افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن کف اتو

تمیز کردن کف اتو و تمیز کردن انواع لکه های ایجاده شده را با راحت ترین و کاربردی ترین تکنیک ها و با چند حرکت ساده از بین ببرید. شادمگ در این خصوص به شما راهنمایی خواهد کرد.

راهنمای تمیز کردن کف اتو

در صورتی که کف اتو را پس از هر بار استفاده تمیز نکنید، ممکن است بعد از مدت کوتاهی املاح بخار آب یا ریزبافت ذوب شدن پارچه‌های نایلونی، پلی استر یا مصنوعی به کف اتو بچسبد و در نهایت به لباس‌های دیگر آسیب برساند یا باعث تغییر رنگ آن‌ها شود.

با این حال جرم روی کف اتو تنها به لباس و پارچه آسیب می‌رساند و ممکن است منافذ عبور بخار کف اتو را مسدود کند و باعث رسوب آب داخل اتو شود و پس از مدتی اتو کاملا از بین برود و غیرقابل استفاده شود.

تمیز کردن کف اتو

در این صورت تمیز کردن کف اتو نه تنها باعث نجات لباس‌ها و اتوی شما می‌شود، بلکه از افزایش هزینه‌های اضافی همچون خرید لباس نو یا یک اتوی جدید جلوگیری می‌کند. در این مقاله راه حل‌هایی به منظور تمیز کردن اتو به شما معرفی می‌کنیم تا لباس‌ها و اتوی خود را نجات دهید. البته راه هایی برای صاف کردن لباس بدون اتو هم وجود دارد.

پیش از آنکه به ادامه مقاله بپردازیم، توصیه می‌کنیم هرگز از اتوهای کثیف و آلوده استفاده نکنید و در صورت لزوم از خشکشویی برای اتو کردن لباس‌هایتان بهره‌مند شوید. خشکشویی اینترنتی کمک می‌کند در زمان و هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و لباس‌هایتان را بدون هیچ نگرانی خشکشویی، آبشویی یا اتو کنید.

علل کثیف شدن کف اتو

ته نشین شدن آهک آب موجود در منبع، ذوب شدن بغضی از جزئیات لباس مانند عکس ها و برچسب ها در حین اتو کشی و اتو کشیدن پارچه های مصنوعی، اکرلیک، نایلونی، پلی استر، مواد معدنی رسوبی حاصل از استفاده از بخار اتو، آب اضافی باقی مانده در مخزن آب می تواند از علت های کثیف شدن کف اتو باشد .

علل جرم گرفتن داخل مخزن اتو بخار

انبشته شدن آهک و سایر مواد معدنی در این قسمت اصلا عجیب نیست چرا که این اتفاق به علت ماندن آب در مخزن اتو به دفعات و زمان های زیاد می افتد. این مواد ممکن است سبب انسداد حفره های موجود در کف اتو و یا تاثیر بر روی آهن شوند؛ به همین دلیل تمیز کردن اتو بخار و مخزن بسیار مهم است.

می دونید چطور جارو برقی رو باید تمیز کنید ؛ فوق العاده آسون و راحت

جلوگیری از کثیف شدن کف اتو

بهترین راه برای تمیز ماندن کف اتو استفاده از روکش برای کف اتو می باشد. البته اگر از نحوه درست اتو زدن اطلاع داشته باشید روکش کف اتو برای شما مهم خواهد بود.

اگر در هنگام اتوکشی از روکش کف اتو استفاده کنید هم از آسیب رسیدن به لباسها جلوگیری کرده اید هم کف اتوی شما تمیز خواهد ماند. همچنین می توانید بر روی میز اتو نیز یک روکش مناسب بکشید تا در زمانیکه لباسی دچار سوختگی می شود آسیبی به میز اتو وارد نشود .

۵ روش ساده و خانگی تمیز کردن کف اتو

۱- از بین بردن زنگ‌ زدگی کف اتو با لیموترش

بسیاری از اتوهای قدیمی یا اتوهایی که از کیفیت بالایی برخوردار نیستند، پس از مدتی در برخورد با آب و بخار آب زنگ می‌زنند. کف زنگ زده اتو آسیب جدی به لباس وارد می‌کند و ممکن است لکه زنگ ‌زدگی روی لباس به سختی پاک شود. لیموترش یک راه حل ساده و کم هزینه‌ای است که می‌توانید با آن کف زنگ زده اتو را پاک نمایید و آن را مانند روز اول درخشان کنید.

تمیز کردن کف اتو

۲- پاک کردن دوده و آلودگی کف اتو با سرکه و نمک

سرکه و نمک یک ترکیب پاک‌کنندگی قدیمی و قوی محسوب می‌شود که بسیاری در زمان گذشته در شستشوی لباس‌های خود از این ترکیب استفاده می‌کردند. این ترکیب در پاک کردن دوده و انواع آلودگی کف اتو نیر موثر است.

برای این روش ابتدا سرکه را کمی حرارت دهید تا ولرم شود، سپس مقداری نمک را در آن حل کنید. پس از آنکه محلول کمی خنک شد، با یک دستمال نخی تمیز و ترکیب سرکه و نمک، کف اتو را تمیز کنید و شاهد درخشش و تمیزی آن شوید.

۳- مایع ظرفشویی ترکیبی شگفت‌انگیز برای تمیز کردن کف اتو

به نظر می‌رسد مایع ظرفشویی تنها به منظور پاک کردن ظروف مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما از معجزه شگفت‌انگیز مایع ظرفشویی غافل نشوید. مایع ظرفشویی حتی از تینر نیز قوی‌تر عمل می‌کند. به منظور آزمایش قدرت مایع ظرفشویی، اگر اهل هنر و نقاشی هستید، یک قلموی آغشته به رنگ روغن و خشک شده را در تینر و دیگری را در مایع ظرفشویی بدون آب قرار دهید. پس از مدتی شاهد از بین رفتن رنگ و نرم شدن قلموی آغشته به مایع ظرفشویی می‌شوید.

از این رو اگر می‌خواهید بدون هیچ مشکلی لکه کف اتو یا هر گونه آلودگی را از اتو پاک کنید، مقداری مایع ظرفشویی را با آب ولرم ترکیب کنید و سپس با یک دستمال تمیز روی اتو بکشید. در صورتی که لکه پاک نشد، مایع ظرفشویی را بدون آب استفاده کنید و سپس کف اتو را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید. در صورتی که می‌خواهید منافذ اتو را تمیز کنید، به جای دستمال، از گوش پاکن بهره‌مند شوید.

تکنیک های مهم برای تمیز کردن دیوار خونه که شب عید به کارتون میاد

تمیز کردن کف اتو

۴- درخشش کف اتو با خمیر جوش شیرین

جوش شیرین همچون ترکیب سرکه و نمک کف اتو را درخشان و صیقلی می‌کند. به منظور پاک کردن آلودگی از کف اتو، ابتدا مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا جوش شیرین خمیر شوید. سپس خمیر را به کف اتو بزنید و چند دقیقه بعد کف آن را با دستمال پاک کنید تا اتو تمیز و درخشان شود.

۵- از بین بردن لکه سوختگی کف اتو با الکل صنعتی

در صورتی که درجه دمای اتو مناسب نباشد و لباستان دچار سوختگی شود، ممکن است لکه‌های سیاه سوختگی روی اتو ایجاد شود. این لکه‌ها باعث سیاه‌ و کثیف شدن لباس‌های دیگر می‌شود. در این صورت توصیه می‌کنیم در اسرع وقت برای تمیز کردن کف اتو اقدام کنید.

یکی از روش‌های از بین بردن لکه سوختگی اتو استفاده از الکل صنعتی است. شما می‌توانید به یک حوله تمیز مقداری الکل بزنید و حوله را روی کف اتو بکشید تا دوده و سوختگی از بین برود و سطح اتو دوباره تمیز شود.

دیگر  روش ها ی تمیز کردن کف اتوی معمولی و بخار

حوله و نمک

یک حوله پارچه ای یا کاغذی که دیگر نیاز ندارید را روی میز اتو پهن کنید و روی آن را نمک بریزید. سپس اتو را روی بیشترین درجه بگذارید و روی نمکها و حوله بکشید. این کار باعث می شود رسوبهای کف اتو جذب نمک شوند .

تمیز کردن کف اتو

ازبین برد خط و خراش های کف اتو با خمیر دندان

کف اتوی شما هم ممکن است دچار خط وخراش هایی شده باشد،که امکان دارد به بافت پارچه و لباس های شما آسیب بزنید، برای نرم کردن این خط و خراش ها می توانید از خمیر دندان استفاده کنید.

ورق های خشک کن

قبل از گرم کردن اتو دما را روی حداقل و بدون بخار تنظیم کنید و روی ورق خشک کن بکشید و به راحتی پاک شدن جرم های نرم شده را ببینید. همانطور که در شکل زیر می بینید بعد از این کار کف اتو حالت روغنی پیدا می کند وکافی است با یک پارچه پنبه ای آن را تمیز کنید تا بتوانید برای اتو کردن پارچه اصلی از اتو استفاده کنید

استفاده از گوش پاک کن

در هر کدام از روشهایی که ذکر شد بهتر است از گوش پاک کن هم برای پاک کردن منافذ بخار در کف اتو هم استفاده کنید .

تمیز کردن کف اتو

سمباده فلزی

از یک سمباده برای تراشیدن و پاک کردن جرم ها هنگامی که اتو گرم است و مواد نرم شده اند استفاده کنید. اگر سطح اتو غیر چسبنده بود در انجام این کار احتیاط لازم را به خرج دهید تا اشتباها سطح آهن اتو را خراش ندهید بلکه فقط باید جرم ها را بزدایید. سپس اتو را روی یک پارچه قدیمی قرار دهید و روی لبه تخته اتو با زاویه مناسب اتو کشی را انجام دهید تا اضافات را از سطح بزدایید .

ترفندهای خارق العاده برای نگهداری حبوبات در طولانی مدت

ترفند های تمیز کردن اتو از سوختگی و لکه ها

تمیز کردن کف اتو از ماده چسبناک

اگر بر سطح زیرین اتو ماده ای چسبناک چسبیده، برای تمیزکردن آن کافی است :

1. اتو را روی بالاترین درجه حرارت روشن و بخار را غیرفعال کنید.

2. یک تکه روزنامه را اتو بکشید تا زمانی که شی چسبناک از بین برود.

3. در صورت از بین نرفتن ماده چسبناک، مقداری نمک روی روزنامه بریزید و این کار را تکرار کنید.

تمیز کردن کف اتو از پارچه های چسبیده سوخته شده :

اینگونه اتو را از پارچه های چسبیده سوخته شده تمیز کنید:

تمیز کردن کف اتو

1. در حالی که اتو هنوز داغ است، آن را از برق در بیاورید.

2. بلافاصله اسفنج مرطوبی را روی اتو قرار دهید. پارچه به دلیل تغییر ناگهانی دما، از اتو جدا می شود.

3. برای برداشتن لکه باقی مانده از یک پد پاک کننده خفیف استفاده کنید، تا اتو خراشیده نشود.

4. کمی جوش شیرین را بر روی سطح اتو بپاشید و با یک اسفنج بشویید.

این یک روش سریع و موثر نه تنها به کندن پارچه های سوخته شده کمک می کند، بلکه هر رسوب چرب یا نشاسته ای را که در سطح اتو وجود دارد را پاک می کند.

چند راه برای جداسازی سوختگی ها از کف اتو بخار

1. قبل از گرم کردن اتو دما را روی حداقل و بدون بخار تنظیم کنید و روی ورق خشک کن بکشید تا به راحتی پاک شدن جرم های نرم شده را ببینید. بعد از این کار کف اتو را با یک پارچه پنبه ای تمیز کنید.

2. هنگامی که اتو گرم است برای تراشیدن و پاک کردن جرم ها از یک سمباده استفاده کنید. در انجام این کار احتیاط کنید تا سطح آهن اتو را خراش ندهید. سپس اتو را روی یک پارچه قدیمی قرار دهید و اتو کشی را انجام دهید تا اضافات را از سطح بزدایید.

تمیز کردن کف اتو

3. اگر حفره های موجود در کف اتو زنگ زده است، روی زنگ ها یک لیمو را نصف کرده و بکشید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

6 بهمن 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *