افتتاح حساب ترکیه
ریش گذاشتن

ریش گذاشتن در صورت مرد ها طرفداران خاص خود را دارد. انتخاب مدل ریش برای آقایان آنقدری مهم است که مدل مو برای خانم ها حائز اهمیت می باشد. اگر قصد دارید تا ریش خود را مدل داده و کمی بلند کنید توصیه می کنیم این مطلب از گروه زیبایی شادمگ را از دست ندهید.

ریش گذاشتن

انواع مدل‌ها و آرایش ریش گذاشتن ، بیشتر به‌خاطر داشتن تیپ و قیافه‌ای بهتر است. مدل ریش یکی از عناصر مهم ظاهری است؛ عنصری مهم در خلق تیپ و قیافه‌ای جذاب که رسیدگی به آن نه پول و هزینه و نه دشواری خاصی لازم دارد.

مدل ریش می‌تواند با انواع لباس پوشیدن هماهنگ شود. شاید باورتان نشود، اما مدل ریش تغییرات شگفت‌انگیزی در ظاهر آقایان محترم ایجاد می‌کند. مثلا از قیافه کودکانه بدون ریش یک پسر، مردی جذاب و باابهت می‌سازد یا عیوب و نقص‌های صورت را در قسمتی مانند چانه به‌سادگی رفع می‌کند.

ریش گذاشتن

تاریخچه‌ی کوتاهی از ریش گذاشتن

جالب است بدانید که ریش در طول تاریخ کاربردهای زیادی داشته است. انسان‌های اولیه از ریش برای گرما، ارعاب و محافظت از خود در برابر خاک، شن و آفتاب و… استفاده می‌کردند. در زمان حال، ریش برای نشان دادن مردانگی، مد و فشن، شکوه و گاهی مقام و شخصیت مورد استفاده است.

در سال‌های قبل از میلاد مسیح، سلطنتیان مصر از ریش‌های مصنوعی استفاده می‌کردند. این ریش‌ها از فلز ساخته شده بود و توسط روبانی پشت سر آن‌ها بسته می‌شد. این کار توسط پادشاهان و همچنین ملکه‌ها انجام می‌شد. همچنین مصریان ریش‌های چانه‌ی خود را از قرمز مایل به قهوه‌ای گرفته تا قهوه‌ای تیره رنگ می‌کردند.

در گذشته، در یونان، ریش نماد احترام بود. آن‌ها عادت داشتند که با وسیله‌ای مانند انبر، ریش‌هایشان را فر کنند. در آن زمان ریش‌ها را برای تنبیه کوتاه می‌کردند. بعدها، اسکندر بزرگ حکم کرد که سربازان نباید ریش داشته باشند؛ تا در جنگ‌ها سربازان مخالف از ریش‌شان بر علیه آن‌ها استفاده نکنند.

روز جهانی ریش گذاشتن

منشا دقیق روز جهانی ریش ناشناخته است؛ اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد وایکینگ‌های دانمارکی در سال ۸۰۰ بعد از میلاد مسیح، یک روز مخصوص را به تجلیل از ریش‌هایشان اختصاص داده بودند. البته این رویداد روز مشخصی نداشت و ممکن بود صدها بار در یک سال هم تکرار شود؛ برای مثال بعد از غارت شهرها، دهکده‌ها و… توسط مردان ریش‌دار و مسلح.

ریش گذاشتن

روز جهانی ریش هر ساله در سطح بین‌المللی جشن گرفته می‌شود و در برخی مناطق مردم با ریش‌های خود دور هم جمع می‌شوند. اولین شنبه‌ی ماه سپتامبر به عنوان روز جهانی ریش معرفی شده است. به طور کلی روز جهانی ریش درباره‌ی ترویج و ارتقای جایگاه جهانی ریش است و بسیاری از کشورها رسم و رسوم‌های جالبی برای این روز دارند و تراشیدن ریش‌ها در این روز یک نوع بی‌احترامی محسوب می‌شود.

در جنوب اسپانیا، افراد از بسیاری از شهرها دور هم جمع می‌شوند تا شاهد یک مسابقه‌ی بوکس بین یک مرد ریش‌دار و یک پسر بدون ریش باشند. مرد ریش‌دار که معمولا مسلح به یک شی نوک‌تیز است، برنده‌ی مسابقه می‌شود.
در دهکده‌ی Dönskborg واقع در سوئد، هرکسی که ریش نداشته باشد از شهر تبعید شده و مجبور می‌شود تا ۲۴ ساعت را در جنگل مجاور سپری کند.

مدل ریش و نقش آن در دنیای مُد چگونه است؟

علی‌رغم تبلیغات متنوع تولیدکنندگان محصولات اصلاح ریش گذاشتن و سبیل و تلاشی که برای نشان دادن جذابیت یک صورت سه‌تیغه و تروتمیز داشتند، همچنان ریش و ریش گذاشتن یکی از بخش‌های مهم تیپ آقایان است و به‌نظر می‌رسد که هیچ‌وقت هم از دنیای آرایش و فشن مردان حذف نخواهد شد.

براساس یکی از آخرین نظرسنجی‌های شرکت تحقیقات بازار اینترنتی یوگاو (YouGov)، از سال ۲۰۱۱ به بعد، به محبوبیت ریش گذاشتن افزوده شده است. مثلا ۴۰ درصد از مردان بریتانیایی ریش می‌گذارند و با سبک‌های مختلف به ریش خود مدل می‌دهند.

در دهه ۷۰ میلادی هم ریش و ریش گذاشتن، محبوبیت زیادی داشت، اما علاقه به ریش، این روزها کمی متفاوت است. علاوه‌بر وجود وسایل اصلاح متنوع و امتحان کردن مدل‌های مختلف ریش، نکته‌ای که برای آقایان در انتخاب مدل ریش بسیار اهمیت دارد، سلیقه و علاقه بانوان است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که این روزها خانم‌ها هم از تیپ و قیافه آقایانی که ریش می‌گذارند به‌شدت استقبال می‌کنند.

ریش گذاشتن

شاید در سال‌های قبل، ریش بُزی یا آن ریش‌های کوچکی که دقیقا زیر لب جا خوش می‌کرد، جذابیتی نداشت، اما این روزها داستان به‌کلی فرق کرده است و تنها یک‌‌سوم خانم‌ها از مردان بی‌ریش با صورت‌های سه‌تیغه خوش‌شان می‌آید.

انواع ریش گذاشتن

مدل ته ریش گذاشتن

ته ریش یکی از بهترین مدل ریش و یک سبک کلاسیک و جاودانه است که اغلب مردان جوان از آن استقبال می کنند. ته ریش با انواع فرم صورت سازگار است و باعث می شود سن جا افتاده تر به نظر برسد. همچنین بر میزان جذابیت چهره اضافه می کند. به همین دلیل است که اغلب مردان جوان ته ریش می گذارند. اگر موقعیت شغلی شما به گونه ای است که اجازه بلند کردن ریش هایتان را ندارید، اما از طرفی هم تمایل دارید ریش داشته باشید، ته ریش بهترین گزینه است. ته ریش نیاز به نگهداری و مراقبت چندانی نداشته و فقط کافی است هر چند مدت یکبار آن را اصلاح و مرتب کنید.

حدود سه هفته به ریش خود فرصت دهید تا کاملا رشد کند. آن وقت شما یک ریش بلند و ظاهری کاملا مردانه پیدا خواهید کرد. نکته کلیدی برای داشتن ریش بلند این است که اگر رسیدگی به آن سر موقع انجام شود، ظاهری ظریف و در عین حال مردانه به شما می دهد. البته نگهداری از ریش بلند تقریبا بدون زحمت است.

این شامل کوتاه کردن و فرم دادن به ریش پس از رسیدن به طول دلخواه است. کوتاه کردن ریش به یکدست شدن و حفظ تقارن آن کمک می کند. شکل دادن خطوط گونه و همچنین گردن به شما کمک می کند تا با داشتن ریش بلند، ظاهری آراسته و شکیل داشته باشید.

اگر قادر به بلند کردن ریش خود نیستید، می توانید از انواع روغن های مخصوص و قویترین محلول رویش مو خانگی برای افزایش رشد موها و تقویت فولیکول های ریش استفاده کنید.

ریش گذاشتن

مدل ته ریش تجاری یا بیزنسی

سال ها پیش، گذاشتن ریش در حین کار در یک محیط شرکتی بسیار چالش برانگیز بود. خوشبختانه، امروزه فرهنگ شرکتی تکامل یافته است و ریش ها قابل قبول تر شده اند. ریش تجاری که به عنوان ریش شرکتی نیز شناخته می شود، دقیقا همان چیزی است که به کار شما می آید. ریشی بین نیم تا یک اینچ که به طور یکنواخت کوتاه شده و به خوبی اصلاح شده است. اگرچه حرفه ای است، اما این مدل ریش می تواند کمی خسته کننده باشد، زیرا بسیار ملایم و ساده است. اما خبر خوب این است که در هر محیط کاری به خوبی می توان از آن استفاده کرد و ظاهری ظریف و متشخص به هر مردی می دهد.

در انتخاب بهترین مدل ریش، موقعیت اجتماعی بسیار تاثیرگذار است. مدل ریش بیزنسی یا تجاری، همان سبکی است که برای جذابیت بیشتر در سر کار خود به آن نیاز دارید.

انواع ریش پروفسوری؛ یک مدل ریش برای کچل ها

آیا نمی توانید ریش بگذارید زیرا موهای صورت تان به صورت پراکنده یا تکه تکه رشد می کند؟ ریش بزی یا ریش پروفسوری یکی از بهترین مدل ریش است که گزینه خوبی برای امتحان کردن شما می باشد. این ظاهر نه کاملا سبیلی و نه کاملا ریشی در صورتی که به درستی انجام شود، می تواند ظاهر شما را پیچیده و جذاب نشان دهد.

البته توجه داشته باشید که ریش بزی برای هر نوع فرم صورت مناسب نیست. این نوع ریش عموما برای صورت های گرد یا دراز بهترین گزینه است.

مدل ریش گذاشتن کامل

برخی مردها تمایل دارند ریش خود را به طور کامل و یکدست بلند کنند و در واقع این به سبکی از استایل و زندگی شان تبدیل شده است. البته این نوع ریش نیاز به نگهداری و مراقبت زیادی دارد. چون هر روز پس از بیدار شدن از خواب باید ریش خود را شانه بزنید و از روغن مخصوص برای زیبایی بیشتر آن استفاده کنید.

ریش گذاشتن

یکی از مردانی که تمایل به داشتن ریش کامل دارد، جیسون موموآ است و به ما یادآوری می کند که این سبک ریش می تواند ترکیبی عالی از مردانگی و ظرافت باشد.

مدل ریش گذاشتن  وایکینگی

وایکینگ‌ ها نه تنها به خاطر شجاعت و روحیه جنگجویانه ‌شان شناخته می ‌شدند، بلکه به خاطر ریش‌هایی که نماد مردانگی بود نیز شهرت داشتند. آنچه در گذشته وسیله ای برای گرم نگه داشتن صورت در ماه های سرد زمستان بود، اکنون یک ترند زیبایی و بهترین مدل ریش است. ریش های وایکینگی در چندین سال گذشته روند رو به رشدی داشته اند و بیشتر به دلیل جسور بودن و شاید حتی ترسناک بودن قابل توجه هستند. این سبک ریش نیاز به صبر، دقت و یک روال نظافتی مناسب مانند شانه کردن، شستشوی روزانه، استفاده از روغن و … دارد.

خواص رزماری برای مو ؛ راز داشتن مو های پرپشت و سالم

مدل ته ریش مردانه با سبیل

نمی توانید بین ریش یا سبیل تصمیم بگیرید؟ چرا ته ریش با سبیل را امتحان نمی کنید؟ این سبک در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است و در سال 2022 همچنان پرطرفدار و بهترین مدل ریش است. این سبک بسیار عالی است چرا که به شما امکان می دهد خط فک قوی خود را در حالی که سبیل ضخیم تان را تکان می دهید به نمایش بگذارید.

ریش گذاشتن

مدل مدل ریش مردونه فید شده

اگر می خواهید به ریش خود حالت دهید، ریش فید شده گزینه عالی است. در این سبک باید به جای اینکه ریش خود را یک امتداد نگه دارید، موهای اطراف خط ریش را فید کنید. این سبک ریش، موهای قسمت گونه ها را تمیز می کند و به سمت خط فک محو می شود. ریش مدل فید شده، همه کاره است و می‌توان آن را به روش‌های مختلف شکل داد تا فرم سر یا مدل موی شما را اصلاح کند. مدل های ریش فید شده یکی از داغ ترین ترندهای ریش در سال 2022 هستند که به سرعت در حال رشد بوده و روز به روز به تعداد طرفداران آن اضافه می شود.

ریش فید شده یکی از بهترین مدل ریش هایی است که در چند سال اخیر بسیار ترند و پرطرفدار شده. در این روش شما باید قسمت ته ریش خود را کاملا فید کرده و هر چه ریش به سمت گونه و چانه پایین می آید، تراکم آن بیشتر باشد.

ریش گذاشتن  زیر لب ون دایک

مدل ریش ون دایک که به افتخار نقاش رنسانس آنتونی ون دایک نامگذاری شده است، سبک محبوبی بود که در قرن هفدهم توسط مردان استفاده می شد و در قرن نوزدهم احیا شد. نیازی به گفتن نیست که زیبایی و جذابیت این سبک بی انتها است و همچنان یک مدل ریش محبوب در سال 2022 است. چیزی که مدل ریش ون دایک را متمایز می کند، ترکیب سبیل و ریش بزی است. برای مرتب نگه داشتن این استایل از بهترین مدل ریش، پیرایش منظم امتداد گونه ها و گردن ضروری است.

مدل ریش بالبو؛ مدل ریش پروفسوری با ته ریش

بالبو یک نوع دیگر از بهترین مدل ریش گذاشتن  که در آن سبیل کوتاه و جدا شده از ریش و بدون لبه است. این استایل برای مردان با هر شکل صورت و به خصوص برای آنهایی که ممکن است چانه کوچک تری داشته باشند به خوبی کار می کند. چون مدل ریش در قسمت چانه که از سبیل جدا شده است، چانه را بزرگ تر نشان می دهد.

این مدل ته ریش با سبیل واقعا همه کاره است و می توان آن را به سلیقه خود شخصی سازی کرد.

ریش گذاشتن

استایل ریش مردانه مدل کرونا

مردان زیادی در این دوران انزوای کرونا اجازه می دهند موهای صورتشان رشد کند. اگر شما هم همیشه می خواستید موهای صورت خود را بلند کنید، ممکن است اکنون زمان مناسبی برای این کار باشد. بسیاری از مردان به تیغ نه می گویند و از ریش کرونایی خود لذت می برند. صبور بودن و اجازه دادن به رشد موهای صورت شما در دو هفته اول بزرگترین چالش است.

از آنجا، می توانید ارزیابی کنید که بهترین مراحل بعدی برای مدل ریش صورت شما چیست. می توانید تصمیم بگیرید که آن را کوتاه کنید، مرتب کنید یا نه فقط اجازه دهید رشد کند.

بهترین مدل ریش برای افراد کچل

چه دواین جانسون باشد چه بروس ویلیس، تعداد زیادی سلبریتی وجود دارند که به عنوان افراد طاس که ریش دارند، شناخته می شوند. عوامل متعددی وجود دارد که باعث می شود این سبک استایل را دوست داشته باشیم:

 • چهره ای جسورتر و زمخت تر
 • افزایش سرعت در مرتب کردن ظاهر
 • صرفه جویی در زمان

حالا سوال پیش می آید که بهترین مدل ریش گذاشتن  برای افراد کچل کدام است؟ معمولا بهترین کار این است که در چهره خود یک تضادی به وجود بیاوریم. یعنی اگر سر به طور کامل طاس شده است، از مدل ریش بلند و کامل استفاده کنیم تا چهره جذاب تر و جسورتر به نظر برسد.

داشتن ته ریش هم یک ایده کلاسیک و عالی برای افراد کچل است. اگر فرم صورت شما بیضی است و کچل هستید، داشتن ته ریش یکی از بهترین انتخاب ها است. سعی کنید موهای خود را بین ۱ تا ۳ میلی متر بتراشید و از نتیجه کار شگفت زده شوید.

اگر می خواهید از ته ریش فراتر بروید، اجازه دهید موهای صورت تان حداقل برای سه هفته رشد کند. داشتن ریش کامل برای آقایانی که فک مستطیلی دارند، انتخاب بسیار هوشمندانه ای است. همچنین ترکیب مدل مو کچل با ریش بلند گزینه خوبی خواهد بود.

بهترین مدل ریش برای صورت گرد

اگر فرم صورت شما گرد است، با استفاده از ترفندها و سبک های مختلف ریش می توانید آن را تا حدودی اصلاح کنید. در ادامه انواع بهترین مدل ریش صورت گرد را به شما معرفی می کنیم.

مدل ریش و مو دم اردکی

این یک مدل ریش است که در آن موهای صورت به گونه ای اصلاح می شود که در چانه شبیه “دم اردک” به نظر می رسد. قسمت بالایی ریش کوتاه تر است، در مقابل موهای ناحیه چانه می توانند تا هر اندازه که بخواهید بلند باشد. ظاهر نوک تیز ریش در ناحیه چانه باعث می شود فرم صورت شما کشیده تر به نظر برسد.

ریش گذاشتن

آرایش ریش فرانسوی

این یک مدل ریش بسیار متفاوت است. مشخصه آن این است که مو در ناحیه چانه مانند یک ریش کامل کشیده می شود و سپس ریش را به دو قسمت تقسیم می کند.

مدل ریش گذاشتن مردانه کلاسیک

ریش بزی کلاسیک، بهترین مدل ریش در سبک کلاسیک و همیشه مد برای صورت گرد است. نظافت و نگهداری آن آسان است و ظاهری فوق العاده به شما می دهد. برای تثبیت این ظاهر، اجازه دهید ریش به اندازه دلخواه شما رشد کند و سپس موهای بالای لب و گونه را بتراشید.

ریش مدل لنگری

مدل ریش لنگری به شکل بدون لبه و موی گونه است. به این شکل که روی چانه و زیر لب پایینی شما رشد می کند و سبیل کوتاه و محدود نگه داشته می شود. این یک نسخه بزرگ شده از سبک ون دایک با انتهای موهای نوک تیز است. برای برجسته کردن خط فک عالی است.

فرم صورت در انتخاب بهترین مدل ریش بسیار مهم است. شما با انتخاب درست سبک ریش می توانید فرم چهره خود را متعادل سازی کنید. مثلا افرادی که صورت گرد دارند، باید حجم ریش در ناحیه چانه را بیشتر کنند تا فرم صورت کشیده تر شود.

بهترین مدل ریش گذاشتن برای صورت کشیده

انتخاب بهترین مدل ریش گذاشتن برای صورت کشیده آسان است، تنها کاری که واقعا باید انجام دهید این است که از مدل هایی که در پایین بلند هستند و چانه های نوک تیز دارند که ویژگی های صورت شما را بیشتر دراز می کند، اجتناب کنید. بهترین مدل های ریش برای فرم صورت کشیده آنهایی هستند که طول بیشتری به صورت اضافه نمی کنند و روی گونه ها بلند می شوند تا بخشی از این کشیدگی را بپوشانند.

ناگفته نماند که مدل‌های ریش کوتاه و ته ریش گزینه بسیار خوبی برای فرم صورت کشیده است و مدل ‌هایی با سبیل ‌های ضخیم برجسته می ‌توانند توجه را از طول صورت دور کنند. شما می توانید ته ریش با سبیل را نیز امتحان کنید.

یکی از همه کاره ترین انواع سبک ریش، مدل ریش کامل است. ریش کامل کلاسیک برای فرم صورت کشیده گزینه مناسبی است. در این روش باید قسمت خط ریش کمی فید شود و قسمت گونه ها ریش بلندتر باشد. بلندتر بودن ریش در قسمت گونه باعث می شود تا از کشیدگی بیش از حد چهره کاسته شود. مدل ریش پروفسوری برای صورت کشیده زیاد توصیه نمی شود.

ریش گذاشتن

مدل ریش برای چانه کوچک

شما با کمک ریش می توانید کوچک بودن چانه خود را بپوشانید. برای پوشاندن خط فک کوچک با ریش، تنها کاری که باید انجام دهید این است که طول کافی به قسمت چانه اضافه کنید و اجازه دهید خط افقی (که از چانه تا فک پایین شما امتداد می‌ یابد) نیز افزایش یابد.

یکی دیگر از سبک ریش هایی که می توان برای پوشاندن چانه کوچک انجام داد، مدل بالبو است. همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، ریش بالبو به این صورت است که از سبیل جدا بوده و هیچ نقطه اتصالی به هم ندارند. همین باعث شده تا چانه پهن تر به نظر برسد.

پاک کردن تاتو ابرو با روش های جالب خانگی | اگه پاک نشد اونوقت برید سراغ لیزر

بهترین مدل ریش مردانه بالای ۵۰ سال

در حالی که مدل های ریش گذاشتن ممکن است بی انتها باشد، برخی از سبک ها محدودیت سنی دارند. یعنی این که برخی از مدل‌های ریش را می‌توان برای مردان جوان‌ تر انجام داد، در حالی که سایر مدل‌های ریش مهم نیست که چند ساله باشید.

اگر موهای صورت شما به رنگ خاکستری تبدیل شده است، شما چند راه پیش رو دارید تا ظاهرتان را خاص و شکیل تر نشان دهید. اول این که می توانید ته ریش بگذارید. بخصوص اگر صورت شما تیز و زاویه دار است، ته ریش هایی به رنگ فلفل نمکی به شما کمک می کند تا ظاهر جذابی داشته باشید.

اگر ریش شما پرپشت است و حوصله رسیدگی به آن را دارید، چرا ریش کامل را امتحان نمی کنید؟ البته اگر ریش شما درصد سفیدی زیادی دارد، این کار ممکن است سن شما را بیشتر نشان دهد. اما به طور کلی، ریش کامل برای مردان بالای ۵۰ سال گزینه خوبی است.

برای تمیز کردن ریش و سبیل چه کنیم؟

هر روز ریش خود را با آب بشویید و از روغن ریش برای مرطوب نگاه داشتن آن استفاده کنید. از محلول یا شامپوی شستشوی ریش می توانید 1 تا 3 بار در هفته استفاده نمایید.

بعد از حدود 2 ماه، ریش هایتان پرتر شده و حالت موج دار و فر به خود می گیرد که ممکن است حس کنید وحشی و سرکش به نظر می آیند! این موضوع طبیعی است و باید آن را قبول کنید. سعی کنید که ریش را بیشتر با قیچی کوتاه کنید تا هم کنترل بیشتری داشته باشید و هم کمتر کوتاه کنید.

اگر 6 ماه است که ریش گذاشتید و پرپشت شده است، حداقل یک هفته برای کوتاه کردن آن فکر کنید و بعد تصمیم بگیرید.

ریش گذاشتن

چگونه بهترین مدل ریش مردانه را انتخاب کنید؟

مدل‌های بسیار زیادی وجود دارد و هر مدل به نوعی خاص است؛ به همین دلیل قانون معینی برای انتخاب مدل ریش وجود ندارد. اما نکات کوچکی هستند که با دقت به آن‌ها می‌توانید مدل‌های بهتر را انتخاب کنید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

اگر فرم صورت شما گرد است، مدل‌های زیر مناسب شما هستند:

در فرم صورت گرد، خط فک حالت گرد داشته و طول و عرض صورت به طور نسبی باهم برابر هستند.

اگر فرم صورت شما قلبی است، مدل‌های زیر پیشنهاد ما به شما  برای ریش گذاشتن هستند:

در فرم صورت قلبی، پیشانی پهن‌تر، چانه کوچک‌تر و گونه‌ها حالت گردتری دارند.

ریش بلند (کناره‌ها را کوتاه کنید تا ریشتان بلندتر دیده شود و صورتتان را کشیده‌تر نشان دهد.)
اگر فرم صورت شما بیضی است، مدل‌های زیر انتخاب‌های خوبی برای شما خواهند بود:

در فرم صورت بیضی صورت شما کشیده و خط فک شما کمی گرد است. اکثر مدل‌های ریش برای فرم صورت بیضی مناسب هستند.

 • ریش کامل
 • ته ریش
 • ریش بزی
 • ترکیب ریش و سبیل
 • ریش کوتاه/ایتالیایی

اگر فرم صورت مستطیلی دارید مدل‌های زیر مناسب ریش گذاشتن شما هستند:

ریش گذاشتن

فرم صورت مستطیلی شبیه به بیضی است اما خط فک در این فرم صورت صاف‌تر است.

ترکیب ریش و سبیل (بهتر است که سبیل پر تر باشد تا چانه‌ی برجسته شما را متعادل‌تر نشان دهد.)

 • ریش کامل
 • ته ریش

اگر فرم صورت شما مربعی است این مدل‌ها را برای ریش گذاشتن انتخاب کنید:

در فرم صورت مربعی، عرض خط فک و گونه‌ها به یک اندازه است و هردو حالت صافی دارند.

 • ریش بزی
 • ریش پرفسوری
 • کوتاه/ایتالیایی
 • کامل

اگر فرم صورت شما مثلثی است، مدل‌های زیر مناسب ریش گذاشتن  هستند:

در فرم صورت مثلثی، استخوان‌های گونه عریض، پیشانی کوچک‌تر و چانه حالت تیزتری دارد.

ریش گذاشتن

 • ترکیب ریش و سبیل
 • ریش و سبیل کامل
 • ته ریش

اگر فرم صورت شما الماسی است، این مدل‌های ریش گذاشتن بهترین گزینه برای شما هستند:

در فرم صورت الماسی، گونه‌ها عریض‌ترین قسمت صورت بوده و پیشانی و چانه کوچک‌تر از بقیه‌ی قسمت‌های صورت هستند.

برای این فرم صورت بهتر است حتما ریش کناره‌های صورت را کوتاه نگه دارید و قسمت پایین را گردتر کنید تا زاویه‌ی صورت شما را اصلاح کند و صورتتان را پرتر نشان دهد.

چگونه ریش بلند داشته باشید؟

هیچ پاسخ کلی برای اینکه چه‌قدر ریش، ریش بلند محسوب می‌شود وجود ندارد؛ اما به برخی از فشنیست‌ها معتقدند که ریش باید حداقل ۱۵ سانتی‌متر باشد تا به آن لقب بلند داده شود. داشتن یک ریش بلند برای هرکسی مناسب نیست؛ گذشته از آن، بلند کردن ریش برای همه‌ی مردان ممکن است حتی غیرممکن باشد. برای برخی افراد موهای صورت هرگز آن‌قدر بلند نمی‌شوند؛ اما اگر شما یکی از معدود افراد خوش شانسی هستید که می‌توانید ریش‌هایتان را بلند کنید، باید گفت که هیچ مدت زمان مشخصی برای انجام این کار وجود ندارد زیرا سرعت رشد ریش هرکسی متفاوت است.

برای بلند کردن ریش‌تان، اول از همه باید مطمئن شوید که آن‌ها را به شکلی کوتاه می‌کنید که دوست دارید در آن حالت بلند شوند؛ یعنی باید جهت رشد موهای صورتتان را مشخص کنید. با بلند شدن موها، باید با شست‌وشوی منظم، استفاده‌ی روزانه از روغن مخصوص ریش و همچنین شانه کردن، از آن‌ها مراقبت کنید تا در وضعیت مناسبی رشد کنند. همچنین می‌توانید از بالم ریش استفاده کنید تا آن‌ها را مرطوب نگه دارید.

حال که در این روند قرار دارید، سیبیل‌هایتان را فراموش نکنید. برای هر مدل ریش بلند، وجود سیبیل هم یک عنصر ضروری است. تا زمانی که می‌خواهید کل فرم ریشتان را اصلاح کنید، بهتر است سیبیل‌هایتان را هم کوتاه نکنید تا بتوانید فرم سیبیل و ریش را درست و هماهنگ در بیاورید. برای فرم دادن به ریش و سیبیلتان با حرکات آرام و دقیق این کار را انجام دهید یا از یک آرایشگر حرفه‌ای کمک بگیرید.

نحوه‌ی صحیح آنکادر ریش

اگر از بالم یا روغن ریش استفاده می‌کنید، هنوز مراقبت از ریش‌هایتان تکمیل نشده است. درست مانند موهای سر، باید ریش‌هایتان را هم به طور منظم کمی کوتاه کنید تا به درستی رشد کنند. فرم دادن و کوتاه کردن ریش هم نیاز به دقت زیادی دارد تا در نتیجه چهره‌ی شما را خوش‌تیپ‌تر نشان دهد. برای اینکه بدانید چگونه ریش‌هایتان را به درستی کوتاه کنید، باید ابتدا بهترین مدل ریش را برای فرم صورتتان پیدا کنید. بعد از این مرحله آنکادر کردن را می‌توانید شروع کنید.

ریش گذاشتن

ابتدا توسط یک شانه‌ی دندانه پهن، ریش‌هایتان را خوب شانه بزنید. اگر از قد ریش خود راضی هستید، به همراه یک قیچی نظافت، گره‌ها و قسمت‌های نامنظم را کوتاه کنید. همچنین می‌توانید از یک ریش تراش که سری‌های متفاوت دارد نیز استفاده کنید.
برای اینکه کارتان منظم‌تر و دقیق‌تر باشد، می‌توانید از تکنیک قیچی-شانه نیز استفاده کنید.

همچنین می‌توانید این تکنیک را با ریش تراش خود قاطی کنید و به جای قیچی، ریش تراش را روی شانه قرار دهید.
تراشیدن موهای اضافی روی قسمت گونه‌ی صورتتان را فراموش نکنید. برای این کار می‌توانید از ریش تراش یا تیغ اصلاح کمک بگیرید.

مرز خط ریش

اگر می‌خواهید ریشتان را بلند کنید، باید توجه کنید و بدانید که موهای سر شما کجا تمام می‌شوند و ریش شما از کجا شروع می‌شود؛ یعنی مرز خط ریش خود را تعیین کنید و یک پل بین مو و ریش خود ایجاد کنید. اگر در انجام این کار مهارت ندارید، حتما از یک آرایشگر حرفه‌ای کمک بگیرید.
یکی از مراحل مهم در آنکادر کردن ریش، مرتب کردن گردن است. اگر موهای روی گردن را بیش از حد بلند بگذارید ظاهری شبیه به غارنشین‌ها پیدا می‌کند. در واقع اگر دوست دارید ظاهر آراسته و مرتبی داشته باشید، موهای بلند و اضافی روی گردن این کار را برایتان سخت خواهند کرد. به طور کلی موها باید حدود ۲.۵ تا ۳.۵ سانتی‌متر بالای سیب گلو باشد.

مرتب کردن سیبیل‌هایتان را فراموش نکنید. در هنگام اصلاح کردن ریش باید به قسمت دور لب توجه زیادی کنید. حواستان باشد که سیبیل‌هایتان را تا بالای لب کوتاه نکنید. برای کوتاه کردن سیبیل از یک قیچی سر گرد استفاده کنید؛ از همان قیچی که برای کوتاه کردن موهای بینی استفاده می‌کنید.

علت کم پشتی ریش

کم پشتی ریش دلایل متعددی دارد که هر کدام به نوبه خود روی میزان رشد ریش گذاشتن و سبیل تاثیر مستقیم می‌گذارند. اگر می‌خواهید کم پشتی ریش و سبیل خود را ریشه‌یابی کنید، لازم است عللی را که در زیر بیان کرده‌ایم را زیر نظر دکتر مو مورد بحث و بررسی قرار دهید.

به هم خوردن تعادل هورمون‌ها

همان‌طور که می‌دانید، رشد ریش و سبیل در پسران جزو صفات ثانویه به حساب می‌آید. زمانی که پسران در سن ۱۶، ۱۷ سالگی به بلوغ می‌رسند، ریش و سبیل آن‌ها سر می‌زند و شروع به رشد می‌کند.

در واقع هورمونی که مسئولیت رشد ریش و سبیل در مردان را به عهده دارد و در آغاز بلوغ به بالاترین میزان خود می‌رسد، تستوسترون است. متاسفانه در برخی افراد مقدار این هورمون کافی نیست و همین موضوع باعث کم پشتی ریش و سبیل در آن‌ها شده است.

نداشتن رژیم غذایی سالم

زمانی که مواد مغذی مورد نیاز بدن تامین شود، نه تنها عملکرد اندام‌های مختلف بهبود پیدا می‌کند، بلکه رشد مو، ریش و سبیل به بهترین شکل اتفاق می‌افتد.

تکنیک های شگفت انگیز پرپشت کردن مو با روش های خانگی

ریش گذاشتن

مصرف غذاهای فرآوری‌شده، کنسروی، فست‌فودها و موارد مشابه، به‌عنوان یک رژیم غذایی ناسالم شناخته می‌شود که جدای از تاثیر مثبتی که روی بهبود عملکرد اندام‌ها ندارد، باعث کاهش رشد و کیفیت ریش و سبیل خواهد شد.

ژنتیک نه چندان خوب

اگر بخواهیم بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین عامل کم پشتی ریش و سبیل مردان را معرفی کنیم، باید از ژنتیک نام ببریم. تا حد زیادی ژنتیک تعیین می‌کند که مکان، مقدار و سرعت ریش و سبیل در آقایان چقدر باشد.

متاسفانه اگر کم پشتی ریش و سبیل مردان ناشی از ژنتیک باشد، اصلا قابل درمان نیست. مگر با انجام روش‌هایی از قبیل کاشت که درصد رسیدن به نتیجه دلخواه در هر شخصی متفاوت خواهد بود.

قرار گرفتن در معرض استرس زیاد

یکی از عوامل انکارناپذیری که تاثیر آن بر عملکرد اندام‌های مختلف، رشد موهای سر و صورت، سلامت پوست و جاهای دیگر قابل چشم‌پوشی نیست، استرس است. شاید اثرات استرس مداوم و همیشگی نباشد اما در لحظه باعث کم پشتی قابل توجه ریش، سبیل، موهای سر و سایر اندام خواهد شد.

پس باید سعی کنید استرس‌های ناشی از کار زیاد، مشکلات زندگی، تحصیل و مسائل منفی دیگر را از خود دور کنید تا نه تنها به درمان کم پشتی ریش کمک کرده باشید، بلکه جلوی بروز بیماری‌های مختلف را بگیرید.

وجود بیماری‌های زمینه‌ای

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر کم پشتی ریش و سبیل می‌توان به وجود بیماری‌های زمینه‌ای اشاره کرد. از میان بیماری‌های زمینه‌ای، کم‌خونی و کم‌کاری تیروئید می‌توانند تاثیر بیشتری روی کاهش میزان رشد ریش و سبیل داشته باشند.

البته لازم به ذکر است که با کنترل دارویی این بیماری‌ها، اثرات آن‌ها روی رشد ریش و سبیل کاهش پیدا خواهد کرد و ریش کم تا حدی درمان خواهد شد.

درمان‌های گیاهی کم پشتی ریش

درمان کم پشتی ریش گیاهی بیشتر از هر چیزی مورد توجه آقایان قرار گرفته است. البته نمی‌توان منکر رواج استفاده از داروهای گیاهی از قدیم شد.

این روزها اکثر افراد برای درمان ریش کم و سبیل کم پشت، به سراغ استفاده موضعی از روغن‌های گیاهی با درصد خلوص بالا می‌روند. بعضی از این روغن‌ها عبارت هستند از:

روغن آرگان

روغن آرگان یکی از کمیاب‌ترین روغن‌های موجود در بازار است که قیمت نسبتا بالایی دارد. متاسفانه این روزها در بازار نمونه‌های تقلبی زیاد به چشم می‌خورد که استفاده از آن‌ها اصلا تاثیرگذار نیست.

به منظور اثربخشی بیشتر روغن آرگان در پرپشت شدن ریش و سبیل، این روغن با روغن‌های گیاهی مفید دیگر ترکیب می‌شود که از طرفی باعث مناسب‌تر شدن قیمت آن خواهد شد.

ساخت کانسیلر دور چشم با روغن

روغن رزماری

ممکن است با خود بپرسید چیکار کنم ریش صورتم در بیاد؟ در پاسخ به این سوال روغن گیاهی رزماری را پیشنهاد می‌کنیم. این روغن تاثیر بسیار خوبی روی موهای سر و صورت می‌گذارد که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

پرپشت کردن ریش و سبیل
افزایش ضخامت موهای ریش و سبیل
بهبود روند رشد و تحریک ریشه‌ موهای صورت

خوشبختانه این روغن نه تنها به صورت روغن صددرصد خالص در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد، بلکه در قالب سرم، شامپو، مایع تقویت‌کننده و شکل‌های دیگر قابل خریداری خواهد بود.

روغن کرچک برای ریش گذاشتن

یکی از روغن‌های معجزه‌گر در پرپشت شدن ریش و سبیل و ضخیم شدن موهای صورت، روغن کرچک نام دارد. این روغن از غلظت بالایی برخوردار است و استفاده روزانه آن روی صورت می‌تواند اثربخشی فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

نسبت به روغن‌هایی از قبیل آرگان، قیمت روغن کرچک به خاطر دسترسی آسان بسیار مناسب‌تر است و اثربخشی آن چندان تفاوتی با آرگان نمی‌کند.

روغن نارگیل

یکی دیگر از روغن‌های نسبتا ارزان قیمتی که راحت می‌توان آن را تهیه کرد، روغن نارگیل است. این روغن کمک می‌کند تا مواد مغذی مورد نیاز فولیکول‌ها تامین و خون‌رسانی به آن‌ها به بهترین شکل انجام شود.

بد نیست این روغن را هر روز روی صورت بمالید و چیزی حدود ۱۵ دقیقه ماساژ دهید و نهایتا با آب سرد بشویید. در کمترین زمان ممکن شاهد اثربخشی بسیار خوب این روغن گیاهی خواهید بود.

روغن اوکالیپتوس

روغن اوکالیپتوس آنقدر عالی و اثربخش است که نمی‌توان از معرفی آن غافل شد. البته لازم به ذکر است که این روغن نباید به صورت غلیظ مصرف شود و باید آن را با آب رقیق کنید.

روغن اوکالیپتوس مدت‌ها است که به‌عنوان یکی از روغن‌های گیاهی خوب و موثر در رشد ریش، سبیل، مو، ابرو و مژه شناخته می‌شود و استفاده از آن روز‌به‌روز رواج پیدا کرده است.

روغن بادام

هر دو روغن بادام تلخ و شیرین، اثر بی‌نظیری روی درمان ریش کوسه دارند. این روغن نه تنها ریش و سبیل آقایان را پرپشت، ضخیم و فولیکول آن‌ها را تحریک می‌کند، بلکه باعث پرپشت شدن موی سر، ابرو و مژه خانم‌ها می‌شود.

به همین علت است که این روغن بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و شامپو یا شوینده‌های مخصوص حاوی این روغن به بازار عرضه می‌شوند.

روغن آمله برای ریش گذاشتن

این روغن که از گیاه انگور فرنگی گرفته می‌شود، تاثیر فراوانی روی افزایش رشد ریش و سبیل آقایان خواهد داشت. البته اگر می‌خواهید به کمک این روغن به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید، بهتر است آن را هفته‌ای سه بار مورد استفاده قرار دهید.

ماساژ دادن دو روز یک بار روغن آمله روی صورت و در نهایت شستشوی آن کمک می‌کند تا نه تنها موهای صورت رشد زیادی داشته باشند، بلکه ضخیم شوند.

درمان خانگی کم پشتی ریش و سبیل

درمان‎‌های خانگی کم پشتی ریش و سبیل مردان از قدیم مورد توجه بوده است. برای آشنایی با این روش درمانی، به موارد زیر توجه کنید:

ریش گذاشتن

تغذیه سالم داشته باشید

در بخش‌های گذشته از تغذیه ناسالم به‌عنوان علت کم پشتی ریش و سبیل مردان اشاره کردیم. برای همین، پیش گرفتن یک برنامه غذایی سالم را می‌توانیم در قالب یکی از روش‌های درمان خانگی معرفی کنیم.

بنابراین اگر قصد دارید رشد موهای صورت خود را افزایش دهید و به ضخامت آن‌ها کمک کنید، باید از مصرف سه ماده غذایی پروتئین متوسط، کربوهیدرات و چربی غافل نشوید.

قرار داشتن این سه ماده مغذی در رژیم غذایی باعث می‌شود تا هورمون‌های تستوسترون به تعادل برسند و رشد موهای صورت بهبود پیدا کند.

ماساژ صورت دریافت کنید

ماساژ و انجام فیشیال تاثیر قابل توجهی روی بهبود روند رشد موهای صورت و درمان کم پشتی ریش و سبیل خواهد داشت.  فیشیال کمک می‌کند تا:

 • سموم پوست از بین برود.
 • خون‌رسانی به بهترین شکل انجام بگیرد.
 • مواد غذایی مورد نیاز برای رشد مو تامین شود.
 • سلول‌های مرده پوست از بین برود.

شاید این روزها مدل ریش‌های مختلف در دنیای مد ترند شده باشد اما اگر پرپشتی ریش و سبیل برای شما حائز اهمیت است باید برای مدتی اصلاح ریش‌ها را فراموش کنید.

بهتر است اجازه دهید ریش گذاشتن در طول ۳۰ الی ۴۰ روز به حال خود رشد کنند و دست‌نخورده باقی بمانند تا روند رشد آن‌ها بهبود پیدا کند.

ریش گذاشتن

خط ریش مناسب با حالت چهره

گفتیم که خط ریش همچون قابی صورت را در بر می‌گیرد. مدل خط ریش شما می‌تواند بر زیبایی صورتتان تاکید کند یا عیوب آن را بیش‌تر جلوه دهد. برای مثال، اگر صورت گردی دارید و خط ریشتان بر گردی آن می‌افزاید، تعادل اجزای صورت برهم می‌ریزد؛ پس انتخاب مدل خط ریش گذاشتن  اهمیت زیادی دارد.

صورت بیضی شکل

مردان با صورت‌های بیضی شکل، اغلب چانه‌های تیز و برجسته دارند؛ در نتیجه خط ریش آن‌ها باید به گونه‌ای باشد که توجه را به دیگر بخش‌های صورت معطوف کند. مدل خط ریش کوتاه، پیشنهاد ما برای افرادی با صورت‌های بیضی شکل است.

خط ریش برای صورت مربع شکل

خط ریش بلند بهترین روش اصلاح خط ریش برای صورت‌های مربع شکل است. این مدل خط ریش نه تنها چهره را باریک‌تر نشان خواهد داد، بلکه خط فک را هم بیش‌تر جلوه می‌دهد. دهان شما معیار خوبی برای اصلاح خط ریش بلند است. طبق سلیقه‌تان می‌توانید خط ریش را کمی بلند‌تر یا کوتاه‌تر اصلاح کنید.

صورت پهن

خط ریش کوتاه و پهن، گزینه‌ی مناسبی برای صورت‌های پهن است. خط ریش کوتاه و پهن از عرض صورت می‌کاهد و جلوه خط فک را تقویت می‌کند.

صورت مثلثی

اگر عرض پیشانی‌ شما کم‌تر از بخش انتهایی صورتتان است، فرم چهره شما مثلثی است. مدل خط ریش برای صورت مثلثی بسته به پهنای چانه و خط فکتان، می‌تواند بلند یا کوتاه باشد. خط ریش کوتاه مناسب زمانی است که گونه‌ها، چانه و خط فک همه به یک اندازه پهن باشند. اگر پهنای صورتتان در قسمت فک بیش از دیگر بخش‌هاست، خط ریش بلند مورد بهتری است.

ریش گذاشتن

خط ریش مناسب برای صورت الماسی

برای این مدل چهره مناسب‌ترین مدل خط ریش، خط ریش مدیوم است. قد خط ریش مدیوم کمی بالاتر از میانه گوش‌هاست. اگر فرم چهره شما الماسی‌شکل است، پیشنهاد می‌کنیم همراه خط ریش مدیوم، ته ریش بگذارید؛ جذابیت چهره‌تان هزار برابر خواهد شد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

13 شهریور 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *