جلوگیری از ولخرجی

جلوگیری از ولخرجی برای افراد ولخرج یکی از سخت ترین کار های دنیاست. ولخرجی باعث می‌شود که افراد مدیریت مالی خود را از دست بدهند و برای دخل و خرج به مشکل برمیخورند. با شادمگ همراه باشید تا روش های جلوگیری از ولخرجی را یادتان دهیم.

روش های جلوگیری از ولخرجی

خرید کردن - جلوگیری از ولخرجی

خریدتان را به تعویق اندازید

بسیاری از مواقع هنگام خرید اقلام ضروری بسیاری از غیر ضروریات نیز توجه ما را به خود جلب کرده و پس از خرید متوجه می شویم بسیاری از وسایلی را خریده ایم که مورد نیازمان نبوده است. اگر چنین فردی هستید و وسایل غیرضروری زیادی می خرید،لحظه ای به خرید خود شک کردید، خریدتان را به تعویق بیاندازید و به خودتان بگویید چند روز دیگر آن را می خرم. اگر بعد از چند روز پشیمان نشدید ، می توانید دوباره برای خرید آن برگردید و با اطمینان آن را بخرید. این یک روش پس انداز کردن است.

پول زیاد حمل نکنید

یکی از ساده ترین راهکارهای درمان ولخرجی و کنترل خرج های روزانه ، این است که به اندازه نیاز هر روزتان پول حمل کنید ، اینگونه شما می توانید از خرج های اضافه جلوگیری کنید و دست دزدان احتمالی را ببندید . این قانون شامل کارت بانکی نیز می شود ، شما لازم نیست همیشه کارت بانکیتان را با خود حمل کنید.

ولخرجی - جلوگیری از ولخرجی

با ولخرج ها نگردید

اگر دوستتان نیز مانند شما ولخرج است سعی کنید با او به مکان هایی که امکان خرج کردن پول زیاد است نروید مثلا با این دوستتان به یک رستوران گران قیمت و یا مرکز خرید نروید . همیشه این را به یاد داشته باشید دوستان ولخرج شما را ولخرج می کنند پس از آنها فاصله بگیرید.

راه های موثر و تضمینی برای جبران اشتباه

برای خرید سقف بگذارید

قاعده و قانون برای هر نوع خرید و تفریح خود تعریف کنید. این قانون به ولخرج ها کمک می کند تا از اعتدال خارج نشوند . اگر جزء ولخرج ها نیستید لازم نیست خیلی سخت بگیرید اما برای ولخرج ها به کارگیری این یک راهکار ضروری است.

تب مارک ها را ترک کنید

چه لزومی دارد که همیشه لباس هایی با برند معتبر و مارک دار بپوشید . درست است کالاهای مارک دار باکلاس هستند اما زندگی بدون مارک غیرممکن نیست شما می توانید به جای استفاده از کالاهای مارک سراغ کالاهای باکیفیت و با قیمت مناسب بروید.

دلیل داشته باشید

برای هر پولی که می خواهید خرج کنید ، دلیل داشته باشید و اول از خودتان بپرسید چرا پول خرج می کنم و درمقابل این خرج کردن چه به دست می آورم.

خرید کردن - جلوگیری از ولخرجی

چانه بزنید

برای خرید هر کالایی که می روید ، از فروشنده تخفیف بگیرید و تا جایی که امکان دارد ، چانه بزنید و از فرصتتان استفاده کنید و هرچیزی را که فروشنده ها می گویند قبول نکنید.

تنبلی را کنار بگذارید

ولخرج ها همیشه برای ترک این عادتشان منتظرند از اول ماه یا شنبه شروع کنند اما این روز هیچ وقت فرا نمی رسد پس از همین امروز شروع کنید و کار امروز را به فردا نیندازید.

حساب پولتان را داشته باشید

همیشه موجودی حسابتان را چک کنید و از مقدار پول موجود در جیبتان با خبر باشید زیرا این امر باعث می شود شما بدون حساب و کتاب پول خرج نکنید و همیشه مخارج و درآمدتان را کنترل کنید.

ویژگی های فوق العاده یک دفتر برنامه ریزی خوب | زمان رو تو مشتت بگیر

از خودتان مالیات بگیرید

برای جلوگیری از ولخرجی قبل از عید، از خودتان مالیات بگیرید و به ازای خرج هر مقدار پول، مقدار مشخصی به عنوان مالیات به خود بپردازید و به آن پایبند باشید. اینگونه شما قبل از خرج کردن به میزان مالیاتی که از جیبتان می رود فکر می کنید و لازم نیست بعد از خرید تازه ببینید چه چیزی برایتان مانده است.

صرفه جویی کردن - جلوگیری از ولخرجی

نوع نگاه تان را نسبت به زمان و پول تعیین کنید

شما وقت زیادی را کار می کنید تا پول به دست آورید ، اگر با پولتان چیزهایی بخرید که نیاز واقعی شما نیستند به همان اندازه باید زمان برای کار کردن و به دست آوردن پول بگذارید و این باعث می شود شما بیشترین وقت خود را صرف جبران هزینه های غیر ضروری کنید. اگر نوع نگاه تان را نسبت به زمان و پول تعیین کنید و برای زمان خود ارزش قائل شوید ، از خریدهای غیر ضروری کم می کنید و کلی زمان برای مسائل مهم زندگی و البته رشد و پیشرفت شخصی تان خواهید داشت.

برای جلوگیری از ولخرجی در این زمان ها خرید نکنید

  1. در زمان استرس به خرید نروید.خرید کردن هم یکی از راه هایی است که بسیاری از آدم ها با آن آرامش می یابند پس اگر استرس دارید بهتر است به خرید نروید زیرا در این زمان احتمال ولخرجی شما بیشتر است.
  2.  گاهی ما تحت فشار اجتماعی قرار گرفته و می خواهیم خود را هم تراز دیگر افرادی که می پسندیم، قرار دهیم پس برای هم ترازشدن و تحت تاثیر قرار دادن دیگران ممکن است خرید غیر ضروری نماییم بنابراین در این شرایط خرید نکنید.
  3. کسانی که زمان بیشتری را صرف شبکه های اجتماعی می کنند، دارای قابلیت خودکنترلی کمتری هستند وقرض و بدهی بیشتری داشتند زیرا این افراد تحت تاثیر تبلیغات فضای مجازی قرار گرفته و خرید بیشتری می کنند پس برای جلوگیری از ولخرجی تحت تاثیر فضای مجازی قرار نگیرید.
  4.  تحت تاثیر صحبت فروشنده قرار نگیرید زیرا هنگام خرید فروشندگان سعی می کنند احساس نیازی در شما به وجود بیاورند و یا آن را تقویت کنند. مثلا فروشنده ممکن است با پوشاندن لباسی به شما یا ارائه تخفیف های مدت دار یا استفاده از رنگ های خاص باعث خرید و ولخرجی شوند.
آداب عید دیدنی چطور باید باشه ؟ این رفتارهای خفن شما رو جنتلمن و باکلاس می کنه !

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

14 آذر 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *