افتتاح حساب ترکیه
جاهای دیدنی قزوین

جاهای دیدنی قزوین آنقدر زیاد و زیباست که می تواند از زیباترین مقصدهایی باشد که می‌توانید برای سفر انتخاب کنید. این مطلب از گروه سفر شادمگ جاهای دیدنی قزوین را به شما معرفی میکند.

قزوین چطور جایی است؟

این شهر تاریخ زیادی را به خود دیده است. از مردمانی که حدود هفت هزار سال پیش از میلاد اینجا ساکن و یکجا‌نشین شدند و به کشاورزی پرداختند تا امروز که قزوین به یکی از شهرهای بزرگ و صنعتی کشور تبدیل شده است.

این شهر در قدیم نام‌های مختلفی داشته است. یونانیان این شهر را راژیا صدا می‌کردند. اروپایی‌ها به آن آرساس می‌گفتند. در زمان اشکانیان به این شهر اردپا می‌گفتند چون نام موسس این شهر بود. ساسانیان به آن کشوین می‌گفتند که به معنی «شهری که نباید از آن غافل شد» است.

جاهای دیدنی قزوین

بعضی می‌گویند قزوین از همین کلمه می‌آید. شاید نام قسوین را هم در بعضی متن‌ها و نوشته‌ها ببینید که به معنی «شهری که مردمی پر صلابت و استوار دارد» است. بعضی دیگر هم می‌گویند در زمان حمله اعراب این شهر قزوین نامیده شد که عربی شده کلمه کاسپین است؛ چرا که مردمان قوم کاسپی در این شهر زندگی می‌کردند.

به هر حال اوج شکوفایی این شهر در زمان ساسانیان بوده است. بعد از آن در زمان صفویان بود که قزوین برای نیم قرن به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد. در همین زمان بود که اولین خیابان ایران به نام خیابان سپه در قزوین ساخته شد.

پایتخت ایران

سال‌ها بعد و با انتقال پایتخت به اصفهان باز هم قزوین جزو پراهمیت‌ترین شهرهای ایران بود.

امروزه اما این شهر با تابستان‌های خنک و زمستان‌های سرد و مردمی که به زبان فارسی با لهجه قزوینی صحبت می‌کنند یکی از بهترین مقصدهای گردشگری در ایران است. جالب است بدانید این شهر دوازده خواهرخوانده در سراسر دنیا دارد که مشهورترین آن‌ها ایروان ارمنستان، هایکو چین و اوسان کره جنوبی است

جاهای دیدنی قزوین

دهخدا، عبید زاکانی، میر عماد، محمد علی خیارجی و تعداد دیگری از ادیبان و خوش‌نویسان ایران اهل قزوین بوده‌اند. بنابراین عجیب نیست که این شهر پایتخت خوش‌نویسی در ایران باشد.

اگر به قزوین رفتید می‌توایند به عنوان سوغاتی باقلوای گل رز قزوین، نان چای، نان برنجی ،پسته، فندق، زغال‌اخته، گیلاس، کشمش، انگور، گردو، آلبالو، آش رشته، آبغوره و صنایع دستی بیاورید. البته سنگ پای قزوین را هم فراموش نکنید.

جاهای دیدنی تاریخی قزوین

قزوین شهری است که بی‌شک با ورود به آن با مجموعه‌ای از شگفتی‌ها روبه‌رو خواهید شد. قدم زدن در قدیمی‌ترین خیابان ایران تا گذر از بزرگ‌ترین کاروانسرای سرپوشیده دنیا، شما را به دل تاریخ خواهد برد. تاریخی که در آن، قزوین ۵۷ سال پایتخت ایران در دوران صفویه بوده است.

قزوین یک موزه شهر است. جایی که هر چقدر هم در آن بگردید، هنوز جاهایی هست که ندیده‌اید. از اماکن تاریخی تا فرهنگی که در لیست بلند بالایی باید از آن نام برد. در ادامه برخی از مکان‌های تاریخی را معرفی می‌کنیم:

انواع آب انبارها شامل: آب‌انبار مسجد جامع، آب‌انبار آقا، آب‌انبار حاج کاظم، آب‌انبار حکیم آب‌انبار سردار کوچک، آب‌انبار ملاوردیخانی، آب‌انبار زنانه‌ بازار، آب‌انبار حاج ابراهيم و …

خانه‌های تاریخی مثل

خانه‌ بهروزی، خانه‌ فرهنگ امیرکبیر، خانه‌ رئوفی، خانه‌ اسدی، خانه‌ مرتضوی، خانه‌ خطیبی، خانه‌ داعی، خانه‌ یزدی، خانه‌ بهشتی، حسینیه‌ امینی‌ها، عمارت شهرداری، عمارت باغ سپه‌دار و …

مساجد و امامزاده‌ها: مسجدالنبی، مسجد و مدرسه‌ سردار، سنجیده مسجد، مدرسه‌ صالحیه، مدرسه امیدیه و آرامگاه امام‌زاده حسین (ع)

سردر و دوازه‌های شهر مانند: دروازه تهران قدیم و دروازه کوشک

حمام‌های قزوین: حمام بلور و حمام صفا

سرای سعدالسلطنه

بی‌شک اگر در بین بهترین مکان ها و جاهای دیدنی قزوین بخواهید بهترین را پیدا کنید، سرای سعدالسلطنه در اول لیست شما به چشم می‌خورد؛ جایی که مجموعه‌ای از آثار شامل کاروانسرا، مسجد، تیمچه، بازارچه، حمام و چایخانه را با معماری خیره کننده و جذاب در دل خود جای داده است. در این کاروانسرای سرپوشیده که در جهان منحصر به‌فرد است، می‌توانید ساعت‌ها قدم بزنید و شکوه معماری قاجاری را در دل آن ببینید.

جاهای دیدنی قزوین

پس از بازسازی نیز با وجود کمی تغییرات همچنان زیبایی این سرا حفظ شده است. در غرفه‌های این مجموعه انواع صنایع دستی و کافه‌ها جای خوش کرده است. غرفه‌هایی که شما را به دل تاریخ می‌برند.

بازار قزوین

بازارها از گذشته تا کنون، قلب تپنده هر شهر بوده‌اند؛ جایی که شریان‌های اقتصادی شهرها را به هم می‌رساند. با وجود اینکه امروزه در تمامی شهرها، بازارها جای خود را به مراکز تجاری مدرن داده‌اند ولی بازارهای قدیمی همچنان شکوه و جایگاه خود را حفظ کرده‌اند.

بازار قزوین یکی از این مکان‌هاست که بیش از هزار سال قدمت دارد ولی تمامی بخش‌های موجود در این بنا شاهکار معماری صفوی‌ست. بازاری که بیش از نیم قرن قلب اقتصادی پایتخت صفویان بوده و در مسیر جاده ابریشم قرار داشته است. این اهمیت کافی است تا بدانید با چه شکوهی روبه‌رو خواهید شد. بازار قزوین دارای سرا و تیمچه‌های مختلف است که می‌تواند علاوه بر جذابیت معماری، شما را ساعت‌ها برای خرید سرگرم کند، بدون اینکه متوجه گذر زمان شوید.

پس این بازار را هم از لیست جاهای دیدنی زیبای قزوین هرگز جا نگذارید!

جاهای دیدنی قزوین

اگر راهی قزوین شدید و خواستید چند روزی را در این شهر بمانید، می‌توانید یکی از هتل های قزوین را برای اقامتتان انتخاب کنید. این هتل ها را در سایت جاباما پیدا کنید و به راحتی رزرو کنید.

کاخ چهلستون

یکی از بناهایی که با سفر به قزوین در لیست دیدنی های قزوین قرار خواهد گرفت، کاخ چهلستون است. بله اشتباه نمی‌کنید. برای دیدن کاخ چهلستون نیازی نیست به اصفهان سفر کنید. عمارت بی‌نظیر آن در قزوین هم با همین نام در دوره شاه طهماسب صفوی ساخته شده که هنوز با شکوه و معماری خیره‌کننده‌ای می‌درخشد.

این بنا که به عمارت کلاه‌فرنگی نیز مشهور است، یک بنای هشت‌ضلعی در سبزه میدان قزوین است. میدانی که با ورود به آن به مجموعه و بناهای زیادی دسترسی خواهید داشت و قلب تاریخی شهر قزوین به‌شمار می‌رود. در داخل مجموعه موزه خوشنویسی طراحی شده که ساعت‌ها می‌توانید علاوه‌بر دیدن آثار خوش‌نویسی به تماشای نقاشی‌های دیواری در داخل کاخ بنشینید.

جاهای دیدنی قزوین

عالی قاپو

با انتقال حکومت صفویان از تبریز به قزوین، شاه طهماسب دستور ساخت ارگ بزرگی را داد که هفت در داشت. سر در عالی قاپو یکی از این درهاست که در حال حاضر در نزدیکی کاخ چهلستون قرار گرفته در دوره پهلوی نیز تغییراتی بر روی آن انجام شده است.

این بنا دارای کاشی‌کاری‌های زیبا و منحصر به‌فرد و یک تابلوی خوشنویسی با خط ثلث است. همچنین اتاقک‌هایی در آن تعبیه شده که در گذشته به عنوان برج مراقبت مورد استفاده قرار می‌گرفته است. حالا کل این مجموعه یکی از دیدنی‌ترین جاهای دیدنی قزوین است.

خیابان سپه

سفر کردن به تاریخ یکی از آرزوهای همیشگی انسان بوده است. این آرزو در شهر قزوین محقق شده است! شهری که می‌توان آن را یک شهر موزه نامید. گوشه گوشه شهر که قدم بزنید، بناهای مختلف با معماری بی‌نظیر خود داستانی از دل تاریخ را برای شما روایت می‌کند.

آشنایی با خانه پیرنیا با گچبری ها و نقاشی های فوق العاده زیبایش

برای تکمیل این روایت به خیابان سپه بروید. قدیمی‌ترین خیابان ایران! جایی که با وجود تغییرات زیاد هنوز هم افتخار این را دارد که پس از ۴۰۰ سال اولین خیابانی باشد که به عنوان یک گذرگاه مستقیم طراحی شده است. در شمال این خیابان سر در عالی قاپو و کاخ چهلستون قرار دارد و در انتهای آن نیز مسجد جامع شهر قرار گرفته است. در این خیابان قدم بزنید و از جاهای دیدنی بی‌نظیر قزوین که شما را در تاریخ چند صد ساله‌اش غرق می‌کند، لذت ببرید.

اگر اهل عکس و عکاسی هستید، احتمالا می‌خواهید لیستی از بهترین جاهای ایران برای عکاسی را در دست داشته باشید و بنابراین این مطلب جاباما با یک فهرست کامل هم به کارتان خواهد آمد!

کلیسای کانتور

در کنار تمامی آثار تاریخی و فرهنگی شهر قزوین که بیشتر آن‌ها یادگار عصر صفویه است، بناهای منحصر به فرد دیگری نیز وجود دارد. کلیسای کانتور یکی از این بنا‌هاست که یادگار جنگ‌ جهانی دوم است. این کلیسا که به برج ناقوس نیز شناخته می‌شود، یکی از کوچک‌ترین کلیساهای دنیاست که در کوچه پس کوچه‌های قزوین قرار گرفته و به دست روس‌ها ساخته شده است.

جاهای دیدنی قزوین

معماری این کلیسا به شکل صلیبی و تنهای کلیسای ارتدوکس در ایران با رنگ سرخ است. این کلیسه یادگاری از دوران جنگ است اما حالا یکی از جاهای دیدنی زیبا و تاریخی در قزوین.

حمام قجر

حمام‌ها در معماری اسلامی یکی از مهم‌ترین سازه‌هایی هستند که می‌توان آن‌ها را در جای جای ایران دید. حمام قجر یکی از بزرگ‌ترین حمام‌های ایرانی است که پس از بازسازی به عنوان موزه مردم شناسی افتتاح شد. این حمام یکی از شاهکارهای معماری است که تمامی فضاهای آن بیش از ۳۰۰ سال هنوز سالم مانده است.

این حمام دارای قسمت‌های مختلف است که اصلی‌ترین آن‌ها شامل گرمخانه، سربینه و میاندر هستند. هر یک از این بخش‌ها نیز فضاهای داخلی مختص به خود را دارند که ظرافت و کارایی هر یک شما را شگفت‌زده خواهد کرد. تمامی قسمت‌های داخلی این گرمابه نیز کاشی‌کاری شده و دارای نمای بی‌نظیر و خیره‌کننده فیروزه‌ای است.

جاهای دیدنی قزوین

گراند هتل

قزوین شهر تاریخ است. شهری که در هر گوشه آن می‌توانید روایت‌های تاریخی را بشنوید و بخش‌هایی از آن را به چشم ببینید. در بخشی از این شهر هم تاریخ مدرن خود را به شما نشان می‌دهد. گراند هتل نماد مجسم این دوره است. بله هنوز از راهنمای سفر به قزوین حرف می‌زنیم. گراند هتل قزوین نه آنچه که بارها در لاله‌زار تهران اسمش به گوش شما خورده است. هتلی که در دوره ناصرالدین شاه یکی از سوغات فرنگ به ایران بود.

در زمانی که تمامی مهمانخانه‌ها به شکل سنتی احداث می‌شد، ساختمان گراند هتل در گوشه‌ای از قزوین به سبک چیزی که از هتل امروزی می‌شناسیم، ساخته شد. این هتل که در حال حاضر از جمله بناهایی است که کم کم به دست فراموشی سپرده شده ولی جذابیت معماری آن همچنان باقی مانده است و همین باعث می‌شود در فهرست بهترین جاهای دیدنی قزوین همچنان قرار گیرد.

داستان این هتل تاریخی و قدیمی ترین هتل های ایران را هم می‌توانید در مجله جاباما بخوانید و از تاریخی که بر آن رفته است، شگفت‌زده شوید!

جاهای دیدنی قزوین

مسجد جامع قزوین

بخشی از شکوه معماری اسلامی در هر دوره، مربوط به معماری مساجد است. مسجد جامع قزوین از جمله مساجدی است که پیشینه آن به دوره عباسین باز می‌گردد. با ورود به محوطه این بنا، محو زیبایی و شکوه آن خواهید شد و بدون شک دوربین خود را برای ساعت‌ها عکاسی از گوشه گوشه آن آماده می‌کنید. پیش از احداث این مسجد، در این مکان آتشکده‌ای وجود داشته که در اثر حملات مغول از بین رفته است.

در زمان عباسیان عملیات ساخت این بنا شروع شد اما در دوره‌های زمانی مختلف در دست تخریب قرار گرفت. تا اینکه در دوره صفویان به دلیل توجه ویژه به قزوین، این مسجد نیز مورد بازسازی قرار گرفت و از آسیب و تخریب حفظ شد. مسجد جامع قزوین یکی از ۵ مساجد بزرگ ایران و از جمله جاهای دیدنی تاریخی قزوین به شمار می‌رود.

جاهای دیدنی قزوین

منطقه و قلعه الموت

پس از گشت داخل شهری، مقاصدی را هم می‌توان در راهنمای سفر به قزوین در اطراف شهر مشخص کرد. مقاصدی که برای دور شدن از فضای شهری و تنفس در دل طبیعت مناسب‌اند. منطقه الموت! جایی که به دلیل داشتن آب و هوای کوهستانی می‌تواند گرمای تابستان را تبدیل به خنکای بهار کند. البته که حتما نیاز به لباس گرم هم خواهید داشت.

منطقه الموت شامل کوه‌های الموت و البته قلعه‌ تاریخی است که در دل این کوه‌ها قرار گرفته است. در قسمت پایین‌تر کوه‌ هم باغ‌های گیلاس شما را شگفت‌زده خواهد کرد. اگر در اواخر زمستان و اوایل بهار به الموت سفر کنید، در میان شکوفه‌های گیلاس گم خواهید شد.

زیبایی خیره کننده‌ای که شما را به ژاپن با عطر شکوفه‌های گیلاس می‌برد. در تابستان نیز با کمی ارتفاع گرفتن می‌توانید، خنکی و لذت هوای تازه را در کوه بچشید. همچنین راز قلعه هزار ساله الموت که روزگاری حسن صباح به آن پناه برده است را کشف کنید.

جاهای دیدنی قزوین

حتی برای یک سفر یک روزه به خارج از تهران می‌توانید الموت را انتخاب کنید و به این ترتیب این قلعه زیبا و باغ‌های پرگل آن را نه فقط در لیست زیباترین جاهای دیدنی قزوین بلکه در لیست سفرهای کوتاه یک روزه تهران هم می‌توانیم قرار دهیم.

برای اینکه یک مقصد عالی برای هر آخر هفته داشته باشید، می‌توانید سری به فهرست بهترین جاهای دیدنی اطراف تهران برای سفر یک روزه بزنید.

دریاچه اوان

مقصد بعدی که در راهنمای سفر به قزوین قرار دارد، دریاچه اوان است. دریاچه شگفت‌انگیزی که می‌تواند، مقصدی نیم‌ روزه برای استراحت در تعطیلات آخر هفته یا کمپ دو سه روز برای طبیعت‌‌گردان باشد. این دریاچه در میان کوه‌های سربه فلک کشیده قرار گرفته که در فصل بهار و تابستان درختان سرسبز آن را احاطه کرده‌اند. در پاییز هم می‌توانید سمفونی رنگ‌ها را در اطراف دریاچه ببینید.

در تمامی مسیر درختان چشمان شما را از زیبایی سیراب خواهند کرد تا اینکه در انتهای مسیر، آبی شفاف دریاچه اوان شما را شگفت‌زده کند. این دریاچه آب خود را از چشمه‌های زیرزمینی تامین می‌کند که در نوع خود منحصر به فرد است. در دریاچه اوان می‌توانید تجربه قایق سواری و سایر وزرش‌های آبی را داشته باشید.

اگر در اطراف تهران یا اطراف قزوین دنبال بهترین جاهای دیدنی برای یک آخر هفته تابستانی بودید، این دریاچه را در اولویت قرار دهید.

جاهای دیدنی قزوین

اگر هم اهل طبیعت‌گردی هستید، می‌توانید در مجله جاباما فهرست کاملی از بهترین دریاچه های اطراف تهران و نزدیک را ببینید و برای یک آخر هفته جذاب برنامه‌ریزی کنید.

جاذبه‌های طبیعی قزوین

اطراف قزوین یک مقصد خنک و زیبا برای طبیعت‌گردان است. جایی که می‌توان خستگی‌های طول هفته را در آن به دل طبیعت سپرد و ریه‌ها را از نفس‌های عمیق پر کرد. از جمله مناطق طبیعی در قزوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قله سیالان، آبشار ورچر، آبشار ایل چوپان، منطقه ییلاقی پیچ بن، دره نینه رود، آب گرم یله گنبد، پارک ملی باراجین، پارک سنتی ملاخلیلا

آشنایی با جاهای دیدنی رودسر همسایه دریا و کوه و جنگل

روستاها و ییلاق‌های اطراف قزوین

قزوین یکی از شهرهایی است که علاوه‌بر جاذبه‌های تاریخی، طبیعت دلپذیری و دیدنی دارد. روستا و ییلاقاتی که علاوه بر هوای خنک محصولات زراعی و کشاورزی بی‌شماری دارند. در ادامه با بعضی از این روستاهای زیبا و مناطق ییلاقی بکر آشنا می‌شویم که به ویژه برای دوست‌داران طبیعت می‌توانند در لیست بهترین جاهای دیدنی قزوین قرار بگیرند.

منطقه الموت

شناخته شده‌ترین منطقه در اطراف قزوین الموت است. جایی با روستاهای متعدد، آب و هوایی خنک، باغ‌هایی سرسبز و زیبایی‌های بی‌شمار. این منطقه دارای چندین آبگرم از جمله گرمارود، آتان رود، نینه رود و چندین رودخانه کوچک و بزرگ مثل اندج رود ، الموت و طالقان رود است. در این منطقه می‌توانید از طبیعت کوهستانی و خنک لذت ببرید و تجربه کوهنوردی را تا قلعه الموت داشته باشید.

آوج و کوهین

دو مقصد جذاب دیگر برای تجربه خنک تابستانی منطقه آوج و کوهین با طبیعت بکر هستند. در هر یک از این مناطق روستاهای خوش آب و هوایی قرار گرفته است. این مناطق با فاصله کمی از شهر می‌توانند یکی از بهترین ییلاقات را در اختیار شما قرار دهند.

منطقه ییلاقی پیچ بن

یک منطقه کوهستانی و در عین حال خوش آب و هوا در اطراف قزوین که در مرز قزوین و مازندران قرار گرفته است، منطقه ییلاقی پیچ بن است. این منطقه در شمال شرق الموت قرار گرفته که یک مسیر جذاب برای پیمایش طبیعت‌دوستان و طبیعت گردان است.

دامنه های جنوبی سیالان

یکی دیگر از مناطق در شمال الموت، منطقه سیالان است که بر روی ارتفاع واقع شده است.این ییلاق بیش از ۴ هزار متر ارتفاع دارد و پوشش گیاهی منحصر به‌فرد و آب و هوای خنک آن می‌تواند یکی از بهترین تجربه‌های سفر به طبیعت باشد.

جاهای دیدنی قزوین

روستای آتان

یکی از زیباترین روستاهای اطراف قزوین روستای آتان است که به شکل پلکانی ساخته شده است. این روستا شمایلی مثل ماسوله در گیلان دارد که مردم آنجا به زراعت و دامداری مشغول هستند.

اگر اهل روستاگردی هستید، می‌توانید زیباترین روستاهای ایران را در این مطلب در جاباما ببینید و بیشتر بشناسید!

فاصله تا قزوین

با وجود اینکه شهر قزوین در نزدیکی تهران قرار گرفته است ولی شاید کمتر کسی است که از پایتخت بار سفر سفر خود را ببند و به سمت قزوین رهسپار شود. بیشتر کسانی که از تهران سفر می‌کنند با گذر از قزوین خود را به شهرهای دیگر مثل گیلان، زنجان، اردبیل، تبریز و… می‌رسانند. غافل از اینکه این شهر کوچک مجموعه‌ای پنهان از فرهنگ و طبیعت را در دل خود جای داده است. فاصله تهران تا قزوین تنها ۱۵۳ کیلومتر است که در روزهای بدون ترافیک می‌توانید خود را در حدود دو ساعت به آن‌جا برسانید و در دل زیباترین جاهای دیدنی این شهر قدم بزنید.

دسترسی به شهر قزوین با توجه به مقصد انتخابی شما متفاوت خواهد بود. چرا که این شهر در گذرگاه رسیدن به سایر شهرها واقع شده است اما ساده‌ترین راه، سفر با خودرو شخصی یا تاکسی است. اگر از تهران به قزوین سفر می‌کنید، روش‌های مختلفی برای سفر وجود دارد. تاکسی، اتوبوس، خودرو شخصی و قطار.

سفر از تهران به قزوین

در صورتی که قصد دارید با ماشین شخصی سفر کنید، می‌توانید از آزادراه تهران کرج و سپس کرج به قزوین خود را به این شهر برسانید. اما اگر تمایلی به استفاده از خودروی خود نداشته باشید، در پایانه‌های مسافربری می‌توانید از اتوبوس یا تاکسی استفاده کنید و با خیال راحت خود را به قزوین برسانید.

جاهای دیدنی قزوین

سفر با اتوبوس قاعدتا هزینه کمتری دارد و به دلیل قرار گرفتن قزوین در مسیر شهرهای شمالی و شمال غربی، می‌توانید از اتوبوس‌های سایر شهرها برای رفتن به این شهر استفاده کنید. اگر هم هیچ یک از این گزینه‌ها مطلوب شما نیست، می‌توانید از قطار استفاده کنید.

سفر از سایر شهرها به قزوین

اگر از شهرهایی که فاصله زیادی با قزوین دارند، می‌خواهید به این شهر سفر کنید، قزوین در کنار پایانه‌های مسافربری، یک ایستگاه قطار دارد که آن هم برای گذر به شهرهای دیگر طراحی شده است. اگر حوصله رانندگی ندارید و در عین حال نمی‌خواهید از تاکسی یا اتوبوس استفاده کنید، تنها گزینه موجود برای شما قطار خواهد بود که کمی سخت‌تر از سایر روش‌های دیگر است.

قزوین فرودگاه مسافربری ندارد. در این شهر یک فرودگاه کوچک طراحی شده که بیشتر برای پروازهای تفریحی و هواپیماهای تک سرنشین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در صورتی که تمایلی به سفر با قطار هم نداشته باشید، می‌توانید با هر وسیله‌ای که برای شما راحت‌تر است، خود را به تهران برسانید و سپس از تهران با تاکسی به قزوین بروید.

بهترین زمان سفر به قزوین

بهار! امان از بهار که همیشه تا عنوان بهترین زمان سفر به گوش می‌خورد، بهار گزینه اول و آخر آن است. سفر به قزوین هم جای خود را در این قاعده باز کرده است. اما استثنای آن را هم باید در نظر گرفت. قزوین با تمام کوچکی و جمع و جوری‌اش ولی می‌تواند میزبان خوبی برای شما در فصل‌های مختلف باشد.

جاهای دیدنی قزوین آنجا که به تاریخ می‌رسد در هر چهار فصل سال یکسان و دیدنی است و آنجا که با طبیعت گره می‌خورد در هر فصل و زمان رنگ و لعاب خاص خودش را دارد. پس اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، مکان های دیدنی طبیعی قزوین را در هر چهار فصل ببیند!

بهار بهترین فصل سفر است ولی اگر به دنبال مقصد خنک تابستانه یا به فکر کمپ کردن در طبیعت کوهستانی هستید، قزوین بهترین گزینه برای شماست. شک نکنید که علاوه بر بهار و تابستان، خیابان قدیمی ایران در شهر قزوین و عمارت‌های کوچک و بزرگش در پاییز بی‌نهایت تماشایی خواهند شد. از طبیعت آن همین‌قدر بدانید که وصف زیبایی‌اش در کلمه نمی‌گنجد.

اجاره اقامتگاه در قزوین

اگر در راهنمای سفر به قزوین بخواهید یک برنامه حسابی برای سفر خود تدارک ببینید، حتما لازم است که بیش از یک روز در قزوین زمان بگذارید. شاید بتوانید مکان‌های اصلی این شهر را در یک روز ببینید و تجربه شکم‌گردی خود را با غذا و خوراکی‌های خوشمزه تکمیل کنید اما اقامت در هتل‌های مدرن و سنتی قزوین موردی است که به سادگی نمی‌توان از آن گذشت.

شهر قزوین گزینه‌های متنوعی برای اقامت را در اختیار شما قرار می‌دهد که در ادامه می‌توانید با مهم‌ترین آن‌ها آشنا شوید و مطمئن شوید در سفر به قزوین برای دیدن جاهای دیدنی آن بهترین گزینه‌های اقامتی را خواهید داشت.

اقامت در هتل‌های قزوین

اگر سفر لوکس گزینه اول شماست، هتل‌های چند ستاره قزوین این تجربه را در اختیار شما قرار می‌دهند:

جاهای دیدنی قزوین

هتل مرمر قزوین: از جمله لوکس‌ترین هتل‌های ۴ ستاره قزوین است که با امکانات کامل آماده پذیرایی از میهمانان در شهر قزوین است.

هتل البرز: این هتل که از جمله قدیمی‌ترین هتل‌های قزوین به شمار می‌رود در سال ۵۵ افتتاح شد و با تجربه طولانی در صنعت هتلداری به میهمانان خدمات ارائه می‌دهد. این هتل با استاندارهای بین‌المللی فعالیت می‌کند و با عنوان هتل بین‌المللی البرز نیز شناخته می‌شود.

سایر هتل‌های قزوین: علاوه بر این دو هتل معروف، هتل‌های زیادی در قزوین فعالیت می‌کنند که از جمله آن می‌توان به هتل سینا، هتل ژایا، هتل میرعماد، هتل سفیر و… اشاره کرد.

اقامت در سراهای سنتی

اگر تجربه اقامت در هتل نمی‌تواند خاطره سفر به تاریخ شما را در قزوین تکمیل کند، بهترین گزینه اقامتگاه‌های سنتی برای شماست. در قزوین می‌توانید اقامتگاه‌های مختلفی را تجربه کنید.

آشنايي با جاهای دیدنی چمخاله و گشت و گذار در شهر توريستي گيلان

هتل خانه سنتی بهروزی: سرایی که هم نام هتل بر آن است و هم به‌عنوان یک اقامتگاه سنتی تجربه خاطره‌انگیزی را در دل خانه‌های تاریخی قزوین برای شما رقم می‌زند. این سرای سنتی امکانات یک هتل را با فضای خانه تاریخی ادغام کرده که می‌تواند تجربه منحصر به‌فردی برای اقامت باشد.

اقامتگاه بوم گردی آله آموت: در صورتی که به منطقه الموت قزوین سفر کردید، اقامتگاه آله آموت با فضای سنتی و دل‌پذیر خاطره خوشی را در دل طبیعت برای شما رقم می‌زند.

علاوه بر این دو اقامتگاه در شهر قزوین می‌توانید از سایر اقامتگاه‌های بوم‌گردی و همچنین مهمان‌پذیرهای مختلف نیز استفاده کنید تا تجربه سفر به قزوین یکی از بهترین سفرهای عمر شما شود.

خوراکی‌های قزوین

قزوین یک مقصد تمام عیار است. با هر هدفی که به قزوین سفر می‌کنید، این شهر شما را دست خالی نخواهد گذاشت. شهری با جاذبه‌های تاریخی بی‌شمار، فرهنگ و هنر وصف‌ناشدنی، طبیعت بی‌نظیر و البته خنک! و اما مقصد محبوبی برای شکم‌گردان! اگر به قزوین سفر کرده‌اید باید رژیم و فکر کردن به اضافه وزن را فراموش کنید.

جاهای دیدنی قزوین

از جمله مهم‌ترین خوراکی‌های قزوین می‌توان به انواع خشکبار مثل فندق و پسته اشاره کرد. همچنین قزوین مهد زغال اخته و انگور است. به واسطه باغ‌های تاک زیاد،کشمش هم یکی دیگر از خوراکی‌های این شهر است.

اگر خواستید میان گشت و گذار در جاهای دیدنی قزوین کمی استراحت کنید و انرژیتان را افزایش دهید، سراغ این لیست از خوراکی ها و بهترین غذاهای قزوین بیایید!

شیرینی های قزوین

شیرینی‌های این شهر آنقدر معروف هستند که در گوشه گوشه شهر عطر هل و گلاب آن‌ها را می‌توانید در کارگاه‌های شیرینی‌پزی در هنگام عبور از خیابان‌ها حس کنید. انواع باقلوا و شیرینی‌هایی که برای هر سلیقه‌ای پخته شده‌اند. از باقلوای پرچمی و باقلوا پیچ تا شیرینی پادرازی و نان نازک و نان نخودچی.

به مجموعه شیرینی‌های قزوین می‌توانید بستنی و آبمیوه‌هایی را اضافه کنید که تا به حال در هیچ شهر دیگری تجربه نکرده‌اید! این شیرینی‌ها یکی از اصلی ترین سوغاتی‌های قزوین هستند البته اگر تحمل آن را داشته باشید تا رسیدن به مقصد، تمام آن را نخورده باشید.

جاهای دیدنی قزوین

غذاهای قزوین

قزوین، شهر تاریخ و فرهنگ، از قضا دستی بر آتش غذا‌های بی‌نظیر هم دارد. شاید مشهورترین غذای آن را شما هم چشیده باشید. قیمه نثار! غذایی که عطر بوی و آن هوش از سر آدم می‌برد و اگر کسی در قزوین این غذا را برای شما درست کند، قطعا نمی‌توانید دست رد به آن بزنید.

اما این تنها غذای معروف قزوین نیست، در این شهر دیماج و حلیم هم بسیار مشهور هستند و بیشتر به عنوان عصرانه سرو می‌شوند. آش دوغ و شیرین پلوی قزوینی‌ها هم حسابی مشهور است که نوع پخت آن و طعم و عطرش با تمام شهرهای دیگر متفاوت است.

شیک‌ترین رستوران‌های قزوین

با سفر به قزوین، محال است بتوانید جلوی شکم خود را بگیرید و از غذاهای خوشمزه آن صرف نظر کنید. در این شهر انواع رستوران‌ها، غذاهای سنتی و فرنگی را به شما ارائه می‌دهد. اهل هر کدام هستید، می‌توانید در یکی از رستوران‌های شهر آن را نوش جان کنید؛ اصلا شاید بتوان این رستوران ها را هم در فهرست جاهای دیدنی قزوین گذاشت!

اگر اهل رستوران‌های لوکس هستید و چیدمان به اندازه ظرف غذا برایتان اهمیت دارد، چند رستوران شیک را به شما معرفی می‌کنیم:

رستوران نمونه، رستوران اقبالی، رستوران کرمانی، رستوران مدیترانه، رستوران شالی، رستوران سنتی تالار شهر قزوین از جمله رستوران‌هایی هستند که برای یک وعده غذای سنتی می‌توانید، از فضا و غذای آن‌ها لذت ببرید.

اگر هم میل به خوردن غذاهای فرنگی دارید، فست‌فود چیل یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست.

اگر اهل شکم‌گردی هستید، شهرهای زیادی در ایران هست که باید به آن‌ها سفر کنید. مثلا در این لیست در مجله جاباما بهترین کباب های ایران را آورده‌ایم تا هم با آن‌ها آشنا شوید و هم مقصد سفر بعدیتان را پیدا کنید.

سوغات قزوین

سوغاتی خریدن یکی از لذت‌های همیشگی سفر است. لذتی که می‌توانید با عزیزانتان در آن شریک شوید. بخشی از این سوغاتی‌ها شامل خوراکی‌های‌ها و بخش دیگر شامل صنایع دستی این شهر می‌شوند.

جاهای دیدنی قزوین

از جمله خوراکی های قزوین می‌توان به شیرینی‌های بی‌نظیر و انواع نان‌های سنتی اشاره کرد. همچنین این شهر به دلیل داشتن مزارع و زمین‌های کشاورزی دارای محصولاتی مثل پسته، فندق، زغال اخته، انگور و کشمش است.

از خوراکی‌های این شهر که بگذریم، صنایع دستی مثل گلیم بافی، نواربافی، فرش بافی، گیوه دوزی، مشبک فلز، موج بافی و… از دیگر سوغاتی‌ها به شمار می‌روند.

برنامه سفر یک روزه به قزوین و جاهای دیدنی آن

قزوین شهر کوچکی است. از معدود شهرهایی که می توانید بدون نگرانی از داشتن خودروی شخصی در خیابان‌های آن قدم بزنید و از یک مکان دیدنی به مکانی دیگر بروید. اگر فاصله این مقاصد از یکدیگر زیاد باشد، هزینه رفت و آمد در این شهر اینقدر کم است که با حداقل هزینه می‌توانید گشت شهری خود را تکمیل کنید.

مسیرهای نزدیک به هم باعث شده که بتوانید به سادگی با راهنمای سفر به قزوین در یک روز، تمامی جاهای دیدنی اصلی قزوین را ببینید. سپس در یکی از رستوران‌های شهر خود را به قیمه نثار دعوت کنید.

در گشت یک روزه قزوین گردی می‌توانید از باغ صفویه شروع کنید. محلی که با ورود به آن تاریخ ۵۰۰ ساله را ورق می‌زنید. از سردر عالی قاپو در این مجموعه شروع کنید، سپس عمارت‌های زیبا با معماری فوق‌العاده را در اطراف خود ببینید و به داخل برخی از آن‌ها سری بزنید.

عمارت‌هایی مثل کاخ چهلستون، عمارت نادری، عمارت پهلوی و قاجاری و همچنین گراند هتل، هتل اروپایی در عصر قاجاریه! لذت قدم زدن در اولین و قدیمی‌ترین خیابان ایران یعنی خیابان سپه را نیز بچشید. این مجموعه بخش زیادی از تاریخ قزوین را در اختیار شما قرار می‌دهد.

بازارچه سنتی

بعد از بازدید از مجموعه، نوبت به سرای سعدالسلطنه می‌رسد. مجموعه‌ای که علاوه بر معماری باشکوه برای سفر غذا و نوشیدن چای در کافه‌های بی‌نظیرش خستگی را از تن شما به‌در می‌کند. پس از کمی استراحت نیز بازارچه‌های سنتی در این سرا شما را برای خرید انواع صنایع دستی و البته سوغاتی ترغیب خواهد کرد.

جاهای دیدنی قزوین

گرچه ساعت‌ها محو زیبایی و شکوه این کاروانسرا و قسمت‌های متعدد آن خواهید شد و به سختی می‌تواند از مغازه‌های آن دل بکنید ولی به شما پیشنهاد می‌کنیم برای صرف عصرانه خود را به یکی از کافه‌ها برسانید و طعم بستنی‌سنتی قزوینی را بچشید. طعمی که تا کنون در هیچ‌جا تجربه نکرده‌اید!

اگر می‌خواهید دلی سبک کنید، می‌توانید به امامزاده حسین و همچنین بقعه پیغمبریه که مردم قزوین آن را به چهار الانبیاء هم می‌شناسند، بروید که محل مناسبی برای آرامش روح است.

شهر قزوین گرچه برای چندین روز می‌تواند شما را با مکان‌های بی‌نظیرش مجذوب کند ولی اگر فرصت کافی ندارید، این شهر زیبا را برای برنامه یک روزه آخر هفته از دست ندهید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

14 تیر 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *