افتتاح حساب ترکیه
سوختن نوک برگ گیاهان

سوختن نوک برگ گیاهان به دلیل تاثیر مستقیم رنگ برگ‌ ها بر طراوت و زیبایی گلدان‌ها بسیار مهم و قابل بررسی است. این مقاله شادمگ را از دست ندهید تا با دلایل مهم سوختن نوک برگ گیاهان  آشنا شوید.

چرا نوک برگ گیاهان می سوزد ؟

سوختن نوک برگ گیاهان که نوک برگ قهوه‌ای رنگ می‌شود، شرایط آزار دهنده‌ای است که معمولا روی انواع مشخصی از گیاهان آپارتمانی تاثیر می‌گذارد. بویژه گیاهان عنکبوتی (یا گندمی)، استوایی و گیاهانی با برگ‌های بلند و تسمه‌ای آسیب‌‌پذیر هستند. علت سوختگی نوک برگ نشانه‌ای از مشکلی در شرایط نگهداری گیاه است. بنابراین هنگامی که گیاهتان نوک برگ‌های سوخته یا لبه‌های سوخته داشت، راهی برای درمان برگ‌های آسیب‌دیده وجود ندارد. تنها کاری که می‌توان انجام داد اصلاح مشکل اصلی است تا گیاه به رشد سالم خود ادامه دهد و سوختگی نوک برگ‌ها متوقف شود.

سوختن نوک برگ گیاهان

مشکل بعدی در مواجهه با سوختگی نوک برگ این است که تشخیص دهیم کدام عوامل علت سوختگی نوک برگ بوده‌است. آیا آب عاملش بوده است؟ نحوه کود دادن به گلها؟ رطوبت چطور؟ بنابراین بهترین راه این است که با محتمل‌ترین شرط آغاز کنید، آن را تا حد ممکن شرایط را تغییر دهید و صبر کنید ببینید چه اتفاقی می‌افتد. اگر مشکل ادامه پیدا کرد، سراغ دلیل بعدی بروید و روی آن کار کنید.

در شرایط مطلوب، شما به زودی علت سوختگی نوک برگ را خواهید فهمید و گیاه را نجات خواهید داد.

دلایل مهم سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی 

 آبیاری کم و خشکی محیط

اگر به گیاهان آب کم بدهید و محیط گیاهان رطوبت کافی نداشته باشد، نوک برگ گیاهان می‌سوزد و زرد می‌شود. بنابراین سعی کنید آبیاری را درست و به موقع انجام بدهید و محیط خانه رطوبت کافی داشته باشد. سوختگی ناشی از آبیاری کم خشک و کاغذی است و نوک برگ‌ها قهوه‌ای یا سیاه رنگ می‌شوند. استفاده از روش‌هایی مانند غبارپاشی، دستگاه بخور آب سرد، ایجاد جزیره در زیر گلدان و نزدیک هم گذاشتن گیاهان همراه با یک ظرف آب چند راه موثر برای ایجاد رطوبت کافی در منزل برای گیاهان است.

مزایای استفاده از قاشق چوبی | نحوه تميز كردن و نگهداری از قاشق چوبی

 آبیاری زیاد و نداشتن تهویه مناسب

گاه آبیاری بیش از حد گیاه موجب سوختن نوک برگ‌ها خواهد شد. همچنین زمانی که منزل تهویه هوای مناسب نداشته باشد و به گیاهان هوای تازه نرسد، دچار سوختگی برگ می‌شوند. سوختگی ناشی از آبیاری زیاد بسیار نرم و کاغذی است. سعی کنید هر روز شرایطی را فراهم کنید که هوای تازه وارد منزل شود و تهویه مناسب برای گیاهان وجود داشته باشد.

سوختن نوک برگ گیاهان

 کمبود مواد مغذی‌ در خاک

یکی دیگر از دلایل سوختن برگ گیاهان کمبود مواد مغذی کافی در خاک است. شما می‌توانید با دادن کودهای مناسب به گیاه از بروز این مشکل جلوگیری کنید. منیزیم، کلسیم، پتاسیم، نیتروژن، روی، آهن، مس و گوگرد از مواد مورد نیاز هر گیاهی است که بهتر است در کودهایی که برای گیاه تهیه می‌کنید، موجود باشد.

کوددهی نادرست

استفاده از کود نامناسب برای گیاه یا استفاده نادرست از کود یکی از دلایل شایع سوختگی برگ گیاهان است. بهتر است کوددهی زمانی انجام شود که هوا خنک باشد. به خصوص در فصل تابستان که هوا گرم است، اصلا نباید در طول روز به گیاه کود بدهید. سعی کنید هنگام غروب آفتاب و یا شب این کار را انجام بدهید که هوا خنک‌تر است. به این ترتیب کود گیاه شما را نمی‌سوزاند و برای خاک مفید خواهد بود. بهترین زمان برای دادن کود به گیاه یک روز بعد از آبیاری گیاه است. کوددهی نامناسب موجب سوختگی نوک برگ گیاهان خواهد شد.

آلودگی به بیماری و آفات

بیماری‌ها و هجوم آفات می‌تواند باعث قهوه‌ای شدن نوک برگ در گیاهان آپارتمانی شود. مطالعه‌ای توسط دانشگاه کالیفرنیا، نشان داد که برخی از پاتوژن‌های قارچی و باکتریایی می‌توانند منجر به نکروز در نوک برگ‌ها و در نهایت قهوه‌ای شدن آن‌ها شوند. علاوه بر این، آفاتی مانند کنه‌های عنکبوتی و تریپس می‌توانند از بافت‌های گیاهی تغذیه کنند که منجر به قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها می‌شود.

به عنوان مثال، پاپیتال یا پیچک انگلیسی (Hedera helix) اگر مورد هجوم آفات یا بیماری قرار گیرد نوک برگ‌های آن قهوه‌ای می‌شود.

نحوه تشخیص خربزه شیرین و رسیده با 10 ترفند بسیار ساده

سوختن نوک برگ گیاهان

راه حل: به طور منظم گیاهان آپارتمانی خود را برای علائم بیماری یا آفات بررسی کنید و استراتژی‌های مدیریت یکپارچه آفات را برای جلوگیری و کنترل هجوم‌ آفت‌ها به کار ببرید. بافت‌های گیاهی آلوده را برای جلوگیری از انتشار عوامل بیماری‌زا حذف کنید و آنها را دور بریزید. از بهداشت مناسب محیط، گردش هوای متعادل و سطوح رطوبت اطمینان حاصل کنید تا خطر بیماری را به حداقل برسانید.

سمیت فلوراید و کلر آب

سمیت فلوراید می‌تواند باعث قهوه‌ای شدن نوک برگ در گونه‌های حساس گیاهان آپارتمانی شود. تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه جورجیا نشان داد که تجمع فلوراید در نوک برگ‌ها می‌تواند منجر به تشکیل لکه‌های نکروزه شود که در نهایت قهوه‌ای می‌شوند.

نمونه‌ای از گیاهان آپارتمانی حساس به سمیت فلوراید، اسپاتی‌فیلوم (Spathiphyllum spp. ) است.

راه حل: از آب تصفیه شده برای آبیاری گیاهان خود استفاده کنید، زیرا آب لوله کشی ممکن است حاوی فلوراید و کلر باشد. از استفاده از خاک‌های گلدانی حاوی فلوراید مانند پرلیت یا برخی از انواع پیت ماس خودداری کنید.

جلوگیری از آفتاب سوختگی گیاهان

یکی از دلایل شایع سوختن برگ گیاهان، آفتاب مستقیم است. نور آفتاب بهتر است از پشت پنجره و از پس یک لایه پرده نازک به صورت فیلتر شده به گیاهان برسد نه به صورت مستقیم. سوختگی نوک برگ‌ها در اثر آفتاب سوختگی به رنگ نقره‌ای و سوخته است. بنابراین به محل قرار گرفتن گلدان‌ها و پنجره مشرف بر آنها توجه داشته باشید.

سوختن نوک برگ گیاهان

آسیب ناشی از سرما

بسیاری از گلهای آپارتمانی به شرایط سرما و بادگیر عادت ندارند. آسیب حاصل از سرما اغلب ابتدا در دو قسمت برگ خود را نشان می‌دهد،‌ یعنی حاشیه‌های برگ و نوک برگ. اگر گیاهان استوایی‌تان از سوختگی برگ در طی ماه‌های زمستان رنج می‌برند، سعی کنید دما و رطوبت را بالا ببرید.

دلایل سوختگی نوک برگ چند نمونه گیاه آپارتمانی

در ادامه متن به معرفی و روش‌های بهبود گیاهان آپارتمانی که بیشتر با مشکل سوختگی برگ مواجه‌اند، پرداخته شده است؛ و علت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی مثل علت سوختگی نوک برگ پتوس، سوختن نوک برگ گیاه حسن یوسف و … بررسی شده است.

رفع زردی زیر بغل لباس با 10 ترفند خانگی سه سوته

علت سوختگی نوک برگ پتوس

علت سوختگی نوک برگ پتوس به دلیل نور زیاد و مستقیم است، گیاه پتوس به نسبت رنگ برگ‌ها به نور نیاز دارد، باید در صورت کم رنگ بودن به محیط پر نور و برعکس منتقل شود. از دلایل زرد شدن این گیاه هم می‌توان به آبیاری بیش از حد یا کمبود آب اشاره نمود.

 سوختن نوک برگ گیاه حسن یوسف

تابش نور خورشید به طور مستقیم و غبارپاشی گیاه (اسپری آب، به گیاه از فاصله 30-40 سانتی متری) در مقابل نور خورشید از عوامل سوختن نوک برگ گل حسن یوسف است.

علت سوختن گیاه گندمی

این گیاه به دلیل داشتن عناصر فلوئور و بور در برگ های خود بسیار آسیب پذیر است، بنابراین باید از خاک مناسب برای پرورش آن استفاده شود و از مواد براق کننده روی این گیاه استفاده نشود و تنها با پارچه خیس تمیز شود.

سوختن نوک برگ گیاهان

سوختگی نوک برگ اسپاتی فیلوم

کمبود رطوبت عامل اصلی سوختگی گیاه فیلوم است. زیرا این گل برای رشد نیاز به رطوبت بالای هوا دارد، استفاده ازآب سنگین (آب با املاح زیاد) از دیگر عوامل این مشکل است. اگر لکه های قهوه ای مربوط به سوختگی در ساقه گیاه دیده شود دلیل آن کود دهی زیاد است.

سوختگی نوک برگ درختان میوه

علت سوختگی برگ درختان میوه کمبود عناصر مورد نیاز جهت رشد درختان است، که عمده عناصری که کمبود آن‌ها در بوجود آمدن این عارضه در گیاه نقش دارند: پتاسیم و نیتروژن است.

علت جمع شدن برگ گیاهان

دلیل اصلی پیچیدگی و جمع شدن برگ گیاهان آبیاری بیش از حد و پایین بودن، درجه حرارت محیط است.عامل سوختگی نوک برگ گیاه و جمع شدن برگ ممکن است، در هر گیاهی متفاوت باشد.

سوختن نوک برگ گیاهان

اما عمده موارد تاثیرگذار در تمامی آنها، خشکی بیش از حد محیط، عدم رعایت تعادل در آبیاری گیاه، زیاد یا کم بودن نور و حرارت، آبیاری زیر نور مستقیم آفتاب، که متناسب با نوع گیاه میزان هر دلیل بیشتر یا کمتر است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

8 فروردین 1403

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *