کنید.

بیشتر تفریح‌های آبی ساحل کنیالتی به هتل‌های این ساحل اختصاص دارند. اگر در این هتل‌ها ساکن نباشید احتمالا نمی‌توانید از این تفریح‌های دریایی استفاده کنید. اما همچنان می‌توانید از شنا، پیاده‌روی در ساحل شنی، قایق‌سواری و ماهیگیری لذت ببرید. البته ساحل کنیالتی انواع کافه‌ها و رستوران‌ها را دارد که تمام سلیقه‌ها را راضی نگه می‌دارد.

ساحل چیرالی آنتالیا

چیرالی یکی از تاریخی‌ترین جاذبه های گردشگری آنتالیا است. در گذشته این ساحل تاریخی در همسایگی شهر لیسیان بوده و هنوز هم رد پای این شهر را در ساحل چیرالی می‌توان دید. ساحل چیرالی مثل ساحل لارا و کنیالتی به آنتالیا نزدیک نیست و در 70 کیلومتری جنوب غرب آنتالیاست. این ساحل هتل، هاستل و خانه‌های درختی زیادی دارد که شما می‌توانید شب هم همانجا استراحت کنید. بهتر است برای رفتن به این ساحل برنامه یکی دو روزه داشته باشید، تا بتوانید حسابی از شنا و تفریح در ساحل لذت ببرید.

جاهای دیدنی آنتالیا - ساحل چیرالی آنتالیا

اگر دوست دارید به ساحل چیرالی بروید، بهتر است انتظار یک ساحل خیلی دنج و خلوت را نداشته باشید. بیشتر افراد برای گذراندن آخر هفته‌ها دور از شهر و شلوغی به این ساحل می‌آیند. اینجا خبری از تفریح‌های دریایی مثل جت‌اسکی و غواصی نیست اما می‌توانید با کشتی‌های تفریحی خودتان را مهمان آب‌های مدیترانه کنید.

خانه‌های درختی و کافه‌های سنگی شگفت‌انگیز

اگر بخواهم از شگفتی‌های چیرالی برایتان توضیح بدهم باید بگویم فضای خاص اینجا را در سواحل لوکس پیدا نمی‌کنید. اقامتگاه‌های سنتی و خانوادگی، کافه‌های سنگی و حتی خانه‌های درختی چیرالی به قشنگی کارتون‌های زمان بچگی‌مان هستند. مزارع و درخت‌های لیمو، نارنج، کاج و اکالیپتوس هم زیبایی طبیعی این ساحل را دو برابر کرده است.

آبشار دودن از جاهای دیدنی آنتالیا

در کنار مناطق دیدنی آنتالیا ، جاذبه‌های تاریخی و سواحل فوق‌العاده، آنتالیا طبیعت بسیار زیبایی هم دارد که آبشارهای دودن یکی از آن‌ها هستند. اگر در طول سفرتان بخواهید خودتان را مهمان یک طبیعت فوق‌العاده کنید، حتما به این آبشارها سر بزنید.

در فصل بهار و تابستان آب و هوا و زیبایی‌های آبشار دودن در اوج است، به خاطر همین دو فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای دیدن این آبشارهای زیباست. آبشارهای دودن در مجموع دو آبشار هستند که آبشار بالایی فضای مناسب‌تری برای پیک نیک و وقت گذراندن دارد. این آبشار ورودی دارد و محوطه آن به پارکی تبدیل شده که مجهز به امکانات پیک‌نیک است.

جاهای دیدنی آنتالیا - آبشار دودن

با عبور از یک مسیر صخره‌ای از آبشار اول به آبشار دوم می‌رسید. اطراف همین پارک در فاصله بین دو پارک دره و رودخانه و همینطور چشمه‌های ریز و درشت وجود دارد که طبیعت بسیار دلنشین و فضای فوق‌العاده‌ای دارد.

برای رفتن به آبشارهای دودن فراموش نکنید که کفش ورزشی و لباس راحتی، کلاه و ضد آفتاب همراه داشته باشید. رفتن به این آبشارها با لباس‌های نامناسب، فرصت خوش گذرانی و گشت و گذار را از شما می‌گیرد. اینجا می‌توانید از قایق‌سواری و رفتینگ هم لذت ببرید.

رودخانه دیم

رودخانه دیم (Dim çayı) مورد بعدی از جاهای دیدنی آنتالیا است. دیم رودخانه ای است در اطراف آنتالیا، شهر آلانیا که به طرف دریای مدیترانه در جریان است. این رودخانه نقش بسزایی در سر سبزی محیط اطرافش دارد و آب و هوای مطبوعی را ایجاد نموده است؛ به طوری که افراد زیادی برای گذراندن اوقات فراغت و رهایی از شلوغی شهر به این منطقه می آیند و ساعاتی را در این طبیعت زیبا می گذرانند. از این رو، این منطقه مورد توجه تورهای گردشگری ترکیه، به ویژه تور آلانیا قرار دارد.

غار زیبای دیم (Dim)، استالاگتیت های غاری در کوه تاروس (Taurus) یا سدّ با شکوه دیم، از جمله اماکن اطراف رودخانه دیم چای هستند. رودخانه دیم چای در حال حاضر بزرگ ترین منبع آب شیرین و آب آشامیدنی برای منطقه است و سدّی که بر روی این رودخانه ساخته شده است، برق منطقه را تأمین می کند.

جاهای دیدنی آنتالیا - رودخانه دیم 

شهر آنتیک

شهر آنتیک در نزدیکی استان انتالیا و در جاده اصلی به فینیکه و پانزده دقیقه با کمر واقع شده و برای رسیدن به این شهر راه دریایی نیز وجود دارد . فازلیس که از شهرهای شرقی لیکیا و از بندرهای تجاری دوران هلنیستی اول در قرن ششم پیش از میلاد است ، در دوران امپراتوری روم مرکز اصلی کشیش ها کلیسا بوده است و با گذشت قرن ها هنوز هم دیوارهای این بندر شرقی استحکام خود را حفظ کرده است .

معرفی 20 مورد از زیباترین و بهترين پارك های ايران به همراه آدرس و مشخصات کامل

از جمله آثاری که از این بندر به جای مانده می توان به دیوارهای قلعه ، معبد زئوس و جاده شاه آنتونیوس خاراولا اشاره کرد و در قسمتی از شبه جزیره جاده ای وجود دارد که بسیار با عظمت است و امتداد آن از قسمت جنوبی بندر تا دروازه شهر کشیده شده است و چون این جاده کوتاه است و در عین حال عرض زیادی دارد ، گاهی اوقات از آن به عنوان استادیوم استفاده می شود.

 

آتنا پولیاس که یکی از پرستشگاه های خیلی مهم زمان خود بوده ، به همراه دو پرستشگاه دیگر در کنار آگورا قرار دارند ، جالب است بدانید ، در یکی از پرستشگاه ها که آتنا نام دارد ، نیزه برنزی آکلیوس ، قهرمان هومر یافت شده بود ، لازم به ذکر است که در بین آثار تاریخی فازلیس یک موزه نیز دیده می شود .

برج ساعت از جاهای دیدنی آنتالیا

برج ساعت را که دو طبقه دارد و تنها اثر باقیمانده از میان 80 برجی است که زمانی برای محافظت از شهر ساخته شده بودند در زمان ورود به قسمت قدیمی آنتالیا می بینید ، این برج را که طبقه بالایش گرد و دایره‌ ای شکل و در طبقه پایین ، مربعی‌ است و عمر آن به قرن دوم قبل از میلاد مسیح بر می گردد در حقیقت به عنوان فانوس دریایی ساخته شده ولی با این حال هنوز از کاربرد اصلی آن کسی خبر ندارد .

جاهای دیدنی آنتالیا - برج ساعت

شهر قدیمی کلاچی

با قدم زدن در پیچ و خم های کوچه های این شهر قدیمی که در آن خانه ها با سقف های قرمز رنگ که به سبک عثمانی ساخه شده اند و خودنمایی می کنند و از سنگ فرش کوچه هایش صدای پای نعل اسبان را هنوز می شود شنید ، می توان تاریخ ترکیه به صورت ملموس و از نزدیک احساس کرد .

این شهر قدیمی علاوه بر قدمتش ، سوغاتی فروشی های عالی ، گالری های هنری بسیار جذاب و رستوران های جالبی دراد که می توانید از تمامی آن ها به صورت یک جا دیدن کنید و همچنین کلاچی که خود یکی از جاذبه های گردشگری آنتالیا است .

خودش نیز جاذبه گردشگری زیادی دارد که از جمله آن ها می توان به میدان اصلی معروف به کاله کپیسی ، قلعه بزرگ و برج ساعت معروف اشاره کرد و شایان ذکر است که مسجد محمت پاشا که در کنار برج ساعت است ، شکل ظاهری بسیار زیبا و بی نظیری را به شهر داده است .

جاهای دیدنی آنتالیا - شهر قدیمی کلاچی

تله کابین از جاهای دیدنی آنتالیا

سفری هیجان انگیز بر فراز شهر آنتالیا با استفاده از تله کابین داشته باشید. با تله‌کابین از ساحل دریا به آسمان بروید و یک منظره شگفت‌انگیز و چشم‌انداز بی‌نظیر از کوه‌های توروس تا ساحل آبی مدیترانه را زیر پای خود ببینید.

آدرس تله کابین کمر: ترکیه، آنتالیا، کمر، محله تکیرووا، تله کابین کمر

جاهای دیدنی آنتالیا - تله کابین

پیست اسکی ساکلیکنت آنتالیا

اگر از ارتفاع زیاد هراسی ندارید و به دنبال هیجان زیادهستید، پینشهاد می کنیم بعد از خرید تور آنتالیا سریعا خود را به پیست اسکی ساکلیکنت و پاراگلایدر آنتالیا در کوه تورورس برسانید. کوه توروس یکی از بهترین مناطق گردشگری ترکیه است که ورزشکاران بسیاری در فصل بهار و زمستان برای اسکی و یا پاراگلایدر به این منطقه مراجعه می کنند.

در این مجموعه امکانات مختلفی از جمله تله سیژ، پاراگلایدر و مجموعه اقامتی وجود دارد.

جاهای دیدنی آنتالیا - پیست اسکی ساکلیکنت

آدرس پیست : ترکیه، آنتالیا، محله گوزل

درختان پالم در جنگل‌های آنتالیا

یکی از برجسته‌ترین ویژگی آنتالیا درختان انبوه پالم یا نخل آن هستند که با خنکای سایه خودشان شما را در طول مسیر سواحل آنتالیا همراهی می‌کنند. درخت پالم از نوع درختانِ ویژه مناطق مدیترانه‌ای است که در فصل تابستان، گرمای هوا را به هوای خنک و در زمستان هوای سرد را تعدیل می‌کنند.

جاهای دیدنی آنتالیا - درختان-پالم

به همین خاطر است که همیشه احساس می‌کنید که در خانه‌ای با هوای دلپذیر هستید و امکان ندارد که از سفر به آنتالیا خسته شوید. درختان پالم در طول خط ساحلی شهر آنتالیا قرار دارند.

شهر باستانی لیسیان

در ادامه سفرتان به آنتالیای ترکیه از مقبره تاریخی و صخره‌ای لیسیلن The Ancient Lycian Rock Tombs دیدن کنید. مقبره صخره‌ای لیسیان که در منطقه لیسیای آنتالیا و دامنه شهر موغلا قرار دارد جزو جاذبه‌های باستانی شهر آنتالیا محسوب می‌شود. شما می‌توانید هم از طریق جاده و هم از طریق دریا به این منطقه برسید.

آرامگاه در واقع بخشی از شهر باستانی سیلیای ترکیه است بنابراین در مسیر رسیدن به این جاذبه زیبا آثار تاریخی مختلفی از جمله آمفی‌تئار و خرابه‌های منازل را مشاهده خواهید کرد.

جاهای دیدنی آنتالیا - شهر باستانی لیسیان

آدرس مقبره صخره‌ای لیسیلین: ترکیه، آنتالیا، شهر موغلا، شهر لیسیا، منطقه دالیان

شهر باستانی میرا ترکیه

هیجان انگیزترین قسمت سفر به آنتالیا در منطقه میرا Myra Ancient City قرار دارد. شهر باستانی میرا جزو مهمترین مناطق مدیترانه‌ای است که تاریخ دقیق پیدایش آن مشخص نیست. اگرچه بعضی از باستان شناسان قدمت شهر را به قرن 1 پیش از میلاد نسبت می‌دهند.

در این منطقه آمفی تئاتر باستانی میرا هست که گنجایش ۱۳۰۰ نفر را دارد. همچنین گور دخمه‌های صخره‌ای و زمینی زیادی در این منطقه یافت شد که البته ورود به برخی از آنها ممنوع است.

آدرس شهر باستانی میرا: ترکیه، آنتالیا، شهر دمره

جاهای دیدنی آنتالیا - شهر باستانی میرا ترکیه

برج هیدیرلیک از جاهای دیدنی آنتالیا

برج هیدیرلیک Hıdırlık Tower آنتالیا یکی از برج های قدیمی شهر است که بروی تپه‌ای ساخته شد تا از آن برای دیدبانی استفاده کنند. زمان ساخت برج به دوره امپراتوری رومیان بر می‌گردد. معمولا گردشگرانی که به پارک کاراکی اوقلو استفاده می‌روند از برج نیز دیدن می‌کنند.

جاهای دیدنی آنتالیا - برج هیدیرلیک آنتالیا

آدرس برج هیدیرلیک: ترکیه، آنتالیا، محله گپز

آبشارهای خروشان ماناوگات

آبشار ماناوگات Manavgat یکی از بی نظیرترین مکان‌های آنتالیا است که می‌تواند پاتوق خوبی برای طبیعت گردان باشد. پیشنهاد می کنیم یک روز آرام را در آبشار ماناوگات سپری کنید؛ خوب استراحت کنید و از طبیعت زیبا لذت ببرید. بعد از استراحت به سمت مزارع چای ماناوگات بروید و از فروشگاه مخصوص فروش سوغاتی که 24 ساعته فعال هستند، سوغاتی بخرید. از جاذبه‌های گردشگری اطراف روستای ماناگاوت آنتالیا می‌توانیم به قایق سواری، رفتینگ، بازدید از مزارع، آبشار دودن (Duden) و کافی شاپ‌های زیبای آن اشاره کنیم.

جاهای دیدنی آنتالیا - ماناوگات

آدرس روستای ماناوگات: ترکیه، آنتالیا، 72 کیلومتر بعد از مرکز شهرآنتالیا

دره کوپرولو آنتالیا

دره کوپرولو یک دره و یک پارک ملی در استان آنتالیا است. این یکی از بهترین مکان های دیدنی آنتالیا است. این پارک ملی بسیار بزرگ است و در ماناوگات در فاصله کمی از مرکز آنتالیا قرار دارد. برای رفتن از آنتالیا به پارک، از گردنه‌های کوهستانی با خودرو خواهید رفت که این جاده مملو از مناظر خیره‌کننده است. این دره به خودی خود بسیار بزرگ است و حدود ۱۴ کیلومتر طول دارد و در امتداد رودخانه کوپروکای قرار دارد.

در درون دره، انواع گیاهان و جانوران، حیات وحش و درختان زیبایی را خواهید دید که قطعاً دوست دارید آنها را با دوربین خود ثبت کنید. این منطقه همچنین با داشتن درختان بزرگ بلوط، کاج قرمز، صنوبر سرو و کاج سیاه به عنوان یک نقطه خاص برای درختان شناخته می شود. جنگل سرو زیبا را نیز در اینجا خواهید یافت.

جاهای دیدنی آنتالیا - دره کوپرولو آنتالیا

قایقرانی در آب‌های سفید را در داخل دره امتحان کنید، یا می‌توانید در مکان‌های باستانی آن، از جمله پل‌های رومی قدم بزنید. شما می توانید در اینجا کمپ بزنید، پیاده روی کنید و از حال و هوای خنک لذت ببرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

20 فروردین 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *