علت خرابی پکیج

علت خرابی پکیج هر چه که باشد اکثر آنها قابل حل بدون کمک است. کافیست شما برخی از اصول تعمیر پکیج را یاد بگیرید. این نکاتی که در این مطلب آموزش میبینید ساده است و راحت می توانید آن را یاد بگیرید. با کمک شادمگ دیگر نیاز به هزینه سرویسکار نخواهید داشت.

دلایل خرابی پکیج دیواری و بررسی کامل ایرادات آن

ایرادات و مزایای پکیج ها هیچ ربطی به برند پکیج ندارد زیرا این پکیج ها در یک دوره و در بستر علمی در کشور مونتاژ می شوند. پکیج ها از قطعات مشابه تولید می شوند، یعنی از آلیاژ خاصی در این پکیج ها استفاده شده است.

باز کردن قاب پکیج - علت خرابی پکیج

ما کاری به قطعات چینی و تقلبی نداریم، بحث و صحبت ما در مورد قطعات اصلی است. در ادامه با دلایل خرابی پکیج دیواری همراه ما باشید.

چه مشکلاتی می‌تواند باعث خرابی پکیج دیواری شود؟

ما اغلب این سوال را می شنویم که چرا پکیج دیواری من خراب است یا خوب کار نمی کند و حقیقت این است که احتمالات زیادی وجود دارد زیرا پکیج ها از جمله پکیج پرلاپرو سیستم های پیچیده ای بوده و دارای قطعات مختلف قابل تعویض هستند که هر کدام می توانند باعث ایجاد مشکل شوند.

هدف از نصب پکیج حذف موتور خانه و داشتن آب گرم می باشد. توجه داشته باشید که هر سال قبل از فصل سرما یک سرویس کار برای پکیج بگیرید تا دلایل خرابی پکیج دیواری را بدرستی تشخیص دهد. آب در پکیج حرکت می کند و باعث اکسیداسیون و زنگ زدگی مدار می شود. برای زنگ زدگی باید چاره ای کرد. برای جلوگیری از زنگ زدگی باید PH آب را تغییر داد. در واقع باید ساختار مولکولی آب را بشکنیم.

موتور پکیج - علت خرابی پکیج

از آنجایی که جنس قطعات آلومینیومی است، باعث می شود رادیاتور هوا گرفته و گرمایش رادیاتورها را بهبود بخشد، این به دلیل برهمکنش آلومینیوم با هیدروژن است. اگر بخواهیم رادیاتور هوا بگیرد باید PH آب را تغییر دهیم.

پکیج دیواری چگونه کار می‌کند؟

پکیج‌های دیواری مانند آبگرمکن های ایستاده دارای مخزن نبوده و درواقع بدون مخزن هستند و آب را از قبل ذخیره نمی‌کنند بلکه آب به هنگام عبور از سیستم گرم می‌شود. قطعه‌‌ای به نام مبدل حرارتی داخل محفظه و در کنار مشعل وجود دارد و گاز در آن می‌سوزد. این گاز از منبع گاز، وارد لوله و شیر می‌شود و بعد به مشعل می‌رسد.

زمانی که شیر آب گرم باز می‌شود، قطعات الکترونیکی آبگرمکن واکنش نشان می‌دهند و جرقه زن روشن می‌شود و جرقه ایجاد می‌کند. بعد از این‌که الکترود یون ایجاد جرقه کرد، گاز در محفظه‌ی احتراق جریان پیدا می‌کند و می سوزد. سپس، آب به هنگام عبور از این محفظه گرم می‌شود و تا زمانی که شیر آب گرم باز باشد، پکیج به کار خود ادامه می‌دهد.

علت خرابی پکیج دیواری

برخی از مواردی که نیاز به تعمیرکار پکیج یا سرویس کار دارد:
تجمع جرم در خروجی مایع خنک کننده و ورودی آب
زمانی که گاز به طور کامل از دهانه کپسول تخلیه نشده است
هنگامی که نشتی پکیج با گذشت زمان افزایش می یابد
خرابی سوئیچ فشار هوا
خرابی دریچه تخلیه دستگاه
تجمع رسوب
زمانی که داخل رادیاتور هوا وجود دارد
هنگامی که همه رادیاتورها گرم نمی شوند

راز و رمز شستن توت فرنگی بدون آسيب رساندن ؛ اینطوری موندگاری توت فرنگی چند برابر میشه

چگونه تداخل لوله‌های آب سرد و گرم را متوجه شویم؟

 لوله‌ی آب سرد پکیج را قطع کنید.
تمام لوله‌های آب گرم را باز کنید
اگر بعد از حدود ۱۰ دقیقه، هنوز جریان آب وجود دارد، شما با مشکل تداخل لوله‌های آب سرد و گرم مواجه هستید.

شیر پ کن پکیج - علت خرابی پکیج

بهترین راه عیب‌یابی یک پکیج دیواری

برای عیب یابی یک دستگاه پکیج دیواری لازم است بدانیم که پکیج ها دارای دونوع ( پکیج دیجیتال) و ( پکیج آنالوگ ) هستند. هرکدام زبان خاص و تکنولوژی پیشرفته‌ای دارند که از طریق صفحه‌ی LCD و یا چراغ‌های چشمک زن می‌توانند کدها و ارورهای مختلف را به شما نشان دهند.

این ارورها بهترین راه عیب یابی پکیج هستند و در اکثر مواقع می‌توانند بگویند مشکل از کجا است. البته گاهی هم درست کار نمی‌کنند و ممکن است خرج زیادی روی دستتان بگذارند.

راه اندازی رادیاتور شوفاژ می تواند به شما کمک کند تا بدون نیاز به یک متخصص خودتان این وسیله را برای فصل زمستان روشن کرده و بدون هیچ هزینه اضافه ای از گرمای شوفاژ لذت ببرید.

بیشترین علت خرابی پکیج دیواری

پکیج هنگام کار صدای زیادی ایجاد می کند

این مشکل به دلیل هوای پمپ و لوله پکیج است. برای رفع این مشکل پکیج را هواگیری کنید.

البته صدای آب رادیاتور هم یکی از مشکلاتی است که یادتان دادیم.

پکیج دارای نشتی آب است

نشت آب از پکیج دلایل مختلفی دارد. شکستگی لوله ها و کوپلینگ ها، آب بندی نامناسب اتصالات پکیج، سوراخ شدن مبدل، خرابی شیر تخلیه پکیج، شکستگی اتصالات، نصب نامناسب اتصالات پکیج از شایع ترین دلایل این مشکل پکیج است.

برای رفع این مشکل توصیه می کنیم تمام اتصالات پکیج را بررسی کنید، در صورت آسیب یا خرابی شیر تخلیه، آن را تعویض کنید. پمپ پکیج را بررسی کنید و در صورت ترک خوردگی یا سوراخ شدن آن را تعویض یا تعمیر کنید. همچنین توصیه می کنیم هنگام نصب و استفاده از پکیج به تمامی نکات توجه کنید.

علت خرابی پکیج ؛ آب پکیج گرم نمی شود

افت و نوسان فشار گاز، فشار کم آب ورودی به پکیج، آلودگی مبدل، هوای داخل لوله پکیج، خرابی شیر سه طرفه، فرسودگی برد پکیج از رایج ترین دلایل خرابی پکیج دیواری است که باعث می شود آب گرم نشود و سرد گرم شدن آب پکیج را در پی دارد.

برای رفع این مشکل توصیه می کنیم ابتدا فشار ورودی گاز و آب را بررسی کنید زیرا در بسیاری از مواقع علت خوب گرم نشدن پکیج به دلیل فشار کم گاز و آب است. اگر این مشکل حل نشد، فشار بار را بررسی کنید. ته نشینی، تهویه و بررسی سایر قسمت های پکیج از دیگر مواردی است که باید در نظر گرفته شود.

پکیج انفجاری روشن می شود

فشار گاز تنظیم نشده است، آسیب دودکش، جرقه خنک کننده ضعیف، نشت برق، اکسید شدن الکترود احتراق، کثیفی ناشی از احتراق، کمبود اکسیژن کافی برای احتراق، از عواملی هستند که باعث انفجار اشتعال پکیج دیواری می شوند. برای رفع این مشکل فشار گاز، دتکتور دود و برق دستگاه را چک کنید. سر الکترود احتراق را تمیز کنید، فاصله بین الکترود و سر مشعل را بررسی نمایید، این فاصله باید بین 3 تا 5 میلی متر باشد.

شستن فرش در خانه با چند راهکار طلایی ؛ قالیشویی از شما باید یاد بگیره

نحوه هواگیری شوفاژ را یادتان داده ایم در صورت نیاز خودتان بدون حضور تعمیرکار مشکل را حل کنید.

روشن نشدن مشعل پکیج

روشن نشدن مشعل پکیج به دلایل مختلف، دستگاه جرقه زنی آسیب دیده، میله یون پکیج آسیب دیده، خرابی برد پکیج، گرفتگی دریچه کنتر ل گاز پکیج ، عدم برق رسانی در داخل پکیج، همه این عوامل بر روشن نشدن مشعل پکیج تاثیر می گذارد و از دلایل خرابی پکیج دیواری است.
پکیج به خودی خود خاموش می شود: خرابی پکیج ترموستات، رسوب پکیج و مسدود شدن شیر ورودی آب، خرابی پمپ و هوای درون پکیج از جمله دلایلی است که باعث خاموش شدن خودکار پکیج می شود. برای حل این مشکل، رسوب گیری و هواگیری بهترین راه حل است.

خراب شدن پکیج - علت خرابی پکیج

علت خرابی پکیج ؛ پکیج روشن نمی شود

پایین بودن فشار پکیج، رسوب گذاری پکیج و مسدود شدن مسیر آب، مسدود شدن مسیر دود، خرابی شمع و جرقه زنی از دلایلی است که باعث روشن نشدن پکیج می شود. برای رفع این مشکل ابتدا فشار بار پکیج را بررسی نمایید، مسیر اگزوز را بررسی و از گرفتگی آن اطمینان حاصل کنید که این از دیگر نکاتی است که در این زمینه باید به آن توجه کنید. اگر شمع خراب است، آن را تعویض کنید.

آب بیش از اندازه داغ است

 •  از دلایل خرابی پکیج دیواری، شاید تنظیم دما خیلی بالا باشد. برای جلوگیری از سوختن با آب داغ و جلوگیری از هدر رفتن انرژی و هزینه های زیاد، دما را روی سطح پایین تنظیم کنید.
 •  اگر به دلیل گرفتگی لوله یا فیلتر آب، جریان آب کاهش یابد، مقدار بسیار کمی آب در سیستم گرم و در نتیجه بسیار داغ می شود. پس بهتر است آن را بررسی کنید که مسیر آب مسدود نشده باشد و آن را تمیز کنید.
 • سر دوش و شیر آب را نیز بررسی کنید تا مسدود نشده و جریان آب کم نشده باشد.
 • در صورت مشاهده رسوبات حتماً آنها را تمیز کنید.
 •  اگر سنسور حرارت آسیب دیده یا به درستی نصب نشده است، آن را تعویض یا سعی کنید آن را جابجا کنید تا کاملاً به لوله متصل شود.
 • سنسور حرارتی خارجی محفظه را بررسی کنید و در صورت آسیب دیدگی آن را تعویض کنید.

پکیج خود به خود خاموش می شود

خراب شدن ترموستات پکیج، رسوب گرفتن پکیج و مسدود شدن شیر ورودی آب، خراب شدن پمپ، هوا داشتن پکیج برخی از دلایلی است که باعث خاموش شدن خود به خود پکیج می شود. برای رفع این مشکل رسوب گیری و هواگیری از بهترین راه حل ها می باشد.

 عدم ثبات دمای آب علت خرابی پکیج

یکی از دلایل خرابی پکیج دیواری این است که در شرایطی که دمای آب مدام در حال تغییر است و برای چند ثانیه سرد است و سپس چند ثانیه گرم می شود، دلیل آن این است که آبگرمکن قبل از استفاده از آب گرم کار می کرد و مقداری آب گرم قبلاً داخل لوله آن مانده است.

زمانی که آب گرم قبلی از سیستم خارج می شود و آبگرمکن هنوز جریان جدید آب را با سرعت کافی گرم نکرده است، آب سرد از لوله خارج می شود. هرچه طول لوله ها طولانی تر باشد، آب برای رسیدن به شیر آب باید مسیر طولانی تری طی کند و در نتیجه برای استفاده از آب گرم باید مدت بیشتری صبر کنید. برای حل این مشکل، موارد زیر را امتحان کنید:

افزایش فشار شعله اجاق گاز بدون نیاز به سرویس کار ؛ انگار نه انگار این همون اجاق گازه !

تعمیر سرویسکار - علت خرابی پکیج

 • بررسی کنید که لوله گاز دارای ابعاد مناسب باشد تا بتواند دمای بالاتری تولید کند.
 •  لوله های آب سرد و گرم با یکدیگر تداخل نداشته باشند.
 •  از استاندارد بودن طول لوله تهویه مطمئن شوید.
 •  مطمئن شوید که دبی سنج ها کار می کنند. ممکن است یکی از آنها آسیب دیده باشد.
 • فیلتر آب سرد تمیز و بدون رسوب است.

طول می‌کشد تا آب گرم شود

این در واقع یک مشکل به حساب نمی‌آید. باید بدانید آبگرمکن‌های دیواری، سریع نیستند و نمی‌توانند بلافاصله بعد از باز کردن شیر آب، آب گرم در اختیارتان بگذارند. فقط پکیج‌هایی این قابلیت را دارند که به پمپ گردش آب مجهز باشند یا مخازنی داشته باشند که پیش از باز کردن شیر، آب گرم تولید و ذخیره کرده باشند.

همچنین زمان انتقال آب گرم از پکیج به شیر آب خانه، به طول لوله‌های بین دو نقطه بستگی دارد مگر آنکه پمپ گردشی داشته باشید. به دلیل طول زیاد لوله‌ها، آب سردی که از قبل درون آن‌ها باقی مانده باید خارج شود تا آب گرم به شیر برسد.

پس بدانید این یک مشکل نیست و آبگرمکن شما در این مورد احتیاجی به تعمیر ندارد پس زمان زیادی برای پیدا کردن راه حل یا آوردن یک تعمیرکار صرف نکنید. و اگر داشتن این امکان برایتان اهمیت دارد، توصیه‌ی ما این است، پکیج دیواری تهیه کنید که مجهز به پمپ گردش آب و یا مخزن ذخیره آب باشد.

فشار آب خروجی کم است

 •  مطمئن شوید که فشار آب منزل شما به حد کافی باشد.
 •  بررسی کنید که لوله‌ها، شیرآلات و فیلتر آب به هر دلیلی مسدود نشده باشند.
 •  ممکن است مکش آب زیاد باشد و یا چندین دستگاه مصرف کننده‌ی آب همزمان در حال کار باشند.
 •  با پایین آمدن فشار گاز، پکیج جریان آب را کم می‌کند تا بتواند به دمای از پیش تنظیم شده برسد.

راهکارهایی برای جلوگیری از خرابی پکیج

برای جلوگیری از خراب شدن زودهنگام پکیج موارد زیر را رعایت کنید:

سرویس منظم و دوره‌ای بسیار مهم و حیاتی است.
اگر پکیج شما تحت فشار بوده و به تنش های فشاری حساس است، بصورت منظم فشار سیستم را چک کنید. (فشار را روی عدد پیشنهادی در دفترچه راهنما تنظیم کنید.)
در تابستان هر ماه سیستم گرمایشی منزل را به مدت 10 الی 15 دقیقه ر شن کنید تا از فریز شدن و خشکی پمپ و سایر اجزاء حساس آن جلوگیری شود.
ترموستات و تایمرهای دستگاه را چک کرده و مطمئن شوید به درستی کار می‌کند.
به صورت منظم پکیج خود را جهت هرگونه نشتی و آبریزش بررسی کنید.
رادیاتورهای خود را در ابتدای هر بار استفاده در سال، هواگیری کرده و از نبود هوای اضافه در سیستم اطمینان حاصل کنید.

نکته

مطمئن شوید که فضای کافی در اطراف پکیج قرار دارد و تهویه به درستی انجام می شود.
تمامی خروجی‌های فن و دودکش‌ها را بررسی کرده و هرگونه مانع را از میان بردارید.
در صورتی که شعله پیلوت قابل دیدن است، از آبی بودن رنگ شعله و مداوم بودن آن مطمئن شوید.

سیک کشی پکیج - علت خرابی پکیج

سخن آخر

مشکلات رایج پکیج و راه حل های ذکر شده برای هر مورد، به برند و مدل پکیج بستگی ندارد. بنابراین مطلب حاضر برای انواع پکیج های ایرانی و خارجی قابل استفاده است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

24 آبان 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *