شعله زیاد - افزایش فشار شعله اجاق گاز

افزایش فشار شعله اجاق گاز می تواند آشپزی را براي شما خانم كدبانو لذت بخش تر كند. اگر شما هم از كاهش شعله گاز كلافه مي شوید پيشنهاد مي كنيم اين مطلب را از دست ندهيد. ما راهكارهای خوبی را به شما ارائه كرديم كه با بدون هزينه و بدون نياز به سرويسكار شعله اجاق گازتان را تنظيم كنيد.

فشار شعله اجاق گاز  طبیعی و استاندارد

اگر اجاق گاز دچار نقص و خرابی نباشد و شعله آن به‌درستی تنظیم شده باشد، شعله باید به رنگ آبی باشد. همچنین زمانی که ولوم شیر اجاق گاز در بالاترین حد خود قرار گیرد، ارتفاع شعله باید حدود ۲۰ میلیمتر باشد. البته در این حالت ممکن است رنگ شعله کمی متمایل به سبز دیده شود.

موقع خرید گاز رومیزی و هر نوع اجاق گازی زمانی که شعله اجاق گاز تنظیم نشده باشد مشکلاتی در شعله اجاق گاز ایجاد می‌شود. معمولا دلیل اصلی زیاد شدن شعله اجاق گاز نیز همین مورد است. یعنی اینکه شعله اجاق گاز در ولوم پایین درچنین حالتی قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است شعله آن با شدت و شکلی ناهموار به اطراف پخش شود.

در بیشتر مواقع این مشکل به دلیل بروز اختلال در مخلوط گاز و هوا به دلیل عدم تنطیم شعله گاز می‌باشد.

همچنین تميز كردن چدن گاز هم می تواند در افزایش شعله آن موثر باشد.

شعله - افزایش فشار شعله اجاق گاز

علت کم بودن شعله اجاق گاز

کم بودن شعله در آشپزی علاوه بر اختلال در پخت و پز ممکن است خطراتی نیز داشته باشد و در نهایت باعث کلافگی و سردرگمی شود.

برای برطرف کردن این حالت ابتدا باید دلیل کم بودن شعله را شناسایی کنید.

تمیز نکردن پی در پی شعله های اجاق گاز ممکن است باعث شود که بعد از مدتی جرم روی آن را پوشانده و مانع خروج گاز از سوراخ های مشعل شود و این یکی از دلایل کم شدن شعله است.

گاهی نیز خیس شدن مشعل ها باعث می‌شود که شعله کم شود و در برخی موارد منجر به خاموشی شعله می‌گردد.

اگر جریان گاز به هر دلیل مثلا نشتی لوله گاز کم شود هم شعله کم می‌شود.

بررسی لوله های گاز به رفع این مشکل کمک خواهد کرد.

خرابی شیر گاز نیز از دلایل کم شدن شعله می‌باشد. سرپوش مشغل اگر درست در جای خود نیفتاده باشد نیز می‌تواند شعله را کم کند.

در وسط محور چرخش شیر گاز یک سوراخ وجود دارد که با دقت در آن سوراخ متوجه یک پیچ تنظیم خواهید شد.

این پیچ تنظیم توسط یک پیچ گوشتی قابل حرکت دادن است و شما با چرخاندن آن توسط پیچ گوشتی می‌توانید شعله را کم و زیاد کنید.

ترفند های تميز كردن گاز استيل را در شادمگ یاد بگیرید.

علت زیاد بودن شعله اجاق گاز و راهکارهای آن

برای عیب یابی شعله اجاق گاز باید احتمالات مختلفی را بررسی کرد. این مشکل ممکن است ناشی از یک ایراد کوچک و یا ایرادات اساسی اجاق گاز باشد.

تمیز کردن گاز صفحه ای با مواد ارزان قیمت خانگی ممکنه ولی شاید تو دهنتون بگید هیچ وقت بدون شوینده و با مواد خانگی نمیشه گازو برق انداخت. مطمئنیم اگر این روش های شادمگ رو امتحان کنید دیگه مواد شوینده شیمیایی نمی خرید.

در ادامه به بررسی بیشتر این مشکلات می‌پردازیم.

علت زیاد بودن شعله اجاق گاز

۱. عدم تنظیم شعله اجاق گاز با فشار گاز

یکی از مواردی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، تنظیم شعله اجاق گاز با میزان حجم گاز عبوری از کنتور می‌باشد. باید توجه داشت که دما و فشار بر روی حجم گاز عبوری تاثیرگذاراست. بنابراین ممکن است فشار گاز در مواقعی با نوسان همراه باشد. بدیهی است این تاثیر در شعله اجاق گاز نمایان خواهد شد.

گاز چدن - افزایش فشار شعله اجاق گاز

در این صورت اگر حجم گاز عبوری بیشتر شود، باعث زیاد شدن شعله اجاق گاز خواهد شد. برای رفع این مشکل بهتر است از یک تکنسین مجرب و یا اداره گاز منطقه خود بخواهید که حجم گاز عبوری از کنتور گاز شما را بررسی نماید. اندازه‌گیری فشار گاز به وسیله مانومتر انجام می‌شود. در واقع به کمک مانومتر می‌توان از طریق مقایسه فشار گاز و هوا، میزان فشار گاز را مشخص نمود.

روش شستن تشک تخت با تكنيک های ساده و كاربردی

روش های برق انداختن استیل گاز را در شادمگ بخوانید.

۲. نقص در سنسور دمای اجاق گاز

در اجاق گازهای جدید و دارای فر در برد الکترونیکی آن‌ها قطعه‌ای به عنوان سنسور دما تعبیه شده است. این سنسور در داخل فر دما را اندازه‌گیری می‌کند و با ارسال پیام به برد الکترونیکی دما را اعلام می‌کند. به این ترتیب از زیاد شدن شعله اجاق گاز جلوگیری می‌شود. میزان گرمای شعله فر اجاق گاز باید در حدود ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد باشد. البته این میزان گرما همیشه ثابت و یکسان نیست. میزان گرمای شعله فر ممکن است بین ۶۰۰ تا ۳۰۰۰ درجه سانتیگراد تغییر کند. این امر به عوامل مهمی بستگی دارد.

اگر سنسور دما دچار مشکل شود، دمای داخل فر همچنان بالا رفته و شعله زیادتر خواهد شد. برای رفع این مشکل باید سنسور دما تعویض شود. توجه داشته باشید که درهنگام تعویض سنسور، حتما برق اجاق گاز را قطع کنید. سپس با باز کردن پیچ‌های آن میله سنسور را از داخل سوکت رها کنید. بعد سنسور دمای جدید را در محل نصب کنید. البته بهتر است از تکنسین‌های مجرب اجاق گاز در این زمینه کمک بگیرید.

علت روشن نشدن شعله گاز را در شادمگ بخوانید.

۳. گشاد شدن منافذ نازل

انسداد و گرفتگی یا گشاد شدن روزنه‌های نازل شعله‌ اجاق گاز یکی از مشکلات رایجی است که اتفاق می‌افتد. نازل اجاق گاز(nozzles) یا همان ژیگلورقطعه‌ای از جنس برنج است که در وسط شعله قرار دارد. نازل به لوله‌های رابطی که از سمت شیر اصلی گاز به سمت ولوم‌های اجاق گاز امتداد یافته‌‌اند متصل است. وظیفه اصلی نازل هدایت و کنترل حجم گاز عبوری از سمت شیر اصلی به سمت ولوم‌ها می‌باشد. در واقع نازل مانند یک سوپاپ اطمینان عمل می‌کند و حجم استاندارد و متناسبی از گاز را آزاد می‌کند.

حال اگر سوراخ‌های آن مسدود شوند میزان گاز عبوری کاهش خواهد یافت. در نتیجه شعله اجاق گاز کم خواهد شد و امکان خاموش شدن آن وجود دارد. اما ممکن است روزنه‌های نازل بر اثر فعل و انفعالاتی که در فرایند عبور نوسانات فشار و حجم گاز عبوری رخ می‌دهد گشاد شود. در این صورت میزان حجم گاز عبوری افزایش یافته و شعله اجاق گاز شدت گرفته و زیاد خواهد شد. پس برای افزایش فشار شعله اجاق گاز دراین حالت برای حل مشکل باید نازل را تعویض نمایید.

۴. خرابی ترموستات شعله اجاق گاز

ترموستات یک قطعه کنترل‌کننده است که به عنوان یک نگهدارنده دما شناخته می‌شود. یعنی زمانی که میزان دما به درجه مورد نظر کاربر رسید، ترموستات از افزایش دما جلوگیری می‌کند. در واقع با اندازه‌گیری دما ازورود انرژی بیشتر جلوگیری می‌کند. ترموستات نیز زمانی که میزان شعله‌ای که با چرخاندن ولوم شیر مشخص می‌شود را اندازه‌گیری می‌کند.

تنظیم گاز - افزایش فشار شعله اجاق گاز

سپس برای اینکه شعله از آن حد فراتر نرود از دمیده شدن گاز بیشتر به مشعل جلوگیری می‌نماید. نقص ترموستات باعث اختلال در اندازه‌گیری میزان شعله و دما شده و با ورود گاز بیشتر، شعله زیادتر خواهد شد. در بیشتر مواقع خرابی ترموستات قابل تعمیر نبوده و باید قطعه تعویض گردد.

۵. نقص دریچه های هوای اجاق گاز

قبل‌تر اشاره کردیم که از نشانه‌های شعله سالم و طبیعی اجاق گاز میزان ارتفاع شعله و رنگ آن است. یعنی شعله طبیعی باید به رنگ آبی باشد. این به این معناست که گاز به مقدار کافی با اکسیژن هوا مخلوط شده و احتراق به‌درستی انجام می‌شود. اما زمانی که شعله اجاق گاز به رنگ زرد یا نارنجی باشد، نشانگر این است که ترکیب گاز و هوا به‌خوبی انجام نمی‌شود. در واقع این مسئله می‌تواند منجر به تولید منوکسید کربن در فضا کرده که در مقادیر بالا خطرناک خواهد بود. بنابراین باید زمانی که شما شاهد شعله زیاد و نارنجی رنگ اجاق گاز خود بودید سریعا برای تعمیر آن اقدام نمایید.

دلیل این امر می‌تواند گرفتگی روزنه‌های نازل و یا انسداد دریچه‌های هوای اجاق گاز باشد. در این صورت مکش اکسیژن با مشکل مواجه شده و ترکیب گاز با هوا مختل می‌شود. برای تعمیر آن باید پنل و صفحه اجاق گاز را بردارید و قطعات را بررسی نمایید. در بسیاری از موارد با تمیز کردن و جرم‌زدایی این قطعات، مشکل حل خواهد شد.

ایده های ناب و خاص برای چیدمان سفره هفت سین لاکچری ؛ اینطوری ویژه بچین

برای افزایش فشار شعله اجاق گاز و  این کار با یک سوزن روزنه‌های نازل را باز کنید و با یک مسواک و یک محلول چربی‌زدا جرم‌های اطراف نازل و دریچه هوا را تمیز کنید. توجه کنید از ورود آب به داخل قطعات جلوگیری نمایید. زیرا ممکن است موجب زنگ‌زدگی قطعات و ایجاد رسوب در آن‌ها شود و مشکلات دیگری مانند کم شدن شعله اجاق گاز را به همراه داشته باشد.

پیچ تنظیم افزایش فشار شعله اجاق گاز کجاست

می‌دانیم که وقتی شعله اجاق آبی متمایل به سبز است یعنی شعله عادی است ولی اگر رنگ شعله زرد باشد نشان از وجود اشکالی در شعله می‌باشد.

در صورتی که دیدید رنگ شعله اجاق گاز زرد است باید بدانید که در اطراف شعله اکسیژن کافی برای سوختن وجود ندارد و در واقع پدیده احتراق ناقص اتفاق افتاده است و به جای ترکیب گاز با اکسیژن و تولید انرژی بخشی از سوخت به مونو اکسید کربن تبدیل شده و به هدر می‌رود.

در صورتی که در ابتدای امر شعله آبی باشد و بعد کم کم به رنگ زرد تبدیل شود یعنی در اطراف شعله هوای کافی وجود ندارد و یا گاز مونو اکسید کربن در دودکش جمع شده است.

تنظیم و افزایش فشار شعله اجاق گاز

۱. شعله از یک طرف بیشتر است

اگر یک طرف شعله بسیار بلند و طرف دیگر آن بسیار ضعیف است، نشان دهنده قرارگیری نامناسب سر شعله است. ضربه خوردن به سرشعله یا درآوردن آن برای تمیز کردن اجاق گاز، گاها منجر به ناهماهنگی مشعل می‌شود. چیزی که اساساً اتفاق می‌افتد این است که کلاهک از یک طرف بالاتر می‌نشیند و گاز بیشتری خارج می‌کند و سوراخ‌های مشعل را از طرف دیگر می‌پوشاند و گاز کمتری را خارج می‌کند. این امر منجر به ایجاد شعله‌های ناهموار می‌شود.

شعله گاز - افزایش فشار شعله اجاق گاز

در این حالت برای تنظیم شعله اجاق گاز فقط باید مشعل را خاموش کنید و بگذارید خنک شود. سپس سر شعله را بردارید و دوباره آن را تراز کنید. سر شعله باید روی مشعل محکم بنشیند و کاملاً تراز باشد. اگر تکان می‌خورد یا ناهموار است، باید به جابجایی آن ادامه دهید تا زمانی که تناسب کامل را پیدا کنید. همچنین ممکن است لازم باشد زیر سر شعله را بررسی کنید، شاید مانعی وجود دارد که مانع از نشستن صحیح آن می‌شود.

۲. شعله در برخی نقاط خاموش شده است

اگر شعله گاز به‌طور کامل روشن نمی‌شود و در برخی نقاط خاموش است، به این معنی است که سوراخ‌های مشعل مسدود شده‌اند. در این حالت، با گذشت زمان، ذرات غذا می‌توانند وارد سوراخ‌های سر شعله گاز شوند.

کاری که باید انجام دهید این است که اجازه دهید مشعل خنک شود و شیارهای سر شعله را تمیز کنید. می‌توانید این کار را با یک مسواک، یک تکه سیم یا حتی یک سنجاق انجام دهید.

۳. شعله خیلی زیاد

به احتمال زیاد مشکل از تنظیم شیر ولوم یا دستگیره گاز است. به عنوان مثال، اگر نمی‌توانید شعله اجاق گاز خود را به اندازه کافی کم کنید، می‌توانید شدت شعله را از طریق دستگیره‌ها تنظیم کنید. برای ایمنی، شیر گاز را قطع کنید. سپس می‌توانید برای تنظیم شعله اجاق گاز، دستگیره‌های کنترل را از روی اجاق گاز بردارید. می‌توانید برای تنظیم شعله، به دفترچه راهنمای اجاق گازتان رجوع کنید. معمولاً چرخش در جهت عقربه‌های ساعت، میزان گاز دریافتی شعله را تنظیم می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد تا قدرت شعله را به صورت دستی کاهش دهید.

۴. شعله خیلی ضعیف

اگر از تنظیم دستگیره کنترل به روش بالا استفاده کرده‌اید و منجر به ضعیف شدن شعله‌ها شده است، برای رفع این مشکل، باید روند را معکوس کنید. با این حال، معمولاً شعله‌های ضعیف اجاق گاز ربطی به دستگیره‌های کنترل ندارد. احتمالاً مشعل‌ها گاز کافی برای ایجاد شعله‌هایی با اندازه دقیق دریافت نمی‌کنند.

اگر هیچ انسدادی در سر شعله وجود نداشته باشد و به‌درستی روی پایه شعله قرار گرفته باشد، احتمالاً مشکل در رگلاتور اجاق گاز شما است و نیاز به تعویض دارد. در این حالت بهتر است از یک متخصص اجاق گاز کمک بگیرید.

نگهداری از ماهی قرمز عید نوروز ؛ با چند نکته ساده عمر ماهیت زیاد میشه

۵. شعله زرد

آخرین مشکلی که ممکن است برای شعله اجاق گاز شما پیش بیاید این است که شعله به جای آبی، زرد ‌شود. معمولاً این مشکلی است که با تمیز کردن قابل حل است. شعله آبی روی اجاق گاز شما به این معنی است که فقط گاز تولید می‌کند. با این حال، هنگامی که غذا یا سایر زباله‌ها در شعله گاز می‌سوزند، رنگ آن به زرد، نارنجی یا قرمز تغییر می‌کند. بهتر است صبر کنید تا سر شعله‌ها خنک شود و به طور کامل گاز را تمیز کنید.

شعله زرد - افزایش فشار شعله اجاق گاز

علت خاموش شدن شعله اجاق گاز

۱ – کثیف بودن شعله ها که با تمیزکردن آن ها این مشکل رفع می‌شود.

۲ – وقتی یکی از قسمت های اجاق گاز عملکرد درستی نداشته باشد ترموکوپل مثل یکسیستم ایمنی عمل کرده و خود به خود شعله را خاموش می‌کند.اگر شعله اجاق گاز بعد از رها کردن ولوم خاموش شد نشان از خرابی ترموکوپل دارد.

۳ – خرابی ولوم گاز نیز از دلایل خاموش شدن شعله می‌باشد.

۴ – در صورتی که الکترود های جرقه زن به خوبی در جای خود در فر اجاق گاز قرار نگرفته باشند نیز امکان خاموش شدن شعله وجود خواهد داشت.

۶ – عدم جای گیری سر شعله ها موجب خاموشی شعله می‌شود.

۷ – کثیف بودن مشعل ها و مسدود شدن سوراخ های آن نیز از عوامل خاموش شدن شعله است.

علت خاموش شدن شعله اجاق گاز

خاموش شدن شعله اجاق گاز ممکن است به خاطر بروز یکی از احتمالات زیر رخ بدهد. پس برای افزایش فشار شعله اجاق گاز به این نکات دقت کنید.

۱ – ترموستات خراب شده است.

۲ – پیلوت ها مسدود شده اند.

۳ – مشعل ها دچار انسداد شده اند.

۴ – ترموکوپل خراب شده است.

تنظیم شعله - افزایش فشار شعله اجاق گاز

۵ – تایمر فر تنظیم نیست.

۶ – فر بیش از حد داغ شده است.

۷ – تهویه مناسب برای خروج هوا وجود ندارد.

کم بودن شعله فر گاز چه علتی دارد ؟

مکانسیم فرهای گازی ساده است. فر هم مثل بقیه لوازم منزل دچار مشکل می شود. قطعات فر به مرور زمان ممکن است شل شود یا کاملا کارایی خود را از دست بدهند و نیاز باشد تا آنها را تعویض کنید.

یکی از اصلی ترین دلایلی که بر حرارت فر تاثیر می گذارد و یا ممکن است اصلا فر حرارتی تولید نکند، خراب شدن ترموستات است. ترموستات خراب باید توسط یک متخصص تعویض شود.

قطعه دیگری که باعث می شود شعله فر به مدت طولانی روشن بماند، ترموکوپل است. زمانی که دمای فر به مقدار معینی میرسد و فضای آن گرم می شود، میزان شعله کم می شود تا دمای فر ثابت باشد. اگر ترموکوپل معیوب باشد بلافاصله سرد و خاموش می شود.

در بعضی مواقع کم بودن شعله فر گاز ممکن است به خاطر کم شدن جریان گاز باشد. قسمتی که شلنگ گاز به دستگاه شما وصل شده حتما بررسی کنید. اگر غذایی که در فر قرار می دهید زمان زیادی برای پختن لازم دارد و یا به طور کامل نمی پزد، نشان دهنده این است که گرمای فر به دمای مورد نیاز پخت نمی رسد و علت آن کم بودن شعله فر می باشد.

گاهی اوقات غذایی که در فر پخته اید به طور یکنواخت نمیپزد. برای پیدا کردن دلیل این که غذای شما یکنواخت نپخته باید شعله های فر گاز را بررسی کنید. وقتی فر را روشن کردید با بررسی چشمی و نگاه کردن به شعله ها از سرخ شدن کامل آنها مطمئن شوید و اگر دیدید با افزایش دمای فر میزان شعله ها زیادتر نشد باید شعله فر گازی را تعویض کنید.

اجاق - شعله زیاد - افزایش فشار شعله اجاق گاز

لازم به ذکر است که درجه حرارت بالا و شعله زیاد در فرهای گازی اشتباه است. پخت آرام غذا با شعله ملایم باعث کیفیت بهتر آن می شود. شعله مناسب فر از خطر آتش سوزی نیز جلوگیری می کند. اکثر فرهایی که در ایران استفاده می شوند گازی هستند. رعایت نکات ایمنی و سپردن کار تعمیر فر اجاق گاز به یک تعمیر کار حرفه ای را فراموش نکنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

29 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

8 دیدگاه

 • Hadiiiiis:

  شعله گاز ما همیشه خرابه☹️باید ببینم این روشا جواب میده

  پاسخ
  • admin:

   این روش ها بسیار کاربردیه، شما هم نتیجه خواهید گرفت.

   پاسخ
 • عیسی حاجی زاده پلور:

  واقعا اجاق گاز ترفندهای راحتی داره ولی خب خیلیا نمیدونن
  مرسی از اطلاعات خوبی که دادین ✋✋

  پاسخ
  • admin:

   بله همینطوره، سپاس از همراهیتون

   پاسخ
 • مینا محمودی:

  یکی از شعله های گاز خونمون از همون اول کم بود و حتی وقتی روی درجه آخرش هم میذاشتم زیاد نمیشد. با راهنمایی شما درستش کردم اخیییششش

  پاسخ
  • admin:

   خوشحالیم که مطلبمون براتون مفید بود.

   پاسخ
 • مصطفی:

  متن خیلی خوب بود
  ممنون

  پاسخ
  • admin:

   سپاس از همراهی شما

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *