کاربرد شیشه رنگی

کاربرد شیشه رنگی در خانه های قدیمی چنان واضح و پرفایده بود که هنوز هم بسیاری در خانه های امروزی از رنگ بندی در شیشه پنجره ها استفاده می کنند. شیشه رنگی در پنجره های امروزی هم امکان پذیر است و می تواند دکوراسیون منزل شما را متحول کند. این مطلب اطلاعات خوبی در این زمینه در اختیار شما قرار داده است.

تاريخچه شيشه رنگی

شيشه رنگي با اضافه کردن نمک هاي فلزي رنگين به شيشه در فرآيند ساخت آن بوجود مي آيد. براي ايجاد يک پنجره زيبا قطعاتي از شيشه هاي رنگي به منظور ايجاد يک طرح داخل قاب قرار مي گيرند و با رشته هايي از فلز در جاي خود محکم مي شوند. اين نوع پنجره ها بسيار زيبا هستند و قرن هاي متعدي از آن براي تزئين کليساها و مراکز ديگر استفاده مي شده است.

شیراز - کاربرد شیشه رنگی

در زمان هاي دور معماران از در و پنجره هاي مشبک با شيشه هاي رنگي در بناهاي خود استفاده مي کردند که هم حفاظ مناسبي در برابر آفتاب به حساب مي آمد و هم نور را در رنگ هاي متنوع و متعدد منعکس مي کرد و اين تنوع جلوه اي خاص به تزيينات وابسته به بنا همچون نقاشي روي شيشه ها مي بخشيد.

تاريخچه اوليه کاربرد شیشه رنگی

استفاده از پنجره هاي شيشه رنگي در ساختمان کليساها آغاز شد. در قرن دهم ميلادي کليساهاي فرانسوي و آلماني داراي پنجره هاي کتاب مقدس بودند و کليساهاي انگليسي داراي پنجره هاي تزئيني بودند.
با برخورد نور به شيشه نقاشي شده، رنگ ها در فضا جاري مي شوند و زيبايي و شادابي را به ارمغان مي آورند.

گروهي از روانشناسان بر اين باورند رنگ و نور دو عنصر كليدي جهت ايجاد محيطي پر نشاط بوده و تا حد زيادي مانع از بروز افسردگي مي شود.
همانطوريكه مي دانيد ايرانيان در گذشته از شيشه هاي رنگي در ساخت درب و پنجره هاي مشبك و ارسي براي منزل و اماكن عمومي و مذهبي استفاده زيادي مي كردند.

در مناطق کويري ايران به دليل شدت نور زياد و تنوع رنگي بسيار کمي که در طبيعت وجود دارد، استفاده از شيشه‌ هاي رنگي رواج بيشتري داشته است. از ديگر فوايد استفاده از شيشه هاي ويتراي مي توان به محدود كردن ديد از بيرون به داخل منزل بدون كاهش نور محيط داخلي و دفع حشرات (شيشه‌ هاي رنگي با ايجاد نورهاي رنگارنگ باعث دور شدن و خارج شدن حشرات مزاحم از فضا مي شوند) اشاره كرد.

شیشه رنگی - کاربرد شیشه رنگی

متاسفانه در معماری امروزی، شیشه های رنگی تقریبا بدون استفاده مانده اند و در کمتر پروژه ای از آنها استفاده می شود. این در حالی است که استفاده از شیشه های رنگی علاوه بر زیبایی، اثرات روانشناختی قابل ملاحظه ای هم دارد. از دیگر نتایج مثبت شیشه های رنگی می توان به ایجاد حس آرامش و رفع تنش های محیطی اشاره کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی علاوه بر طرح های سنتی، می توان به شکل های دیگری نیز از شیشه های رنگی استفاده کرد.

خواص شيشه رنگی در ساختمان

نور و رنگ دو عنصر اصلي در طراحي معماري و دکوراسيون داخلي هستند. هنرمندان و معماران در گذشته به اين امر واقف بودند و به نحوي شايسته از آنها در بناها استفاده مي کردند. شاهکارهاي معماري به جا مانده از دوران کهن همه مهر تاييدي بر اين امر است ولي اين مسئله به اين معنا نيست که اين نوع هنر مختص به زمان هاي دور بوده و جايگاهي در معماري اين دوره نخواهد داشت بلکه هدف از نوشتن اين مقاله ارائه راهکارهايي براي استفاده ازآن در زندگي امروزي است. با ما همراه باشيد.

در زمان هاي دور معماران از در و پنجره هاي مشبک با شيشه هاي رنگي در بناهاي خود استفاده مي کردند که هم زمان هم حفاظ مناسبي در برابر آفتاب گرم و تابان ايران به حساب مي آمد و هم نور را در رنگ هاي متنوع و متعدد منعکس مي کرد و اين تنوع جلوه اي خاص به تزيينات وابسته به بنا همچون نقاشي روي شيشه ها مي بخشيد؛ البته بد نيست بدانيد کويرنشينان علاوه بر در نظر گرفتن زيبايي شيشه ها معتقدند شيشه هاي رنگي خزندگان را فراري مي دهد. اگر در راه سفر به کویر مصر باشید خواهید دید چگونه از این ابزار زیبا به صورت خلاقانه در دکوراسیون بنا ها استفاده می کنند.

نکات طلایی خرید سرویس خواب شیک و با کیفیت

دیزاین دیوار حیاط - کاربرد شیشه رنگی

انواع توليد شيشه هاي رنگي

اين نوع شيشه ها را مي توان به چندين طريق توليد کرد :

اينکه فلز واسط يا اکسيد فلز قليايي را به داخل شيشه وارد کرد و با اين عمل يون هاي موجود در فلز که داراي طول موج هاي مختلفي بوده نور را جذب و با توجه به جنس فلز .موجب توليد شيشه رنگي مي شوند.
روش ديگر که براي رنگ کردن وارد کردن ذرات کلوييدي به داخل شيشه بوده و با معلق بودن اين ذرات که از تيمار حرارتي حاصل مي شوند به وجود مي آيند که به فرآيند به دست آمده striking colours گفته مي شود . که به اين صورت عمل مي کنند که نور وارد شده به داخل شيشه را با فرکانس هاي مشخصي پخش مي کنند.
روش سوم که با اضافه کردن ذراتي که از قبل رنگ شده اند. اين دسته مانند شيشه هاي دودي بوده

کاربرد شیشه رنگی و بازتاب‌هاي زيباي آن در دنياي مدرن

ساخت شيشه‌ هاي رنگي زماني در معماري ملل مختلف از جمله ايران نماد سبك و زندگي در دوره‌اي خاص بود، امروزه به نوع ديگري خود را در زندگي مدرن وارد كرده است. در قرن نوزدهم ميلادي، شيشه‌هاي رنگي در بناهاي معماري برخي از كشورهاي اروپا، آفريقا و آسيا استفاده مي‌شد و امروزه با بهره‌گيري از تكنولوژي، پديده‌اي قابل تامل در تبليغات فروشگاه‌ها و عرضه محصولات صنعتي ارائه مي‌شود.

طراحی دیوار استخر - کاربرد شیشه رنگی

براي دست يافتن به جلوه‌هاي بصري زيبا، با استفاده از لامپ‌هاي LED در شيشه‌هاي دوجداره، بازتاب‌هاي زيبايي از رنگ‌هاي بيشماري را در معرض ديد بينندگان قرار مي‌دهند. براي دست يافتن به فضايي متنوع در اماكني نظير مترو، فرودگاه و اماكن عمومي ديگر، با استفاده از شيشه‌هاي رنگي جلوه‌هاي بصري زيبايي خلق مي‌شود. از شيشه هاي رنگي در طراحي داخلي بناها نيز استفاده مي شود و طراح با استفاده از شيشه‌هاي رنگي جهت جدا كردن دو فضا (پارتيشن) از جنبه‌ي كاربردي و زيبايي اين شيشه‌ها بهره گرفته است و محيطي مفرح ايجاد مي‌كند.

در دوران قاجار پنجره‌هاي ارسي به شکلي ساخته مي‌شدند که تمام سطح ديوار اتاق را در برمي‌گرفت. هر پنجره ارسي علاوه بر شبکه تشکيل دهنده از چهارچوب از دو بخش ثابت و متحرک تشکيل مي‌شد که بخش ثابت کارکرد نقش جدا کننده مانند ديوار را ايفا مي‌کرد و از بخش متحرک براي مشاهده بهتر منظره باز استفاده مي‌شد.

در ساختمان‌هاي اشرافي و اماکن مقدس مساجد و همچنين کاخ‌هاي زمان قاجار اهميت بيشتري به پنجره‌هاي ارسي داده‌اند و آن‌ها را با تزئينات قابل توجهي آراسته‌اند. بدين صورت که ما شاهد نقاشي روي قاب‌هاي پنجره‌ها نيز هستيم. در اين پنجره‌ها قاب‌هاي شيشه‌هاي پنجره‌ها را با طرح‌هاي خاص هندسي به اشکال زيبايي در آورده‌اند و به علاوه به جاي شيشه‌هاي ساده و بيرنگ از شيشه‌هاي رنگارنگ و چشم نواز در کنار به خلق آثاري بديع و کم نظير دست زده‌اند.

شايد بتوان گفت از دلايل عمده استفاده نقش‌ها و شيشه‌هاي رنگي در پنجره‌هاي اين دوره علاوه بر ايجاد فضاي نورگير و دلچسب، امکان عدم ديد فضاي داخلي از بيرون را فراهم نموده و بدين ترتيب به حفظ درون گرايي معماري ايراني نيز به خوبي پرداخته‌اند.

کاربرد شیشه رنگی در درمان افسردگی

همانطور که می دانید یکی از انواع افسردگی؛ افسردگی فصلی است که به دلیل تاریکی و ابری بودن هوا در فصل‌ های پاییز و زمستان شایع بوده و استفاده درمانی از رنگ‌ها را می توان جزء درمان‌ های جایگزین برای آن عنوان کرد. استفاده از رنگ‌ های زرد و نارنجی در قالب نورهای رنگی، نور زیاد خورشید و حتی نور مصنوعی آن به مدت چند ساعت در روز معادل دارو در رفع افسردگی نقش دارد.

کاشی سرویس بهداشتی - کاربرد شیشه رنگی

روانشناسی رنگ ها

علم مدرن پزشکی درمان‌ های مبتنی بر روانشناسی رنگ‌ ها را به رسمیت نمی شناسد اما به عنوان درمان جایگزین تاثیرات خوب و مثبت از عملکرد آنها را فراوان دیده است.
رنگ ها می تواند تاثیر زیادی در تغییر احساس داشته باشد.

مزایا و معایب مبل تختخواب شو | نکات مهم برای خرید پرکاربردترین مبل خانه های کوچک

افراد معمولا پاسخ احساسی مثبتی به رنگ های اصلی “قرمز، زرد، سبز، آبی و بنفش” دارند. رنگ قرمز مرتبط با هیجان، احساسات شدید و گرما می باشد. رنگ سبز آرام و متعادل کننده است. زرد رنگ خوش بینی، اعتماد به نفس و صمیمیت است. آبی رنگ فکر و منطق است. بنفش رنگ تجملات و هوشیاری معنوی است. این ها اثرات مثبت رنگ ها بود اما تجربیات شخصی و فرهنگی منفی هم تاثیر زیادی روی مثبت یا منفی بودن رنگ ها می گذارد. به عنوان مثال؛ اکثر ایرانیان حس خوبی نسبت به رنگ فیروزه ای دارند زیرا تداعی کننده گنبد مساجد و بقاع متبرکه است و رنگ مشکی نماد عزاداری و حزن و اندوه است.

همه می دانید که رنگ های گرم باعث افزایش اشتها شده و به همین دلیل رنگ های قرمز و نارنجی جزء جدایی ناپذیر رستوران ها و فست فود ها محسوب می شوند.

رنگ درمانی

در کشورهای مختلف جهان که دارای پیشینه ی کهن و قدمت هستند از جمله مصر باستان، یونان، هندوستان و چین رنگ درمانی از جمله تکنیک های درمانی طب مکمل و جایگزین است که گفته می شود برای درمان بسیاری از بیماری های جسمی و روحی کاربرد دارد. این شیوه از جمله قدیمی ترین شیوه های درمان طبیعی در جهان است که در کنار تکنیک های دیگری از جمله نوردرمانی و سنگ درمانی به کار می رود.

بین کابینتی جدید - کاربرد شیشه رنگی

دوام رنگ شیشه رنگی

بعد از آن، مشکل دیگری به وجود آمد. اغلب شیشه های رنگی مدت زیادی را در مقابل اشعه های خورشید مقاومت نمی کردند و در نتیجه زیبایی شیشه رنگی از بین می رفت. برخی از رنگ ها طی گذشت زمان تیره می شدند و یا تغییر می کردند و برخی به کل محو می شدند.

قرمز، مهمترین رنگ مورد استفاده در شیشه های رنگی، از جمله رنگ هایی بود که به سرعت از بین می رفت. صنعتگران در کشورهای مختلف سعی کردند شیشه قرمز رنگی بسازند که طی سالیانی که در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار می گیرد، رنگ خود را حفظ کند. به صورت اتفاقی، با افزودن مقدار کمی طلا به شیشه، رنگ قرمز پایداری ایجاد شد. این عمل باعث بالا رفتن قیمت شیشه قرمز رنگ شد اما بالاخره شیشه رنگی قرمز مقاوم ساخته شد. حتی امروزه شیشه های قرمز رنگ گران تر از سایر انواع شیشه های رنگی می باشند.

کاربرد شیشه رنگی در خانه های امروزی

ورودی های تحسین برانگیز

با استفاده از شیشه های رنگی طرحدار متناسب با رنگ در ورودی می توانید زیبایی حیرت انگیزی به منزل خود ببخشید؛ به طور مثال در این تصویر با استفاده از رنگ آبی آرامش خاصی به فضای ورودی تزریق شده است. چنانکه می بینید هماهنگی رنگ توانسته میان عناصر مختلف تعادل به وجود بیاورد و معمار موفق شده عناصری با ویژگی ها و کاربردهای مختلف را به نحوی کنار هم قرار دهد که مکمل یکدیگر باشند.

پارتیشن - کاربرد شیشه رنگی

نشیمن خود را متحول کنید

همان طور که در تصویر می بینید استفاده از شیشه های رنگی در پنجره های امروزی هم امکان پذیر است و می تواند دکوراسیون منزل شما را از این رو به آن رو کند. اگر دوست دارید در طول روز از نور طبیعی استفاده کنید اما نور زرد و شدید آفتاب آزارتان می دهد، می توانید با استفاده از هنر ویترای شیشه پنجره تان را رنگ آمیزی کرده و نوری لطیف را به خانه تان دعوت کنید.

باز شدن پای شیشه های رنگی به سرویس های بهداشتی

دیگر مانند گذشته نمی توان به سادگی از دکوراسیون و طراحی سرویس های بهداشتی گذشت.

دیوار رنگی - کاربرد شیشه رنگی

پنجره ای با شیشه های رنگی برای سرویس بهداشتی ایده ای منحصر به فرد است؛ زیرا نور را به حد کفایت عبور می دهد و در عین حال حریم خصوصی این فضا را نیز حفظ می کند. شیشه های رنگی در کنار حفظ امنیت و حریم، بسیار زیبا و کاربردی هستند.

شیشه های رنگی در اکسسوری ها

تنوع در دکوراسیون داخلی به طراح این فرصت را می دهد که از شیشه های رنگی در کوچک ترین ابعاد دکوراسیون بهره ببرد؛ به طور مثال استفاده از شیشه های رنگی در آباژورهاست که در نهایت با استفاده از نور مصنوعی افراد می توانند رنگ های متفاوتی در محیط داشته باشند.

گلدان شیشه ای - کاربرد شیشه رنگی

مزایای کاربرد شیشه رنگی در پنجره خانه

می توان از آن در انواع پنجره ها و سقف های شیشه ای با نورگیر استفاده کرد.
آن ها به یک نقطه کانونی زیبایی شناسی تبدیل می شوند و ظاهری بسیار جذاب و جالب را به فضای داخلی و خارجی ساختمان می بخشند.
آن ها باید متناسب استفاده شوند زیرا استفاده بیش از حد از شیشه های رنگی بسیار سنگین و با عظمت به نظر می رسد.
در طول روز وقتی نور طبیعی از آن عبور می کند ، الگوهای نور جالب و الگوهای رنگی را پرتاب می کنند.
حریم خصوصی را تضمین می کنند که در شیشه شفاف امکان پذیر نیست.

ایده های مدرن و شیک برای دکوراسیون ورودی آپارتمان + نکات مهمی که باید بدانید

معایب پنجره های رنگی در خانه

به دلیل رنگ های مورد استفاده ، مقدار بسیار محدودی از نور می تواند از طریق لکه های شیشه ای عبور کند.

در بالکن - کاربرد شیشه رنگی
آن ها نماهای مسدود کننده ای ارائه می دهند .آیا نمی توان از روی شیشه رنگی دید زیرا شفافیت ندارد.

3 فایده شگفت انگیز کاربرد شیشه رنگی

به سادگی راهی برای نادیده گرفتن زیبایی اعجاب انگیز یک پنجره رنگ آمیزی خوب وجود ندارد. خطوط جسورانه و رنگ های خیره کننده آنها بلافاصله شما را جذب می کند و شما را به دنیای زیبایی و ظرافت می برد. هنگامی که نور از طریق شاهکارهای شیشه رنگی منعکس می شود ، نور رقص بر روی هر چیزی که در مسیر خود قرار دارد ایجاد می کند و تقریباً به هر فضایی کیفیت اثیری می بخشد.

علاوه بر این ، آنها از ظرافت خاصی برخوردارند – به ندرت با تقریباً هر نوع شیشه ای دیگر مطابقت دارد. در حالی که نفوذ شیشه های رنگی بدون تردید است ، برخی دیگر از مزایای شیشه رنگ آمیزی ممکن است برای هیچ بیننده ای واضح نباشد. با این حال ، در ویترای کانزاس سیتی ، ما از سالها تجربه می دانیم ، بسیاری از مزایای کلیدی دیگر نیز وجود دارد که شیشه رنگ آمیزی برای خانه ها و کلیساهای مشتریان ما به ارمغان می آورد.

همه کاره بودن

پنجره های رنگ آمیزی زمانی بیشتر یا کمتر ، پنجره های تصویری بودند. امروزه ، آنها بسیار کاربردی هستند و برای راه اندازی بسیار زیبا هستند. در واقع ، آنها را می توان در بسیاری از پنجره های مختلف از سایبان تا بدنه یافت.

سبک

پنجره های رنگ آمیزی در آوردن شخصیتی بسیار مورد نیاز در اتاق “وانیلی” بسیار عالی هستند. اغلب اوقات ، مشتریان ما کل اتاق خود را در اطراف یک پنجره شیشه ای رنگی با استفاده از طراحی پنجره طراحی می کنند تا همه چیز را به هم وصل کنند.

گلدان تزئینی - کاربرد شیشه رنگی

سفارشی سازی

یکی از بزرگترین مزایای پنجره های رنگ آمیزی نسبت به پنجره های سنتی این است که به راحتی می توان آنها را با هر نوع نیاز متناسب کرد. اگر کدورت بیشتری را ترجیح می دهید ، شیشه شفاف را انتخاب کنید. چنانچه به دنبال یک مرکز برجسته هستید ، از بین صدها رنگ ما یکی را انتخاب کنید.

شاید شما به دنبال طراحی ظریف تری هستید ، برای ایجاد یک بیانیه هوشمندانه و هندسی ، نوارهای مشخص سفارشی را در نظر بگیرید. هر آنچه را که دوست دارید ، شیشه رنگی همیشه جلوه شخصی کامل را به فضای شما می افزاید.

حریم خصوصی

از آنجا که پنجره های شیشه ای رنگ آمیزی اغلب با تزئینات ، پرده ها و بافت پوشانده شده اند ، این کار را برای افرادی که خارج از چشم انداز هستند به وضوح دشوارتر می کند. این بدان معناست که آنها حریم خصوصی بیشتری نسبت به پنجره های سنتی ارائه می دهند – با مزایای زیبایی!

کاربرد شیشه رنگی در پنجره دوجداره

بدون هیچ شکی، رنگ اولین عنصر در هارمونی و زیبایی ساختمان محسوب می‌شود. زمانی که از پنجره دوجداره رنگی استفاده کنید، ظاهر بسیار زیباتر و مدرن‌تری به ساختمان خود می‌بخشید. از مهم‌ترین مزایای پنجره دوجداره رنگی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

ویلای لوکس - کاربرد شیشه رنگی

به‌طرز خاصی زیبا و منحصر به‌فرد هستند
به‌عنوان یک لایه محافظ ضدخش برای پروفیل پنجره استفاده می‌شود
مقاومت پنجره را تا حد قابل قبولی بالا می‌برد
غیر از رنگ، می‌توان از طرح‌های مختلف (مثلا طرح چوب) استفاده کرد
بسته به سلیقه می‌توانید از پروفیل مات یا براق استفاده کنید
در برابر گرما، سرما، رطوبت و زنگ‌زدگی مقاومت بسیار خوبی دارد

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *