پاک کردن لکه انار از انواع سطوح کار دشواری به نظر می رسد، اما اگر از تکنیک هایی که یادتان می دهیم استفاده کنید دیگر آثاری از لکه انار روی سطوح نخواهد ماند. با شادمگ همراه باشید تا روش های خانگی پاک کردن لکه انار از انواع سطوح را یادتان دهیم.

روش پاک کردن لکه انار از انواع سطوح

پاک کردن لکه انار از دست

پاک کردن لکه انار مبل و لباس

ابتدا با یک دستمال مرطوب، سطح لکه را پاک کنید. سپس یک فنجان آب سرد را با مقداری مایع ظرفشویی و خمیردندان مخلوط کنید و با یک اسفنج یا دستمال، لکه را کاملا پاک کنید. احتمالا با این روش به خوبی نتیجه می‌گیرید اما اگر اثری از لکه باقی ماند، دستمال تمیزی را به سرکه سفید آغشته کنید و به تمیز کردن لکه ادامه دهید. در پایان هم با دستمال مرطوب، محل لکه را کاملا از مواد شوینده پاک کنید. این روش در مورد پاک کردن لکه روی لباس ها هم بسیار اثرگذار است.

پاکسازی لکه انار با صابون و مایع ظرفشویی

همانطور که قبلا گفتیم، برای پاک‌کردن لکه‌های انار هرچه زودتر اقدام کنید، لباس راحت‌تر و با کیفیت بیشتری تمیز می‌شود. اگر بلافاصله پس از لکه شدن لباس با انار، آن را با آب سرد بشویید، معمولا لکه پاک می‌شود. در غیر این صورت، مقداری مایع ظرفشویی یا صابون را بر روی لکه بریزید و به صورت نوسانی آن را بسابید. سپس به مدت ۳۰ دقیقه لباس را درون آب سرد و مایع شوینده‌ای که استفاده کردید، قرار دهید و بعد از آن، لباس را با آب سرد آبکشی نمایید یا به سادگی در ماشین لباسشویی قرار دهید و به مدت نیم ساعت بشویید.

شستن کوسن مبل به همین راحتیه ؛ بافتش خراب نمیشه لکه ها هم فرار می کنن

پاک کردن لکه انار از لباس

پاکسازی لکه انار با جوش‌شیرین

ابتدا یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را داخل آب‌جوش بریزید و در آن حل کنید. محلول را داخل ظرف مناسبی بریزید و لباس را داخل آن قرار دهید. حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید تا لکه‌های انار کاملا برطرف شود، سپس لباس را با آب سرد آبکشی کنید و اجازه دهید خشک شود. در نظر داشته باشید جوش‌شیرین یک ماده پاک کننده قوی می‌باشد و ممکن است به بافت لباس آسیب زند. اگر لباس شما حساس است، از سایر روش‌هایی که معرفی کردیم استفاده نمایید.

پاک کردن با استفاده از لیموترش

یک روش آسان و طبیعی که برای انواع لکه‌ها جواب می‌دهد شستشوی لباس‌ها با لیموترش است. ابتدا آب لیموترش را روی اسفنج بریزید و آن را به آرامی و به صورت دورانی روی لکه بکشید. این کار را چند مرتبه تکرار کنید تا لکه به طور کامل پاک شود. سپس لباس را با آب سرد آبکشی کنید و اجازه دهید تا لباس خشک شود.

پاک کردن لکه انار با نمک

نمک برای پاکسازی لکه‌های سخت بسیار موثر است. در این روش ابتدا لباس و محل لکه را با آب سرد خیس کنید. سپس مقداری نمک روی لکه بریزید و با دستمال پارچه‌ای تمیزی، محکم روی آن بکشید و سپس با آب ولرم بشویید. این مرحله را آنقدر تکرار کنید تا لکه به طور کامل از بین برود.

در نظر داشته باشید که استفاده از آب ولرم برای پارچه‌های سفید موثر است. اگر لباس شما رنگی بود، می‌توانید یک قاشق چایی‌خوری آب ژاول را در یک لیتر آب سرد مخلوط کنید و لباس رنگی خود را به مدت نیم ساعت در آن قرار دهید تا به خوبی تمیز شود.

تمیز کردن ظروف مسی با چند ترفند فوق العاده کاربردی

پاک کردن لکه انار از مبل

پاک کردن لکه انار با استفاده از آب و آمونیاک

اگر لباس شما الیاف مصنوعی دارد، استفاده از محلول آب و آمونیاک می‌تواند روشی موثر و ایمن باشد. مقداری از این محلول را روی لکه آب انار ریخته و کمی صبر کنید. سپس لباس را با آب سرد آبکشی کنید.

پاکسازی با هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه)

هیدروژن پراکسید یا همان آب اکسیژنه یک پاک کننده قوی و موثر است. این ماده شوینده برای هر نوع لباسی توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است به بافت و الیاف لباس آسیب برساند. بنابراین پیشنهاد می‌شود ابتدا از روش‌های قبل استفاده کنید و اگر آن‌ها جواب نداد، از این روش استفاده نمایید.

از آنجایی که ممکن است آب اکسیژنه رنگ لباس را از بین ببرد، ابتدا روی قسمتی پنهان از لباس امتحان کنید. در صورتی که تغییر رنگی صورت نگرفت، مقداری از این محلول را روی لکه لباس بریزید و ۳ دقیقه صبر کنید. سپس لباس را به طور کامل آبکشی کنید و اجازه دهید خشک شود.

پاك كردن لكه انار از روی لباس با الکل

بعد از آب زدن لباسی که با آب انار کثیف شده، کمی الکل را با آب سرد مخلوط کنید و لباس را داخل این ترکیب قرار دهید. بعد از گذشت 10 تا 15 دقیقه لباس را خارج کرده و بخوبی آبکشی نمایید.

یک روش ساده برای پاک کردن لکه آب انار از روی لباس

هنگامی که با لکه‌های آب انار بر روی لباس‌های خود مواجه شدید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا به سرعت از آب سرد به منظور رقیق نمودن لکه استفاده کنید.
  2. سپس روی لکه انار مقداری مایع ظرفشویی یا مایع شوینده لباس ریخته و با دست تان شوینده را روی لکه به خوبی بمالید.
  3. لباس را به مدت ۳۰ الی ۴۰ دقیقه در آب و مایع شوینده بخیسانید.
  4. در ادامه مراحل پاک کردن لکه انار، لباس را با آب سرد بشویید.
  5. بعد از انجام مراحل بالا لباس را کنار بگذارید تا خشک شود.
تیز کردن قیچی در خانه با چند ترفند فوق العاده ساده

پاک کردن لکه انار از پارچه

روش پاک کردن لکه انار از روی دست‌ ها

یکی از بهترین روش‌ها برای این که لکه‌های سیاه انار را که بعد از خوردن انار بر روی دست‌ها باقی می‌ماند را از روی دست پاک کنید، این است که دستان تان را در یک ظرف آبلیموی تازه خیس کنید و دست تان را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید.با این کار می‌توانید سیاهی دستانتان به طور کامل از بین برده و از بابت خوردن این میوه خوشمزه نگرانی نداشته باشید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

26 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *