افتتاح حساب ترکیه
نحوه درست اتو زدن

بسیاری از افرادی که لباس‌های خود را اتو می‌کنند، نحوه درست اتو زدن را نمی‌دانند و ممکن است با کوچک‌ترین اشتباه ممکن است به لباس خود آسیب برسانند یا بافت لباس را برای همیشه از بین ببرند. از این رو اتو کشیدن لباس‌ها را دست کم نگیرید و نکات ضروری را که ما در این مطلب از شادمگ از آن حرف زدیم ، رعایت کنید.

روش هایی برای نحوه درست اتو زدن

اتو زدن لباس ها یکی از کارهایی است که نیاز به زمان فراوانی دارد و انجام دادن آن ممکن است برایتان سخت باشد اما اگر طریقه صحیح اتو زدن لباس ها را یاد بگیرید این کار برایتان لذت بخش خواهد بود و می توانید در کمترین زمان ممکن لباس خود را اتو بزنید و با پوشیدن لباس های بدون چروک و مرتب احساس دلپذیری را در خود ایجاد نمایید.

خانم در حال اتو کردن - نحوه درست اتو زدن

تفاوت اتوهای قدیمی و جدید در خشکشویی

زیر میکروسکوپ، ریز بافت پارچه‌ها به صورت استوانه‌ای و عمود است، همین مسئله باعث می‌شود که لباس صاف بایستد و چروک نشود. بسیاری از اتوهای صنعتی قدیمی یا هافمن از یک آهن ۱۴۰ کیلوگرمی و صفحه پنبه‌ای تشکیل شده‌اند.

ریز بافت لباس در زیر این اتو پرس‌های قدیمی، با فشار و دمای بالا از حالت استوانه‌ای به شکل مکعبی تبدیل می‌شود. از این رو از کیفیت پارچه لباس کاسته می‌شود. در نتیجه اگرچه لباس در چند ساعت اول صاف و مرتب است، اما با ذره‌ای تعریق چروک می‌شود و شکل خود را کاملا از دست می‌دهد.

علاوه بر این اتوهای هافمن از یک لایه پنبه تشکیل شده‌اند که باید هر ما تعویض شوند. در غیر این صورت بخار آب، پنبه را خیس می‌کند و در نتیجه باعث تجمع و رشد میکروب و باکتری به مرور زمان می‌شود.

قبل از اتو زدن لباس این نکات را رعایت کنید

دمای اتو را تنظیم کنید

قبل از روشن کردن اتو ، دمای آن را روی کمترین حالت خود قرار دهید زیرا شما باید اتو کشی را با پارچه هایی شروع کنید که کمترین دما را نیاز دارند. سپس برای هر جنس پارچه ای دمای مطلوب آن را تنظیم کنید .

میز اتو را آماده کنید

ارتفاع میز اتو باید 90 سانتی متر باشد ، دقت کنید که ارتفاع میز بهتر است متناسب با قد شما باشد تا به مفاصلتان فشار نیاید. بهتر است روی میز اتو با چند لایه پارچه پوشانده شود.

برای اینکه هنگام اتو کردن لباس های بلند انتهای آنها با زمین تماس نداشته باشد ، زیر میز اتو یک پارچه تمیز پهن کنید.

یک پارچه مرطوب و پنبه ای کنارتان قرار دهید

برای اتو زدن در بعضی از لباس ها باید بر روی آنها پارچه ای پهن کنید تا حرارت مستقیم اتو به لباستان آسیب وارد نکند پس همیشه قبل از اتو زدن یک پارچه ی تمیز و مرطوب پنبه ای نسبتاً ظریف دم دستتان داشته باشید .

آموزش های لازم برای بهتر اتو کردن لباس

به جنس پارچه توجه کنید :

قبل از اتو زدن به جنس پارچه توجه کنید زیرا هر یک از پارچه ها روش اتو زدن مخصوص به خود را دارند. در صورت عدم توجه به روش اتو کردن هر یک از پارچه ها ، لباستان می سوزد، بر اثر سوختگی ، چروک می شود و یا برق می افتد پس قبل از اتو کردن لباس هایتان را بر اساس جنسشان از هم جدا کنید.

اتو بنفش خانم در حال اتو کردن - نحوه درست اتو زدن

جلوگیری از برق نیفتادن لباس ها

برای اینکه لباسهایتان برق نیافتد و قطره های آب، لباس را لک نکند ، لباسها را مستقیماً اتو نکنید و همیشه یک پارچه نخی نازک و تمیز روی لباس بیاندازید و سپس لباس ها را اتو کنید .

برای جلوگیری از برق افتادن لباس همیشه باید آرام اتو بزنیداما اگر روی لباستان برق افتاد با یک پارچه نمدار برق آن را برطرف نمایید.

دقت کنید پارچه های ظریف را در تماس مستقیم با اتو قرار ندهید و یک پارچه ی مرطوب بین سطح اتو و لباس قرار دهید.

لباس مشکی از دیگر لباسها زودتر برق می افتد. برای رفع این عیب سه قاشق سوپ خوری سرکه را در یک لیتر آب ریخته و فرچه نرمی را در آن خیس کرده و از راه پارچه روی لباس بکشید.

آموزش بهتر و راحت تر اتو کردن لباس های چروک

اگر لباس ها مدت بیشتری را روی بند بمانند به علت از بین رفتن رطوبتشان ، اتو زدن برایتان سخت و دشوار می شود. پس بهتر است در این مواقع برای راحت تر اتو شدن این لباس ها آنها را به مدت یک ساعت یا بیشتر درون یخچال بگذارید تا رطوبت لازم را جذب کرده و به آسانی اتو شوند.

از بین بردن لک زنگ فلزات ضمن اتو زدن

برای از بین بردن لک زنگ فلزاتی مانند میخ طناب رخت یا فنر فلزی گیره لباس از روی پارچه ، مقداری نمک در آبلیمو بریزید سپس لکه را در آن بخیسانید بعد از یکساعت آن را خوب آب بکشید.

ترفندی برای کاهش زمان اتو کردن

یکی از دغدغه های شما خانم های خانه دار  مشکل زمانی بود که برای اتو کردن لباس ها صرف می کنید ؛ برای اینکه اتو کردن لباس ها وقت کمتری از شما بگیرد یک تکه فویل زیر پارچه میز اتو قرار دهید تا فویل گرما را منتقل کرده و اینگونه پارچه یا لباس از دو طرف اتو ببیند و زودتر و بهتر اتو شوند.

از بین بردن بوی بد حوله با چند روش طلایی خانگی

اتو - نحوه درست اتو زدن

تعمیر لباس ها هنگام اتو زدن

در کنار میز اتو نخ و سوزن و قیچی قرار دهید تا هنگام اتو کردن اگر نقاط شکافته شده در لباسها مشاهده کردید آن را ترمیم نمایید.

روش درست اتو زدن لباس ها

اتوکردن لباس ها را در اتاق خواب انجام دهید تا بتوانید از تخت برای قرار دادن لباس ها استفاده نمایید و به کمد و چوب لباسی ها دسترسی داشته باشید.

همانطور که گفتیم لباس هایی را که به دمای پایین تری برای اتو کشی احتیاج دارند ابتدا اتو کنید و سپس لباس هایی که گرمای زیادی لازم دارند.

اگر رویه میز اتو را شسته اید نم دار روی میز اتو قرار دهید تا خشک شود.

هنگام اتو کردن قسمت های اتو کشیده لباس را آن طرف میز اتو و از خود دور نگه دارید.

برای اینکه لباستان کش نیاید ، لباسها را به راه پارچه اتو بزنید.

میز اتو - نحوه درست اتو زدن

برای اتوی لباس ابتدا درزهای لباس را از پشت باز کرده اتو بزنید.

اگر برای اتو زدن آستین ها تخته مخصوص ندارید، برای جلوگیری از چروک، قبل از اتو کردن یک حوله را لوله و داخل آستین ها فرو کنید یا مقوای لوله شده را با پارچه بپوشانید و داخل آستین ها کنید تا چروکی روی آن ها باقی نماند.

نحوه درست اتو زدن یقه

برای اینکه یقه، سجاف و سرآستین چروک نشود ، آن ها را از پشت اتو کنید و سپس از رو، اگر لبه به طرف وسط چین افتاده، با اتو چینها را منتقل کنید.

لباس های مات را از داخل و لباس های براق را از طرف بیرون اتو بزنید.

لباس های خیلی ضخیم را یک بار از تو و بار دوم از رو اتو کنید.

برای اتو کردن کشباف های آکریلیک که نم دار و خیس هستند ، اتو را روی آن فشار دهید تا لباس خشک شود بعد از آن که قسمت های اتو شده کاملا سرد شدند، آن را روی میز اتو حرکت دهید زیرا حرکت دادن اتو روی این لباس ها وقتی گرم و خیس هستند، سبب می شود لباس کش آمده، شکل و فرم خود را از دست بدهد.

پارچه و لباسهای مخملی را هیچ گاه اتو نکنید و اگرمخمل چروک شد، ابتدا اتو را بالای پارچه نگه دارید تا بخار به همه جای آن برسد، سپس در حالی که هنوز نم دار است با کف دست بدون آن که بسوزید آن را صاف کنید.

استفاده از تو احتمال سوختگی لباس و فرش را نیز افزایش می دهد. برای از بین بردن سوختگی فرش روش های ساده ای را یادتان داده ایم.

نکاتی که باید در اتو کردن لباس در خانه رعایت کنید

اتوکشی در خانه همچون اتوهای قدیمی است و به مرور زمان ریز بافت لباس تغییر می‌کند. در این صورت باید نکاتی را پیش از اتو و در حین اتوکشی رعایت کنید تا لباستان صاف، مرتب و سالم باقی بماند.

نحوه درست اتو زدن ؛ به برچسب راهنما توجه کنید

پیش از اتوکشیدن لباس، حتما به برچسب راهنما توجه کنید. معمولا برچسب راهنمایی برای اتو کردن در لباس است. در این صورت شما متوجه می‌شوید دمای مجاز برای اتو کشیدن لباس‌تان چیست. همچنین بعضی از لباس‌ها را نباید اتو بکشید که این مسئله هم در برچسب راهنما درج شده است.

بخار زدن - نحوه درست اتو زدن

از اسپری آب استفاده کنید

بسیاری از افرادی که لباس خود را اتو می‌کنند، یک تکه از لباس را خیس می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود که لباس در دمای بالایی هنگام خشک کردن لباس قرار گیرد. در نهایت ممکن است رنگ و بافت بخشی از لباس تغییر کند. در این صورت بهتر است از اسپری آب یا اسپری خود اتو استفاده کنید تا آب در سطح لباس پخش شود.

لباس خشک و خیس را اتو نکنید

لباسی که خیس است، باید در دمای بالا و مستقیم اتو قرار گیرد تا کاملا خشک و صاف شود. در این صورت ممکن است به سرعت چروک شود. همچنین لباسی که کاملا خشک است ممکن است در دمای بالای اتو آسیب ببینید و حتما بسوزد. از این رو بهترین حالت اتو کردن لباس زمانی است که لباس نم داشته باشد تا کاملا صاف و مرتب شود.

نحوه درست اتو زدن ؛ لباس را بشویید

پیش از اتو کردن، حتما لباس را بشویید. در صورتی که لباس کثیف را اتو بکشید، باکتری، بوی تعریق و میکروب در لباس باقی می‌ماند و کثیفی به بافت لباس نفوذ می‌کند و ثابت باقی می‌ماند.

به جهت اتو کشیدن لباس توجه کنید

لباس را به صورت مستقیم و بدون زاویه اتو نکشید. بهترین حالت آن است که اتو را به صورت چرخشی و دورانی روی لباس بکشید. چرا که این کار باعث تغییر سایز لباس می‌گردد.

به رنگ لباس دقت کنید

توصیه می‌کنیم لباس‌های رنگی را پشت و رو کنید و سپس آن‌ها را اتو بکشید. چرا که ممکن است رنگ لباس‌تان تغییر کند. همچنین در صورتی که می‌خواهید لباس مشکی را اتو بکشید، بهتر است روی لباس یک پارچه نخی و تمیز قرار دهید تا لباس‌تان روشن نشود یا به اصطلاح برق نیافتد.

اتوی تریکو - نحوه درست اتو زدن

از اتو محافظت کنید

در استفاده از اتو باید دقت کنید و از آن محافظت کنید. چرا که اتو وسیله‌ حساس و گرانی است و ممکن است با کوچک‌ترین اشتباه آسیب ببیند. در این صورت توصیه می‌کنیم پس از استفاده از اتو، آب داخل مخزن را خالی کنید. چرا که ممکن است آب رسوب کند و به مخزن آسیب برساند. در نتیجه لباس کثیف اتو می‌شود.

هر چند وقت یک بار، مخزن اتو را با سرکه بشویید تا مخزن آب تمیز شود. علاوه بر این پس از استفاده از اتو، صفحه فلزی را با دستمال تمیز پاک کنید تا لکه‌ای روی لباس ایجاد نکند.

کابینت ام دی اف این مدلی تمیز میشه ؛ بدون دردسر و راحت

در پایان تا زمانی که اتو خنک نشده، آن را در جعبه یا کمد قرار ندهید، چرا که ممکن است اتو به قسمت‌های دیگر لباس آسیب برساند.

ترفندهایی برای نحوه درست اتو زدن انواع لباس ها

اتو کردن کراوات :

برای اتو زدن کراوات ، یک تکه مقوا به اندازه آن ببرید و داخل آن فرو کنید. روی آن را با پارچه تنظیف بپوشانید و به آرامی اتو بخار را فشار دهید.

اگر لباس شما چروک شده و به اتو دسترسی ندارید :

لباس را در حمام به چوب رخت آویزان کنید و دوش شیر آب گرم را باز نمایید تا بخار آب به درون پارچه نفوذ کند و چین و چروک آن باز شود. ممکن است بنا به دلایل مختلفی اتو در دسترس شما نباشد، در این صورت می توانید از روشهای مختلف برای صاف کردن لباس بدون اتو اقدام کنید.

نحوه درست اتو زدن شلوار

ابتدا جیب شلوار را اتو کنید. برای اتو کردن جیب شلوارتان ، جلوگیری از افتادن خط کیسه ی جیب روی شلوار آستر جیب ها را بیرون آورید و آستر جیب را اتو بزنید.

سپس از پهلوی شلوار قسمت کمر شلوار را روی میز اتو مرتب کنید و اتو بکشید.

از طرف پهلو شلوار را روی میز اتو پهن کنید به صورتی که یک پاچه ی شلوار روی پاچه ی دیگر قرار بگیرد. خط تای شلوار را باید دقیقاً روی خط اتوی قبلی قرار بگیرد.

برای اتو زدن داخل پا شلوار یکی از پاچه ها را بلند کنید و آن را اتو بزنید سپس برای طرف دیگر شلوار نیزاین کار را تکرار کنید.

برای آهار، هنگام اتو کردن اسپری مخصوصی را با ترکیب 1 قاشق غذاخوری آرد ذرت به 2 پیمانه آب تهیه نمایید و روی پارچه بپاشید.

نکاتی که در اتو زدن پیراهن های زنانه و دامن باید به آن توجه کرد :

به جنس پارچه ی پیراهن های زنانه دقت کنید و قبل از اتو کردن دمای تو را برحسب پارچه تنظیم کنید.

اتوی بخار - نحوه درست اتو زدن

ترتیب اتو زدن در پیراهن های زنانه هم، یقه ، سرشانه، آستین ، جلوی پیراهن، پشت پیراهن و در نهایت دامن پیراهن است.

به دکمه ها، گل ها و یا اکسسوری متصل به پارچه هنگام اتو زدن پیراهن های زنانه توجه کنید تا در برابر حرارت آسیب نبینند.

چین و پیلی لباس را از روی خط اتوی خودشان اتو بزنید.

برای اتو زدن دامن، دامن را از جلو پهن کرده و از پایین دامن به بالا یعنی از لبه دامن به سمت کمر اتو بزنید سپس دامن را بچرخانید و پهلوها و پشت دامن را اتو بکشید.

نحوه درست اتو زدن انواع پارچه

همانطور که می‌دانید؛ تنوع جنس پارچه‌ها بسیار است و همه آن‌ها مقاومت یکسانی در برابر دما و حرارت بالا ندارند. به همین دلیل هر جنس پارچه فرایند و تکنیک‌های خاص خود برای اتو کشی را دارد.

در این قسمت از اصول اتو کردن لباس تصمیم داریم به بررسی جنس پارچه‌ها و شیوه صحیح اتوکشی هر جنس بپردازیم. مسلما هدف اصلی شما از استفاده اتو، حفظ آراستگی ظاهر لباس‌ها است.

همچنین استفاده از اتو این امکان را فراهم می‌کند که بتوانید مدت زمان بیشتری لباس‌های خود را مورد استفاده قرار دهید. بنابراین برای دستیابی به اهداف فوق لازم است که اتوکشی به‌شکل صحیح صورت بگیرد. یکی از مهمترین اصول اتو کردن لباس توجه به جنس آن است.

زیرا اتوکشی انواع پارچه متفاوت بوده و حتی در کنار روش مناسب انتخاب نوع اتو بر حسب جنس پارچه نیز بر کیفیت کار تاثیر می‌گذارد. به نحوی که برخی از پارچه‌ها با اتو دستی و برخی دیگر با اتوی پرس بهتر اتو می‌شوند.

نحوه درست اتو زدن  پارچه پنبه‌ای

معمولا اتو پارچه پنبه‌ای با اتو دستی بهتر است. منتهی برای افزایش کیفیت کار باید دمای بالا انتخاب شود. در کنار اتو دستی با دمای بالا یک پارچه نم‌دار نیز نیاز است. استفاده از پارچه نم‌دار به شما کمک می‌کند لباس پنبه‌ای خود را با آرامش خاطر بیشتری اتو کنید.

البته به‌جای پارچه نم‌دار می‌توانید از اسپری آب یا بخار اتو نیز بهره ببرید. منتهی در این صورت باید سطح توجه و تمرکز خود را افزایش داده و مراقب باشید سطح داغ اتو در تماس مستقیم با لباس، روی آن برق نیندازند.

پارچه ویسکوز

اصول اتو کردن لباس و پارچه‌ ویسکوز نیز خاص است. زیرا این نوع پارچه نرمی و لطافت خاصی دارد و از الیاف نیمه مصنوعی تولید می‌شود. بهترین شرایط برای اتوکشی این نوع پارچه زمانی است که نم دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم اتوکشی پارچه ویسکوز پس از شستشو و قبل از آن‌که کامل خشک شود صورت بگیرد.

پارچه ویسکوز - نحوه درست اتو زدن

در مواقعی هم که لباس کاملا خشک است، باید قبل از شروع به اتوکشی آن را با اسپری آب نم‌دار کنید. پارچه ویسکوز بافت و‌ جنس ظریفی دارد. به همین دلیل حتی در حالی‌که نم‌دار است نیر قبل از اتو باید یک پارچه سفید تمیز روی آن بکشید.

ناگفته نماند که استفاده از بخار اتو برای لباس‌هایی که از جنس ویسکوز هستند؛ به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. زیرا دمای بالای بخار به بافت آن آسیب می‌زند.

نحوه درست اتو زدن پارچه پلی استر

پارچه‌ پلی استر از الیاف مصنوعی تولید می‌شود و در برابر دمای بالا مقاومت چندانی ندارد. به همین دلیل این جنس پارچه نیز نباید در معرض بخار اتو قرار بگیرد.

انتخاب اتو دستی برای پارچه پلی استر بهتر از اتو پرس بوده و استفاده از اسپری آب برای آن بلامانع است. همچنین این جنس پارچه باید با درجه‌های پایین‌تر اتو شود. زیرا وجود مواد مصنوعی، مقاومت آن را در برابر دمای بالا کم کرده است.

به این ترتیب اگر اصول اتو کردن لباس و پارچه پلی استر رعایت نشود و این نوع پارپه با دمای بالا اتو شود، احتمال ایجاد لایه‌های پلاستیکی و سطح براق روی آن بسیار بالا می‌رود.

مدل های شیک خلاقانه برای تزیین پشمک شب چله

پارچه لنین

پارچه لنین نیز بافت حساسی دارد و مقاومت آن در مجاورت دمای بالا بسیار کم است. بنابراین توصیه می‌کنیم برای آن‌که لباس شما در معرض آسیب‌های ناشی از حرارت بالا قرار نگیرد برای اتوکشی آن را پشت‌و‌رو کنید.

نحوه درست اتو زدن پارچه جین

برخلاف پارچه‌های معرفی شده این نوع پارچه بافتی ضخیم و در عین حال مقاوم دارد‌. بنابراین برای آنکه فرایند اتوکشی آن به خوبی پیش برود، باید از بخار و دمای بالا کمک بگیرید.

اتوی شلوار لی - نحوه درست اتو زدن

جهت جلوگیری از ایجاد فرورفتگی روی لباس توصیه می‌کنیم پس از اتو کردن آن را آویز نکنید. بلکه اجازه بدهید رطوبت و بخار موجود روی سطح لباس به‌طور کامل از بین برود.

پارچه مخمل

اتوکشی لباس مخمل در منزل فقط در صورتی امکانپذیر است که اتوی شما قابلیت بخاردهی داشته باشد. در غیر این‌صورت، توصیه می‌کنیم بر رفع چروک‌های موجود در سطح لباس آن را به خشکشویی ببرید.

زیرا پارچه‌های مخمل از ابریشم مصنوعی تولید می‌شوند و در برابر دمای بالا مقاومت چندانی ندارند. به این ترتیب بهترین راه رعایت اصول اتو کردن لباس مخمل انتقال به خشکشویی است.

مخمل کبریتی

پارچه مخمل کبریتی نیز دارای حساسیت‌های خاص خود بوده و با وجود بافت ضخیمی که دارد، در برابر دمای بالا آسیب‌پذیر است. به همین دلیل برای اتو آن در منزل باید از دمای پایین همراه با بخار اتو استفاده کنید.

همچنین اتوی پرسی برای این مورد بهتر از اتو دستی است. زیرا اتو پرسی برخلاف اتو دستی به‌صورت مستقیم با بافت پارچه تماس پیدا نمی‌کند که به آن آسیب بزند.

نحوه درست اتو زدن پارچه ریون

پارچه ریون نیز مقاومت کمی در برابر دمای بالا دارد. همچنین استفاده از بخار به بافت این نوع پارچه آسیب می‌زند. بهترین روش اتو پارچه ریون، این است که آن را پشت‌رو کرده و با درجه پایین اتو کنید. همچنین نباید در حین اتو پارچه را نکشید. زیرا لباس شما فرم و حالت اولیه خود را از دست می‌دهد.

پارچه پشمی

بهترین روش برای اتوکشی پارچه پشمی انتخاب اتو پرسی در حالت بخار با دمای متوسط است. همانطور که ملاحظه می‌فرمایید اصول اتو کردن لباس پشمی نیز خاص بوده و برای کسب نتیجه مطلوب باید مطابق با روش فوق لباس‌های پشمی را اتو کرد.

پارچه ساتن

پارچه ساتن نیر در شمار پارچه‌های ظریف و حساس به دما قرار دارد. بنابراین فرایند اتوکشی آن باید با دمای پایین و بدون استفاده از بخار و اسپری آب صورت بگیرد.

همچنین بهتر است که اتو به‌صورت مستقیم با سطح این نوع پارچه تماس پیدا نکند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم در حین اتو یک پارچه تمیز تترون روی لباس بکشید.

پارچه ابریشم

پارچه ابریشم نیز جزو آن دسته از مواردی به‌شمار می‌رود که در برابر حرارت اتو بسیار آسیب‌پذیر است. بهترین روش رفع چروک پارچه ابریشم این است که آن را پس از شستشو به‌صورت نم‌دار و با درجه کم از داخل اتو کنید.

باید متذکر شویم که استفاده از بخار و اسپری آب برای پارچه ابریشم به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. پس لازم است که اصول اتو کردن لباس ابریشمی نیز در مورد لباس‌های ابریشمی رعایت شود.

نحوه درست اتو زدن پارچه اکریلیک

این نوع پارچه برخلاف بسیاری از پارچه‌ها باید به‌صورت خشک اتو شود. به همین دلیل پس از شستشو باید صبر کنید تا لباس به طور کامل خشک شود و بعد آن را با حرارت ملایم از داخل اتو کنید. البته در حین اتو استفاده اسپری آب برای این نوع پارچه اشکال ندارد. یکی از رایج ترین روش ها برای خشک کردن فوری لباس آویزان کردن آنها بر روی بند رخت است که کمی زمان بر می باشد.

اتو - نحوه درست اتو زدن

پارچه کتان

برای رعایت اصول اتو کردن لباس کتان باید به نوع پارچه آن توجه کنید. به عبارت دیگر اگر جنس لباس از کتان زبر باشد، به دلیل یافت سفتی که دارد، باید از بالاترین درجه به همراه بخار برای اتوکشی آن استفاده کنید.

اما در صورتی که جنس کتان از نوع زبر نباشد می‌توانید با حرارت مناسب به همراه بخار و اسپری آب اتو را بر سطح لباس بکشید تا تمام چروک‌های موجود در سطح آن از بین برود.

پارچه استات

این نوع پارچه از الیاف مصنوعی تولید می‌شود و اگر با دقت و تکیه بر اصول اتو کردن لباس، اتو نشود احتمال دارد سطح داغ اتو روی آن برق ایجاد کند. سطح این نوع پارچه صاف و نرم است و حالتی مشابه ابریشم دارد. برای اتو این جنس پارچه باید یک پارچه مرطوب روی آن قرار بدهید و سپس اتو کنید.

پارچه توری

پارچه توری نیر باید با حرارت پایین و استفاده از پارچه تترون اتو شود. برای اتو این نوع پارچه نباید از اسپری و بخار آب استفاده کرد. زیرا کیفیت کار بسیار می‌آید.

پارچه نایلونی

همانطور که از عنوان این نوع پارچه مشخص است، در ساختار آن متریال نایلون وجود دارد. نایلون دربرابر دمای بالا مقاومت چندانی ندارند و به شدت آسیب‌پذیر است. برای رعایت اصول اتو کردن لباس نایلونی باید دمای پایین را انتخاب کنید. استفاده از اسپری آب نیز در این رابطه بر خلاف بخار آب بلامانع است.

پارچه ترمه

پارچه ترمه بسیار لطیف و زیبا است. این نوع پارچه از پشم بز تولید می‌شود و برای اتو آن باید از کمترین درجه با حالت بخار استفاده شود. البته اگر ترمه پس از شستشو در یک سطح صاف قرار بگیرد تا خشک شود چین و چروک هایش را از دست داده و نیاز به اتوکشی ندارد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

20 دی 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *