مزایای فرش وینتیج

مزایای فرش وینتیج دل هر دوستدار لوازم عتیقه ای را آب می کند تا با خرید این مدل فرش ها و با صرف کمترین هزینه نسبت به فرش های قدیمی یک دکوراسیون شیک برای خودش بسازد. این مطلب شادمگ به شما راهنمایی میکند تا با این فرش های جدید و زیبا بیشتر آشنا شوید.

فرش کهنه نما چیست ؟

فرش‌های کهنه معمولاً از قدمت بالایی برخوردار هستند و برخی از آن‌ها عتیقه و بسیار ارزشمند محسوب می‌شوند که برای خریدشان باید بهای زیادی هم پرداخت کرد. فرش‌های کهنه اکثراً دستباف هستند که و این مورد به قیمت آنها اضافه می‌کند.

مزایای فرش وینتیج

از آنجا که همه افراد از عهده پرداخت این هزینه برنمی‌آیند تولیدکنندگان اقدام به عرضه فرش کهنه نما کرده‌اند. فرش کهنه نما همانطور که از نامش مشخص است فرشی نو و جدید است. اما با فرآیندهایی، از نظر ظاهری شبیه به فرش قدیمی شده است.

این فرش‌ها به دلیل جلوه اصیل به بازارهای اروپایی نیز راه‌افتاده و در این کشورها معمولا با عنوان فرش وینتیج شناخته می‌شوند. اکثر فرش‌هایی که به صورت مصنوعی کهنه می‌شوند، از فرش‌های ماشینی هستند.

معرفی مزایای فرش وینتیج

عبارت وینتج یک کلمه فرانسوی به معنی قدمت شراب است.منظور ما در اینجا به معنی سبک قدیمی است ، که عباراتی از قبیل عتیقه ،کهنه نما نیز برایش استفاده می شود . زیرا با توجه به شکل ظاهریش به فرش های قدیمی شباهت دارد .

شناخت فرش وینتیج یا کهنه نما

بعد از جنگ جهانی بود که در اروپا مردم تصمیم گرفتند برای ترمیم و بازیابی منازل خود از تجهیزات و وسایل دست دوم باقی مانده در جنگ استفاده کنند.

این نوع وسایل دو مزیت برای شخص خریدار به ارمغان میاورد، یکی دارای هزینه پایینی بود و دوم اینکه به خانه اصالت قدیمی می بخشید. همین امر باعث شد که این موضوع تبدیل به یک سبک و فرهنگ خرید در اروپا تبدیل شود به نام وینتیج.

پس به طور کلی به اشیا و وسایلی که در گذشته بسیار مورد علاقه بوده اند و با گذشت زمان مورد استقبال قرار گرفته اند در اصطلاح وینتیج گفته می شود. در ایران این موضوع بیش از هرچیزی به سمت فرش های دستباف کشیده شد اما دلیل این اتفاق چه چیزی بود؟.

مزایای فرش وینتیج

قالی های دستباف یک ویژگی خاصی که دارند این است که هر چقدر از زمان بافت آنها می گذرد و به قول معروف پا میخورد کیفیت بهتری پیدا می کند و ارزش آن بالاتر می رود . همین امر نیز باعث شده که فرش های عتیقه به شدت قیمت بالایی پیدا کنند.

جذابیت فرش های دستباف قدیمی و کهنه از یک سو و قیمت بالای آنها از سوی دیگر باعث شد که کارگاه ها و کارخانه ها به این فکر بیفتند که یا فرش های دستباف خود را به نوعی کهنه کنند . یا اینکه فرش های ماشینی را تولید کنند که شبیه به قالی های دستباف کهنه باشند.

آموزش ساخت کرسی با لوازم در دسترس در خانه برای شب چله

به این نوع فرش ها فرش وینتیج یا کهنه نما گفته شد که در واقع فرش هایی بودند با ظاهری کهنه و شبیه به فرش های بسیار قدیمی که در زمان حال بافته و یا تولید شده اند.

انواع فرش کهنه نما

فرش وینتیج یا همان کهنه نما که بعضی از افراد آن را با نام سنگشور نیز می شناسند از لحاظ مدل های و تنوع بافت بسیار زیاد می باشند. که دارای قیمت های مختلفی نیز در بازار می باشند. اما این نوع فرش ها را می توان در سه دسته بندی اصل قرار داد که به شرح زیر می باشند:

1. فرش ماشینی وینتیج

این نوع فرش ها را می توان بیشترین و اصلی ترین نوع فرش وینتیج معرفی کرد. کارخانه های فرش ماشینی بخاطر محبوبیت بالای فرش های قدیمی و کهنه دستباف تصمیم گرفتند .که طرح های این نوع فرش ها را کپی برداری کنند و با انجام اقداماتی آن ها را به نوعی قدیمی جلوه دهند.

مزایای فرش وینتیج

استفاده از فرش های ماشینی طرح دار قدیمی و انجام اقداماتی مانند استفاده از رنگ های کم رنگ در حین بافت و ایجاد ساییدگی در فرش باعث ایجاد فرش های ماشینی کهنه نما می شود .که از لحاظ طرح بسیار شبیه به فرش های قدیمی دستباف می باشد.

موضوعی که در مورد این نوع فرش ها می توان بیان کرد قیمت بسیار مناسب نسبت به نوع اصلی آنها می باشد. فرش های ماشینی طرح کهنه قطعاً از لحاظ قیمت با فرش های دستباف قدیمی متفاوت است.

اما فراموش نکنید که شاید خیلی از ما با دیدن این نوع فرش ها وینتیج نتوانیم به راحتی آتها را با نوع اصلی تشخیص دهیم. ولی کارشناسان فرش تنها با انداختن یک نگاه به آنها متوجه این موضوع خواهند شد.

2. فرش دستباف کهنه نما

همانطور که گفتیم فرش های قدیمی و به نوعی عتیقه از همان آغاز با محبوبیت و قیمت بالایی همراه شد . همین موضوع در گذشته باعث شد که خیلی از افراد تصمیم بگیرند که فرش های دستباف خود را با انجام اقداماتی شبیه به این نوع قالی ها بکنند.

مزایای فرش وینتیج

در زمان های قدیم این کار به صورت ساده تری انجام میشد که فرش های دستباف را درون کوچه و خیابان ها پهن می کردند تا با عبور مردم و همینطور آفتاب خوردگی این فرش کمی کهنه به نظر بیاید.

در پایان نیز برای افزایش کیفیت کار خود از محلول آب، چوبک و خاکستر برای شتسشو استفاده می کردند تا با خاصیت قلیایی که دارد رنگ های فرش را تا مقداری تغییر دهد.

3. مزایای فرش وینتیج وصله ای

فرش های وصله ای نوع سوم فرش وینتیج می باشد که با دو نمونه قبلی کمی فرق دارد. این نوع فرش ها که با نام وصله ای یا چهل تیکه شناخته می شود بخاطر تنوع رنگی که دارد برای ست شدن در دکوراسیون ها بسیار مناسب است.

مدل پرده پانچی شیک و جدید برای عید / دکوراسیون خونه تون رو این مدلی بترکونین

برای داشتن این نوع فرش های کهنه نما شما لازم است که تیکه های مختلفی از فرش های متفاوت را برش بزنید و آنها را نخ های محکی به هم بدوزید و با استفاده از یک پارچه پنبه ای آنها را به همدیگر محکم کنید.

در واقع شما با انتخاب تیکه های فرش های گوناگون سعی می کنید که یک فرش با فرهنگ ها و تاریخچه های متنوع داشته باشید که دارای تضاد رنگی جذابی می باشد.

در پایان نیز با وصل شدن این تیکه ها شما از یک تعدادی فرش که گاهاً بدون مصرف بوده اند توانسته اید یک قالی کهنه نما داشته باشید که به نوعی اصالت خاصی را به خود ارمغان میاورد.

روش های کهنه کردن فرش

کاهش غلظت رنگ‌های اولیه نسبت به میزان استاندارد. این روش بیشتر در فرش کلاریس کاربرد دارد که رنگ‌ روی آن چاپ می‌شود.

مزایای فرش وینتیج
ایجاد ساییدگی به صورت دستی یا به صورت ماشینی و با دستگاه‌های خاص
شستشوی فرش با آب، خاکستر و چوبک یا قرار دادن آن در محل‌های پر تردد
روش دواشور کردن که در آن الیاف فرش و پرزهای اضافی آن بریده شده و با استفاده از هیپوکلریت کلسیم که به آن سود یا پودر سفیدگری هم می‌گویند، رویه‌ی الیاف مصنوعی یا طبیعی حالت کهنه به خود می‌گیرد.
شستشوی ریشه‌ فرش با موادی مانند پوست گردو یا پوست انار برای ایجاد ته رنگ قهوه‌ای

مزایای فرش وینتیج

اصالت بخشی

بزرگترین مزیت فرش کهنه نما اصالت بخشی به فضا است. این نوع فرش به خاطر ظاهر خاصش با محیط‌های مدرن و سنتی سازگاری داشته و جلوه‌ای چشم نواز به آنها می‌بخشد.

قیمت مناسبتر نسبت به فرش دستباف

دیگر مزیت‌ فرش کهنه‌نما قیمت مناسب آن است. درواقع شما هزینه یک فرش ماشینی را پرداخت می‌کنید اما در ظاهر فرشی دستبافت، قدیمی و با ارزش خریداری می‌کنید.

مزایای فرش وینتیج

عدم آسیب در اثر مرور زمان

فرش کهنه نما برخلاف مدل‌های معمولی با گذشت زمان ظاهر بهتری پیدا کرده و ساییدگی یا پا خوردگی بیشتر به ظاهر لطمه نمی‌زند.

دوام بالا از مزایای فرش وینتیج

این فرش به خاطر الیاف خاصی که در آن استفاده شده و فرآیندهای که پشت سر گذاشته از دوام بالایی برخوردار است.

شستشوی آسان از مزایای فرش وینتیج

شستن این نوع فرش بسیار ساده است و به ابزار یا روش‌های خاص نیاز ندارد.

عدم پرداخت هزینه کمرگ

اجناس قدیمی هزینه گمرک ندارند و اگر بخواهید فرش‌های کهنه‌نما را به سایر کشورها صادر کنید، نیازی نیست هزینه‌ای برای گمرک بپردازید.

مزایای فرش وینتیج

معایب فرش کهنه نما

تراکم و شانه پایین

فرش کهنه نما معمولا در تراکم‌های پایین و ۴۰۰ تا ۷۰۰ شانه بافته می‌شود. این امر باعث افزایش ضخامت و کاهش نرمی و ظرافت آن می‌شود.

الیاف پلی استر

در بافت این نوع فرش معمولا از نخ ویسکوز و پلی استر استفاده می‌شود که نسبت به آکریلیک در سطح پایین‌تری قرار دارند. در برخی مدل‌ها هم از نخ بامبو استفاده شده که قیمت بسیار بالایی دارد.

دکور شب یلدا 1401 را اینجوری خلاقانه و جذاب ، با کمترین هزینه بچینید

قیمت بالاتر از فرش ماشینی

قیمت فرش کهنه نما به خاطر فرآیندهای بیشتری که باید طی کند نسبت به مدل‌های ماشینی بالاتر است.

فرش وینتیج را چطور در دکوراسیون به کار بریم ؟

فرش وینتیج را از بهترین آثار هنری معاصردر خانه تان در نظر بگیرید. آنگاه به خانه تان نگاه کنید و ببینید کدام طرح و رنگ با دکوراسیون منزل شما هماهنگ می شود. اگر محیط مینیمالیستی و ساده‌، با رنگ های ملایم و یا خنثی دارید فرش وینتیج می تواند انفجاری از رنگ، در عین هماهنگی باشد.

مزایای فرش وینتیج

مثل محوری است که در مرکز ایستاده و تمامی اجزای خانه را دور خود می چرخاند. بنابراین با انتخابی دقیق و هماهنگ با مبلمان و دکوراسیون می توانید به بهترین شکل خانه را دکور کنید. اگر طالب رنگ های گرم هستید و می خواهید مشرق زمین را به گوشه‌ ای از منزل خود بیاورید، باز هم فرش وینتیج انتخاب مناسبی برای شماست. فرش وینتیج برای دور هم جمع کردن مبلمان در اتاق نشیمن، برای گرما بخشیدن و منحصر به فرد کردن به اتاق خواب و برای استقبال از مهمانان در ورودی خانه مناسب است.

نکات مهم در خرید فرش کهنه نما

چیدمان فرش در پذیرایی یکی از موضوعات بسیار مهمی می باشد که می توانید با رعایت آن زیبایی فوق العاده ای برای دکوراسیبون منزل خود به ارمغان بیاورید. خرید فرش کهنه نما مناسب همه سلایق نیست و اگر به سبک قدیمی علاقه ندارید قید این مدل‌ها را بزنید. تزئین دکوراسیون با فرش‌های کهنه‌نما، علاوه‌بر زیبایی و جذابیت، اصالت هم به محیط می‌بخشد. اگه به دکوراسیون کلاسیک و اصیل علاقه دارید، فرش‌های کهنه‌نما بهترین انتخاب برای شما خواهند بود. فرش‌های کهنه‌نما به‌خصوص نسخه ماشینی ترکیبی از سبک‌های مدرن و سنتی محسوب می‌شوند که می‌توان اصالت و مدرنیته را همزمان باهم مشاهده کرد.

اگر تصمیم به خرید فرش‌های کهنه دارید، باید حتماً از یک کارشناس و یا کسی که به خوبی فرش‌ها را تشخیص می‌دهد کمک بگیرید .چرا که بسیاری از افراد سودجو فرش‌های کهنه‌شده با روش‌های مختلف را صرفاً به‌دلیل این‌که ظاهر کهنه‌ای دارند، به‌عنوان فرش قدیمی و حتی عتیقه می‌فروشند. اما جالب است بدانید که امروزه با آزمایش‌های مختلف می‌توانند از روی الیاف، سن و قدمت فرش‌ها را تخمین بزنند.

شستشوی فرش پتینه

برای شستشوی فرش پتینه نیز می‌توان از انواع روش‌های سنتی و مدرن استفاده کرده. البته باید توجه داشت که شستن فرش‌های پتینه واقعی و قدیمی نیازمند دقت و توجه بالایی است .

مزایای فرش وینتیج

فقط باید توسط افراد متخصص و ماهر انجام شود چرا که این فرش‌های به دلیل عمر زیادی که دارند پتانسیل بالایی برای آسیب‌دیدگی خواهند داشت. شستشوی فرش‌های وینتیج مدرن نیز بهتر است که توسط شرکت‌های قالی‌شویی انجام شود چرا که این شرکت‌ها از نیروهای متخصص برخوردار بوده و از تجهیزات مدرن و شوینده‌های معتبر برای شستن فرش‌ها استفاده می‌کنند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *