افتتاح حساب ترکیه
کلوت شهداد

کلوت شهداد کرمان به عنوان یک جاذبه ی منحصر به فرد و طبیعی ایران شناخته می شود و نمونه ای از آن در منطقه یوتا ایالات متحده وجود دارد. در این منطقه امکان تفریحات هیجان انگیزی مانند سافاری، کمپ های کویری و کویرنوردی به خصوص در فصل پاییز بسیار رواج دارد. گروه سفر شادمگ در این مطلب به تفصیل به جاذبه های این منطقه پرداخته است.

کلوت چیست؟

کلوت (با اصطلاح علمی یاردانگ) نام عارضه‌ای طبیعی است که در مناطق خشک دنیا از قبیل ایران، آمریکا، چاد، مصر و پرو درسطح وسیعی گسترش یافته‌‌‌ و به برجستگی‌های بین شیارهای u شکل در نواحی بیابانی اطلاق می‌شود. قدمت کلوت‌ها به حدود ۲۰ هزار سال قبل بازمی‌گردد. کلوت‌های بزرگ حاصل فرسایش آبی-بادی و کلوت‌های کوچک تحت‌تاثیر فرسایش بادی شکل گرفته‌اند.

کلوت شهداد

واژه‌ فارسی کلوت از دو بخش «کل» و «لوت» تشکیل می‌شود؛ «کل» به‌معنای شهر و آبادی است و «لوت» به کویر لوت اشاره دارد.

کلوت‌ها در مناطقی ایجاد می‌شوند که باد سرعت کافی برای باد کندگی و سایش داشته باشد. البته در حالت مرطوب، باد تاثیر ناچیزی روی سنگ‌ها دارد؛ اما در حالت خشک، باد از دشت رسی می‌گذرد و با حمل دانه‌های ماسه، سطح دشت را شیار و تشکیل کلوت می‌دهد. سنگ بستر کلوت‌ها در برابر باد‌های شنی و ماسه‌ای دچار فرسایش می‌شوند، عناصر سست آن‌ها تحت فشار و تلاطم باد در گذر زمان فرو می‌ریزند و کلوت‌ها آهسته‌آهسته شکل می‌گیرند. طرف رو به باد کلوت‌ها، پرشیب و طرف دیگر آن‌ها کم‌شیب است.

معرفی کلوت شهداد

کلوت شهداد ابرشهری کلوخی است که ۸۰ کیلومتر عرض و ۱۴۵ کیلومتر طول دارد. بیش از ۱۱ هزار کیلومتر مربع مساحت آن است و در دل کویر لوت قرار دارد. این منطقه از دوردست‌، شهری بزرگ با آسمان‌خراش‌های فراوان را تداعی می‌کند؛ همین امر نیز باعث شده است که برخی جهانگردان خارجی از آن به‌عنوان «شهر ارواح» یاد کنند. در این شهر کسی زندگی نمی‌‌کند و هر‌ چه هست سراسر سکوت و آرامش است.

کلوت شهداد

گذر از دل این شهر کلوخی، به‌رغم زیبایی‌های بکر طبیعی، وحشتی زیبا را در نگاه و دل هر رهگذری به می‌نشاند.

کلوت‌ها ناشناخته‌تر، خطرناک‌تر و افسانه‌ای‌تر از تل‌ماسه‌های شرقی لوت هستند و کسی تاکنون از آن‌ها عبور نکرده است و مطالبی که در این زمینه گفته می‌شود، برگرفته از نظرات و بررسی‌های دانشمندان است. اولین شناسایی علمی کویر لوت را اتریشی‌ها در سال ۱۳۱۶ شمسی انجام دادند؛ گابریل اتریشی در موقع پرواز بر فراز لوت تپه‌های کوچکی نزدیک ماسه‌های جنوبی دید و شرحی درباره‌شان نوشت.

کلوت شهداد

امروزه نام کلوت‌های شهداد در فهرست آثار ملی ایران و میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

کلوت شهداد کجاست؟

کویر شهداد در ارتفاع ۴۳۰ متری از سطح دریا قرار دارد. از سمت شرق فاصله آن تا دشت لوت حدود ۳۰ کیلومتر و مشرف به جلگه‌ای به نام تکاب است. محدوده کلوت شهداد از شمال به جنوب حدود ۱۴۵ کیلومتر طول و از غرب به شرق نزدیک به ۷۰ کیلومتر عرض دارد و در موازات تل‌ماسه‌های عظیم شرق کویر واقع شده است.

آدرس: استان کرمان، جاده قدیم کرمان بم، جاده سیرچ، جاده شهداد

دسترسی به کلوت شهداد

مسیر دسترسی به کلوت‌ شهداد از طریق جاده کرمان-بم است. از کرمان به‌سمت بم پیش بروید تا پس از حدودا ۳۵ کیلومتر، به سیرچ برسید. از سیرچ مسیر را تغییر دهید و وارد جاده شهداد شوید. در این مسیر چند کیلومتر پیش برانید تا به دوراهی شهداد-گلبافت برسید.  این دوراهی، مسیر شهداد را ادامه دهید. به منطقه کویری خواهید رسید. مسیر دسترسی تا سیرچ به‌صورت بزرگراه است و رانندگی در آن مشکل نیست. اما ادامه مسیر تا مقصد، جاده به‌صورت تک‌بانده و کوهستانی است. پس در رانندگی احتیاط کنید.

آشنایی کامل با جاهای دیدنی ماسال + مشخصات دقیق بکرترین مناطق

کلوت شهداد

دریاچه نمک در میان کویر کلوت شهدادسازه‌های طبیعی در کویر کلوت شهدادچشم‌اندازی از کویر کلوت شهدادکلوت‌های کویر کلوت شهدادطبیعت‌گردی در کویر کلوت شهدادمنطقه کویری کلوت شهدادسافاری در کویر کلوت شهدادکمپ در کویر کلوت شهداد
عکس‌های گالری از گوگل‌مپ (عکاسان: سیاوش نعمتی، Jimmy S و Karim و Ta Sh A1)

قدمت کلوت شهداد

باستان‌شناسان در جنوب کلوت، اشیای برنزی و سفالی فراوانی یافته‌اند. بررسی‌های تخصصی روی آثار مکشوف، حکایت از تعلق آن‌ها به هزاره دوم و سوم پیش از میلاد دارد. نکته مهم در این کشف، یافتن آثار از لابه‌لای تشکیلات رسی و نمکی تشکیل‌دهنده کویر لوت است؛ بدین معنی که کویری شدن این منطقه در زمان‌های باستانی شکل گرفته و این احتمال وجود دارد که تشکلی انسانی در این منطقه به‌دلیل تغییر اقلیم آن از بین رفته باشد. بررسی آثار نشان می‌دهد این تشکل انسانی در اثر حادثه‌ای ناگهانی از بین رفته است. همچنین آثار حرکت‌های سیل‌آسای آب روی بدنه کلوت‌ها، حکایت از سیل‌ ویرانگر در این منطقه دارد.

شاید بر اثر حرکت سیلی عظیم که گل، نمک و گچ کویری به‌همراه داشت، شهر مزبور به‌کلی از بین رفته و در بین کلوت دفن شده باشد. آنچه از روایات تاریخی و آثار جغرافی‌نویسان برمی‌آید، آن است که در گذشته تمدن‌های بزرگی در این منطقه وجود داشته‌اند و بنا به‌دلایلی از بین رفته‌اند. افسانه شهر لوت نیز به این دلیل رواج یافته است.

کلوت شهداد

ویژگی‌های کلوت شهداد

می‌گویند هر بارانی که بر کویر لوت می‌بارد، صورتی تازه برای کلوت‌ها می‌سازد. البته در معماری زیبای کلوت‌ها عامل دیگری هم دست دارد؛ رودی به نام شور که در اعماق خشک‌ترین مناطق ایران جاری است. البته احتمالا این رود شور نیست و به‌دلیل عبور از کویر شور می‌شود. همین رود است که با مرطوب کردن دیواره کلوت‌ها، فرسایش آن‌ها را تسهیل کرده است.

در محدوده‌ای ۳۰ هزار کیلومتر مربعی، در دل لوت، هیچ حیاتی وجود ندارد. شاهد این ادعا جسد سالم گاوی است که در زمستان سال ۱۳۶۵ در کویر لوت تلف شد. پس از گذشت ۱۵ سال از آن زمان، جسد این گاو، در حالی که بر اثر نور شدید آفتاب خشک شده بود، بدون هیچ تغییری پیدا شد.

پروفسور پرویز کردوانی، بیابان‌شناس و استاد دانشگاه تهران، کویر کلوت‌ شهداد را گرم‌ترین نقطه زمین دانسته است. در سال ۲۰۰۵، ناسا دمای هوا در کویر و کلوت شهداد را حدود ۷۰ درجه سانتی‌گراد اندازه‌گیری کرد. این منطقه در بین زمین‌شناسان به یکی از «قطب‌های گرمایی زمین» معروف است.

پوشش گیاهی کلوت شهداد

از کوه‌های سیرچ به‌سمت کلوت‌ها زندگی نباتی کاهش پیدا می‌کند. در طول مسیل‌ها درختان گز به‌صورت پراکنده قابل‌مشاهده هستند. در حاشیه‌ کلوت‌ها، بوته‌های گز روی گلدان‌های ماسه‌ای قرار گرفته‌اند که به آن‌ها نبکا می‌گویند. این منطقه انتهای مرز نباتی است و در داخل مسیل‌هایی که وارد کلوت‌ها می‌شوند، بوته‌های پراکنده‌ای از استراگال قابل‌مشاهده است. این بوته‌های استراگال نیز با پیشروی به داخل کلوت محو می‌شوند. از کویر‌ پای کلوت به‌سمت شرق و داخل چاله‌های کلوت و روی کلوت‌ها هیچ زندگی نباتی قابل‌مشاهده نیست.

عدم وجود زندگی نباتی در کلوت را نمی‌توان به جنس خاک و املاح موجود در آن نسبت داد؛ چراکه جنس خاک کلوت‌ها از رس، ماسه و نمک است و با جنس خاک آبادی‌ها و زمین‌های زراعتی حاشیه، تفاوت فاحشی ندارد. البته شوری خاک در کلوت‌ها بیشتر است؛ ولی این شوری نمی‌تواند مانع رشد گیاهان هالوفیت شود.

چطور به اولسبلنگاه ماسال بریم ؟ بهترین زمان دیدن اقیانوس ابر اولسبلنگاه

کلوت شهداد

فقر آب نیز نمی‌تواند عامل نبود حیات نباتی در این منطقه باشد؛ چراکه در داخل کلوت‌ها جدای از بارندگی سالانه، سیلاب‌های کوه‌های اطراف جریان دارند. عدم وجود پوشش گیاهی در ناحیه‌ای به این وسعت تنها می‌تواند در اثر وجود بادهای سهمگین در منطقه باشد که هر از گاهی وزیدن می‌گیرند. این بادها هرگونه ریشه گیاهی را از زمین جدا و اجازه رشد را از گیاه سلب می‌کنند.

هنرنمایی طبیعت در کلوت شهداد کرمان از چه زمانی آغاز شد؟

در کلوت شهداد کرمان آثار فلزی و زندگی انسان پیدا شده و داستانی مخوف و غم‌انگیز را روایت می‌کند. داستانی که اگر در شبی کویری دور آتش بنشینید و به آن گوش دهید، به خود می‌لرزید. باستان‌شناسان در این منطقه دست‌سازه‌های بشر و آثار فلزی پیدا کرده‌اند و این موضوع نشان می‌‌دهد روزگاری در این منطقه انسان‌ها زندگی می‌کرده‌اند.

باستان شناسان می‌گویند که قدمت این اشیاء کشف شده به چهار تا پنج هزار سال قبل باز‌می‌گردد و از آن‌جایی که آن‌ها در میان ماسه و نمک پیدا شده‌اند، متوجه می‌شویم که این سرزمین تا قبل از تشکیل کلوت قابل سکونت بوده است.

احتمالا داستان این است که در یک سیلاب بزرگ، حیات و تمدن موجود در این منطقه از بین رفته و اکنون هیچ چیز جز خاک و ماسه از آن باقی نمانده است. شاید جایی در اعماق شن‌های کلوت، آثاری از تمدن کهن دیده شود و عمارت‌های کلوت یادبودی است که طبیعت برای آن تمدن زیر خاک بنا کرده! یکی از علت‌هایی که نام این منطقه را کلوت (به معنای شهر لوت یا شهری در لوت) گذاشته‌اند، همین افسانه نسبتا واقعی است.

کلوت شهداد

طبیعت هنوز دست از معماری کلوت شهداد کرمان برنداشته و هنوز به کمک رود شور و بادهای ۱۲۰ روزه‌ای که از سمت سیستان می‌وزند، ظاهر صخره‌های قدیمی و تپه‌های شنی را تغییر می‌دهد. اگر چند سال قبل کلوت را دیده باشید و دوباره امسال به سراغ آن بروید، احتمالا هیچکدام از صخره‌ها شبیه به آنچه قبلا دیده بودید، نیست.

رود شور

رود شور در دل کویر لوت جریان دارد و برج و باروهای کلوت را مرطوب نگه می‌دارد؛ باد هم با سوهان شنی خود دستی به سر و روی صخره‌های مرطوب می‌کشد و آن‌ها را خراش می‌دهد. صخره‌های مرطوب راحت‌تر ساییده می‌شوند و این یک همکاری بی‌نظیر بین آب و باد و خاک هستند.

کلوت شهداد

این منطقه بزرگ‌ترین پدیده یادرانگ در جهان و گرم‌ترین نقطه کره زمین است، پس تعجبی ندارد که نامش علاوه بر لیست سازمان میراث فرهنگی ایران، به ثبت جهانی یونسکو هم رسیده باشد.

دیدنی‌های کلوت شهداد

رود شور:‌ رود شور تنها رود دائمی است که در اعماق کویر لوت جریان دارد و در طول سال پر آب است. رود شور از کوه‌‌های شمال غرب بیرجند سرچشمه می‌گیرد. این رود که از شور‌ترین آب‌‌های جهان است و بیشترین املاح معدنی را در خود نهفته دارد، پس از طی مسافت تقریبی ۲۰۰ کیلومتر به‌سمت جنوب‌شرق، در نزدیکی شهداد و در منطقه‌ای به نام چاله‌ معدن نمک (گود نمک در گویش محلی) آرام می‌گیرد.

پلی گون‌ها: پلی‌گون‌ها از دیگر پدیده‌های موجود در نزدیکی کلوت‌های شهداد هستند. ۶ ضلعی‌های نمکی ایجاد شده کویر به پلی‌گون مشهور هستند که در اطراف دریاچه نمکی وجود دارند.

نمکزار: در کویر شهداد، ۱۰۰ هکتار نمک‌زار به‌شکل جوشش تخم مرغی وجود دارد که در هیچ جاى دنیا مشابه آن نیست.

کلوت شهداد

تفریحات کلوت شهداد

کلوت شهداد مانند هر مقصد کویری دیگر، گزینه‌های تفریحی منحصربه‌فردی را به گردشگران عرضه می‌کند:

آفرودسواری: یکی از مهیج‌ترین فعالیت‌های کویری آفرودسواری است. اگر با منطقه آشنا نیستید، توصیه می‌کنیم در تورهای مخصوص شرکت کنید. البته امکان کرایه ماشین‌های آفرود نیز وجود دارد؛ اما اگر تجربه کافی ندارید، بهتر است از افراد کاربلد کمک بگیرید.
موتور چهارچرخ: موتورهای چهارچرخ از محبوب‌ترین وسایل تفریحی در کویر و ساحل است. راندن این موتورها کار چندان سختی نیست. تنها لازم است نکات ایمنی را رعایت کنید. موتورهای چهارچرخ به‌صورت ساعتی اجاره داده می‌شوند.

توصیه های ضروری برای کمپ زدن حرفه ای در زمستان همراه با لذت و ایمنی

کلوت شهداد
تماشای آسمان شب: علاقه‌مندان به نجوم کاملا آگاه‌اند که آسمان شب کویر، از تمیزترین چشم‌اندازها برای تماشای ستارگان است. چه آماتور، چه متخصص، در سفر به کلوت شهداد می‌توانید از تماشای آسمانی آکنده از قطرات نور لذت ببرید. همچنین کلوت شهداد یکی از مکان‌های معروف برای دیدن طلوع و غروب خورشید است.
عکاسی: کلوت‌های شهداد با فرم‌های غیرمتعارف خود، از بهترین گزینه‌ها برای عکاسی هستند. ترکیب قهوه‌ای ماسه‌ها و آبی آسمان نیز بر جذابیت‌ عکس‌ها می‌افزاید.
سافاری: اگر علاقه چندانی به پیاده‌روی ندارید و در عین حال می‌خواهید طبیعت کویری کلوت شهداد را بگردید، می‌توانید در تورهای سافاری شرکت کنید. در این تورها افراد آشنا به منطقه، جذابیت‌های کلوت را به شما نشان می‌دهند.

کلوت شهداد

بهترین زمان بازدید از کلوت شهداد

بازدید از کلوت‌های شهداد در فصول گرم به‌دلیل درجه بالای دما در منطقه، طاقت‌فرسا است و هیچ توری در این بازه زمانی برگزار نمی‌شود. بنابراین بهترین زمان بازدید از کلوت شهداد، فصول خنک سال است.

وسایل مورد نیاز برای بازدید از کَلوت شهداد

برای بازدید از کلوت شهداد لازم است وسایل ضروری یا مورد نیاز را به همراه داشته باشید تا با مشکل مواجه نشوید.

از جمله این وسایل می‌توان به آب آشامیدنی، لباس گرم برای شب، لباس نخی و خنک برای روز، کفش پیاده روی، داروهای ضروری، میان وعده‌های مقوی و سبک، وعده‌های غذایی کامل، لباس اضافه، دمپایی یا صندل، پاور بانک، کوله پشتی، کارت شناسایی، پتو، بالشتک، چادر مسافرتی، کیسه خواب، زیرانداز، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کلاه آفتاب‌گیر، کیسه زباله، لوازم کمک‌های اولیه و کفش اضافه اشاره کرد.

اقامت در کلوت شهداد

با احداث کمپ شهداد که در حقیقت هتلی «میلیون ستاره‌ای» است، امکان اقامت شبانه برای گردشگران شهر کلوت‌ها فراهم شده است. این کمپ کویری مجموعه‌ای است از ۴۰ آلاچیق که همه از مصالح طبیعی ساخته شده‌اند و تنها کمپ کویری دشت لوت محسوب می‌شود.

کلوت شهداد

این مجموعه در ۲۰ کیلومتری شهداد، در مسیر نهبندان واقع شده است؛ یعنی در آخرین نقطه‌هایی که حیات وجود دارد. کمپ به‌صورت شمالی- جنوبی ساخته شده است و در بین چندین کلوت قرار دارد تا از گزند باد و طوفان‌های شن در امان باشد.

نکات بازدید از کلوت شهداد

کلوت شهداد به سه قسمت سبز، نارنجی و قرمز تقسیم می‌شود. منطقه سبز از جاده‌ شهداد-نهبندان تا عمق دو کیلومتری کویر پیش می‌رود. این منطقه شامل کویرنوردی تخصصی نمی‌شود و به مجوز نیازی نیست.

کلوت شهداد
اگر قصد دارید از نواحی نارنجی و قرمز بازدید کنید، حتما باید مجوز لازم را بگیرید و همراه راهنماهای کاربلد باشید. در غیر این‌صورت امکان دارد گم شوید.
توصیه می‌کنیم برای بازدید از هر قسمت کویر کلوت شهداد، با تور همراه شوید.
حتما پیش از راهی شدن، آب آشامیدنی و خوراکی همراه داشته باشید. وسایل ضروری دیگر نظیر کمک‌های اولیه، عینک آفتابی، کلاه آفتابگیر، کرم ضدآفتاب، کفش و لباس مناسب و… را فراموش نکنید.
برای کمپینگ، حتما از تجربه افراد مجرب بهره بگیرید. در غیر این‌صورت در کمپ شهداد اقامت کنید.
هنگام بازگشت، از خود اثری به‌جای نگذارید؛ طبیعت غنی‌ترین گنجینه‌ها است.

کلوت شهداد
در سفر به نواحی مختلف، به باورهای مردم محلی احترام بگذارید.
با خرید از محصولات محلی و اقامت در اقامتگاه‌های بومی، در رونق اقتصادی منطقه تاثیرگذار باشید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

1 شهریور 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *