افتتاح حساب ترکیه
سرهمی تابستانی

سرهمی تابستانی یکی از بهترین گزینه ها برای خانم های شیک پوش در مهمانی ها و دورهمی ها در روزهای گرم تابستانی است. اما برای انتخاب یک سرهمی لازم است نکاتی را رعایت کنید که در این مقاله گروه استایل شادمگ به آن اشاره شده است.

بیلرسوت یا اورال Overall یا سرهمی  چیست؟

به طور کلی سرهمی ها پوشش هایی بودند که در ابتدا برای مقاصد و منظورهایی غیر از زمینه های مد مورد استفاده قرار گرفتند. اولین نمونه های سرهمی در سال 1919 برای چتربازان ساخته شد. بعدها در حوزه های مختلف کاری و در کارخانجات، سرهمی ها در کار مورد استفاده قرار گرفتند.

در دهه 1930، طراح مد، السا شیاپارلی شروع به عرضه سرهمی برای زنان به عنوان پوششی غیر از محیط کار و در واقع به عنوان پوشاک و مد کرد. این سرهمی ها با وجود سروصدای زیادی که به پا کرد صرفا توسط خواص استفاده می شد؛ مثلا هنرمندان مشهور و بین مردم هنوز معمول نشده بود.

سرهمی تابستانی

بعد از آن، نمونه هایی که توسط ورا ماکسول در میانه دهه 1940 عرضه شد به بازارها هم راه پیدا کرد اما همچنان به عنوان یک پوشش نو و نه چندان همگانی مورد توجه بود.

در سال 1964، برای اولین بار مجله مشهور ووگ، طرحی از اروین پن که یک سرهمی به تن داشت را چاپ کرد و این نقطه را شاید بتوان نقطه ورود سرهمی ها به دنیای مد تعبیر کرد.

دهه 1960 و 1970 نقطه اوج سرهمی ها بود. تقریبا تمام طراحان مد، در میان اقلام و پوشاک خود، یک نمونه سرهمی را هم برای عرضه داشتند.

تا سال 1980، سرهمی ها آنقدر محبوب شدند که طراح آمریکایی ژئوفری بین، آن را لباس رسمی قرن بعد خواند. اما این اتفاق نیفتاد و تقریبا سال 2000، سرهمی ها به گوشه ای محدود از بازار رانده شدند.

بعد از آن در سال 2002، نیکلاس قسکوئیری شروع به آزمایش نمونه های جدیدتری کرد، نمونه هایی که به شدت مورد توجه قرار گرفت. این روند تا به امروز ادامه پیدا کرده و حالا سرهمی ها، به جزئی اصلی از بازار مد مبدل گشته اند و سرهمی تابستانه نیز شاید سرآمد آنها باشد.

بهترين ايده هاي استايل يلدايي دخترانه ؛ دختر خانوماي خوش تيپ شب چله اينطوري باشيد

سرهمی تابستانی

مزایای لباس سرهمی

یکی از مزیت‌های لباس سرهمی این است که، برای هر شکل بدن، مدل‌های مناسب وجود دارد. اگر قد کوتاهی دارید، استفاده از سرهمی با پاچه‌های بلند و کفش هم‌رنگ با آن قد شما را کشیده‌تر نشان می‌دهد. همچنین مدل‌های گشادتر سرهمی، تا حدودی اضافه وزن شما را می‌پوشانند. استفاده از سرهمی‌هایی که در قسمت کمر تنگ می‌شوند نیز، انتخاب مناسبی برای افراد کمر باریک است.

ویژگی مثبت دیگری که در مورد انواع سرهمی زنانه وجود دارد یک تکه بودن آن‌ها است. سرهمی به تنهایی کار بالاپوش و شلوار را انجام می‌دهد. این ویژگی باعث می‌شود که شما دیگر دغدغه‌ی استایل آن با دیگر لباس‌ها را نداشته باشید.

انواع سرهمی تابستانی

به طور کلی در ایران، وقتی صحبت از سرهمی می شود ذهن ها به سمت سرهمی های جین بچه گانه می رود، در حالیکه که همانطور که در ادامه توضیح خواهیم داد سرهمی ها حالا، در واقع دنیایی متنوع و بسیار بزرگ را در بر می گیرند و بسیاری از زیباترین اقلام پوشیدنی زنانه در حقیقت جزو این دسته هستند.

سرهمی تابستانی

پیش از اینکه انواع مختلفی از سرهمی ها را مورد اشاره قرار دهیم باید این مساله را عنوان کنیم که دنیای سرهمی ها در چند مورد خلاصه نمی شود و دسته ای پرشمار از اقلام پوشیدنی را شامل می شود و آنچه در ادامه به عنوان نمونه های سرهمی ارائه می دهیم صرفا تعدادی محدود را شامل می شود.

سرهمی های چاک دار

این نوع سرهمی ها یکی از متنوع ترین و پرطرفدارترین انواع سرهمی هاست که احتمالا در فیلم های آمریکایی و در موقع ضیافت ها و جشن ها آن ها را دیده اید. این سرهمی از جلو و غالبا در نقطه زانو برش دارد و همانطور که اشاره هم شد بیشتر مناسب ضیافت ها و مراسم خصوصی است.

سرهمی تابستانی

سرهمی های یکسره شلواری

این نوع سرهمی ها که در بازار ایران محبوب شده و بیشتر به سرهمی تابستانه شناخته می شود یکی از مدرن ترین و شیک ترین نمونه سرهمی های موجود در بازار است.

سرهمی یقه هفت

این نوع سرهمی تابستانی در قسمت یقه به شکل هفت یا همان V انگلیسی برش خورده و به خاطر گشادی در دوخت، مناسب بیرون هم می باشد و البته تا حدی امکان استفاده در موقعیت های رسمی نیز دارد.

شیک ترین و جدیدترین مدل های استایل پاییزه مردانه

سرهمی های ایلوژن

یکی از زیباترین و مدرن ترین نمونه های سرهمی، سرهمی ایلوژن است. این سرهمی تابستانه شامل شلوار یکسره متصل به بالا پوش و ردای روی سرشانه است که ظاهری بسیار شکیل، نو و مدرن به آن می بخشد.

سرهمی های کلوته

این سرهمی های جین هم بسیار مدرن و در عین حال راحت و باز هستند که در ایران هم بسیار محبوب شده اند. در واقع این نوع سرهمی معروف ترین نوع سرهمی موجود در بازار ایران است.

سرهمی تابستانی

سرهمی های یقه پیراهنی

یکی از شیک ترین و البته استثنائی ترین نمونه های سرهمی، سرهمی های یقه پیراهنی است. این سرهمی در قسمت یقه شبیه پیراهن است و غالبا در قسمت پائین، گشاد است.

سرهمی های صلیبی

این نوع سرهمی ها در اشکال جدید خود، ظاهر و ساختاری بسیار رسمی دارند و در واقع حالا مناسب پوشیدن در موقعیت ها و مکان های رسمی در عین زیبایی می باشد.

سرهمی های چین دار

دنیای سرهمی ها دنیای تنوعی بی بدیل و بی نظیر است. سرهمی های چین دار یکی از این نمونه هاست که البته بیشتر مناسب مهمانی ها و ضیافت هاست.

سرهمی دامنی

این نوع سرهمی ها در قسمت پائین تنه، دامن دار است و بسیار شکیل، مدرن و زیباست.

سرهمی تابستانی

سرهمی های تک شانه

همانطور که از نام آن هم پیداست این سرهمی تابستانی در قسمت بالا تنه، صرفا روی یک شانه کشیده شده و در قسمت پائین تنه هم شلواری است

تاریخچه جامپسوت یا سرهمی

تاریخچه جامپسوت یا سرهمی جالب هست و می تواند ما را با این لباس که این روزها دوباره مد شده، بیشتر آشنا کند.

پوشیدن جامپ سوت یا سرهمی (Overall) به کشور امریکا بازمیگردد.

سرهمی تابستانی

این لباس ابتدا برای چتربازان طراحی شده بود تا بتوانند به راحتی در هوا معلق باشند و در عین حال بدنشان از تغییر دما در آسمان ایمن بماند.

اما امروزه در خیلی از مشاغل مانند خلبانان، تعمیرکاران ماشین آلات ،فضانوردان، برای کودکان و همچنین در صنعت مد و فشن از این مدل لباس استفاده میشود.

جامپسوت یا سرهمی ابتدا درسال ۱۸۹۰ میلادی توسط لیوای استرائوس آمریکایی طراحی شد و جنس آن از جین بود.

لیوای استرائوس خالق برند لیوایز آمریکایی است (Levi’s). اوایل قرن ۲۰ میلادی، طراح مد استلا مک-کارتنی (Stella McCartney) شروع به طراحی و تبلیغ جامپسوت برای زنان و مردان نمود.

نکات کلیدی برای ست کردن دامن کوتاه با دیگر لباس ها

طولی نکشید که این طرح مورد استقبال طیف عظیمی از جامعه قرار گرفت و مابقی طراحان را نیز وادار به طراحی اورال یا سرهمی کرد.

سرهمی تابستانی

انواع مدل های سرهمی تابستانی

امروزه جامپسوت به تنهایی نام های مختلفی دارد.

1. اورال جامپسوت

این سرهمی دمپاهای بلندی دارد که Overall-jumpsuit نام دارد. و تقریبا کل بدن را پوشش میدهد. و بنابر ذوق طراح میتواند در طرح ها و رنگ های گوناگونی تولید شود. همچنین مدل یقه های آن میتواند متفاوت باشد.

2. اورال رامپر

این سرهمی دارای پاچه های کوتاه (شرت) می باشد و در ایران به شلوار پیشبندی هم معروف است.

سرهمی تابستانی

و بیشتر جوانان به سراغ این طرح میروند. این طرح میتواند انتخاب خوبی برای روزهای گرم تابستانی برای یک مهمانی عصرانه با دوستانتان باشد.

3. بیلرسوت یا بلرسوت

هم واژه ترکی اورال یا سرهمی بوده که در فرهنگ ایرانی گنجانده شده.

شلوار پیشبندی، اورال، بلرسوت، سرهمی همه یکی هستند و هیچ فرقی با هم ندارد.

در سال های اخیر سرهمی ها مجددا توجه طراحان مد را به خود جلب کردند و بار دیگر روانه بازار شدند.

کاربرد لباس سرهمی تابستانی

هیچ محدودیت سنی‌ای برای پوشیدن سرهمی ها وجود ندارد.

سرهمی تابستانی

اینگونه از لباس برای خانم‌ها، آقایان و کودکان موجود است. کاربرد و گستردگی اورال‌ها نیز چندان محدودیتی ندارد.

علاوه بر لباس کار و مشاغل مختلف، سرهمی‌ها امروزه برای مهمانی‌ها و مجالس، لباس ورزشی، به عنوان لباس راحتی و لباس خواب، در قالب لباس بیرون و به عنوان لباس فانتزی تولید و عرضه می‌شوند.

انواع لباس سرهمی تابستانی

شاید عمده‌ی تقسیم بندی لباس‌ سرهمی را بتوان از منظر نوع کاربرد و شکل دمپا و یقه دانست.

یکی از انواع پرطرفدار این نوع از پوشاک، جامپ سوت Jampsuit است. با دمپای کامل که ریشه‌ی آن به لباس چتربازی برمی‌گردد.

لباس‌های اورال و یک تکه‌ی کار، که در تناسب با مشاغل و شرایط محیطی مختلف تولید می‌شوند از دیگر لباس‌های پرکاربرد می‌باشند.

سرهمی تابستانی

سرهمی های مجلسی و فانتزی زنانه نیز در طرح‌ها و اشکال مختلفی تولید و عرضه می‌شوند.

 

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

2 مرداد 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *