افتتاح حساب ترکیه
نگهداری رب گوجه

نگهداری رب گوجه فرنگی جزو کارهای کوچک خانه داری ولی مهم است چون با یک تکه کوچک کپک، کل رب داخل ظرف مسموم شده و باید دور ریخته شود. گروه سبک زندگی شادمگ در این مطلب چندین راهکار برای نگهاداری از رب گوجه به شما آموزش داده است.

نگهداری رب گوجه فرنگی

مشکل کپک زدن رب گوجه، مربا یا مواد غذایی از این دست از زمان قدیم وجود داشته، مخصوصا برای قدیمی ها که در زمان گذشته به یخچال دسترسی نداشته اند، این مشکل فراگیرتر هم بوده است. راه حل قدیمی ها این بوده است که رب گوجه فرنگی را به میزان مصرف جدا می کردند و بقیه رب را در کوزه می ریختند و درب آن را مهر و موم می کردند.

کوزه ها برای مدتی که استفاده از آن ها ضرورت نداشت، در زمین دفن و چال می شدند تا لایه های خنک زمین، دوام و مدت زمان نگهداری از رب گوجه فرنگی را بالا ببرند.

نگهداری رب گوجه

این روزها خیلی از بانوان خود اقدام به درست کردن رب گوجه فرنگی و چه بسا فروش آن می کنند. مصرف کنندگان رب های خانگی هم هر کدام به روشی آن را نگه می دارند. رب گوجه فرنگی دائما در معرض خراب شدن وکپ زدن است ولی روش هایی هم برای جلوگیری از این معضلات وجود دارد.

این روش نگهداری رب گوجه فرنگی، وسایل خاصی احتیاج ندارد.شما در واقع از یک فوت کوزه گری که در آشپزخانه تست شده است آگاه می شوید.تا از دردسر پس از کپک زدن و خرابی رب گوجه فرنگی مطمئن شوید.

برای نگهداری رب گوجه فرنگی، تنها چیزی که احتیاج دارید یک ظرف پلاستیکی شفاف است که بشود درب آن را محکم بست.نمونه آن را یا در منزل دارید یا از نخستین پلاسکو می توانید به قيمت کم تهیه کنید.

مرحله های جا به جا کردن رب گوجه

ابتدا ظرف پلاستیکی یا شیشه ای را کاملاً تمیز کرده و بشویید و اجازه دهید تا خشک شود. رب گوجه ای را که در قوطی از بازار تهیه نموده اید را باز کردن و آن را با یک قاشق کاملاً تمیز به ظرف شیشه ای یا پلاستیکی جابجا کنید. رب گوجه را یک جا نریزید هر چند قاشق که می ریزید قاشق را چند مرتبه به صورت خطی در ظرف حرکت دهید تا حباب یا فضایی از هوا در زیر رب باقی نماند زیرا باعث کپک زدن و فساد رب می شود.

مجددا بقیه رب را از قوطی یا شیشه به ظرف پلاستیکی جابجا کرده و باز هم با حرکت دادن قاشق هوای موجود در ظرف پلاستیکی را با رب پر کنید. درب ظرف را محکم ببندید و آن را در یکی از طبقه های سردتر یخچال بگذارید. پیش از استفاده رب گوجه فرنگی حتماً از بهداشتی بودن آن اطمینان پیدا کرده و از انبار کردن رب هم بپرهیزید.

نگهداری رب گوجه

نگهداری رب خانگی در فریزر

هنگامی که که به میزان کافی رب خانگی درست کردید، باید فکری برای مراقبت از آن بکنید.

نخست آنکه بهترین ظرف برای مراقبت رب خانگی ظرف شیشه ای است که به خوبی درب آن سفت می شود . شیشه با ماده ی داخلی اش عکس العمل نمی دهد و این کمک می کند رب شما خالص و جدید بماند.

این که رب خانگی را در فریزر نگهداری کنید و یا در یخچال، اختلاف چندانی ندارد، می توانید یکی از شیشه های مورد نیاز را در طبقه های بالایی یخچال بگذارید و ما بقی را در فریزر بگذارید و به مرور بیرون بیاورید. نکته ی مهمی که در این جا موجود است این است که درصورتی که تصمیم دارید رب خانگی خود را در فریزر نگهداری کنید، ظرف ها را به طور کامل پر نکنید تا در فریزر نترکند.

برای این که مدت زمان طولانی تری رب ها سالم و تازه بمانند، هیچ گاه قاشق خیس و یا چرب را وارد ظرف نکنید به دلیل آن که اینکار سبب کپک زدن رب خانگی شما می شود.

نکته هایی برای نگهداری از رب

  •  ظرفی که رب را قرار است در آن بریزید باید کاملا خشک و تمیز باشد.
  • روی رب را روغن بریزد تا هوا وارد رب نشود و رب کپک نزند. بهتر است روغن جامد آب کنید و روی تمام شیشه های رب بریزید. روغن سبب می شود هوا به داخل شیشه نفوذ نکند.
  • در زمان پخت رب گوجه فرنگی، در پایان پخت به رب روغن اضافه کنید تا ماندگاری رب افزایش یابد.
  • درب ظرف رب باید به طور کامل محکم شود تا جلوی وارد شدن هوا به آن گرفته شود.
  • پس از پختن رب و ظرف کردن رب، ظرف رب را یک شبانه روز برعکس از طرف درب ظرف بگذارید تا هوای داخل شیشه کاملاً از ظرف خارج شود.
روش های فوق العاده راحت برای شستن براش آرایشی | خطر بزرگی که در کمین پوست صاف شماست !

بهترین ظرف برای نگهداری رب گوجه فرنگی

کنسرو کردن مواد غذایی یا فرآوری خانگی و حفظ کردن آنها، همیشه بهترین راه برای نگهداری آنها است خواه، آنها گوجه فرنگی، فلفل یا زیتون هستند، یا هرچیز دیگر دلایل زیادی برای انجام این کار وجود دارد برخی از مزایای زیاد این کار:

شیشه بهداشتی تر است.با این همه تغییری در عطر و طعم مواد غذایی ایجاد نمیکند.مواد غذایی در معرض اکسیژن یا گازهای دیگر وجود ندارند.عملا، غیر ممکن است که غذا اکسید و یا خراب شود.
بعنوان آخرین نکته، غذا را برای مدت زمان طولانی تر از حد طبیعی حفظ می کند و به درجه حرارت گرم و سرد مقاوم است، بنابراین بسیاری از غذاهای مختلف را می توان به این روش آماده شده نگه داشت نگه داشتن و استفاده از موادغذایی، مانند این آسان است هیچ دلیلی وجود ندارد که میکرو ارگانیسم به مواد غذایی آسیب برساند، درحالیکه عطر و تازگی نیز حفظ می شود.

محل نگهداری رب گوجه خانگی

در صورتی که می خواهید محتویات تمام کنسروها و کمپوت ها و نه تنها رب گوجه فرنگی را پس از باز کردن درب آن برای مدتی طولانی استفاده کنید، لازم است آن را به ظرف دیگری منتقل کنیددلیل این توصیه چیست ؟

اگر دقت کرده باشید بعد از باز کردن درب قوطی، احتمال بروز واکنش بین یکی از اجزای ترکیب ماده غذایی (به ویژه ماده ای اسیدی) با دیواره فلزی جداره داخلی قوطی بسیار بالا می رود و اگر دقت کرده باشید، دیده اید که مثلا اگر آناناس در قوطی بماند بعد از مدتی رنگ آب آن متمایل به خاکستری می شود ، پس به همین دلیل بهتر است بعد از باز کردن قوطی، آن را به ظرف دیگری(ترجیحا شیشه ای) منتقل کنید.

نکته مهم دیگر این است که زمانی که درب یک کنسرو یا کمپوت را باز می کنید، بستن محکم آن برای بار دیگر تقریبا امکان پذیر نیست؛ در حالی که منتقل کردن به ظرف دیگر این امکان را فراهم می کند و محکم بستن در ظرف جلوی ورود آلودگی به مواد غذایی را می گیرد.

نگهداری رب گوجه

از طرفی یکی از علل اصلی کپک زدن رب که هم در قوطی و هم در ظروف شیشه ای اتفاق می افتد، ورود همین آلودگی ها به داخل ماده غذایی است. پس دقت در مسایل بهداشتی به عنوان مثال استفاده از یک قاشق خشک و تمیز هنگام برداشتن رب از داخل ظرف می تواند از آلوده شدن ماده غذایی و در نتیجه کپک زدن آن پیشگیری کند.

اینها همه در مورد ظرف نگهداری رب بود ولی در مورد محل نگه داری رب گوجه فرنگی چطور ؟ گفتنی است محلی که رب را در یخچال قرار می دهیم و دمای متفاوت طبقات چندان تاثیری بر کپک زدن آن ندارد ولی معمولا بهترین جا برای نگهداری رب طبقات بالایی یخچال است.

شرایط نگهداری رب گوجه فرنگی

شما ممکن است باور نکنید، اما طبخ رب گوجه فرنگی در منزل بسیار ساده است ، چگونگی انجام این کار از این قرار است:

در یک ظرف بزرگ، گوجه فرنگی های درسته را چند دقیقه بجوشانید.

کاری که باید انجام دهیم، این است که ابتدا پس از جوشیدن، پوست ها که نرم شده را، راحت تر کنده می شود ، یک ترفند ساده برای پوست گیری گوجه فرنگی، این است که قبل از اینکه شما آنها را بجوشانید، یک ضربدر فرضی را در انتهای گوجه فرنگی برش دهید این، به پوست کمک می کند که کنده و اصطلاحاً گوشت آن بهتر و یکنواخت تر هم طبخ شود.

پس از دو دقیقه جوشیدن، (گوجه های رسیده زمان کمتری لازم دارند)،تا فرآیند پخت و پز را متوقف نموده، آنها را از آب خارج کرده و در یک کاسه آب بسیار سرد، قرار دهید تا پوست را با این کار بلافاصله بردارید.

یک گزینه عالی برای سرعت بخشیدن به پوست گیری ،این است که یخ به آن اضافه کنید به این ترتیب پس از خنک شدن، روند، بسیار ساده تر خواهد بود این، همچنین کمک می کند تا مطمئن شوید که رنگ و طعم خود را بسیار و بهتر حفظ می کنند شما لازم نیست دانه ها یا هر بخش از داخل را ،حذف کنید و بکنید گوجه فرنگی های خرد شده را به چهار قسمت تقسیم کرده و آنها را در یک ظرف شیشه ای که در دارد، بریزید شیشه را تا جای ممکن ، پر کنید ؛ می توانید آنها را کمی پایین تر فشار دهید، تا ببیشتر در ظرف جا شوند.

بهترین دعا های سریع الاجابه برای حاجت روایی قطعی

درست کردن رب گوجه فرنگی

رب خانگی امروزه به چند روز تهیه میشود.
یک روش

قدیمی مادربزرگ ها که گوجه ها را بعد از خورد کردن و نمک ریختن ؛جلوی آفتاب بگذارید تا یک یا دو روز بماند و حسابی پوست گوجه از گوشت آن جدا شود و شما براحتی آنرا صاف کرده و بجوشانید.

روش دوم

هرمقداری که می‌خواهید، گوجه فرنگی درون آب جوش بریزید تا چند دقیقه در آب بجوشد.
این کار برای این است که بتوانید به راحتی پوست و گوشت گوجه را جدا کنید. فوت کوزه گری این مرحله این است که قبل از ریختن گوجه‌ها در آب، یک برش کوچک، زیر گوجه‌ها بزنید تا بعد راحت‌تر پوستش جدا شود.

بعد از اینکه گوجه‌ها کمی نرم شدند (تقریبا بعد از ۲ تا ۳ دقیقه) آن‌ها را از آب بیرون آورید و با وارد کردنشان به آب سرد به آن‌ها شوک دهید. خواهید دید که با اینکار گرفتن پوست گوجه‌ها چقدر آسان‌تر می‌شود. در اینجا می‌توانید چند قطعه یخ هم به ترکیب اضافه کنید تا علاوه بر ساده‌تر شدن کار پوست گیری، گوجه‌ها تازه‌تر و بهتر حفظ شوند.
گوجه‌ها را بعد از پوست گیری تکه تکه کنید و درون یک ظرف شیشه‌ای در دار بریزید و تا می‌توانید فشار دهید و آن را پر کنید. سپس درون شیشه را تا جای ممکن با آب پر کنید و مقداری نمک و شکر به آن اضافه کنید تا رب گوجه فرنگی شما هم طعم خوبی بگیرد و هم مدت طولانی تری بماند.
در مرحله‌ی نهایی، پس از آنکه در شیشه‌ها را به خوبی و محکم بستید، شیشه‌ها را به مدت ۴۵ دقیقه در آب در حال جوش قرار دهید. لازم است از قبل شیشه‌هایی انتخاب کنید که در مقابل حرارت مقاوم باشد و آب به آن نفوذ نکند. بعد از اینکار، ظرف‌ها را خارج کنید و اجازه دهید در دمای اتاق و در جایی به دور از نور مستقیم به مدت ۲۴ ساعت بماند.

نگهداری رب گوجه

روش سوم

نیز گوجه ها را بعد از خرید و شستن به بیرون و مغازه آبگیری گوجه برده و آب گوجه را گرفته و در منزل بجوشانید.
امروزه دستگاه هایی مانند آبلیمو گیری و آبغوره گیری وجود دارد که آب گوجه را نیز براحتی میگیرد شما میتوانید بدون زحمت صاف کردن و پوست گرفتن ،رب خونگی خود را بپزید.

۵ ترفند‌ کاربردی برای نگهداری رب گوجه فرنگی برای مدت طولانی

در ادامه با ترفندهای کاربردی آشنا خواهید شد که به شما برای نگهداری طولانی مدت رب خانگی کمک میکند.

رب را داخل فریزر نگهداری کنید

بهترین راهکار نگهداری رب گوجه فرنگی برای مدت طولانی و پیشگیری از کپک زدن آن، قرار دادن رب در فریزر است.

به این روش شما می‌توانید با خیال راحت رب گوجه خود را برای چند ماه نگهداری کنید.

بهترین روش برای قرار دادن رب داخل فریز، ریختن رب گوجه داخل کیسه فریزی و پهن کردن آن است.

به طوریکه ضخامت لایه رب، در حدود یک سانتی‌متر باشد.

به این روش برای هر بار مصرف به راحتی میتوانید یک تکه از رب یخ زده را جدا کرده و بقیه را در فریزر قرار دهید.

مطمئن باشید دمای فریزر رب گوجه رو تا ماه‌ها سالم نگه می‌دارد.

رب را داخل ظرف شیشه‌ای نگه دارید

بهترین ظرف برای نگهداری رب گوجه، ظرف شیشه‌ای است؛

بنابراین بهتر است بعد از باز کردن قوطی کنسرو رب بلافاصله محتویات آن را به داخل ظرف شیشه‌ای منتقل کنید.

زیرا احتمال بروز واکنش بین یکی از اجزای ترکیب ماده غذایی (به ویژه ماده اسیدی) با دیواره فلزی جداره داخلی قوطی کنسرو زیاد است.

استفاده از این راهکار برای همه قوطی‌های کنسروی مانند کنسرو میوه‌ها، کنسرو ذرت و … که نیاز به نگهداری طولانی دارند، ضروری است.

یک لایه نازک روغن بر روی رب بریزید

همانطور که گفته شد، مهمترین دلیل ایجاد کپک بر سطح رب گوجه فرنگی، واکنش آن با اکسیژن هوا است.

نگهداری رب گوجه

یکی از راهکار‌های قدیمی نگهداری رب گوجه فرنگی در منزل، ریختن لایه نازکی روغن روی ظرف رب است.

این کار سبب می‌شود که اکسیژن رسانی به رب گوجه متوقف شود و رب دیگر کپک نزند.

رب را در ظرف‌های کوچک قرار دهید

اگر رب را در حجم زیاد تهیه کرده‌اید، حتما بعد از بازشدن در ظرف اصلی، رب را در ظروف کوچک و دردار، تقسیم‌بندی و در طبقات بالایی یخچال نگهداری کنید.

بهتر است، از شیشه‌های مخصوص طراحی شده برای نگهداری رب استفاده کنید . که یک حلقه و بَست در اطراف آن وجود دارد، تا از ورو هوا تا حد ممکن جلوگیری کند.

همچنین رب گوجه را یکجا داخل ظرف نریزید.

بلکه هر چند قاشق که میریزید، قاشق را چند بار بصورت خطی در ظرف حرکت دهید تا حباب یا فضایی از هوا در زیر رب باقی نماند تا موجب کپک زدن و فساد رب در آینده شود.

روش کاشت سبزه عدس برای عید با 6 مدل متفاوت ؛ فقط برای سبزه عدس با این روش وقت دارید

از قاشق تمیز و خشک کنید

یک توصیه قدیمی برای نگهداری رب گوجه فرنگی برای مدت طولانی و جلوگیری از کپک نزدن آن، استفاده از قاشق خشک و تمیز برای برداشتن رب است؛

بنابراین توصیه می‌شود هرگز قاشق چرب یا خیس را داخل ظرف رب خود نزنید.

نگهداری رب گوجه

مصرف رب کپک زده ممنوع!

مصرف هر نوع ماده غذایی که کپک زده باشد برای سلامتی مضر است . حتی برداشتن قسمت کپک زده و مصرف باقیمانده آن که به نظر سالم می‌آید نیز توصیه نمی‌شود. وقتی یک ماده غذایی کپک می‌زند، نشان دهنده وجود قارچ در آن است بنابراین حتی اگر قسمت کپک زده را از رب خارج کنید. احتمال وجود اسپور‌های قارچ و سم موجود در آن در بقیه رب وجود دارد.

از آنجایی که اسپور‌های قارچ با چشم غیر مسلح مشاهده نمی‌شوند و سم نیز تنها با انجام آزمایشات شیمیایی تشخیص داده می‌شود. بنابراین، این تصور که، چون دیگر داخل ظرف کپک دیده نمی‌شود، مصرف آن اشکالی ندارد، غلط است.

کپک‌ها در طول رشد خود، ماده‌ای به نام مایکوتوکسین تولید می‌کنند که برای سلامتی انسان مضر است. نتایج تحقیقات متخصصان نشان داده است، مایکوتوکسین در طولانی مدت سبب بروز بیماری‌های مزمن می‌شود . بعضی از انواع آن نیز ممکن است باعث بروز سرطان کبد شود. کپک‌ها در محیط گرم و مرطوب رشد می‌کنند. بنابراین اولین اقدام برای پیشگیری از کپک زدن مواد غذایی نگهداری آن‌ها در محیط خنک و خشک است.

طریقه نگهداری رب گوجه فرنگی

روش جلوگیری از کپک زدن رب خانگی

اما نگه داری و روش تهیه رب خانگی اصول خاصی دارد.
ابتدا باید عرض کنیم که نصف ماندگاری رب خانگی به روش درست کردن و قوام آمدن آن بستگی کردند که دو عامل بسیار مهم است:

  1.  غلظت و بدون آب بودن
  2.  نمک

یعنی هر چه غلظت رب بیشتر باشد ماندگاری بیشتری دارد و اجازه دهید رب تان خوب بجوشد و قوام بیاید و آبش کشیده شود.
عامل دوم نمک زیاد است که باعث ماندگاری بیشترش میشود.

نکته

سعی کنید نمک بیشتری بریزید، اما حواستان باشد نمک غذا را کمتر بریزید تا غذایتان شود نشود.
حتما نیز روی ظرف هایی که فعلا مصرف نمیکنید و مازاد است روغن جامد بریزید تا از هوا کشیدن رب جلوگیری کند و کپک نزند
این دو روشی است که قدیمی ها و مادر بزرگ های قدیمی اعمال میکردند تا رب را بدون یخچال نگه دارند.
در ادامه چند روش امروزی را برایتان توضبح میدهیم تا رب خانگی که با زحمت و سختی پختید بیشتر سالم بماند.

نگهداری رب گوجه فرنگی در یخچال

بعد از باز کردن درب ظرف رب گوجه، حتما آن را در یخچال یا فریزر قرار دهید. قرار دادن رب بعد از نفود هوا در دمای محیط، روند کپک زدن آن را تسریع می بخشد. ظرف رب را در طبقات بالای یخچال بگذارید که سرمای بیشتری دارد.

اگر از رب کنسرو شده استفاده می کنید، بهتر است بعد از باز کردن درب آن، رب را به ظرف در دار انتقال دهید . ترجیحا بطری شیشه ای مقاوم را انتخاب کنید که مطمئن باشید رنگ و طعم رب در آن تغییر نمی کند. چون شیشه به خاطر جنسی که دارد، با مواد داخل بطری، واکنش نشان نمی دهد.

نگهداری رب گوجه

نکاتی درباره ظرف نگهداری رب گوجه فرنگی

ظرفی که برای نگهداری رب انتخاب می کنید، حتما از نوع در(ب) دار باشد. حتما در ظرف را بعد از هر بار استفاده، محکم ببندید.

رب را در وهله اول در بطری های شیشه ای و در وهله دوم، در قوطی های پلاستیکی بریزید و در آن را ببندید. اگر جنس در ظرف شیشه ای شما فلزی است، آن را از نوع ضد زنگ انتخاب کنید تا به مرور زمان اکسیداسیون اتفاق نیفتد.

ظرف هایی که برای نگهداری رب گوجه فرنگی استفاده می کنید، سایز کوچکی داشته باشند تا مدت زمان زیادی در یخچال نمانند و زودتر خالی شوند.

استفاده از بطری های آب معدنی هم یکی از گزینه های مناسب است. بهتر است از انواع کوچک آن استفاده کنید تا زودتر خالی شوند. بطری های آب معدنی این مزیت را دارند که در(ب) آن ها کاملا کیپ می شود و هوا در آن رسوخ نمی کند.

بهترین ظرف برای مراقبت رب خانگی چیست؟

ظرف شیشه ای است که به خوبی درب آن سفت می شود . چون شیشه با ماده ی داخلی اش عکس العمل نمی دهد و این کمک می کند رب شما خالص و جدید بماند.

بهترین راه برای نگهداری مواد غذایی چیست؟

کنسرو کردن مواد غذایی یا فرآوری خانگی آنها

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

12 فروردین 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *