افتتاح حساب ترکیه
روشن نشدن شعله گاز

روشن نشدن شعله گاز چه دلایلی دارد؟ علت روشن نماندن شعله گاز چیست؟ شادمگ در این مقاله به بررسی عواملی که باعث روشن نشدن شعله گاز می شوند پرداخته است و روش تعمیر آن در خانه را در اختیارتان قرار داده است.

علت روشن نشدن شعله گاز

تمیز کردن گاز از باقی مانده مواد غذایی

مواد غذایی را مهیا کرده‌اید و آماده پخت غذا هستید، ولوم اجاق گاز را می‌پیچانید و می‌بینید که تمامی شعله‌های گاز روشن می‌شوند به جز یکی. در این شرایط باید به دنبال علت روشن نماندن شعله اجاق گاز باشید. شعله گاز را نگاه کنید اگر به جای شعله‌های آبی، شعله زرد و نارنجی می‌بینید یعنی چربی‌ها و تکه‌های مواد غذایی در پایه شعله گیر افتاده‌اند و باعث مسدود شدن جریان گاز شده‌اند.

تعمیر شعله اجاز گاز - روشن نشدن شعله گاز

برای پاک کردن باقی مواد غذایی از شعله، ابتدا توری که روی شعله معیوب قرار گرفته است را بردارید. سپس کلاهک آن را برداشته و با پایه شعله نیز همین کار را انجام دهید. یک حوله نم دار و تمیز برداشته و به آرامی آن محل را تمیز کنید، لکه‌های چربی را پاک کرده و تکه‌های غذا را جمع کنید.

پایه شعله را درون کاسه‌ای که آن را با مواد شوینده و یا سرکه پر کرده‌اید بگذارید و اجازه دهید قطعه درون این مواد خیس بخورد. از مواد شوینده اسیدی و بسیار قوی برای تمیز کردن شمعک‌ها و میله‌ها استفاده نکنید، زیرا ممکن است قطعات گاز خورده شده و از بین بروند. سپس پایه شعله را برداشته و با یک مسواک آن را تمیز کنید. این کار باعث افزایش فشار شعله اجاق گاز نیز می شود.

ترموکوپل اجاق گاز را چک کنید

ترموکوپل مولد جریان الکتریکی است و یک قطعه بسیار ضروری از نظر ایمنی برای وسایل گازسوز می‌باشد. این قطعه در اجاق گاز‌های جدید به مانند یک سیستم ایمنی و هشدار قوی عمل می‌کند. وقتی یکی از اجزای اجاق گاز کار خود را به درستی انجام نمی‌دهد، ترموکوپل جریان گاز را قطع کرده و مانع از روشن شدن شعله اجاق می‌شود.

ولوم اجاق گاز را گرفته و برای چند ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید، اگر شعله روشن نماند، این یعنی ترموکوپل اجاق شما نیاز به تعمیر دارد.

علت کاهش فشار شعله گاز - روشن نشدن شعله گاز

ولوم گاز را از یاد نبرید

ولوم گاز را می‌پیچانید و شعله را زیاد می‌کنید اما شعله کم شده و یا حتی خاموش می‌شود. با خرابی پیچ و یا ولوم گاز شما دیگر اختیاری روی میزان شعله ندارید. شعله در این شرایط یا زیاد شده و یا آنقدر کم می‌شود که خاموش می‌گردد، اما چگونه باید تشخیص دهید که ولوم اجاق خراب است و ربطی به ترموکوپل ندارد؟ در اینجا  به چند مورد از نشانه‌های خرابی پیچ یا ولوم گاز اشاره می‌کنیم.
گیر کردن ولوم یا پیچ اجاق گاز در حین چرخش می‌تواند نشانه‌ای برای خرابی ولوم اجاق گاز باشد.

خراب شدن بوبین نیز می‌تواند بر میزان شعله‌ها تاثیر بگذارد، بوبین قطعه‌ای است که در کنار ترموکوپل قرار دارد. ترموکوپل جریان الکترونیکی را به بوبین منتقل می‌کند. در صورتیکه شعله‌ها خاموش شوند، ترموکوپل از کار افتاده و بوبین نیز بدون جریان الکتریسیته، مسیر گاز را قطع می‌کند. با خراب شدن بوبین، اجاق گاز دیگر کنترلی بر مسیر جریان گاز ندارد، به همین دلیل شما نیز دیگر نمی‌توانید میزان شعله‌ها را کنترل کنید.

اعمال مشترک و مخصوص شب های قدر ؛ دعاها ؛ آداب و نماز ها ؛ چه دعایی شب قدر مستجاب می شود ؟

الکترود جرقه زن را بررسی کنید

بیشتر اوقات علت روشن نماندن شعله اجاق گاز می‌تواند به خاطر جابه‌جایی الکترود‌های جرقه زن باشد. اگر این الکترود‌ها به درستی در مکان اصلی خود قرار نگرفته باشند و موقعیت و فاصله آن‌ها با شعله درست نباشد، شعله روشن نخواهد شد. قبل از اینکه به شعله‌ها دست بزنید ابتدا مطمئن شوید آن‌ها سرد و خنک شده‌اند. سپس به راحتی آن‌ها را با انگشت خود تنظیم کنید. اگر هنوز الکترود مشکل دارد، صبر کنید و به قطعات داخلی اجاق دست نزنید زیرا اینکار ممکن است بسیار خطرناک باشد. برای تعمیر جرقه زن اجاق گاز رومیزی به دنبال یک تعمیرکار ماهر باشید.

خرابی ترموستات گاز - روشن نشدن شعله گاز

خیس بودن سرشعله علت روشن نشدن شعله گاز

وجود آب در رنده مشعل یا سرشعله، علت دیگری برای روشن نشدن شعله گاز است که این گرفتگی به دلیل شرایط زیر به وجود می‌آید:

 • اگر به تازگی اجاق گاز خود را شسته‌اید و از تمیز بودن آن اطمینان دارید.
 • پس وجود آب و خیس بودن سرشعله، می‌تواند سبب روشن نشدن اجاق گاز شود.
 • برای رفع مشکل روشن نشدن اجاق گاز باید در جهت تمیز کردن و خشک کردن سرشعله به موارد زیر توجه کنید.
 • با یک حوله نرم مخصوص، باید سرشعله‌ها را با دقت تمیز کرده و سپس از آنها استفاده کنید.
 • در صورت خیس بودن سرشعله‌ها، شعله روشن نمی‌شود و همچنین شعله به درستی و یک دست پخش نمی‌شود.

سرشعله جای خود قرار دارد ؟

قبل از اینکه به دنبال تعمیرکار برای رفع ایراد روشن نشدن شعله باشید، سرپوش و یا سرشعله را چک کنید. سرپوش شعله باید به درستی در سرجای خود قرار گرفته باشد تا بتواند شعله را روشن کند. اگر سر شعله جای خود نباشد، شما با شعله‌ای کم جان روبرو خواهید بود. برای حل این مشکل ابتدا شعله را خاموش کرده و بگذارید سرد شود، سپس سرشعله را جای خود قرار دهید.

مشعل‌ ها تمیز هستند ؟

ولوم اجاق گاز را می‌پیچانید، الکترود جرقه می‌زند اما خبری از روشن شدن شعله نیست. مشکل از کجاست؟ ماهیتابه یا قابلمه‌ای که روی اجاق گذاشته‌اید را بردارید و شعله را نگاه کنید. گاهی اوقات از آشپزی‌های قبلی، قطرات روغن و یا آب روی مشعل یا شعله‌ها ریخته‌اند.

این موارد مانع از روشن شدن شعله اجاق گاز می‌گردند. برای رفع مشکل روشن نماندن شعله گاز، آن را خاموش کرده و بعد از خنک شدن شعله را برداشته و درونش را تمیز کنید. سپس قطعه را با یک سشوار خشک کرده و دوباره سرجای خود بگذارید. اگر مشعل های گاز شما فرسوده شده اند٬ پیشنهاد میکنیم که آنها را تعویض کنید.

گرفتگی شعله گاز - روشن نشدن شعله گاز

وجود نشتی گاز در شلنگ دلیل روشن نشدن اجاق گاز

وجود نشتی گاز و روشن نشدن گاز نیز دلیل مهمی است که خطراتی را نیز به همراه دارد. در صورت بروز این مشکل اجاق گاز سریعا باید مورد بررسی و تعمیر قرار گیرد.

 • در صورتی که گاز نشتی داشته باشد، شعله اجاق گاز روشن نمی‌شود.
 • زیرا بروز نشتی گاز، سبب شده تا میزان مناسبی گاز که برای ترکیب گاز و هوا نیاز است، وارد محفظه مشعل نشده و شعله روشن نشود.
 • همچنین در صورت روشن بودن شعله، ممکن است شعله بسیار کم باشد.
 • با بررسی بروز نشت گاز از اجاق گاز، می‌توانید به تعمیر و یا در صورت نیاز به تعویض آن اقدام کنید.
 • باید شلنگ اجاق گاز از جنس خوب و مرغوبی استفاده شود.
 • استفاده از بست‌های با کیفیت و نصب اصولی آن، مانع از نشت گاز می‌شود.
تمیز کردن سرامیک دستشویی و حمام با 7 ترفند فوق العاده راحت

علت خاموش شدن فر اجاق گاز بعد از چند دقیقه

فر مهم‌ترین قسمت اجاق گاز محسوب می‌شود، شما با استفاده از فر می‌توانید کیک و غذا‌های خوشمزه بپزید. اما عملکرد فر اجاق گاز نیز بدون اشکال نیست و گاهی اوقات با مشکلاتی روبرو می‌شود. یکی از این مشکلات خاموش شدن فر اجاق گاز بعد از چند دقیقه است. اگر به دنبال راهی برای برطرف کردن این مشکل هستید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

تصور کنید تمام مراحل مزه دار کردن غذا را انجام داده‌اید و فقط مانده است که غذا را درون فر بگذارید تا بپزد. ساعت را تنظیم کرده و میزان حرارت فر را مشخص می‌کنید، شعله اجاق گاز را روشن می‌کنید، غذا را درون فر گذاشته و می‌روید که به مابقی کار خود برسید. بعد از گذشت زمان تعیین شده درب فر را باز می‌کنید و با غذای نپخته و یا نیمه پخته مواجه می‌شوید. چه اتفاقی افتاده است؟ شعله فر اجاق گاز خاموش شده و فرایند پخت نصف و نیمه مانده است. حالا باید به دنبال علت خاموش شدن فر اجاق گاز بعد از چند دقیقه باشیم.

تایمر به درستی تنظیم نشده است

تایمر فر وظیفه هماهنگ کردن کار سایر اجزای دستگاه اجاق گاز را برعهده دارد، اگر تنظیمات تایمر فر به درستی انجام نشده باشد فر اجاق بعد از مدتی خاموش شده و از کار می‌افتد. قبل از اینکه به فکر آوردن تعمیرکار جدید باشید، ابتدا تنظیمات تایمر فر را بررسی کنید.

علت روشن نشدن شعله گاز

ترموستات خراب شده است

ترموستات یکی از قطعات اساسی درون فر اجاق محسوب می‌شود، که وظیفه دارد از گرم شدن بیش از اندازه دستگاه شما جلوگیری کند. اگر ترموستات به هر دلیلی خراب شده باشد، فر را زودتر از موعد مقرر خاموش کرده و از گرم شدن آن جلوگیری می‌کند.

به طور کلی اگر احساس می‌کنید فر اجاق خوب گرم نمی‌کند و یا میزان حرارت درون فر کم است باید اشکال را درون ترموستات جستجو کنید. برای تعمیر فر اجاق گاز باید فنی بوده و دارای مهارت و تجربه کافی در این زمینه باشید، پس تعویض و تعمیر ترموستات فر اجاق گاز را به تعمیرکار آچارباز بسپارید.

پیلوت سالم است ؟

گاهی اوقات علت خاموش شدن فر اجاق گاز بعد از چند دقیقه به خاطر خاموش بودن پیلوت است. به رنگ شعله فر اجاق گاز نگاه کنید، در حالت طبیعی و استاندارد رنگ شعله پیلوت آبی است، اگر شعله پیلوت کم ارتفاع باشد به سرعت خاموش می‌شود. برای رفع این مشکل ابتدا فر را خاموش کرده و بگذارید خنک شود. سپس قاب پیلوت را برداشته و با استفاده از یک وسیله تیز و باریک مانند خلال دندان سوراخ‌های گرفته پیلوت را تمیز کنید. اگر حتی بعد از تمیز کردن سوراخ‌های گرفته پیلوت، فر اجاق گاز بعد از چند دقیقه خود به خود خاموش می‌شود، باید پیلوت را تعویض کنید.

پاک کردن آدامس از روی لباس با چند ترفند ساده اما حرفه ای

مطمئن شوید که برق متصل است

از آنجایی که فندک اجاق به کمک برق کار می‌کند، در نتیجه لازم است که مطمئن شوید که پریز مربوط به جرقه زن درست باشد. در غیر این صورت شما مدام فندک را میزنید و شعله روشن نمی‌شود و گمان می‌کنید که مشکل از قطعات دیگر است.

خرابی گاز رومیزی - روشن نشدن شعله گاز

داغ کردن فر گاز

برای اینکه شعله فر ثابت و با قدرت بماند ابتدا باید اکسیژن و هوای کافی به آن برسد. اگر تهویه هوا نامناسب باشد، فر بیش از اندازه داغ می‌کند. به همین خاطر ترموستات که وظیفه کنترل کردن میزان حرارت فر را بر عهده دارد، شعله اجاق فر را خاموش می‌کند تا از گرم شدن بیش از اندازه فر جلوگیری کند.

علت روشن نماندن شعله فر اجاق گاز چیست ؟

روشن نماندن شعله فر اجاق گاز یکی از مشکلاتی است که احتمالا به آن برخورد کرده‌اید.

علت کم شدن شعله فر اجاق گاز و همین طور بررسی علت روشن نماندن فر اجاق گاز از موارد مهم در هنگام استفاده از فر است. تجربه مواجه شدن با غذای نیمه پز و یا ناپز درون فر ممکن است برای بیشتر افراد پیش بیاید. در این میان یک عامل مانع روشن ماندن فر پس از تنظیمات آن است که در این قسمت چندین مورد اساسی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تنظیم نبودن تایمر فر

تایمر فر نقش یک هماهنگ کننده بین اجزای مختلف فر است. عدم توجه به تنظیمات درست تایمر فر باعث خاموش شدن فر در زمان نامناسب می‌شود. اگر تایمر به درستی تنظیم نشده باشد، شعله فر شما ممکن است در حین پخت غذا خاموش شود. اگر بتوانید تایمر را تنظیم کنید خواهید دید که مشکل خاموش شدن فر رفع خواهد شد.

تعمیر ترموکوبل گاز - روشن نشدن شعله گاز

خرابی ترموستات

ترموستات یکی از قطعات اصلی درون فر اجاق گاز است، که وظیفه دارد از گرم شدن بیش از اندازه جلوگیری کند. خراب شدن ترموستات منجر به خاموش شدن فر پیش از موعد تعیین شده و جلوگیری از گرم شدن فر است. در چنین مواردی در صورت عدم امکان تعمیر ترموستات، باید ان را تعمیر کنید.

داغ شدن بیش از حد فر

فر برای عملکرد مناسب نیاز به جریان هوای و اکسیژن کافی در محیط دارد. اگر آشپزخانه از تهویه مناسبی برخوردار نباشد، ترموستات فر با تشخیص دمای بالا آن را خاموش کرده و مانع از عملکرد فر می‌شود.

چکار کنیم اجاق گاز خراب نشود ؟

جلوگیری از خراب شدن اجاق گاز می تواند بهترین راهکار برای جلوگیری از روشن نشدن شعله گاز باشد و در این مورد شما می توانید با رعایت تمامی نکاتی که از سوی شرکت سازنده تذکر داده شده است، جلوی بروز مشکل روشن نشدن شعله گاز را بگیرید. همچنین انتخاب و خرید یک اجاق گاز با کیفیت دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد که باید به آن دقت بسیار زیادی داشته باشید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

29 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *