کرم ضد آفتاب خوب

کرم ضد آفتاب خوب را اغلب با SPF می‌شناسند، در صورتی که SPF تنها نشان دهنده‌ی محافظت در برابر UVB است، و مهمتر از آن محافظت در برابر UVA می باشد. محصولات ضد آفتاب که اکثرا به شکل کرم هستند و گاهی به شکل اسپری یا رول نیز دیده می‌شوند، از مهم‌ترین و ضروری‌ترین ترکیبات مراقبت از پوست به شمار می‌روند. این مطلب از گروه زیبایی شادمگ شما را با ویژگی های یک کرم ضد آفتاب خوب آشنا می کند.

کرم ضد آفتاب

یک کرم ضد آفتاب خوب نه تنها در زیبایی فرد تاثیر به سزایی دارد، بلکه به عنوان یک عامل بسیار قوی پیشگیری کننده از بیماری‌های خطرناک پوستی از جمله انواع سرطان و ملانوما، عمل می‌کند. همچنین، جالب است بدانید مصرف برخی داروها موجب حساسیت پوست به اشعه‌های آفتاب می‌شوند، لذا استفاده از ضدآفتاب مناسب می‌تواند مانع بروز عوارض جانبی این داروها، مثلا داروی سیپروفلوکساسین گردد.

یک ضد آفتاب خوب چه ویژگی هایی دارد؟

از فواید استفاده از ضدآفتاب‌ها می‌توان به جلوگیری از ایجاد چین و چروک در پوست، جلوگیری از بروز لک و تیرگی و همچنین پوشاندن ظاهری بعضی نواقص پوست اشاره کرد. در این مقاله از سایت دکتر فارمو قصد داریم به طور کامل در مورد ویژگی‌های یک ضدآفتاب استاندارد و نحوه استفاده صحیح از آن صحبت کنیم. ضمنا در بخشی به شرایط استفاده از این نوع کرم‌ها در کودکان نیز می‌پردازیم.

به طور معمول، انسان بازه‌ای از زمان در طول روز را در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرد که مدت این بازه با توجه شرایط محل زندگی و شغل افراد، متفاوت می‌باشد. به طور مثال فردی که می‌بایست برای رسیدن به محل کار یا تحصیل خود فاصله‌ای طولانی را طی کند، یا شرایط کاری‌اش به گونه‌ای است که باید ساعات طولانی را در معرض نور خورشید قرار گیرد، بیشتر در معرض خطر هست.

 

در ضمن از پشت شیشه یا به طور مستقیم در معرض بودن، تفاوت چندانی در ایجاد چین و چروک و سرطان‌زایی توسط اشعه خورشید ندارد و در هر صورت اشعه اثر مخرب خود را می‌گذارد.

در شرایطی مثل برف، علاوه بر اشعه مستقیم خورشید، مقدار زیادی اشعه از سطح برف نیز بازتاب می‌شود و آفتاب سوختگی و دیگر مضرات اشعه خورشید چندبرابرمی‌کند. استفاده از یک کرم ضد آفتاب خوب می تواند تا حد زیادی خطرات ناشی از نور آفتاب که ممکن است برای پوست مضر باشد را کاهش دهد.

نکته

البته نباید نورخورشید را صرفا از دید مضر بودن دید، چراکه فواید بی‌شماری دارد از قبیل: سنتز ویتامین D، تنظیم چرخه خواب و بیداری(سیرکاردین) که نتیجه‌ی آن کاهش اختلالات خواب و افسردگی می‌باشد. در هر صورت برای جلوگیری از آسیب اشعه‌های مضر خورشید بر پوست، میبایست از ضد آفتاب‌ها استفاده کرد.

قبل از پرداختن به مبحث ضد آفتاب ها، لازم است اطلاعاتی درباره اثرات نور خورشید بر پوست و لزوم مصرف از یک کرم ضد آفتاب خوب را مورد بحث قرار دهیم. نور خورشید از طیفی از امواج تشکیل شده است که محدوده اشعه UV یا یو وی (400 تا 100)، به دلیل خطراتی که دارد برای ما از اهمیت بیشتری برخوردار است.

انواع پوست بر حسب حساسیت به اشعه آفتاب

پوست حساس تیپ یک: همیشه می‌سوزد و هرگز برنزه نمی‌شود.
حساس تیپ دو: اغلب اوقات می‌سوزد و کمی برنزه می‌شود.
پوست معمولی تیپ سه: برخی اوقات می‌سوزد و به تدریج برنزه می‌شود.
معمولی تیپ چهار: بطور خفیف می‌سوزد و خوب برنزه می‌شود.
پوست غیر حساس تیپ پنج: به ندرت می‌سوزد و شدید برنزه می‌شود.
غیر حساس تیپ شش : هیچگاه نمی‌سوزد، عمیق برنزه می‌شود.

تشخیص کرم ضد آفتاب خوب

خطرناک ترین بخش محدوده UV-C ،UVو VACUUM-UV است که خوشبختانه به دلیل وجود لایه اوزون وارد جو زمین نمی­شوند، البته متاسفانه در نواحی از کره زمین مانند قطب شمال و قطب جنوب به دلیل نازک شدن لایه ازون، مقداری از نور UV-C به زمین می­‌رسد.

به طور کلی با فرض سالم بودن لایه ازون، 95% از کل محدوده اشعه UV، UV-A و فقط 5% UV-B به کره زمین می ­رسد.

اثرات نور UV-A بر پوست:

پیر پوستی
چین و چروک
برنزه شدن

اثرات نور UV-B بر پوست:

آفتاب سوختگی
تخریب سیستم ایمنی
آب مروارید
سرطان پوست

تولید ویتامین D در پوست ( UV-B از شیشه عبور نمیکند پس آفتاب پشت پنجره تاثیری بر روی تولید ویتامین D ندارد)

در نتیجه توضیحات داده شده، پس هدف از استفاده کرم­های ضدآفتاب، جلوگیری از عوارض نور UV-A و UV-B است. قطعا سوالی اینجا پیش می ­آید که چگونه می‌شود از مزیت تولید ویتامین D در بدن که توسط برخورد نور UV-B به سطح پوست است استفاده کرد در حالی که دچار عوارض آن نشویم؟؟؟

پارامتر UV index

در پاسخ به سوال بالا باید توضیح مختصری درباره­ ی پارامتر UV index بدهیم. این پارامتر رابطه مستقیمی با شدت نور UV دارد، هر چه این پارامتر بالاتر باشد پوست و چشم باید محافظت بیشتری نسبت به نور خورشید بشود.

برای درک بهتر مطلب فرض کنید UV index شهری 6 باشد، به این معنا است که پوست بدون هیچ محافظت اگر بیشتر از 30 دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرد دچار آفتاب سوختگی و عوارض UV میشود، پس این فرد کمتر از 30 دقیقه فرصت دارد نور خورشید دریافت کند و در نهایت ویتامین D در بدنش تولید شود. این تاثیر فقط ناشی از همان 5% اشعه UVB است. به جدول زیر توجه فرمایید:

رنج یو وی کرم ضد آفتاب خوب

جدول بالا علاوه بر توضیحات قبلی در مورد شدت UV و مدت زمان در معرض قرار گرفتن، در مورد مراقبت‌های لازم برای هر شدت UV نیز توصیه‌هایی کرده است. در بعضی از اپلیکیشن‌های پیش‌بینی وضعیت هوا، می‌توانید درجه UV را نیز مشاهده که براساس عدد یا شدت نوشته شده است:

0-2 Low
3-5 Moderate
6-7 High
8-10 Very High
+11 Extreme

بهترین کرم ضد آفتاب کدام است؟ اسپری، لوسیون، برچسب یا ژل؟

پاسخ این سوال بیشتر به علاقه شخصی شما بستگی دارد. دکتر زایشنر در این رابطه می گوید:

“کرم های ضد آفتاب در شکل های گوناگون، مانند کرم، لوسیون، ژل، اسپری، رول و شکل های متنوع دیگری در بازار وجود دارند. فراموش نکنید که در نهایت، ضد آفتابی بهترین است که شما به طور مداوم از آن استفاده کنید.”

ضد آفتاب تنها در صورتی موثر است که به شکل صحیح از آن استفاده کنید. زایشنر معتقد است هر فرد باید به مقدار یک اونس (معادل یک توپ گلف یا استکان کوچک) کرم ضد آفتاب را بر روی آن بخشی از پوست که در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد، استفاده کند. این مقدار برای صورت به اندازه یک سکه کوچک کاهش پیدا می کند، اما باید به خاطر داشته باشید که ضد آفتاب هر دو ساعت یک بار و پس از شنا یا تعریق شدید بدن باید تجدید شود.

ترفندهای ساده و فوق العاده آرایشی برای لاغری صورت با روش کانتورینگ

اگر ضد آفتاب شما به شکل اسپری است، مقداری از آن را به صورت مستقیم بر روی دستان خود اسپری کنید و سپس با کمک انگشتان لایه محافظتی کاملی را بر روی پوست خود ایجاد کنید.

دکتر فرمن از موسسه پوست و سرطان فورمن در این رابطه می گوید:

” همه ما می دانیم که انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب و استفاده مداوم از آن تا چه حد می تواند طاقت فرسا باشد. بسیاری از محصولاتی که امروزه در بازار عرضه می شوند دارای برچسب های SPF و محافظت در برابر اشعه های UVA و UVB هستند. بسیاری از این کرم ها برچسب ضد آب و یا آبرسان را نیز دارند و این تنوع، تنها به سردرگمی ما می افزاید و می تواند فرایند انتخاب و خرید یک ضد آفتاب را بیش از پیش چالش برانگیز کند”.

روش‌های محافظت پوست از نور خورشید

پوشش مناسب، کلاه، عینک ضدآفتاب مناسب، دستکش، چتر و …

(هرچه رنگ لباس تیره‌تر باشد محافظت در برابر UV بیشتر است. البته رنگ‌های تیره به علت جذب نور مرئی، گرمای بیشتر برای فرد ایجاد می‌کند که در فصول گرم سال می‌بایست آب و مایعات مناسب بیشتری بنوشد، اما مهم اشعه UV است که شدت عبورش کمتر می‌شود.)

شاخصی است که مقاومت ایجاد شده توسط ضدآفتاب در برابر سوختگی (ناشی از UV-B) را نشان می‌­دهد، که حداقل مقدار آن می‌بایست 15 باشد اما آکادمی پوست آمریکا(American Academy of Dermatology) عدد 30 را پیشنهاد می‌دهد. پس اگر بعضی از فرآورده‌های آرایشی ادعا کردند که علاوه بر کاربرد مورد نظرشون خاصیت ضد آفتاب هم دارند اما اس پی اف آنها کمتر از 15 بود، ادعایشان صحت ندارد و صرفا جنبه تبلیغاتی دارد. به عبارتی دیگر هر چه SPF بالاتر، محافظت دربرابر UV-B بیشتر است. بهتر است از SPF بیشتر از 50 کمتر استفاده شود به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی بیشتری که در آنها وجود دارد که باعث آسیب پوست در طولانی مدت می‌­شود.

2- مانع از عبور UV-A شوند

اغلب مردم ضد آفتاب ها را با SPF می‌شناسند در صورتی که SPF تنها نشان دهنده‌ی محافظت در برابر UVB است که فقط 5 درصد از اشعه مضر خورشید رسیده به زمین را تشکیل می دهد. مهمتر از آن محافطت در برابر UVA (نود و پنج درصد کل اشعه مضر) است که اغلب مردم توجهی به آن نمی‌کنند.

شاخص Star که مقاومت ضدآفتاب را دربرابر اشعه UV-A را نشان می­دهد حداقل بالای 2 Star باشد ( این شاخص فقط برای FDA آمریکا تعریف شده است و اتحادیه اروپا شاخص دیگری دارد).
شاخص‌ جذب UVA در اروپا بر اساس PPD است که در صورت دارا بودن حداقل مقدار، علامت UVA به همراه دایره دور آن روی محصول درج خواهد شد.
حداکثر محافظت در برابر UVA در بریتانیا، بصورت 5 ، ژاپن بصورت PA+++ و در استرالیا PA++ می‌باشد.

3- هم مواد ضدآفتابی فیزیکی داشته باشد و هم مواد ضدآفتابی شیمیایی

در زیر نام بعضی از مواد آورده شده است. شما می‌توانید در حین خرید ضد آفتاب مورد نظرتان، به قسمت مواد تشکیل دهنده رجوع کنید و از وجود حداقل دو ترکیب از ترکیبات محافظ UV-A و UV-B را دارا باشد و بهتر است ضدآفتاب مورد نظر دارای حداقل یکی از مواد محافظ فیزیکی باشد.
نکته مهم وجود ترکیبات جاذب UVA می باشد . مواد ضدآفتابی فیزیکی: (جاذب UV-B، مقداری از UV-A)
( منظور از جاذب اشعه این است که مواد به خصوصی اشعه را جدب کرده و مانع از رسیدن آن به بخش های زیرین پوست می‌شود و اینگونه از پوست محافظت می کند.)
Titanium dioxid
Zinc oxide

4-سازگار با پوست شما

با توجه به این برخی از افراد پوست چرب دارند و برخی هم پوست خشک، باید ضد آفتابی استفاده کنید که با توجه به نوع پوستتان یعنی چرب یا خشک بودن آن، برای شما مناسب باشد. مثلا اگر پوست چرب و مستعد جوش دارید، باید از انواع روان با چربی کمتر(fluid) یا ژل ضد آفتاب استفاده کنید تا باعث تشدید چربی پوست و بسته شدن منافذ آن نشود.

مواد ضد آفتابی شیمیایی

جاذب UV-A:

®(Avobenzone (PARSOL 1789
®(Ecamsule (MEXORYL-SX
®(Bisdisulizole disodium (NEO HELIOPAN-AP
®(Diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate (UVINUL A-PLUS
Methyl anthranilate

جاذب UV-B:

PABA (4-Aminobenzoic acid)
Cinoxate
Ethylhexyl triazone
Homosalate
4-Methylbenzylidene camphor
Octyl methoxycinnamate
Octyl salicylate
Padimate o
Phenylbenzimidazole sulfonic acid
Polysilicone-15
Trolamine salicylate

جاذب UV-A و UV-B:

Benzophenone 1-12
Dioxybenzone
Drometrizole trisiloxane
Iscotrizinol
Octocrylene
Oxybenzone
Sulisobenzone
Bisoctrizole

چگونه‌ از ‌ضد آفتاب استفاده کنیم؟

20 تا 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب، از ضد آفتاب استفاده کنید تا با کمک دمای بدنتان بصورت نامحسوس کمی از پایه کرم روان شده و به طور کامل پوستتان را پوشش دهد.
حتما هر 2 تا 3 ساعت، کرم را از پوست خود پاک کرده و دوباره آن را تجدید کنید.

چراکه این ترکیبات شیمیایی اگر طولانی مدت روی پوست بمانند، مواد سمی تولید کرده و باعث آسیب به پوست و چین و چروک می شوند.
اگر از کرم یا ترکیب دیگری استفاده می‌کنید، حداقل 20 تا 30 دقیقه بعد از آن از ضد آفتاب استفاده کنید تا خارجی ترین لایه ضدآفتاب باشد.

در صورتی که ضدآفتاب شما در برابر آب مقاوم باشد، اگر عرق کنید یا در آب فعالیت‌ کنید، ضد آفتاب تا 40 دقیقه بر روی پوستتان باقی می‌ماند. درصورتی که محصول شما شدیدا در برابر آب مقاوم باشد، این زمان به 80 دقیقه افزایش می‌یابد.
قانون تی اسپون (the teaspoon rule) در استفاده از کرم ضد آفتاب

teaspoon به معنای قاشق چایخوری می‌باشد اما سایز قاشق چایخوری در خارج از ایران، همانند قاشق مرباخوری در ایران می‌باشد. پس به طور خودجوش می‌توانیم به آن قانون قاشق مرباخوری بگوییم!!! (این روش صرفا برای دانستن مقدار حدودی می‌باشد و نیاز نیست به طور واقعی از قاشق استفاده کنید.)

این قانون مقدار استاندارد برای پوشش دادن پوست را بیان می‌کند؛

نصف قاشق مرباخوری برای صورت
نصفقاشق مرباخوری برای گردن
نصف قاشق مرباخوری برای هر بازو
یک قاشق مرباخوری برای هر پا
یکقاشق مرباخوری برای جلوی بدن
یک قاشق مرباخوری برای پشت بدن

ویتامین D و ضد آفتاب‌ها

در صورتی که به طور شدید و سختگیرانه‌ای نیاز به استفاده‌ی همیشگی از ضدآفتاب‌ها دارید، احتمال کاهش ویتامین دی در شما وجود دارد. اما جای نگرانی نیست و شما به راحتی می‌توانید تحت نظر پزشک از مکمل‌های ویتامین D (مثل پرل، کپسول،قرص، آمپول و…) استفاده کنید و همچنان از پوست خود را به درستی مراقبت کنید.

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب در کودکان مجاز است؟

طبق نظر آکادمی متخصصین اطفال آمریکا، نباید از محصولات ضدآفتاب‌ در نوزادان کمتر از شش ماه استفاده کرد. با این حال در صورت عدم وجود لباس مناسب و سایه کافی، استفاده از مقدار کمی از ضدآفتاب مناسب بر روی محدوده کوچکی از بدن امکان پذیر است.

کاربرد شگفت انگیز تاپ کات ناخن | قبل از لاک زدن حتما این کارو انجام بده !

با توجه به اینکه پوست نوزاد ضخامت و کارایی پوست یک فرد بالغ را ندارد، محصول ضد آفتاب مورد استفاده می‌بایست برای پوست و چشمان نوزاد تحریک کننده نباشد و حداقل پتانسل حساسیت‌زایی را داشته باشد.
ضد آفتاب‌های فیزیکی و یا غیر ارگانیک مثل زینک اکساید یا تیتانیوم دی اکساید، به صورت امولسیون با پایه روغنی، نسبت به ضد آفتاب‌های شیمیایی یا ارگانیک، برای نوزادان و کودکان ارجح هستند. چراکه ضدآفتاب‌های فیزیکی، طیف وسیعی از اشعه آفتاب را فیلتر کرده و در عین حال میزان تحریک کنندگی، حساسیت‌زایی و نفوذ به پوستشان حداقل می‌باشد.

چه اعمالی برای بهبود آفتاب سوختگی کودک می‌توانید انجام دهید؟

شما می‌توانید این 5 راهکار برای کاهش ناراحتی‌های ناشی از آفتاب سوختگی ملایم را انجام دهید:

به کودکتان آب یا آبمیوه 100% طبیعی بدهید.
از آب خنک( و نه یخ) برای احساس بهتر در موضع استفاده نمایید.
با مشورت پزشک می‌توانید از مسکن مثلا استامینوفن استفاده کنید.
تنها در صورت تجویز پزشک می‌توانید از پمادهای سوختگی استفاده کنید.
تا زمان بهبود کامل، کودکتان را در معرض آفتاب قرار ندهید.

مهم ترین ویژگی های ضد آفتاب خوب

SPF

مهم ترین فاکتور در خرید یک کرم ضد آفتاب، SPF آن است. SPF مخفف عبارت Sun Protection Factor و به معنی فاکتور محافظت از نور خورشید است که می تواند در برابر اشعه های UVA و UVB پوست را حفظ کند. هرقدر میزان SPF در کرم ضد آفتاب بیشتر باشد، قدرت محافظت آن از پوست بیشتر است. معمولا افراد از ضد آفتاب هایی با SPF بین 30 تا 60 استفاده می کنند، اما این مقدار می تواند با توجه به نوع پوست، شرایط آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی و… کمتر یا بیشتر از این مقدار نیز باشد.

به عنوان مثال اگر در شهرهای کویری و گرم زندگی می کنید کرم های با SPF بالاتر مناسب بوده و در شهر ها و کشورهایی که در طول روز، زمان کمتری خورشید به آن ها می تابد، استفاده از کرم های با SPF پایین تر کافی است.

ضد آب بودن

لوازم آرایشی و بهداشتی ضد آب، همواره طرفداران بیشتری دارند. اما کرم ضد آفتاب به دلیل اینکه ارتباط مستقیم با سلامت پوست دارد، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

ضد آفتاب هایی که ضد آب نیز هستند، بر اثر عرق کردن پاک نشده و همچنان از پوست شما محافظت خواهند کرد. بنابراین به این موضوع هنگام خرید کرم ضد آفتاب دقت کنید.

میزان رطوبت کرم ضد آفتاب

از دیگر ویژگی های ضد آفتاب خوب، میزان رطوبت و آبرسانی در آن است. بهتر است از کرم هایی استفاده کنید که مرطوب کننده بوده و خاصیت آبرسانی داشته باشند تا علاوه بر حفاظت از پوست، به جوانسازی و لطافت آن نیز کمک کنند. همچنین از بروز جوش و آکنه در پوست های حساس و چرب جلوگیری می کند.

توجه به تاریخ انقضا

تاریخ انقضا در تمام محصولات آرایشی و بهداشتی حائز اهمیت است، اما برخی از مواد کرم های ضد آفتاب، ممکن است به مرور خاصیت خود را از دست داده و در نتیجه اثرگذاری کافی نخواهند داشت. بنابراین هنگام خرید دقت کنید تا مدت زمان زیادی تا تاریخ انقضا فاصله داشته باشد.

رنگ کرم ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب به دو صورت رنگی و بدون رنگ تولید می شوند که می توانید با توجه به سلیقه خود، یکی از آن ها را انتخاب نمایید. ممکن است پوستی صاف و بدون هیچگونه لک داشته باشید و بخواهید از یک کرم ضد آفتاب بدون رنگ استفاده کنید و یا کرم پودر مخصوصی را برای پوشاندن لکه ها و جوش های صورتتان در نظر دارید که باید از روی ضد آفتاب بدون رنگ استفاده شود.

اما اگر بخواهید می توانید از یک کرم ضدآفتاب رنگی استفاده کرده و علاوه بر محافظت پوست در برابر اشعه های خورشید، به زیبایی و یکدست شدن پوستتان نیز کمک کنید.

اگر می خواهید از یک کرم ضد آفتاب رنگی استفاده کنید، توجه کنید که رنگ آن باید به رنگ پوستتان نزدیک باشد.

حجم ضد آفتاب

از آنجا که اثرگذرای ضد آفتاب ها به میزان استفاده از آن نیز بستگی دارد، باید به حجم آن نیز توجه کنیم. با توجه به میزان استفاده خود، یک ضد آفتاب با حجم مناسب انتخاب کنید، حجم کرم انتخابی شما نباید به قدری زیاد باشد که تا رسیدن تاریخ انقضا تمام نشود، از طرفی کم بودن حجم آن و تمام شدن سریع کرم ضد آفتاب، منجر به خرید مکرر آن شده و مقرون به صرفه نخواهد بود.

توجه به ترکیبات ضد آفتاب

اگر با استفاده از یک ضدآفتاب، با جوش و حساسیت روی پوستتان مواجه شدید، ضد آفتابی را که دارای ترکیب مواد متفاوتی است امتحان کنید. همه ضد آفتاب‌ها ، از یک ترکیب ثابت تولید نشده اند، هنگام خرید ضد آفتاب به ترکیبات نوشته شده بر روی بسته بندی محصول دقت کنید. ممکن است به برخی از این مواد حساسیت داشته باشید.

نظر شما درباره ویژگی های ضد آفتاب خوب چیست؟ هنگام خرید ضد آفتاب به چه نکاتی توجه می کنید؟ تجربیات خود را درباره خرید و استفاده از ضد آ،تاب در قسمت دیدگاه ها بیان کنید.

کرم ضد آفتاب برای پوست های چرب

این نوع پوست مشکل دارترین پوست ناشی از چربی است. به خصوص در بینی، گونه ها و پیشانی است. چهره ضخیم، چرب، براق، درشت به نظر می رسد و در تابستان دارای منافذ بزرگ و آکنه است.

برای پوست های چرب، فرمولاسیون SPF مبتنی بر آب می تواند بهترین باشد. این فرمول روی پوست اثر خشکی ایجاد می کند و کاری می کند، پوست گریس مانند به نظر نرسد. علاوه بر این، این فرمول ها باعث تأثیر خنک کنندگی بر روی پوست می شود، التهاب های به وجود آمده را آرام می کند.

افراد دارای پوست حساس باید از کرم ضد آفتاب دارای اکسید روی خالص استفاده کنند. استفاده از کرم ضد آفتاب دارای عنصر اکسید روی، منجر به تحریک و یا حساسیت پوستی در این افراد نمی شود.

ضد آفتاب برای پوست خشک

پوست خشک دارای سطوح پایین چربی پوست است و که حساس شدن آن را آسانتر می کند. به علت عدم توانایی حفظ رطوبت، پوست این افراد خشک به نظر می رسد. این افراد پس از حمام یا شستشو احساس ناراحتی و سفتی در پوست خود می کنند مگر اینکه از یک کرم یا مرطوب کننده استفاده کنند.

مرطوب کننده های دارای SPF انتخاب خوبی برای پوست های خشک هستند. هنگام انتخاب یک ضدآفتاب، به یاد داشته باشید که لایه ضخیمی از آن برای محافظت از نور خورشید مورد نیاز است. لوسیون با SPF بالاتر باعث می شود پوست شما مرطوب تر شود.

مرطوب کننده های متعددی در کرم های ضد آفتاب ارائه می شوند. مانند روغن، لانولین و سیلیکون. کرم های ضد آفتاب مرطوب کننده در قالب لوسیون، کرم و پماد فرموله شده اند. از این رو، به دنبال این شرایط در برچسب های کرم های ضد آفتاب باشید. باور کنید که استفاده از یک کرم ضد آفتاب خوب بیشتر از روشهایی مانند بوتاکس پوست صورت شما را بهتر نشان می دهد.

آشنایی با رنگ موی سه صفر و کاربرد هایش + نحوه صحیح استفاده از رنگ موی سه صفر در خانه

برای افراد مبتلا به ملاسما، بیماری مرتبط با سرطان پوست، یا افرادی که پوستی متعادل دارند، کرم ضد آفتاب با SPF 30 توصیه می شود که روزانه برای حفاظت بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

ضدآفتاب برای پوست جوش دار

بیماران مبتلا به آلرژی پوست یا دارای شرایطی مانند آکنه یا روزشیا، باید از محصولات حاوی مواد نگهدارنده یا عطر، و همچنین حاوی PABA یا oxybenzone اجتناب کنند.

موادی که کمترین احتمال ابتلا به واکنش های پوستی را دارند همان کرم های ضد آفتاب فیزیکی هستند و همچنین داروهایی که ضد التهاب ساخته می شوند. بیماران مبتلا به آلرژی پوست نیز باید از کرم های ضد آفتاب حاوی الکل اجتناب کنند.

با این حال، بیماران مبتلا به آکنه ممکن است فرمولهای ژلی را پیدا کنند که معمولا حاوی الکل باشد، ولی خشک تر بوده و احتمال کمتری برای حساسیت در برابر آکنه ایجاد کند.

بیماران مبتلا به آکنه باید از کرم های ضد آفتاب چرب اجتناب کنند، از آنجایی که ممکن است موجب تشدید التهاب شوند؛ ضدآفتاب هایی که فیلتر UVB دارند، دارای ترکیب سبک تر بوده و چربی کمتری از اکثر کرم های ضد آفتاب شیمیایی دارند.

از آنجایی که برخی از داروهای ضد آکنه حساسیت به خورشید را افزایش می دهند، مصرف کنندگان آن ها بیشتر در معرض آفتاب سوختگی و آسیب های پوستی قرار دارند. لذا حفاظت روزانه آفتاب بسیار مهم است.

از این ضد آفتاب ها استفاده نکنید

بعضی از ضد آفتاب ها به صورت پودری و یا اسپری هستند که بهتر است مورد استفاده قرار نگیرند. متخصصان می گویند ذرات پودر و یا اسپری ممکن است از راه استنشاق وارد دستگاه تنفسی انسان شده و خطرهایی را برای سلامت او بوجود آورند.

بعضی از محصولات دارای موادی هستند که برای سلامت انسان ضرر دارد، مثلا شکلی از ویتامین آ به نام رتینیل پالمیتات و اکسی بنزون در بعضی محصولات می توانند برای شما خطر داشته باشند، بنابراین بهتر است از کرم های ضدآفتابی که دارای این مواد هستند، استفاده نکنید.

رتینیل پالمیتات به عنوان یک ماده ضد چروک و تثبیت کننده در محصولات به کار می رود و اکسی بنزون هم یک ترکیب فعال است که در بسیاری از ضد آفتاب ها وجود دارد و می تواند اثر هورمون استروژن را در بدن تقلید کند.

متخصصان معتقدند به جای این ها بهتر است از ضد آفتاب هایی استفاده کنید که از زینک و تیتانیوم برای جلوگیری از نفوذ اشعه خورشید به پوست استفاده می کنند. البته گروهی دیگر از متخصصان هم معتقدند برای اینکه اکسی بنزون بتواند برای انسان خطر ایجاد کند، لازم است که انسان ۳۴ سال هر روز، از فرق سر تا نوک شست پای خود را ضد آفتاب بمالد تا اکسی بنزون بتواند تاثیری مانند آنچه که بر موش های آزمایشگاه داشته بر انسان بگذارد.

ضد آفتاب مردانه خوب

مهم است که مردها از ضدآفتاب هایی که پوست را هیدراته می کنند استفاده کنند. مرطوب کننده ها پوست را سالم و سرحال می کند و ضدآفتاب ها در برابر اشعه فرابنفش که موجب چروک شدن پوست می شود، از پوست محافظت می کنند.

توصیه ای که متخصصان پوست به مردها دارند این است که از مرطوب کننده هایی که دارای خواص ضدآفتاب با حداقل SPF 30 هستند، استفاده نمایند.

بسیاری از محصولات بهداشتی و برندهای معتبر، مرطوب کننده های ضدآفتابی تولید می کنند که متناسب با پوست مردها تهیه شده است. برای مثال برندهایی مانند نوتروژنا، داو، نیوآ و کتافیل. برای انتخاب کرم ضدآفتاب توصیه های مختلفی شده است. در ادامه به ۴ ویژگی که متخصصان برای انتخاب ضدآفتاب توصیه کرده اند، اشاره می شود.

با SPF30 شروع کرده و تا 50 بالا روید. هر دو اشعه UVA و UVB می توانند به سرطان پوست منجر شوند، به علاوه اشعه های UVA موجب چروک شدن و ظاهر شدن نشانه های پیری هم و UVB هم موجب آفتاب سوختگی می شود.

آکادمی پوست آمریکا (AAD) توصیه می کند حداقل از کرم هایی با SPF30 استفاده کنید، که از پوست شما در برابر 97٪ از اشعه های UVB خورشید محافظت می کند. SPF های بالاتر برای پوست های زیباتر و پوست هایی که زودتر می سوزند بهتر است، اما به خاطر داشته باشید که بهبود آن کم است.

مثال

SPF15 مقدار 93 درصد محافظت از پوست دارد و SPF30 مقدار 97 درصد. این بدین معنی است که دوبرابر شدن مقدار SPF موجب دو برابر شدن محافظت نمی شود.

به عناصر کلیدی ضدآفتاب خود توجه کنید. با توجه به این که شما دنبال محافظت حداکثری از پوست خود هستید لازم است که از کیفیت و میزان محافظت کرم ضدآفتاب خود مطمئن شوید. با توجه به این که می خواهید هردو اشعه UVA و UVB را دفع کند، لازم است که دنبال نوشته Broad Spectrum یا طیف گسترده بر روی ضدآفتاب خود باشید.

کرم های ضد معدنی (یا فیزیکی) با استفاده از مواد معدنی طبیعی مانند اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم موجب بازتاب اشعه خورشید می شوند. از سوی دیگر، کرم های ضد آفتاب شیمیایی از ترکیبات شیمیایی مانند بموتریزینول، اووبنزون و بیسکوتیوزول استفاده می کنند که همه آنها محفاظت از طیف گسترده را فراهم می کنند.

همچنین ممکن است لازم باشد از موادی مانند اکسی بنزن پرهیز کنید، چرا که ممکن است موجب واکنش های آلرژیک پوست و یا اختلالات هورمونی شود.

نکات مهم در استفاده از کرم ضد آفتاب

در ادامه چند مورد از نکات مهم درباره ضد آفتاب را به شما ارائه می‌کنیم:

۱- هر دو ساعت یک بار باید کرم ضد آفتاب را تمدید کرد تا اثر داشته باشد.

۲- پیش از آن که ضد آفتاب خریداری کنید، حتما با یک مشاور پوست مشورت کنید و نظر وی را جویا شوید.

۳- در برخی کرم‌های ضد آفتاب‌ها الکل به کار رفته است به همین خاطر نباید به مدت زیاد در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار گرفت.

۴- SPF یک ضد آفتاب خوب ۵۰ توصیه می شود.

کرم ضد آفتاب خوب

۵- یک ربع تا نیم ساعت قبل از آن که از خانه خارج شوید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

نکته

۶- کرم ضد آفتاب برای آن که اثرات مفید خودش را نشان دهد، مدت زمان کوتاهی احتیاج دارد، یعنی پس از استفاده کمی صبر کنید و بعد از خانه خارج شوید.

۷- از کرم ضد آفتاب به اندازه استفاده کنید در صورتی که مقدار کمی از آن برداید، بخش زیادی از صورت و دست را پوشش نخواهد داد.

۸- اگر می‌خواهید در مورد قدرت پوشانندگی و نفوذ ضد آفتاب مورد استفاده بدانید، سوالان خود را از پزشک پوست بپرسید.

۹- این نکته را فراموش نکنید که حتی در خانه و زیر سقف هم باید کرم ضد آفتاب استفاده شود.

۱۰- برخی افراد از پنکیک به جای ضد آفتاب استفاده می‌کنند اما باید بگوییم که لوازم آرایشی مانند پنکیک، جایگزین مناسب و خوبی برای کرم ضد آفتاب نیستند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.