مدل لباس بافتنی زنانه

گروه استایل شادمگ در این مطلب همزمان با شروع فصل سرما بیش از 20 مدل لباس بافتنی زنانه را در معرض دید شما قرار می دهد.

مدل لباس بافتنی زنانه زمستانی

با فرا رسیدن فصل سرما علاقمندان به لباس های بافتنی دنبال ایده ها و مدل های جدید برای بافت لباس های زمستانی هستند. برای بافت لباس های زمستانی زنانه بی نهایت مدل وجود دارد که در نواع بلوز، ژاکت، تونیک و .. وجود دارند.

مدل لباس بافتنی زنانه

مدل لباس بافتنی زنانه پاییزه و زمستانی جدید را مطابق سلیقه های مختلف در این بخش مشاهده خواهید کرد. این مجموعه از لباس های کاموایی و زمستانی اسپرت و مجلسی ایده هایی زیبا در ذهن شما برای بافت بلوز و ژاکت های کوتاه و بلند اسپرت و مجلسی خلق می کند.

مدل لباس بافتنی زنانه مدل لباس بافتنی زنانه

مهم‌ترین نکات در مراقبت از لباس بافتنی

با رعایت این نکات خیلی راحت می‌توانید از بد شکل شدن و کهنگی مدل لباس بافتنی زنانه و گپ خود جلوگیری کنید.

 • حتماً قبل از خرید بلوز بافتنی دخترانه یا پسرانه به بافت آن توجه کنید. لباس بافتنی باید دارای بافت سفت و محکمی باشد.
 • بهتر است از خریدن لباس‌های بافتنی که دارای بافت ضعیف هستند خودداری کنید چون به‌سرعت فرم خود را از دست می‌دهند و گشاد می‌شوند.
 • پلیورها و ژاکت‌های سنگین خود را به‌جای آویزان کردن از چوب‌رختی، بپیچید و تا کنید تا مرتب و تمیز بمانند.
 • در مورد پلیورها و بلوزهای سبک حتماً از چوب‌رختی و جا لباسی‌های ابری و لایه دار استفاده کنید.
 • از نگهداری لباس و ژاکت و گپ در درآورهای چوب سدر خودداری کنید چون این چوب به پشم و سایر پارچه‌های کش‌باف صدمه می‌زند.
 • مدل لباس بافتنی زنانه مدل لباس بافتنی زنانه

ادامه نکات مراقبت از لباس بافتنی زنانه

 

 • به‌طور منظم پرز دانه‌ها را از روی لباس بافتنی خود بگیرید. پرزها براثر سایش، بیشتر در قسمت‌های آرنج، زیر بغل و آستین‌ها به وجود می‌آیند.
 • می‌توانید از یک تیغ اصلاح یا ریش‌تراش برقی کوچک برای برداشتن آن‌ها استفاده کنید تا لباس بافتنی شما مانند روز اول تازه به نظر برسد.
 • از برس نرم نوزاد برای برداشتن مو و شوره سر از روی بلوز های بافتنی خود استفاده کنید.
 • در صورت نیاز لباس بافتنی‌تان را تعمیر کنید. هرزمان که متوجه شدید دکمه‌اش افتاده است یا سوراخ کوچکی دارد سریعاً آن را تعمیر کنید .زیرا ممکن است سوراخ بزرگ‌تر شود و چاره‌ای جز دور انداختن آن نداشته باشید.
 • برای خوش‌بو نگاه‌داشتن لباس و جلوگیری از صدمه رسیدن به آن می‌توانید بسته‌های کوچک اسطوخودوس و سنبل را در قفسه لباس و درآور بگذارید یا در چوب‌رختی آویزان کنید.
 • در پایان فصل زمستان اگر مایل به نگهداری لباس خود برای سال آینده هستید حتماً ابتدا آن را بشویید و مطمئن شوید کاملاً خشک است و رطوبتی ندارد. سپس برای آسیب ندیدن آن مقداری صابون میان آن‌ها قرار دهید.
برای عید 1403 این مدل مانتو ترند شده ؛ لاکچری تر از همیشه

مراقبت و نگهداری از لباس بافتنی زنانه

لباس‌ بافتنی به دلیل بافت حساس، ظریف و نرمی بافت دچار مشکلات زیادی از قبیل گشادی، تغییر شکل و غیره می‌شوند.

در این بخش به روش‌های رفع این مشکلات در راستای مراقبت از لباس‌های بافتنی می‌پردازیم.

مشکل گشاد شدگی لباس

در رابطه با مراقبت و نگهداری از لباس بافتنی زنانه و گپ باید درنظر داشته باشیم که یکی از معایب لباس‌های بافتنی این است که پس از مدتی استفاده و البته نگهداری نادرست گشاد می‌شود و فرم خود را از دست می‌دهد.

اگر در منزل بلوز بافتنی یا کش‌بافی دارید که به هر دلیلی گشاد شده و یا در قسمت‌هایی دچار کشیدگی شده است لزومی ندارد آن را دور بیندازید چون این ایراد به‌سادگی قابل برطرف شدن است.

مدل لباس بافتنی زنانه

ترمیم سوراخ‌های ریز لباس بافتنی

گاهی براثر برخورد لباس با اجسام تیز و یا کشیده شدن ناگهانی و شدید پارگی‌های ریزی روی لباس ایجاد می‌شود. اگر این سوراخ‌ها به قدری کوچک باشند که احتمال افزایش و گسترش نداشته باشند می‌توان آن را با ترفندی ساده برطرف کرد.

کافی است لباس را به پشت برگردانید و یک‌بار قسمت آسیب‌دیده لباس را اتو کنید تا بافت پارچه در یک‌جهت شود سپس دو مربع کوچک لایه چسب را برش زده و روی آسیب‌دیدگی لباس قرار دهید.

مدل لباس بافتنی زنانه

سپس کمی با اسپری آن را خیس کنید و یک پارچه روی آن پهن کنید و اتو را چند ثانیه بدون حرکت در حال بخار روی پارچه بگذارید و درنهایت لباس را به رو برگردانید و اتو کنید. (توجه کنید که فقط قسمت موردنظر را با دمای کم اتو کنید تا لباس آسیب نبیند.)

از بین بدن پرز لباس های بافتنی

یکی از ساده‌ترین و بهترین روش‌ها برای از بین بردن پرز لباس‌ها مثل بافت و گپ ، استفاده از ماهوت‌پاک‌کن است.

مدل لباس بافتنی زنانه مدل لباس بافتنی زنانه

ماهوت‌پاک‌کن یک وسیله برس مانند است که برای برداشتن پرزهای روی کت و کلاه و لباس استفاده می‌شود و می‌توانید آن را از فروشگاه‌ها تهیه کنید.

استفاده از چسب

اما اگر ماهوت‌پاک‌کن در دسترس ندارید و لباس شما پرز گرفته، می‌توانید به‌سادگی یک ماهوت‌پاک‌کن بسازید: یک مجله را لوله کنید و چسب پهن را به روشی دور آن بچسبانید که قسمت چسبنده‌اش رو به بیرون باشد.

حالا شما یک ماهوت‌پاک‌کن دست‌ساز خواهید داشت و با گذاشتن آن روی لباس و یا درواقع به‌نوعی غلتاندن آن روی لباس، از شر پرزها خلاص خواهید شد.

مدل لباس بافتنی زنانه مدل لباس بافتنی زنانه مدل لباس بافتنی زنانه

یا یک نوارچسب دور انگشت خود بچسبانید طوری که قسمت چسبنده آن رو به بیرون باشد. سپس انگشت خود را بر روی پرزها بگذارید و بردارید.

تیپ لباس پسرانه بچه گانه چطور باشه ؟ + اصل حرفه ای برای ست کردن لباس پسر ها

به این شکل پرزها به چسب روی انگشت شما می‌چسبند؛ که این روش برای لباس‌های با بافت ظریف، مثل شال یا روسری مناسب خواهد بود. البته مراقب باشید که چسب باعث خرابی بافت پارچه نشود.

استفاده از ریش‌تراش

لباس بافتنی زنانه را کاملاً صاف پهن کنید. با ماشین ریش روی پرزها بکشید. تا همه پرزهای گلوله شده و از لباس کنده شود.

مدل لباس بافتنی زنانه مدل لباس بافتنی زنانه

استفاده از تیغ یک‌بارمصرف

لباس خود را در یک سطح صاف پهن کنید و مثل حالتی که از ژیلت برای پوست خود استفاده می‌کنید. از آن کمک بگیرید و روی لباس خود بکشید تا همه پرزها به‌راحتی از لباس برود.

دقت کنید که تیغ را به‌آرامی روی بافت بکشید. مراقب باشید نخ را نبرید، خصوصاً کنار درزها.

شستشوی درست بلوز های بافتنی

مدل لباس بافتنی زنانه و گپ ها معمولاً از جنس پشم و یا ترکیب پشم با الیاف دیگر هستند که باعث گرم و نرم بودن آن‌ها می‌شود. یک قانون کلی در مورد شستن لباس‌های بافتنی و پشمی وجود دارد و آن این است که هرگز نباید این لباس‌ها را با شوینده‌های آنزیم دار بشویید.

مدل لباس بافتنی زنانه مدل لباس بافتنی زنانه مدل لباس بافتنی زنانه

علت آن این است که الیاف پشم بر پایه پروتئین هستند و این آنزیم‌ها هم پروتئین را در خود حل می‌کنند درنتیجه شستن بلوز بافتنی پشمی با این شوینده‌ها الیاف را از بین برده و لباس شمارا خراب خواهد کرد.

 

مدل لباس بافتنی زنانه

بهترین راه استفاده از شوینده‌های ملایم و فاقد آنزیم است که به‌جای آن‌ها هم می‌توانید از مایع ظرف‌شویی یا شامپوی ملایم هم استفاده کنید.

مدل لباس بافتنی زنانه

همچنین یادتان باشد که همیشه قبل از شستن لباس بافتنی، آن را کاملاً برگردانید و از روی چپ بشویید و زیپ‌ها و دکمه‌ها را ببندید تا از گره خوردن آن جلوگیری کنید.

شستن بلوز های بافتنی در ماشین لباسشویی

بهتر است لباس‌ بافتنی ، گپ و پشمی خود را با دست بشویید اما شستن آن‌ها در ماشین لباسشویی هم ممکن است، برای شستن بلوز بافتنی در ماشین لباسشویی به روش زیر عمل کنید:

برای حفاظت بیشتر از لباس بافتنی خود در هنگام شست‌وشو در ماشین لباسشویی می‌توانید آن را در یک کیسه بافته‌شده قرار داده تا مقدار سطح تماس آن با لباس‌های دیگر به حداقل برسد .

مدل لباس بافتنی زنانه مدل لباس بافتنی زنانه مدل لباس بافتنی زنانه

اگر ماشین لباسشویی شما تنظیمات خاصی برای لباس پشمی دارد از آن استفاده کنید و یا از دور کند ماشین لباسشویی که با عبارت Hand Wash هم مشخص می‌شود بهره بگیرید. اگر چنین تنظیماتی در ماشین لباسشویی شما وجود ندارد درجه سرعت آن را در پایین‌ترین حالت ممکن قرار دهید.

چون چرخیدن سریع به الیاف پشمی به‌شدت آسیب می‌زند. ضمنا شما می‌توانید از نرم‌کننده‌ها استفاده کنید. نرم‌کننده‌ها به الیاف لباس‌های بافتنی حالت لیزی می‌دهند. این حالت لیزی از ریش‌ریش شدن الیاف لباس جلوگیری می‌کند.

شلوار کارگو رو با چه استایلی ست کنیم ؟ ژورنالی از شیک ترین شلوارهای شش جیب راحت و لاکچری

نکته

قبل از اقدام به شستن بلوز بافتنی و پشمی ابتدا برچسب مراقبتی آن را به‌دقت بخوانید . دما و روش مناسب شستشو را پیدا کنید . سپس یک شوینده با فرمول مناسب که فاقد آنزیم بوده و ملایم باشد انتخاب کنید . فرآیند شستشو را انجام دهید.

پس از پایان یافتن شستشو ترجیحاً از خشک‌کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید . لباس را از ماشین خارج کرده و با دست آرام فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود.

سپس آن را روی یک حوله تمیز پهن کنید. حوله را همراه با لباس رول کنید تا آب آن گرفته شود. ضمنا از آویزان کردن لباس‌های بافتنی اجتناب کنید چون پشم خیس سنگین است و وزن زیادی را به الیاف لباس وارد می‌کند.

لباس را افقی روی سطح یک حوله خشک قرار دهید تا به‌تدریج و با جریان هوا خشک شود.

شستن لباس‌های بافتنی با دست

برای لباس‌های بافتنی ظریف که امکان شستن آن‌ها در ماشین لباسشویی وجود ندارد به این روش عمل کنید. یک تشت را با آب ولرم پرکنید . کمی شوینده ملایم فاقد آنزیم و یا مایع ظرف‌شویی یا شامپوی ملایم در آن بریزید.

روی بسته شوینده را چک کنید . مقدار مناسب آن را برای حجم آب در نظر بگیرید. بلوز بافتنی را در تشت قرار دهید . آرام داخل آن بچرخانید و با دست ماساژ دهید . روی نقاطی که لک شده یا کثیف شده‌اند تمرکز بیشتری داشته باشید . سعی کنید آن قسمت‌ها را بیشتر با شوینده و آب تماس دهید تا تمیز شوند.

مدل لباس بافتنی زنانه مدل لباس بافتنی زنانه

در صورت نیاز بازهم شوینده در تشت بریزید. وقتی از تمیز شدن لباس مطمئن شدید آن را با آب ولرم آبکشی کنید. سپس به روشی که در قسمت قبلی گفته شد آن را روی حوله خشک‌کنید.

صاف کردن رفع چروک بلوز بافتنی

برای از بین بردن چروک لباس‌های پارچه بافتنی و پشمی و گپ ها ، بهترین کار این است که اتو را روی درجه بخار قرار داده و با کمک بخار از راه دور چروک لباستان را برطرف کنید.

برای اتو کشیدن از پارچه سفید کتان مرطوب استفاده کنید. این پارچه را روی لباس پشمی قرار دهید و با درجه کم لباستان را اتو کنید.

چرا باید از خرید لباس‌بافتنی که دارای بافت ضعیف است خودداری کنید؟

بهتر است از خریدن لباس‌های بافتنی که دارای بافت ضعیف هستند خودداری کنید چون به‌سرعت فرم خود را از دست می‌دهند و گشاد می‌شوند.

چرا نباید لباس و ژاکت را روی چوب سدر گذاشت؟

از نگهداری لباس و ژاکت و گپ در درآورهای چوب سدر خودداری کنید چون این چوب به پشم و سایر پارچه‌های کش‌باف صدمه می‌زند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

27 مهر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *