افتتاح حساب ترکیه
جوش سر سیاه بینی

جوش سر سیاه بینی یک معضل بسیار شایع است، به طوری که بیش از 50 درصد افراد این جوش ها را روی بینی خود دارند. وجود جوش سر سیاه بینی بسیار ناخوشایند است و ظاهری نامناسب دارد، بنابراین بهتر است با روش های خانگی این مشکل را از ریشه حل کنید. با شادمگ همراه باشید تا روش درمان قطعی جوش سر سیاه بینی را یادتان دهیم.

علت ایجاد جوش سر سیاه بینی

جوش سر سیاه - جوش سر سیاه بینی

همانطور که گفته شد، جوش های سرسیاه به دلیل مسدود شدن فولیکول مو در سطح پوست ایجاد ‌می‌شوند. هر فولیکول، شامل یک مو و یک غده چربی ‌می‌باشد که این غده، چربی با نام سبوم تولید کرده و باعث نرم نگه‌ داشتن پوست ‌می‌شود. اگر سلول‌های مرده پوست و چربی‌های تولید شده توسط غدد چربی، در منافذ فولیکول پوست تجمع پیدا کنند، برآمدگی‌هایی به نام کومدون تشکیل ‌می‌شوند. اما در صورتی ‌که پوست بالای آن باز شود، این کومدون به واسطه تماس با هوا به رنگ سیاه در آمده و در نتیجه به آن جوش سر سیاه گفته ‌می‌شود.

جوش های سرسیاه به دلایل مختلفی ‌می‌توانند در قسمت‌های متفاوت بدن به خصوص صورت ظاهر شوند که از مهم‌ترین این دلایل ‌می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید بیش ‌از‌ حد چربی در بدن: اگر بدن بیش از حد چربی تولید کند، جوش های سر سیاه در قسمت بینی ظاهر می‌شوند. به همین دلیل است که افراد با پوست چرب، بیشتر با جوش های سرسیاه مواجه ‌می‌شوند.
 • تجمع باکتری آکنه‌های پروپیونی باکتروم روی پوست
 • دوره تغییرات هورمونی مانند دوران نوجوانی، بلوغ یا در حین مصرف قرص ضدبارداری که منجر به افزایش تولید چربی ‌می‌شود.
 • تحریک فولیکول‌های مو به‌خصوص زمانی که سلول‌های مرده پوست در یک روال منظم، پوست‌ریزی نمی‌کنند.
 • مصرف یکسری داروهای خاص مانند کورتیکواستروئیدها، لیتیوم یا آندروژن‌ها نیز ‌می‌تواند در بروز جوش سر سیاه به خصوص روی بینی و اطراف آن موثر باشد.

آکنه - جوش سر سیاه بینی

جوش های سرسیاه به‌ هیچ ‌عنوان دردناک نیستند و به آرا‌می‌ رشد ‌می‌کنند؛ به همین دلیل ممکن است اکثراً افراد متوجه حضور این جوش ها نمی‌شوند.

روش های از بین بردن جوش سر سیاه بینی

از بین بردن جوش سر سیاه بینی با خمیر دندان

یکی از روش‌های سریع و در دسترس برای از بین بردن جوش سر سیاه روی بینی استفاده از خمیردندان است. شما می‌توانید برای این کار از خمیردندان به‌تنهایی یا ترکیب آن با سایر محصولات استفاده کنید. یک روش برای از بین بردن جوش سرسیاه با خمیردندان این است که مقداری خمیردندان را در ظرف کوچکی بریزید و با مسواک کمی مخلوط کنید تا نرم‌تر شود. سپس مسواک آغشته به خمیردندان را روی پوست تمیز بینی ماساژ دهید تا محتویات جوش سرسیاه به‌خوبی تخلیه شوند. اجازه دهید خمیردندان به مدت ۵ دقیقه روی پوست بماند و سپس آبکشی کنید.

روش دیگر از بین بردن جوش سرسیاه با خمیردندان این است که خمیردندان و نمک دریایی را به میزان مساوی با هم ترکیب کنید و مخلوط به دست آمده را به‌آرامی روی پوست تمیز بینی بکشید. انجام این کار باعث اسکراب ملایم سطح پوست شده و سلول‌های مرده آن را از بین می‌برد. همچنین، پوست را از جوش سرسیاه تمیز و پاک‌سازی می‌کند. پس از این‌که خمیردندان به مدت ۵ دقیقه روی پوست ماند، آن را آبکشی کنید. ماسک خمیردندان را می‌توانید تا دو بار در هفته نیز مورد استفاده قرار دهید.

چسب برای کندن جوش سر سیاه بینی

استفاده از جوش ‌شیرین

جوش ‌شیرین علاوه ‌بر اینکه پوست‌های مرده را از بین برده و پوست را نرم و لطیف ‌می‌کند، در از بین ‌بردن منافذ باز و رفع جوش های سرسیاه پوست نیز بسیار موثر هستند. برای استفاده از آن تنها کافی است یک قاشق چای‌خوری جوش ‌شیرین را با مقدار کمی‌ آب هم بزنید تا حالتی شبیه به چسب داشته باشد. سپس آن را روی مناطقی که جوش سر سیاه دارند بمالید و بگذارید خشک شود. پس از ده دقیقه پوست خود را با آب ولرم آب بکشید. توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از جوش شیرین پوست را خشک ‌می‌کند؛ به همین دلیل حداکثر دوبار در هفته از این ماسک استفاده کنید.

روش های از بین بردن جای جوش را در شادمگ بخوانید.

از بین بردن جوش سر سیاه بینی با استفاده از عسل

عسل خاصیت ضدباکتری و ضدعفونی‌کننده دارد که ‌می‌تواند میکروب‌ها و ناخالصی‌های پوست را از بین ببرد و در رفع جوش های سرسیاه پوست موثر عمل کند. از طرفی، عسل منافذ پوست را هیدراته کرده و جمع ‌می‌کند. برای استفاده از آن تنها کافی است یک قاشق غذا خوری عسل را گرم کرده و آن را روی قسمت‌هایی از پوست که جوش های سرسیاه دارند بمالید. پس از ده دقیقه آن را با آب ولرم آب بکشید. ‌می‌توانید این ماسک را هر روز امتحان کنید.

بلغور جو دوسر

دانه بلغور جوی دوسر بسیار غنی بوده و برای انواع پوست‌ها به خصوص پوست‌های حساس و پوست‌های دارای جوش سر سیاه بسیار مفید ‌است. برای استفاده از آن تنها کافی است یک لیوان جوی دوسر را به همراه آب بپزید. در صورت امکان ‌می‌توانید از آب جوشیده نیز استفاده کنید. سپس مدت‌ زمانی را صبر کنید تا جو دوسر سرد شود و آن را روی قسمت‌هایی که جوش سرسیاه دارند بمالید. پس از 10 الی 20 دقیقه، آن را با آب ولرم آب‌کشی کنید. این کار را یک روز در میان انجام دهید تا نتایج فوق‌العاده آن را مشاهده کنید.

خواص پوست موز برای پوست ، چین چروک و رفع لک صورت ؛ معجزه اين ميوه رو لمس كنيد

از بین بردن جوش سر سیاه بینی با ماسک‌ خاک رس و ذغال

ماسک‌های حاوی خاک رس یا ذغال می‌توانند به خلاصی از کثیفی‌ها و چربی‌های اضافی پوست کمک کنند.

این ماسک‌ را می‌توانید بر روی صورت پخش کرده و بگذارید به مدت 10 تا 15 دقیقه بمانند سپس آن‌ها را شستشو دهید و یا تنها بر روی جوش‌ها استفاده کنید.

فقط حتماً این محصولات را با احتیاط استفاده کرده و بعد از استعمال حتماً مرطوب‌ کننده بزنید زیرا می‌توانند باعث خشکی پوست شوند.

تخلیه جوش بینی - جوش سر سیاه بینی

ماسک سفیده تخم‌ مرغ

تخم مرغ دارای مواد مغذی بسیاری است و وقتی به عنوان ماسک روی پوست قرار می‌گیرد مانند چسب عمل کرده، جوش ‌های سرسیاه را در می‌آورد و منافذ را تمیز می‌کند.

ماسک ژلاتین و شیر برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی

ژلاتین یک لایه ‌بردار طبیعی و شیر یک نرم کننده طبیعی پوست است که به از بین بردن جوش‌ها کمک می‌کند.

چگونه از شر دانه‌ های سرسیاه روی بینی خلاص شویم ؟

جوش سرسیاه یکی از شایع‌ترین عارضه‌های پوستی در بین افراد است. این نوع جوش، برجستگی‌های کوچکی است که به دلیل مسدود شدن فولیکول‌های مو روی پوست ظاهر می‌شود. به دلیل این‌که سطح این نوع جوش تیره است، به آن جوش سرسیاه گفته می‌شود. جوش سرسیاه نوعی آکنه است که معمولاً روی بینی و سایر نقاط صورت و بدن ایجاد می‌شود.

برای از بین بردن جوش سرسیاه می‌توان از درمان‌های بدون نسخه استفاده کرد. این داروها اغلب

 • حاوی اسید سالیسیلیک
 • بنزوئیل پراکسید
 • رزورسینول هستند.

داروهای جوش سرسیاه با از بین بردن باکتری‌ها، کنترل ترشح سبوم پوست و همچنین وادار کردن پوست به از بین بردن سلول‌های مرده، منجر به درمان جوش سرسیاه می‌شوند. این نوع داروها در انواع کرم، ژل و پد در داروخانه‌ها موجود هستند و برای تأثیرگذاری بیشتر مستقیماً روی پوست قرار می‌گیرند.

اگر داروهای بدون نسخه منجر به بهبود جوش روی بینی شما نشد، ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید. پزشک معمولاً داروهای قوی‌تری را برای درمان جوش سرسیاه روی بینی تجویز می‌کند. این داروها نیز مستقیماً روی پوست قرار می‌گیرند و می‌توانند شامل ترتینوئین، تازاروتن یا آداپالن باشند. همچنین، پزشک ممکن است نوع دیگری از داروهای موضعی را تجویز کند که حاوی بنزوئیل پراکسید و آنتی بیوتیک است. اگر علاوه بر جوش سرسیاه، آکنه کیستی نیز دارید، این نوع داروها برای شما مؤثر واقع خواهند شد.

چسب بینی - جوش سر سیاه بینی

معرفی کرم برای جوش های سرسیاه روی بینی

محصولات مختلفی برای درمان جوش سرسیاه وجود دارند که کرم و ژل از جمله رایج‌ترین آن‌ها هستند. کرم برای جوش های سرسیاه از برند پایوت تأثیر زیادی در از بین بردن انواع جوش و آکنه از جمله جوش‌های سرسیاه دارد. این محصول با کنترل چربی و از بین بردن میکروب‌های سطح پوست، مانع از بروز جوش سرسیاه می‌شود.

کرم برای جوش سرسیاه باید قادر به بستن منافذ باز پوست باشد. همچنین ترشح چربی طبیعی پوست یا همان سبوم را کنترل کند. علاوه بر این باید ضدالتهاب و آنتی باکتریال باشد تا مانع از تجمع میکروب در منافذ پوستی و ایجاد جوش شود.

ژل‌های ضد جوش نیز از همین قابلیت‌ها برخوردار هستند. این محصولات با کنترل چربی و آلودگی سطح پوست، از ایجاد جوش سرسیاه و جوش سرسفید جلوگیری می‌کند. در ترکیبات ژل ضد جوش از عصاره طبیعی گیاهان مؤثر در پیشگیری از جوش و آکنه مانند آلوئه ورا نیز استفاده می‌شود. ژل ضد جوش حاوی مرطوب کننده و آب‌رسان است تا علاوه بر پیشگیری و درمان انواع جوش، از خشکی و دهیدراته شدن پوست نیز جلوگیری کند.

راه‌ های پیشگیری از جوش سر سیاه بینی

همانند اغلب عارضه‌های پوستی، برای جوش های سرسیاه نیز یک سری راهکارها وجود دارند که شما با استفاده از آن‌ها ‌می‌توانید از ایجاد جوش های سرسیاه در بدن و به‌خصوص در صورت خود جلوگیری کنید.

موثرترین این روش‌ها عبارتند از:

مرتب پوستتان را تمیز کنید

تمیز کردن مرتب پوست، آلودگی‌ها و کثیفی‌های روی آن را از بین ‌می‌برد. در این ‌صورت ‌می‌تواند در از بین بردن جوش های سر سیاه و جلوگیری از ایجاد آن‌ها موثر باشد. از طرفی، روغن اضافی پوست و سلول‌های مرده آن، با تمیز کردن از بین ‌می‌روند و در نتیجه، از انسداد منافذ و ایجاد جوش های سرسیاه نیز جلوگیری ‌می‌شود. برای این کار تنها کافی است یک پاک‌کننده ملایم مناسب با نوع پوست خود را انتخاب کنید و به‌ صورت منظم از آن استفاده کنید.

اگر پوست چربی دارید بهتر است از پاک‌کننده‌های بدون روغن و اگر پوست خشکی دارید بهتر است از پاک‌کننده‌های کر‌می‌ یا حاوی گلیسیرین استفاده کنید. در کنار آن توجه داشته باشید که پوست خود را با آب داغ نشویید؛ زیرا آب داغ پوست را تحریک کرده و باعث ایجاد روغن‌های اضافی روی آن ‌می‌شود.

آکنه بینی - جوش سر سیاه بینی

از شستشوی بیش از حد پوست خودداری کنید

همانطور که گفته شد، تمیزکردن و شستشوی منظم پوست در جلوگیری از ایجاد جوش های سرسیاه بسیار موثر است. اما از طرفی، شستشوی بیش از حد پوست نیز به ‌هیچ‌ عنوان توصیه نمی‌شود. شستشوی بیش‌ از ‌حد پوست یا شستشوی شدید ‌می‌تواند پوست را تحریک کرده و منجر به ایجاد روغن اضافی روی پوست شود. بهترین زمان برای شستشوی پوست قبل از خواب و صبح، پس از بیدار شدن ‌است.

کرم دور چشم خوب اين ويژگی خاص رو داره ؛ روش درست استفاده از کرم دور چشم

قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید

همانطور که احتمالا ‌می‌دانید، خوابیدن با آرایش ‌بسیار مضر است. یکی از مواردی که خطر ابتلا به جوش های سرسیاه را افزایش ‌می‌دهد، همین خوابیدن با آرایش است. موارد آرایشی منافذ پوست شما را مسدود ‌می‌کنند؛ به همین دلیل برای جلوگیری از ایجاد جوش سرسیاه شما باید تمام لایه‌های مواد آرایشی روی صورتتان را پاک کنید. از طرفی، باقی‌ ماندن آرایش روی صورت ‌می‌تواند بالش شما را کثیف کند و بالش را به یک محیط بالقوه برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها تبدیل کند.

وسایل آرایشی خود را تمیز کنید

اگر شما وسایل آرایشی خود را تمیز نکنید، میکروب‌ها و باکتری‌های فراوانی به ‌مرور زمان روی آن‌ها رشد خواهند کرد که همین میکروب‌ها و باکتری‌ها ‌می‌توانند از جمله عوامل ایجاد جوش های سرسیاه و آکنه‌ها باشند. به همین دلیل توصیه ‌می‌شود حداقل یک‌ بار در ماه لوازم آرایشی خود مانند فرچه‌ها و پدها را با آب و صابون بشویید. با این روش، میکروب‌ها و باکتری‌هایی که منجر به مسدود شدن منافذ پوست و در نتیجه آن منجر به ایجاد جوش های سرسیاه ‌می‌شوند، از بین خواهند رفت.

به صورت منظم دوش بگیرید

همانطور که گفته شد، سلول‌های مرده پوست، باکتری‌های اضافه و چربی‌هایی که به واسطه فعالیت‌های شدید روزانه ایجاد ‌می‌شوند، ‌می‌توانند باعث بروز جوش های سرسیاه شوند. اگر فرد فعالی هستید و در طول روز فعالیت‌های زیادی انجام ‌می‌دهید، بهتر است روزانه دوش بگیرید.

از کرم مرطوب‌ کننده استفاده کنید

یکی از روش‌های موثر در جلوگیری از ایجاد جوش های سرسیاه، استفاده از مرطوب‌ کننده است. شما باید مرطوب‌کننده‌ای را برای خود انتخاب کنید که مناسب پوستتان باشد. پوست‌هایی که به ‌خوبی آبرسانی ‌می‌شوند، بسیار کمتر از پوست‌های کم‌آب در معرض جوش های سر سیاه و سایر انواع آکنه‌ها قرار ‌می‌گیرند.

پوست چرب و پوست ترکیبی نیز همانند پوست خشک نیاز به مرطوب‌ کننده دارند. اگر شما برای طولانی‌ مدت از مرطوب‌ کننده استفاده نکنید، روغن و چربی بیشتری روی پوستتان تولید خواهد شد. به همین دلیل توصیه ‌می‌شود افرادی که پوست چربی دارند، از مرطوب‌کننده‌های بر پایه آب یا فاقد روغن استفاده کنند.

درمان آکنه - جوش سر سیاه بینی

پوست خود را به‌ طور مرتب لایه‌برداری کنید

برخی افراد تصور ‌می‌کنند که لایه‌برداری پوست منجر به نازک‌ شدن لایه‌های پوست ‌می‌شود. این تصور کاملا اشتباه است. آسیب‌ رسیدن به پوست به واسطه لایه‌برداری زمانی رخ ‌می‌دهد که پوست صورت حساس باشد و مواد لایه‌بردار حاوی کریستال یا ذرات ماسه باشند. همانطور که گفته شد، سلول‌های مرده پوست منافذ را مسدود کرده و در نهایت منجر به ایجاد جوش های سرسیاه ‌می‌شوند. اگر نمی‌خواهید سلول‌های مرده روی پوستتان باقی بمانند، لایه‌برداری پوست از بهترین روش‌ها برای شماست که تمام لایه‌ها و سلول‌های مرده را از بین می‌برد.

استفاده از ضد آفتاب‌ های فاقد چربی

استفاده از ضد آفتاب در حفظ سلامت و زیبا شدن پوست بینی و صورت تأثیر زیادی دارد. ضد آفتاب‌ها با مهار اشعۀ UV خورشید، پوست صورت و بدن را از اثرات مخرب آن حفظ می‌کند. برخی از ضد آفتاب‌ها به دلیل چربی زیادی که دارند، مناسب پوست‌های خشک هستند. استفاده از ضد آفتاب‌های فاقد چربی در پوست‌های مستعد جوش و آکنه ضروری است. اگر پوست صورت‌تان در معرض ابتلا به انواع جوش‌هاست بهتر است از ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنید. تجمع چربی کرم‌های ضد آفتاب باعث دوچندان شدن آلودگی‌های روی پوست می‌شود.

راه‌ های از بین ‌بردن جوش های سر سیاه بینی با روش‌ های کلینیکی

همانطور که احتمالا ‌می‌دانید، در اغلب موارد برای از بین ‌بردن عارضه‌های پوستی از جمله جوش های سرسیاه، استفاده از روش‌های خانگی در یک مدت ‌زمان طولانی تاثیرگذار خواهد بود. به همین دلیل، در اغلب موارد و به‌خصوص هنگام تشدید این عارضه‌ها، پزشکان استفاده از روش‌های کلینیکی را توصیه ‌می‌کنند.

موثرترین روش‌های کلینیکی برای از بین ‌بردن جوش های سرسیاه عبارتند از:

فیشیال برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی

یکی از بهترین و رایج ترین روش‌های درمانی پوست که طرفداران بسیاری دارد، فیشیال است که منجر به ایجاد پوستی سالم و درخشان ‌می‌شود. این روش درمانی در چند مرحله و غالبا به مدت یک ساعت انجام ‌می‌شود. با این کار، تنها در یک جلسه یک ساعتی، بسیاری از مشکلات و عارضه‌های پوستی اعم از جوش های سرسیاه از بین خواهند رفت.

به همین دلیل است که این روش به‌ عنوان یک روش درمانی عالی برای مراقبت از پوست در سراسر جهان مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد. برای استفاده از این روش، تنها کافی است به یک کلینیک معتبر و باتجربه مراجعه کرده و فیشیال درمانی فوق‌العاده و مناسب با پوست خود را تجربه کنید تا تأثیر بی‌نظیر آن را روی پوستتان مشاهده کنید.

جوش بینی - جوش سر سیاه بینی

میکرودرم ابریژن

از دیگر روش‌های مناسب پاکسازی پوست ‌می‌توان به روش میکرودرم ابریژن اشاره کرد که منجر به شادابی پوست شده و در کنار آن عارضه‌های پوستی اعم از جوش های سر سیاه را برطرف خواهد کرد. با استفاده از این روش جوش های سرسیاه پوست از بین رفته و پوست روشن و لطیف خواهد شد.

4 نکته برای جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی با لیزر

در روش میکرودرم ابریژن از یک وسیله دستی مخصوص استفاده ‌می‌شود که با استفاده از آن یک سری کریستال‌ها روی سطح پوست اسپری خواهند شد. به این واسطه، لایه‌های ملایم سطحی پوست تراش داده ‌می‌شوند. سپس سلول‌های مرده و کریستال‌های اسپری ‌شده به درون دستگاه مکیده شده و از بین خواهند رفت.

لیزر درمانی برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی

از مدرن ترین روش‌هایی که برای درمان جوش های سرسیاه استفاده ‌می‌شود، لیزر درمانی است. در کلینیک رویای آبی از لیزر آمریکایی فرکسل و لیزر co2 فرکشنال شرکت ایتالیایی دکا برای این امر استفاده می شود. اثرات و نتایج این درمان به تعداد جلساتی که پزشک معالج تجویز ‌می‌کند، بستگی دارد.

اما در اغلب موارد نتایج اولیه این درمان 15 روز پس از اولین جلسه مشاهده خواهد شد. برای دستیابی به نتیجه مطلوب باید تما‌می‌ جلسات لیزر درمانی انجام شود تا جوش های پوست از جمله جوش های سر سیاه از بین بروند. این روش به بازسازی و ترمیم پوست کمک کرده و باعث استحکام و قوام پوست خواهد شد. با لیزر درمانی اغلب عارضه‌های پوستی رفع شده و پوستی شاداب و شفاف خواهید داشت.

لایه برداری شیمیایی

معمولا در اولین قدم برای درمان جوش های سرسیاه، استفاده از روش لایه‌برداری توصیه ‌می‌شود. در واقع، با استفاده از این روش، محلول‌های شیمیایی قدرتمندی روی پوست قرار گرفته و این  محلول‌ها منجر به بازشدن دهانه بسته غدد چربی‌ساز ‌می‌شوند. پس از آن، ترشحات تخلیه شده و پوست صاف خواهد شد. اگر کرم‌های لایه‌بردار برای درمان کافی نباشند، ‌می‌توان از ابزارهای فیزیکی برای تخلیه ترشحات پوست استفاده کرد. البته این کار باید با استفاده از وسیله‌ای انجام شود که کمترین عوارض و آسیب را برای پوست به همراه داشته باشند.

میکرونیدلینگ برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی

از دیگر روش‌های موثر که غالبا برای جوانسازی و ترمیم پوست مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد، میکرونیدلینگ است. در این روش، بسیاری از عارضه‌های پوستی از جمله تیرگی پوست، منافذ باز و حتی جوش های سرسیاه رفع و درمان ‌می‌شوند. این روش یک روش غیرتهاجمی ‌است که غالبا تاثیرات مناسبی روی ترمیم مشکلات پوستی دارد. در این روش، منافذ و سوراخ‌های ریزی در پوست ایجاد شده و همین موضوع منجر به تحریک کلاژن ‌سازی در پوست و جوانسازی پوست ‌می‌شود.

پوست صاف - جوش سر سیاه بینی

ماسک برای کندن جوش سرسیاه

امروزه زغال فعال به یک ماده مؤثر و محبوب در دنیای زیبایی و مراقبت‌های پوستی تبدیل شده است. زغال فعال می‌تواند باکتری‌ها و ناخالصی‌ها را از لایه زیرین پوست خارج کند. به همین دلیل از ترکیبات آن در ساخت انواع ماسک صورت بخصوص ماسک‌های لایه بردار و مؤثر در درمان جوش استفاده می‌شود. زغال فعال که کربن فعال نیز نام دارد، یک پودر سیاه‌رنگ است که از حرارت زیاد زغال معمولی به دست می‌آید.

زغال فعال قادر به جذب باکتری و سموم بدن است؛ به همین دلیل می‌تواند تمام ناخالصی‌ها را از سطح زیرین پوست جذب کند. این کار به داشتن پوستی سالم و شفاف کمک می‌کند. چرا که اغلب آلودگی‌ها و پسماندهای آرایشی را از زیر پوست به دام انداخته و از بین می‌برد. همان‌طور که می‌دانید، جوش و آکنه در اثر تجمع سلول‌های مرده پوست، چربی و باکتری ایجاد می‌شود که در منافذ باز پوست گیر می‌افتند. ماسک زغال به از بین بردن این مواد کمک کرده و از بروز جوش و آکنه جلوگیری می‌کند.

یکی دیگر از ماسک‌های مؤثر در پیشگیری و از بین بردن انواع جوش، ماسک خاک رس است. ماسک خاک رس توانایی جذب سبوم از سطح پوست را داشته و از بروز جوش‌های سرسفید و سرسیاه جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، آلودگی و گردوخاک را از منافذ باز پوستی برطرف می‌کند که این کار در پیشگیری از بروز جوش سرسیاه بسیار مؤثر است.

ماسک خاک رس برای از بین بردن جوش روی بینی بسیار تأثیرگذار است؛ چرا که قادر به درمان انواع جوش بخصوص روزاسه خواهد بود. ماسک خاک رس در درمان برخی دیگر از بیماری‌های پوستی مانند درماتیت، اگزما و پسوریازیس نیز کاربرد دارد. برای این کار کافی است ماسک خاک رس را از داروخانه‌ها خریداری کرده و با توجه به دستورالعمل‌های درج شده روی آن، مورد استفاده قرار دهید.

تخلیه جوش سر سیاه - جوش سر سیاه بینی

نقش تغذیه و عوامل دیگر

جوش‌های سرسیاه در واقع نوعی آکنه خفیف هستند که بیشتر روی صورت و به خصوص بینی ظاهر می‌شوند. هرچند این جوش‌ها در جاهای دیگری از بدن مثل کمر، قفسۀ سینه، گردن، شانه و بازوها نیز ایجاد می‌شوند. برخی از عوامل که در ایجاد جوش‌های سرسیاه نقش دارند شامل موارد زیر هستند:

 • تولید بیش از حد چربی در بدن
 • تجمع برخی باکتری‌ها روی پوست
 • تحریک فولیکول‌های مو
 • تغییرات هورمونی
 • مصرف داروهای خاص

برخی باورها بر این است که خوردن یا نوشیدن برخی خوراکی‌ها باعث ایجاد آکنه و جوش سرسیاه می‌شوند. ظاهراً لبنیات و خوراکی‌هایی که باعث افزایش سطح قند خون می‌شوند در این مورد نقش دارند. هرچند در این خصوص، اتفاق نظر بین کارشناسان و متخصصان وجود ندارد. جوش‌های سرسیاه بینی به دلیل رنگ تیره‌ای که دارند باعث ایجاد لکه روی پوست می‌شوند. هرچند که این جوش‌ها ممکن است کمی بزرگتر شوند اما عموماً دچار التهاب نمی‌شوند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

6 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *