افتتاح حساب ترکیه
سوغاتی کرمانشاه - کاک

همه انواع سوغاتی کرمانشاه از شیرینی های خوشمزه تا صنایع دستی چشم نوازش طرفداران زیادی دارد. اگر قصد سفر شادمگ به این استان زیبا را دارید ایتدا این مطلب گروه سفر شادمگ را خوب بخوانید تا با انواع سوغاتی کرمانشاه آشنا شوید.

سوغات کرمانشاه

یکی از استان های بسیار پر جاذبه و زیبای کشورمان، استان کرمانشاه است که آن قدر دیدنی های طبیعی و تاریخی در خود زیاد دارد که امکان ندارد که تا به حال یا به آن سفر نکرده باشید و یا قصد سفر به آن را نداشته بوده باشید. اصلا می گویند که انسان ها دو دسته هستند؛ یا به کرمانشاه سفر کرده اند و یا قصد سفر به آن را دارند!

از این حرف ها که بگذریم؛ این شهر پر است از دارایی های فرهنگی مختلف و متنوع که اتفاقا، شما می توانید تاثیر آن ها را در انواع سوغات کرمانشاه مشاهده نمایید. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، انواع و اقسام سوغات کرمانشاه را به شما معرفی نماییم.

سوغات خوردنی کرمانشاه

روغن کرمانشاهی

کرمانشاه آن قدر سوغات معروف و محبوب در خود زیاد دارد که اولویت بندی برای آن ها کمی سخت است اما، روغن حیوانی سوغات کرمانشاه به قدری محبوب است که برای معرفی ابتدا به سراغ آن می رویم. روغن کرمانشاهی را محلی های این استان به عنوان رون دان نیز می شناسند.

سوغاتی کرمانشاه - روغن کرمانشاهی

آب و هوای کرمانشاه آن قدر خوب است که دامداری در آن یکی از شغل های سنتی در این استان محسوب می گردد. اصولا از شیر و ماستی که از دام های این خطه به وجود می آید، آن قدر آن ها را در ظروف مخصوصش به اصطلاح می زنند تا چربی حاصل از آن، گوله گوله از شیر و دوغ جدا شود.

این چربی ها را جدا می کنند و سپس آن قدر حرارتشان می دهند که روغن خالص کرمانشاهی به عمل بیاید. این روغن یکی از طبیعی ترین روغن ها است و به نظر می آید که تنها مشکلش، کلسترول بسیار بالایش باشد وگرنه اصل سوغات کرمانشاه می تواند همین روغن خوشمزه و خوش عطر باشد.

شیرینی بژی

این شیرینی بیشتر در استان‌های کردستان، ایلام، لرستان و کرمانشاه پخته می‌شود. شیرینی بژی ماندگاری بسیار زیادی دارد و به‌همین‌دلیل یکی از بهترین خوراکی‌ها برای سفر به‌شمار می‌رود. مصرف این خوراکی فصل خاصی ندارد و شما در 4 فصل از سال می‌توانید آن را پخته و میل کنید.

سوغاتی کرمانشاه- شیرینی بژی

شیرینی بژیاز جمله مواد اولیه شیرینی بژی می‌توان به آرد گندم، روغن حیوانی، شکر، رازیانه آسیاب شده، شیر و روغن سرخ کردنی اشاره کرد. برای نرم‌تر شدن این شیرینی، باید پس از پخت، آن‌ها را درون قابلمه ریخته و در آن را ببندید.

 نان برساق

بدون شک پرطرفدارترین سوغات هرمنطقه نان آن است. برساق نانی خوش عطر و خوشمزه است که همه عاشق آن خواهند شد. این سوغات کرمانشاه توسط زنان هنرمند این شهر پخته می‌شود و طعمی منحصربه‌‎فردی دارد. برساق در بخش‌های دیگری از کشور مانند لرستان و کردستان به‌عنوان نان بومی شناخته می‌شود.

آشنایی با بزرگترین هتل های جهان + معرفی کامل ، آدرس و مشخصات هتل ها

سوغاتی کرمانشاه - نان برساق

نان برساقاین نان شیرین و روغنی بوده و می‌تواند عصرانه‌ای خوشمزه و مقوی برای دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی باشد. این خوراکی از ترکیب روغن حیوانی، نمک، زردچوبه، شیر، شکر، تخم‌مرغ و آرد با هم تشکیل شده است. این نان یکی از بهترین خوراکی‌ها برای افطار محسوب می‌شود، زیرا در عین مقوی بودن بسیار سبک است.

قاووت مقوی‌ترین سوغات کرمانشاه

کرمانشاهی‌ها این خوراکی مقوی را پس از بدنیا آمدن کودک خود در کنار میوه و شیرینی به مهمانان تعارف می‌کنند. معمولا این پودر را در ظروف کوچک بستنی‌خوری ریخته و به مهمانان می‌دهند. قاووت از ترکیب موادی مانند آرد نخودچی، تخم گشنیز، رازیانه، تخم خرفه، سیاه‌دانه، تخم کتان، قهوه، تخم کاهو و… تشکیل می‌شود.

سوغاتی کرمانشاه - قاووت

ترکیب آسیاب شده این مواد، بمب انرژی کرمانشاه را می‌سازد. اهالی این شهر پودر پسته و بادام را به مواد گفته شده اضافه کرده و به مادر کودک می‌دهند. اگر میزان یکی پودرهای این خوراکی را زیاد کنید، رنگ آن تغییر خواهد کرد. برای مثال با اضافه کردن مقدار زیادی پودر پسته، قاووت رنگی سبز به خود می‌گیرد و درصورتی که میزان پودر کاکائو یا قهوه را افزایش دهید، رنگ آن قهوه‌ای خواهد شد.

شیرینی کاک

کاک نوعی شیرینی بسیار خوشمزه از سوغات کرمانشاه است که هم بسیار معروف و محبوب است و هم در زمره ی بهترین ها قرار می گیرد. این شیرینی معروف کرمانشاهی از قرار معلوم بین کرمانشاه و شیراز یک سوغاتی مشترک محسوب می شود که البته شیرزای ها به آن کاک نمی گویند بلکه به آن یوخه می گویند.

به هر حال کاک کرمانشاهی و یا یوخه شیرازی، از نوعی لایه های خمیری هل دار و. گلاب آگین شده ی خیلی زیاد و البته نازک بر روی هم درست می شود که بر روی آن پودر نارگیل، بادام، پسته و یا خاک قند می ریزند. جالب است تا درباره ی کاک کرمانشاه این نکته را بدانید که این شیرینی در لیست آثار معنوی ایران قرار گرفته است. خلاصه که کرمانشاه رفتید، کاک را فراموش نکنید!

سوغاتی کرمانشاه خوشمزه

نان برنجی

شاید برای‌تان جالب باشد که این سوغات کرمانشاه عمری حدود 150 سال دارد. حتی شواهد نشان‌دهنده آن است که نان برنجی در زمان قاجار بسیار محبوب بوده و از سوغات این شهر محسوب می‌شده. این خوراکی پرطرفدار در بسیاری از شهرهای ایران پخته می‌شود، اما اصل آن برای کرمانشاه است.

نان برنجینان برنجی در دو نوع ساده و زعفرانی عرضه می‌شود. وقتی که می‌خواهید این خوراکی را میل کنید، خیلی حواستان جمع باشد، اگر کمی آن را با دست سفت فشار دهید به‌طور کامل خرد می‌شود. نان برنجی بیشتر در مراسمات شادی و مهمانی‌های خانوادگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوغاتی کرمانشاه

 نان شکری

برای تهیه بیشتر سوغات کرمانشاه از روغن حیوانی استفاده می‌شود. این روغن بسیار مقوی بوده و طعمی منحصربه‌فرد به خوراکی‌ها می‌دهد. نان شکری هم یکی از خوراکی‌هایی است که با این روغن تهیه می‌شود.

هر آنچه در خصوص سفر به قبرس باید بدانید ؛ از گرفتن ویزا تا هزینه‌های سفر به قبرس

نان شکریاگر می‌خواهید بهترین طعم این شیرینی را بچشید، حتما نان شکری تهیه شده با روغن حیوانی را انتخاب کنید. این خوراکی با ترکیب تخم‌مرغ، آرد، پودر قند، روغن کرمانشاهی، زعفران دم کرده و هل پخته می‌شود.

سوغاتی کرمانشاه - نان شکری

نان خرمایی

یکی دیگر از بهترین ها و البته خوشمزه ترین های سوغات کرمانشاه بدون شک، نان خرمایی است. نان خانقی در اصطلاح کرمانشاهیان و نان خرمایی به عنوان اصطلاح همگانی، یکی از خوشمزه ترین و مقوی ترین سوغاتی های این استان است که اگر تازه اش میل شود، یکی از بهترین شیرینی هایی است که در عمرتان خورده اید.

سوغاتی کرمانشاه - نان خرمایی

هر جای کرمانشاه که بروید، نام خرمایی را به راحتی می توانید تهیه کنید و نوش جان نمایید. پیشنهاد می کنیم که چند بسته اضافه تر برای مصرف شخصی خودتان هم خریداری کنید.

سوغات صنایع دستی کرمانشاه

قالی و جاجیم

البته به عنوان سوغات کرمانشاه باید گلیم را هم به همراه قالی و جاجیم نام ببریم اما به هر حال، معرفی این ۳ محصول کاربردی از کرمانشاه باید به عنوان یکی از بهترین سوغاتی های این شهر صورت پذیرد. کرمانشاهی ها یکی از بهترین و البته معروف ترین طرح ها را برای طرح قالی، جاجیم و مخصوصا گلیم دارند.

سوغاتی کرمانشاه - گلیم

البته بیشتر طرح ها تلفیقی و گوناگون هستند. این ۳ محصول معمولا هم در خانه های مردم کرمانشاه به عنوان صنایع دستی و خانوادگی و هم در کارگاه های تولیدی کوچک و بزرگ تولید می شوند.

موج بافی

یکی از بهترین های سوغات کرمانشاه می تواند وسایل درست شده از موج بافی باشد زیرا، هم از لحاظ بصری زیبا است و هم به عنوان وسیله ای بسیار کاربردی و با کیفیت، می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. موج بافی نوعی از بافت پارچه به سبک کرمانشاهی هاست که بیشتر برای درست کردن رویه، رخت خواب و روانداز استفاده می شود.

سوغاتی کرمانشاه - موج

معمولا به خاطر نوع بافت این پارچه ها، طرح آن ها چهارخانه و یا کشکولی است. متاسفانه این روزها موج بافی دیگر همچون گذشته رواج ندارد و کارگروه های مختلفی برای نجات این هنر و رونق مجدد آن شکل گرفته است.

گیوه (کلاش)

گیوه‌های کرمانشاه هم همانند گیوه‌هایی که در اصفهان، استان فارس، همدان و مرکزی تولید می‌شود، شناخته شده و مرغوب است. گیوه پاپوشی بسیار سبک، خنک و راحت است که با استفاده از نخ قالی، نخ ابریشم و کفی مخصوص دوخته می‌شود.
کلاش نام دیگر این کالای کاربردی است که به دلیل ویژگی‌های خاص آن بیشتر افراد قدیمی و مسن طرفدار آن هستند.

سوغاتی کرمانشاه - گیوه

اگر به بازارهای کرمانشاه سری بزنید، انواع گیوه زیرپارچه‌ای، تخت آجیده، تخت چرمی، تخت لاستیکی و رویه ابریشمی را خواهید دید. قیمت هر یک جفت گیوه با توجه به نوع گیوه، جنس ماده استفاده شده در دوخت و طرح کار شده روی آن متفاوت است. ولی با حد اقل 80 هزارتومان می‌توان یک گیوه مناسب تهیه کرد.

نکاتی که برای سفر به جنوب حتما باید بدانید

چپغ بافی

چپغ بافی هم یکی دیگر از سوغاتی های معروف، با ارزش و زیبای استان کرمانشاه است که بهترین آن ها را عشایر می بافند. این سوغاتی که نوعی حصیر طرح دار است، با هنر دست عشایر و در طرح های مختلف با پشم بافته می شود.

چرم سازی

به‌دلیل شرایط جغرافیایی منحصربه‌فرد کرمانشاه، چرم سازی در این منطقه انجام می‌شود. از چند سال گذشته تا کنون، کرمانشاه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین شهرهای این هنر شناخته می‌شود. درحال حاضر خانم‌های کرمانشاهی چرم سازی را به‌عناون یک شغل انتخاب کرده‌اند و آن را انجام می‌دهند. چرم کرمانشاه در همه شهرهای ایران زبان زد است.

سوغاتی کرمانشاه - چرمسازی

انواع زین، کیف، کفش و دیگر محصولات چرمی در این شهر ساخته می‌شود. چرم مورد استفاده در محصولات این منطقه کیفیت بسیار زیادی دارد و فروشندگان این اطمینان را به شما خواهند داد که از خرید آن پشیمان نخواهید شد.

ساز و آلات موسیقی در سوغات کرمانشاه

یکی‌دیگر از سوغات کرمانشاه، سازهای ساخته شده در آن است. در این شهر سازهایی مانند تمبک، دف، سنتور و… تولید می‌شود. این ابزار را می‌توانید با قیمتی مناسب و کیفیتی خوب در کرمانشاه خریداری کنید. بیشتر سازهای موجود در فروشگاه‌های کرمانشاه دست‌ساز هستند و با استفاده از محصولات بومی ساخته شده است.

سوغاتی کرمانشاه- آلات موسیقی

 فرش

به‌جرات می‌توان گفت که این شهر یکی از بزرگ‌ترین شهرهای تولید کننده فرش در کشور است. در کرمانشاه انواع فرش‌های ماشینی و دست‌باف با طرح و نقش‌های مختلف قابل خریداری است. افراد زیادی برای خرید هدیه‌هایی خاص، فرش‌های دست‌باف کرمانشاهی را خریداری می‌کنند. همچنین هنرمندان این شهر تابلو فرش‌هایی با ابعاد مختلف را می‌سازند و آن‌ها را به علاقه‌مندان می‌فروشند. این تابلو فرش‌ها برای تزئین استفاده می‌شود.

سوغاتی کرمانشاه - فرش

بهترین صنایع دستی کرمانشاه را از کجا بخریم؟

اولین پیشنهاد ما برای خرید سوغات صنایع دستی کرمانشاه ، جمعه بازار این شهر است. این بازار در بین مردم کرمانشاه هم محبوب و پرطرفدار است و تقریبا همه برای فروش و خرید صنایع دستی، پوشاک، لوازم بهداشتی، خوراکی و… به آن‌جا می‌روند. جمعه بازار در جاده قدیم تهران، بخش شرقی کوه طاق بستان و پارک شرقی کرمانشاه دایر می‌شود.

دومین پیشنهاد ما برای خرید صنایع دستی کرمانشاه، بازار مسگرهای این شهر است. در این بازار می‌توانید، انواع ظروف مسی با قیمت‌هایی مناسب خریداری کنید.

باز هم مرکز خرید الهیه را برای خرید صنایع دستی پیشنهاد می‌کنیم. در این مرکز خرید می‌توانید هر کالایی را با قیمتی مناسب خریداری کنید. از دیگر مراکز خریدی که بازدید از آن‌ها برای خرید سوغات خوراکی و صنایع دستی کرمانشاه خالی از لطف نیست می‌توان به مرکز خرید ارگ، مرکز خرید نوبهار پلازا، مرکز خرید لیلیوم، مرکز خرید سروش، پاساژ سریری و پاساژ میرداماد اشاره کرد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

29 فروردین 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *