دریاچه سقالکسار

دریاچه سقالکسار تنها یکی از صدها جاذبه ای ست که در شمال ایران امکان بازدید از آن را دارید. ما در گروه سفر شادمگ می خواهیم به سراغ یکی از زیباترین و پاکترین دریاچه ایران برویم.

سقالکسار کجاست؟

روستای سقالکسار از توابع بخش مرکزی شهرستان رشت در استان گیلان است که در دهستان لاکان در ۱۶ کیلومتری جنوب شهر رشت (حدود نیم‌ساعت از مرکز شهر) و در جاده جیرده قرار دارد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ در این روستا که با نام «سالکه سار» نیز شناخته می‌شود، ۶۸۹ نفر زندگی می‌کنند. روستای سقالکسار در ارتفاع ۵۰ متری از سطح دریا واقع شده است و آب‌وهوایی معتدل دارد. فاصله روستای سقالکسار تا تهران ۳۲۴ کیلومتر است و برای رسیدن به آن باید حدود چهار ساعت و نیم رانندگی کنید.

دریاچه سقالکسار

در اطراف مزار آقا سید شریف در نزدیکی شهرستان شفت، دریاچه‌های متعدد و جاذبه‌های طبیعی بسیاری وجود دارند که دارای طبیعت بکر و هیجان‌انگیزی هستند. سد خاکی سقالکسار، بزرگ‌ترین دریاچه این منطقه و دلیل شهرت این روستا است. مردم مهربان و خون‌گرم روستای سقالکسار اغلب به کشاورزی، دامپروری، زراعت برنج و پرورش ماهی مشغول هستند و شما به‌محض ورود به روستا با مزارع برنج و خوشه‌های طلایی رنگ و عطر دل‌انگیز شالی روبه‌رو می‌شوید.

آدرس: استان گیلان، رشت، فلکه انتظام، ۱۰ کیلومتری جاده جیرده، بعد از بقعه آقاسید شریف، روستای سقالکسار

دریاچه سقالکسار

مسیرهای دسترسی به سقالکسار

برای دسترسی به روستای سقالکسار از تهران، از طریق آزادراه تهران – کرج، کرج – قزوین و قزوین – رشت به‌سمت شهر رشت حرکت کنید. بعد از گذر از عوارضی رشت و پلیس راه، نرسیده به رشت در تقاطع روگذر به‌سمت فومن بروید. حدود ۱۴ کیلومتر در جاده فومن رانندگی کنید تا به بقعه آقاسید شریف برسید. به‌سمت چپ بپیچید و وارد روستای سقالکسار شوید. مسیر را ادامه دهید و با توجه به تابلوهای راهنما خود را به سد خاکی سقالکسار برسانید.

برای دسترسی به روستای سقالکسار از رشت چند راه وجود دارد. شما می‌توانید خود را به میدان گاز برسانید و وارد جاده لاکان شوید. ۱۰ کیلومتر رانندگی کنید تا به انتهای جاده لاکان برسید. از آن نقطه وارد جاده فومن شوید و چهار کیلومتر رانندگی کنید تا به بقعه آقاسید شریف برسید. به‌سمت چپ بپیچید و وارد روستای سقالکسار شوید. یک مسیر دیگر از رشت از فلکه رازی آغاز می‌شود. از این فلکه وارد جاده شیون فومنی و سپس جاده جیرده شوید تا به سقالکسار برسید.

اگر نگران جاده‌های ناهموار و خاکی برای رسیدن به دریاچه هستید باید به شما بگوییم که اشتباه می‌کنید؛ زیرا جاده دسترسی به سد خاکی سقالکسار کاملا هموار و آسفالت است.

دریاچه سقالکسار

اگر قصد برپایی پیک نیک در اطراف دریاچه را دارید یا می‌خواهید با ماشین، دورتادور دریاچه را رانندگی کنید با ماشین وارد محوطه سد خاکی سقالکسار شوید؛ البته در این صورت باید هزینه ورودی (پنج هزار تومان در تابستان ۱۴۰۰) را پرداخت کنید. شما همچنین می‌توانید در روزهای شلوغ و تعطیلات ماشین خود را بیرون از سد خاکی در پارکینگ پارک کنید و پیاده وارد محوطه شوید؛ در این صورت نیازی به پرداخت ورودی نیست. در نظر داشته باشید که ورود به دریاچه تا ساعت هشت شب امکان‌پذیر است.

چرا روستای سقالکسار را روستای پاک می‌نامند؟

به‌دلیل توجه مردم بومی به نظافت دریاچه سقالکسار و محیط اطراف آن در این منطقه زباله‌ها به چشم نمی‌آیند. به همین دلیل لقب پاک‌ترین دریاچه گیلان را به سقالکسار اختصاص داده‌اند. البته یک رسم جالب نیز در این دریاچه وجود دارد. در زمان ورود به سد خاکی سقالکسار، یک کیسه زباله به شما داده می‌شود .

دریاچه سقالکسار

اگر شما زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنید و در هنگام بازگشت این کیسه زباله را به‌صورت پر به نگهبانی تحویل دهید، بیش از ۵۰ درصد مبلغ ورودی به شما بازگردانده می‌شود. این طرح توسط شورای اسلامی این روستا از سال ۱۳۹۰ اجرایی و سبب تشویق مردم شد تا زباله‌های خود را در این مکان پاک نریزند. متاسفانه شنیده‌ها حاکی از این است که این رسم در حال کم‌رنگ شدن است و طرفداران پیشین را ندارد.

جالب است بدانید که از این زباله‌ها در تهیه ورمی‌کمپوست استفاده می‌شود. ورمی‌کمپوست متشکل از ورمی (کرم خاکی) و کمپوست (کود آلی) است که از فعالیت کرم خاکی حاصل می‌شود.

چرا این روستا سقالکسار نام دارد؟

درباره وجه تسمیه سقالکسار چند نظریه وجود دارد؛ در نظریه اول گفته می‌شود که واژه سقالکسار از سه واژه سقا، لک و سار تشکیل شده است. سقا به‌معنای محل آبخوری و لک و سار نام دو پرنده زیبا است که دریاچه آن‌ها را سیراب می‌کند. پس این واژه به «محل آبخوری لک و سار» ترجمه می‌شود. به نظر می‌رسد که این وجه تسمیه اصلی سقالکسار باشد؛ زیرا در گذشته پرندگان بسیاری به نام سار (سیتی، لک‌لک و غیره) برای آب خوردن به این روستا مهاجرت می‌کردند؛ البته در آن زمان، سد خاکی وجود نداشت و آن‌ها از چشمه روستا آب می‌خوردند.

دریاچه سقالکسار

طبق نظریه دوم، سقالک معرب شده «سیالخ» به‌معنای خار سه پهلو است و سار، معنی سر را می‌دهد. به این ترتیب معنی سقالکسار، «سرِ خار سه پهلو» است. نظریه سوم نیز می‌گوید که سقالک به معنی تپه است و ترکیب آن با «ار» معنای بالای تپه را می‌دهد.

سد خاکی و دریاچه سقالکسار

یک سد خاکی به نام سقالکسار در روستایی به همین نام، دریاچه‌ای بی‌نظیر و بی‌بدیل را در منطقه جنگلی و در احاطه انبوهی از درخت‌های سر به آسمان کشیده بلوط پدید آورده است
در کنار روستای سقالکسار یک سد خاکی به همین نام وجود دارد که دریاچه‌ای بی‌نظیر و بی‌بدیل را در منطقه جنگلی و در احاطه انبوهی از درخت‌های سر به آسمان کشیده بلوط پدید آورده است. این دریاچه با مساحت ۱۵ هکتار، ۶۰۰ متر طول و ۵۰۰ متر عرض دارد و گردشگران را از دور و نزدیک به‌سمت خود می‌کشاند. ارتفاع دریاچه سقالکسار از سطح دریا ۶۴ متر است و آب آن از ریزش‌های جوی و چشمه‌ساران منطقه تامین می‌شود.

آشنایی با 20 نمونه از جاذبه های دیدنی دماوند | آخر هفته به دماوند سفر کنید !

دریاچه سقالکسار

سد خاکی سقالکسار از ابتدا در این روستا وجود نداشت و بر اثر تلاش یکی از اهالی روستا به نام جعفر خوشحال احداث شد. آقای خوشحال که کشاورز بود در سال ۱۳۶۲ در این روستا به‌عنوان کشاورز نمونه انتخاب شد و برای دیدار از ریاست جمهوری به تهران رفت. مسئولان در تهران از وی خواستند که تقاضای خود را مطرح کند. او نیز به‌دلیل خشک‌سالی‌های آن سال‌ها از آن‌ها تقاضا کرد که یک سد خاکی در روستا احداث کنند تا مشکل آبیاری زمین‌های کشاورزی برنج و چای حل شود. به این ترتیب سد خاکی سقالکسار ساخته شد. تندیسی از این کشاورز جهت تشکر از زحمت‌های وی در ورودی سد خاکی بنا شده است.

دیدنیها و تفریحات دریاچه سقالکسار

پیاده روی دور دریاچه و در فضای جنگلی

یکی از بهترین تفریحات در دریاچه سقالکسار پیاده روی دور آن است. با قدم زدن در دورتادور دریاچه می‌توانید تمام زیبایی‌های این دریاچه را کشف کنید .

دریاچه سقالکسار

در طول مسیر با سگ‌های مهربان همراه شوید. در حین راه رفتن دور دریاچه قطعا با حیوانات اهلی چون گاو و گوسفند که در حال چرا هستند نیز روبه‌رو خواهید شد. اگر در فصل تابستان و کم آبی دریاچه به این منطقه سفر کنید، تنه‌های بیرون زده از آب را در قسمت‌هایی از دریاچه خواهید دید که مناظر جالبی را خلق کرده‌اند.

قایق سواری

در دریاچه سقالکسار، امکان قایق سواری برای گردشگران و مسافران فراهم شده است. با سوار شدن بر قایق‌های پدالی و پارویی چشم‌اندازهای اطراف را تماشا کنید و خاطره‌ای فراموش‌نشدنی از سفر خود بسازید. هزینه قایق سواری در این دریاچه بسته به زمان سفر و قایق سواری از ۳۰ هزار تومان به بالا متغیر است.

دریاچه سقالکسار

پیک نیک و عکاسی

مکان‌های مناسبی در حاشیه دریاچه برای پیک نیک خانوادگی یا دوستانه وجود دارد. شما می‌توانید بساط پیک نیک را زیر سایه‌های درختان روی زمین‌های صاف و هموار یا در کنار دریاچه برپا کنید. یکی دیگر از فعالیت‌های محبوب که به‌هیچ‌وجه نباید از آن غافل شد، عکاسی از دریاچه، انعکاس تصویر درختان در آن و طبیعت سحرانگیز منطقه است.

شنا و ماهیگیری ممنوع

در نظر داشته باشید که شنا و ماهیگیری در دریاچه سقالکسار ممنوع هستند و اگر به‌دنبال این تفریحات هستید، بهتر است به مقصد دیگری فکر کنید.

دریاچه سقالکسار

امکانات دریاچه سقالکسار

در دریاچه سد خاکی سقالکسار، امکاناتی چون سرویس بهداشتی، نمازخانه، چایخانه‌های سیار، کافه رستوران با غذاهای محدود، امکانات قایق سواری، یک مغازه کوچک در ورودی دریاچه و محل پارک ماشین تعبیه شده‌اند.

کافه رستوران دریاچه سقالکسار با معماری سنتی، مکانی مناسب برای نوشیدن یک لیوان چای گیلانی یا غذاهای محلی و لذت بردن از منظره زیبای دریاچه و درختان اطراف آن است. در اطراف دریاچه، آلاچیق‌هایی با باربیکیو وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید؛ البته برخی از این آلاچیق‌ها متعلق به کافه‌های دور دریاچه هستند و برای نشستن در آن‌ها باید هزینه پرداخت کنید؛ این کافه‌ها با سرو قلیان، چای، املت، بلال، باقالی، کباب و غیره از دیگر امکانات این سد خاکی هستند.

خانه پرماجرای میان دریاچه

در میان دریاچه سقالکسار، یک سازه غرق شده به چشم می‌خورد که داستان‌ها و روایت‌های زیادی درباره آن گفته می‌شود. برخی افراد محلی باور دارند که این سازه، یک خانه است که با بالا آمدن آب، نیمی از آن پنهان می‌شود و با پایین رفتن آب می‌توان آن را دید. برخی دیگر نیز این خانه را خانه سقالکسار می‌نامند و معتقد هستند این سازه قایقی به‌شکل خانه است که در میان آب لنگر اندخته است. البته باید بدانید که این خانه با سقف قرمز، جهت جذابیت بصری در این دریاچه ساخته شده است؛ پس اگر موفق به دیدن آن شدید، حتما از آن عکس بگیرید.

شب را در سقالکسار کجا بمانیم؟

برای اقامت در روستای سقالکسار، گزینه‌های مختلفی وجود دارد. کمپینگ و شب مانی در طبیعت، یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های اقامت در این منطقه به‌خصوص در میان طبیعت گردان است. البته در این صورت باید لوازم مورد نیاز برای شب مانی را همراه داشته باشید و مکان مناسبی را برای برپایی چادر پیدا کنید.

اگر اهل کمپینگ نیستید، نگران نباشید؛ زیرا یک هتل تازه ساخت و چند اقامتگاه بومگردی در چند قدمی دریاچه سقالکسار وجود دارند. گزینه دیگر، اجاره ویلا یا کلبه‌های چوبی در این روستا یا مناطق اطراف است. البته شما می‌توانید پس از بازدید از دریاچه به شهر رشت در فاصله نیم ساعتی برگردید و در هتل‌های متعدد این شهر اقامت کنید.

دریاچه سقالکسار

هتل شاه بلوط

هتل شاه بلوط در جاده رویایی و زیبای سقالکسار و در فاصله کوتاهی دریاچه واقع شده است. این هتل، یکی از زیباترین و مجهزترین هتل‌های این منطقه گردشگری است و اقامتی به‌یادماندنی را به شما پیشنهاد می‌دهد. هتل شاه بلوط، همچنین دارای یک رستوران و کافی‌شاپ شیک با چشم‌اندازی فوق‌العاده از طبیعت سرسبز روستا است که انواع غذاهای محلی، کباب‌ها و نوشیدنی‌های سرد و گرم را سرو می‌کند. لازم به ذکر است که صبحانه در این هتل رایگان است.

اقامتگاه بومگردی کُتام

اقامتگاه بوم گردی کتام در روستای سقالکسار در بافت روستایی قرار گرفته است و امکان اقامتی راحت را برای گردشگران فراهم می‌کند. بنای این اقامتگاه، یک خانه بومی آبی رنگ به سبک خانه‌های روستایی شمال است و در محوطه آن، حوضی کوچک با گلدان‌هایی زیبا قرار دارد. ایوان هر دو طبقه اقامتگاه نیز با صنایع‌ دستی تزئین شده است. گردشگران می‌توانند برای استراحت و صرف میان وعده‌های سنتی و کلوچه‌های محلی روی میز و صندلی‌های این اقامتگاه بومگردی بنشینند و از محیط دلنشین آن لذت ببرند.

اقامتگاه سنتی کتام دارای چهار سوئیت مجزا و کف خواب است. هر سوئیت، هشت نفر ظرفیت دارد و از امکانات آن‌ها می‌توان به اینترنت، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی و حمام اختصاصی، تلویزیون، یخچال، سیستم سرمایشی و گرمایشی (اسپیلیت و شوفاژ) اشاره کرد. آشپزخانه در این اقامتگاه به‌صورت مشترک استفاده می‌شود و مسافران می‌توانند خودشان آشپزی کنند؛ البته گردشگران می‌توانند غذاهای محلی همچون ماهی، کولی، مرغ محلی، آلی مسما، سیر قلیه و فسنجان را با هماهنگی سفارش دهند.

بهشتی متفاوت

اقامتگاه کتام همچنین دارای یک فروشگاه صنایع‌ دستی است؛ اتاقی رنگارنگ با محصولاتی که ساخت اهالی روستا است و مکانی فوق‌العاده برای خرید سوغات به شمار می‌آید.

دریاچه سقالکسار

مجتمع توریستی اقامتی سقالکسار

مجتمع توریستی اقامتی سقالکسار به مدیریت برادران غمزه، یک مجتمع تازه ساخت است که در فضایی دو هکتاری، امکاناتی چون فصای باز و آلاچیق‌‌‌های جداگانه، زمین بازی، باغ، قایق سواری و ماهیگیری، پارک تفریحی و رستوران و کافی‌شاپ با سرو انواع غذاهای محلی و چلوکباب‌ها، انواع آب‌میوه بستنی و فالوده و انواع نوشیدنی گرم و سرد و همجنین سوئیت‌هایی با تمام امکانات رفاهی برای خانواده‌ها برای اسکان شبانه را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد.

اقامتگاه بوم گردی مهدیزاده

اقامتگاه بوم گردی مهدیزاده در سقالکسار شامل دو واحد اقامتی است که هر واحد دارای دو سوئیت ۴۰ متری (۲۰ متر سوئیت و ۲۰ متر تراس) به‌صورت یک سوئیت در طبقه بالا و یک سوئیت در طبقه پایین هستند. این اقامتگاه درمجموع امکان اسکان و پذیرایی از حداکثر ۲۰ گردشگر را دارد. تمام سوئیت‌ها دارای سرویس بهداشتی (توالت ایرانی یا توالت فرنگی) و حمام اختصاصی هستند.

در اقامتگاه بوم گردی مهدیزاده انواع غذاهای محلی و سنتی با هماهنگی قبلی با پرسنل مجموعه سرو می‌شوند. از دیگر خدمات این بوم گردی می‌توان به پارکینگ اختصاصی غیرمسقف، راهنمای محلی، سیستم گرمایش بخاری گازی و شوفاژ و سیستم سرمایش اشاره کرد.

اقامتگاه بومگردی مناره

اقامتگاه بوم گردی مناره در فاصله سه کیلومتری سقالکسار در شهر شفت و در روستای جیرده قرار دارد. این اقامتگاه دارای چهار باب اتاق کف خواب به‌صورت دو اتاق چهار نفره، یک اتاق ۶ نفره و یک اتاق هشت نفره است و درمجموع امکان اسکان و پذیرایی از حداکثر ۲۵ گردشگر را دارد. تمام اتاق‌ها دارای سرویس بهداشتی (توالت ایرانی و توالت فرنگی) و حمام اختصاصی هستند. البته لازم به ذکر است که اتاق‌های طبقه بالا (دو اتاق چهار نفره و یک اتاق هشت نفره) دارای سرویس بهداشتی داخل اتاق هستند؛ اما سرویس بهداشتی اتاق ۶ نفره طبقه پایین، خارج از اتاق قرار دارد.

در اقامتگاه بوم گردی متاره انواع غذاهای محلی و سنتی نظیر باقالاقاتوق، ترشی تره، میرزاقاسمی، سیرقلیه، اناربیج، ترشی کباب با مرغ، آبگوشت و کشک بادمجان سرو می‌شوند و مسافران می‌توانند با هماهنگی قبلی با مسئول اقامتگاه ،غذای مورد نظر خود را سفارش دهند. از دیگر امکانات این بومگردی می‌توان به پارکینگ اختصاصی غیر مسقف، راهنمای محلی، پرسنل مسلط به زبان انگلیسی، آشپزخانه، سیستم گرمایش بخاری گازی، سیستم سرمایش اسپیلت و پنکه اشاره کرد.

چه لوازمی را با خودمان به سقالکسار ببریم؟

در سفر به روستای سقالکسار، اگر قصد پیاده روی دور دریاچه را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که کفشی راحت به پا داشته باشید. در ضمن، اگر به نیش حشرات حساسیت دارید، بهتر است از داروهایی که مانع گزش حشرات می‌شوند، استفاده کنید. به‌همراه داشتن داروهای پس از نیش حشرات و دیگر لوازم بهداشتی مورد نیاز خود را نیز فراموش نکنید.

ویلاها، هتل و بومگردی‌های سقالکسار از بالاترین میزان بهداشت برخوردار هستند؛ اما اگر حساس هستید، بهتر است که ملافه، روبالشی و پتوی خود را به‌همراه ببرید. اگر قصد پیک نیک یا شب مانی در طبیعت را دارید، نیز وسایل مورد نیاز خود را حتما در ماشین بگذارید.

دریاچه سقالکسار

بهترین زمان بازدید از سقالکسار کدام فصل است؟

روستای سقالکسار در تمام فصول سال، زیبا است؛ اما به گفته بسیاری از گردشگران، فصل بهار و پاییز، بهترین زمان سفر به این منطقه به شمار می‌آیند. فصل بهار در سقالکسار با تصویری از درختان تازه جوانه زده، باران‌های گاه و بیگاه و عطر و بوی تازگی همراه است؛ در حالی که پاییز با چهره‌ای هزار رنگ، زیباترین انعکاس طبیعت جنگل‌های اطراف را با رنگ‌های نارنجی، قرمز، سبز و زرد در دریاچه به نمایش می‌گذارد.

فصل تابستان در روستای سقالکسار و شمال کشور با آب و هوایی گرم و مرطوب همراه است؛ اما طبیعت در این زمان از سال در سبزترین حالت خود پدیدار می‌شود. هوا در فصل زمستان در سقالکسار سرد است؛ اما تماشای چهره برفی سقالکسار نیز لطف خودش را دارد و به شما پیشنهاد می‌کنیم که به‌هیچ‌وجه فرصت دیدن آن را در این زمان از سال از دست ندهید.

جاهای دیدنی اطراف سقالکسار

تالاب اژدراک

تالاب اژدراک گیلان در نزدیکی دریاچه یا سد خاکی سقالکسار قرار دارد و به‌دلیل اینکه زیاد شناخته‌ شده نیست، فضایی دنج و آرام را برای طبیعت‌گردی در اختیار شما می‌گذارد. برای رسیدن به این تالاب از مردم روستا کمک بگیرید. اگر در یک روز بارانی به‌سمت این تالاب می‌روید، حتما چکمه یا پوتین مناسب به‌همراه داشته باشید؛ زیرا اطراف تالاب، حسابی گلی می‌شود.

روستای نارنجکل

روستای نارنجکل در مسیر روستای سقالکسار قرار دارد. این روستای کوچک و کم جمعیت، مکانی فوق‌العاده برای تماشای طبیعت بکر و تجربه سکوت و آرامش است.

فاصله از سقالکسار: چهار کیلومتر (۱۰ دقیقه)
آدرس: استان گیلان، شهرستان رشت، دهستان لاکان (مشاهده روی نقشه)

چشمه آب شور لاکان

چشمه آب شور لاکان در روستایی به نام «بالاشیخان» و در نزدیکی بقعه «آقا دانا پیر» در انتهای جاده رشت – لاکان قرار دارد. این چشمه خروشان در شرق روستا در دل جنگل‌های لاکان، دارای مقادیر بسیاری املاح نمک و گوگرد است و دیواره‌های آن با رسوب‌های آهکی پوشانده شده است. مردم روستا اعتقاد دارند که آب چشمه آب شور لاکان، شفابخش است و از آن برای درمان بیماری‌های پوستی استفاده می‌کنند.

دریاچه سقالکسار

مسیر دسترسی به چشمه آب شور لاکان کمی مشکل است و به همین دلیل، بسیاری از گردشگران به دیدن آن نمی‌روند؛ اما این چشمه، یکی از بکرترین دیدنیهای اطراف رشت است و بهتر است فرصت بازدید از آن را از دست ندهید. در مسیر رسیدن به این چشمه، در ابتدای جاده اصلی رشت- سراوان، تابلوی بقعه «آقا دانا پیر» و «روستای بالاشیخان» را می‌بینید. پس از رسیدن به روستا، بهتر است آدرس مسیر چشمه را از اهالی پرسید و با راهنمایی آن‌ها، راه خود را از میان جنگل پیدا کنید.

سفر به گورستان صخره ای سیراف ؛ جایی عجیب و دیدنی + مشخصات و آدرس

آدرس: رشت، انتهای جاده رشت-لاکان، روستای بالاشیخان

موزه میراث روستایی گیلان

موزه میراث روستایی گیلان، اولین موزه میراث روستایی ایران در پارک جنگلی سراوان است که تاریخ، فرهنگ، صنایع دستی، زندگی و سنت‌های گیلان را به نمایش می‌گذارد. شما با بازدید از این موزه، می‌توانید با معماری صد ساله مناطق جلگه‌ای و کوهستانی استان گیلان آشنا شوید و برای عزیزانتان سوغاتی بخرید.

فاصله از سقالکسار: ۱۶ کیلومتر (۱۸ دقیقه)
آدرس: جاده فومن سراوان، پارک جنگلی سراوان

پارک جنگلی سراوان

پارک جنگلی سراوان، با ۱۴۸۷ هکتار وسعت در قسمت غربی جاده‌ رشت تهران قرار دارد و با وجود فضایی سرسبز و جادویی، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری اطراف رشت محسوب می‌شود. سراوان، یکی از قدیمی‌ترین زمین‌های جنگلی گیلان است که پوشش گیاهی منحصربه‌فرد آن در ارتفاع ۵۰ تا ۲۵۰ متری از سطح دریا، این پارک را تبدیل به مکانی با اهمیت و ویژه کرده است.

درختان ممرز، انجیلی، توسکا، کاج، سرو نقره‌ای و زربین در کنار گونه‌های جانوری مانند خرگوش، کبک، قرقاول، دارکوب، جغد جنگلی و راسو، طبیعتی بی‌نظیر از یک جنگل را به نمایش می‌گذارند.

دریاچه سقالکسار

یک مرداب کوچک نیز در پارک جنگلی سراوان وجود دارد که با چند سکوی چوبی و امکان قایق سواری، مکانی مناسب برای عکاسی و لذت بردن از طبیعتی بکر است. زمین پینت‌بال، موتورهای چهار چرخ، آلاچیق، پارک مخصوص کودکان، سرویس بهداشتی، نیمکت، منقل و جاده جنگلی از دیگر امکانات تفریحی این پارک هستند.

برای ورود به پارک جنگلی سراوان، باید مبلغی پرداخت کنید. در بدو ورود، به هر گردشگر برای حفاظت از جنگل، یک کیسه زباله نیز می‌دهند که اقدامی پسندیده و جالب توجه است. شما می‌توانید در پارک جنگلی سراوان چادر بزنید و یک شب جذاب و فوق‌العاده را در فضای زیبا و بکر جنگل سپری کنید. بازدید از ضلع شرقی پارک جنگلی سراوان و باریکه‌ای از رودخانه سفید رود و سیاهرود را نیز از دست ندهید.

فاصله از سقالکسار: ۲۰ کیلومتر (۲۳ دقیقه)
آدرس: جاده فومن سراوان

 

تاریخچه دریاچه سقالکسار و ریشه و معنای نام آن

آن طور که از شنیده ها بر می آید در گذشته پرندگان بسیاری از جمله لک لک، سار، سیتی و … در اطراف این دریاچه زیست می کردند و برای آبخوری دراطراف این دریاچه گرد می آمدند. اما در مورد ریشه نام این دریاچه سه روایت وجود دارد که در مورد سندیت هیچ کدام قطعیتی وجود ندارد، اما این روایات از زبان بومیان این محل و راهنمایان گردشگری شنیده می شود.

دریاچه سقالکسار

روایت اول

در روایت اول همان طور که در سطور بالا اشاره شد نامگذاری دریاچه سقالکار با پرندگان مرتبطت بوده است و واژه سقالکاسار برگرفته از کلمات سار، لک (مخفف لک لک) و سقا است. که ترکیب این سه واژه به معنای محل آبخوری پرندگان سار و لک لک است. هرچند این مطلب خیلی هم معتبر نیست.

روایت دوم

اما در روایت دوم که احتمال صحت آن بسیار بیشتر و بالاتر است سقالک را شکل معرب دو واژه پارسی پهلوی سیالخ و سار می دانند. سیالخ به معنی خار سه پهلو است و سار نیز به معنای سر.
بنابراین سقالکسار را می توان به معنای سر خار سه پهلو دانست.

روایت سوم

در روایت سوم نیز معنای تپه را برای سقالک برشمرده اند و قسمت انتهایی واژه سقالکسار را به همان معنای سر و بالا در نظر گرفته اند. به این ترتیب در روایت سوم سقالکسار در روایت سوم معنای تپه را می دهد.
یکی دیگر از نام های روستای سقالکسار، سالکه سار است.

کلبه قرمز اسرار آمیز وسط دریاچه سقالکسار

اگر از فاصله اندک دور به دریاچه سقالکسار بنگرید، یک نقطه قرمز را در میان دریاچه خواهید دید که قطعا توجه شما را به خود جلب خواهد کرد.

دریاچه سقالکسار

نزدیکتر که بروید متوجه می شوید این نقطه قرمز یک کلبه است که بخش زیادی از آن در زیر آب فرو رفته است . شیروانی سرخ رنگش از میان دریاچه خود را می نمایاند. البته گاهی به دلیل کمبود بارش باران علاوه بر سقف شیروانی آن بخش های دیگری از این کلبه قرمز را می توان دید. در مورد این کلبه داستان های مختلف و جالبی وجود دارد که هیچ کدام از آن ها را با قطعیت نمی توان تایید کرد.

چرا سقالکسار را پاک ترین دریاچه گیلان می دانند؟

یکی از اتفاقات تاسف آور و حساسیت برانگیزی که طول سالیان اخیر به زیبایی و سلامت چهره طبیعت ایران آسیب جدی زده، رها کردن زباله ها و پلاستیک در مناطق طبیعی و گردشگری از سوی گردشگران است. مسئولان گردشگری این ناحیه تدبیر جالبی برای جلوگیری و رفع این مشکل اندیشیده اند.

دریاچه سقالکسار

بر اساس مصوبه شورای اسلامی روستای سقالکسار، بازدیدکنندگان دریاچه هنگام ورود به منطقه گردشگری باید مبلغ اندکی پول را پرداخت نمایند و سپس یک کیسه زباله را دریافت می کنند. این کیسه زباله به دو منظور به گردشگران داده می شود؛ یکی آنکه زباله های شان را در طبیعت رها نکنند تا علاوه بر وارد ساختن آسیب های جدی به محیط زیست، پاسخ هدیه ای که طبیعت در قالب هوای پاک، زیبایی و آرامش به آن ها می دهد با مخدوش ساختن چهره اش ندهند.

دوم آنکه اگر انسان های بی ملاحظه ای پیش از آن ها اقدام به زباله ریزی کرده بودند آن ها از محیط دریاچه بزدایند و در کیسه زباله بریزند. در صورتی که هنگام بازگشت از دریاچه سقالکسار، بازدیدکنندگان کیسه زباله را پر تحویل دهند (به این معنی که زباله های خود را بر زمین نریخته اند و نیز زباله های دیگری که به چشم شان آمده است را نیز از اطراف آن زدوده اند)، بخش زیادی از مبلغی که پرداخت کرده اند به آن ها بازگردانده می شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.