سرخ کردن سبزی قرمه سبزی

سرخ کردن سبزی قرمه سبزی مهارت و تخصص نمی خواد و چند بار که خودتان سرخ کنید، دستتون میاد که چقدر باید سبزی سرخ بشه. البته برای یه قرمه سبزی جاافتاده سیاه رنگ و با روغن مکفی باید چند نکته رو رعایت کنید که در شادمگ بهشون اشاره شده.

روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی

روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی کار بسیار آسانی است. برای توضیح این امر بایستی بدانید که یکی از غذاهای سنتی و اصیل ایرانی و از جمله محبوبترین غذا خورشت قورمه سبزی است. خوب است بدانید که شما عزیزان می توانید در پایان این آموزش از بخش جامع و دوست داشتنی طرز تهیه انواع خورشت نیز بازدید داشته باشید.

نگران وقت گذاشتن برای خوندن این مطلب نباشید. ما بهتون ترفندهایی رو یاد میدیم که مشکل زود خالی شدن باتری گوشی نداشته باشد.

سرخ کردن سبزی قرمه سبزی - سبزی خرد

قدمت این خورشت به 2000 تا 5000 سال قبل بر میگردد. خاستگاه اصلی خورشت قورمه سبزی به مناطق شمالی کشور بخصوص گیلان بر می گردد و به دلیل محبوبیت این غذا اولین روز شنبه از آذرماه را روز جهانی قورمه سبزی نامیده اند. خورش ها و غذاهای گیلانی از زمان های قدیم طعم و مزه ای دلنشین داشته اند .اما طبخ این غذا مهارت خاصی می خواهد.

از جمله مهمترین بخش در تهیه این خورشت لذیذ عطر سبزی است که نسبت صحیح و سرخ کردن درست سبزی طعم و عطری خاصی به آن می دهد. در عین حال معیار حرفه ای بودن سرآشپز نیز با طبخ صحیح و خوشمزه شدن و جا افتادن این خورشت مشخص می شود. برای ریز کردن سبزی بایستی از چاقوی خاصی استفاده کنید.

پخت فوری حبوبات در زمانی كه وقت كافی براي خيساندن حبوبات نداريم بسيار کار راه انداز است. شادمگ راز و رمز هايی را براي پخت فوری حبوبات بدون خيساندن و داشتن نفخ به شما اموزش داده . می توانيد از اين ترفند ها كمک بگيريد.

روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی بسیار تخصصی است و در عین تخصصی بودن بسیار آسان و ساده است. شما بایستی این مقاله را کامل مطالعه کرده و با بهترین روش های سرخ کردن سبزی قرمه سبزی آشنا شوید. حتما این روش ها را امتحان کرده و در سرخ کردن سبزی قرمه خود استفاده نمایید.

برای تهیه خورش ترش واش گیلانی هم می توانید از این ترفند ها برای سرخ کردن سبزی استفاده کنید.

ترکیبات سبزی های قرمه سبزی

قبل از اینکه روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی را بدانید باید با لیست ترکیبات سبزی های قرمه سبزی آشنا شوید.ترکیبات سبزی خورشت قورمه سبزی بسته به هر منطقه متفاوت است. معمولا در تهران و برخی شهرهای ایران سبزی قورمه شامل: تره، جعفری، شنبلیله و اسفناج می باشد.

این سبزیجات از فواید عالی و بی نظیری برخوردار بوده و هرکدام از آنها دنیایی از خواص هستند.

طرز تهیه پنینی گوشت خوشمزه با ساندویج ساز و تابه

سرخ کردن سبزی قرمه سبزی - سبزی قورمه

تره 40 درصد از سبزی، جعفری 35 درصد، گشنیز 20 درصد و شنبلیله فقط 5 الی 7 درصد می باشد. شنبلیله بوی تند و تیزی دارد و در صورت استفاده بیشتر طعم قورمه سبزی تلخ خواهد شد. برای خوشمزه شدن قورمه سبزی بسته به فصل حتما چغندر یا اسفناج نیز به ترکیبات اضافه کنید. این یک ترفند اساسی در روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی می باشد.

در شمال کشور در منطقه گیلان از یک نوع سبزی به نام خالواش یا خالیواش نیز استفاده می کنند که بسیار خوش عطر و خوشمزه است.

سرخ کردن سبزی قرمه سبزی - سبزی در حال سرخ شدن

خالواش در حالت له شده بویی مشابه نعناع دارد و در برخی نقاط به آن پونه محلی نیز می گویند. گاهی در کنار خالواش مقداری چوچاق نیز در ترکیبات سبزی قورمه در این منطقه استفاده می کنند. همانطور که مشاهده می کنید در استان گیلان روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی در ترکیبات سبزی قرمه است.

روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی در منزل

در آذربایجان شرقی در منطقه تبریز مقدار تره و اسفناج بیشتری استفاده می شود اما شنبلیله از ترکیبات سبزی قورمه کاملاٌ حذف می شود و در برخی مناطق نیز چند برگ ترخون اضافه می شود. در بخش جنوبی کشور در منطقه بوشهر سبزی قورمه شامل تره، جعفری، گشنیز و کمی شوید و مقدار کمی شنبلیله می باشد. این نیز یکی دیگر از روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی در ایران زمین می باشد. به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم حتما مقاله جامع انواع غذاهای محلی آذربایجانی را مطالعه فرمایید.

در استان خراسان رضوی در منطقه سبزوار ترکیبات شبزی قورمه شامل تره، جعفری،گشنیز، اسفناج و شنبلیله است. در شیراز نیز سبزی قورمه متشکل از تره، جعفری، گشنیز، شوید، اسفناج یا برگ چغندر، شنبلیله و سیر سبز می باشد. روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی در این استان ها مانند بقیه است. مطالعه کامل و دقیق طرز تهیه انواع سالاد سبزیجات ایتالیایی 10 سالاد اصل ایتالیا را به شما پیشنهاد می کنیم.

سرخ کردن سبزی قرمه سبزی - سرخ کردن سبزی

با این حال نسبت استفاده سبزی های مختلف نیز بستگی به سلیقه و ذائقه افراد خانواده دارد اما اضافه یا کم کردن هر سبزی تغییرات محسوسی در عطر و مزه خورشت خواهد داشت. مثلاً اگر تره سبزیجات زیاد باشد طعم خورشت تند می شود، اگر اسفناج سبزیجات زیاد باشد مزه آلو اسفناج و اگر شنبلیله سبزیجات زیاد باشد خورشت قورمه سبزی تلخ خواهد شد و اگر گشنیز سبزیجات زیاد باید خورشت عطر و طعم خوبی نخواهد داشت. این نیز یکی دیگر از ترفندهای روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی می باشد.

اینها نکاتی هستند که بایستی در روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی آن را بیاموزید. راز آشپزی خوب داشتن سواد و تجربه در آشپزی است.

آموزش فوت و فن های سرخ کردن سبزی قرمه سبزی

روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی نیاز به تخصص خاصی ندارد. تازه بودن سبزی ها از جمله عوامل مهم در خوشمزه و خوش عطر شدن قورمه سبزی است سبزی ها را شسته و در آبکش ریخته تا کاملا آب آن خشک شود سپس سبزی ها را ریز و یک دست خرد کنید.

علت پوک شدن خیارشور و راز مهم ترد کردن خیارشور

سرخ کردن سبزی قرمه سبزی - قورمه سبزی

در ماهیتابه روغن ریخته بگذارید تا داغ شود آب سبزی را گرفته و سبزی را سرخ کنید این کار باعث می شود سبزی آب نیندازد و دقت کنید که آب سبزی نیز خشک نشود. دقت کنید که روغنی که برای سرخ کردن سبزیحات استفاده می کنید حتما روغن مایع باشد و به هیچ عنوان از روغن جامد استفاده نکنید. این یک نکته مهم در روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی می باشد. انواع غذاهای شمالی استان مازندران را می توانید بخوانید و مطالب جدید و ارزشمندی را بیاموزید.

سرخ کردن سبزی را تا زمانی ادامه دهید تا رنگ سبزی تیره شود حرارت باید بسیار پایین باشید و سبزی را زیاد هم نزنید اما دقت کنید که سبزی نسوزد و روغن آن به رنگ سبزی تیره شود مدت زمان سرخ کردن سبزی ها حدود یک ربع می باشد. این نکته ای مهم در روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی می باشد که مهم است به آن توجه داشته باشید.

بسته بندی

وقتی که سبزی ها سرخ شد اجازه دهید تا کاملا سرد شود و برای بسته بندی به مقدار نیاز برای هر وعده مصرف در کیسه فریزر ریخته و برای مدت دو ماه در فریزر نگهداری کنید. برای سرخ کردن سبزی ها خیلی باید دقت کنید که سبزی سیاه نشود. البته در شهرهای جنوبی دیده شده است که سبزی های مورد استفاده برای خورشت سبزی و قلیه ماهی تیره تر از قرمه سبزی می شود که این امر بخاطر هم سرخ کردن بیشتر است و هم تمبری که داخل خورشت ریخته می شود.

سرخ کردن سبزی قرمه سبزی - سبزی بسته بندی شده

مدت زمان سرخ کردن سبزی قرمه سبزی

سبزی قورمه سبزی چقدر باید سرخ شود ؟ این سوال را هر آشپزی که برای اولین بار قصد سرخ کردن سبزی قورمه را دارد می‌پرسد، که چه مدت باید سبزی قورمه را سرخ کرد؟ در جواب این سوال باید بگوییم که سرخ کردن سبزی قورمه برای تهیه خورشت قورمه سبزی، بسیار سلیقه‌ای است. هرکس یک روش سرخ كردن سبزي قورمه دارد. برخی از افراد سبزی را مقدار کمی سرخ می‌کنند تا خواص آن از دست نرود و برخی دیگر مدت زمان بیشتری سرخ می‌کنند تا رنگ آن به سیاهی بزند. بنابراین هیچ قانونی برای سرخ کردن سبزی قورمه وجود ندارد.

اما اگر مایل هستید تا یک خورشت قورمه سبزی خوش طعم و اصیل داشته باشید، بهتر است تا سبزی را به مقداری سرخ کنید تا رنگ آن تیره شود. البته برخی از افراد رنگ سبز خورشت را دوست دارند. بنابراین مدت زمان حدودی برای سرخ کردن سبزی تقریبا 15 دقیقه است. این روش بهترين روش سرخ كردن سبزي قورمه ست. در این مدت بیشتر از 2 یا 3 بار سبزی‌ها را هم نزنید، زیرا زیر و رو کردن زیاد سبزی باعث می‌شود تا حرارت آن پایین آمده و مانع از خوب سرخ شدن آنها می‌شود. برای سرخ کردن سبزی‌ها دقت داشته باشید که سیاه نشوند.

چه کار کنیم که قرمه سبزی سیاه بشه ؟

تیره شدن سبزی قورمه یکی از نکات مهم برای خوش طعم شدن خورشت است. برای سیاه شدن سبزی باید دو نکته را در نظر داشته باشید:

حتما سبزی‌های له شده و زرد رنگ را جدا کنید و بعد آنها را خرد کنید.

طرز تهیه دمی گوجه یا استامبولی پلو فوق العاده خوشمزه و مجلسی

سرخ کردن سبزی قرمه سبزی - قرمه سیاه
در سرخ كردن سبزي قورمه با روغن مایع حرارت را کم کنید تا اندازه‌ای که رنگ سبزی سرخ شده قورمه به قهوه ای برسد.
می‌توانید از مقداری شنبلیله خشک در هنگام تفت دادن سبزی‌ها استفاده کنید. این نکته به سیاه شدن سبزی‌ها کمک می‌کند. فقط دقت کنید تا شنبلیله خشک باعث سوختن سبزی‌ها نشود.
در هنگام پخت خورشت می‌توانید از مقداری گرد لیمو عمانی هم به عنوان طعم دهنده و هم برای تیره شدن رنگ خورشت استفاده کنید.
نمک خورشت را 5 دقیقه آخر اضافه کنید. این کار به تیره شدن خورشت کمک می‌کند.

فرمول قرمه سبزی جا افتاده

روش تفت دادن سبزی قورمه به جا افتادن آن کمک می کند. قورمه سبزی روغنی به این معنا است که خورشت اصطلاحا جا افتاده است. برای اینکه یک خورشت قورمه سبزی روغنی و جا افتاده داشته باشید، باید اجازه دهید تا خورشت با شعله کم و در قابلمه معمولی به مدت 4 تا 5 ساعت بپزد تا آب خورشت کم شده و روغن بیندازد.

در صورتی که آب خورشت کم شد می‌توانید از آب جوشیده و یا آب قلم گوسفند یا گاو استفاده کنید، اما بهتر است در ابتدا آب را به اندازه کافی بریزید تا این مشکل پیش نیاید. اگر خورشت شما کامل پخته شده بود اما به اندازه کافی جا نیفتاده و روغنی نشده بود، می‌توانید یک قالب یخ کوچک به خورشت اضافه کنید. این کار یک شوک به غذا داده و باعث می‌شود تا خورشت به خوبی جا بیفتد.

سرخ کردن سبزی قرمه سبزی - قرمه سبزی جاافتاده

10 روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی

از شنبلیله کمتر استفاده کنید. این امر بخاطر تندی و بوی تیزی است که به غذا می دهد. پس اگر شنبلیله سبزی قرمه سبزی زیاد باشد سبزی به تلخی می زند.
همانطور که در بالا ذکر شد تنوع سبزی های قرمه سبزی بسته به منطقه و استان مورد نظر مشخص می گردد.
حتما سبزی های له شده و زرد شده را از سبزی های دیگر جدا کنید. پس یکدست سبزی های سالم را خرد کنید.

سرخ کردن سبزی قرمه سبزی - خورد کردن سبزی
سبزی ها را بشکلی ریز کنید که از سبزی های آش و کوکو و پلویی ریز تر شوند.
برای تفت دادن و یا سرخ کردن سبزی های قرمه سبزی جوری اینکار را انجام دهید که به تیره شدن نرود. سبز باشد. از نام این غذا هم مشخص است. البته باز در خوزستان چنین نیست.
بهترین روش سرخ کردن سبزی قرمه سبزی سبز تیره نگه داشتن آن است.

نکته مهم

بعد از اینکه سبزی های قرمه سبزی را سرخ کردید اجازه دهید تا سرد شوند بعد آنها را به کیسه فریزر منتقل نمایید.
موقع ریختن در کیسه فریزر حتما دقت کنید جوری کیسه کنید که ضخامت کیسه کمتر شود تا راحت تر یخ آن آب شود.
برای اینکه سبزی خاصیت خود را از دست ندهد کمتر سرخ کنید. این یکی از اصول آشپزی است.

سرخ کردن سبزی قرمه سبزی - سبزی قورمه خورد شده
برای اینکه سبزی قرمه سبزی خوش عطر تر شود کمی برگ کرفس را در آن ریز شده بریزید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

4 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

6 دیدگاه

 • Shadi. M:

  خیلی خوب بود ❤️

  پاسخ
  • شادمگ:

   سپاس از شما

   پاسخ
 • فریده مستوفی:

  خیلی خوب بود متنتون
  ممنون

  پاسخ
  • شادمگ:

   ممنون از لطف و توجهتون

   پاسخ
 • لادن:

  چه جالب . من همیشه موقع سرخ کردن سبزی رو سیاه می کنم

  پاسخ
  • admin:

   خیلی هم عالی

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *