افتتاح حساب ترکیه
دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا کودکان شما زمان زیادی را در اتاق خوابشان می گذرانند. شادمگ ایده هایی برای دکوراسیون اتاق کودک در اختیارتان قرار می دهد که هیچ وقت از مد نمی افتند.

نکاتی که برای دکوراسیون اتاق کودک باید در نظر بگیرید

اتاق نوزاد - دکوراسیون اتاق کودک

رنگ اتاق کودک

رنگ میتواند مهم ترین عنصر در طراحی و چیدمان اتاق کودک باشد،انخاب رنگ های شاد و خوش آب و رنگ میتواند اتاق را زنده کند و تاثیر به سزایی در محیط را ایفا میکند، بنارباین در انتخاب رنگ باید دقت کرد. بسیاری از رنگ های پر طرفدار امروزی برای اتاق کودک و حتی نوجوان مناسب نیستند. بنابراین در انتخاب رنگ میتوانیم از رنگ هایی مانند: آبی ملایم، لیمویی، رنگ هایی با تناژصورتی و سبز ملایم، رنگ های آرامش بخشی که هم برای مادران و هم کودکان مناسب میباشد. انتخاب یک طرح مناسب برای یکی از دیوارهای اتاق از راه های مناسب برای تزئین اتاق کودکان میباشد.

نکات خرید میز تحریر کودک را در شادمگ بخوانید.

کاغذ دیواری اتاق کودک - دکوراسیون اتاق کودک

انتخاب کاغذ دیواری اتاق کودک

در انتخاب کاغذ دیواری اتاق کودک باید از طرح های شلوغ کارتونی پرهیز کنیم، زیرا خیلی زود باعث خستگی کودک میشود. برای یکی از دیوار های اتاق کودک میتوانید با استفاده از پانل های مخصوص یا نصب فوم این امکان را به کودک دلبندتان دهید تا نقاشی‌های خود را رو آن ها بکشد.

اتاق کودک پسر - دکوراسیون اتاق کودک

نور در اتاق کودک

نور یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر فضا میباشد. در اتاق کودکان نیز یکی از فاکتور های مهم به شمار می‌آید زیرا کودکان برای جذب ویتامین D  به نور آفتاب نیازدارند و کودکان بیشتر زمان خود را در آنجا سپری میکنند، همینطور برای انجام تکالیف و بازی کردن به نور مناسب نیاز دارند. فضایی با نور طبیعی و شاداب اثرات مثبتی بر فضا و روحیه کودکان دارند همانطور که نور نامناسب و مصنوعی اثرات منفی در پی خواهد داشت.

ایده هایی جذاب برای چیدمان اتاق خواب دخترانه نوجوان را در شادمگ بخوانید.

اتاق کودک دختر - دکوراسیون اتاق کودک

پنجره اتاق کودک

یکی دیگر از عوامل مهم اتاق کودک پنجره میباشد. پنجره هایی که از آن نور شمالی به داخل میتابد و سحرخیزی و شادابی را با خود به ارمغان می آورد. یکی دیگر از مواردی که باعث حضور نور در اتاق میشود استفاده از پرده مناسب است. از عوامل دیگر وجود پنجره هایی با مقیاس کوچک و نقطه‌ی دید آن طوریکه که به وسیله آن بتوانند حرکت خورشید و فضای بیرون را ببینند.

اتاق بچه - دکوراسیون اتاق کودک

پرده اتاق کودک

در انتخاب پرده برای اتاق کودک باید از پرده های لطیف و بدون الیاف استفاده کرد ، که باعث ایجاد حساسییت نشود و همینطور استفاده از پرده های ضخیم مانع ورود نور در اتافق کودک میشود بنابراین برای این فضا می بایست از پرده های نازک تری استفاده کرد. انتخاب طرح و نوع پرده به دکوراسیون و سلیقه ی شما بر میگردد.

آشنایی با شیک ترین و بروزترین انواع سبک‌ های دکوراسیون داخلی

مبلمان و مقیاس در چیدمان اتاق کودک

طراحی مبلمان اتاق کودکان در چیدمان و تزیین اتاق کودک باید بر اساس شناخت و عوامل رشدی کودک صورت بگیرد. فضای اتاق کودک باید به گونه ای باشد که به حس کنجکاوی و جنب و جوش کودک کمک کند و او را به چالش بکشد و کنجکاوی و کاوش را هنگام بازی در دنیای کودکانه‌ی خود تجربه کند. اتاق‌های شلوغ و با وسایل زیاد اغلب ظاهری آشفته و نامنظم را به ما نشان میدهد، بنابراین در انتخاب جزئیات باید نهایت دقت را داشته باشیم. در انتخاب اندازه و مقیاس مبلمان باید توجه داشته باشیم که وسایل نسبت به قد ومقیاس کودکان در نظر گرفته شود. ارتفاع و اندازه‌ی کمدهای اسباب بازی، صندلی و میزها باید متناسب با قد کودکان در نظر گرفته شود. همینطور ارتفاع دستگیره درها و درهای دستشویی و شیرآلات باید متناسب با قد کودکان طراحی شود. در انتخاب فضای مناسب برای تخت بهتر است فاصله تخت از سطح زمين نه خيلی زياد و نه خيلی كم باشد. يک تخت استاندارد با طرحی ساده هميشه قابل استفاده است و هيچ ‌وقت هم از مد نمی ‌افتد.

چیدمان اتاق بچه دختر - دکوراسیون اتاق کودک

برای دکوراسیون اتاق کودک قطعات کلاسیکی را انتخاب کنید که به مروز زمان از مد نیفتند

اثاثیه اغلب یک سرمایه گذاری بلند مدت هستند پس وقتی دکوراسیون اتاق فرزندتان را انتخاب می کنید، عاقلانه رفتار کنید. به جای مبلمان تم که فرزند به سرعت رشد می کند، قطعات زیبا و ماندگار را انتخاب کنید که همراه با آن ها رشد خواهند کرد.

قفسه های بلند برای کتاب ها و خرت وپرت ، قفسه های چوبی بزرگ و چمدان های بزرگ برای نوجوان و کودکان مفید هستند. اما اگر قطعه ای مبلمان وجود داشته باشد که بتوانید از آن لذت ببرید این تخت خواب است. در این اتاق، مبل سنتی سفید برای کودک 8 تا 14 ساله مناسب است.

چیدمان قاب عکس در اتاق کودک

استفاده قاب عکس ها در هر دکوراسیونی اثر دلچسب خود را دارد ، همچنین در اتاق کودک وجود عکس هایی از کودک دلبندتان و یا عکس فضا هایی که برایش خاطر انگیز است در فضای اتاق باعث به وجود آوردن حسه تعلق پذیری برای کودک میشود. در چیدمان قاب عکس ها میتوان از دیوار ها برای نصب آن ها کمک گرفت و یا استفاده از نخ های کناف تزیینی برای آویزان کردن این عکس ها بسیار مناسب و کاربردی میباشد.

تزیین اتاق کودک - دکوراسیون اتاق کودک

چیدمان اسباب بازی در اتاق کودک

از آن جایی که در ایده های چیدمان اتاق کودک، کودکان از اتاقشان برای مطالعه، استراحت و خواب استفاده میکنند، بنابراین باید برای فضای اتاق ساماندهی خاص خودش را در نظر بگیریم، پس با توجه به این موضوع در نظر گرفتن فضا برای بازی‌های کودکانه ی آنها و فضاهایی مناسب برای مطالعه و استراحت در ارتباط درست باهم. ایجاد وسایلی مانند قفسه ها و فایل هایی برای لوازم کودکان، صندلی ها و پارک کودک و همین طور وجود یک عروسک مناسب بر روی صندلی حسه خوشایندی به فرزند شما می‌دهد که احساس تنهایی را از آن دور میکند و همچنین ایجاد قفسه و یا شلف های مناسب برای چیدن اسباب بازی و یا عروسک ها بسیار مناسب میباشد و همچنین استفاده از کمد های ویترین دار که چیدمان اسباب بازی های داخل آن را به نمایش بگذارد. در انتخاب تخت بهتر است تختی برای كودكانتان‌ انتخاب كنيد كه زير آن فضای خالی يا كشويی وجود داشته باشد، استفاده از فضاهای زیر تخت میتواند برای سامان‌دهی فضای اتاق خواب بچه مناسب باشد.

چیدمان بوفه و نکاتی که باید در هر طبقه رعایت شود !

انتخاب تخت مناسب در چیدمان اتاق کودک

وقتی که قرار است کودک زمان زیادی از تخت استفاده کند، باید درانتخاب آن دقت زیادی داشته باشیم. یکی از عوامل مهمی که باید در چیدمان اتاق کودک به آن توجه کرد، ابعاد تخت نسبت به قد، وزن و جثه ی کودک باشد و همین طور تخت کودکان و نوزادن و شیر خوار باید لبه داشته باشد. ارتفاع 20،30 سانتی متری تخت از سطح زمین و فاصله ی40،30 سانتی متر فاصله ی استاندار تخت از زمین میباشد. ارتفاع تخت باید به گونه‌ای باشد که کودک مجبور به خم کردن زانوهای خود نشود، به گونه ای وقتی روی تخت مینشیند پاها به سطح زمین برسند، در این صورت باید زاویه‌ی لگن و کمر زانو و ران 90 درجه باشد. از لحاظ جنس و نوع تخت تختي از جنس چوب، يا  MDF انتخاب مناسبی است، تخت ‌های فرفوژه برای كودكان مناسب نيست. در هنگام خرید تخت‌های دو طبقه باید به این نکته توجه کرد که تخت طبقه‌ی دوم نباید به سقف نزدیک باشد و خانه‌هایی که ارتفاع کف تا سقف آن ها کوتاه است، بهتر است از تخت دو طبقه استفاده نکنند.

اتاق خواب کودک پسر - دکوراسیون اتاق کودک

ایده های چیدمان کمد اتاق کودک

وجود کمد ها در اتاق میتواند بسیار لازم و ضروری باشد ، کمد ها باعث ایجاد نظم و ساماندهی در چیدمان اتاق کودک میشود و کودک نظم دادن به وسایل خود را می آموزد. با قفسه بندی کمد ها میتوان فضایی برای لوازم بهداشتی و یاپوشک های بچه ترتیب داد.انتخاب طرح و مدل های کمد ها متفاوت میباشد و به نوع دکوراسیون و سلیقه ی شما بستگی دارد.

بازتاب شخصیت را برای دکوراسیون اتاق کودک در نظر بگیرید

کودکان و بزرگسالان به طور متفاوت به اتاق خواب فکر می کنند در حالی که برای بزرگسالان اتاق خواب تنها جایی هست که در آن استراحت می کنند اما برای کودکان اتاق خواب های آن ها پناه گاه آن ها است بچه ها می خواهند اتاق خواب آن ها بازتاب هر چیزی باشد که دوست دارند.

به همین دلیل است که دکوراسیون اتاق کودک باید شخصیت آن ها را به نمایش بگذارد نه خودتان اگر مکان آرام و ساده ای را دوست دارید کودک رنگ های روشن را دوست دارد سلیقه خود را به کودک تحمیل نکنید پیدا کردن تعادل مناسب بین سلیقه کودک و خودتان کلید تزیین اتاقی است که آن ها در هر سنی دوست خواهند داشت. این اتاق خواب نمونه کاملی از انعکاس منافع کودک به روشی شیک است.

استفاده از وسایلی که با گذر زمان قدیمی می شوند برای دکوراسیون اتاق کودک ممنوع

استفاده از یک تخت و وسایل کودکانه برای تزئین و دکوربندی اتاق کودک بسیار مناسب است اما این وسایل کودکانه با گذر زمان و بزرگ شدن بچه ها جذابیت خود را از دست می دهند و ما مجبور خواهیم بود دوباره برای خرید وسایل و مبلمان اتاق برویم و هزینه زیادی را بپردازیم پس بهتر است از همان ابتدا برای اتاق کودک وسایلی انتخاب کنید که با بزرگ شدن کودک نیز تازگی خود را حفظ کنند مثلا یک کمد بزرگ تر با حجم بیشتر برای کودک انتخاب کنید تا جوابگوی البسه کودک در حال رشد باشد.

باید ها و نباید های چیدمان فرش در پذیرایی برای داشتن دکوراسیون مدرن و شیک

اتاق خواب - دکوراسیون اتاق کودک

در دکوراسیون اتاق کودک المان های گران قیمت را محدود کنید

فاکتورهایی را در طراحی هر قسمت از خانه مانند رنگ اتاق، پوشش کف و طراحی مبلمان در نظر بگیرید که در طی زمان امتحانشان را پس بدهند. مثلا برای انتخاب رنگ دیواراتاق به جای رنگ آبی و یا صورتی پاستل گزینه ای را انتخاب کنید که ماندگاری بیشتری داشته باشد.

برای پوشش کف نیز از گزینه های مرسوم و متداول استفاده نمایید. قیمت معیار خوبی برای اطمینان از متعادل بودن طراحی است. اگر مورد انتخابیتان دارای قیمت بالایی است مطمئن باشید در زمان کوتاه تازگی خود را از دست نمی دهد. لوازم و وسایلی را برای دکورهای خاص انتخاب کنید که اگر قصد تعویض آنها را داشتید مشکلی برایتان به وجود نیاید.

انتخاب رنگ ها برای اتاق های دختران

 • استفاده از رنگ های برجسته و یا رنگ های هماهنگ به عنوان مثال، قالیچه مطابق با پردها در رنگ های مشابه
 • استفاده از رنگ های مناسب مانند خاکستری، شکلاتی روشن یا فیروزه ای و بژ به مدت طولانی
 • ممکن است رنگ های روشن را دوست داشته باشند اگر فکر می کنید این رنگ زیبا به نظر می رسد، یک دیوار را تیره تر رنگ بزنید.
 • رنگ های خنثی را با قطرات درشت مثل سفید بارنگ قرمز در نظر بگیرید زیبا و جذاب به نظر می رسد

اتاق بازی کودک - دکوراسیون اتاق کودک

انتخاب رنگ ها برای اتاق پسران

 • 3 دیوار را با رنگ خنثی و یکی را روشن رنگ بزنید که انرژی زیادی می دهد؛ قرمز، آبی یا زرد را امتحان کنید.
 • سعی کنید دیوارها را با دو رنگ نقاشی کنید – یک ردیف سایه روشن تر به ارتفاع مشخص و یک سایه تیره تر از آن ارتفاع تا سقف.
 • نقاشی را به صورت راه راه امتحان کنید می توانید به سادگی رنگ های کودکانه معمول را رنگ بزنید و سپس دو نوار نازک از رنگ های روشن را انتخاب کنید

اتاق کودک چه نوع سقفی باید داشته باشند ؟

دختران

 • از لوستر و سقف کاذب استفاده کنید.
 • فقط سقف اتاق را رنگ صورتی بزنید
 • ترکیب رنگ های خنثی بارنگ های روشن

پسران:

 • چراغ های باشکوه سقف و یا سقف های کاذب با درخشش عمقی
 • ماه و ستاره ها و شخصیت های دیگر را در سقف قرار دهید تا آن را در شب جذاب کنید

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

27 آذر 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *