پاک کردن لکه خودکار

پاک کردن لکه خودکار باید به سرعت انجام شود تا خیلی راحت تر و ساده تر انجام شود. ما در این مقاله شادمگ از اصول راحت برای پاک کردن لکه خودکار صحبت کردیم.

چگونه جوهر خودکار را از روی لباس پاک کنیم ؟

پاک کردن لکه جوهر خودکار به دلیل اینکه از مواد غیر طبیعی تشکیل شده کمی سخت اما شدنی است. مهم ترین نکته برای از بین بردن لکه جوهر خودکار از روی لباس این است که در اولین فرصت برای پاک کردن آن اقدام کنید. هر جقدر زودتر از روش های مختلف از بین بردن لک خودکار از روی لباس استفاده کنید نتیجه بهتری می گیرید. پس وقت را تلف نکنید و اگر لکه خودکار بر روی لباس شما ایجاد شد روش زیر را برای از بین بردن آن بکار بگیرید.

پاک کردن لکه خودکار

11 روش ساده برای پاک کردن جوهر خودکار از لباس

اولین توصیه ما به شما این است که هرگاه لکه جوهر خودکار بر روی لباستان ایجاد شد سریع برای پاک کردن آن اقدام کنید و وقت را از دست ندهید چرا که هرچه زمان بیشتری بگذرد لکه‌ها تثبیت می‌شوند و پاک کردن آن‌ها نیز دشوارتر خواهد شد. نکته مهم دیگر نیز این است که قبل از پاک کردن لکه جوهر هرگز لباس را نشویید و آن را خشک نکنید چرا که خشک کردن سبب پایداری لکه شده و کار پاک کردن آن را دشوار و حتی غیر ممکن می‌کند. شما می‌توانید برای پاک کردن لکه جوهر خودکار از لباس یا پارچه از مواد طبیعی و مواد شیمیایی کمک بگیرید که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود.

پاک کردن لکه خودکار با الکل

قسمت‌های خودکاری شده لباس را به مدت چند دقیقه در الکل قرار دهید و سپس با آب بشویید.

پاک کردن لکه خودکار

البته می‌توانید یک پارچه تمیز برداشته و آن را به الکل آغشته کنید و به آرامی روی لکه‌های خودکار ضربه بزنید با این کار لکه‌ها کمرنگ می‌شوند و سپس با پارچه تمیزی که با آب سرد مرطوب شده است روی لک‌ها ضربه بزنید این کار را تا زمانی انجام دهید که لکه‌ها از بین بروند. بعد از اینکه لباس به صورت کامل خشک شد لکه‌هارو با آب شستشو دهید.

روش پاک کردن لکه انار از انواع سطوح را در شادمگ آموزش ببینید.

پاک کردن لکه خودکار با نمک

اگر بلافاصله بعد اینکه لباستان خودکاری شد و قبل از خشک شدن لکه متوجه آن شدید می‌توانید به آسانی و تنها با مقداری نمک لکه‌ها را پاک کنید. برای این منظور سریعاً لکه‌های تازه جوهر را با نمک بپوشانید با این کار جوهرها جذب نمک می‌شوند، سپس با استفاده از یک دستمال حوله‌ای خیس، نمک‌های جوهری شده را از روی لباس بردارید و مجددا این کار را انجام دهید تا لکه‌ها به صورت کامل پاک شوند.

پاک کردن لکه خودکار با سرکه

برای پاک کردن جوهر خودکار از لباس یا پارچه با استفاده از سرکه سه روش ساده وجود دارد. روش اول این است که دو فنجان شیر را با یک فنجان سرکه مخلوط کنید و بخش‌های لکه شده را به مدت چند ساعت در این محلول خیس کنید و سپس با آب بشویید.

ترفندهایی که بوی بد آبسردکن یخچال رو از بین میبره

پاک کردن لکه خودکار

در روش دوم کافی است محلولی از سرکه سفید و آب ولرم درست کنید و لباس و یا تنها قسمت‌های لکه شده را به مدت ۳۰ دقیقه در آن قرار داده و سپس با آب بشویید. توجه کنید که دمای آب نباید زیاد باشد چرا که آب داغ سبب تثبیت لکه‌ها می‌شود.
روش سوم نیز این است که یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را با نصف قاشق چای خوری مایع ظرفشویی و آب گرم مخلوط کنید و سپس قسمت‌های لکه شده را در این محلول به مدت ۳۰ دقیقه قرار دهید و بعد از آن آبکشی کنید.

پاک کردن جوهر خودکار با دوغ یا شیر

شاید برایتان مقداری عجیب باشد که بگوییم پاک کردن لکه جوهر با شیر و دوغ نیز امکان پذیر است. برای این کار تنها کافی است که قسمت‌های خودکاری شده لباس را به مدت 5 دقیقه در داخل ظرف حاوی دوغ یا شیر قرار دهید و سپس آن را آبکشی کنید و اگر باز هم لکه به خوبی پاک نشده باشد این کار را دوباره تکرار کنید. روش دیگر نیز این است که محل لکه را در ظرفی کم عمق قرار دهید و سپس به مقداری شیر بریزید که روی لکه‌ها را بگیرد و اجازه دهید تا یک شب بماند و فردای آن روز لباس را از شیر بیرون آورده و بشویید.

برای پاک کردن لکه رژ لب این ترفندها رو امتحان کن.

پاک کردن لکه خودکار با تافت مو

در استفاده از تافت مو برای از بین بردن لکه های خودکار روی لباس، یک پارچه زیر لکه خودکار قرار داده و کمی از تافت مو بر روی لکه اسپری کنید. اضافی تافت را با استفاده از یک اسفنج بردارید و در نهایت لباس را آبکشی نمایید. تافت مو باعث حل شدن جوهر خودکار می شود و در از بین رفتن لک خودکار موثر است.

نحوه پاک کردن لکه خودکار با خمیر دندان

برای پاک کردن لکه خودکار از روی لباس می توانید از خمیر دندان غیر ژله ای کمک بگیرید. مقداری خمیر دندان بر روی لکه خودکار بریزید و قسمت لکه لباس را بر روی هم بکشید. در نهایت لباس را با مواد شوینده معمولی بشوئید. میزان اثر بخشی این روش به جنس پارچه هم بستگی دارد.

پاک کردن لکه خودکار

از بین بردن لک خودکار از روی لباس با سمباده

می توانید از یک تکه سمباده برای از بین بردن لکه خودکار از روی لباس استفاده کنید. سمباده را با فشار ملایم بر روی لکه بکشید و در نهایت لباس را بکشی نمائید.

پاک کردن لکه خودکار با لاک پاک کن

اگر بعد از استفاده از شوینده ها معمول لکه خودکار از روی لباس شما پاک نشد از لاک پاک کن کمک بگیرید. مقداری محلول پاک کننده ناخن را بر روی لکه ایجاد شده بریزید و بعد از پاک شدن لکه لباس را با آب سرد بشوئید.

 گلیسرین برای پاک کردن لکه خودکار

برای از بین بردن لکه خودکار از لباس، مقداری گلیسرین را گرم کنید و بر روی لکه ایجاد شده بکشید. سپس لباس را به روش معمول بشوئید.

روش نگهداری گوشت و مرغ پخته در فریزر ؛ دیگه از بو فریزر و طعم بد خبری نیست

پاک کردن لکه خودکار با جوش شیرین

برای پاک کردن لکه خودکار از روی لباس کمی جوش شیرین را با آب ترکیب کنید و بر روی لکه بمالید.

پاک کردن لکه خودکار

پاک کردن لکه خودکار با ژل ضد عفونی کننده دست

این روزها ژل ضد عفونی کننده دست در دسترس همه افراد هست. اگر به دنبال یک روش راحت و سریع برای از بین بردن لک خودکار از روی لباس هستید کمی ژل عفونی کننده دست را بر روی لکه بزنید و سپس لباس را با مواد شوینده بشوئید.

چگونگی پاک کردن جوهر خودکار با رنگ های مختلف

با توجه به رنگ لکه جوهر خودکار می‌توان از روش خاصی استفاده کرد و لکه‌ها را پاک کرد که که ما دو رنگ مشکی و قرمز را بیان کرده‌ایم.

از بین بردن لکه خودکار مشکی

اگر لکه جوهر لباس ناشی از خودکار مشکی است لباس خود را به مدت نیم ساعت در شیر جوشیده و یا ترشیده قرار دهید و سپس آن را با آب و صابون بشویید.

روش دیگر نیز وجود دارد و این است که در محلول نمک سدیم و آبلیمو قسمت‌های لک شده لباس را حدود یک ساعت قرار دهید و سپس آن را آبکشی کنید اگر لباستان به رنگ سفید است استفاده از محلول اسید گزالیک نیز خوب است و بعد از آن لباس را با محلول بوراکس آبکشی کنید.

از بین بردن لکه خودکار قرمز

اگر لکه جوهر خودکار قرمز روی لباس تازه است و جنس پارچه لباس پنبه‌ای و یا کتانی سفید می‌باشد می‌توانید لکه را از طریق آب و صابون و یا محلول بوراکس پاک کنید و اگر جوهر خودکار قرمز روی لباس خشک شده باشد سفیده و زرده تخم مرغ را به خوبی هم بزنید و سپس آن را روی لکه‌ها بمالید تا مدت زمان کمی مانده و سپس آبکشی کنید.

مراحل پاک کردن لکه خودکار

تست ثبات رنگ

برای پاک کردن لکه جوهر قدیمی شما به یک حلال احتیاج دارید. الکل، اسپری مو یا محلول ضدعفونی کننده می تواند انتخاب مناسبی به عنوان حلال جوهر باشد. یکی از این مواد را به دلخواه و بسته به جنس سطح لکه دار شده انتخاب نمایید.

پاک کردن لکه خودکار

حلال را روی قسمتی از پارچه بریزید و حدود ۱ تا ۳ دقیقه صبر کنید. سپس با یک دستمال به آرامی روی آن بکشید. در صورتی که دستمال شما رنگی نشد، می توانید با خیال راحت بابت تغیر رنگ ندادن پارچه، از این حلال استفاده کنید.

پاک کردن جوهر اضافی

اگر لکه جوهر تازه باشد، ممکن است هنوز مقداری از جوهر اضافی در بافت پارچه باقی مانده باشد. برای پاک کردن این جوهر اضافی باید یک دستمال کاغذی زیر لکه قرار داده و حلال را مستقیما روی لکه بریزید. سپس آن را با آب سرد بشویید.

اضافه کردن پودر شوینده

مقدار مناسبی از پودر شوینده را به طور مستقیم روی لکه بریزید و با یک برس یا مسواک نرم آن را به آرامی روی هم بکشید. ۵ دقیقه صبر کنید تا پودر به بافت پارچه نفوذ کند.

مرحله بعد مایع شوینده

به مقدار مناسب از مایع شوینده داخل محفظه ماشین لباسشویی بریزید. برای اطمینان از مناسب بودن میزان آن می توانید از درپوش ظرف به عنوان پیمانه استفاده نمایید.

نحوه صحیح ضدعفونی و تمیز کردن ماشین ظرفشویی با استفاده از چند روش

 شستن لباس

بدون این که پودر شوینده را از روی لباس پاک کنید، آن را داخل ماشین لباسشویی بیندازید. باقی ماندن این مواد شوینده در حین شستن لباس ها، قدرت تمیز کنندگی بیشتری به این فرایند می بخشد.

پاک کردن لکه خودکار

تنظیم ماشین لباسشویی

بهتر است که تنظیمات ماشین لباسشویی را در چرخه معمول و با گرمترین دمای شستشو قرار دهید. حتما پیش از این کار علائم روی لباس را به دقت مطالعه نموده و بر اساس اطلاعات مندرج روی آن، تنظیمات را انجام دهید.

 خشک کردن لباس

در این مرحله لباس را بررسی کنید که آیا اثری از لکه جوهر روی آن باقی مانده است یا خیر. چنانچه لکه از بین رفته بود، می توانید آن را داخل خشک کن انداخته و یا در هوای آزاد و زیر نور خورشید قرار دهید تا خشک شود.

در غیر این صورت، مراحل قبل را تکرار کنید تا لکه کاملا از بین برود. همچنین می توانید از پودر لکه بر سپید، پودر لکه بر برف و یا برخی مواد پاک کننده دیگر برای این کار کمک بگیرید.

پاک کردن لکه خودکار از روی فرش

برای شستن فرش و پاک کردن جوهر خودکار از روی آن، مقداری ماست روی آن ریخته و با اقشق به آرامی جمع کنید. این کار را چندین بار تکرار کنید؛ تا جایی که لکه کاملا محو شود. به یاد داشته باشید که این شیوه برای لکه های تازه اثربخش می باشد.

پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی مبل پارچه ای

انتخاب پاک کننده مناسب برای مبل پارچه ای، به جنس آن بر می گردد. با این حال به طور کلی نمک، گلیسیرین و الکل گزینه های مناسبی برای انجام این کار محسوب می شوند.

پاک کردن لکه خودکار

پاک کردن لکه خودکار از روی پارچه مبل مخمل

پارچه مخمل در مقایسه با بسیاری از پارچه ها حساس تر بوده و بیشتر در معرض آسیب دیدن قرار دارد. از این رو باید انتخاب مواد پاک کننده برای از بین بردن لکه ها با دقت بیشتری انجام پذیرد.

الکل، سرکه و اسپری مو گزینه های مناسبی هستند که در این زمینه پیش روی شما قرار دارد. از طرف دیگر، برای پاک کردن لکه های روشن تر می توانید از آب و صابون نیز استفاده نمایید.

چند نکته برای پاک کردن لکه خودکار

برای اینکه لکه خودکار از روی لباس پاک شوید در اسرع وقت برای از بین بردن آن اقدام کنید.
پیش از اینکه لکه خودکار را از لباس پاک کنید آنرا نشوئید چون باعث تثبیت و گسترش لکه می شود.
از آب سرد برای پاک کردن لکه خودکار از لباس استفاده کنید.
از مالیدن لباس برای پاک کردن لکه خودکار خودداری کنید.
بهتر است پیش از استفاده از وش های مختلف برای از بین بردن لکه خودکار به جنس لباس توجه داشته باشید.

سخن آخر

در این مقاله به طور کامل در رابطه با انواع لکه جوهر و روش های پاک کردن آن ها از روی سطوح مختلف پرداختیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

8 آبان 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *