گیاه مناسب اتاق خواب

گیاه مناسب اتاق خواب علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا می تواند در بهبود عملکرد خواب و کاهش استرس نیز کمک کند. شادمگ مقاوم ترین و مناسب ترین گیاهان برای نگهداری در اتاق خواب را به شما معرفی می کند.

آیا نگهداری از گیاهان در اتاق خواب کار درستی است ؟

پیش از این به بررسی گیاهان مناسب سرویس بهداشتی پرداختیم، اکنون گیاه مناسب اتاق خواب را بشناسید. با اینکه نگهداری از گیاهان در اتاق خواب مزایای بسیار زیادی دارد اما نظرات موافق و مخالف زیادی در این زمینه وجود دارد. مخالفان نگهداری از گیاهان در اتاق خواب معتقدند گیاهان شب‌ها دی‌اکسیدکربن پس می‌دهند پس نگهداری از گیاهان در اتاق خواب می‌تواند مضر باشد. اما جالب است بدانید که شب‌ها انسان‌ها و حیوانات خانگی دی‌اکسیدکربن بیشتری نسبت به گیاهان آپارتمانی منتشر می‌کنند. وجود دی‌اکسیدکربن به میزان کم اصلا مضر نیست اما این مونوکسیدکربن است که بسیار خطرناک است. پس وجود چند گیاه در اتاق خواب اصلا خطرناک و مشکل‌آفرین نیست.

گیاه مناسب اتاق خواب - گل

کدام گیاه مناسب اتاق خواب است ؟

فیکوس الاستیکا (Ficus elastica)

گیاه مناسب اتاق خواب - فیکوس

فیکوس الاستیکا از گیاهان آپارتمانی مقاوم است و می‌تواند تا ۱۰۰ سال زنده بماند و به این ترتیب می‌تواند به یک نقطه‌ی کانونی بزرگ در اتاق خواب شما تبدیل شود. اگر ترجیح می‌دهید فیکوس یک گل کوچک برای اتاق خواب شما باشد، می‌توانید آن را هرس کنید تا مطمئن شوید به سایز کوچک یا متوسط باقی می‌ماند.

اسطوخودوس یا لاوندر (Lavender)

گیاه مناسب اتاق خواب - استوخدوس

اسطوخودوس معمولا به عنوان یک گیاه آپارتمانی در نظر گرفته نمی‌شود اما می‌تواند در شرایط مناسب در داخل خانه نیز رشد کرده و زنده بماند. لاوندر علاوه بر ویژگی‌های تصفیه‌کنندگی هوا مزایای آروماتراپی نیز برای اتاق خواب به همراه دارد. تحقیقات نشان داده است که استنشاق اسانس اسطوخودوس می‌تواند فشار خون و ضربان قلب را کاهش دهد. بنابراین پیش از رفتن به تخت خواب خود، لحظه‌ای را به استشمام بوی این گیاه اختصاص دهید.

نخل راپیس (Lady Palm)

گیاه مناسب اتاق خواب - نخل راپیبس

نخل لیدی یا نخل راپیس گیاهی ظریف، طرح‌دار و مستقیم است که می‌تواند زیبایی خاصی به اتاق خواب شما بیافزاید. نگهداری از این گیاه نیز بدون دردسر است و چیزی که آن را برای نگهداری در اتاق خواب ایده‌آل می‌کند، این است که این گیاه رشد بسیار کمی دارد و اگر می‌خواهید گوشه‌ی اتاق خواب خود را بپوشانید و در عین حال گیاه ظریفی داشته باشید، نخل لیدی انتخاب خوبی برای شماست.

نخل راپیس هوا را برای تنفس تصفیه و لطیف می‌کند و در عین حال سمومی مانند آمونیاک، دی‌اکسید کربن، فرمالدید و زایلن را از بین می‌برد.

نخل اریکا (Areca Palm)

نخل اریکا - گیاه مناسب اتاق خواب

نخل اریکا تقریبا گیاه بزرگی است و بخش زیادی از اتاق خواب را اشغال خواهد کرد. نخل اریکا با نام نخل بامبو و نخل عصای طلایی نیز شناخته می‌شود و به خاطر خاصیت آن برای حذف ترکیبات آلی فرار (VOC) از هوا، یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی مناسب اتاق خواب است.

علاوه بر این، تا زمانی که آبیاری گیاه به طور مرتب انجام شود، مراقبت از آن آسان است و شاخه‌های بزرگ نخل اریکا در صورت سلامت گیاه سرسبز و شاداب به نظر می‌رسد.

سرخس برگ شمشیری (Boston Fern)

سرخس - گیاه مناسب اتاق خواب

سرخس برگ شمشیری یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی محبوب است که برای قرار دادن در اتاق خواب نیز گزینه‌ی خوبی به نظر می‌رسد. ناسا سرخس بوستون یا سرخس برگ شمشیری را به دلیل ویژگی‌های پاک کنندگی هوا معرفی می‌کند و این گیاه می‌تواند دود سیگار و فرمالدئید را از هوا حذف کند.

سرخس برگ شمشیری گیاه بومی مناطق گرمسیری و مرطوب است بنابراین اگر در منطقه‌ی مرطوبی زندگی نمی‌کنید لازم است در طول زمستان بیشتر مراقب گیاه خود باشید.

آگلونما (Aglaonema)

آگلونما - گیاه مناسب اتاق خواب

یکی دیگر از گیاهان مناسب برای اتاق خواب گیاه آگلونما است. به ویژه اگر نور طبیعی اتاق شما کم است و بیشتر از لامپ‌های فلورسنت استفاده می‌کنید و به دنبال گیاه مناسب اتاق خواب بدون نور هستید، گیاه آگلونما یا گیاه همیشه سبز چینی (Chinese Evergreen) بهترین گزینه برای شما است. آگلونما یکی از معدود گیاهانی است که می‌تواند با شرایط نور فلورسنت سازگار شود.

این گیاه زیبا برای نگهداری در آپارتمان و به ویژه اتاق خواب مناسب است. آگلونما رشد بسیار کندی دارد و در صورت رشد بیش از حد می‌توانید آن را هرس کنید تا اندازه‌ی کوچکتری داشته باشد.

پاک کردن اسلایم از روی لباس ، فرش ، مبل و مو به سادگی

لاکی بامبو، از جمله گیاهان مخصوص اتاق خواب همیشه جاودان

بامبو - گیاه مناسب اتاق خواب

لاکی بامبو تقریبا نابود نشدنی است و می‌تواند در یک گلدان تزئینی و در آب زندگی کند. این گیاه را باید در محیطی با نور متوسط یا کم قرار داده و اگر گیاه خود را در آب نگهداری می‌کنید هر دو هفته یک‌بار آب آن را تعویض کنید تا از تشکیل جلبک در آب آن جلوگیری شده و به گیاه آسیب نرسد.

  • نور مورد نیاز: متوسط تا کم
  • آبیاری: نیاز به آبیاری نداشته و در بیشتر مواقع داخل ظرف آب زندگی می‌کند

گیاه ماری یا سانسوریا (Snake Plant)

سانسوریا - گیاه مناسب اتاق خواب

برگ‌های خاص و شمشیر مانند سانسوریا این گیاه را بسیار محبوب ساخته است. گیاهان ماری بسیار انعطاف‌پذیر هستند و نگهداری از سانسوریا نیز ساده است. سانسوریا با تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن هوای داخل خانه را در طول روز و شب فیلتر می‌کند و به همین خاطر برای نگهداری در اتاق خواب نیز مناسب است. این گیاه بعلاوه سمومی مانند فرمالدئید را نیز از هوا حذف می‌کند.

اگر مهارت زیادی در پرورش گل و گیاه ندارید، سانسوریا گیاه خوبی برای اتاق خواب است. این گیاه فضای افقی زیادی اشغال نمی‌کند بنابراین برای اتاق‌های کوچک هم مناسب است.

گیاه دراسنا (Dracaena)

دراسنا - گیاه مناسب اتاق خواب

طبق تحقیقات انجام شده گونه‌های مختلف گیاه دراسنا هوا را تمیز و تصفیه می‌کنند و به همین خاطر گیاه مناسب برای اتاق خواب هستند. دراسنا رشد خوبی دارد و نگهداری از گیاه دراسنا نیز بدون دردسر است. برگ‌های بلند و تسمه‌ای دراسنا بسیار زیبا است و برخی از آنها نیز دارای رگه‌هایی قرمز رنگ است. اگر نمی‌دانید کدام گونه از دراسنا را انتخاب کنید، به شما دراسنا بلالی را پیشنهاد می‌کنیم.

ساکولنت‌ها، گیاهان مخصوص اتاق خواب دوست داشتنی و جذاب

ساکولنت - گیاه مناسب اتاق خواب

اگر می‌خواهید گیاهانی کوچک و جذاب داشته باشید که به کم‌ترین توجه نیاز داشته و بتواند همیشه سرزنده باشد باید به سراغ ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها بروید. برای اینکه ساکولنت‌های شما همیشه سالم بماند کافی است آن‌ها را در کنار پنجره‌ای در اتاق خواب‌تان قرار دهید که آفتاب کامل دریافت می‌کند. این دسته از گیاهان آبیاری زیادی نیاز ندارند و می‌توانند برای چند هفته بدون آب زندگی کنند، چراکه آن‌ها توانایی ذخیره آب درون برگ‌های خود را دارند و همین آن‌ها را از آبیاری زیاد نیز بی‌نیاز می‌کند. از این موارد گذشته از دیگر مزیت‌های این گیاه تنوع بالایی است که دارد؛ به‌طوری‌که ساکولنت‌ها بیش از 100 نوع مختلف داشته و هر کدام شکل و ظاهر مخصوص به خود را دارند.

  • نور مورد نیاز: نور کامل خورشید
  • آبیاری: هر زمان خاک گیاه کاملا خشک شد به آن آب بدهید

فیلودندرون برگ انجیری (Philodendron selloum)

برگ انجیری - گیاه مناسب اتاق خواب

فیلودندرون برگ انجیری یکی دیگر از انواع گیاه مناسب برای نگهداری در اتاق خواب است. این نوع گیاه به خاطر اندازه‌ی بزرگ و شاخ و برگ‌های بزرگ و زیبا شناخته می‌شود و بر خلاف سایر گونه‌های فیلودندرون، رطوبت مداوم و ثابت را دوست دارد. بنابراین در مراقبت از آن باید به تامین رطوبت دقت داشته باشید.

نکته‌ی جالب و خاص در مورد گیاه فیلودندرون برگ انجیری این است که با ریزش برگ‌ها، جای آن روی تنه گیاه باقی می‌ماند و ظاهر خاصی به آن می‌دهد. اگر از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید نیز باید مراقب باشید چرا که برگ‌های فیلودندرون برگ انجیری برای گربه‌ها و سگ‌ها سمّی است.

گیاه رزماری (Rosemary)

رزماری گیاه زیبایی است که به خاطر بوی مطبوعی که دارد در پخت و پز از آن استفاده می‌شود. نوک انگشتان خود را روی برگ‌های رزماری بمالید و از عطر دل‌انگیز آن لذت ببرید. البته پیشنهاد می‌کنیم این کار را صبح و پس از بیرون آمدن از رختخواب انجام دهید زیرا تحقیقات نشان داده است بوییدن این گیاه درمانی می‌تواند ذهن را پاک کرده و خلق و خوی شما را بهتر کند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا - گیاه مناسب اتاق خواب

آلوئه‌ورا در واقع جزء دسته ساکولنت‌ها محسوب می‌شود، اما  لیاقت دارد تا جداگانه از آن صحبت شود. این گیاه جذاب نگهداری آسانی دارد و می‌تواند در شرایط نوری مختلف سرزنده بماند، اما عموما بهتر است این گیاه در محلی باشد که نوری متوسط و مستقیم برای آن فراهم باشد. آلوئه‌ورا می‌تواند کم آبی را تحمل کند و به یک آبیاری همیشگی و دائمی نیاز ندارد. در واقع آبیاری زیاد می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه آن شود. در نتیجه برای آب دادن به این گیاه صبر کنید تا خاک گیاه کاملا خشک شود. خوبی آلوئه‌ورا این است که شیره‌ای که برگ‌های این گیاه تولید می‌کند می‌تواند باعث التیام سوختگی و خراش‌های پوستی شود.

  • نور مورد نیاز: نوری مدیریت شده و مستقیم
  • آبیاری: هر زمان خاک گیاه کاملا خشک شد به آن آب بدهید
روش های ساده و آسان برای خشك كردن ميوه در فر + ترفند های جالب تهیه میوه خشک

درخت پول، آخرین گزینه از لیست گیاهان مخصوص اتاق خواب

یکی دیگر از گیاهان مناسب اتاق خواب درخت پول است. اگر به دنبال گیاهی می‌گردید که بزرگ و زیبا باشد باید به سراغ پاچیرا یا همان درخت پول معروف بروید. این گیاه یکی از آسان‌ترین درختچه‌ها برای نگهداری در داخل خانه است. کافی است آن را در محلی نورگیر با نور غیرمستقیم قرار دهید و هر زمان که 10 سانتی‌متر بالایی خاک خشک شد به آن آب بدهید.

  • نور مورد نیاز: نوری متوسط و غیر مستقیم
  • آبیاری: هر زمان حدود ده سانت بالایی خاک خشک شد دوباره به آن آب بدهید

نیلوفر صلح

مزایا: تصفیه‌ی هوای داخل اتاق، جذب بخارات استون

نکات مراقبتی: نور غیرمستقیم خورشید، آبیاری منظم

نیلوفر صلح با گل‌های سفید زیبایی که دارد گزینه‌ی مناسبی برای قرار دادن در خانه است. این گیاه به پاکسازی هوا و از بین بردن فرمالدئید، بنزن، استون، الکل‌ها و تری کلرواتیلن‌ها شهرت دارد. نیلوفر صلح سمی است و باید گلدان آن در جایی قرار بگیرد که کودکان و حیوانات خانگی به آن دسترسی نداشته باشند. برای نگهداری از آن باید گلدان را در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار داده و خاکش را همیشه مرطوب نگه دارید.

گیاهان آپارتمانی - گیاه مناسب اتاق خواب

مزایای نگهداری گیاه آپارتمانی در اتاق خواب

بهترین گیاه برای نگهداری در اتاق خواب به خود شما بستگی دارد. برای مثال اگر به دنبال گیاهی هستید که هوای داخل اتاق را حتی در طول شب تصفیه کند، گیاه سانسوریا یا آلوئه ورا گیاه مناسب برای اتاق خواب شما است اما اگر به دنبال گیاهی هستید که بوها را از بین ببرد و هوا را تصفیه کند، به سراغ خانواده‌ی پتوس‌ها و به ویژه پتوس طلایی بروید.

بهبود کیفیت هوا

یکی از بزرگترین مزایای نگهداری گیاهان آپارتمانی در اتاق خواب این است که انها توانایی بهبود کیفیت هوای داخلی خانه را دارند. خشکی هوای داخل خانه باعث بیماری‌های مختلفی مانند مشکلات تنفسی، گلودرد، سرماخوردگی و حتی ایجاد جوش روی پوست می‌شود. گیاهان آپارتمانی با انتشار بخار آب در طول تعرق به حفظ و یا افزایش سطح رطوبت کمک می‌کنند.

خاصیت تصفیه‌ کنندگی هوا از انواع گیاه مناسب برای اتاق خواب

گیاهان آپارتمانی علاوه بر انتشار اکسیژن و رطوبت، مانند خیلی از دستگاه‌های تصفیه هوا یون‌های منفی نیز تولید می‌کنند. یون‌های منفی خود را به ذرات موجود در هوا مانند گرد و غبار، هاگ‌های کپک، باکتری‌ها و آلرژن‌ها می‌چسبانند و باعث حذف این عوامل از هوا می‌شوند.

خاصیت آرامش‌ بخشی نگهداری از گیاهان آپارتمانی برای اتاق خواب

یکی از مزایای نگهداری گیاه اپارتمانی برای اتاق خواب که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، اثر آرام‌بخشی آن است که گیاهان را بهترین گزینه برای اتاق خواب می‌سازد. اگرچه هیچگونه شواهد علمی مبنی بر تاثیر گیاهان بر میزان خواب وجود ندارد اما گیاهان می‌توانند به داشتن خواب راحت و سریعتر به خواب رفتن کمک کنند.

گیاه مقاوم - گیاه مناسب اتاق خواب

معرفی گیاهان آپارتمانی مضر برای اتاق خواب

امروزه به خاطر زندگی شهری و دیجیتالی اغلب افراد عصبی شده‌اند؛ این افراد برای آرامش اعصاب خود و تقویت روحیه به انواع و اقسام داروهای اعصاب و روان روی می‌آورند. با این حال برای کاهش عصبانیت و ایجاد آرامش می‌توان به جای مصرف این داروهای شیمیایی، به پرورش و نگهداری گیاه آپارتمانی پرداخت. طبیعت می‌تواند اثرات شگفت‌انگیزی بر روی اعصاب و روان ما بگذارد و آرامش را به ما هدیه دهد. در ادامه مطلب به بررسی گیاهان مضر برای اتاق خواب به طور کامل پرداخته ایم.

داشتن چند گلدان گل و گیاه زیبا در منزل و یا آپارتمان و نگهداری از آن‌ها علاوه بر تمدد اعصاب و روان، به زیبایی منزل شما هم کمک می‌کند. این گیاهان را می‌توانید در تمام قسمت‌های منزل خود قرار دهید و از زیبایی زائدالوصف آن‌ها لذت ببرید. برای داشتن یک خواب راحت هم می‌توانید یک یا چند گلدان گل را در اتاق خواب خود قرار دهید. البته گفته شده که همه گیاهان برای این کار مناسب نیستند؛ در متن زیر راجع به این گیاهان ممنوعه توضیحاتی ارائه داده‌ایم.

ترفندهای ساده و راحت برای جا انداختن زیپ در رفته ؛ مثل آب خوردن زیپ رو درست کن

آیا نگهداری از گیاهان در اتاق خواب مضر است ؟

اکثر افراد این طور فکر می‌کنند که گیاهان در شب تولید دی‌اکسید کربن می‌کنند و نباید در اتاق خواب از آن‌ها استفاده شود. آن‌ها بر این باورند که وجود دی‌اکسید کربن در فضای اتاق خواب باعث مسمومیت با این گاز خطرناک خواهد شد.

این را باید بدانید که گیاهانی که در آپارتمان شما قرار دارند؛ با خاموش شدن لامپ و نبود نور دیگر نمی‌توانند فتوسنتز کنند. به عبارت بهتر فرایند تنفس سلولی آن‌ها آغاز می‌شود و از خود دی‌اکسید کربن آزاد می‌کنند؛ اما دی‌اکسید کربنی که گیاه در این مدت آزاد می‌کند، به قدری زیاد نیست که فضای اتاق را مسموم کند.

میزان آزاد شدن این گاز توسط گیاه بستگی به اندازه گیاه دارد. به همین دلیل است که افراد یک گیاه بزرگ را هرگز در اتاق خواب خود جای نمی‌دهند و یک یا چند گلدان کوچک را در آنجا برای لطیف کردن هوا قرار می‌دهند. دی‌اکسید کربنی که از این گیاهان کوچک آزاد می‌شود؛ هرگز نمی‌تواند باعث مسمومیت شخص بشود.

گل و گیاه - گیاه مناسب اتاق خواب

قرار دادن گیاه در اتاق خواب از دید علم فنگ شویی

محیط اتاق خواب محلی برای به دست آوردن آرامش و رفع خستگی روزانه است. اگر می‌خواهید یک خواب راحت و بی‌دغدغه را در اتاق خواب خود تجربه کنید؛ باید تمام نکات را راجع به یک اتاق خواب مناسب و استاندارد بدانید.

داشتن هارمونی رنگ، نظم و ترتیب و تهویه هوای مناسب از خصوصیات یک اتاق خواب مناسب است. اگرچه گفته می‌شود که وجود گل و گیاه در اتاق خواب برای آرامش روان موثر است؛ ولی علم فنگ شویی این موضوع را به شدت تکذیب می‌کند.

در علم فنگ شویی گل‌ها و گیاهان دارای مرتبه بالایی هستند و همواره به نگهداری از گل و گیاهان در منزل توصیه شده است. این علم معتقد است که گیاهان دارای انرژی و عنصر یانگ هستند؛ اما نکته مهم اینجا است که عنصر یانگ در فنگ شویی می‌تواند باعث ایجاد اختلال در خواب شود.

به عبارت بهتر اصول فنگ شویی به ما می‌گوید که زیاد شدن این عنصر در اتاق می‌تواند یک خواب راحت و بدون دغدغه را به یک خواب ناآرام و بد تغییر بدهد. به همین دلیل متخصصان فنگ شویی توصیه می‌کنند که بهتر است افراد در اتاق خواب خود از هیچ گیاهی استفاده نکنند.

دکور اتاق خواب - گیاه مناسب اتاق خواب

نکته‌ای جالب در بررسی علم فنگ‌شویی

جالب است بدانید که علم فنگ‌شویی این مطالب را کاملا تکذیب می‌کند. گل و گیاهان در این علم مرتبه بالایی دارند و همواره این دانش توصیه می‌کند که از گیاهان در محیط منزل خود استفاده نمایید. اما چطور ممکن است که علم فنگ‌شویی وجود گیاهان را در اتاق خواب مضر می‌پندارد!

بر اساس همین دانش، گیاهان دارای عنصر و انرژی یانگ هستند. انرژی یانگ در فنگ‌شویی، سیستم خواب را دچار اختلال می‌کند. اگر بخواهیم منظور خود را صریح‌تر بگوییم، از دید علم فنگ‌شویی وجود گیاهان در اتاق، خواب راحت شما را به یک خواب ناآرام تغییر می‌دهد. به همین دلیل متخصصانی که در این حیطه فعالیت می‌کنند، وجود گیاهان در اتاق خواب را مناسب نمی‌دانند.

در بررسی دقیق‌تر راجع‌ به تاکید علم فنگ‌شویی در خودداری از نگهداری گیاهان در اتاق خواب، دلایلی علمی دیگری هم مطرح می‌شود. دانشمندان این علم معتقد هستند که گیاهان عنصر آب را در خود دارند و با توجه به این که آب انرژی یانگ بسیار زیادی دارد، قطعا سیستم خواب را دچار مشکل خواهد کرد. حتی این دانش برای برقراری تعادل و هماهنگی بین شما و محیط اتاق شما نیز توصیه می‌کند که از تابلوهای مناظر طبیعی و آب و آبشار هم استفاده نشود. شاید جالب باشد بدانید که گیاهان آکواریومی هم جز دسته‌ای از گیاهان محسوب می‌شوند که وجود آن‌ها در اتاق خواب مفید نیست!

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

28 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *