افتتاح حساب ترکیه
تلخ شدن قرمه سبزی

تلخ شدن قرمه سبزی یکی از معضلات اصلی هنگام تهیه آن است. اما علت تلخ شدن قرمه سبزی چیست؟ اگر خورشت مان تلخ شد چه کنیم؟ شادمگ بهترین روش های رفع تلخی قرمه سبزی را در اختیارتان قرار داده است. نکات پخت یک قرمه سبزی خوشمزه و بی نقص را بدانید.

دلایل تلخ شدن قورمه سبزی

قرمه سبزی شمالی - تلخ شدن قرمه سبزی

زیاد بودن شنبلیله

قورمه سبزی از مخلوط سبزیجاتی مثل تره، جعفری، گشنیز، اسفناج و شنبلیله تهیه می شود که این سبزیجات باید به اندازه دقیق و مناسبی کنار هم قرار بگیرند تا سبب تغییر مزه خورشت نشوند، مثلا هنگام سرخ کردن سبزی قرمه سبزی بیشتر بودن مقدار شنبلیله باعث تلخی خورشت قورمه سبزی می شود.البته در برخی مناطق مانند شمال کشور، سبزیجات دیگری نیز به سبزی قورمه سبزی اضافه و یا از آن کم می کنند که این کار هم باید با دقت و تجربه انجام شود.

لیمو عمانی

اضافه کردن لیمو عمانی که یک چاشنی محبوب برای تهیه خورش قورمه سبزی خوشمزه است باید با دقت انجام شود تا سبب تلخی مزه خورشت قورمه سبزی نشود.اول اینکه بهتر است از لیمو عمانی هایی که خودتان درست میکنید استفاده کنید و بعد اینکه هنگام اضافه کردن لیمو عمانی به خورش قرمه سبزی اول روی آن را با چنگال چند سوراخ کنید و به مدت یک ساعت داخل آب جوش قرار دهید تا تلخی آن گرفته شود.و در انتهای پخت خورشت قرمه به آن اضافه کنید.همچنین میتوانید لیمو عمانی ها را خرد کنید و هسته های وسط آن را در بیاورید و به صورت پوره شده در پایان پخت داخل خورشت قورمه سبزی بریزید. روش گرفتن تلخی لیمو عمانی را در شادمگ یادتان داده ایم.

غذای شب یلدا چی باشه + دستور پخت چند غذای ویژه

قرمه سبزی تهرانی - تلخ شدن قرمه سبزی

زیاد سرخ کردن سبزی

یکی دیگر از دلایل تلخی قورمه سبزی ، سرخ شدن زیاد سبزی آن است به دلیل اینکه برخی از افراد دوست دارند قرمه سبزی آنها تیره رنگ شود و به اصطلاح روغن سیاه رویش جمع شود. در صورتی که زیاد سرخ کردن سبزی ها در روغن، باعث تلخ شدن قرمه سبزی می شود.

تفت دادن زیاد از حد پیاز ها

اگر پیاز داغ را زیاد تفت دهید هم ممکن است باعث تلخی خورشت قورمه سبزی شود.که البته درصد آن کم است ولی باید دقت کنید تا پیاز داغ خیلی برشته نشود.

روش های گرفتن تلخی خورشت سبزی

طرز تهیه قرمه سبزی - تلخ شدن قرمه سبزی

سریع‌ترین روش‌ها برای رفع تلخی قورمه سبزی

گرفتن تلخی و شوری قرمه سبز خیلی کار سختی نیست. سبزی خورشت قورمه سبزی شامل تره، جعفری، گشنیز، شنبلیله و نعناع است که اگر مقدار شنبلیله یا میزان سرخ کردن سبزی زیاد شود، طعم خورشت به تلخی می‌زند.

همچنین استفاده نامناسب از لیمو عمانی نیز ممکن است از دلایل تلخ شدن قورمه سبزی باشد. قبل از استفاده، لیمو عمانی را به مدت چند ساعت بخیسانید و یا آن را بشکنید و هسته‌ها را جدا کنید. سپس لیمو را بکوبید و ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری از آن را در انتها به خورشت اضافه کنید.

روش دیگر استفاده از گشنیز و اسفناج است. به دلیل شیرین بودن گشنیز می‌توان از آن برای رفع تلخی خورشت قرمه سبزی استفاده کرد.

اضافه کردن سیب زمینی یکی از روش های گرفتن تلخی خورشت سبزی

با اضافه کردن ۱ یا ۲ سیب‌زمینی به خورشت قورمه سبزی می‌توان تلخی آن را کم کرد. در واقع سیب‌زمینی در هنگام پخته شدن در خورشت، تلخی و شوری خورشت را می‌گیرد. باید توجه داشت که سیب‌زمینی‌ها را قبل از کامل پخته شدن خورشت، از خورشت جدا کرد؛ چرا که سیب‌زمینی پخته شده مجددا تلخی و شوری را به غذا برمی‌گرداند.

9 ترفند طلایی برای پخت فوری گوشت | سه سوته غذای گوشتی بار کن !

گرفتن تلخی قرمه سبزی با نوشابه

با اضافه کردن چند قاشق نوشابه می توانید تلخی خورشت را بگیرید. ولی دقت کنید بیشتر از چند قاشق نباشد.

روش تهیه سبزی قرمه - تلخ شدن قرمه سبزی

اضافه کردن آب نارنج و آبلیمو

با اضافه کردن آب نارنج یا آبلیمو نیز می‌توان تلخی خورشت قورمه سبزی را گرفت. جالب است بدانید که از آب نارنج برای کم کردن تندی غذا هم استفاده می‌شود.

حواستان به آبلیمو هم باشد!

اگر به جای لیمو عمانی از آبلیمو استفاده می کنید، فراموش نکنید که پالپ های لیمو را وارد غذا نکنید که همین باعث تلخی غذا می شود.

پیشگیری

اگر آبلیمو خانگی است از صافی عبورش دهید و اگر صنعتی است قبل از استفاده آن را چک کنید.

استفاده از آبغوره برای گرفتن تلخی خورشت سبزی

اگر علت تلخی خورشت قورمه سبزی لیمو عمانی باشد، می‌توان با اضافه کردن مقدار کمی آبغوره تلخی خورشت را گرفت. لازم است در میزان آبغوره دقت کرد تا خورشت بیش از حد ترش نشود.

قرمه سبزی اصیل - تلخ شدن قرمه سبزی

اضافه کردن حبه قند

با اضافه کردن ۲ حبه قند، می‌توان تلخی خورشت قورمه سبزی را گرفته یا کم کرد.

گرفتن تلخی خورشت سبزی با افزودن خرده نان

افزودن خرده نان به خورشت نیز روش خوبی برای از بین بردن طعم تلخ خورشت است. با این حال، این فقط زمانی توصیه می شود که خورشت را به مقدار کم درست کنید یا تلخی آن زیاد نباشد. خرده نان معمولا تمایل به جذب خورشت دارد که به همین طریق تلخی را هم جذب میکند.

وقتی خرده نان اضافه می کنید متوجه خواهید شد که خورشت کم شده است بنابراین کمی بیشتر آب اضافه کنید و خورشت را دوباره آماده کنید.

استفاده از رب گوجه فرنگی برای گرفتن تلخی خورشت سبزی

یکی دیگر از راه‌های گرفتن تلخی قورمه سبزی، استفاده از یک قاشق رب گوجه‌فرنگی در خورشت است. باید توجه داشت که اگر مقدار رب گوجه‌‌فرنگی اضافه‌شده زیاد شود طعم خورشت خراب خواهد شد.

با اين تكنيک ها اثری از بوی بد ماهی نيست ؛ نه تو آشپزخونه نه روی ظروفت !

اضافه کردن پیاز سرخ شده برای گرفتن تلخی خورشت سبزی

می‌توان برای گرفتن تلخی خورشت یک عدد پیاز متوسط را سرخ کرده و به خورشت اضافه کرد. این کار تلخی خورشت قورمه سبزی را کم می‌کند.

غذای ایرانی - تلخ شدن قرمه سبزی

اضافه کردن مقداری آب

بسیاری از سرآشپزها برای سبک شدن خورشت استفاده از آب را پیشنهاد می کنند با اینکار غلظت خورشت را بیشتر کرده و مزه تلخی آن کمتر می شود.

استفاده از زعفران و شکر

اگر متوجه شدید خورش قیمه شما خیلی تلخ شده است و امکان گرفتن تلخی آن با سیب زمینی وجود ندارد، مقداری زعفران را بسابید و با کمی آب جوش دم کنید ، سپس به نسبت زعفران کمی شکر اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا شکر کمی حل شود سپس مخلوط زعفران و شکر را به قابلمه خورش اضافه کنید ، این راهکار علاوه بر اینکه تا حد زیادی تلخی خورش قیمه را می گیرد، باعث می شود خورش شما عطر زعفران بیشتری نیز بگیرد.

علت تلخ شدن قرمه سبزی - تلخ شدن قرمه سبزی

نکات بسیار مهم در تهیه قرمه سبزی

  1. اگر متوجه شدید علت تلخی خورشت مربوط به لیمو عمانی است، حتما لیمو را از خورشت قرمه بیرون بیاورید.
  2. برای داخل خورشت قورمه سبزی می توانید از سبزی شنبلیله خشک و همچنین تر استفاده کنید.
  3. داخل خورشت قورمه سبزی از مقدار پیاز و سبزی کافی سرخ کنید.
  4. دقت کنید از لیمو عمانی های خوب و مرغوب در غذا استفاده کنید و لیمو ها زیاد در خورشت باقی نماند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

24 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *